PREPIETb B U R T E H. Feuilleton-vertellingen. GEMEHGDE BERICHT EI. BRABANTSCHE BRIEVEN. RECHTSZAKEN. Rubriek van den Arbeid. den van eene tentoonstelling op het gebied van bakkerij en voedings- en genotmiddelen te Middelburg van 9 tot 18 Juli a.s. Het bleek, dat weder meerdere aanvragen en toezegging voor stands waren ingekomen en ernstige onderhandelingen over een paar zeer groote gaande zijn. Van verschillende heeren was reeds bericht ingekomen, dat zij zitting zullen nemen in het eere-comite, zoodra van alle aangezochten bericht is ontvangen, zal daarvan melding worden gedaan. Besloten werd tot verschillende lichamen, corporaties en enkele particulieren het ver- zoek te richten medailles beschikbaar te stel- len Een groot deel der besprekingen betrof- fen ditmaal de aan de tentoonstelling ver- bonden vakwedstrijden, zoowel voor bakkers, ibakkerszoons en gezellen. Vastgesteld welke klassen en groepen er zullen zijn en omvatten de wedstrijden, water- en melkbrood, in ver schillende vormen, krentenbrood, zuiver tarwebrood, kleine broodjes en luxebroodjes; en verder voor wat de banketbakkerij betreft koekjes, taarten en cakes, enz. Een groot aantal namen werden genoemd van personen, die als jurylid zullen worden genoodigd. Er zullen komen 30 juryleden uit Zeeland en dit zooveel mogelijk over de i afdeelingen verdeeld en een lOtal van buiten Zeeland. Er werden meer namen genoemd voor het geval er aangezochten bedanken, wat echter niet wordt gehoopt. Voor inlichtingen over exposeeren op de tentoonstelling kan men zich wenden tot het algemeen secretariaat, Londensche Kade o4 te Middelburg en voor den vakwedstrijd tot den heer J. W. van der Linde, Walstraat, Vlissingen. SAS VAN GENT. Gehandicapt door de Vorst. Sommige industrieen in deze omgeving be ginnen de groote nadeelen van den lang aan- houdenden winter gevoelig te ondervinden. Zij worden door de vorst op de meest mten- sieve wij.ze gehandicapt, doordat de aanvoer van grondstoffen niet kan plaats hebben en zij aldus genoodzaakt zijn of op halve kracht te werken, of zoo zij dat niet doen voor het feit te komen het bedrijf gedurende zekeren tijd stil te leggen. Waar van twee kwaden het minste te kiezen de verstandigste maat- regel is, hebben zij het eerste gekozen. Dat hierdoor ook de werkkrachten leelijk door ge- dupeerd worden, behoeft geen nadere vermel- ding Want halve dagen werken en heele dagen eten zijn twee tegenstrijdigheden, zoo flagrant in uitwerking, dat er niet veel woor- den aan behoeven verspild te worden. Wie men dan ook hoort of spreekt, iedereen loopt met de levendige hoop rond, dat deze ouderwetsche winter maar zoo spoedig moge lijk verdwijne. Zelfs de hevigste ijsmaniak- ken beginnen er hun bekomst van te krijgen. Geen wonder. Men kan van het goede ook te veel hebben. Zelfs de jongeren, die in den regel niet zoo spoedig afkeerig zijn van de iveneuchten des levens" in casu het ijsgenot met een soort van terzande begon men met 43 leden. De ver- plichte oplevering van de plus minus 260 aan- ueelen is 26000 K.G. botervet, wat overeen- komst heett met circa 32000 iv.G. boter., ter- /ijl zeker de 40.000 zal worden overschreden. Spiekes stelt voor, indien men tot oprichting eener fabriek over zou gaan, de gebouwen ze ker groot genoeg te nemen, om niet direct in de uitbreidin.gsko.sten te vervallen en even- eens de hoofdwerktuigen groot genoeg te ne men. Spreker heeft voor een en ander een be- grooting gemaakt, welke komt op een bedrag van 30.000, waaronder een reserve van f 2475. Hierbij is niet inbegrepen het bedrag voor aan- schaffmg van een koelmachine, doch deze zou eventueel later kunnen worden aangekocht. Spreker is voorts van oordeel, dat, vooraleer de fabriek zal gebouwd zijn, het aantal aan- deelen de 3000 zal hebben overschreden. De voorzitter dankt den heer Zwagerman voor zijn uiteenzetting en vraagt het oordeel der vergadering. Mien besluit een fabriek op te richten, en daarvoor alles publiek aan te be- steden. De commissie deelt mede, dat er keus is, tusschen 8 bouwterreinen. Het voorloopig bestuur wordt opgeragen, de zaak nogeens na- der te onderzoeken en de volgende vergadering met een definitief voorstel voor den dag te komen. Thans worden statuten voorgelezen, die eensluidend zullen zijn met die der fabriek te Aardenburg. In de volgende vergadering zullen ook deze worden vastgesteld. Tot be- stuursleden worden gekozen: uit IJzendijke: A. van Waes, E. Wijffels, E. Haverbeke, Cam. Doens, A. Leenhouts; uit Biervliet: P. L. Mangnus, J. van Hoeve, A. J. Dees, en uit Schoondijke A. van Waes. Tot commissarissen worden benoemd H. van de Vijver, Biervliet; M. Verbrugge, Waterland- kerkje; H. Roelse en E. Thomaes, Hoofdplaat. Besloten wordt in een volgende vergadering te komen met bestek en rapport over de aan te gane geldleening, teneinde zoo spoedig moge lijk te kunnen beginnen. Ook de ledenwerving wordt nog gepropageerd. iTierna sluiting. ZONDAG 3 MAART 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9Vz u. dhr. L. Dek en 2 u. Ds. E. Raams, van Hoek. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams en 2 u., dhr. L. Dek, van Sluiskil. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u„ Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok. over ,,igeneuchten des spreken er zelfs 9,fk66r. Hoeveel te meer dan niet, al degenen, die door den lang aanhoudenden vriestijd niet in de gelegenheid zijn het hun waohtende werk fe kunnen aanpakken. Het bouwvak staat totaal stil. Half afge- werkte huizen wachten op afwerking. Ont- worpen bouwplannen moeten nog steeds op- geschort worden. En de boer wordt ongedul- dig. omdat hij niet met zijn werkzaamheden kan beginnen. Intusschen staan we in de maand Maart. Nu is er wel in zekere streken een spreek- woord, dat opgeld doet en luidt: In de Maart zie ik nog liever een wolf in het veld, dan een ploeg", maar toch denken de meesten er anders' over. Want er ligt waarheid in het rijmpje, dat in onze jeugd steeds op de maand Maart werd toegepast, en dat luidt: De maand Maart is de maand van de grillen, Van hoesten en proesten, verkoudheid [pastillen, Van sneeuw en van hagel, van regen en vorst, De tijd, dat het boertje kijkt op zijn norscht. En wat dunkt u van dezen Boerenregel, ook al iets uit onzen jongen tijd: „Donder in Maart, brengt vorst in April,' of van dezen „Maartsche stof brengt gras en lof. KOEWACHT. De heer P. J. de Vuijst alhier, leerling aan de St. Gerarduskweekschool te Dongen be- haalde dezer dagen het diploma godsdienst. ZUIDDORPE. Vorige week Donderdag organiseerde de ijs- club „De Ratte" alhier, een ijsfeest op den put Het Brabandersgat". In het bestuur hadden zitting de heeren: R. Dhert Ez voorzitter, C. Casteelj, secr.-penningm., Dr. A. Moerdijk, J. Moerdijk, M. Puijlaert en R. Danckaert. Het feest werd opgeluisterd door het mu- ziekgezelschap „de Fanfare", en verliep in de ^Was^het ijs bij het begin van de wedstrijden goed, later verkeerde het, tengevolge van den dooi, en den grooten toeloop van het publiek, waardoor er veel scheuren in vielen, m minder gunstigen toestand. De uitslag van de wedstrijden was als vo g Hardrijden heeren, 400 M.: I.E. Buisse, 2. R. Audenaert, 3. G. Samijn, 4. E. Kindt. Hardrijden paren: 1. C. van Overloop en me;. R. L. Ecluse, 2.- L. de Meij en mej. Ph. de Vlieaher, 3. Pr. Velleman en mej. M. de V\ itte. Hardrijden dames: 1. Anna D'hert, 2. Rachel Schout, 3. R. Caluwe. Hardrijden heeren, 1000 M-: 1. R- Audenaert, 2. R. Pottelberghe, 3. E. Buisse, 4. R. Her mans, 5. P. Samijn. Hardrijden mannen boven 50 jaar. 1. J. ae Block, 2. P. de Witte, 3. A. van Pottelberghe, 4. L. van Geersoem. Schoonrijden voor paren: 1. R. Danckaert en mej. Gelderland, 2. Andr. Dieleman en mej. M. Stoelenwedstrijd1. E. Kindt, 2. 0. Buisse, 3. A. Dhondt, 4. Seghers, 5. L. Goossens. Hardrijden met lepel en ei: 1. R. Hermans, 2. J. van Geersoem. Hardrijden priksleden: 1. L. v. d. Vijver, 2. Thiron, 3. Ph. Wijngaerd, 4. A. Herman. IJZENDIJKE. Roomiboterfabriek opgericht. In het cafe van den heer A. Lievens ver- gaderden de leden der op te richten room- boterfabriek De opkomst was zeer groot. De waarnemend voorzitter, de heer A. van Waes heette alien welkom en dankte voor de trouwe opkomst. Er wordt alsnog gelegenheid open- gesteld om zich als lid op te geven, waarvan door een zestal personen gebruik gemaakt wordt. Het aantal leden i§ thans 76, verte- genwoordigende 262 aandeelen. Voorlezing der ledenlijst heeft thans plaats. Hierna wordt het woord verleend aan den rijkszuivelconsulent, de heer Zwagerman. Deze stelt de vraag: Moet de fabriek er komen, ja of iieen? Zoo ja, in welken vorm enkosten. Spreker begint voorts met een vergelijking m het ledental te maken, dat hier toetrad, met dat, waarmede de zusterfabrieken te Kloos- terzande en Aardenburg zijn opgericht, en waarbij IJizendijke gunstig afsteekt. In Kloob- Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5y2 u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Per Neuzen. Zondag zjjn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2V2 uur Lof. Ulvenhout, 26 Februari 1929. Menier, Diqpelmassie, waar nog ginnen boer in- iopt, ziede wel. Maar kom, laat ik m'n eigen nouw nie over de Belse judasserij op leggen te winden, want dan lop m'nen koortstermemeter weer om- hoog en da's wel niks veur dieen termemeter, maar veur mijn is 't zooveul te vervelender. En zoo ben 'k weer terechte op de griep. Van de Belse-ziekte, naar de Spaansche griep, is 'n kwestie van 'n blaaike schrift en as 'k er nog 'n blaaike-n-aanwaag dan ver- zeker ik oew, da-d-alles uitliep opEngel- sche ziekte, amico. Maar ollee, deus week mot ik- da zuiver meterke in de gaten houwen, anders raak ik diee griep nie kwijt. Van de week, 'k was 'nen dag beroerd, wier ik wakker en daar sting Trui mee 'nen wild- vrimden manskhrel veur mijn bed. ,,Ik kom 's naar je kijken, Dre," zee diee kerel, ,,ik ben de dokter." ,,Zoo," zee ik, ,,bende gij „de" dokter?" Maar da'k zo'n bietje op „de" douwde, da voelde-n-ie nie. Nouiw de rest witte: tong uitsteken, pols- voelen, aan oewen boezem lusteren, ge kent de kunstjes. Trui sting er zoo leergierig bij te kijken as 'nen ijverigen student in de vee- artsenij. Toen alles klaar was, toen nam ie 'n boeks- ke en keek me eerst 's heel bedenkelijk aan. Toen krabte-n-ie z'n eigen mee z'n gouwen potlooike achter z'n oor en toen zee ie: „Da's niet zoo mooi, Dre! Weet jij wat jou scheelt?" „Nouw?" vroeg ik. Griep," zee-t-ie, Spaansche griep". Zoozoo, docht ik, nouw is 't mijn beurt. Ik zee: ,,eeeee! ,,Ja," zee-t-ie weer, en hij potlooide maar achter z'n oor, Spaansche griep." ,,Da's kasjeweel, Trui!" riep ik. Maar Trui zee nie veul. Was na da-d-ern- stig gezicht van d'n dokter niks op 'r gemak, da vuulde-n-ik wel. „Waarom is dat kasu- weel?" vroeg ie toen. ,,Wel, dokter," zee ik, „ik docht vast da'k wa-d-anders mankeerde, m'n been gebroken of verblindheid aan m'n exter-oogen of zoo iets, maar griep? Neee, wie hee-t-er nouw vandaag aan d'n dag griep, ee, Jij bent 'n brutaal boertje, Dre," zee-'t ie toen. „Maar gij ben veul brutaler," zee ik. „Gij perbeer iemand te „nemen" in z'n eigen huis ,ik doei 't tenminste nog in mijn huis. „En kaik nauw maar gin resepke," zee ik verders, „want da lop toch uit op asperiene en die haal ik bij 'nen kennis van me van mee korting, ziede." „Jij had dokter moeten worden, vriend," zuchtte-n-ie toen, ,,want jij weet alles zoo goed, hb?" „Ik had ok eerst dokter willen worren," zee ik, ,,maar m'n vader wou nouw eenmaal persee emmen in m'nen tijd, da'k werken zou veur d'n kost, ziede!" Weg was ie! „Trui", zee ik, „d'n eersten keer da ge weer zo'n heksemplaar veur m'n neus zet as ik wakker wor, dan neem ik m'nen dubbelloops hier van de beddeplaank en 'k laat er een vliegen dat ie z'n eigen de stuipen schrikt. Ze kunnen me niks eerder beter maken as gij en dokterde gij nouw maar op jouw verkens- manier en gif me 'nen sterken ouwen klare, die is reusachtig teugen de griep, meid. En da geluid, amico, van dieen klokkende klare in 't gloske alleen is al genogt om den ziek- stem mensch beter te maken Veul groeten van Trui en as altij, maar nouw ilit de bedstee, gin horke minder van oewen toet a voe DR6. OESTERS VISSCHEN MET MIST. De Kantonrechter te Goes veroordeelde C R. te Philippine wegens het met mist op de Schelde oesters visschen tot 7,50 boete subs. 5 dagen hechtenis. Wilde men de pook bij de haard opnemen, dan Kreeg men bij aanrakmg eenzeifde schok- je. Een bronzen rsoeuahaoeeid op cien schoor- sceenmantel vonkte, wanneer men het met een metalen voorwerp benaderde. De hanglamp deed precies hetzeifde. Armstoelen en sola met goudbrocaat bekieed knetterden, wan neer de huisgenooten gingen zitten en de han- den op de leuningen plaatsten. J.l. Zondag werden de verschijnselen zoo erg, dat men bij de danraking van gele Darwin- tulpen, die in een kristalien vaasje op tafel stonden, geknetter hoorde en een schokje kreeg. Bij het passeeren van huisgenooten, wanneer de rokken van de dames*Tn aanra kmg met elkaar kwamen, ontstond hetzeifde verschijnsel. J a, toen een der familieleden, om te plagen, met den vinger het gelaat van een huisgenoote aanraakte, kregen beiden een ge voelig schokje. 'loen besloot de heer des huizes voor dit geheimzinnig verschijnsel, technische liulp in te roepen en hij belde, als een rechtgeaard Hagenaar, de brandweer op. Brandmeester Otten verscheen met de motorspuit, maar hier viel riiets te blusschen, noch was dit een ge- woon karweitje, waarmede de gemeentenaren onze brandweer plegen op te knappen en de brandmeester verklaarde, na onderzoek, dat deze geheimzinnige affaire niet op zijn terrein lag, doch dat hij andere diensten zou waar- schuwen. En zoo verschenen achtereenvolgens in het huis met zijn geheimzinnige electrische ver schijnselen de hoofdmgenieurs en ingenieurs van verscheidene diensten. Van het trambe- drijf, die waar aan den gevel een verbin- dingsdraad van het bovengrondsche geleiding- net bevestigd is een nieuwe isolatiepot aan den gevel deed bevestigen. Van den telefoon- dienst, van de Gemeentelijke Electriciteits Wierken, technici uit Delft, enz. De technici namen proeven, brachten instru- menten mee, om den electrischen stroom te kunnen meten, experimenteerden den heelen Zondag en den Maandag, kortom zij hadden van dit geval een studie-object gemaakt. Tot een van de heeren wij weten niet wien hiervan de eer toekomt ontdekte, dat de verschijnselen optraden, wanneer men over het dikke Deventer tapijt, dat overal in het huis den vloer bedekt, liep of geloopen had. In in het huis was centrale verwarming, boven- dien brandden in verschillende kamers nog open haarden: het huis was door en door droog En hiermede waren de voorwaarden tot het verkrijgen van statische electriciteit, wrij- vings-electriciteit, vervuld. Door het loopen of schuifelen over het ta pijt werd de electriciteit door de huisgenooten opgewekt, zoodat bij aanraking van zekere voorwerpen een ontlading plaats vond! De ingenieurs gaven de familie den raad, het huis vochtiger te doen zijn, door meer wa ter te laten verdampen of de vensters dikwijls open te zetten. Hoewel de technische heeren van oordeel waren, dat dit feit zich nog nooit vroeger voorgedaan had, vernamen wij, terwijl wij op informatie over deze geheimzinnige affaire uit waren, dat bij een familie, wonende aan den Badhuisweg, zich reeds sedert jaren precies dezelfde verschijnselen voordeden. Maar ook hier betrof het een huis, dat door centrale verwarming door en door droog is. Ook hier werd de electriciteit bewust opge wekt door over het tapijt te schuifelen. Ter wijl de verschijnselen in het huis aan het Be- zuidenhout optraden alleen in die vertrekken, waar een Deventertapijt den vloer bedekte, verkreeg men ze in het huis aan den Badhuis weg ook op slaapkamers, waar de vloer met een mat bedekt is. Een der dienstboden ver- haald'e ons, hoe zij Zondag jl. bij het opmaken van een der bedden bij het over elkaar schuiven der dekens, een geweldig geknetter hoorde. En een huisgenoote kreeg die typische gewaar- wording bij het aantrekken van kousen. Bij de familie aan den Badhuisweg had men de ervaring, dat de verschijnselen wegbleven, als de temperatuur buiten toeliet, dat de ven sters geopend werden en het vochtgehalte van de lucht in de kamer daardoor aanmerkelijk grooter werd. Hetgeen alles pleit voor de theorie van de ingenieurs! genis sturen en heeft zich op haar ouden dag ook een meuw gebit laten maken. De zaak hviam uit, toen veneuen zorner zes menschen onuc, veitlenxing van moord door vergiftiging wciuen gearresteerd en als leverancierster Baba Anujka noemden. in alle gevaiien con- stateerae het Belgrader Oliemische Instituut arsemcum m de lijKen. Sedert werden andere gevaiien ontdekt. Voor kort werd in Vladimi- rovac de wed awe van een postdirecteur ge- is. Te Benelski-Novoselo werd de weduwe arresteerd, wier echtgenoot in 1926 gestorven van een in 1910 gestorven notaris gearresteerd, in wiens lijk men thans nog groote hoeveel- heden arsenicum vond. EEN GETROL'WDE GYMNAS1ASTE. De op een na hoogste klasse van een parti- culier gymnasium te Weenen telde onder haar leerlingen de 17-jarige Mimmi N., een bij- zonder Knap meisje. nen vorigen winter heeft Mimmi haar hart verloren aan een flinken, jongen man en daar er geenerlei bezwaren wa ren om beiden in het huwelijik te laten treden, gaven Mimmi's ouders daartoe hun toestem- ming. De rector van het gymnasium ontving onlangs een brief van het meisje, waarin zij haar voornemens te kennen gaf en tevens mee- deelde, dat het zoowel haar wensch, als die harer ouders en van haar aanstaanden man was, dat zij het gymnasium zou afloopen. De rector belegde een leeraarsvergadering en die kwam tot het besluit, dat de wet zich niet al leen niet tegen het toelaten van gehuwden ver- zet, maar uitdrukkelijk iedereen, die aan de eischen van toelating voldoet, veroorlooft de lessen te volgen. Voor alle zekerheid stelde men het ministerie van onderwijs van de zaak in kennis, dat van hetzeifde gevoelen bleek. Mimmie is dezer dagen van haar huwelijksreis teruggekeerd en heeft weer plaats genomen op de schoolbanken. Zij staat nu ingeschreven als mevrouw Mimmi G., geboren N. Door haar huwelijk is zij meerderjarig geworden en heeft nu boven haar klassegenooten het voorrecht zelf haar rapporten voor gezien te mogen teekenen. DALADIER DOOR FASCISTEN ONTVOERD. Voor zijn vertrek naar Sitraatsburg, waar hij een banket van de radicale partij zou bij - wonen, ontving de voorzitter dezer partij, Da- ladier, een telegram, waarin hem werd ver- zocht zijn reis te Saveme af te broken, 0111 een manifestatie bij te wonen, die te zijner eere zou worden gehouden. Daladier stapte aan het station van genoemde plaats uit, waar hij door twee jongelieden werd ontvangen, die hem per auto meevoerden naar een dorp op ongeveer 40 K.M. van Straatsburg gelegen. Daar lieten zij hem aan zijn lot over en deel- den mede fascisten te zijn, die wenschten te beletten, dat hij het banket te Straatsburg bijwoond'e. Door van verschillende voertuigen gebruik te maken, slaagde Daladier er echter toch in tegen twee uur te Straatsburg te zijn. In een rede, die hij daar hield, zeide hij o.a. dat de radicale partij, hoewel zij rekening houdt met de speciale toestanden in den Elzas, zich ver- zet tegen elke poging om een reactionnaire po- litiek aan den anderen kant van de Vogezen te voeren. De vrijheid van geweten d'ient gehand- haafd. DIEFSTAL VAN DIAMANTHOUDEND GRINT. „Fin. News" verneemt uit Johannesburg, dat de politie in Namakwaland groote waak- zaamheid aan den dag legt om den onwettigen handel tegen te gaan. Het is gebleken, dat benden, bestaande uit 50 a 60 man, die van automobielen gebruik maken, zich meester ma ken van flinke hoeveelheden grint van de ver- boden diamantterreinen. Het grint wordt m zee uitgewasschen, om de diamanten uit te zoeken. ONSCHULDIG VEROORDEELD. In 1919 vond in de nabijheid van Keulen een overval plaats op een kaslooper, wien ruim 10.000 M. werd ontroofd. De twintigjarige arbeiders Jobges en Hupp- Kad nie gedocht g'ad, amico, dat et deus week van 'n briefke zou zijn gekomen, tus schen ons ge- tweeen. Maar op den oogenblik leg ik me zoo mera- kels te vervelen... Ja, dat snapte niks van, ee, da'k midden in de- week, as elke fut- - soendelijke mensch werkt, ik m'n eigen me alleen verveel, maar m'n eigen liggende ver- veel 'k Zal 't oew dan maar ineens zeggen: •k eb de griep! 'k Leg te griepen. En nouw vandaag vuul ik m'n eigen 'n bietje lekkerder en docht ik zoo: ik kon veur m'nen amico van de kraant wel 's 'n eepiesteltje bij mekare potlooien! Hedde ok wel 's griep gehad? Ik veur 't eerst nouw, maar ze kan me af- gestolen worren, amico! Witte wa-d-et is? Za'k oew zeggen. 's Is gin inflewensaa. Gin verkouwendheid. 't Is ok heelemaal gin rimmeletiek of zoo iets da's 't gin van alle nie Maar as ge nouw voelt da ge deur de in flewensaa wordt bezeten en as ge begint te hoesten da-d-oew longen er van omhoogkrul- len, as al oew botten en beentjes rimmeltie- kerig voelen, en as ge dan flink wa pijn-in- den-kop krijgt, as oew gin botrammeke of pepke-tebak meer smokt, as ge veertig gra- den koorts krijgt, dan kunde mee voile ver- trouwen zeggen: 'k eb de griep. Spaansche- of Amhemsche, komt er nie op aan, dai is 't 'n kwalliteits-griepke. En zoo eentje ben ik er nouw net aan t afwerken. En bij zo'n griepke, amico, daar kunde nouw een en dokter halen of twintig, ginnen eenen, die oew een minuut eerder beter mokt. Al 'n kleine week lank, he'k van de wereld nie veul meer gezien as mijn bedstee en van de menschen die anders as Trui, zoodra k nie veul nuuws eb om oew te schrijven 't Eenigste wa'k geheurd heb is van da splunternuuwe schandaaltje van de Belzen da ze weer teugen ons zouwen emmen klaarge- mokt. Die kerels schijnen mee alle geweld mee ons overhoop te willen leggen. Zouwen die mannekes mee d'r opgekrulde snorrekes, en d'r menokkeltjes veur d'r oogen en d'r schoone pekskes aan mee sabels zoo groot as ploegmessen, zouwen die mannekes, die wij toch nog zoo weinig jaren gelejen mee duuzenden de grenzen bij ons over zagen vluchten zouwen die zelfde oorlogshelden nouw denken as da wij ok gaan loopen as zul- lie mee d'r groote bruur z66 geheini zitten te konkelen, da-d-eel de wereld 't wit! 't Is 'n meneuveltje, amico, 'n doodgewoon schijn meneuveltje, heel da verdrag mee Framkrijk, wa-d-ik oew smoes. 't Is 'n kwajongesstreek om ons bang te maken mee Frankrijk, as wij onze Schelde en Limburg nie kedoow geven aan die konkelende buren DE GEFINGEERDE OVERVAL TE DEVENTER. Uit het verhoor, dat den gearresteerden broeder van den ,,beroofden kantoorbediende, J. H. S. te Deventer nader is afgenomen, is, volgens de Tel., nog gebleken, dat de beide gebroeders sterk onder pressie stonden van den gearresteerden Van S. Dit bleek al vol- doende uit de bedreigingen, die Van S. den beiden gebroeders toevoegde, indien zij over het misdrijf iets zouden uitlaten. Hij moet toen tevens hebben verklaard voor het ver- stoppen van het geld maar een kwartiertje noodig te hebben. Waar hij het heeft verbor- gen, wisten de broers niet te zeggen. Wel zou Van S. hebben verklaard, dat men het geld nooit zou vinden, zelfs niet als de zaak zou uitkomen. Intusschen hebben de gebroe ders nooit iets van het geroofde geld gehad. Wel maakten Van S., die den overval organi seerde, en J. D. er goeden sier van. H. G. S., de beroofde zelf, die te Zutfen in. bewaring wordt gehouden, moet tot bekennen zijn ge komen, toen hem de verlenging van zijn pre- ventieve hechtenis werd medegedeeld. Het was. de politie intusschen bekend dat Van S. en J. D. kleedingstukken en andere dingen kochten, die hun financieele draag- kracht te boven gingen. Zoo gaf o.a. Van b. in een cafe een rondje aan 28 personen. Ook gingen beiden dikwijls buiten de stad om naar hartelust feest te vieren. Zooals gemeld werd bij loting beslist wie op den bewusten Zaterdagmorgen den „be- roofde" zou binden. Het lot viel op Van S. die dit dan ook volvoerde. Hij moet dus ook het geld hebben verstopt. Naar wij vernemen moet een en ander reeds ongeveer een half jaar geleden in scene zijn gezet en kan men nog van geluk spreken, dat niet eerder reeds iets dergelijks plaats heeft gevonden, daar de „beroofde" dikwijls voor dien tijd met veel grootere bedragen voor zijn firma van en naai de bank ging. De commissaris van politie verzoekt tnans een ieder, die Van S. den bewusten Zaterdag- morgen 19 -Januari heeft gezien, hiervan ten spoedigste mededeeling te willen doen. Beide verdachten, Van S. en J. D., waren werkloos en hebben beurtelings zich gemeld voor de wenkverschaffing. Bij afwezigheid van Van S. meldde J. D., dat hij ziek was, hetgeen ook den bewusten Zaterdagmorgen het geval moet zijn geweest. EEN MYSTERIE OPGEHELDERD. De Haagsche Crt. schrijft: Ergens aan het Bezuidenhout op ver- zoek van de betrokkenen zullen wij het juiste adres niet noemen, deden zich sedert eenige weken in een groot heerenhuis eigenaardige verschijnselen voor. Als de huisgenooten bij de telefoon kwamen om te telefoneeren, dan voelden zij een klein schokje. Hier werd in den beginne weinig aandacht aan geschonken, men vermoedde, dat de telefoonleiding niet ge- heel in orde was en vergissen wij ons niet dan verzocht men ook aan „Storingen" het toestel te willen nakijken. Maar het verschijn sel bleef bestaan en wat merkwaardiger was, bij andere voorwerpen in de kamers ontstond bij aanraking met de bloote hand, dezelfde ge- waarwording. EEN GEVAARLIJKE AUTOTOCHT. Woensdag wilden dr Dwarshuis, de ge- meente-secretaris De Koning, de bankdirecteur Van der Voorst, alien te Zwartsluis en de vee- arts Telhoek te Meppel, met een auto een ritje maken naar Schokland. Ongeveer een uur van de kust kwam de auto in gescheurd ijs en zakte er tot aan de treeplanken in weg. Gelukkig konden de inzittenden zich nog redden en zich te voet naar Stad Vollenhoven begeven, waar zij na een uur verkleumd aankwamen. De auto werd later opgehaald. BIJ DEN MOLENAAR. Het gebeurde in Den Dungen, een dorp in de streek van Brabant, waar den laatsten tijd zoo bar is ingebroken, ook wel met toepassing van geweldpleging. 't Begin was heel gewoon. Een landbouwer ging naar den molen om er een zak rogge te laten malen, die al eenigen tijd op zolder klaar stond. Op den molen werd de zak omhoog geheschen en volgens de regels der molenaarskunst, leeggestort in den bak, de de roggekorrels zou voeren tusschen de ver- pletterende molensteenen. De klant maakte even een praatje met den molenaar en zou wachten om het meel mee te kunnen nemen. Maar wat gekraak en gekners treft daar hun ooren? De molenaar, beducht voor zijn mate- riaal, licht den steen en rent naar boven om te zien wat onheil er gaande is. Klant, ook al nieuwsgierig, achteraan. En wat was er nu gaande? Deels buiten, deels onder den steen, vond men 't rampzalig overschot van een hou ten geldkistje, met den verstrooiden inhoud van zilverblinkende guldentjes en rijksdaal- ders. Men vertelt, dat de beteuterde klant zoo gauw mogelijk de overblijvende restjes bij- eenzamelde onder 't mompelen van de woor- den: „Dat heeft er mijn vrouw zeker mge- stopt". Daarna verdween hij zoo spoedig mo gelijk, zijn rogge in den steek latend. DE DRAADLOOZE BIOSCOOP. Naar gemeld wordt, heeft de Hongaarsche uitvinder Denes von Mihaly dezer dagen te Berlijn proeven gehouden met een draadlooze bioscoop. Hij zeide, dat een film thans door een omroepstation uitgezonden kon worden. De ontvangtoestellen zouden ongeveer zestig gulden kosten. Hij demonstreerde met een toe- stelletje, waarvan de beeldgrootte 8.5 X 12 centimeter bedroeg. Eenvoudige bewegende beelden kwamen duidelijk over; maar gecom- pliceerde en sneller bewegende waren daaren- tegen slecht te volgen. DE GIFTMENGSTER VAN HET BANAAT. In Pancova komt binnenkort het proces van de 91-jarige Baba Anujka de heks van Vladir- nirovac in behandeling, schrijft de Pester Lloijd-, waarbij de resultaten van het onder zoek alle gruwelen der eeuwen in de schaduw stellen. In den loop van enkele tientallen jaren moet de heks honderden mannen in het hierna- maals geholpen hebben, waarbij zij de wen schen van iiefhebbende echtgenooten en ver- wanten vervulde. De giftmengster ontkent echter hardnekkig en noemt zich eene alge- meen beminde weldoenster. Zij laat zicn ham- men en andere levensmiddelen in de gevan- WERKL.OOSHEID IN DE VISSCHERIJ. Na het verslag over de werkloosheid in den landbouw, waaraan wij de vorige keer onze Rubriek wijdden, willen wij thans iets zeggen van de werkloosheid in de visscherij, waar- over de sub-commissie uit de Commissie voor de Economische Politiek eveneens een rapport heeft uitgebracht. Onderscheiden worden: de zeevisscherij, de kustvisscherij en de bmnen- visscherij. Wat deze laatste betreft, is het aantal personen, dat er aan deel neemt, zeer groot. In totaal werden in 1926/1927 niet minder dan ongeveer 40.000 akten uitgereikt. Men mag echter aannemen, dat slechts ruim 3000 aktehouders de visscherij als hoofd- beroep uitoefenen. Algemeene werkloosheid komt daarbij niet voor, hetgeen trouwens ook praatisch niet goed mogelijk is, omdat de meeste visschers eigen baasjes zijn en in den slappen tijd hun visscherij onderhouden, op eigen land werken of ander los werk ver- rdchten. Bij de kustvisscherij komt meer loondienst voor De visschers zijn in den regel zelf schippers en hebben 6<§n of meer knechts aan boord. Veel sterker is dit nog het geval bij de zeevisscherij, waarbij men, zooals bekend, verschillende reederijen heeft met meerdere visschersschepen. In het algemeen kan men van de visscherij zeggen, dat in het bijzonder bij de Noordzee-, haring- en beugvisscherij, bij de visscherij in kom der Zuiderzee en de de Zeeuwsche schelpdierenteelt minder personen werkzaam zijn dan v66r den oorlog, hetgeen deels llgt aan den minder gunstigen toestand van de markt voor de producten, gedeeltelijk, n.l. voor de beugvisscherij, aan den aohteruitgang der vangsten en voor de Zuiderzee-vissbheni reeds in verband staat met de droogfegging. Deze achteruitgang van het bedrijf heeft echter niet tot noemenswaardige werkloos heid in de betreffende visscherijen of aanver- wante bedrijven aanleiding gegeven, omdat hfl geleidelijk is gekomen en de overtoihge werk krachten vrij spoedig een ander ber°®P v° den waarin zij versterkt werden door feit dat verschillende visschers steeds een gedeelte van het jaar in een ander beroep werkzaam waren. De loonen zijn, ook al neemt men de «- ging van de prijzen van de kosten van het fevensonderhoud in aanmerking, met lager en soms zelfs hooger dan v66r den oorlog. In hey biizonder voor de Noordzee-haringvisscherij ziiu echter de loonen niet zooveel gestegeo ■Us de waarde van het geld is gedaald. Daar- dom is ook de lust van de kinderen van vis schers verminderd om het -beroep van hun vader te kiezen. Al is dus de werkloosheid in de visscherij niet toegenomen, dan is het toch uit een alge meen economisch oogpunt te betreuren, da de ontwikkeling geen gelijken tred heeft ge houden met de toeneming der bevolkmg en dat voor deze toeneming onder de visschers ir andere bedrijven werkgelegenheid gevon den is moeten worden. Indirect heeft de vis scherij dus wel degelijk tot de vermeerdenng der werkloosheid bijgedragen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6