bTnnenland, BUITENLAND. PAABDENFOKKERIJ. TER NEUZEN, 6 MAART 1929. RECHTSZAKEN. Eiberfeld. Deze dienst, de tweede, welke by ons heeft geopereerd, heeft begin 1928 jonge frontisten in zijn organisatie opgenomen, met *-het ocg op een gezamenlijke spionnage. H. en zekerte F. staan in voortdurend contact met Istert, Stengel en Rosemayer. In de laatste dagen van November 1928 had H. toevaUiig bij mij het befaamde document- Galet gezien, dat eenige dagen tevoren naar Duitsohlanid was gezonden. Hij had reeds twee of drie weken voordien bij mij aange- drongen op een afschrift van het militair Fransch-Belgisch verdrag van 1920 of van den brief, welken Vandervelde dienaangaande aan de Brouckere geschreven zou hebben". -Is dat de brief, waarover ,,Der Tag." te Berlijn dezer dagen gesproken heeft vroeg de redacteur van de „Soir". Ja. Doch laten wij niet afdwalen. H. drong zoo sterk by mij aan, dat ik, na eemg advies te hebben ingewonnen, besloot, hem ter wille te zijn. In de laatste tien dagen van Januari heb ik in allerijl de documenten, welke te Utrecht zijn gepubliceerd, in elkaar gezet. Die documenten heb ik aan H. doen toekomen, op 29 Januari 1929 in het caffi Theo te Mechelen. H. heeft daaraan niet meer dan 5000 of 6000 francs verdiend. Hij Is dan ook een idealist! ER WAKEN, VOLGENS FRANCK-HEINE, GEEN LAKZEGELS AANWEZIG. „En de fameuze zegels?", vroeg de meer- genoemde redacteur. „Alleen het document-Galet is voorzien van een z.g. droog zegel van den generalen staf. Dit was trouwens een eoht zegel. Het stuk, dat omlangs te Utrecht is gepubliceerd, werd getypt op papier van het departement van Landsverdediging en draagt geen enkel zegel. Op 'n bij'gevoegd document echter bracht ik met drukinkt een afdruk aan van een 25- centimes stuk, uit den oorlogstijd. Er be- vinden zich geen andere zegels op, tenzij H. of de koopers ze er op hebben aangebracht. Wat de handteekeningen betreft, zij gelij- ken evenveel op de echte handteekening als Dr. Ritter op een man met helder inzicht. Neen, wat de waarde van die stukken uit- maakt, dat is, zooals het met merkwaardig inzicht door den voormaligen chef van den Nederlandschen generalen staf, generaal Spij- ders. Donderdag j.l. is verklaard: van militair wetenschappelijk standpunt zijn de ontwik- kelde projecten te beschouwen als volkomen logisch en aanpassend bij het strategisch doel, dat wordt beoogd. Ge ziet het: ik wil eer bewijzen aan generaal Boem. (Een komi- sche figuur uit Of fen.) Nu wil ik bekennen, dat noch mijn relaties, noch ik zelf in den aanvang vermoed hebben, dat v. Beuningen en zijn spionnenkliek voor- nemens waren, het stuk te publiceeren." Aan het slot van het interview voegt de „Soir" nog toe: „Uit dit interview blijkt, dat Franck-Heine in de meening verkeerde, een verdienstelijk werk te doen en een heldendaad te verrichten, waardig, in de annalen der ge- schiedenis geboekstaafd te worden. In hoe- verre is zijn verhaal in onderdeelen juist? Wy weten het niet. Het is thans de justitie, die de zaak in handen heeft." ARREST AT IEBE VEL TEGEN EEN REDACTEUR VAN DE ANTWERPSCHE „SCHELDE". Het Belgisch Telegraafagentschap meldt, dat tegen Ward Herremans, redacteur van de Antwerpsche „Schelde", die zijn tus- echenkomst verleende bij den verkoop van de documenten aan het „Utrechtsch Dag- blad", een bevel tot arrestatie is uitgevaar- digd. Hij is echter nog niet in hechtenis genomen. Inmiddels zijn verschillende getuigen door den rechter van instructie gehoord. Omtrent Franck-Heine vemeemt het Parij- sche ..Journal" nog nader, dat hij te Parij3 driemaal veroordeeld is. Te Antwerpen, waar hij deel uitmaakte van de redactie der ..Neptune", wist hij zich de gunst van een onlangs overladen generaal te verwerven, van wien hij papieren verkreeg, welke hem later in staat stelden tot het vervaardigen der vai- Bche documenten. EEN VERKLARING VAN HET ..UTRECHTSCH DAGBLAD". Het ..Utrechtsch Dagblad". melding makend van. de arrestatie van Albert Franck-Heine em doeltode op het bevel tot arrestatie van Ward Herremans, teekent hierbij aan: Niemand van het „Utrechtsch Dagblad", noch de directie, noch leden van den raaa van commissarissen, noch de hoofdredacteur, noch eenig lid der redactie, administratie en overig personeel, hebben ooit rechtstreeks of niefe-rechtstreeks eenig contact gehad ter- zake van de gepubliceerde documenten met een der gearresteerde personen. Het ^Utrechtsch Dagblad" heeft bovendien voor deze documenten nimmer een cent betaald. UITINGEN IN DE BUITENLANDSCHE PERS. De Maandagochtendbladen van Berlijn geven uitimg aan hun gering vertrouwen in de bekentenis van den ,,avonturier" Franck- Heine. De „Montagspost' is van meening, dat men de verdacht snelle en uitvoerige bericht- geving uit Belgie met een zekere voorzichtig- heid moet opnemen, aangezien men er daai' slechts te veel belang bij heeft. Reeds het feit, dat Franck-Heine naar Brussel terug- gekeerd is, ofschoon hij een arrestatie ver- wachten kon, is zeer merkwaardig. Ook de „Montag" schrijft, dat het den schijn heeft, dat de Belgische regeering een na diplomatieke onthullingen vaker toege- past proced6 in scene gezet heeft, om het weerleggen van de documenten, wat door de dementi s niet geschied was, te versterken. Aan de Belgische regeering is het, thans de waarheid van de bekentenis te bewijzen. Verder deelt de „Montag" mede, dat een bewering van den Brusselschen correspon dent in de Parijsche „Soir", dat de politie Zaterdagavond een huiszoeking zou hebben gedaam in de woning van den correspondent te Brussel, van den „Scherlverlag" volkomen valsch is. Verder wordt nog van welingelichte Duit- sche zijde medegedeeld, dat van dien kant een onderzoek zal worden ingesteld naar de in de Belgische pers gepubliceerde mededee- lingen van Franck-Heine betreffende de ver- valsching van de in het ^Utrechtsch Dag blad" gepubliceerde documenten, welke hij, naar zijn zeggen, ook aan Duitschland zou hebben aangeboden. Verwacht werd, dat in den loop van den dag nog een officieele ver- klaring zou worden gepubliceerd. FRANSCHE PERSSTEMMEN. De Fransche bladen bevatten lange com- mentaren op de vervalsching van Franck- Heine en laken scherp de houding van den Nederlandschen Minister van Buitenlandsche Zaken. „L'Oeuvre" zegt: „Het is onbegrij- pelijk, dat een blad en een verantwoordelijk minister zich z66 hebben gedragen, terwijl de valschheid van het stuk zoo duidelijk is". De „Matin", schrijft: „De Franschen zul- Ien de vergissing van Minister Beelaerts van Blokland vergeven, als hij aan den Neder landschen gezant te Parijs opdracht geeft, een stap te doen, welke de eerste, onbegrype- lijke en ongerechtvaardigde demarche te niet doet." ,,Le Petit Journal" wijst op Stresemann's loyale houding, die onmiddellijk verklaarde, dat hem Briands dementi voldoende was. ,,L'Avenir" zegt: „Nederland behandelde de zaa,k met groote onvoorzichtigheid, wat niet getuigt voor levendig besef van zijn Europeesche verplichtingen." ,,Le Petit Parisien" schrijft: .Minister Beelaerts van Blokland moet het betreuren, te hebben gehoorzaamd aan een impuls na- genoeg zonder weerga in de na-oorlogsche geschiedenis." De Homme Libre" zegt: ,,De Regeering in Den Haag had een onderzoek dienen in te stellen. Het nam dezen beleefdheidsregel echter niet in acht." Le Gaulois" levert eveneens heftige kritiek op de kabinetten in Berlyn en in onze residen- tie, terwijl de ..Action Frangaise" vraagt, hoe Minister Beelaerts van Blokland voor den Volkenbond zal durven verschijnen. FRANK EN DE CORRESPONDENT VAN DE „SOIR" EEN EN DEZELFDE PERSOON? In de „Voorwaarts" treffen we het volgen- de bericht aan: „Te Brussel doen allerlei geruchten de ron- de. Zoo wordt verklaard ik geef dit ver haal onder het grootste voorbehoud dat Frank Heine en de beriohtgever van de „Soir", die naar Amsterdam was gestuurd om een onderzoek in te stellen en die het eerst de bekentenis van Heine zou hebben vernomen, e6n en dezelfde persoon zijn. „Heine zou naar Amsterdam zijn gegaan onder een valschen naam en zou opdracht hebben gehad, het document weer in handen te krijgen, wat hem dan ook gelukt is. Naar deze geruchten kan men oordeelen, hoe droe- vig deze zaak is en hoe noodlottig de spion- nagediensten van de verschillende landen zijn". Wat dit „gelukken" betreft: wij herinneren nogmaals aan de besliste verklaring van de „N. R. Crt.", dat „het document" nog veilig in Nederland is. TWEEDE KAMER. De- motie-Zandt-Kersten inzake opheffing stemplicht wordt verworpen met 40 tegen 30 stemmen. DE REGEEKINGSVERKLARING naar aanleiding van de publicaties over het geheime militaire Fransch-Belgische ver drag in het „Utrechtsch Dagblad", door Minister De Geer in de Tweede Kamer. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft Minister De Geer. namens de Regeering de volgende verklaring afgelegd: ,,Naar aanleiding van het dieptreurig inci dent, dat de laatste tien dagen de goede ver- standhouding tusschen de volken dreigt te verstoren, wenscht de Regeering een verkla ring af te leggen. Zij wenscht daarbij in de eerste plaats mee te deelen, in hoever zy zelve in de zaak ge- moeid is geweest. De eerste maal, dat ik persoonlijk van de zaak hoorde, was op Vrijdagavond 22 Febr. te kwart over elf, toen de Minister van Bui tenlandsche Zaken mij bezocht en meedeelde, dat blijkens door hem verkregen inlichting den volgenden avond Zaterdag 23 Februari, een opzienbarend stuk zou verschijnen in het „Utrechtsch Dagblad". Daar hij den volgen den ochtend naar Londen zou gaan voor een bezoek aan de tentoonstelling, stelde hij er prijs op, mij daarop voor te bereiden. Hij deelde verder mee, dat dit stuk een paar weken geleden door den heer Van Beuningen te Rotterdam in originali aan den secretaris- generaal van zijn departement was vertoond, terwijl een afschrift daarvan was achterge- laten. Dit afschrift was hem vertoond. Hij had het voor onderzoek in deskundige handen gesteld en in afwachting daarvan geen aan leiding gevonden, aan de zaak verdere aan- dacht te wijden. Later, had hem een mede- deeling van het „Handelsblad" bereikt, dat het document aan dat orgaan ter publicatie was aangeboden, maar dat het dit geweigerd had. Dienzelfden dag Vrijdag 22 Februari had hij echter vernomen, dat het den vol genden avond in het „Utrechtsch Dagblad" zou verschijnen. Door mijn ambtgenoot en mij werd dit vooruitzicht in hooge mate betreurd, maar wij waren beiden overtuigd, dat geen ingrijpen van de Regeering publicatie zou kunnen voor- komen. Het eenige, wat gedaan kon worden, was, de buitenlandsche Regeeringen onmiddellijk in de gelegenheid te stellen, zich officieel tegen- over onze Regeering te verklaren en op die wijze de schadelijke werking aan de publicatie zooveel doenlijk te ontnemen. Een onvriende- lijke bedoeling was hierbij natuurlijk uitge- sloten. Dit blijkt ten overvloede uit het feit, dat, waar het verzoek om informatie slechts gericht was tot de beide regeeringen, wier generale staven volgens het document zouden hebben geconfereerd, reeds zeer kort na de publicatie de Engelsche regeering, die ook in het document was genoemd, eigener beweging aan onze Regeering de informatie kwam aan- bieden, welke aan de beide andere was ver- zocht. De Regeering heeft den.inhoud van de in- gekomen antwoorden aan de Kamer medege deeld in antwoord op de schriftelijke vragen van den heer Heemskerk. Verdere bemoeienis heeft de Regeering met het document niet gehad, afgezien dan van een voorloopig onderzoek, na de publicatie in gesteld door den Minister van Justitie. De Regeering voegt hieraan toe, dat zij overtuigd is, dat ons land van geen enkele andere natie eenig gevaar bedreigt en zij spreekt den innigen wensch en het vurig ver trouwen uit, dat deze rampzalige dagen spoe- dig zullen zijn vergeten en dat ons volk, na de droeve ervaring, thans opgedaan, zich meer dan ooit zal voomemen, alle kiem van intemationaal wantrouwen uit te bannen en in de oude vriendschap met de andere volken samen te werken aan den opbouw van vrede en welvaart." Deze verklaring werd door de Tweede Kamer met applaus ontvangen. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE BESPREKINGEN. De leden van den Belgische Senaat zullen het lijvig verslag ontvangen, geredigeerd door minister van Staat Seegers, rapporteur voor de begrooting van buitenland in den Senaat. Dit verslag is voor een groot deel aan de. Nederlandsch-Belgische besprekingen gewijd. Het handelt over de verplichtingen van Neder land voortspruitende uit het tractaat yun 1839 en de vraag, of Nederland zijn verplichtingen nakomt, cp welke vraag ontkennend wordt ge- ar.twoord. Verder het vraagstuk van de ver- bindinv van Antwerpen met den Rijn, het plan van Konijnenberg, dat onvokloend'e geacht wordt. Vervolgens een hoofdstuk over de ver- bindingen met het achterland. Geconstateerd wordt door den rapporteur, dat de comrmssie en hij zelf gemeena hebben, met de politiexe zyde van het vraagstuk te moeten behandelen. Weliswaar had daai om trent een korte wisseling van gedachten plaats in een gemeenschappelyke vergadering met de commissie van buitenlandsche zaken van Ka mer en Senaat, maar tot den grond is men niet gegaan. De economische zijde van de kwest„e zal echter bij de behandelmg van de andere tusschen Nederland en Belgie hangen- de vraagstukken ter hand genomen kunnen worden. Het stuk besluit met den wensch, dat door een oplossing van het economische vraagstuk der rivieren ook kan worden verkregen een goede verstandhouding tusschen beide landen. DE TOESTAND. De eerste berichten over den nieuwen op- stanct in iVxexrko gaan gepaard met de gebrui- kelyke sensatie-geruchten. Te Laredo ('Texas) wist men te vertellen, dat president Portes Gil, Morones, de leider van de arbeiderspartij en Jo.se Amaro, chef van den staf van het Mexikaansche leger, te Mexiko-stad gevangen genomen waren. Deze geruchten zyn onwaar gebleken. Ook zonder deze „sensaties" is de toestand in Mexico ernstig genoeg. De regeering erkent dat in een aantal staten, sommigen zeggen in 10 van de 33, de tegenstanders der cent rale regeering de macht in handen hebben en dat ook een deel der vloot de zijde der rebellen heeft gekozen. De iviaandag vermelde benoeming van gene raal Calles, aen vroegeren president, tot op- perbevelhebber van 't leger, wees er reeds op dat het gaat spannen. Calles en wijlen Obre- gon waren de vechtgeneraals, die 't onrustige land in vroegere jaren hebben onderworpen en een zeer radicale regeering te Mexico-stad hebben weten te vestigen. De mededeeling, dat het voornaamste doel der rebellen de ver- drijving van Calles is, wyst er al op uit wel ken hoek de wind waait. De opstand, waarover ten gevolge van de censuur nog slechts schaarsche berichten bin- nenkomen, woedt voornamelijk in het Zuiden des lands. Vera Cruz is een der brand'punten. Onder de rebellenleiders is generaal Aguirre, die in 1923 hulp verleende aan Obregon bij het onderdrukken van den opstand van de la Huerto, die de belangen.- der groot-grondbezit- ters verdedigd'e. Volgens een bericht uit Vera Cruz zijn de revolutionaire troepen onder ge neraal Exobar in opmarsch naar de hoofdstad. Volgens berichten, die uit den koker der rebellen stammen, wordt erop gewezen, dat zij niet alleen beschikken over belangrijke strijd- krachten, maar dat zij ook in de andere staten grooten aanhang onder de bevolking hebben. De regeering beschouwt den toestand' als zeer ernstig, hoewcl, volgens een bericht uit Londen, verklaard kan worden, dat zij er niet aan twijfelt den opstand te zullen onderdruk ken. Het overgroote deel van het leger staat achter de centrale regeering. In officieele kringen te Washington volgt men met spanning den loop der Mexikaansche troebelen. Het treinverkeer tusschen Amerika en Mexico zou geheel zijn stopgezet, daar de treinen aan de grens door rebellen werden aangehoud'en. In tegenspraak met beweringen der rebel len, zijn volgens te New-York van de Mexi kaansche grens ontvangen tijdingen, de deel- nemers aan den opstand voornamelijk mili- tairen. De burgerbevolking houdt zich buiten den twist. De Volkenbondsraad zou gisteren beginnen met het debat over de minderheidskwesties, dat het belangrijkste punt is op de agenda van deze 54e bijeenkomst. Zooals bekend, is een aantal Europeesche staten, Polen, Roe- menie, Tsjecho-Slowakije, Zuid-Slavie en Grie- kenland door minderheidsverdragen, die als aanvulling van de vredesverdragen kunnen be- schouwd worden, verplicht d'e bevolkingsmin- derheden te beschermen op het stuk van taal en godsdienst. De controle op de doorvoering van deze verplichtingen werd aan den Volken bond opgedragen. Zoowel de Canadeesche senator Dandurand als minister Stresemann hebben voorstellen ingediend om d'e bescher- ming der minderheden doeltreffender te ma- ken. De tot dusver bestaande regeling vol gens welke den z.g. „onderdrukten" bevol- kingsgedeelten de mogelijkheid wordt geboden om hun klachten aan den Volkenbond voor te leggen in d'en vorm van verzoekschriften, is totaal ontoereikend gebleken. Deze betrokken Volkenbondscommissie heeft in de laatste jaren 183 bezwaarschriften van minderheden onderzocht, waarvan geen enkele in een plenaire Raadszitting in behandeling is genomen. Het is niet bekend, hoeveel be zwaarschriften bij het secretariaat van den Volkenbond zijn ingekomen, die zelfs niet naar de commissie van drie zijn doorgezonden, aan gezien d'e secretaris-generaal van den Volken bond ze niet ontvankelijk achtte. Een algemeene discussie zal thans te Geneve plaats hebben, waarbij naar verwacht dr. Stre semann nieuwe voorstellen zal ter sprake brengen. NOBILE IS DE ZONDEBOK. Zondag werd te Rome een uittreksel van het officieel rapport van de commissie van onderzoek inzake de Italiaramp gepubliceerd. In het rapport, dat door admiraal Cagni eenige dagen geleden aan Mussolini is aange boden, wordt vastgesteld, dat de ramp van de „Italia" te wijten is aan een verkeerde ma noeuvre van den commandant en aan ondoel- mat'ge samenstelling van de bemanning. Eenstemmig wordt het feit, dat Nobile het eerst zich heeft laten redden, berispt._ Zijn houding wordt verklaard met zijn inzinking na de ramp. Het optreden van Zappi en Ma riano (de metgezellen van Malmgren) verdient volgens het rapport den hoogsten lof. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt a.s. Zaterdag, des namiddags half 3 uur, ten stadhuize te Ter Neuzen eene open- bare vergadering. LEVERINGEN VAN QUENASTTEGELS. Naar we vememen ontving de Afdeeling Quenasttegelfabriek van de N.V. ,,De Hoop" alhier verschillende opdrachten tot levering van tegels, nl. 150.000 stuks aan de gemeente Tilburg, 55.000 stuks aan de gemeente Haar lem, 10.000 stuks aan de gemeente Ter Neuzen, 40 000 stuks aan de gemeente Enkhuizen, alien 30 X 30 X 5 c.M.; 582.000 stuks 25 X 25 X 7% c.M. en 38.000 stuks 30 X 30 X 6% c.M. voor den Rijkswaterstaat, directie 's Hertogenbosch. S.S. „LIPPE" WEER VLOT GESLEEPT. Het de vorige week op de Wester-Schelde nabij Bath aangevaren Duitsche s.s. „Lippe", dat. om zinken te voorkomen, op de slikken moest worden gezet, is Maandagmorgen acht uur, nadat een gedeelte van de lading in lich- ters was overgeladen, door booten van de firma Gerling te Antwerpen vlotgesieept. Het scnip ter verdere lo3Sing naar Antwerpen gesieept. GROENE IviiijlS IE AXEL. Omtrent de jaaivergadering van de V'ereen. Het UiOtne ivi ute ue vo.-ge week ge- houuen, en che bevredigeud Dezocnc was, ont- leenen we net voigende aan de ax. Cit.: De vooizitter, ue heer A. E. C. Aruijsse, deeme mede, am het bestuur voor de benoe ming haa gestaan van een nieuwe wykzuster, daar de voorgaande, mej. kruythof, veiplaat- smg had gezocht om ue e.gemyk verbly- dende reden, dat zij hier te wemig werk vonu en haar temperament, in verband met den leettyd, meer Dezigheid en arberd vroeg. Spr. rneenae, ofschoon het altyd een onzekere taak is om tot benoeming over te gaan, reeds na korten tijd te kunnen constateeren, dat het bestuur weer een goede keuze heeft gehad. Na de notuien, die werden goedgekeurd, volgde het jaarverslag van den secretaris. De heer P. Lefeber memoreerde daarin de benoe ming der zuster, die met veel omzichtigheid en zorg plaats heeft, daar dit voor het bestuur inderuaad een der gewichtigste beslissingen is, die te nemen zijn. Er hangt zeer veel van af, hoe en wat een verpleegster zal zijn voor de zieken en hulpbehoevenden. Vervolgens wees spreker op het ontslag van den heer P. de Kort, als bestuurslid. De bestuursvergaderingen werden ook ten deele bijgewoond door de doctoren en de zus ter. Dat deze haar werk heeft gehad moge blijken uit de volgende cijfers. In de maanden Januari tot en met December zijn resp. 157, 92, 80, 80, 98, 56, 107, 134, 127, 144, 237 en 356, is totaal 1674 bezoeken afgelegd. Voor de tuberculosebestrijding 301, dus in 't geheel 1975, of ongeveer 2000 in een jaar, terwijl er 440 artikelen uitgeleend zijn. Het zijn volgens spr. veelzeggende cijfers, als men denkt hoe veel niet meer zou zijn geleden en getobd, als er niet een wijkverpleegster of „Groene Kruis" was geweest. (Contribuanten denkt daar eens aan! Red.) De terugbezorging der artikelen gaat beter dan vroeger. In dit verband brengt spr.* lof aan de bewoonster van het wijkgebouw, die geregeld de artikelen reinigt en daarop toezicht houdt. Niemand zou haar dat kunnen verbe- teren en waar zij thans ongesteld is, hoopt spr. op spoedige beterschap. De commissie tot nazien der rekeningen rapporteerde gunstig. De penningmeester, de heer L. Bakker, gaf lezing van de posten, waaruit bleek, dat in totaal was ontvangen I 2922,88 (w.o. goed slot 229,80 van 1927). Hierbij behooren _f 900 subsidie van de gemeen te en f 1665,50 aan contributie, benevens f 52 huur van het wijkgebouw. De uitgaven bedroe- gen 2730.76, w.o. 300 voor de magazijn- houdster, f 842,65 voor de wijkverpleegster, benevens ongevallen-, ouderdoms- en ziekte- verzekering, 389 rente en f 300 aan aflos, terwijl verschillende goederen waren aange- kocht en rekeningen voor onderhoud gebouw en administratie waren voldaan. Voor de tuberculosebestrijding werd ontvan gen 1055,19 en uitgegeven 819,17 (salaris huisbezoek 616,50), zoodat ook daarop een goed slot rust. Voor het nazien der rekeningen voor 1929 werden aangewezen de heeren W. Vercouteren, A. Pieterse en W. A. den Boggende. Vervolgens kwam een bestuursvoorstel, om voor degenen, die nog lid wenschen te worden, de contributie te bepalen op minstens 2 of f 2.50. Tot heden was dat 1.50 en zulks achtte men te weinig, gezien hetgeen men kan weten, dat het Groene Kruis doet en gedaan heeft in de 15 jaren, dat het hier bestaat. Er zijn nog 541 leden van f 1, onder wie zeer velen iets meer kunnen geven. Ook zal we- gens het Wit Gele Kruis de vereeniging, die nu 965 leden telt, met 141 leden verminderen en bovendien staat de vereeniging voor ver- nieuwing van enkele verouderde artikelen in het magazijn. Hierover ontstond nogal discussie, daar sommige leden 2.50 voor de werkende klasse te hoog vonden. Uit de besprekingen bleek echter, dat het bestuur dit voorstel deed met het oog daarop, dat nog ta) van gegoeden lid kunnen worden en niettemin gratis profitee- ren van de diensten van het Groene Kruis, waarvan een treffend voorbeeld werd genoemd. Ten slotte werd aangenomen een voorstel van den heer Den Boggende om de minimum con tributie te bepalen op 2.50 en voor min ge goeden daarbij een soepele toepassing in acht te nemen. Als bestuurslid werd wegens periodieke af- treling herbenoemd de heer A. de Visser met 27 van de 46 stemmen. Voor de vacature werd gekozen de heer L. van Hoeve met 30 stem- men, na herstemming met den heer A. 't Gilde, die 17 stemmen bekwam. Waar deze verkiezing plaats had door be- danken van de heer De Kort vnd., wenschte de voorzitter er op te wijzen, dat dit ontslag te billijken is, nu de heer De Kort bestuurslid werd' van het Wit-Gele Kruis alhier. Spreker zegt de heer De Kort dank voor de aangename wijze, waarop hij met het bestuur samen- werkte en de vereeniging behart:gde. De heer De Kort dankte wederzijdsch en stelde op prijs hier te verklaren, dat het Wit- Gele Kruis hier niet werd opgericht om het Groene Kruis in. de wielen te rijden. Twee jaar had spreker het tegen gehouden, doch daar de geestelijke overheid erop aandrong, kon spre ker in zijn positie en als katholiek niet langer weerstand bieden. Ook de heer pastoor alhier heeft er yan den kansel met nadruk op gewe zen, geen tegenwerking, maar samen werking te zoeken met het Groene Kruis, dat Z.Eerw. steeds een goed hart toe draagt. Spreker is overtuigd, dat zoo noodig ook de zuster van het Wit-Gele met kefde het Groene Kruis zou steunen. Hij wenscht deze vereeni ging veel goeds toe en wenscht, dat velen hem zullen navolgen door lid te blijven. (Applaus.) Bij de rondvraag werd besloten om het vol- gend jaar bij wijze van proef den leden een agenda te sturen. Pogingen voor een cursus voor „eerste hulp bij ongelukken" hebben gefaald, daar de dok- ters geen tijd hebben. Wegens weinig afname en wijl er elders voldoende ijs verkrijgbaar is, zal geen ijs wor den aangekocht. WESTDORPE. Op de kiezerslijst 1929-1930 komen voor: 968 kiezers voor de Tweede Kamer, 967 voor de Prov. Staten en 946 voor den gemeenteraad. BOSCHKAPELLE. Mej. Lammens, onderwiizeres aan de R. K Bijzondere school alhier, heeft, wegens haar voorgenomen. huwelijk, tegen 15 April a.s. als zoodan'g haar ontslag aangevraagd. In de jongste vergadering van het Alge- gemeen Armbestuur in zijn nieuwe samenstel- ];ng vroeger bestaande uit drie, thans uit vijf leden werd als voorzitter gekozen den heer Fr. Destombes. De bergplaats der aardappelen voor__de comsumptie, zoowel als voor plantgoed, schijnt bij velen voor d'e felle vorst niet veilig te zijn geweest. want men kamt tot do teleurstellende entdekking, dat de voorraad, zoo niet geheel dan toch gedeeltelijk bevroren is. Als stemgerecbPgd voor leden der Prov. Staten en Tweede Kamer komen op de kie zerslijst voor 581 personen en voor den Ge meenteraad 572. KOEWACHT. Zondagnamiddag werd hier op de kreek te St. Andries een groot ysfeest gegeven, welke door circa duizend personen werd bijgewoond. De fanfarenrnaatschappij ,,De Eendracht" ver- leenda welwillend hare medewerking. Ondank* de slechte toestand van het ijs door de inge- treden dooi gingen al de wedstrijfden door en was er veel ammo. Wij laten hieronder den uitslag volgen: Hardrijd'en voor inannen: le pr. H. de Bock; 2e pr. R. Remery; 3e pr G. Mannens. Hardrijden voor jongens tot 15 jaar: le pr. F. Herwegh; 2e pr. Aug. Sturtewagenj 3e pr. J. de Letter; 4e pr. E. van Remoortene. Ringsteken voor dames: le pr. A. van Hove; lie pr. M. Raes; 3e pr. R. de Bruijne. Lepelrijden: le pr. R. de Waele; 2e pr. Alb. GeerariTiK 3e pr. H. de Bock. Hardrijden voor paren: le pr. Alb. Geerards en R. de Bruijne; 2e pr. J. de Letter en M. van Goye; 3e pr. C. Ver couteren en R. Boddaert. Bjj Kon. besluit is met ingang van 1 Maart benoemd tot controleur van den PI an te nziektenkundigen dienst, de heer G. Dierick, alhier. Zondag a.s. zal in alle Kerkelijke dien sten met open schaal gecollecteerd worden voor de zoogenaamde stille armen in dene gemeente. Politierechter te Middelburg. Zitting van 5 Maart 1929. De volgende zaken werden behandeld: L. v. H., oud 25 j., arbeider te Hulst, werd ten laste gelegd: lo dat hij te Hulst op 1 Januari j.l. zijn vader heeft mishandeld'; 2o dat hij op denzelfden dag aldaar 2 glasruiten van de woning van zijn vader heeft vemield. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 1 maand gevangenisstraf. C. B. T., oud 24 j., voerman te Breskena, werd beklaagd van beleediging van den ge- meenteveldwachter Kotvis te Schoondyke op 2 Februari j.l., toen de veldwachter verdachte hoorde naar aanleiding van een gepleegd straf- baar feit. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. M. I. P., huisvrouw van J. d. D., oud 28 j, zonder beroep te Hontenisse, werd ten laste gelegd dat zij op 28 Dec. 1928 te Hontenisse Anna Paulina Bracke heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. A. D., huisvrouw van F. C., oud 25 j., zonder beroep te Westdorpe, werd verdacht dat zij op 28 Dec. jl. Augusta Seraphina den Bouver te Westdorpe heeft beleedigd. Eisch f 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. P. v. P., oud 22 j., landbouwersknecht te Kieldrecht (B.), werd ten laste gelegd, dat hjj op 7 Jan. jl. te Hulst de veldwachters Cort vriend en Wijnacker heeft beleedigd toen z3 iemand overbrachten naar het politiebureau. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. J. S-, oud 36 j., rijwielhandelaar te Sas van Gent, werd ten laste gelegd, dat hij op 1 Jan. 1929 L. van Belleghen met een flesch op zyn wang heeft geslagen. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak idem. HET IJS GEEN OPENBARE WEG. Het kantongerecht te Sliedrecht heeft een eigenaardige zaak te behandelen gehad. Een jongmensch uit Oud-Alblas had nl. in de avonduren op het ijs in den Graafstroom ge- reden met een rijwiel zonder licht. Hy was hiervoor verbaliseerd. Na verhoor van verdachte en verbalisant, wees de kantonrechter vonnis. Het ten laste gelegde feit was z.i. wel bewezen, doch daar de bevroren Graafstroom niet als een weg, als bedoeld in art. 59 van het Motor- en Rijwiel- reglement kan. worden beschouwd, ontsloeg de kantonrechter hem van rechtsvervolging. ZEEUWSCH-BELGISCH STAMBOEK. Jl. Woensdag hield het Zeeuwsch-Belgisch Stamboek een algemeene ledenvergadering. In zijne openingsrede wees de voorzitter, de heer C. J. Bakker op een uitlating in het jaar verslag van het Nederl. Trekpaarden Stam boek: „Vooral voor de hengstenfokkers en niet minder ook voor de gewone hengsthou- derij was 1928 een fataal jaar, waarmede, in- dien dit nog lang aanhoudt, de bijl zal zijn ge legd aan den wortel der eens zoo mooie trek- paardenfokkerij." Het was daaraan dat hij dacht, toen hij kennis nam van een vraag in het Voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs bij de behandeling van de rijksbegrooting voor 1929 De bedoelde vraag luidt, onder het hoofd Zeeuwsch-Belgisch Paardenstamboek aldus: „Het had de aandacht van eenige leden ge- trokken, dat de Minister in den loop van 1928 aan het in het laatst van 1927 opgerichtte Zeeuwsch-Belgisch Stamboek de bevoegdheid heeft verleend bedoeld in artikel 16 der Paar- denwet 1918. Aangezien deze leden meenden, dat ae scheuring, ontstaan in het stamboek voor het Nederlandsch Trekpaard en het optreden van het Zeeuwsch-Belgisch Stamboek zeer zal strekken ten nadeele van de fokkerij van en den handel in paarden hier te lande, zouden zij gaame van den Minister vememen, wat hem aanleiding heeft gegeven tot de toeken- ning van bovenvermelde bevoegdheid, welke ongetwijfeld deze nadeelen zal bevorderen." Nu zou het ongetwijfeld jammer zijn aJs de Nederlandsche fokkerij en handel nadeel_zou ondervinden van het feit, dat aan het A B. S. keuringsbevoegdheid is verleend. Duideiy s aan spreker echter het verband daartusschen niet. Maar al was .lit zoo, het kan voor de leden dezer vereeniging toch geen aanleiding zijn den ouden toestand terug te wenschen. toen het omgekeerde het geval was en wij nadeel ondervonden van de keuringsbevoegd heid aan het N. T. S. verleend. Van de Z. B. S. keuringsbevoegdheid zal fokkerij en handel geen nadeel ondervinden in tegendeel, maar wel het Nederlandsche Stam- boek en daar zit hem de kneep, dat zelfs onze door de wet gewaarborgde rechten van die ziide een aanval te verduren hebben. Het is niet genoeg zegt spreker— dat ons van die zijde in Middelburg In 1926 is t°®- g-eroepen: „Gaat er dan uit Malcontenten Het is niet genoeg, dat wij geroyeerd werden. Nu de zaken anders loopen, als zij zich ge- dacht hebben, willen zij 66k de consequenties van die royeering niet aanvaarden en wel we- tende dat de keuringsbevoegdheid in handen van een stamboek een machtsmiddel kan wor den omdat zij zelven het als zoodamg aan-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2