BURGERLIJKEN STAND. Huis en Hof. Pluimvee-nibriek. regeering eene minnelijke schikking zult weten te treffen voor bedoelde eventueeL' schade die ons zou kunnen worden berokkend en waartegen wij persoonlijk niets vermogen, omdat er geen wet bestaat die ons voor een dergelijk geval bescherming verleent; dat onze overburen ons verzoek zeer billijk zullen vinden, evenals wij, voor het geval in Belgie in de buurt hunner eigendommen een dergelijke exploitatie mocht plaats *vinden en zij een dergelijk verzoek aan hunne regee ring mochten richten; redenen waarom ondergeteekenden zich, namens hunnen onderdanen of gemeentenaren die bouiw-, wei- of boschland hebben liggen aan de Nederlandsche grens in de buurt van St_ Jansteen en Clinge (Holland) tot Uwe Excellentie hebben gewend met het beleefd verzoek het daarheen te willen leiden, dat wanneer bovengenoemde exploitatie een feit wordt, waarborgen worden gegeven, dat eventueele schade aan de landerijen der voormelde gemeentenaren toegebracht door wateronttrekking uit hunne landerijen aan hen volledig zal vergoed worden. Aangenomen voor kennisgeving. q. Een missive van Commissarissen der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleidingmaat- achappij, waarbij ter kennisneming worden toegezonden het rapport der Commissie van onderzoek in zake die maatschappij, met aan- teekeningen van Commissarissen op dit rap port. r. Het in de spoedeischende raadszitting van 7 Februari reeds aan de orde geweest zijnd adres van raadsleden van verschillendc gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin wordt voorgesteld te besluiten tot ontbinding van de N.V» Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei- dingmaatschappij In die raadszitting werd tot aanhouding bealoten. s. Een schrijven van de Kamer van Koop- handel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan deren, luidende als volgt: Aangezien het haar bekend was, dat ten be- hoeve van bestaande industrieen reikhalzend werd uitgezien naar het tot stand komen der waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen en dat naar haar ter oore kwam meerdere plannen tot vestiging van eene industrie in dit gewest moesten afstuiten op het gemis eener water leiding, heeft de Kamer zich bij schrijven van 6 Maart 1926 reeds gewend tot het Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-comite met het drin- gend verzoek ben spoedigen aanleg der water leiding te bevorderen. Met voldoening nam de Kamer in den loop van het jaar 1927 waar, dat een aanvang was gemaakt met de voorbereiding om tot den aanleg over te gaan, en deze in een nabij verschiet was te verwachten. Het was daarom een teleurstelling te ver- nemen, dat zich verschillende bezwaren tegen de uitvoering" van het plan openbaarden en deze zoodanigen omvang namen, dat in het najaar werd besloten de werkzaamheden te schorsen en de zaak der waterleiding te on- derwerpen aan het oordeel eener commissie. De Kamer spreekt zich niet uit over den aard der bezwaren, zij betreurt alleen de stagnatie die daardoor in de werkzaamheden is ontstaan, terwijl de algemeene belangen van ons gewest eene spoedige tot stand koming der waterleiding eischen. De Kamer hoopt dat, na het uitbrengen van het Rapport door de Commissie van Onder zoek ingesteld krachtens besluit der vergade- ring van Aandeelhouders op 30 Augustus 1927, en de besluiten der Vergadering van Aandeelhouders welke daarvan het gevolg zulleh zijn, de gerezen bezwaren zullen wor den ondervangen en met kracht aan de uit voering van het plan zal kunnen worden voortgewerkt. Herhaaldelijk blijkt het noodig, dat. voor be- vordering van de welvaart van Zeeuwsch- Vlaanderen een beroep moet worden gedaan op medewerking of op steun van den Staat. Die steun zal des te gemakkelijker worden verleend, indien blijkt, dat ook de bevolkmg zelf, en de besturen der verschillende gemeen ten zelf niet achter blijven in het nemen van maatregelen die den bloei van het gewest en de bevolking kunnen verhoogen Een der middelen die daartoe krachtig kan mede werken is ougetwijfeld een waterleiding. Indien men een streek en zijne welvaarts- bronnen op peil wil houden, moet men gelijken tred houden met andere strekem, moet men deze inrichten volgens de modeme eischen. En een waterleiding kan zeker niet gezegd wor- j den iets nieuws te zijn, aangezien tal van steden en vele gebieden reeds beschikken over een streekwaterleiding. Wjj stippen slechts ter loops aan de betee- kennis eener waterleiding uit het oogpunt van hygiene en zindelijkheid, dat zij gemar: oplevert en het levensgenot verhoogt, doch wijzen vooral op de beteekenis daarvan voor de industrie en voor den landbouw, en daar door voor de welvaart van onze streek. Het is voldoende bekend, dat we hier slechts beschikking hebben over zout of hoogstens brak water, en het gebruik daarvan voor de enkele industrieele inrichtingen die dit doen, groote nadeelen oplevert. Het gemis aan goed water is oorzaak dat verschillende industrieen die dit. beslist noodig hebben er van af moe- ten zien zich hier te vestigen. Dit is te meer te bejammeren aangezien deze streek uit andere hoofde voor industrie zoo gunstig gelegen is, hetgeen uit aanvragen en onder- soekingen waarvan bij herhaling gehoord wordt, voldoende blijkt. Het stichten der waterleiding zal hier mogelijkheden scheppen die zullen leiden niet alleen tot opheffing der werkloosheid, doch dat Zeeuwsch-Vlaanderen wordt een streek die aan vele handen werk en brood zal verschaffen, en dat zich aldaar werkzoekenden van elders kunnen vestigen, in plaats van men, zooals thans, de bevolking gestaag moet zien verminderen en zijn beste zonen en dochteren, noodgedrongen naar elders ziet verhuizen. En het verhuizen van de plattelandsbewoners naar de groote fabriekscentra brengt al moge men het toejuichen, dat daar werkgelegenheid gevon- den wordt ook zijn bezwaren mede, be zwaren die in verschillende kringen sterk ge- voeld worden. Ook voor den landbuw is een waterleiding van groote beteekenis. De landbouwers, voor al de veehouders in andere streken, die daar van gebruik kunnen maken, staan daarin voor bij die in ons gewest. Van versfchillende zijden is genoegzaam betcogd de beteekenis die het heeft, indien ook het vee van goed en zuiver water gebruik kan maken, welke beteekenis dit heeft voor de melkerij en de zuivelberei- ding. Een waterleiding is dus van groote econo- mische waarde. Zal de geheele streek daarvan de voordeelen kunnen genieten, dan is alge meene samenwerking noodig. De Kamer heeft het gewenscht geacht op dit tijdatip, dat voor de Waterleidingmaat- schappij als een mijlpaal kan worden be- schouwd, nogmaals de economische beteeke nis onder de aandacht van de besturen van alle gemeenten in ons gewest te moeten bren- gen en de gemeenteraden te wijzen op de groote verantwoording die te dezen opzichte met betrekking tot de welvaart Zeeuwsch-Vlaanderen op hen rust. Dit schrijven wordt gericht zoowel tot de gemeenten die reeds toetraden als tot die welke hebben gemeend daartoe nog niet te moeten overgaan. Voor zoover de gemeenteraad die dit schrij- ven'ontvangt reeds toegetreden is verzoekt de Kamer dezen zijn invloed te willen aanwenden voor een spoedige tot stand koming der water leiding en voorzoover dit den Raad bereikt eener gemeente die nog niet is toegetreden, verzoekt de Kamer dringend die toetreding alsnog te willen overwegen, opdat ook die ge meente van de economische voordeelen zal kunnen genieten. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de stukken onder letters q, r en s aan te hou den tot de vertegenwoordiger der gemeente de heer J. M. Oggel, weer definitiever mede- deeling kan doen van de vergadering der aan deelhouders der Zeeuwsch-Vlaamsche Water- leidingmaatschappij. De heer DIELEMAN: Mijnheer de Voor- zitter. Het verzoek van de Kamer van Koop- handel en Fabrieken te Ter Neuzen is voor mij wel eenigszi::3 een ontnuchtering. Had ik altijd gedacht, dat een Kamer van Koophan- del er was om zooveel mogelijk het streekbe- lang te dienen, thans blijkt toch overduidelijk dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen er lang niet altijd zoo over denkt. Tot nog toe is nog maar altijd niet bewezen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen, en ook onze eigen gemeente bij een waterleiding, waartoe men gedrongen wordt tot aanslui- tin-g en die veel te duur is met het oog hierop, dat in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen straks misschien alleen Breskens overblijft, ook maar eenig belang heeft. Integendeel mijn heer de Voorzitter de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen vraagt om zoo een waterleiding absoluut niet, wil men ons gewest een drink- waterleiding geven, dan legge Rijk en Provin- cie die aan en verplichtte niemand tot aan- sluiting. En dat ook het Axelsche volk niet van zoo'n waterleiding gediend is, mijnheer de Voorzitter, zal u straks blijken, wanneer het comity van actie (niet op initiatief van den heer 't Gilde, zooals de groote pers sma- lend het publiek wijs wil maken), maar opge- komen uit het volk zelf, aan den raad een beleefd verzoek zal voorleggen, geteekend door minstens 90 van de kiezers en kieze- ressen van Axel, om niet op deze waterleiding in te gaan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken kan in dit geval dus in 't geheel niet van dienst wezen en bewijst hiermee ndet de tolk van Axelsch burgerij te wezen. De VOORZITTER kan daarop alleen ant- woorden, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken naar zijn meening met dit schrij ven alleen zal beoogd hebben deze zaak te dienen. De heer OGGEL komt ter vergadering. De heer CLAESSENS vraagt of hij en de andere raadsleden die de vorige maal de ver gadering van aandeelhoudsters te Ter Neu zen bezochten ook op de volgende vergadering zullen worden toegelaten, want zij waren nog niet half uitgesproxen. Hij acht dat dringend noodig, aangezien toch gebleken is, dat de voorzitter der commissie van onderzoek om- trent de door hem als rot gekwalificeerde bui- zen der Zuid-Bevelandsche waterleiding de plank mis was. Er zijn nog verschillende vra- gen gesteld welke dienen beantwoord te wor den, terwijl door hem omtrent een en ander een'nader onderzoek is ingesteld, dat verdere vragen noodzakelijk maakt. Ook moet spre- ker zich beklagen, dat de groote pers schijnt bewerkt te zijn, aangezien hij ondervond dat men wel berichten ten voordeele der water leiding opneemt, doch weigert aan de oppo- sitie plaatsruimte te verleenen. Het door het bestuur omtrent de vergadering te Ter Neu zen uitgegeven communique was ook niet juist, aangezien daarin vermeld was, dat door den directeur van het waterleiding bureau de bezwaren van de opposanten waren weerlegd, hetgeen hij niet juist noemt. De VOORZITTER: Van wege het bestuur is van die vergadering geen communique uit gegeven. De heer CLAESSENS acht de houding van den heer Schuurs, redacteur van de Zeeuw- sche Koerier beneden alles. Hij moest zich onthouden dergelijke dingen over de water leiding in zijn blad te schrijven zooals hij deed, te meer daar hij zelf lid der commissie van onderzoek was. Zou die mijnheer soms denken, dat hij alleen in Zeeuwsch-Vlaande ren het intellect vertegenwoordigt Zijn hem 3Dni3 van wege het bestuur sommen voor het aannemen dier houding betaald? I De VOORZITTER: Die veronderstelling is z66 laag bij den grond, dat ik daarop geen antwoord geef. De heer OGGEL: Men zou omgekeerd ook wel kunnen vragen of de heeren t Gilde en Claessens soms voor hun oppositie betaald worden. Dc. heer CLAESSENS verklaart m het Land van Hulst vemomen te hebben, dat een lid van den raad eener gemeente zelf ver- klaard had, dat hij betaald was om zijn stem ten opzichte der waterleiding te wijzigen. Dergelijke dingen zou hij op de vergadering willen bespreken. De heer OGGEL wijst er op, dat de heer Claessens, indien deze meent dat zich geval- len van omkooperij hebben voorgedaan, deze naar voren zou moeten brengen, want dat daarnaar een onderzoek dient te worden in gesteld, evenzoo als hij meent dat het bestuur zich aan omkooperij schuldig maakt. De VOORZITTER merkt op, dat het ge- makkelijk voor de heeren is om hier zulke dingen uit te spreken, aangezien zij zelf wel weten, dat hetgeen zij hier zeggen, niet ver- volgbaar is. De heer CLAESSENS geeft te kennen dat, ingeval zij op de aandeelhoudersvergadermg zullen worden toegelaten, hij ook daar die zaken naar voren zal brengen en namen noemen. De VOORZITTER meent, dat in elk gevai de raadszitting in deze gemeente niet de plaats is, om dit te bespreken. De heer 't GILDE zou willen verklaren, dat hij zich aansluit bij de woorden van de hee ren Dieleman en Claessens. Hij merkt op, dat het wel vreemd is, dat na de gehouden pers- conferentie alleen dingen gepubliceerd worden welke komen van de zijde van voorstanders der waterleiding, doch hetgeen van andere zijde komt ter zijde gelegd wordt. Hij gelooft niet, dat dit aan de zaak bevorderlijk zal zijn, te meer daar in het perscommunique van welke zijde dit dan ook gekomen, maar het was in elk geval in alle bladen gelijkluidend ten onrechte vermeld is, dat de directeur van het Rijksbureau de opmerkingen van spreker en zijn medeleden had weerlegd. Er is 4 5 uur zoek gemaakt met de besprekin- gen, maar van weerleggen is geen sprake ge weest, dat zal de toekomst nog mader moe ten leeren. Het is echter een grief van spreker, dat in de groote pers een bericht is gelanceerd om de adresbeweging die hier in Axel spontaan is ontstaan te kleineeren, door daaraan den naam van spreker te verbinden en het te laten voorkomen alsof die beweging op ini tiatief van spreker is ontstaan. Hij acht zulks voor zichzelf geen oneer, doch verklaart hier, dat die beweging is uitgegaan van het comit6 van actie, dat hij daar buiten staat en dat dit comity mans genoeg is om zelf in deze te doen wat het meent dat gedaan moet worden. Spreker zegt geprobeerd te hebben, dat be richt in „De Telegraaf" tegen te spreken, doch zelfs die tegenspraak is niet opgenomen. Hij concludeert hieruit, dat men op een zeer eigenaardige manier te werk gaat in de groote pers. Ten slotte verklaart hij er prijs op te stel len, dat z\j nog op de aandeelhoudersverga dermg worden toegelaten en zal zijn oordeel opschorten tot na het onderzoek op het Rijks- waterleidingbureau te 's Gravenhage. Alsnu wordt met algemeene stemmen be sloten overeenkomstig het voorstel van Bur gemeester en Wethouders. t. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat door hen tot tweeden keuringsvee- arts van den Vleeschkeuringsdienst Centrum Axel voor e6n jaar op proef is benoemd de heer D. J. Dees, zulks met ingang van 1 Maart 1929, een en ander behoudens goed- keuring der te wijzigen verordehingen en in- structies. Aangenomen voor kennisgeving. u. Een schrijven van het Burgerlijk Arm- bestuur, waarin wordt bericht, dat in de op 5 Januari 1.1. gehouden vergadering door dat college tot zijnen voorzitter is gekozen de heer Th. van de Bilt. Aangenomen voor kennisgeving. (Wordt vervolgd.) AXEL. Huwelijks-aangiften. 7 Febr. Willem Joris Elve, ood 26 j., jm. en Janna Zegers, oud 22 j., jd. Huw?lijks-voltrekkingen. 7 Febr. Pieter Jan Co oud 29 j., jm. en Maatje Haak, oud 20 j., jd. 21 Febr. Willem Joris Elve, oud 26 j., jm. en Janna Zegers, oud 23 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Tanneke Cornelia, d. van Wilhelmus Gink en van Maatje Groote. 11 Febr. Martha Maria, d. van Josephus Maria Mattens en van Magdalena Maria Aerems. Petrus Jacobus Christina, z. van Alphonsus Jacobus Vettenburg en van Emma Germaine Noens. 15 Febr. Jacobus Abra ham, z. van Anthonij de Pooter en van Eliza beth Neeltje van Bendegem. Jacoba Cornelia d. van Leendert Moerland en van Cornelia Scheele. Poulina Wllhelmina, d. van Jacobus de Feijter en van Catharina Janna Dees. 17 Febr. Pieter, z. van Maarten Witte en van Maria Adriana Comelissen. 20 Febr. Elisa beth Cornelia, d. van Simon Ruijze en van Frangoise Hollebek. 21 Febr. Johannes Adria- nus, z. van Desire van Kruijssen en van Chris tina Hemelaar. 23 Febr. Johannes Cornelis David, z. vain Adam Pieterse en van Geer truida Tona Eekman. 24 Febr. Frederik Andries, z. van Adriaan Michiel de Feijter en van Klara den Doelder. 26 Febr. Krina Jo hanna, d. van Jacobus de Visser en van Janna Deij. Overlijden. 4 Febr. Marinus Koekoek, oud 56 j., z. van Maria Koekkoek. 11 Febr. Cor nelis de Feijter, oud 35 j., z. van Willem en van Adriana de Feijter. 13 Febr. Maar ten Wolfert, oud 74 j., weduwn. van Maria de Kraker. 16 Febr. Ulricus Marie Vermast, oud 58 j., weduwn. van Maria dementia de Cooker. 26 Febr. Elizabeth Neeltje van Bendegem, oud 19 j., echtg. van Anthonij de Pooter. HOEK. Geboorten. 1 Febr. Jacobus Daniel, z. van Pieter Hamelink en van Dina Magdalena Bakker. 15 Febr. Cornelis Adriaan, z. van Martinus de Meester en van Helena Pladdet. 16 Febr. Neeltje, d. van Iman de Zwarte en van Cornelia Verhelst. 18 Febr. Jan Levinus. z. van Arie Joost Platteeuw en van Cornelia Bakker. 19 Febr. Leendert, z. van Martinus Dieleman en van Catharina de Jonge. 26 Febr. Pieter, z. van Krijn de Blaeij en van Sara Leijs. 28 Febr. Janna, d. van Pieter Scheele en van Cornelia Dieleman. SINT JANSTEEN. Huwelijks-aangiften. 8 Febr. Cornelis Schiieman, oud 19 j., jm. en Frangoise Koster, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Febr. Cerillus van Dorsselaer, oud 27 j., jm. en Christina Isabella Verspeeten, oud 24 j., jd. 8 Febr. Petrus Johannes Hillaert, oud 25 j., jm. en Marie Selephie Alphonsina Janssens, oud 19 j., jd. Petrus Verstraeten, oud 26 j., jm. en Norberta Maria van Remortele, oud 20 j., jd. 20 Febr. Cornelis Schieman, oud 19 j., jm. en Frangoise Koster, oud 20 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Polijdorus Emerij, z. van Carolus Ludovicus Thuij en van Albertha Fidelia Reijns. 7 Febr. George, z. van Leo- poldus Stanislaus van Vlierberghe en van Julia Coleta de Letter. 9 Febr. Walther Joseph, z. van Dominicus Saman en van Leon- tina Maria Janssens. 10 Febr. Rogier Petrus, z. van Carolus Ludovicus van Dorsselaer en van Joanna Maria Stevens. 22 Febr. Joseph Alphons Marie, z. van Cerillus Augustus de Beule en van Johanna Catharina van Houte. KOEWACHT. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Febr. Josephus Vervaet, oud 29 j., jm. en Susanna Maria Lu- dovica Aper, oud 25 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Maria Delina Camille, d. van Arthur Lodewijk Rombaut en van Irma Maria Eli?a van Rumste. 10 Febr. Roger Petrus Maria, z. van Rene Edmond Wouters en van Margaritha Coleta De Co- ninck. Irene Philomena Alfonsus, d. van Cijrillus van Pottelberghe en van Maria The- resia van Laere. 14 Febr. Albert Marie, z. van Prudent Casimir Matthijs en van Bertha Maria van Overloop. 19 Febr. Martha Cora- lia Leonard®, d. van Joseph Marie Leonie David en van Leonie van Damme. 21 Febr. Maria Mathilda, d. van Josephus Wezepoel en van Maria Frederika de Dijcker. 25 Febr. Andr6 Louise Florent Emieil, z. van Emile Franciscus Naessens en van Helene Gabrielle Marie Remerij. 27 Febr. Andr<5 Franciscus Constant, z. van Arthur Camillus Schalkens en van Maria Josephina Cerpentier. Overlijden. 28 Febr. Philomena Mangnus, oud 75 j., wed. van Charles Baert. OVERSLAG. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats geh-ad. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 19 Febr. Maurice Gaelens, oud 23 j., jm. en Elisabeth Maria de Vos, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Febr. Gaston Polydor Amand van den Berg, oud 32 j., jm en Elsa Stubb<5, oud 25 j., jd. Geboorten. 4 Febr. Ingria Jose Irma, d. van Robert Charles Frangois de Meijer en van Leonia Joanna Maria Michielsen. Lilian Louise Madeleine, d. van Gustaaf Stephanus Maria Brion en van Joanna Josephina De Smedt. 20 Febr. Jannis Cornelis, z. van Dirk Johannes Mareels en van Jozina Adriana Alida Hamelink. 23 Febr. Pierre Maurice Emile, z. van Gaston Camillus Josephus De Smet en van Maria Augusta Mathildis Euge nia Bonne. 28 Febr. Magdalena Jozina, d. van Franz Johannes Cornelis van Rijssel en van Martina Buijze. Overlijden. 12 Febr. Nathalia Dhauw, oud 76 j., echtg. van Achillus Ludovicus Nunnink. 17 Febr. Juliana Soetaert, oud 72 j., echtg. I van Theophilus van Laere. 19 Febr. Roger j Frangois Wauters, oud 4 m., z. van Louis en van Clara Maria D'haese. 20 Febr. Joanna Francisca De Paepe, oud 80 j., wed, van Gustaves Vanderhaegen. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 7 Febr. Dirk Dekker, oud 22 j., jm. en Elizabeth Jacomina de Kra ker, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Febr. Dirk Dekker, oud 22 j. ,jm. en Elizabeth Jacomina de Kraker, oud 22 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Wilhelmina Janna Pietemella, d. van Jan Boeije en van Dina Lena Brandt. 8 Febr. Anna, d. van Jojakim Jacobus Verlinde en van Anna Dees. 9 Febr. Cornelis Andries, z. van Andries Cornelis de Leeuw en van Janna Adriana Comelissen. 11 Febr. Maria Jozina Sara, d. van Jan Chris- tiaan v. d. Vrede en van Jozina Maria de Pooter. Johanna, d. van Jan Wolfert en van Janneke Buijze. 15 Febr. Simon, z. van Cornelis van Hoeve en van Pietemella Pou lina de Regt. 19 Febr. Jacoba Krina, d. van Jacobus Herrebout en van Janna Catharina Rouw. Overlijden. 5 Febr. Anna Jacoba Blok, oud 78 j., wed. van Jacobus Bareman. 12 Febr. Jacomina Dekker (van Hoofdplaat), oud 55 j., echtg. van Marinus Scheele. 24 Febr. Jozina Maria Dieleman, oud 42 j., d. van Jan en van Hebrina IJzebaart. Janna Cornelia Haak, oud 76 j., echtg. van Levinus Bakker. 25 Febr. Govert Verbrugge, oud 91 j., weduwn. van Tanneke de Bruijne. ZUIDDORPE. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Febr. Aime August De Clercq, oud 23 j., jm. en Leontina Nathalia van Overloop, oud 24 j., jd. Geboorten. 10 Febr. Loes, d. van Laurens Johannes Eckhardt en van Irma Maria van Geersaem. Overlijden. 6 Febr. Wilhelmina Verplan- cke, oud 69 j., wed. van Antonius Versijp. 21 Febr. Magdalena de Block, oud 29 j., d. van Augustus en van Prudentia Maria D'Hont. MAART DE MAAND VAN HET VERPOTTEN. De verjongingsltuur der F'icus. De maand Maart is de beste tijd om ver schillende kamerplanten als Varens, Palmen, Ficus, Aspidistra's en meerderen, welke ge- oonlijk in de kamer gekweekt worden, te verpotten. Als regel groeien al deze planten het best als ze in betrekkelijk kleine potten -taan en alleen als duidelijk blijkt, dat ze be- hoefte hebben aan een grooteren pot, gaan we tot verpotten over. In ieder geval verdient het aanbeveling ze eens nauwkeurig te in- specteeren, waarbij we vooral niet vergeten na te gaan, of het drainagegaatje onder in de pot nog goed los is. Eventueel is de kwaal gemakkelijk te verhelpen. Van planten welke niet verpot Iworden verwijderen we voorzich- tig, zonder de wortels te beschadigen, het bovenste grondlaagje en vervangen dezen door verschen grond. Is aan het verpotten niet te ontkomen, dan gebruiken we slechts potten, die maar weinig grooter zijn dan -die, waarin de planten nu staan. Wat de te nemen grondsoorten be- betreft, nemen we voor Palmen een niet te lichten grond, graszoden-grond vermengd met bladaarde en zand. Verschillende Palmen hebben de gewoonte om in den loop de-s tijds de wortels boven den grond te brengen, uit welk feit men vroeger de concl'isie trok, dat ze flink diep gezet moesten wordfen in speciale potten. Dit is geheel overbodig, zelfs niet gewenscht. In hun vaderland doen ze precies hetaelfde. Bij het verpotten van Palmen nemen we van de potkluit de buitenste aarde weg. De wortels zooveel mogelijk ontzien, om beschadiging te voorkomen. Alleen bij zeer groote Palmen, met een dicht net van wortels en die we geen grooteren pot of kuip meer willen geven, kunnen we zqo noodig een wei nig van de onderste wortels wegnemen. Nadaf voor een goede drainage is gezorgd, wordt random de oude potkuil de ruimte tus- schen deze en die der potwand, met aarde aangevuld en stevig aangestampt. De Varens verlangen een lichteren grond- soort en doen het uitstekend met een mengsel bestaande uit twee derde bladaarde en een derde graszoden-grond met zand. Voor Aspidistra's en Ficus nemen we half bladaarde en half graszoden-grond met zand. Een van onderen kaal geworden Ficus, een ouderdomskwaal, kunnen we heel gemakkelijk een verjongingskuur laten ondergaan. Met een scherp. mes maken we een insnijding ran dom den stam, onder de onderste bladeren, of we snijden de bast ter breedte van 2 h 3 milli meter weg. Daarna binden we vochtig mos om de won- de en dragen zorg, dat dit mos goed vochtig blijft. Na eenigen tijd vormt de plant aan den bovenrand der snijwond nieuwe wortels, welke door het mos heenbreken. Dan wordt de 3tam onder de snijwond afgesneden en hebben we een als jong herboren plant, Welke wordt opgepot in een niet te groote pot. Pe plant den eersten tijd vochtig houden op een beschaduwde plaats. Zoodra er nieuwe groei te zien komt, overbrengen naar een lichtere plaats. Het geleerde woord voor zoo'n kuur is marcoteeren. Het gaat heel gemakkelijk en met een beetje zorg mislukt het nooit Wie een H-ortensia in de kamer heeft, kan hiervan door stekken jonge planten kweeken. Bij den stengelVoet komen jonge scheuten te voorschijn. Zoodra deze scheuten eenige c.M. lang zijn, snijden we deze af en gebruiken ze 3,1s stck. Ze worden opgepot in een vochtigen lossen grond, vermengd met turfmolm. De jonge stekjes verlangen veel water en wat warmte. Dit laatste mag ons echter niet verlokken ze aan de felle zon bloot te stellen, want daar kunnen ze niet tegen. Later verlangen ze een meer voedzamen grond en bij goede verzorging kunnen ze binnen een jaar tijd uitgroeien tot flinke bloeibare planten, Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden ge- zonden aan Dr. te Hennepe, D'cr- gaardesingel 96, Rotterdam. Post- zegel van 7Vz cent voor antwoord in- sluiten en blad vermelden. DE GROOTE PLUIMVEETENTOON- STELLING TE PARIJS. Psychologie der Massa. Met dit onderwerp wijk ik wel eenigszins af van mijn lijn die zich bijna uitsluitend be- weegt in de richting der pluimveehouderij als "bran van inkomsten, zij het dan in den vorm van een paar kippetjes in den tuin, die ons in rail voor keukenafval en wat bijvoer versche eitjes geven, zij het dan in den vorm van echte pluimveebedrijven. iVich kan men zich 6ok op het gebied der liefhebberij be- wegen, zonder direct heel diep op allerlei ras- senmerken in te gaan, die een enorme stadia en speciale vakkennis vereischem, waar ik niet veel verstand van heb. Vandaar, dat ik de groote tentoonstellingen i die ik in de laatste jaren bezocht, uit een heel ander oogpunt bekijk dan vele pluimvee-isten. Als men den opvallenden toeloop van het pu bliek beschouwt, zooals dat bijv. den laaitsten Zondag der Avicultura-tentoonstelling in De* Haag te zien is, of sterker op den laatsten Zondag der groote Parijzer tentoonstelling, dan begrijpt men direct, dat men hier niet alleen met uitsluitend pluimveehouders doen heeft, maar met allerlei menschen, die op een dergelijke tentoonstelling een nuttige en aangename verstrooiing zoeken. Van dat standpunt uit bekeken krijgt zoo'n tentoon stelling een geheel andere beteekenis, het is meer een volksontspanningsmiddel met een leerzame, opvoedende grondslag. Het is geen volksvermaak zooals een rariteiten-verzame- ling op de kermis, het is een emstige, deftig# kunsttentoonstelling, waar een speciaal soort publiek in stille aandacht net doet of het er alles van weet, het is feitelijk een tusschen- vorm van beiden, een tentoonstelling waar werkelijk alle standen'uit het publiek iets interessants te vinden, dat zoowel ontspan- nend als kunstverheffend werkt. Op de meeste tentoonstellingen kan men opmerken, dat de eigenlijke kenners op de eerste, stillere dagen komen, wanneer de entree-prijzen hooger zijn. Dezen ziet men dan op hun gemak de dieren bestudeeren, be- kritiseeren, vergelijken met andere klasso- gemooten. Dat zijn de echte sportliefhebbers van wie het er om te doen 6f zelf naar een prij-s te streven of door te kijken wat anderen bereikt hebben hun eigen kennis te verrijkem. Het is werkelijk interessant te zien hoe menschen, die de hoogste sporten der maat- schappelijke ladder betreden hebben, verrukt zijn als ze daar met een haan of konijn of duif of kanariepietje een le prijs behaald hebben, of zelfs een minderen prijs. Ik herinneF m« hoe een goed jaar geleden in Ottawa, de hoofdstad van Canada, op den wereldtentoon- stelling, ik kennis maakte met een fokker die met direct vol enthousiasme naar zijn dieren, Wit Wyandottes, sleepte en me daar ver- scheidene dieren in mijn handen stopte, van het een dit moois latende zien, vpn het andere weer wat anders moois. Ik kon haasit niet wegkomen en raakte hoe langer hoe meer zelf enthousiast over de mooie beesten, die net groote ballen watte leken. Toen ik weer even daarna vroeg, wie feitelijk die verbazend vriendelijke, zeer beschaafde heer was, die me dat alles had laten zien, werd me haast booa geantwoord: ,,Weet u niet wie dat is? Dat is een der beroemste fokkers van Canada en niet alleen van Canada, maar ook in het bui- tenland bekend, dat is minister Martin, een der meest populaire ministers van Landbouw in Canada, n.l. van den staat Ontario. Zoo zag ik voor eenige jaren in Barcelona de Zuid-Amerikaansche kippen van den zoon des konings van Spanje, de kippen die blauwe eieren leggen en waar Z. K. H. zeer enthou siast over was. Deze geweldige liefhebberij in mooie kippen wordt niet beinvloed door oogmerken van geldelijken aard en de vooraanstaande perso- nen, die zich voor hun liefhebberij aan het werk der tentoonstellingen geven, doen dit uit zuivere liefhebberij. De kippetjes schijnen nu eenmaal een bijzondere attractie te liebben op het menschdom en dat brengt me de woorden weer te binnen, die de minister-president van Canada, Mackenzie King sprak bij de opening van het wereld-congres in Ottawa. We zaten daar in een zaal van ongeveer 8000 menschen, uit ongeveer 40 landen der aarde saam- gekomen om een week over kippen te praten en kippen te zien. Toen maakte de minister er het congres op attent, hoe merkwaardig het was, dat men zoo'n wereldcongres bijeen kon krijgen in een betrekkelijk afgel-egen stad en dat wel van de ,,Asschepoesters der boer- derij", zooals hij het noemde. Paard, rund, hond en dergelijke dieren waren al reeds duizenden jaren de trouwe metgezellen van den mensch, maar wie zou probeeren een wereld-congres bijeen te krij gen van paarden, runderen of hondenliefheb- bers, zou een reuzen-fiasco slaan. Zeker er zijn paardenliefhebbers, hondenliefhebbers, zeifs kattenliefhebbers (hebsters meer denk ik), maar een wereld-congres zou men er niet mee kunnen vullen. Merkwaardig was ook s ministers gezegde, dat hij veel meer voelde in wedstrijden in het leggen van eieren, dan in het maken van oorlogswapenen. Zoo zien we de hoogste belangstelling overal voor het pluimvee. Z. K. H. Prins Hendrik vereert de Avicul ture tentoonstelling steeds met een bezoek en de president der Fransche republiek was rcr- leden week een en al aandacht op de Parijzer tentoonstelling. Maar nu aan den anderen kant. Wie bezoeken dergelijke tentoonstellin gen op Zondag. Men kan gerust zeggen, dat alle standen en leeftijden der maatschappij vertegenwoordigd zijn en alien genieten Begrijpelijk wordt die geweldige belangstel ling als men in steden als Rotterdam of Am sterdam of andere, eens in de tuintje-s gaat kijken van de dichtbevolkte buurten. In tuintje naast tuintje vindt men kippenhokken of konijnenhokken of iets dergelijks, terwijl als men op de daken kijkt men vaak verbaasd staat over de enorme hoeveelheid duiven- hokken. Het interessante is, dat hier een groot deel der bevolking werkelijk aan pluimveehouderg doet, terwijl men deze groep pluimveehouders haast nergens te voorschijn ziet komen als zoodanig. Het zijn alien burgers der groote steden met duizenderlei ambachten en betrek- kingen, doch die alien gemeen hebben, de Liefhebberij in hun dieren. Hier is de pluimveehouderij niet direct een geldmakerij, hier is het gewoonweg een uitimg van een soort menschelijk instinct dat hen, ook als modem holenbewoners der steden, die de vrije natuur alleen maar van hooren zeg- oorKyptrnVkpn doet ziiil tot QI'GrGIl gen kennen, aangetrokken doet zijn die mooi en levendig zijn. De pluimveehouderij is populair en door- dringt het menschdom in al zijn lagen. Vandaar <!e groote belangstelling op de pluimveetentoonstellingen zooals in Den Haag en Pariis Zoo'n tentoonstellmg voldoet aan een behoefte, aan de groote beboefte van velen om van tijd tot tijd eens een verzame- n-o- der dieren ts zien, te midden der neerdrukkende zorgcn van het gewone dage- lrksche sleurleven, aangename ontspanmng bezmgen. Zoo is een tentoonstelling een soort "feest van hen die plezier hebben m het fokken het houden of het verplegen van die ren, het zij kippen, duiven, konijnen, kanane- pietjes of siervogels. Op deze manier alleen kan ik mij de ontze-- tende menschenmassa verklaren, die telken iare op den bewusten Zondag te Parqs nam" de Porte de Versailles trekt en dan haal ik dus uit de menigte een geheel andere eigen- schap te voorschijn dan Gustave le Bon in zijn beroemd werk over de ..Psychology der Menigte". Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6