AtfiFMEFN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8344 Maandag 4 Maart 929 69" Jaargang De Documenten. A* m**fJ*TSPRIJS: FfRTFILLITOl BINNENLAND. B. M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. c/Wi cyuap dwurft: CO U RANT I II. I mi iiriiiiMTM i nim <1-1 Hif rirH'iHiTr ,'t iWIII Ml«nTr "1MBMT—Till W—HII IHHIW1I—H——Ktf—M— Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overiqe landen f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bi] voormtbetahng. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. De vorige week is h(?t Utrechtsch Dagblad er toe overgegaan te publiceeren het volleclig i document van het Fransch—Belgisch Verdrag diat de vorige week zooveel beroering heeft teweeggebracht. Het waren notuien van de oeeprekingen der Fransche en Belgische Generale Staven van 712 September 1927. Dit stuk droeg de onderteekeningen voor Frankrijk van den chef van den gene- ralem staf Debeney en voor Belgie van den chef van den generalen staf Galet, benevens de handteekening van den Belgischen minis ter van Landsverdediging De Brocqueville, voor gelijkluidend afschrift: Michem. Hieronder volgen verschillende verklarin gen, dat het stuk vervalscht is. In de gisteren in het gebouw Carre te Am sterdam van wege de Federatie der S.D.A.P. gehouden vergadering, waarin behalve de heer Oudegeest en den redacteur van Het Volk, den heer De Roode, het woord werd ge- voerd door den heer Camiel Huysmans, oud- minister van Belgie, verklaarde de laatste dat het z.g. document niets anders kan zijn dan een vervalsching. Hij kan dit zeggen op grond ook van de verklaringen zijner partij- genooten Vandervelde en Anseele, die op de datums, dat het z.g. verdrag zou gesloten zijn en de nadere interpretatie zou zijn vastge- steld, deelmaakten van de Belgische Regee- ring, en die als minister van het bestaan van dergelijke overeenkomst kennis hadden moe- ten dragen. Hij gaf te kennen, dat de generale staf in Belgie, de militairisten in Belgie, een dergelijke overeenkomst niet zouden kunnen sluiten achterom den rug van de verantwoor- delijke regeering. Als sociaal-democraat kan hij zelfs borg spreken voor de eer en voor de waarheids- liefde van den chef van den Belgischen gene ralen staf den heer Galet, en waar deze het z.g. document als een geheel valsch stuk heeft verklaard, moet spreker aannemen dat dit juist is. Hij moet de publicatie van het stuk be- schouwen als een poging om tweedracht te stichten tusschen twee kleine volken, die op elkaar zijn aangewezen om als breeders saam te leven, misschien ook als een poging van zeikere zijde aangewend om er hier zekere militaire wetten door te krijgen. Deze spreker was overtuigd, dat de waar- heid hoe het met deze publicatie staat, spoe- dig aan het licht zou komen, aangezien de arrestatie van den dader nog slechts een kwestie was van uren. (Dit was op dat tijdstip reeds geschied, aangezien de verdachte Heine, des nachts bij zijn terugkomst uit Nederland op het station Midi te Brussel, was gearresteerd. Hij werd naar het Paleis van Justitie overgebracht, en terstond gehoord. Op hem werd bevonden het origineele document dat door hem of door een medeplichtige aan de redactie van het Utrechtsch Dagblad zou zijn vertoond, be nevens een beduidende som geld. De aange- houdene bekende terstond het bewuste stuk te hebben opgesteld, en deed mededeelingen over de manier waarop hij het vervaardigd had. 1 EEN ONDERZOEK VAN DE RECHERCHE Naar uit zeer betrouwbare bron aan de a.-r. „Rotterdammer" wordt, meegedeeld, heeft de rijksrecherche een bezoek afgelegd bij Dr. Ritter, hoofdredacteur van het ..Utrechtsch Dagblad", naar aanleiding van de door dit blad gepubliceerde onthullingen over de geheime Fransch-Belgische afspra- ken. WORDT HEINE IN STAAT VAN BESCHUEDIGING GESTELD? Na de jongste dementi's vinden de Belgi sche avondbladen, naar de Tel. meldt, dat er geen twijfel meer kan bestaan over de valsch- heid der gepubliceerde documenten. Algemeen wordt er dan ook op gewezen, dat een gerech- telijk onderzoek zal worden ingesteld door den rechter van instructie. Bijna alle bladen noemen Heine als de hoofdbewerker der ver- door BOWER 39) Vervolq. Zondagmorgen ging hij Smoky halen en bracht hem naar de kraal. Smoky's voet was geheel in orde en terwijl Bud hem voor den wedren van dien middaq verzorgde, verzamelden al de mannen van ..Little Lost" zich om hem heen, qa- ven hem raad en spraken hem moed in, ja, zelfs boden zij hem aan, hem qeld te eeiien. als hij dat noodiq had. Maar Bud zeide, dat ze het voor hun eiqen weddenschappen moesten houden en zich over hem niet onqerust behoefden te maken. Hun raadqevinqen en bemoe- diqinqen nam hij even vroolijk aan, als ze gegeven werden. ,,Zou je t kunnen winnen van Skeeter jongmensch vroeq Pap, die naderbij was geschoffeld, belanqstellend. terwijl hij zich over hem heen booq, zoodat zijn baard over Bud's schouder hing. ..Vergeet niet, wat ik je gezegd heb; wij blijven elkaar trouw. Je hebt me je hand er op gegeven, vergeet dat niet, man Bud was het vergeten, maar hij wist het gauw weer goed te maken. .Verleden Zondag Pap, heb ik he zaakje alleen moeten doen. Vandaag nou, als je een eerlijken dollar wil ver valschingen. Over zrjn schuld zou weinig twij fel meer bestaan en hij zou dan ook onmid- deilijk in staat van beschuldiging worden ge- steld. Heine zou zich thans evenwel in Neder land hevinden. Met betrekking tot het karakter van den tekst van het z.g. proces-verbaal der confe- renties van den Fransch-Belgischen generalen staf van 7 tot 12 September 1927, dat door het ..Utrechtsch Dagblad" is gepubliceerd,, doet men opmerken, dat volgens dit docu ment, dat den datum 20 September 1927 draagt, aan de bespreklngen werd deelgeno- men door kolonel Michem, chef van de derde sectie van den generalen staf, in de functie van sous-chef van den generalen staf. Op de genoemde data echter was Michem nog slechts majoor; eerst op 27 September werd hij tot luitenant-kolonel bevorderd. En deze officier, die op de data, welke het vervalschte document aangeeft, nog slechts den rang van majoor bezat, zou op dat tijdstip de functie van een sous-chef van den generalen staf heb ben uitgeoefend. Men moet wel voLstrekt niet op de hoogte zijn van de aangelegenheden van het leger, om zich dergelijke oowaarschijn- lijkheden te kunnen voorstelled. Hetzelfde vervalschte proces-verbaal ver- meldt, dat de functie van secretaris was toe- vertrouwd aan kolonel B. M. Estienne, com mandant van het regiment grenadiers te Brussel. De commandant van het regiment heet kolonel Etienne en deze heeft nimmer di rect of indirect een functie bij den generalen staf bekleed. MINISTER HYMANS OVER HET DOCUMENT. Op een banket ter gelegenheid van het 25- jarig ambtsjubileum van den burgemeester van St. Josse ten Noode, een voorstad van Brussel, hield de minister van Buitenlandsche Zaken, Hymans, een rede waarin hij o.a. zeide: Pa'triotisme is een burgerdeugd, die zoowel in tijd van vrede als in tijd van oor- log moet worden beoefend. Er zijn in tjjd van vrede moeilijke oogemblikken, waarin goede burgers van alle partijen de behoefte gevoe- len en den plicht schouder aan schouder te staan. Sedert tien jaren heeft Belgie zich nauw en van ganscher harte aangesloten bij de beweging, die in de wereld is georgani- seerd ter verwezenlijking van een regime van orde, rechtvaardigheid en vrede. Het heeft deelgenomen aan de stichting en ontwikkeling van den Volkenbond, aan de on- derhandelingen over de verdragen van Locar no en over het pact van Parijs en aan den anderen kant zet de regeering de onderhan- delingen voort met de Nederlandsche regee ring voor d« regeling van del/cate economi- sche kwesties. Dit zijn vriendschappelijke on- derhandelingen, waarvan wij wenschen, dat zij, in een geest van verzoening, uitloopen op een accoord. hetwelk gedicteerd wordt door de gemeenfchappelijke belangen van de twee buurstaten die alle reden hebben om zich met elkaa- te verstaan en elkaar te helpen. Het i? onder zulke omstandigheden, dat zich stenimen verheffeo, die ons op grond van valsche documenten, ik weet niet welke agres- sieve pannen en verdachte manoeuvres wil- len tceschrijven. Wij dementeerden catego- risch m plechtig en op alle punten deze apo- criefe documenten en wij hebben het recht te vrager, dat ons woord niet in twijfel wordt getrokken. Wie lal zich inbeelden, dat Bel gie, na. in den oorlog de zaak van het recht verpersoonlijkt tt hebben, thans zijn aloude eer zou verspelen in geheimzinnige verdragen, die den wereldvrede zouden bedreigen? Met groote t&redenheid constateer ik, al- dus Hymans, dat de geheele Belgische open- bire meening met ons protesteert. Men zal er niet in slagen qas te bezoedelen, noch ons te kleineeren en jfeterk door den stetrn van het Belgische volk fullen wij de nationale waardig- heid handhavei. ONTKENN1NI VAN GENERAAL GALET, MET BERIEP OP ZIJN VERLEDEN. Generaal G^et, de chef van den Belgischen generalen sta' heeft aan B. T. A. de volgende verklaring ci«n toekomen: tk heb poeven kennis genomen van de z.g. notuien van de conferenties der Fransche en Belgische generale staven, die te Brussel zouden zijn gehouden van 7 tot 12 September 1927, en welke notuien door het Utrechtsch Dagblad" worden gepubliceerd. Ik verklaar op de meest categorische wijze, dat het docu ment een onecht stuk is van den eersten tot den laatsten regel". ,,Ik word in het document voongesteld als iemand, die in het geniep duistere plannen smeedt, welker bedoeling is, mijn land mee te sleepen in ware avonturen, verraderlijk een naburig bevriend volk aan te vallen, en een vrede te verstoren, die door alle volken harts- tochtelijk wordt begeerd". ,,Deze voorstelling van mijn houding wordt gelogenstraft door al mijn daden tijdens en na den oorlog. Wanneer ik maar kon, heb ik gewerkt ten gunkte van den vrede. Met name wat Nederland betreft heb ik ernaar gestreefd met de Nederlandsche militaire autoriteiten betrekkingen van vertrouwen en hartelijkheid te onderhouden, zooals dat past tusschen ver- tegenwoordigers van twee kleine landen, die niets van elkander te duchten hebben. Ik heb nimmer een overeenkomst opgesteld of onder- teekend, welke internationale verplichtingen meebrengt voor mijn land. Als ik ooit mili taire maatregelen onder het oog heb gezien, dan gold het zuiver-defensieve maatregelen ten opzichte van Duitschland. Die maatrege len bleven dan geheel beperkt tot ons eigen grondgebied en hadden uitsluitend ten doel een aanval af te slaan, welke onder het oog moest worden gezien in verband met de ge- beurtenissen van 1914, waarvan mijn land het slachtoffer was. ,,Ik protesteer tegen dezen laster van het ..Utrechtsch Dagblad" en behoud mij voor, herstel te vragen aan hen die aansprakelijk zijn voor deze lasterlijke publicaties. BELGISCHE INSTRUCTIE GEOPEND. Het telegraafagentschap Belga seint uit Brussel Aan het parket te Brussel is een instructie geopend naar aanleiding van het valsche do cument van het U. D. EEN VERGADERING TE ANTWERPEN. De door de Antwerpsche socialisten aange- kondigde volksvergadering zal plaats hebben Donderdag aanstaande in het Rubens-paleis te Antwerpen. Het Kamerlid Willem Eeke- lers zal voorzitten. Oud-minister Huysmans en het Nederland sche Tweede Kamerlid Kleerekoper zullen spreken over: „Rijst er een confict tusschen Nederland en Belgie?" DE „NATION BELGE" SCHRIJFT „DE BRON" TE HEBBEN ONTDEKT. De Nation Beige" deelt mede (en het B. T. A. geeft het bericht onder voorbehoud weer), dat de vervaardiger van het door het Utrechtsch Dagblad" gepubliceerde stuk Al bert Frank Heine heet, en dat als tusschen- persoon optrad een bekend activist, die redac teur is van ,,De Schelde". Frank, die in den Duitschen spionnagedienst werkzaam was, al- dus de Nation Beige", kreeg bevel zich den tekst te verschaffen van het Fransch-Belgi sche militaire accoord, waarvoor hem een bedrag van 100.000 mark werd toegezegd. Toen hij het desbetreffende Stuk niet in han- den kon krygen, kwam hij op de gedachte een onecht document te vervaardigen, ten einde zijn Duitsche opdrachtgevers te bedriegen Maar door een samenloop van omstandig heden, welke het blad niet kan nagaan, en on- getwijfeld ook op voorstel van zijn mede plichtige, die aan de echtheid van het stuk geloof sloeg, werd dit aan een groep Hollan ders aangeboden. Vervolgens publiceert het blad een uitvoe- rig artikel, waarin het veelbewcgen leven van Heine wordt beschreven, die, aldus de Nation Beige", te Schaerbeek bij Brussel geboren is 1 uit een Joodsch-Nederlandschen vader en een Duitsche moeder. Heine, zoo vertelt het blad verder, opteerde voor Belgie, maar nam niettemin voor 1914 dienst bij de Duitsche marine. Hij deserteerde te Buenos Aires. Op 4 December 1915 werd dienen, dai weet je wat je te doen staat, is t niet ,,Nou, If ik! Ik zal op jouw paard wedden ^andaag, en denk er om, ik wil mijn gelddubbel weerom hebben. Maar dat hij adi dien linker enkel telkens kreu- pel loop) dat heeft mijn meening wel zoo'n bitje veranderd. Ben je er zeker dat hij je niet in den steek zal laten en pen? Lieg den ouden Pap niets van T voor min: „Kpa, Pap. het is het beste paardje van den beelen staat. Hij heeft nog nooit remand in den steek geiaten en dat zal hij ook nooit doen". Bud ging overeind staan en tegde zijn hand vriendelijk op den schdider van den ouden man. ,,Pap, ik zal het hem winnen, vandaag. Dat is de waJ"heid. Ik zal mijn heele bezit op hem zettfn. Ben je nou tevreden?' .Dat zou ik denken!" grinnikte Pap en hij slofte weg, om te zien of hij iemand v cien kon, die zoo weinig vertrouwen in Saoky had, dat hij twee-tegen-een tegen htfn wedden wilde. Het scheen Bud foe, dat er meer toe- sihouwers waren dan een week geleden m het leed geen twijfel, dat er met vuur .verd gewed en dat Jeff van plan was zijn" t erliezen terug te krijgen. Bud liet ver- fecheidene kansen om bij andere rennen te winnen voorbij gaan, om al zijn geld voor Smoky te kunnen bewaren. Gedurende de afgeloopen week had hij gebluft en was hij vol vertrouwen geweest, en nu snoef- de hij er nog duchtig op los en sprak op een nitdaqendep toon, tot een ieder dien hij zag. Zijn driehonderd dollars stonden op het spel en hij had Smoky dan ook hij te Londen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens diefstal. Later treft men hem aan als onder-officier in het Bel gische leger, doch toen hij als Duitscher werd aangeklaagd, werd hij te Ruchard geinter- neerd. Weer wist hij in Engeland te komen, waar hij op 15 October 1918 opnieuw drie maanden gevangenisstraf uit te zitten kreeg, daar hem het verblijf in Engeland was ont- zegd. Dan duikt hij weer in Belgie op, en weet te Brugge het vertrouwen der Benedic- tijnen te winnen, die hem apologetische voor- drachten voor de jeugd laten houden. Na kor- ten tijd werd van zijn diensten af gezien. Te Leuven krijgt Heine bij de Jezuiten een plaats als bibliothecaris. Hij werd hier echter weg- gejaagd, na" een verklaring onderteekend te hebben, dat hij zeldzame boeken had gestolen. In het gerechtshof te Antwerpen, waar hij vervolgens als bibliothecaris werd aangeno- men, werd hij om dezelfde reden ontslagen. Na aan verschillende bladen en tijdschriften verbonden te zijn geweest wordt hij tolk bij het Duitsche gezantschap te Brussel, welken post hij verlaat om een blad op te richten, waarin hij anti-Belgische propaganda voerde en welk blad vooral in Eupen en Malmedy werd verspreid. Zijn strafregister, aldus de ..Nation Beige", vermeldt talrijke veroordeelingen, in Enge land, Frankrijk en Belgie wegens diefstal en opliehting, valschheid in geschrifte e.d. EEN VERKLARING VAN GRAAF DE BROCQUEVILLE. B. T. A. meldt d.d. 1 Maart uit Brussel: Wij hebben graaf de Brocqueville gevraagd wat te denken viel van. het feit, dat zijn naam voorkomt in het nieuwe document, Donderdag door het „U. D." gepubliceerd. De minister van nationale defensie antwoordde met zijn schouders op te halen, zeggende, dat het een falsificatie was die moest worden toegevoegd aan de andere. De beweerde conferentie der Fransche en Belgische generale staven ??as in alle opzichten een verzinsel en had nooit plaats gehad, noch in September 1927 of op eenigen anderen datum. WAT HET FRANSCHE MINISTERIE VAN OORLOG ZEGT. Het Fransche ministerie van Oorlog publi ceert de volgende nota: „Het ..Utrechtsch Dagblad" heeft 28 Febr. jl. den tekst gepubliceerd van de z.g. notuien der conferentie van den Fransch-Belgischen generalen staf, welke van 7 tot 12 September 1927 te Brussel zou zijn gehouden. De tekst, door het blad weergegeven, draagt de onder- teekening van generaal Debeney, chef van den generalen staf van het Fransche leger; van generaal Galet, chef van den Belgische generalen staf en van de Broqueville, Belgisch minister van Nationale Defensie. De tekst is een grove vervalsching en een weefsel van even schandelijke als belachelijke onwaar- schijnlijkheden, welke de minister van Oorlog op de meest formeele wijze in alle deelen de- menteert. Generaal Debeney is slechts een- maal in zijn leven, kort na den oorlog, naar Belgie gegaan om er een conferentie te hou den, in een tijd, waarin hij nog geen chef van den generalen staf was, d.w.z. v66r Januari 1925". geen oogenblik alleen geiaten, van het moment af, dat hij hem uit de wei had ge- haald, totdat hij en Jeff Hall naast elkan der naar het beginpunt reden. Zij kwamen, in een stofwolk gehuld, aangesneld en Smoky was met zijn ooren onder den draad, op het oogenblik, dat Skeeter er zijn neus onder stak. Little Lost" juichte. Jeff Hall en zijn vrienden niet. In minder dan geen tijd waren Buds drie honderd dollars tot over de negen honderd dollars aangegroeid, niettegen- staande hij altijd maar weinig had inge- zet. Toen hij alles had opgehaald, waren zijn zakkem vol en zijn eigendunk was zoo ondragelijk geworden, dat Jeffs oogen vol venijn op hem gericht waren. Jeff was er dien dag zeker van geweest, dat hij winnen zou en hij had heel wat wed denschappen op Skeeter aangenomen, wat hem volkomen zeker had toegeschenen. ,,Nu rijden wij om de paarden zelf.' brulde hi; en toen siste hij hem iets toe. dat Bud, met witte lippen. op hem af deed komen. ..Vervloekt! Ga terug naar den paal en dan zal ik je toonen wat rennen isi' schreeuwde Bud teruq. ..En als je eerst stof gegeten hebt, den heelen ren door, dan ga je met me mee tot zoover. dat de vrouwen ons niet meer kunnen zien, en daar zal ik al 't leven wat nog in je zit, uit je ranselen!" Jeff vloekte, wendde Skeeter en reed naar den beginpaal, Bud wenkend om hem te volgen. En Bud, in zijn hoog-opfladde- rend gestreept hemd. reed achter hem aan. FRANSCH-BELGISCH VERDRAG. Het standpunt van onze Regeering. Op de vragen van den heer Heemskerk in verband met de publicatie in het ..Utrechtsch Dagblad" van den tekst van het geheim Fransch-Belgisch Militair Verdrag van 1920, en uittreksels uit de interpretatie van 1927, antwoordde de Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Beelaerts van Blokland, dat aan Harer Majesteits Gezanten te Brussel en te Parijs is opgedragen aan de regeeringen te vragen of deze tekst van het Belgisch-Fransch Militair Verdrag van 1920 authentiek is en of de in die vraag voorts genoemde uittreksels juist zijn. Op het desbetreffend schriftelijk verzoek deed de Belgische Minister van Buitenlandsche Bud was op dat oogenblik zichzelf niet, maar hij was Buddy, in een van zijn vechtlustige buien, al zijn voornemens op zij zettend, om een beleediging- te wreken. Bij den eindpaal schaarden zich de mannen, om voor zich zelf den afloop te kunnen vaststellen en David Truman reed alleen naar het tweetal toe, om het sein voor vertrek te geven. Niemand twij- felde er aan, dat zij gelijk zouden begin- nen. Jeff en Bud zouden daar zelf wel op- letten! Voor den eersten keer in vele maanden kwam het einde der teugels op Smoky's flank neer. Slechts een maal, maar Bud schaamde er zich dadelijk over. Smoky had die aansporing niet noodiq; doch hij legde zijn ooren in den nek, schoot, zoo lang als hij was. Skeeter voor bij en bleef hem dien afstand voor. tot het eindpunt en een eind verder, waar hij in een dichte stofwolk tot stilstand kwam, zich omkeerde en statig terugstapte. ..Ik denk, dat David Boise te voorschijn zal moeten halen, om dien opschepper tot bedaren te brengenriep een man met een hard gezicht, toen Jeff zich van Skee ter af liet glijden en naar zijn kameraden toe ging, die in een ernstig gesprek ge- wikheld waren. .Vandaag niet! Ik heb vandaag al af- leiding genoeg gehad, en ik wou graag een oogenblikje tijd hebben, om mijn geld na te tellen voor ik het verlies bracht Bud hiertegen in. „Aanstaanden Zondag. als het weer en mijn gesternte mij gun- stig zijn, zou ik misschien tegen Boise kunnen rijden, als ik het de moeite waard vind. Nou Jeff, nu je t zoo leelijk hebt afgelegd, zal ik je maar niet meer gaan Zaken aan jhr. Van Nispen tot Sevenaer een antwoord toekomen, waarin de heer Hij mans verwijst naar de verklaring, door hem namens de Belgische Regeering afgelegd in de verga dering der Kamer van Volksvertegenwoordi- gers van 26 Februari jl. en naar de in dezelfde vergadering door de heeren Vandervelde en Cauwelaert afgelegde verklaringen, waarin de echtheid der bedoelde stukken ten stelligste wordt ontkend. Van de Fransche Regeering werd evsneens een pertinente schriftelijke ontkenning ont- vangen. J De Britsche tijdelijk zaakgelastigde zond, i in opdracht zijner regeering, den tekst van de verklaring, namens deze in het Lagerhuis af- gelegd, waarbij werd medegedeeld, dat, behal ve het verdrag van Locarno, sedert den oorlog geen overeenkomst, houdende militaire ver- j plichtingen, is aangegaan tusschen Groot-Brit- tannie en Belgie en dat er geen militaire over eenkomst of afspraak (..understanding") be- staat tusschen den Britschen generalen staf en dien van eenig ander land. Daaraan werd nog toegevoegd, dat geen Britsch militair attache te Brussel te eeniger gelegenheid de kwestie zelf besproken heeft. Met het oog op deze verklaringen bestaat er voor de regeering geen aanleiding, om ter zake stappen te doen bij de genoemde regee ringen KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR HET IJSBREKEN. Zaterdagmorgen arriveerden te Dordrecht per salonrijtuig om 10.18 H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana aan het station. Het bezoek was officieus, zoodat alleen de commissaris van politie, de heer A. J. Heuff en de stationschef, de heer Marks, aanwezig waren om de Kon. Familie te ontvangen. In gereedstaande auto's werd de reis onmiddellijk voortgezet naar Wieldrecht, waar H. M. om ongeveer halfelf aankwam. Aldaar werd over- gevaren naar 's Gravendeel, waar H. M. het werk der vier ijsbrekers op de Kil onder groote belangstelling gadesloeg. Om 11 uur werd de tocht voortgezet naar de Kop van 't Land, ten einde ook daar de werkzaamheden gade te slaan. Om 1.22 keerde H. M. terug. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Aan de orde is het wetsvoorstel-Braat tot afschaffing van den zomertijd. Beraadslagjngen worden niet gehouden. Het voorstel wordt verworpen met 63 stemmen tegen 1 stem. Alleen de heer Braat sten it voor. Aangezien de Minister van buitenlandsche zaken niet aanwezig is, wordt de behandeling van het ontwerp, houdende voorbehoud tot toe- treding tot het verdrag van Parijs (het Kel- logg-pact) aangehouden. Aan de orde komt dan tie motie van de heeren Kersten en Zandt, inzeke den z.g. stem- plicht. De heer Zandt (St. Geref.) licht de motie toe; hij acht de betreffende artikelen een caricatuur van paedagogie. Niet minder dan 284.000 kiezers voldeden niet aan hun stemplicht bij de laatste Kamerverkiezingen, een. klein gedeelte werd vervolgd. Zoo ver- liest ons volk alien eerbied voor de wet. Spre ker hoopt, dat nog voor de aanstaande verkie- zingen de stemplicht zal worden afgeschaft. De beraadslagingen over de motie worden afgebroken en voortgezet wordt de behandeling van het ontwerp inzake voorbehoud tot toe- treding tot het Kellogg-pact. De heer Vliegen (s.-d.) wijst er op, dat dit het eerste internationale verdrag is, dat ook Rusland heeft onderteekend. Het verklaart tot misdaad, wat tot nu toe recht heette. Het verdrag heeft weliswaar alleen moreele beteekenis, maar deze acht afranselen voor je beleediging. En om je te toonen, dat ik 't goed met je meen, zal ik je Skeeter leenen, om naar huis te rij den. Maar als je hem soms liever terug koopt, dan kan je hem voor een zestig dollars krijgen. 't Is een best paardje als je tenminste geen haast hebt!" HOOFDSTUK XV. Waarom Bud niet naar het bal ging. ,,Bud, je bent de grootste gek, die er op twee beenen rondloopt en ik kan het je bewijzen ook verkondigde Jerry, zon- der eenige inleiding. behalve misschien de nijdigheid, waarmede hij de vork in den hoop met hooi stak stak. Ze waren met hun beiden bezig, de hoopen hooi. die door een tweede onwelkome bui, doornat geregend waren, opnieuw uit te strooien en z'e hadden niet veel gesproken onder het werk, Het omzetten van vochtig hooi. in den brandend heeten zonneschijn, ter wijl de muggen je met haar lange angels onvermoeid in je nek steken, is geen be- zigheid, waarbii je een opgewekt gesprek kunt onderhouden. ,,Nou, laat eens hooren". noodigde Bud uit, terwijl hij zijn hooivork even liet rus- ten en zich over een pijnlijken schouder wreef: ..Maar je hoeft niet al de bewijzen op te sommen. Ik weet er al verscheidene en ik beken schuld. Maar iedere gezonde kerel, die met opzet zich door zulk een bende bloeddorstiqe wezens laat opeten. is niet waard, dat hij leeft. En nu de rest?' (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1