I N H E Z I) N I) E H 11 E D E I> E E L 1 N W. ^ICHTE HARYUHD BAAIr£ CT. IN PATENTVERPAKKINC STERFGEVALLEN OVERTROFFEN DE GEBOORTEN. BUITENLAND. TER NEUZEN, 8 MAART 1929. GEMKNGDE BERICHTEH. Dam- en Schaakrnbriek. cxv. INGEZONDEN MEDEDEELINGENL BURQERLIJKEN |8TAND. hebbenden in Nederland, is te vinaen in de vr*.es Antwerpen te z.en bloeien en in het yenangeji ho^-nnm uen scepter te z.en £W iUl-fcii. V.er.de vraag: Hoe hebben Lielg e en Neder land getracht dezen pjnlyken toestand na het Wcip&i^iLiSl'&lKi v c-Ai j_#aj Villi antwoord op deze vraag brengt de heer Segers „met eeu p^ar woo.ue.i de re.ten in hermne- rrng. Liijzonaerste fe.t is het zapport van de comm.ss.e voor de Belgische aangeiegenhe- den, aan den oppeisten raad van den raad van de gc.ameer.ueu voorgelegd en door dien raad aange-iomen. U.t dat rapport bleek, zoo schrijft de heer Segers „in welken geest de herziening van noo i,.ucl.,..c luo-Si wa j.i vomtgezei. Doch in d.en ge&st had geen heiz.ening plaa&s 2) integendeel werd het ontwerp in Nederland door ue Eerste Kamer verworpen. Vyfde vraag: Vanwaar komen wij en waar gaan wij heen. Van waar we komen., weten wij en wat de heer S.gers daarvan zegt kan hier dus garust worden weggelaten. \Vaar wij heen gaan: ik puur het uit het rapport. Pr.mo: De Vvestersclielue en haar toegan- gen. Het prineipe luidde dat „onder meer op de Schelde aile de werken zouden worden u.tge- voerd die de doorvaart van de grootste sche- pen mogelijk zou maken, met inbegrip van de verbetenngswerken, zooals de rechttrekkingen en de aftm-gingen." En thans? Thans schijnt Nederland, zoo schrijft de rapporteur, dit hoofdbeginsel nlet meer aan te nemen en men vraagt zich af of het wil terugkeeren tot de verkeerde verklaring van het tractaat voor den oorlog. Het belang van de scheepvaart moet den voorrang hebben op elk ander belang, on- der meer wat betreft de verlichting en de bebakening van den stroom, het bouwen op de oevers van al de vereischte inrichtingen en het stilleggen van alle werken die, bin- nen de hoofddijken, eene voor de scheep vaart schadelijke wijziging voor gevolg konden hebben. Met dezen hoofdregel schijnt Nederland thans geen rekening meer te willen hou- den". Secundo: De vrije vaart. Als princiep geldt dat „de zeebodems tijdens hunne vaart aan geen enkel douanerecht op heffing onderwor- pen zijn, behalve de loodsrechten, zoomin als aan eenig onderzoek of eenige vertraging of belemmering om het even om welke reden". Thans echter schijnt Nederland, dat genoegen had genomen met de inlassching in het ont werp van verdrag van dezen regel die voor den oorlog zoo vaak werd overtreden, zich daarom niet meer te bekommeren. Tertio: De verplichtingen van Nederland mogen n:et zonder sanctie blijven. Omtrent die belangrijke kwestie schrijft de heer Segers o a. Uit de ervaring is gebleken dat het gemeen- schappelijk toez'cht vaak ondoelmatig was en steeds van elke sanctie ontbloot. Daarom had Belg.'e een gemeenschappelijke commiss'e van beheor voorgesteld. Die gaf volgens S. aan Belg e beslist n'et het voordeel van de medesouvereiniteit op den stroom. Ten laste van Nederland was het zelfs geene internat'onale dienstbaarheid. In Nederland werden er bezwaren nange- voerd tegen deze commissie van beheer. Neder land wilde een college van technici uit be'de landen, d'e het recht zouden hebben aan hunne Regeering voorstellen te doen. S. vraagt z ch af waarin dit college verschilt van het college van coram'.ssarissen, dat in het verleden heeft gewerkt, en beweert, dat Nederland z'ch door m:'ddel daarvan een recht van veto tore.gende. Wij hebben thans zegt de heer S. de keus tusschen twee oploss'ngen. Wij moeten ons afvragen of, bij gemis van overeenstemming tusschen de be'.de rechtstreeksche betrokken mogendheden, Belgie de groote mogendheden niet moet wakker schudden, d.e, cp 4 Juni 1919, de commissie der XIV hebben samengasteld, alleen met het doel aan Belg e recht te la- ten wedervaien en of wij hun met moeten herlnneren, in het llcht van hot schrander en doorslaand verslag van den heer Tardieu dat, op 26 Juni 1919, de Fransche Minister van buitenlandsche zaken aan Nederland, uit naam van den Raad der Ministers van Buitenlandsche Zaken „der voornaamste ge- allieerde en geasscclcerde mogendheden" l.et weten dat zij zouden trachten de mee- n.ng&vcrsch.llen tusschen Belg e en Neder land oveieen te brengen. Van een ande- ren kant kunnen wij eene nieuwa formule ter studie leggen waarover wij tot nogtos met Nederland en de mogendheden niet hebben ondaihandeld; het geldt de instelling ten behoeve van de Wester-Schelde, van een internationaal statuut van denzelfden aard als dit welke voor het oogenbl.k van kracht is voor den Donau en den Rijn. Sommige zeemcgendheden, die de Schelde benuttigen als toegang naar de Antwerp- sche haven, schijnen niet tegen dergelijke ontwerp gekant, Vreezend dat aldus zijne sojveie~n.teit op de Schelde feitelijk zou worden bekrompen, heeft Nederland steeds den grootste n weerzln tegenover dit plan aan den dag gelegd. Tijdens de onderhan- dellngen sedert den oorlog gevoerd, hebben wij er prijs cp gesteld in d:t opz.cht Neder- lands vrees te eerbiedigen. Wij vragen niet beter dan onze belangen onder ons belden te regelen. Doch de tegenwoordige toestand is, volgens de heer S., onhoudbaar en mag niet^ langer duren. Zoo Nederland, zegt hij, z.cn blijft veizetten tegen e.schen waarvan het zelve, bij monde van zijne bewindslieden de volstrekste rechtmatigheid heeft erkend, dan zou Belg.e zijn goed recht moeten doen gelden. Het rapport behandelt ook u.tvoer.g de ver- bindingen van Rijn en Schelde. rijk wel gesubsidieerd, doch zonder dat hierbij een vaste legelmg bestond. Nood.g schijnt een eenvoud.ge subsm.eenng, welke zoowel het be lang van het. ryk ais dat van ae gemeenten voiooende doet uitkomen en een goede inr.ch- ting- en taakvervulLing der bemiadelingsorga- nen waarborgt. Wetteiijke regeling is wydeis zeer ge- wenscht om germge hoofdbeg.nselen vast te leggen, d.e bij de uitoefening der arbeidsbe- miadeling door haar organen moeten worden in acht ganomen en enkele regelen te stellen, die den noodzakelijken invloed der bij de be- middel.ng betrokken party en waarborgen. Wat het eerste punt aangaat, is vooral gedacht aan de houding der arbeidsbemiddeling bij staking of uitsluit.ng en haar- standpunt ten opzichte van arbeidsvoorwaarden. In de laatste plaats is wetteiijke regeling vereischt om verzekerd te zijn van een orga- nisatie van stabiel karakter, die mede voor het internationaal verkeer op de arbeidsmarkt geschikt is. In het ontwerp zijn geen bepalingen opge- nomen omtrent de werkzaamheid der organen en de uitoefening der bemiddeling. Daarom- trent zullen in de gemeentelijke verordeningen regelen worden getroffen. Omtrent de wijze van uitoefening der be middeling wordt de beste waarborg gevonden in een regeling, waarbij aan werkgevers en werknemers de hun toekomende invloed op die bemiddeling wordt verzekerd. De overheid kan zich althans op dit oogen- blik niet onttrekken aan de taak om voor de aanwez'gheid van een doeltreffende arbeids bemiddeling zorg te dragen. Dit beg.nsel is in het wetsontwerp neergelegd. Part.cukere in- stellingen hebben in de eerste jaren der ont wikkeling zeer goede diensten bewezen, doch de ervaring hier te lande heeft doen zien, dat de taak der arbeidsbemiddeling het best door overheidsinstellingen wordt waargsnomen. De ontwikkeling der organisat'e van werk gevers en werknemers, de een of andere vorm tan bedrijfsorganisatie, kunnen in de toekomst leiden tot nieuwe vormen van arbeidsbemidde ling. H'ervoor moet de arbeidsbemiddeling vrij baan laten. Tevens is geregeld de houding der overheid tegenover de bureaux van arbe'dsbemiddeling, die als bedrijf worden uitgeoefend. Kostelooze bemiddeling is in dit ontwerp ge- handhaafd. In de week van 1723 Februari heeft het steiftecijfer te Amsterdam, voor het eerst sinds etn aantal jaren het gebcortecijfer over- troffen. Het aantal geboorten bedroeg 234, het aantal sterfgevallen 295. Hiervan overleden aan influenza 46, aan pneumonie 22 en aan bionch.tis en andere ziekten der ademhalings- wegen 44. CONTROLE OP UITVOER VAN KAAS EN BOTER. De minister van Buitenlandsche Zaken en Landoouw deelt in de 1VI. van A. aan da Eer ste Kamer over zijn begroot.ng voor 1929 me de, dat een watso.itwe.ip, beheizende controie- maauegeien op den u.tvoer van boter, kaas en andere land- en tumbouwproducten, het depar- tement reeds heeft verlaten. Hij hoopt dat dit wetsontwerp b.nnen korten tijd de Staten-Gene- raal zal kunnen bere.ken. Wordt het tot wet veiheven, dan kunnen de bestaande regelen vervailen. De commisSie-Haffmans, die een i o-.derzoek heeft in te stellen naar eventueele inkrimping van de bemoeungen van het Rijk op lanubouwgebied, heeft den minister reeds meermalen ten aanzien van verschillende on- derweipen van advies gediend, doch het resul- taat van haren arbe.d nog niet in den vorm van een rapport neergelegd. Aguirre een aanhanger van wijlen Obregon en de oorzaak van den opstand kan dus moeilijk in ean samenspanning van de Roomsch-Kath. g.zocht worden. Geneiaal Aguirre heeft voorts in 1923 den opstand van ue la Huerta helpen ondeidiukken, d.e toen ook Vera Cruz ver- meesterd had. Hij steunde in den strijd om het pres.dentschap de candidatuur van generaal Valenzuela, aen vroegeren Mexicaanschen ge- zant te Londen. Vermoedeljjk hebben zich ech ter thans reeds de politicos (de generaals die naar de politleke macht dingen) met de leiders van maicontenten van verschillende groepen, godsdlenstige, agrarischen en industrieele, ver- eenigd. De gewezen president Calles is op- nieuw op den voorgrond gekomen, want hij is door president Gil dadelijk tot minister van oorlog benoemd en heeft zich met de opperste leiding van de krijgsverrichtingen tegen de opstandelingen belast. De vermeestering van de havenstad Vera Cruz moet, gelijk boven op- gemerkt is, het eerste doel ervan zijn. Voor de regeering te Mexico is de steun die haar van den kant der Vereen. Staten verze kerd wordt, van het hoogste belang. Amerika heeft het in zijn hand den aanvoer van oor- logstuig overzee voor de rebellen te beletten en Amerikaansche financiers zullen altijd be- reid zijn met leenin'gen te helpen, wanneer zij van Florence heeft een cycloon groote ver- woestingen aangericht. Reusachtige cypres- sen zijn ontworteld, telefoon- en telegraaf- palen afigeknapt, daken van huizen afgerukt, schoorsteenen omgewaaid. Door vallende steenen zijn verscheidene personen gewond. DIAMANTSMOKKELAAR AANGEHO I'DEN. De hofmeester James Puleo van het s.s. „Pennland" van de Red Star-lijn is te New- York aangehouden onder beschuldiging in het bezit te zijn van geslepen diamanten ter waarde van, in Nederlandsch geld, 24.000 gul den, De boot kwam uit Antwerpen, Sout hampton en Halifax (Nieuw-Schotland). Pueo werd tegen een borgstelling van 7500 dollar vrijgelaten. HOTEGBKAND. Een der grootste Internationale hotels te Geneve „La Residence" is door een brand verwoest. Bij een hevigen storm breidden de vlammen zich zeer snel uit, zoodat het ge- heele gebouw spoeaig in lichte laaie stond. Na korten tijd stortten het dak en een zij- vleugel met donderend geluid in. Het blus- schingswerk, waaraan de geheele brandweer uit Genbve deelnam, leverde zeer groote moei- daarvoor concessies in ruil kunnen krijgen. De lijkheden op, daar de waterleidingen bevroren opstandelingen beweren dat zij reeds in acht van de achtentwintig Mexicaansche staten baas zijn., maar er is geen reden om aan zulke ber'chten dadelijk geloof te slaan, evenmin als aan alle lezingen van de regeering, welke begonnen is weer een strenge censuur in te stellen. Aangaande den afloop van het, conflict kan men nog geen voorspellingen doen. NIEUWE STRIJD OM DE MEXICO. MACHT IN 1) De heer Tobie Claes in Brussel heeft het tegendeel beweerd. Red. Hdbl. 2) Uit de mededeeling van onzen corres pondent blijkt niet of de heer Seghers her- innert aan de overeenkomst, d.e in 1920 tot stand kwam en die Belgie op het laatste oogenblik weigerde te teekenen.. Volgens prof. Struycken was dat te verkiaren door de toen opdaemende militaire overeenkomst met Fianknjk. Red. Hbld. ARBEIDSBEMIDDELINGSWET. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp-Ar- beids".emiddelingswet ingediend, dat blijker.s de memorie van toelicht.ng allereerst beoogt om aan een bestaand inst.tuut een wettelijken grondslag te geven. De ontwikkeling der open- ba-e arbeidsbemiddeling is tot stand gekomen zonder wetteiijke rcgel.ng. De gemeentelijke instellingen zijn venial ingesteld kracntens raadsbesiu t en geregeld door verordeningen; een wetteiijke veiplichting tot oprichting be- I] 6t« Evenzeer berust weer de samenwerking der plaatselijke instellir.gen op de vrijwill'ge me- dewerking der gemeentebesturen. In de eerste plaats van de besturen der gemeenten, d e goadvinden, dat haar arbeidsbeurzen tevens als districts-arbe:'dsbeurzen optreden. Het ontbre- ken van elke wetteiijke regeling brengt een element van onzekeihe d in de ontwikkeling en de werking dat behoort te worden overwogen. Wetteiijke regeling der arbe'dsbem:dde!:ng is evenzeer noodig, om de f nanc eele verhou- d!ng tusschen gemeenten en rijk vast te leggen. Tot dusverre werden de gemeenten door het Op 17 Juli van het vorige jaar werd generaal Ob.cgon, d.e reeds als president van Mexico gexozen was en op 1 December zijn ambt had moeten aanvaaruen, door een godsdrenst.g dweper vennoord. In den verk.ez.ngsstrijd wa- ren iwee van zijn tegencandidaten wegens het ontketenen van opstand ter dood gebracht. President Calles had met ijzeren vuist de orde hersteid, maar toonde geen lust, na Obregon s verdwijning, z.ch voor een nieuvven termijn te laten herk.ezen. In September jl. verzocht hij derhalve het Congres een voorloopig president aan te wijzan, tot tijd en wijle d.ens opvolger op regelmatige wijze door het volk gekozen kon worden en zich bij de keus slechts door va- (.eriandslievende overwegingen te laten leiden. Zoodoende is Portes Gil president voor twee jaar geworden. Calies had in September ook een politiek program voor de naaste toekomst en voor zijn opvolger ontvouwd. Hij verklaarde dat hij den tyd van de militaire dictatuur waarin wed- yverende generaals met elkaar om de opper ste macht streden en de uit den weg ruiming van den eenen generaal door den anderen aan de orde bleef, als geeindigd beschouwde en nu den w eg voor geordende democratische regeer- methoden vrij achtte. Van da verwezenlijking van dit program schijnt niets te zullen komen, want opn:euw is de strijd tusschen generaals om de verovering van de macht begonnen en is het land in een burgaroorlog gewikkeld, waarvan de uitbrei- d'ng nog niet te overzlen is. Er zijn drie brand- punten van het verzet. Het belangrijkste is Vera Cruz, aan de Oostkust, de haven van de hoofdstad Mexico, welke laatste door een spoorweg van ruim 420 K.M. lengte daarmee verbonden is. Generaal Jesus Aguirre heeft „in naam van de revolutie" van de stad bez.t ge nomen en zeven schepen van de Mexicaansche oorlogsvlcot d e in de baai geankerd lagen, moeten zich bij den opstand aangesloten ben,. Een ander brandpunt van den opstand is Sonora aan da Westkust, heel in het Noorden des lands, waar de rebellen het laatste stuk van een van de voornaamste spoorwegen naar de Vereenigde Staten in handen hebben. De regeerjng moet Vera Cruz in de eerste plaats terug zien te veroveren om zich den aanvoer van alles wat zij noodig heeft, met name oorlogsmateriaal, te verzekeren. Anders kan zij den opstand op den duur niet baas bly- ven. De bestrijding van den opstand in het Noorden zal dan zoo lang moeten rusten. De nabijheid van de Amerikaansche grens stelt de rebellen in staat wapens over de grens binnen te smokkelen, want hoewel de Vereenigde Sta ten het verbod van uitvoer daarop zonder bii- zondere vergunning handhaven, blijven er al tijd' gaatjes genoeg over. Het regime Obregon-Calles-G:l heeft z.ch met zijn wetgeving tot scheiding van kerk en staat en. de krachtdadige onderdrukking van het verzet der Roomsch-Katholieke kerk erte- gen zoovele vijanden gemaakt, dat zich altijd vele aanhangers aan de zijde van revolut onaire generaals zullen scharen. Toch was generaal BOSCHKAPELLE. Dezer dagen slaagde als broeder-onder- wyzer onze dorpsgenoot J. Wijnacker; hij heeft zijn opleiding genoten aan het Instituut St. Louis te Oudenbosch. 1 Meerdere ingezetenen komen tot de min der aangename ontdekking, dat hun gemet- selde regenbak door de vorst is stuk gevroren, tengevolge waarvan het brakke grondwater erin dringt. KOEWACHT. In de algemeene vergadering van de hand- boogmaatscnappij „St. Sebastiaan", is met al gemeene scemmen besloten een geheel nieuwe ijzeren gaaipers op de richten en zulks in plaats van de ouden houten per3, die bij den sneeuwstorm van 20 November 1.1. omver- gewaaid is. Staande de vergadering werd voor bet voile bedrag ingescbreven. Het aantal leden van de zoo nuttlge vereeniging ,,Wit-Gele-Kruis" is thans geste- gen tot 310. Betreurd werd, da,t sommige ingezete nen eerst alsdan lid worden, als onmiddellijk de bulp van de verpleegster moet worden in- geroepen. Om dat zooveel mogelijk te voor- komen is door het bestuur bepaald, dat in de maand Januari van ieder jaar op de gewone voorwaarden lid kan worden. Na diea tijd kan men slechts als lid worden aangenomen na betaling van 3maal de contributie. Jong- gehuwden en ziji die zich metterwoon in de gemeente komen vestigen, kunnen op de ge wone voorwaarden lid worden, als zij binnen een maand na bet huwelijK of na de vestiging zich als lid bij den penningmeester opgeven. TERWIJL MOEDEli IN DEN WINKEL WAS Te Utrecht heeft zich een niet alledaagsch voorval afgespeeid. In de Buigemeester Rei- gerstraat wanuelde een moeuer, d.e haar baby van ru.m een jaar in een kinaeiwagen voort- duwde. Bij een bakkerswinkel gekomen, werd halt gehouden. De dame verdween in den win- kel, terwyl zij dan wagen buAen liet staan. Plotseling reed ee.i auto voor, een hear stapte uit, nam de baby uit den wagen en verdween er weer full speed mede. 'toen de ontstelae moeder die met haar kindje van haar man was weggeloopen buiten kwam, vond zij in plaats van het kind slechtseen brief in den wagen, waarin haar de motleven van deze daad werden medegedeeld. HET VERBRUIK VAN EIEREN. Er worden in ons land heel wat eitjes ge- nuttigd. Wanneer men de jaarlijks verorberde eieren verpakt in kisten van 600 stuks en deze kisten op elkaar stapelt tot men de spits van den Utrechtschen domtoren heeft bereikt, moet men 495 van deze stapels naast elkaar oprich- ten om een beeld te geven van het jaarlijksche verbruik van eieren. LA WINE OP EEN TREIN NEER- GEKOMEN. Bij Singleeshot in den staat Montona, is een lawine op een trein gevallen, juist toen deze in een tunnel zou rijden. Zes wagons werden van een hoogte van 60 meter in de diepte geslingerd. Drie reizigers zijn gedood en vier gewond. DRIEVOUDIGE MISDAAD. De Albanees Zia Vucitema, die na den moord op zyn landgenoot Alcibiades Bebi uit Tsjecho-Slowakije was verbannen, heeft Vrij- dag in Zuid-Slavie drie menschen ver- moord. Na zijn uitwijzing is Vuciterna eerst naar Belgrado gegaan, vanwaar hij Vrijdag j.l. naar Albanie is vertrokken. In denzelf den trein reisde ook een zekere Sawitschitsch. In het station Jankowitschi wierp Vuciternae zich onverhoeds op den genoemde en schoot hem dood. De moordenaar nam de vlucht. De begeleidende gendarmes zetten hem na, waarbij twee hunner eveneens door den vluch- teling werden gedood. Verscheidene anderen werden bovendien door de schoten van Vuci terna gewond. DE DOODGEVROREN FRANSCHE SOLDATEN. De Paris Soir bevestigt het bericht van de Quotidien, dat 30 man van de bezettings- troepen te Trier tengevolge van de koude zijn omgekomen. Het blad verklaart, dat het ministerie van oorlog het feit niet langer verheimelijkt en toegeeft, dat het geval eenige onrust verwekt heeft. Er is een onderzoek gelast. Voorts bevestigt het Fransche ministerie van oorlog, dat de griep bij het Rijnleger een epidemisch karakter heeft aangenomen. De vereischte voorzorgsmaatregelen zijn geno men. Men kan reeds zeggen, dat het aantal gevallen vermindert. NOG STEEDS WINTER. Na een korte pauze is In Midden-Italic weer strenge winter ingetreden. Uit de Ro- magna wordt zware sneeuwval en verschei dene graden vorst gemeld. In de omgeving waren. Het hotel ,dat over 165 bedden be- schikte, was eerst 8 jaren geleden geheel nieuw opgetrokken. Het was het kwartier van verschillende delegaties van den Volken- bond. De schade wordt op ruim een millioen Zwitsersche francs geraamd. De brandweer bepaalde zich in hoofdzaak tot het bescher- men van de omliggende huizen. Het hotel zelf kan als geheel verloren worden beschouwd. Het kampioenschap van Zeeuvvsch-Vlaanderen Zondag j.l. werden te Zuidzande de laatste ronden gespeeld van den wedstrijd om het Zeeuwsch-Vlaamsche kampioenschap. De re- sultaten waren: v. d. Heuvel remise met Boo- gaard; Kaan wint van Luteijn en speelt remise met Boogaard (2 X). Deze laatste uitslagen brachten tevens de beslissing. Vodr den laatsten wedstrijddag toch had schrijver dezea de leiding met 16 punten. Door bovenstaande partijen brachten wy ons puntenaantal op 20, hetwelk door geen der andere spelers nog kon worden bereikt. Ook de wegens ongesteldheid der heeren Risseeuw en Kotvis niet uitgespeelde partijen konden geen invloed meer uitoefenen op den eind- uitslag, waarom met goedvinden van beide zijden besloten werd deze partijen remise te verkiaren. De eindstand van den wedstryd is: gesp. gew. rem. verl. VOOR VROUWEN. Vrouwen vooral, hebben nu en dan behoofoe aan de hulp van Foster's Rugpijn Nieren PJ ion. Vanaf de vorming tot voorbij den middei- baren leeltijd treden in het vrouwelyk organis- me voortdurend veianderingen op, die vee1 inspanning van de nieren vorderen. Eveneen* in het kritieke tijdperk en in de maandan voor en na de geboorte van kinderen, krygen de nie ren veel extia werk te doen. Het is daarom geen wonder, dat vrouwen zoo vaak iyden aan rugpijn, afmaitende pynen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, zenuw- achtigheid en urinestoornissen. Vrouwen behooren te weten, dat de nieren de gewichtige leveristaak hebben om de onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Als de nie ren verzwakt of overspannen zyn, wordt de bloedsomloop geinfecteerd en het geheele ge- stel aangedaan, waardoor spit, b!aasontsteking» rheumatiek, lendezwakte enz. kunnen ontstaaa Foster's Rugpyn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in tijd van nood een zegen blyken. Zy worden aanbevolen door vele dankbare, verstandige vrouwen, die haar herstel en weF zyn aan het tijdig gebruik van dit versterkend niermiddel te danken hebben. Verkrijgbaar (in glasverpakking met gee) ebiket let hier vooial op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 33 Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestraat en Westkolkstraat. Wedstrijdprobleem no. 25. Zwart: 2, 4, 5, 7, 8, 16, 20, 21, 24, 26, 35, Wit: 13, 19, 23, 27, 30, 37, 38, 42, 44, 47, 5ft Wit speelt en wint! Wedstrijdprobleem no. 26. Zwart: 1, 2, 6, 7, 9, 11, 13, 15, 16, 17, IS, 19, 26, 36, 45. Wit: 22, 24, 28, 30, 32, 34, 37, 38, 44, 47, 48, 49 en een dam op 46. Wit speelt en wint! Oplossingen dezer beide problemen s. v. p. v66r 31 Maart a.s. aan J. J. Kaan te Sluiskii. Correspondentie. W. B. te Middelburg. Do eindspelen zijn in orde. Uw probleem word! spoedig geplaatst. J. J. K. P- 1. J. J. Kaan 14 8 5 1 21 2. S. J. Boogaart 14 4 9 1 17 3. I. Verhage 14 0 5 3 17 4. J. P. Geensen 14 5 6 3 16 5. J. A. Risseeuw 14 4 8 2 16 6. A. Kotvis Jr. 14 3 8 3 14 7. J. v. d. Heuvel 14 2 5 7 9 8. P. Luteijn 14 2 12 2 Met een voorsprong van 4 punten is de titel alzoo aan schrijver dezes ten deel geval len, en wel met hetzelfde aantal punten (21) als waarmee 2 jaar geleden onze Zeeuwsch- Vlaamsche veteraan J. Luteijn te Groede den wedstrijd beeindigde. De titelhouder van verleden jaar, de heer J. A. Risseeuw te Zuidzande, speelde ditmaal niet op voile sterkte. Zijn groot aantal remi ses, waartegenover slechts 4 winstpartijen staan, is daar het fcewijs van. Het aantal remises is dit jaar overigens op- vallend! Door sommigen werd dit toegeschreven aan zeer voorzichtig spel der deelnemers. Wij vin- den het meer een gevolg van het uiterst ge- ringe versohil in kracht. Bewonderenswaardig spel is te zien gegeven door den heer S. J. Boogaart te Zuidzande. Evenals wij kreeg hij slechts 1 verliespartij te boeken, n.l. tegen den heer Geensen. Zijn 9 remises wijzen o.i. op een hechte verdedi- ging. Hij zal echter in zijn spel wat meer durf moeten brengen, om tot meerdere resul- taten te komen. In dezen wedstrijd was hij vaak niet agressief genoeg. Wij hopen dat binnenkort te illustreeren met een partij uit 66n der laatste ronden, waarin wij zelf in zeer nadeeligen stand tegen hem door het oog van een naald kropen. De heer I. Verhage te Nieuwvliet is sinds verleden jaa.r vooruit gevlogen. Hij kan op uitstekende resultaten terugzien, en als hij de openingstheorie thans eens goed bestudee- ren wil, zal hij een volgende maal een der emstigste pretendenten voor den eersten prijs zijn. In enkele partijen was zijn positiespel be slist ,,af". De heeren Risseeuw en Geensen eindigden ieder met 16 punten. Geen van beiden heeft in het afgeloopen tomooi geluk gehad, dat naast regelmatig spel stellig onmisbaar Is, om 6en der bovenste plaatsen te bereiken. A. Kotvis Jr., de benjamin, gaat vooruit, ongetwijfeld. Hij speelt bijwijlen zeer, zeer sterk, maar is nog wat <56nvormig in zijn spel. Vooral in de partij-openingen laat hij zich nog te vaak verrassen. De heer Van den Heuvel is er totaal ,,uit geweest. Hij kan beter, daarover zijn alle overige deelnemers het eens, veel beter zelfs en ongetwijfeld zal dat bij een volgende ge- legenheid ook blijken. Ten slotte kan de heer P. Luteijn te Zuid zande, die in de voorwedstrijden den sterken speler I. de Bruijne te Nieuwvliet heeft uitge- schakeld, evenmin op een goeden wedstrijd terugzien. Zijn spel maakt heusch geen slechten m- druk, hij is „taai" en verdedigt zich tot het uiterste. Zijn groote fout is echter, dat hij veel en veel te vlug speelt. Indien hij zich meer moeite gaf, de gevolgen van zijn zetten te berekenen, dan zou hem niets in den weg staan hetzelfde sterke spel te ontplooien als zijn neef en oud-kampioen J. Luteijn. De wedstrijd als geheel heeft een vlot en aangenaam verloop gehad. Jammer was, dat door omstandigheden slechts drie spelers uit Oost Zeeu(vsch-Vlaanderen konden meedoen. We spreken daarom de hoop uit, dat de deel- name uit ons district een volgende keer wat grooter zal zijn en dat de z.g. „stille" dim mers tegen dien tijd alvast uit hun schuil- hoeken te voorschijn zullen komen, om de noodige oefenpartijen te spelen. Er zijn in onze streek nog schuivers genoeg! Het ligt aan hen zelf, of ze dammers zullen worden! Oplosserswedstrijd. Naast het reeds de vorige week ter oplos- sing gegeven probleem no. 25 nubliceeren wij een nieuw vraagstuk, dat vrij lastig op te lossen Is. Belgische Schakers. (II). Sapira en Dunkelbloem zijn eveneens sterke spelers uit Antwerpen, doch ons nog niet bekend. Soultanbeiyeff is chemiker op eene suiker- fabriek ergens in de provincie Luik en afkom- stig uit Bessarabie. Hy behoorde tot het witte leger en is tenslotte in Belgie gestrand. Moeilijkheden van materieelen aard belem- meren hem om veel te spelen en aan wed- strijden deel te nemen. Hij is theoretisch uitstekend onderlegd, ook practisch zeer sterk. Van de match CapablancaAljechin heeft hij een bijzonder diepe studie gepubliceerd, waarin aile omtrent hun partijen bekende analyses en beoordeelingen zijn verwerkt. Het boek is vry duur (45 fr.) doch z'n geld dubbel en dwars waard (te verkrijgen bij de firma P. J. van de Sande, Ter Neuzen). Als gevolg van deze studies gaat Soultanbeyeff hard vooruit, nog eenige onzekerheid bewarend, voortspruitend uit het verschil tusschen ken- nis en praktijk Het valt te voorzien, dat ook deze speler een grootere rol in het Belgische schaakleven zal spelen. Zijn wetenschappe- lijke aanleg en groote bedaardheid vallen sterk op. Hij versloeg Zondag 24 Febr. jl. den Gentschen Roemeen Grabool in een zeer degelijke partij. Hier deze partij Soultanbeiyeff (wit) Grabooi (zwart). Men ziet daaruit, dat met het accurate en geheel automatisch werkende positiespel van Soultanbeiyeff niet te spotten valt. 1. d4, d5, 2. Pf3, Pf6, 3. c4, e6, 4. Rg5, Pbd7 (h6, wat ruil afdwingt, verdient de voor- keur), 5. e3, Re7, 6. Pc3, c6 (zonder dieper motief gespeeld), 7. Dc2, 00 (nu kwam c6c5 in aanmerking), 8. Tdl, Te8, 9. a3, dXc4, 10. RXC4, Pd5, 11. RXe7, Dxe7, 12. 00, PXc3, 13. DXc3 (belet e5 of c5, waarna ontwikkeling Rc8 gemakkelijk is), 13... h6 (op c5 zou Rb5 zijn gevolgd), 14. Pe5! (de bekende zet in zulke situaties), 14... PXe5? (de bekende fout. In ieder geval la ruil nimmer beter dan niet te ruilen), 15. dXe5, Td8 (beoogt den R te ontwikkelen), 16. Rb3 (een beslissende positie-verbetering als afwachtende zet), 16... Rd7, 17. Td6! J a o c d e f p b6 (dit mag natuurlijk tegen Soultanb. niet. Op Re8 zou echter zijn gevolgd Tfdl, waar na, actle tegen h7 en c6 tegelijk), 18. Tfdl, c5? (de partij is echter op zich zelf verloren, indien c6 blijft staan), 19. Dd2, Dg5, 20. f4, Dg4, 21. TXd7, TXd7, 22. DXd7, De2, 23. Dd2. Zwart geeft op. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Febr. Aloijsius Eeman, oud 33 j., jm. en Rosalia Paulina Ver- durmen, oud 27 j., jd. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 1 Febr. Alphonsius Kersbulck, oud 54 j., jm. en Elodie Marie Jansssens, oud 41 j., wed. HuwelijKS-voltrekkingen. 12 Febr. Cynllus van Bastelaere, oud 39 j., jm. en Irma Louisa Obrie, oud 33 j., jd. Alphonsius Kersbulck^ oud 54 j., jm. en Elodie Marie Janssens, oud 41 j., wed. Geboorten. 9 Febr. Theo Caesar Ehsa, a. van Bazile Joseph Marie van Waes en van Alina Florentina Josephina Verhelst. 13 Febr. Theo August, z. van Gustaaf Franciscus D'hert en van Martha Hortentia Leontina de Cooker. 18 Febr. Etienne Richard, z. van Hendrikus Selis en van Valentina de Clercq. 25 Febr. Otto Edmond, z. van Om&r Cornelia D6sir<5 De Hulsters en van Aline Augusta Verhoosel. Overlijden. 17 Febr. Amelia Luetaert, oud 72 j., echtg. van Alphonsius Franciscus Breijaert. 24 Febr. Juliana Spuessens, oud 74 j., wed. van Leonardus van Himschoot. 26 Febr. Jan Bernard Soethaert, oud 85 j., weduwn. van Adelaida Mechelink.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2