Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. LANDBOUWBERICHTEN. GEMENGDE BERICHTEN. WoenstSag 6 Maart. No. 8345. LOOP DER BEVOLKING. GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN UE SUIKERCRISIS. Aan <ie mededeelingen, uitgebracht ter alge- meeno vergadering van de Friesche Mij. van Landbouw, is het volgende ontleend: Kunnen, met het oog op de in uitzicht ge- gtelde prijzen, in ons land nog slechts be- paalde onostandigheden met voordeel bieten worden verbouwd, dan zaJ inkrimping van deze teelt moeten volgen. Gezien de ernstige b^ swaren die hieraan zijn verbondon met he.. oog op de bestaande suiikerindustrie, de werkgele- genheid, de omzetting der bedrij ven enz., maakt het op dit oogeniblik een punt van overleg uit tusschen het Kon. Ned. Landbouw-Comite en den Bond van Cooperatieve Suikerfabrieken of de achteruitgang van de bietenteelt met kunst- matige middelen moet worden tegengegaan of vertraagd. Bij deze besprekingen zal o.a. nader worden onderzocht of bij eventueel v cagen van rqkssubsidie deze den vorm moet hebben van een prod'uctie-premie of van een bijdrage in de kosten van tijdelijke stopzetting van een of meer fabrieken. Waar we hier met een ver- achjjnsel van overproductie te maken hebben, mug nabuurlijk het laatstgenoemde middel al- lenninst buiten beschouwing blijven. Ook zal bij deze besprekingen stil gestaan moeten wor den bij het speculatieve karakter van sommi- ge cooperatieve suikerfabrieken, doordat de ▼erplicht' te leveren hoeveelheid bieten ver be- neden de capaciteit der fabriek blijft. Het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw acht het gewenscht de nadere voor- atellen van het Landbouw Comity als resultaat ▼an het overleg met den Bond van Coopera tieve Suikerfabrieken af te wachten, ten einde daaromtrent de afdeelingen te hooren. troffen. Hij zocht een ouden emmer, getel en pook bijeen en ontlokte hieraan zulke krach- tige tonen, dat de geheele buurtschap daar- van moest gen'ieten, tot groote verontwaardi- ging van den musicus werd tegen deze wijze van uiting van zijn mcdelijden met het kleine wurm proces-verbaal opgemaakt. Deze verontwaardiging had hem nog te pakken, toen de kwestie door den kantonrech- ter werd behandeld. „Bovendien"..- beweerde beklaagde, „was het lawaai niet eens zoo erg. Mag ik het u eens laten hooren, Edelacht- bare?" Dit werd toegestaan. Dezelfde instrumenten deden het kantongerecht en publiek genieten van een prach'tig concert. Beklaagde gebruik- te tevens zijn muziek als begeleiding voor zijn door hemzelf op rijm gezette verdediging, o.a.: „En het kind dat was te zuur, En daarom moest het naar de schuur." Natuurlijk liet het deftige kantongerecht zich niet onbetuigd voor deze „notegaie" in zijn overigens saaien morgen van drankwet- overtredingen, Leerpiichtwetontduikingen enz. en toonde dit door een clemente straf toe te passe n.l. f 2.50 boete. AUTO DOOR HET IJS BIJ URK. AXEL. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Gerard Weijns en gezin, landbouwer, Spui N 78, van Schoondijke. Susanna Verschelling, dienstbode, Schapen- bout O 37, van Ter Neuzen. Gerrit Hekhuizen, bankwerker, Kerkdreef E 8, van Breda. Joseph v. d. Berge en echtg., arbeider, Ar- mendijk H 47b, van St. Jansteen. Phiiomena P. Koemans, dienstbode, West- Btraat D 63, van Ter Neuzen. Josephus J. Claessens, zonder beroep, West- straat D 1, van Losser. Klasina P. van Sweeden, zonder beroep, Nieuwstraat G 72, van Zaamslag. Vertrokken: Hendrik van Tatenhove en gezin, arbeider, Doomdijk O 56, naar Eindhoven. Nath. C. van Pienbroek geb. Goetbals en coon, zonder, beroep, Sluiskil P 30, naar Ter Neuzen. Frederik Mars, den Engelsman, fabrieks- arbeider, Buitenweg H 25, naar Eindhoven. Jan Meesen, fabrieksarbeider, Singelweg J 110, naar Eindhoven. Jan Dieleman, fabrieksarbeider, Zeestraat A 112, naar Eindhoven. Leonardus Caessens en gezin, fabrieks arbeider, Armendijk H 44, naar Geleen. Lamb. Com. Rinn en echtgen., fabrieks arbeider, Zaaidijk H 14, naar Eindhoven. Michiel de Visser en gezin, fabrieksarbei der, Magrette N 50a, naar Eindhoven. Jaoomina Jacoba Haak, zonder beroep, Kijkuit K44, naar Ede (Gelderl.) Krijn Overdulve, vrijwilliger, Sassing P 12, naar Ned. O.-Indie. Jacobus Koster, fabrieksarbeider, Vaartwijk N 15, naar Eindhoven. SCHANDELIJKE POGINGEN TOT OPLICHTING. JBen zeldzame en tevens schandelijke po- glng tot oplichting heeft zich te 's Hage voor- gedaan. Omstreeks elf uur in den voormiddag be- gaf een als heer gekleed persoon zich in een woning aan de Trompstraat, waar in een hofje bet bejaarde echtpaar S. woont. Met bijzondere belangstelling informeerde de man naar de geldelijke omstandigheden van het echtpaar, vroeg naar ouderdomsrente en andere bronnen van inkomsten. „Ztchtbaar begaan" met het lot der oudjes vroeg hij ook naar de huur, die zij te betalen hadden en schudde meewarig het hoofd ten teeken van instemming met de klaagl'ederen, die de vrouw des huizes liet hooren in ver- band met de benarde tijdsomstandigheden en de duurte en schaarschte van brandstoffen en levensmiddelen. „Dat kan zoo n'et langer du- ren", voegde de gefingeerde heer hun toe, „h'er acht ik hulp dringend noodig". Door zijn gepraat had hij al spoedig de •ympathie der echtelieden weten te winnen en oog even informeerde de mijnheer naar het bed rag, wat de oud'jes momenteel nog in huis hadden. Nu, dat was spoedig geteld en uit •en beurs kwam het geheele bezit, ten be- drage van 5,25 voor den dag. „Hiermede •noeten wij nog tot het einde der week toe", *elde de vrouw. „Dat is onmenschelijk, dat kan niet en hierover zal ik terstond met miin ■directeur op d'en Raamweg spreken", ropli- •serde de z.g. heer. De man drong er op aan, dat de oudies hem het geld zouden medegeven, opdat hii het kon toonen aan zijn directeur, waarna hij het zou fcenigbreng'eiL, vermeerderd met een bedrag, dat voldoende zou ziin om den echtelieden voorlcopig een menschwaardig bestaan te wanrborgen. De oudies gingen er n:et op in, maar von- den het bete" de pnlitie te waarschuwen; in- tusschen verdween de „weldoener" en liet zich daarna niet meer zien. HUMOR IN EEN GERECHTSGEBOUW. Order de talrijke zaken, d:e door het kan tongerecht te Zevenbergen werden behandeld, kwim o.a. voor een hurengeruchtkwestie. B 'n cchtna-r uit Dintelrord', rijkelijk geze- gend met kinderen, had z:ch op een avon.d. ver- fnoe'd van den zwaren arbeid, te ruste gelegd. doch werd in zijn slaap wreedelijk gestoord door de iongste spruit, d:e deze verstorirg tot •tand wist te brengen door een oorverdoovend rii lar.g aanhoudend gehuil aan te heffen. Ten einde raad zetten de ouders het wurm met w en al in de schuur. Een bij hen inwonend kostganger, zeer be gaan met het lot van h-'t arme kind, wilde ziin fnisTioegpn ovc de ha.ndelwhze dp" orders, als- wede zh'n medelijd'en met de baby toonen en reed zulks op zeer wraakzucht'ge wijze, waar- dcor niet alleen de in z;in oogen ont°arde orders, maar ook de geheele buurt werd ge- Urk kent thans ook zijn eerste auto-on.ge- vki. Vrijdagmiddag reed een auto, bestuurd door den burgemeester van Amstelveen, A. Colijn, van het ijs den wal op. Door onbekend- heid met den weg reed hij in een uitwaterings- sluis. De auto werd van voren zwaar bescha- digd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Het voertuig is later opgehaald. Zaterdag is een vrachtauto, geladen met goe- deren, komende" Waff Erikhuizen"TTij de Val van Urk door het ijs gezakt en in de diepte ver- dwenen. De bestuurder, de heer C. Slijper, uit Enkhuizen, wist zich tijdig te redden. Een broeder van hem is echter ernstig aan het been verwond te Urk binnengebracht. Het voertuig ligt in 22 voet water en moet als verloren wor den beschouwd. Het ongeval had plaats bij een scheur, die bij vloed een opening van een me ter vormt. DE HERSENEN BEVHOREN? Eenige dagen geleden werd in Denemarken 'n spoorwegbeambte in bewusteloozen toestand op de rails liggend gevonden. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij eerst Zaterdagochtend gedurende een paar minuten weer tot bewustzijn kwam, om daarna opnieuw bewusteloos te worden. De patient vertoont alle kenmerkende verschijnselen van zonne- steek. Blijkbaar echter zijn zijn hersenen be- vroren. Reeds vroeger is een soortgelijk geval in Denemarken door de geneesheeren gecon- stateerd. TWINTIG PERSONEN TE BEVEREN-WAES ZIEK GEWORDEN NA HET ETEN VAN BEDORVEN VLEESCH. Uit Beveren-Waes wordt gemeldt, dat daar twintig personen ziek zijn geworden na het eten van vleesch. Een vijftienjarig meisje is reeds aan vergiftiging overleden. Bij onderzoek bleek het vleesch bedorven te zijn geweest. TERECHTSTELLING TE AMIENS. De lDjarige moordenaar Serge Gambier, die twee oude dames vermoord heeft, is te Amiens geguillotineerd. Het was daar de eerste execu- tie sedert 40 jaar. De guillotine was op het plein voor de gevangenis opgesteld. Een me- nigte, geschat op 5000 menschen, die door de politie op een afstand werden gehouden, had den geheelen nacht staan wachten om de ter doodbrenging bij te wonen. De veroordeelde liep met vasten tred naar het schavot. INGESNEEUWDE TREINEN. Tengevolge van de sneeuw is het spoorweg- verkeer tusschen Weenen en Boedapest weer gestremd. Naar Vaz Dias meldt, zijn aan da Hongaarsche grens twee sneltreinen in de sneeuw blijven steken, in een waarvan zich de plaatsvervangende Zuid-Slavische minister van buitenlahdscbe zaken bevond, die op weg was naar Geneve. VALSCHE MUNTERS. Te Littfeud, in de kreits Siegen is een uit 4 led'en bestaande bende valsche munters in gerekend. De gearresteerden hebben valsche munten van 5 mark en 50 pfenning vervaar- digd en in omloop gebracht. Een aantal valsche munten en de gereedschappen, waarmee zij werden vervaardigd zijn in beslag genomen. GEVAARLIJKE SCHERTS. Een 18jarige arbeider te Berlijn, legde uit scherts een revolver op ean bij hem op bezoek zijnde vrouw aan. Plotseling knalde een schot en de vrouw viel zwaar gewond neer. De licht- zinnige dader werd gearresteerd. ZIJN VROUW VERMOORD. De 34jarige vrouw van een 65jarigen boer te Boxheim aan den Rijn eischte van haar man, een testament te maken, waarin zij tot univer- seele erfgename werd benoemd. Waar de man dit weigerde ontstond tusschen hen voortdu- rend ruzie en in een vlaag van drift heeft thans de man zijn vrouw doodgeschoten. Daarna vluchtte hij door uit het venster te springen, brak daarbij echter zijn dijbeen en is niet ern- sStig gewond in het ziekenhuis opgenomen. AUTO IN BRAND. Te Dusseldorf geraakte een rijdende auto, waarin vier passagiers zaten door nog niet cpgehelderde oorzaak in brand. Drie der inzit- tenden konden zich, hoewel zij alien gewond werden, uit het ir geweidige vlammen gehul- de rijtuig redden. De vierde slaagde hier niet meer in en vcrbrar.dde levend. EEN WOESTEL1NG. Op het station Timessquare te New York heeft zich een opwindend' tooneel afgespeeld. Op het drukste uur van het verkeer trok plot seling een man een groot mes en begon daar- mede plotseling om zich heen te steken. Vijf personen werden door hem gewond. De ontbo- den, politie durfde, wegens de groote menigte, niet van haar vuurwapens gebruik te maken, om den man onschadelijk te maken. Tenslotte gelukte het haar echter den man neer te slaan. Het bleek een Duitschh emigrant, Kipp ge- naamd, te zijn. Vergadering van Dinsdag 5 Maart 1929, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, be- nevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoom. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 6 November en die van 10 December 1928 benevens die van 7 Februari 1929 worden, overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders vastgesteld zooals die aan de leden in druk zijn toegezonden. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Het raadsbesluijt van 20 December 1928, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1928, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 20 December 1928, tot wijziging der begrooting van het gemeen- telijk gasbedrijf voor 1928, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. De raadsbesluiten van 20 December 1928 tot opening eerier rekening-courant bij verschillende bankmstellingen, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 27 December 1928, waarbij zij hunne beslissing op de gemeentebegrooting voor den dienst 1929 verdagen tot 1 April a.s. en het gemeentebestuur machtigen om te be- schikken over de helft van de op die begroo ting voor gewone uitgaven gebrachte sommen voor zoover die uitgaven ook op de begrooting voor het loopende jaar voorkomen, alsmede om te ontvangen de goedgekeurde belastin- gen en heffingen, toegekende subsidien en inkomsten uit bezittingen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 14 December 1928, waarin zij te kennen geven, dat tegen het opnemen in de verordentng "op de heffing van scbool- geld voor gewoon lager onderwijs eener bepa- ling waarbij bet schoolgeld voor meerdere kinderen uit 6en gezin, gelijktijdig school- gaande, welke wijziging de raad blijkens een schrjjven d.d. 10 December 1928, no. 46, no. 146 wenschte in te voeren, geen bedenking bestaat. Aangenomen voor kennisgeving. De VOORZITTER geeft te kennen, dat nu in de volgende raadszitting een voorstel tot wijziging der verordening kan worden tege- moet gezien. f. Verslag van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs over het jaar 1928, luidende als volgt: De Commissie van plaatselijk Toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente kan wederom dit jaar den raad een gunstig rap port aanbieden over den toestand van het lager onderwijs in deze gemeente. De scholen werden alle door de Commissie bezocht en geconstateerd werd, dat't peil van het onderwijs bevredigend mag geacht wor den. Er wordt met tjver en nauwgezetheid door het personeel gewerkt en aan alle scholen mag de samenwerking goed genoemd worden, wat vanzelf het onderwijs ten goede komt. Klachten werden niet aan de Commissie kenbaar gemaakt. De leermiddelen bevonden zich, zoover de Commissie kon nagaan, in goeden staat en waren in voldoende mate voorhanden. De toestand der schoolgebouwen is vol doende te achten, behoudens de bekende be- zwaren aan e6n school, door de Commissie reeds meerdere malen gemeld. Redenen, waarom de Commissie tot haar tevredenheid den raad dit gunstig rapport mag aanbieden over het jaar 1928. Aangenomen voor kennisgeving. g. Verslag van de Commissie tot wering van het schoolverzuim over 1928, luidende als volgt: De Commissie tot wering van schoolver zuim heeft gedurende het jaar 1928 geen verandering ondergaan in haar samenstelling. Als voorzitter en secretaris werden in de eerste vergadering dezelfde heeren herbe- noemd de heeren D. A. van Houte en J. L. J Maris. De werkzaamheden in bet afgeloopen jaar waren ongeveer van denzelfden omvang als vorig jaar. Het betrof 51 verzuimen, die betrekking hadden op de navolgende scholen: openbare lagere school 24, waarvan 8 wet- tig en 16 onwettig; Chr. Nat. school Nieuw straat 17, waarvan 7 wettig en 10 onwettig; R. K. school Spui 9, waarvan 0 wettig en 9 onwettig; bijzondere school Spui geen; bijzon dere school Polderstraat (Zaamslag) 1, geen wettig en 1 onwettig. Van de onwettige of niet verschoonbaar verklaarde gevallen, zijn er resp, 14, 5, 6, en 1 geval ambtshalve onwettig verklaard, omdat de aansprakelijke personen niet aan de uit- noodiging om voor de Commissie te verschij- nen, gehoor hebben gegeven. Overigens heeft de Commissie geconsta teerd, dat van ongeveer 50 van de verzui men de oorzaak is, dat de najaarsvacantie niet in het tijdvak valt van de aardappelrooi- tijd, waar dan de kinderen van verschillende gezinnen in de gelegenheid zijn om op het land aardappelen ten behoeve van het gezin te verzamelen. De in de Commissie zetelende hoofden van scholen hebben ons toegezegd, dat zij in het belang van het onderwijs en dat van de gezin nen, pogingen in het werk zullen stellen om die vacantie op een ander tijdstip fe laten vallen. Waar de bijzondere school te Spui in vorige jaren respectievelrjk in 1924: 15; 1925: 18; 1926: 21; en 1927: 7 gevallen aan schoolver- zuimen in de laatste 4 jaren gaf, vond de Commissie het een opmerkelijk feit, dat dit jaar van die school geen enkel verzuim voor de Commissie is gebracht. Overigens gaf, 't afgeloopen jaar geen reden tot op- of aanmerkingen in het belang van het schoolbezoek van het kind. Aangenomen voor kennisgeving. h: Verslag' opgemaakt door den Keurings- veearts, hoofd van dienst, overeenkomstig art. 17 der instrcutie van den Vee- en Vleeschkeu- ringsdienst, Kring Axel, over het jaar 1928, luidende als volgt: Overzicht van het aantal afgekeurde orga- nen In den keuringskring Axel, gedurende het jaar 1928, voor de gemeenten gezamenlijk: 1 varkenskop, 9 longen, 2 harten, 64 levers, 1 milt, 7 nieren, 2 darmscheil. Opmerkingen: De in de eerste kolom van staat I vermelde getallen zijn het'aantal aan- giften voor de gewone slachtingen waarvan 1 rund voorwaardelijk moest worden goedge- keurd, en wel voor den verkoop in het klein onder toezicht. Van de 31 als noodslachting aarngegeven dieren, moesten 6 dieren geheel worden afge- keurd, en wel 2 runderen, 3 graskalveren en 1 paard en van de 16 noodslachtingen welke voorwaardelijk goedgekeurd werden, werden echter de borst- en buikingewanden afge- keurd. De gestorven dieren werden met creoline of petroleum overgoten en begraven. Van de 46 runderen in kolom van staat I zijn er 41 in de maand December geslacht; door de eigenaren van de dieren in deze kolom 6 van staat I was de toezcgging gedaan hier- van geen vleesch te verkoopen. Aan keurloon werd ontvangen door den keuringsdienst van de gewone slachtingen en de noodslachtingen (van de gestorven dieren waarvoor geen keuring voor de consumptie wordt gevraagd, wordt geen keurloon ge- heven). 362 varkens boven 100 K.G. a 2 wordt /724; 1358 varkens beneden 100 K.G. a 1, wordt 1358; 186 runderen boven 2 jaar a 5, J wordt 930; 509 runderen van tot 2 jaar k f 3, wordt 1527; 96 kalveren beneden y2 jaar a 1, wordt 96; 1 geit a 1, wordt 1; 6 paarden boven 2 jaar k f 5, wordt 30; totaal 2518 dieren; totaal keurloon 4666. Dit bedrag verdeeld over de verschillende gemeenten is: in de gemeente Axel 1406 dieren, keurloon f 2318; in de gemeente Boschkapelle 115 dieren, keurloon f 232; in de gemeente Koewacht 110 dieren, keurloon 278; in de gemeente Overslag 39 dieren, keurloon f 86; in de gemeente Zaamslag 696 j dieren, keurloon /1444; in de gemeente Zuid- dorpe 152 dieren, keurloon f 308; totaal 2518 dieren, keurloon 4666. j Het geheele jaar heeft de keuringsveearts, hoofd van dienst, alle werkzaamheden in den geheelen kring alleen moeten doen. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Het verslag van den correspondent der Arbeidsbemiddeling over 1928, luidende als volgt: De werkloosheid was voor onze gemeente nog in omvang toegenomen, reeds begin Janu- ari stonden een 90-tal werkzoekenden inge- schreven, hetgeen de geheele maand Januari ongeveer 70 a 80 gebleven is, in Februari was het gemiddelde aantal werkloozeu 50. Een kleine daling in Maart kon geconstateerd worden, op 15 Maart waren het nog 42 perso nen; op 15 April stonden er wederom 50 in- geschreven en 30 April nog 44 personen. In de maand Mei kwam er geregelde af- vloeiing van beschikbare arbeidskrachten, in de laatste week van Mei waren het nog 12 personen, die zich bij het orgaan der Arbeids bemiddeling aanmeldden, terwijl de laatste week van Juni wederom circa 20 personen werkloos waren. Uit bovenstaande blijkt, dat behoudens een korte periode van zaaien en planten in den landbouw, voor sommigen de werkloosheid een vol half jaar aanhield. Waar dus het aan- bod van werkkrachten zoozeer de vraag over- trof, kon van plaatsing door den correspon dent slechts een enkele maal sprake zijn. Het toezicht op de werkloosheidskassen was daar- entegen des te meer noodig, gelijk uit de na te noemen cijfers moge blijken. Begonnen wij het tweede halfjaar nog met ruim 20 werkloozen n.l. 23 ingeschreven op 2 Juli, de tweede week van Juli evenwel waren de losse arbeiders alien geplaatst, de drukke tijd van vlas plukken, oogsten en hier en daar vroege aardappelen rooien is dan daar, zoodat dan de werkloosheid opgehouden is, behoudens een enkele vakman, ditmaal was het een drukkersgezel, een metselaar en een timmer- man, die beurtelings de overigens bianco aan- meldingslijst der werkloosheid beschreven. Ook in de maand Augustus kwamen nog enkele losse arbeiders zich aanmelden als werkloos, wat zijn oorzaak vindt in de om- standigheid, dat het vlas plukken en vroege aardappels rooien dan reeds gebeurd is, en de landbouwers door het veelvuldig gebruik ma ken van de snijmachine (z.g. zelfbinder) er om te oogsten weinig losse arbeiders genomen worden, zoodat eerst bij het geregeld aard appels rooien deze losse arbeiders een plaats vinden, om tot aan het bieten rooien in het najaar aan het werk te blrjven. Aangezien de machinale aardappelrooier hoe langer hoe meer zijn intrede doet, was het voor een ruim dertig arbeiders uit onze gemeente een ware uitkomst, dat zij bij de uitbreidingswerken die aan de Cocesfabriek te Sluiskil plaats hebben, vast werk gevonden hebben. Ondanks het feit, dat er uit onze gemeente dus enkele tientallen werk vonden aan de Cokesfabriek, groeide het aantal werkloozen in November zoo snel, dat er op 1 December zich reeds wederom 20 personen lieten inschrijven, welk getal gaandeweg groeide, zoodat einde De cember reeds 80 personen aanmelding van werkloosheid gedaan hadden, van welk aantal sommigen maar enkele dagen werkloos waren, om daarna emplooy te vinden in de vlasbewerking, gemiddeld echter waren toch een 50- a 60tal dagelijks ingeschreven, het geen alleen voor de maand December het totaal aantal verzuimdagen meer dan 1000 deed zijn, hetgeen gerekend aan 2,50 per werkdag een bedrag aan loonderving van f 2500 beteekent, die als niet ontvangen ook niet kunnen worden uitgegeven, wat zeer zeker den werkman drukt, maar niet minder de neringdoenden, voor wien de geringe in komsten niet uit z.g. kassen of steuncomitCs aangevuld worden. Dat de resp. werkloosheidskassen geducht werden aangesproken, moge blijken uit bij- gevoegde bijlage, waarin onderstaande opgave gespecificeerd is. De uitkeeringen bedroegen onderscheiden- lijk: Chr. Bouwvakarbeiders over le, 2de en 3de kwartaal in totaal f 698,35; R. K. Bouw- arbeiders over le, 2de en 3de kwartaal in totaal 40,80; Ned. Ver. van Fabrieksarbei- ders over le, 2de en 3e kwartaal in totaal 392,40; De Ver. „Zelfstandigheid" over le. 2de en 3de kwartaal in totaal 823,20; totaal f 1954,75. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een schrijven van het bestuur van het Wit-Gele Kruis te Axel, waarin dit meedeelt; dat de Eerwaarde verpleegster haar taak voor wijkverpleging zal aanvaarden 1 Febru ari 1929. Het bestuur brengt den raad namens de vereeniging dank voor de in zijn vergadering van 6 November 1928, toegestane subsidie van f 250. Aangenomen voor kennisgeving. k. Bericht van J. de Kraker en L. de Put ter, dat zij hunne herbenoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een schrijven van D. van den Berg, gemeenteopzichter, die daarin te kennen geeft, dat door hem onder dankbetuiging de definitieve benoeming wordt aanvaard. Aangenomen voor kennisgeving. m. Een schrijven van de Emigratie Centrale Holland, waarin wordt bericht, dat D. Haak bij haar kantoor te Winnipeg op 10 Septem ber 1.1. zijn totale voorschot heeft terug- betaald. Het aandeel der gemeente bedroeg 100, terwijl op dlen datum, voor wat dit aan- I deel betreft, aan rente was bijgeschreven 2,78. Het bedrag ad 102,78 is overgeschre- ven op de po3trekening der gemeente. Aangenomen voor kennisgeving. n. Een schrijven van J. A. van Hoeve, waarbij deze toezend de rekening en verant- woording van de frobelschool, over het jaar 1928. De ontvangsten hebben, met inbegrip der gemeentesubsidie ad f 400, bedragen f 1579,79, de uitgaven f 1651,62, te kort alzoo 71,83. Aangenomen voor kennisgeving. o. Rapport van het accountantskantoor van Joh. J. Moret, betreffende zijne controle gedurende het jaar 1928 van de administratie I van de rekenplichtige ambtenaren der ge- meente. luidende als volgt: Administratie gemeenteontvanger: j Op 10 Januari, 23 Februari. 28 Februari, 3 Mei, 26 Juli, 4 October, 24 October, 29 No vember, en 21 December 1928 werd door ons de administratie gecontroleerd, waarbij resp. op 10 Januari, 3 Mei, 26 Juli, 4 October, 29 November 1928 kasopname plaats had. Bij deze kasopname werden steeds alle ont vangsten en uitgaven aan de hand der be- scheiden gecontroleerd en in orde bevonden, terwijl geen kasverschillen werden geconsta teerd. De administratie werd overeenkomstig de voorschriften bijgehouden en in orde be vonden. Administratie Grondbeclryf Kasopname had plaats op 10 Januari, 3 Mei, en 29 November 1928. Ook hier werden geen verschillen geconsta teerd en werd de administratie steeds in orde bevonden. Vleeschkeuringsbedrijf Controle dezer administratie had plaats op 1 Maart, 8 Juni en 19 October 1928, waarbij geen verschillen in kas werden bevonden en de verdere administratie ook steeds in orde was. Administratie Burgerlijk Armbestuur. Controle dezer administratie met gel(jk- tjjdige kasopname had hier plaats op 23 Februari, 8 Juni, 15 Juni, 2 October en 17 December 1928. Tot ons genoegen konden wij constateeren, dat aan ons verzoek tot het houden eener afzonderlijke kas thans gevolg is gegeven. Administratie en kas werden steeds in orde bevonden. Het contraboek van bedeelingen over 1928 (bijgehouden door den heer Esselbrugge) werd door ons gecontroleerd met de desbe- treffende uitgaafposten in het joumaal en daarmede in overeenstemming •bevonden. Voor de overige uitgaven troffen wij steeds kwitan- tie3 aan, welke voor gezien waren geteekend door den voorzitter en secretaris van het Burgerlijk Armbestuur. Ten slotte deelen wij U mede, dat door ons op 23 Februari en op 2 October 1928 ter secretarie de kas werd opgenomen van ont vangen leges-gelden inzake uittreksels uit de registers van den burgerlijken stand, huwe- lijksvoltrekkingen, afschriften en uittreksels van stukken en legalisatie van handteekenin- gen enz., welke kas in overeenstemming werd bevonden met de ter zake bijgehouden registers. Voor zooveel noodig deelen wij U nog mede. dat laatstbedoelde gelden regelmatig aan het eind van elk kwartaal worden afgedragen aan den gemeente-ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving. p. Een afschrift van een door de gemeem- tebesturen der Belgische gemeenten Clinge. St. Gillis, Kemseke en Stekene aan den Bel- gischen Minister van Buitenlandsche Zaken gezonden adres in zake een in Zeeuwcch- Vlaanderen aan te leggen waterleiding, lui dende als volgt: Ondergeteekenden vormende respectievelijk het dagelijksch bestuur der gemeenten de Klinge (Waas), Kemseke, St. Gilles en Ste kene, geven met verschuldigden eerbied te kennen: dat zij namens hunne onderdanen of ge- meentenaren die bouw-, wei- of b^achiand hebben liggen aan de Nederlandsche grens Uwe Excellence het navolgende onder Uwe aandacht meenen te moeten brengen: dat hen met zekerheid bekend is, dat bet voomemen bestaat om eerlang een waterlei ding te exploiteeren in Zeeuwsch-Vlaandsren onder de gemeente St. Jansteen op een af stand van enkele honderden meters van het Belgisch grondgebied. dat te St. Jansteen evenals destijds onder de gemeente Kemseke te vergeefs is ge- poogd op belangrijke diepte water te vinden of liever gezegd, dat die pogingen op niets zijn uitgeloopen; dat door deskundige ingenieurs in Neder- tand is uitgemaakt, dat er zich in den grond te St. Jansteen uitsluitend opperwater of water afkomstig van regen of neerslag be- vindt; dat het de bedoeling is om te St. Jansteen uit den bodem te trekken per dag vier drie- tiende millioen litei* water, welke hoeveelheid later zal worden opgevoerd tot zes zestiende millioen liter; dat bovendien in het vooruitzicht wordt ge- steld dat tezijnertijd een uitbreiding der wa- tervoorziening zal moeten plaats hebben on der de gemeente De Klinge op eene plaats eveneens grenzende vlak aan het Bedgisch grondgebied; dat de Belgische staat een partij grond in eigendom heeft in de gemeente Hofstade bij Mechelen; dat zij de stad Mechelen vergunning heeft gegeven om op dien grond op een oppervlakte van ongeveer 60 Hectare een waterleiding in exploitatie te brengen; dat het water hetwelk zich aldaar in den grond bevindt eveneens opperwater is; dat aanvankelijk werd betoogt, dat zich daar in den grond waterbronnen bevonden, maar later as gebleken, dat deze veronder- stelling op een misrekening berustte; dat in de gemeente Hofstade het bouw land, hetwelk in eigendom toebehoort aan particu- lieren en gelegen is in de omgeving der plaats alwaar de waterputten der waterlei ding zich bevinden, sedert de exploitatie dier leiding zeer in waarde is verminderd en wel daarom, dat die grond door te veel water- onttrekking te droog is geworden om er met succes land- en tuinbouwgewassen op te kun nen verbouwen desondanks deze exploitatie eerst in 1927 is begonnen en slechts 2 mil lioen liter water per dag wordt onttrokken; dat daar zelfs waterputten worden droog- getrokken gelegen in'de onmiddellijke gemeen ten daarvan n.l. te Elewijk en wanneer in die gemeente den bodem niet bestond uit heidegrond, waarop zoowat niets groeit, bet land- en tuinbouwbedrijf er daar ter plaatse zeer de schadelijke gevolgen vah zouden moe ten ondervinden; dat volgens onze overtuiging de gronden gelegen in de buurt van St. Jansteen en Clinge (Holland) in de gemeenten Stekene, Kemseke en de Klinge (Belgie) zoo goed als waardeloos zullen worden voor heit land- touwb'edrijf zoodra of in elk geval na enkele jaren. dat de genoemde waterleiding te St. Jansteen in exploitatie zal zijn gebracht; dat, naar wij vememen die exploitatie zal plaats vinden door twintig gemeenten of ge- meentjes alien gelegen In Z.-Vlaanderen die daarvoor te zamen zouden oprichten een Naamlooze Vennootschap met een maatschap- pelijk kapitaal van ongeveer 5% million gulden; dat wij natuurlijk tegen de oprichtlng en het exploiteeren van die waterleiding geen bezwaar hebben, mits garantie wordt ge geven dat bedoslde gemeenten of de Neder- landsohe staat zich aansprakelijk stelt of ons vergoedt voor de eventueele schade die door uit onze landerijen water te onttrekken aan onzen land-, tuin- of boschbouw aldaar mocht worden toegebracht; dat wij in ons belang noodzakelijk achten Uwe Excellentie met den stand van zaken omtrent die voorgenomen exploitatie op de hoogte te brengen in de hoop dat U in over- leg met de exploitanten en de Nederlandsche

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5