De Vereen. „0e Voorzorg" Prov. Stoombootdiensten op de Wester-Schelde. Ter Neuzensche Reddingsbrigade VLEK's KINAWIJN LANDBOUWINSPAN, Auioknechtje GEHEHGDE BEBICHTEH. HERVAT. SCHILDER en BEHANGER BUITENMEISJE DEBE5TE waiepuerf voor mupen. behang,plafonds en buiienmupen. Uepkpijgbaap bij dpogisien. dpbehupe grabs. en Ikilo pakken EEN VROUW IN BRAND GERAAKT. ZES MENSCHEN OP EEN SCHOTS WEGGEDREVEN. LOOP DER BEVOLKING. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. W. SCHEELE CORNELIA STOFFELS, WILLEM LOOF, J0ZINA M. DIELEMAN Jd. Alle diensten met ingang van 4 Maart 1929 ULRICUS MARIE VERMAST." A. J. JURRIJ, Den Leden wordt bekend gemaakt, dat de lessen op Oinsdag 12 dezer te 8 uur 'savonds in het schoollokaal aan het Zandplein aanvangen, waar nadere afspraken worden gemaakt. Trouwe opkomst dringend noodzakelijk. De Secretaris, M. C. HACK. te DRIEWEGEN w[e n s c h t|"a an tejbesteden 't Vervoer van 40 a 50 ton Kolen Inschrijvingsbiljetten (per 1000 K.G.) worden ingewacht tot Zaterdag 9 Maart bij den Penningmeester P. D. KA1JSER, O 226, of den Seer. G. W. VERSLOOT, Axelschestraat 55a, bij wien inlichtingen zijn te verkrijgen. Ter Neuzen, 6 Maart 1929. Neemt eens proef bij langdurige zwakte met enkele flesschen sterken heel het lichaam weer op, door doctoren aanbevolen. Per Literflesch 1,50. Voor Wederverkoopers bij A. VAN WIJCK Azn, Handelsagent - Ter Neuzen. H.H. Landbouwers Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het WIEDEN van VDAS, en allerlei soort van VELDVRUCHTEN. J. A. DIELEMAN Janz. Zaamslag (Koekoek), 4 Maart 1929. Vrijdag 8 Maart 1929, Den geheelen den geheelen Huishoudelijken Inboedel wenden, willen zij kost wat kost voorkomen. dat het Z. B. S. in den concurrentiestrijd tus- aehen de beide stamboeken een dergelijk maeiitsmiddei in handen zouden hebben. iDtusschen is bet standpunt van het Z. B. S genoeg-zaam gebleken uit de artikelen daar- orver in de ,,Koudbloedfokker" versehenen. De doorloopende aanvallen, die het N. T. S. en zijne ambtenaren op het Z. B. S. doet en moral de manier waarop (zie weer de „Tele- ffraaf" van 18 Jan.) heeft, de kloof tusschen toeide stamboeken onoverbrugbaar gemaakt. Van Ministensstandpunt acht ik dan ook de •plossing gelegen in wetswijziging en ont- trekking van de keuringsbevoegdheid aan alle stamboeken. Het door den secretaris, den heer F. C. Atsmevylle uitge-bracht jaarverslag, luidt als mlgt: Het zij mij vergund u op deze eerste jaar- sergadetring van het Z. B. S. het eerste jaar verslag aan te bieden. Geboren uit een groote behoefte om een an- titeren weg te volgen, dan door het N. T. S. *erd ingeslagen, en uit een drang naar zelf- beboud, heeft het Z. B. S. het eerste jaar van 4gn bestaan de botsingen der tegenwerking in xeime mate ondervonden. Maar evenals de Zeeuwsch Boot, die de ver- bindingen met de verschillende deelen onzer "provincie onderhoudt, zoo heeft het Z. B. S. door de ijsschotsen heen, bij botsing op bat- sing, zijn koers gehouden en heeft zijn vaart veilig volbracht. >Iu zit in strijd, hoe heftig ook, toch steeds een voordeei. Men wordt gedrongen scherp zijn stalling te nemen, en dapper te verdedigen. En dat is zeker in het afgeloopen jaar geschied. De praktyk heeft zonder draien, den van ouds beproefden weg weer ingeslagen, zoodra de herwonnen vrijheid het toeliet. Duidelijk is ge bleken, dat het Z. B. S. zich naar het Zuiden orienteert. Daarin steekt niets nieuws, alleen maar het beginsel moet aanvaard worden over heel de linie. Aan de erkenning van het feit, dat het beletten van den invoer uit Belgie, door keuringsinstructies, de Nederlandsche fokkery zeer zal benadeeien, met tegelijkertijd het eischen der sluiting der Belgische grens, mag maar zeer geringe waarde worden toege- kend. Het algemeen belang wordt er bovendien danig door geschaad, en het einde zal den last dragen. De al te groote zorg in de laatste jaren voor do hengstenfokkerij met als gevolg een soort van exploitatie van de merriehouders, veroor zaakt eene benadeeling dier laatsten. De wei- oige hengsten in vergelijking met het groot aantal merries, die als arbeidspaarden worden gebruikt, oefenen door hun type en natuur op die merries in den loop der jaren, een zeer grooten invloed uit. Het eene type is met niets te onderhouden, terwijl het andere door den ▼olksmond niet ten onrechte „Kribbekuister" wordt genoemd. Het echte Brabantsche type, met zijn diepen romp, is zoowel voor groei als voor krachtlevering zeer voordeelig te onder houden, en een voordeei per paard, zal over de raim 12000 gedekte merries in Zeeland, plus nog de vele, die daarvoor nog te jong zijn, een voordeei opleveren, dat in den tegenwoordigen tijd niet te versmaden is. By een zich dood staren op den uitvoer, is het zoo gemakkelijk om te vergeten, dat de merriehouders door de keuringen der hengsten ook voor hun stal een invloed ondergaan, waar- bjj een stamboek verplicht is, de gevolgen zoo nauwkeurig mogelijk te bestudeeren. De orien teering naar het Zuiden deed botsingen ont- staan, die echter in ons voordeei verliepen. Ook het tegenovergestelde kamp kent den roep om het door ons gewenschte type, en er zijn reeds vooraanstaanden, die zich geheel op ons standpunt plaatsen. Het belang der gebruikers der arbeidsmerries, moet gesteld worden boven het oogenblikkelijk belang der hengstenfok- Iters, ook al wyl voldoende is gebleken, dat bet bedrijf van hengstenfokker, als massa- voortbrenger, in ons land nog weinig op zijn plaats is, en zeer moeilijk tot een winstgevend bedrijf is te maken. De merriehouder moet niet belet worden v4jn stal te vullen met merries, die in hun voe- dering voordeelig zijn en aanpassen aan het gewenschte type, zooals het buitenland vraagt, en zooals nu in deze moeilijke tijden nog te verkoopen is. Dat algemeen belang dient op dro voorgrond te staan, wijl onze fokkerij in de eerste plaats bedoelt paarden voort te bren- gesi, die in $igen bedrijf worden gebruikt. Buiten de grenzen der Wet is hier elke in- menging verkeerd, en zal niet nalaten een •eactie te voorschijn te roepen. Er waren nog wndere botsingen die probeerden het scheepje ait zijn koers te brengen, en zoo mogelijk te Laten stranden. We botsten voortdurend aan tegen de werkelijk vastgeroeste meening d'at het N. T. S. het eenige stamboek is, dat voor de koudbloedfokkerij recht van bestaan heeft. Ber. bestaansrecht nog wel, dat meteen recht gaf, om alles wat opkwam uit ander principe en overtuiging te vernietigen. De rijks- en provinciale premies, mede door onze belastin- opgebracht, waren alleen voor de leden van het N. T. S. verkrijgbaar. Aan de keurin gen kon alleen worden deelgenomen met paar den, welke een nummer hadden in het N. T. S. Alleen het advies van het N. T. S. over ons bestaansrecht, mocht bij de Regeering gewicht in de schaal leggen. In het buitenland werden we voorgesteld als een troepje ontevredenen, amechtige fokkers, cot niets in staat. De voor- tichtig gevoerde politiek der laatste jaren had de groote triomf behaald, dat de inzichten van het N. T. S. over de goedkeuringwaardigheid der hengsten, ook in de Rijkscommissie over- hoerschten. Buiten de toelating van het N. T. S. was niets te verrichten, en moest elke actie mislukken. De meening, dat het N. T. S. in ons land het alleenbestaansrecht had ver- worven, was zoodamg mgeroest, dat bij onze eigen ieuen soms nog Uce cuee wei op te mer- tceii. iei B. ib. Kon siecnts bestaan by de gratje van het N. i. S., en siecnts zoo tang ais men aaar goal vond. Men waague zens voorspeiiingen, me siecnts konclen voortspiui- ten u.t ae vasue overtmgmg, aat naa.st het N. T. fc>. geen anuer stamboex Kon women ge- duld. Bvenwel waren ai die botsingen niet in staat scnade aan te brengen. De Koiunklijke goeukeunng op onze veieeingmg Kwam m op 7 Mei, en uaarmee de erkennmg van ons be staansrecht. De erkenning, gegiond op artikel 16 uer Paardenwet wem ons verieend bij Mnistneeie besctukKing van 29 Augustus. Op grond dier erkenning werd ons toegestaan met onze paarden deei te nemen aan aue pro vinciate- en njkskeu nngen, en ontvmgen wij taverns het recht onze Hengsten in ons stam boek ingeschreven, voor dekking goed te keu- ren, van welk recht wij noougedwongen op de laatste voorjaarskeurmgen gebruik maak- ten. Zoo werd de volkomen gelijkheid met het N. T. S. een feit, dat met langer te ontkennen viel. En toch is deze ysschots, ondanks den ster- ken dooi, nog met geheel en al gesmolten. De geDrekkige vooriichting van de commis- sie van Rapporteurs der Eerste Earner der Staten Generaal, over Hoofdstuk V, Departe- ment van Binnenlandsche Zaken en EandDouw, voor het dienstjaar 1929, heeft het mogelijk gemaakt, dat in het voorloopig verslag een vraag aan den Minister over ons stamboek is gesteid, juist rakende ons bestaansrecht, welke vraag getmgt, van het zelfde ingeroeste idee en bovendien van onbekendheid met de wet. Het Z. B. S. heeft voldaan aan alle eischen by de wet gesteld, en op grond daarvan heeft de Minister de erkenning verieent, zooals in- dertijd' op dienzeilden grond ook het N. T. S. de erkenning heeft gekregen. D.e erkenning is niets meer of rmnder, dan een voorbeeid van Nederlandsche rechtvaard.ghe.d, waar de Wet er voor waakt, dat de minuerheden onderdrukt worden. Dat alleen het N. T. S. de fokkerij kan be- vorderen, is voor hem die weet, dat slechts een zeer kle-n procent der door stamboek- hengsten gedekte marries, buiten Zeeland, stamboekmerries zijn, zoo ongeveer 12 pro- cent, nog met zoo van zelf sprekend. De Z. B. S. hengsten zullen alleen stamboekmerries te dekken krijgen, zoouat wat de vVerkelijke reine teelt betrelt, het Z. B. S. zeker niet bij het N. T. S. ten achter staat. De bevordering dier reine teelt zij een van onze hoofddoelen, en laat ons nimmer verval- len op de klip, die o zoo gevaarlijk is; laat ons nimmer bouwen op fokkers die de reine teelt niet kennen. De handel kan daardoor niets dan nadeel ondervinden, en het bestaansrecht wordt er niet door gewaarborgd. In den loop van het jaar zijn enkele leden afgevallen. vVe zullen de oorzaken voor dat beaanken niet nagaan. Ook zijn er die reeds voor de tweede maal lid zyn geworden. Het zal voortdurend wei een heen en weer trekken blyven van enkele vaste fokkers. Toch neemt de goede kern toe, en deze bestaat thans uit 861 fokkers, die totaal hebben ingeschreven 1211 merries, en 148 hengsten. 354 merries, welke voor de stamboekhoud.ng als verloren moesten worden beschouwd, doordat de eige- naars het N. T. S. den rug hadden toegekeerd, zijn door ons opnieuw geregistreerd. Er zijn thans 7 goedgekeurde Z. B. S. heng sten, zoodat we ongeveer in eigen behoefte zullen kunnen voorzien. Eerst nu kunnen we oordeelkundig aan het work gaan, en het nieuwe jaar dat voor ons ligt opent perspectieven, ook in verband met eene mogelijke erkenning door het moeder- stamboek, welke wij in eene vergadering van Zeeuwsche Fokkers niet noodig hebben te ont- wikkelen. Laat ons met alle macht werken aan het door ons voorgestecae aoei. Het nestuur ver- heugt z.ch in uen grooten ernst waarmede de leden door hun krachtig mgnjpen, het behulp- zaam zijn. Beslo.en werd tot het zenden van het vol- gend adres aan de Leden der Eerste Earner der Staten Generaal: „ln het Voorloopig Verslag Uwer Earner op bladzijde 9 is door eenige Leden Uwer Earner aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de vraag gesteid, wat hem aan- leid.ng heeft gegeven toe het toekennen van de bevoegdheid, bedoeld in art. 16 der Paar- denwet 1918, aan het Stamboek voor het Zeeuwsch-Belgische Trekpaard. Onze algemeene Ledenvergadering van 27 Februari, gehouden te Ter Neuzen, heeft van deze vraag met groote verwondering kennis genomen en kan niet anders beslu.ten, dan dat Uwe Commissie van Rapporteurs over deze zaak zeer gebrekkig is voorgelicht. De voorwaarden toch waaronder aan een Paardenstamboek de bevoegdheid wordt ver- leend om in het stamboek ingeschreven heng sten goed te keuren voor dekking (art. 16 Paardenwet 1918) zijn nauwkeurig omschre- ven in art. 46 van het Eon. Besl. van 14 Aug. 1922 (St.bl. 419). Door ons stamboek is volkomen voldaan aan al die vcorwaarden en wij staan alzoo geheel op wettelijk standpunt. De bswoordingen waarin de vraag gesteld is doen vermoeden dat de vragers niet met de wettelijke bepalingen op de hoogte zijn, daar er van wettelijk standpunt bezien al zeer moeilijk sprake kan zijn van een „aanleiding" tot het toekennen der onderhavige bevoegd heid. Het woord aanleiding toch veronderstelt meer een bewerken buiten de wettelijke be voegdheid' om. Deze gedachte moet alleszins worden afgekeurd. De Minister heeft als uit- voerder der wetten op grond van art. 46 van het Eon. Besl. van 14 Aug. 19z2, geheel con form de bepalingen de wettelijk vastgestelde bevoegdneid tot het goedkeuren van hengsfen, aan ons stamboek verieent. Met algemeene stemmen werd op onze bo- vengenoemde vergadering de volgende motie aangenomen, die wij meenden langs dezen weg tot uwe kennis te moeten brengen. „Het stamboek voor het Zeeuwsch-Belgische Trekpaara, bijeen in zijn algemeene vergade ring te Ter Neuzen, op Woensdag 27 Febr. lyzy, spreekt zijn afkeuring uit over de ge- brekkige vooriichting aan de Commissie van Rapporteurs der Eerste Earner der Staten- Generaal over Hoofdstuk V Dep. van Binnenl. Zaken en Landbouw voor het dienstjaar 1929, waardoor het mogelijk geworden is, dat in het Voorloopig Verslag een vraag is gesteld aan den Minister over ons stamboek, welke getuigt van gebrek aan ernst bij de behandehng en van onkundigheid. Waar deze Earner schijnt aan te nemen, dat de deskundigheid omtrent de paardenfokkerij berust bij een lid dier Earner, die als bestuurs- lid zeer nauw betrokken is bij een concurree- rend stamboek, protesteeren wij met alien ernst tegen het op die wijze inbrengen in een Staatsstuk van eene ontstemming bij de Ver- eeniging „Stamboek voor het Ned. Trekpaard" welke inbrenging alleen beoogt den Minister onaangenaam te zyn, omdat deze als uitvoer- der der Landswetten, aan ons stamboek de be voegdheid heeft verleend bedoeld in art. 16 der Paardenwet 1918, daar door ons in alle op- zichten aan de gestelde bepalingen is voldaan." ALS ERFGENAMEN RUZIE KRIJGEN. Twee boeren uit Rcckanje, die bij hun ge- tiouwde mcht inwoonden, hadden van hun be- langrijk elfectenbezit nimmer belasting be- taaM en toen dit na hun dood moest worden verdeeld onder niet minder dan dertien neven en. n.chten, wilden deze erfgenamen ten aan- z.en van de geerfde gelden dezelfde taktiek vo.gen als wijlen hun ooms. Een van de erf genamen meende niet genoeg te hebben ont- vangen en ttaarom ging hij zich bij den offi- cier van justitie beklagen. Uit het voorloopig mgestelde onderzoek bleek toen inderdaad, dat er geknoeid was en het vermoeden rees dat de nicnt zich de effecten zou hebben toe- geeigend. Het onderzoek leidde er toe, dat huiszoeking moest worden gedaan op de Na- tionale Bankvereeniging te Brielle (welke bank volkomen correct heeft gehandeld in deze) en toen bleek, dat een der erfgenamen, een arts, tezamen en in. vereeniging met zijn zuster, de reeds genoemde nicht, zich moest hebben mis- dragen ten aanzien van de erfenis. Beiden ontkenden evenwel. Na een lang vooronder- zock bekende de arts den rechtercommissaris mr. Marx, dat hij van -zijn zuster eerst 9000 en later 31.000 ten geschenke had gekregen in bedriegelijke korting van de rechten van de erfgenamen. De zuster bekende ook; zij heeft van de beide ooms resp. 30.000 en f 40.000 ontvreemd. De rechtbank te Rotterdam heeft thans de zaak tegen den broer en de zuster behandeld De verdediger van den arts, die thans in een psychiatrische inrichting wordt verpleegd vroeg zitting met gesloten deuren. Hoewel de officier zich tegen dit verzoek niet verzette, weigerde de president behandeling van de zaak met gesloten deuren. De rechtbank veroordeelde de vrouw tot 13.300 boete subs, zes maanden hechtenis en den arts tot f 7000 boete subs, vier maanden I hechtenis. Tegen de andere verdachten werden hooge geldboeten geeischt. De uitspraken daarvoor werden op 12 Maart bepaald. Zondagmiddag geraakten door het omvallen van een brandend spirituskooktoestel de klee- ren van mej. Delvaux te Woerden in vlam. In een oogwenk stand zij in lichte laaie. Zij holde de straat op. De chef-gasfitter W. v. Stuiven- berg, die aaar met personeel werkzaam was, greep haar en scheurde haar onmiddeliyk de brandende japon van het lichaam, wat haar redding was. Mej. D. kreeg ernstige brand- wonden aan een der armen. MOORDAANSLAG OP ZIJN VROEG ERE VERLOOFDE. Zaterdagavond heeft de 24jarige T. T., ar- beider te Nieuw Roden, een aanslag gepleegd op het 18jarig meisje A. L. aldaar. De ver- keering, die tusschen de beide jongelieden be- stond, was, zoo meldt de Crt., door het meisje afgemaakt. De jongeman begaf zich daarom naar de woning van het meisje en vroeg haar te spreken. Toen zij hieraan geen gevolg gaf, in tegenwoordigheid van haar moeder, deed T. met een geopend mes een aanval op haar, on der den uitroep: „Sterven zul je!" Verschillende malen werd in de richting van het meisje ge- stoken, doch zij wist zich telkens achter haar moeder te verbergen. Dit had echter ten ge- volge, dat deze laatste vrij emstig aan den arm werd gewond. Toen de dader zag, wat ge schied was, koos hij het hazenpad. Aangifte bij de politie volgde. De dader werd des nachts van zijn bed gelicht en op het gemeentehuis van Roden opgesloten. Later is hij ter beschik- king van den officier van justitie te Assen ge steld. De jongeman staat in zijn omgeving niet on- gunstig bekend. Het slachtoffer van den laf- hartigen aanval werd door dr. de Vries te Ze- venhuizen verbonden. TWIST TUSSCHEN LOGEMENTHOUDER EN LOGEERGAST. In het logement van an G. te Tilburg had Vjydagmiddag een vechtpartij plaats tusschen den logementhouder en den logeergast, de J., uit Rucphen, die veroorzaakt is door een twist over de verloofde van laatstgenoemde. De J. trok daarbij een mes, waarmede hij den logementhouder van G. vijf messteken toe- bracht. Deze werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De dader is gearresteerd. EEN AUTO DOOR HET IJS GEZAKT, EEN ONDERWIJZER VERDRONKEN. Zaterdagmorgen arriveerde te Terschelling voor het eerst een auto uit Heerenveen, wel ke den tocht over het ys had gemaakt. De burgemeester teekende dit niet-alledaagsche feit aan. Op den terugweg Zaterdagmiddag, zakte de auto evenwel door het ys.'Een der inzitten- den, de heer E. Bakker, onderwijzer te Oude- schot, is hierbij verdronken. Wegens den plotseling invallenden dooi en den heerschenden Westenwind, heeft de bur gemeester alien overtocht over 't ijs verboden en zich met verschillende plaatsen van Fries- land in verbinding gesteld met verzoek om de zen zelfden maatregel toe te passen, omdat de toestand van het ys van dien aard is, dat over- toch niet meer toelaatbaar is. Vrydagmiddag iiep een zestal jongemannen op het ys in de Earns, toen dit plotseling af- brak en de zes menschen met de eb in de rich- ting van zee wegdreven. Van terugkeeren was geen sprake; snel dreef het ys van de kust; al grooter werd de afstand die hen van den wal scheidde. De con- sternatie aan land was groot; ieder oogenblik konden de schotsen vaneen gaan en dan gin- gen ze een wissen dood tegemoet. De Haven- en Lood'sdienst liet de provin cial waterboot-ijsbreker en de staomloodsboot klaar maken en onmiddeliyk werd getracht de haven uit te stoomen, wat door het vele ijs niet gemakkelijk ging. Toen werd met vereende krachten een vlet op de schouders genomen en te water gebracht. De vlet werd bemand door: P. Greiff, eerste officier van het zeiischip „01denburg", Friedrich, matroos van genoemd zeiischip en Ridderbos, schipper te Delfzijl. Men roeide tusschen de schotsen door naar de zes menschen. Eindelijk hadden ze hen be- reikt. Vlug sprongen ze in de „reddingboot" en de terugtocht werd aanvaard. Na veel in- spanning gelukte het behouden aan wal te komen. De drie redders, die zich met gevaar van eigen leven in de boot begaven, verdienen we! een woord van grooten lof. EEN HUWELIJK PER ZIJSPAN. Een niet-alledaagsche gebeurtenis trok Vrij- dag in ruime mate de belangstelling der Haag- sche burgerij; er werd een huwelijk voltrokken waarvan zoowel de beide hoofdpersonen als de getuigen, en tientallen vrienden en bekenden per motorzijspan de reis naar en van het stad- huis ondernamen, aldus een stoet vormend van wel zestig motorrijwielen en zijspannen. Daar van waren er uit alle deelen van het land naar Den Haag getuft om in de plechtigheid een actief aandeel te hebben. Het tweetal, dat op deze bijzondere wijze zich in den echt vereenigde, werd gevormd door den bekenden motorrenner Jan H. Ryk en mejuffrouw Van Vliet. Te ongeveer kwart over elf was de stoet vertrokken van de Prins Mauritslaan, waar de bruidegom was afgehaald en vervolgens van de Doornstraat, waar het bruidje in den zy- span van haar levenspartner plaats nam. Zoo tufte de lange motorstoet langs Laan van Meerdervoort en Zeestraat naar het stadhuis, waar men tegen half 12 door een dichte haag van belangstellenden en nieuwsgierigen waaronder het vrouwelijk geslacht wel bij zon der sterk vertegenwoordigd was arriveer de, De bruigom was in 't zwart, de bruid in hat wit gekleed en zy droeg een ruiker van Lelietjes der Dalen. Getuigen en de andere mannelijke deelhebbers in den stoet waren meerendeels in motorjekkers met den hoogen hoed gekleed, hetgeen het typisch aanzien van deze motorische trouwpartij nog aanmerkelijk verhoogde. Ten stadhuize d'uurde de plechtigheid met inbegrip van de gelegenheid om bruid en brui degom te complimenteeren, ruim een half uur. Intusschen was de belangstelling nog der- mate gestagen, dat hoofdinspecteur Snethlage met zijn verkeersbrigade druk werk had om het verkeer in geordende banen te houden. HANDIG OPLICHTER MAAR EEN NOG HANDIGER KELLNER. In het laatst der voriga week vervoegde zich in hotel Van Opstal, op den Heuvel te Tilburg, een ongeveer 21jarig jongmensch. Hij was, naar zijn zeggen, naar Tilburg ge- komen, teneinde besprekingen te voeren over het oprichten van een nieuwe vereeniging. Edoch, toen de hotellier Zaterdagmorgen aan zijn gast de rekening presenteerde, bleek hij niet voldoende bij kas te zijn, om deze te vol- doen. Maar, dat was geen bezwaar; hij zou wel even bij zyn bank aanloopen, om wat geld op te nemen, aldus verklaarde de jongeman en hij verliet het hotel. De hotelhouder liet den jongeling echter door zijn kellner in de gaten houden. Wonder boven wonder kwam de jon geman weer terug naar het hotel. 't Sipijt me wel, zei hij, maar ik kon op de bank niet terecht, u zult tot Maandag moe ten wachten. Wel, zei toen de kellner, ik weet nog een ander goed adres voor geldzaken, kom maar even mee, mijnheer. De jongen volgde zonder argwaan den kell ner en deze bracht hem naar het politiebureau. Toen de jongen voor het gebouw aankwam, had hij in de gaten, wat men met hem voor- had. Hij trachtte op de vlucht te slaan. De kellner had echter den knaap spoedig stevig in den kraag gegrepen. Toen was ontkomen niet meer mogelijk en kort daarop bevond de jongen zich in het hoi van den leeuw. Hij viel toen spoedig door de mand en bekende geen geld te hebben. Hij bleek te zijn de 21 jarige kantoorbediende J. V. uit Schiedam. De jon gen is opgesloten. DOOR DE KOUDE BEZWEKEN. Te Noordwijkerhout werd de 81jarige P. van D. dood in een krotwoning gevonden. De man, die blijkbaar reeds eenige dagen over- leden was, schijnt omgekomen te zijn tenge- volge van de hevige koude. HEVIGE ONTPLOFFING IN HET ARSENAAL TE SOFIA. Een emstige ramp heeft Maandagmiddag het militaire arsenaal te Sofia getroffen. In een werkplaats waar vuurpijlen worden ver- vaardigd, beging een arbeider de onvoorzich- tigheid om al te dicht by de kachel te komen met een mengsel van buskruit, dat plotseling vlam vatte. Het vuur breidde zich terstond uit over de met salpeter en zwavel en andere licht brandbare stoffen gevulde binnenplaata. Een heftige ontploffing volgde, die het ge- heele gebouw omver wierp. Het aantal ge- wonden schat men op twaalf personen. De brandweer slaagde er in het vuur vrij spoedig te blusschen. Onder de puinhoopen op de binnenplaats vond men echter niet minder dan 24 lijken van vrouwen, die door de uit- stroomende gassen waren verstikt. Men vond onder de lyken ook dat van den arbeider, die de ramp heeft veroorzaakt. Een ander bericht meldt, dat in totaal 28 arbeiders en arbeidsters zijn omgekomen, die alien zware brandwonden hadden bekomen. Een twaalftal arbeiders kon, dank zij boven- menschelijke inspanning van de brandweer- lieden, worden gered. De minister van oorlog en de gamizoena- commandant volgden op bet terrein van da ramp het reddingswerk. WESTDORPE. In de afgeloopen maand hebben zich in dez* gemeente gevestigd: Jan Rieteco van Axel. Savinie Malvina Selis, van Ter Neuzen. Maria Nathalia Alexandria Fricot, va* Hulst. Maria Ludovica Joanna Duerinck, vaa Stoppeldijk. Juliana Stephania Janssens, van Ter Neuzen. Vertrokken: Louis Biondin Florentin D'Hooghe, naar Clinge. Joannes Baptiste de Clerck, naar Rotter dam. Juliana Stephania Janssens, naar Tex Neuzen. Maria Justina Selis, naar Ter Neuzen. Magdalena Maria Goethals, naar Tex Neuzen. Margaretba Magdalena Seegers, naar Saa van Gent. s.s. HELENA in lossing te St. Vincent, s.s. MAGDALENA van New-Castle on Tyne n. Beunos Ayres pass. 6 dezer Beachy Head s.s. TERNEUZEN is lossing te Maracaibo (Venezuela.) Voor Ter Neuzen: 4 Maart. Eng. s.s. KENTWOOD, 1244, kolen, New-Castle. Van Ter Neuzen: 5 Maart. Belg. a .a KRUISSCHANS, 239. ledig, Terhaegen. Voor Sluiskil: 4 Maart. Nederl. s.s. SUSTP JANSLAND, 1194, kolen, New-Castle. Van Sluiskil: 4 Maart. Deensch s.s. NA- JADE, 1179, ledig, Hamburg. 5 Maart. Nederl. s.s. SINT JANSLAND, 1194, ledig, Tyne. Voor Gent: 4 Maart. Spaanscb s.s. VIR GIN DE BEGONA, 2925, pyriet, Huelva; Ital. s.s. CITA DE BRINDISI, 1869, fosfaat, Sfax; 5 Maart. Eng. s.s. MERANNIO, 563, stukgn Londen; Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg., Manchester; Noorsch m.s. RAILA, 3205, ben zine, Hamburg; Nederl. s.s. TROMPENBERG, 1203, ledig, R'dam; Eng .s.s. OAKFORD, 259, ledig, R'dam; Noorsch s.s. KARMT, 925, kunstmest, Odda; Dcenscb s.s. FEDDY, 561, ledig, Londen. Van Gent: 4 Maart. Eng. s.s. HEBBURN, 1685, ledig, Tyne; Belg. s.s. RAMSCAPPEL- LE, 709, gem., Londen; Eng. s.s. WAYPARK, 837, ledig, New-Castle^ Belg. s.s. DEER- HOUND, 441, ledig, Brugge; Eng. s.s. EVE LYN-MANOR, 226, fosfaat, Perth. 5 Maart. Eng. s.s. HILLGLEN, 757, ledig, Hull; Eng. s.s. MOTO, 1361, ledig, Tyne; Eng. s.s. EDITH, 98, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. BLACKTOFT, 654, ledig, Goole; Eng. s.s. NIDD, 457, stukg., Goole; Franscb s.s. NIOBE, 882, kolen, Caen. Verloofd F. A. VADERS L. NOORTHOEK. Ter Neuzen Anna Jacoba Polder' 2 Maart 1929-> Zoo de Heere wil, hoopt op a.s. Vrijdag 8 Maart, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de heer te Zaamslag, zijn tachtigsten geboorte- dag te herdenken. Zijn dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. Zaamslag, 6 Maart 1929. Met diep leedwezen geven wij kennis van het overlijden, na een langdurig, smartelijk, doch moedig gedragen lijden, van onze inniggeliefdeZuster.Tante.Behuwd- en oud-Tante U den ouderdom_ van ruim 60 jaar. Per Neuzen D. P. STOFFELS en Familie. wed. I. LEUNIS, geb. Stoffels Sluiskil -. L. A. STOFFELS en Familie. Arnhem P. VAN ROGGEN en Familie. Ter Neuzen. 4 Maart 1929. ^em^e^en^algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen ge- durende de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer betuigen wij onzen hartelljken dank. Uit aller naam, Wed. W. LOOF—Meeusen. Ter Neuzen, 6 Maart '29. Ondergeteekenden hetuieen bij dezen hunnen hartelljken dank voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van hunne geliefde Dochter Inzonderheid onzen dank aan Dr. Buwalda, voor zijn onvermoeide hulp aan haar bewezen. Fam. J. DIELEMANIJSEBAART. Zaamslag, 4 Maart 1929. De ondergeteekenden be tuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het plotseling overlijden van hun geliefden Vader, Behuwd-, Orootvader en Oom, den heer Inzonderheid brengen zij dank aan de Directie en Personeel van de Z.V.T.M. en overige personen voor de onmiddel- lijke hulp en zorgen den overledene bewezen. Mede namens de Familie, M. M. DE SCHEPPERVermast. A. J. DE SCHEPPER en Kind. Ter Neuzen, 6 Maart 1929. Ondergeteekende maakt het geachte publiek van HOEK en Omstreken bekend, dat hij zich ge vestigd heelt als en beveelt zich beleefd' aan, voor alle vooikomende werken. Schilder en Behanger, Lange Kerkstraat A 43. HOEK. niet onbeschaafd, z. z. g. g. als hulp in de huishouding, genegen alle voor- komende werkzaamheden te verrichten. Adres hrieven letter K, Boekhandel BAURDOUX, Middelburg. gevraagd bij Or OOUSSY. De Notaris E. B. DUMO- LEYN te Hontenisse, zal ten verzoeke van de Erven van wijlen de Echtelieden OBRIE-Michielsen, op (in plaats van Vrijdag 22 Februari) voormiddags ll'/z uur, op het erf aan de Zandstraat te Sas van Gent, in het openbaar verkoopen als: 2 Merriepaarden, beveulend, resp. oud 7 en 12 jaar, 1 Jaarling- paard, 3 Melkkoeien, bekalfde Vaars, 2 Runderen, 2 Loopvarkens, 70 Kippen, Hond met ketiing, wagen, Kar, Dorschmachine met manage,Rol- blok, 2 Ploegen, Eggen, Zigzagegge, Cultivator.Bietenmolen.Zeefdmolen, Snijmolen, Kruiwagen, Zeil, Zakken, Ontroomer en Karn, Koebeeten, Aardappelen, Hooi en Stroo, Mest, Brandhout en wat verder zal worden gepresenteerd. Na of loop

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 3