69® Jaargans ALGEMEEN nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No 8343 Vrijdag 1 Maart 92 Tweede Blad. i lntspruS: Woekerbestrijding. BINNENLAHD. BUITENLAND. BESCHERMING VAN TREKHONDEN. TER NEUZEN, 1 MAART 1929. MBSMcI— II—NIMH 1 NSCHE COURANT Binnen Ter Neuzen f 1 40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Wor Belqie en Amerika f2,25. overipe landen 2,60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bi, vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maandap-, Woensdag- en Vrijdaqavond. DIENSTFLICHT. De Burgerneester van TER NEUZEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Com- missaris der Koningin bij beschikkmg van 23 Februari 1929 uitspraak heeft gedaan orn- trent eeri aanvraag om vrijstellipg van den dienstplicht wegens broederdienst. Teg-en deze uitspraak kan uiterlijk den tien- den dag na den dag, waarop de uitspraak bij openbare kennisgeving is bekend gemaakt, be roep worden ingesteld door: a. den ingeschrevene wien de uitspraak geldt, of diens wettigen Vertegenwoor- diger; b. elk der overige voor deze gemeente in- geschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt in gesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft met gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij den Burgerneester, ter secretarie van deze gemeente. De Burgerneester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van den Raad van State, afdeeling vooi de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, in het buitenland woonplaats heeft, kan voor zoover het door dezen in te stellen beroep betreft, met overschrijding van den termijn van 10 dagen genoegen worden genomen. Zoo- lang omtrent zoodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van den termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Ter Neuzen, 23 Februari 1929. De Burgerneester voornoemd, J. HUIZINGA. DIENSTPLICHT. De Burgerneester van TER NEUZEiN brengt ter algemeene kennis dat de opkomst van dienstplichtigen, die op 18 of 25 Februari j.l. hadden moeten opkomen ter inlijving voor eerste oefening of voor herhalingsoefeningen en welke opkomst reeds 14 dagen werd uit- gesteld, opnieuw 14 dagen wordt uitgesteld. De opkomst van dienstplichtigen der land- macht die op 4 of 11 Maart 1929 moeten op komen voor herhalingsoefeningen wordt voor loopig eveneens 14 dagen uitgesteld. Ter Neuzen, 1 Maart 1929. De Burgerneester voornoemd, J. HUIZINGA. Hoeveel kwaad er ook van onzen tegenwoordigen tijd en over de menschen van deze dagen mope worden gezegd, en ook terecht gezegd, in een ding zijn wij een vroeger geslacht ver vooruit, en mag worden getuigd, dat het menschdom is vooruitgegaan, namelijk in een algemeene en zelfs vrijwel systematische bestrijding van veel wal verkeerd is. Men begnjpt haast niet. hoe het mogelijk is geweest. dat dit alles vroeger niet is geschied. Het moet zeker vooral hebben gelegen aan een groot gemis aan middelen, om het kwade te bestrijden en in te perken, mis- schien ook aan een zeker inzicht bij velen, dat dit kwade zoo was beschikt, en dat men zich dus eenvoudig bij dezen toe- stand had neer te leggen. Bij hoevelen is niet gebleven een ernstig godsdienstig bezwaar om den strijd aan te binden tegen het menschdom beterde, zedelijke inzichten. Neen. wie de oude wetten van Israel bijvoorbeeld leest, verbaast er zich sterk over zoo diep als toen op alleriei punten het zedelijk besef reeds had postgevat en zoo sterk als dit was ontwikkeld. Blijven we alleen maar bij het eene punt, waarover wij het in dit stuk wenschen te hebben, hoe kras werd reeds in Israel de woeker afgekeurd, hoe nadrukkelijk werd er verjdaard, dat alien, die woekerwinst namen en op die wijze zichzelf bevoordeelden, en hun naaste benadeelden, in lijnrechten strijd kwamen met de wetten en bedoelingen van den Schepper van hemel en aarde. Maar ook al werd dit alles sterk afge keurd door den grooten wetgever in den naam van God en door de latere profeten niet minder, het bleef bij een noemen, bij een signaleeren van het kwaad, maar ove- rigens kwam het niet tot een bepaalde bestrijding daarvan in eenigerlei vorm. Zware bedreigingen werden geuit, ern- stige straffen Gods werden in uitzicht gesteld misschien ook werd zoo iemand buiten de gemeenschap der geloovigen geplaatst, maar verder ging men nerqens en nooit. En werd er tegen de heffing van woe ker nu niet in beslisten vorm practisch opgetreden, dan behoeft het ons natuur- lijk heelemaal niet te verbazen, dat er van een bestrijding van den woeker in weer fijnen, geraffineerden vorm heelemaal niets werd gedaan, gesteld al, dat deze ook in die dagen reeds mag zijn aange- troffen. De oog en van een geslacht als het onze zijn ten deele voor dit enorme kwaad opengegaan, en de handen worden geluk- kig nu alorn in elkaar geslagen om al het mogelijke te doen om dit kwaad te be strijden en in te perken. Dat overigens dit kwaad enorme en onrustbarende pro perties heeft aangenomen, wordt sterk bewezen door het uitvoerige rapport van de ..Commissie tot bestrijding van den Woeker te Leiden", welk verslag (een uitgave van den Armenraad te Leiden uit dit vroege voorjaar) in druk is versche- nen. Deze armenraad had den 23sten Mei 1927 een besluit genomen om tot be- noeming van een commissie tot bestudee- ring van den woeker over te gaan. En een flink aantal, hoogst bekwame perso nen werden bereid gevonden in deze commissie zitting te nemen, onder wie Prof. Mr. D. van Blom, hoogleeraar in de Juridische Faculteit en ]hr. Mr. P. W. C. van der Goes, secretaris van den Armen raad, die later vervangen is door Mr. P. A. van Toorenburg. In een eerste bijeenkomst is besloten na te gaan, of er te Leiden woeker voor- kwam en in welke vormen deze zich voor- dee'd: wat er te Leiden aan woekerbestrij ding werd gedaan en zoo ja, of dan deze maatregelen voldoende waren. Men deed al zijn best om in aanraking te komen met personen, die in handen van woekeraars waren gevallen. Daartoe werden zitting- dagen gehouden en aan het bestaan van het Bureau werd algemeene bekendheid gegeven. Al dadelijk bleek het noodig om bemiddelend op te treden in die gevallen, waarin personen in handen waren geval len van woekeraars, terwijl het tevens noodig bleek te waarschuwen tegen het lichtvaardig teekenen van contracten. Het leenen van geld en het koopen van qoederen op afbetaling is een in het volks- ieven zeer diep ingrijpend verschijnsel. Veel menschen zijn slechts zelfstandig en alleriei rampen, die het menschdom ern stiq bedreigen en vroeger zelfs decimeer- onafhankelijk, zoolang de kostwmner over den is het niet uit betrouwbare bron over- j zijn voile levenskracht beschikt. E.ke geleverd, dat een kleine honderd jaar ge- leden ernstige en ontwikkelde menschen als de reveil-man Capadose er groot be- kleine misrekening in de huishouding, elke kleine misstap doet hen iets te kort komen. Elke tegenslag zet zich onmiddel- den, voor welks historiciteit de commissie instaat een kruidenierswinkel en leent geld, zoogenaamd tegen 10 wat in dit geval wil zeggen, dat men na enkele dagen het geleende terug moet geven, vermeerderd met 10 rente. Het is dan opgevallen, dat vrouwen, die niet tot de klanten van P. behoorden, en wier man- nen zonder wexk waren gekomen, in zijn winkel kwamen gedurende de werkloos- heid van den man, waarom er vermoed wordt, dat men bij het leenen van geld verplicht wordt in zijn winkel boodschap- pen te halen. Ook worden er wel bonnen verstrekt, tegen inwisseling waarvan men in andere winkels goederen kan bekomen. In den regel worden geen contracten geteekend, en worden de voorwaarden mondeling overeengekomen, terwijl de af- lossingen plaats hebben zonder eenig be- wijs van ontvangst. Men spreekt van ,,een dubbeltje van den gulden", maar vergeet dan daarbij of wil doen vergeten, dat, wanneer men f 10 leent voor een week en, zooals ons gebleken is ,,twee dubbeltjes' per gulden rente, dus 12 teruggeeft, de rente in procenten uitgedrukt 52 maal f 2 bedraagt, dus 104 op een ,,kapitaal' van f 10, of f 1040 van de f 100, dat wil dus zeggen: 1040, zegge een duizend en veer- tig procent. Telt men daar nog bij hetgeen aan ..fooien" of ,,cadeautjes" (koffie, thee, een paar vaasies en deraelijke) wordt ge geven teneinde den geldschieter gunstig te stemmen, dan wordt de rente nog meer. Wordt er uitstel van betaling verleend, dan moet men toch de rente betalen, en geeft, wanneer men b.v. f 5.plus 75 cent moet teruggeven vaak het dubbele van de overeengekomen rente, in dit ge val f 1,50. Ook zijn er Tuog gevallen, waarbij alleriei onbetaalde diensten worden ver- langd, zooals: het doen van de wasch, het eens per week schoonmaken van den winkel, of van het huis van den geld schieter. Ook heeft zoo'n woekeraar de tusschenkomst vun den rechter niet noodig om toch wel te krijgen, wat hem ..toekomt". Komt men de voorwaarden niet na, dan wordt men bedreigd met ..schandaal aan de deur of met het gaan naar den patroon. En dit wil men tegen elken priis voorkomen. vooral wanneer de vrouw het geld geleend heeft buiten weten van haar man en dit voor hem ver- borgen wil houden; de geldschieter maakt daar een dankbaar gebruik van, hij komt de aflossing halen en heeft zij het geld, niet, dan dreigt hij terug te komen op een uur, dat haar man thuis i£ en zij wordt bang, ondanks, dat zij daardoor een sterk juridisch wapen heeft tegen den woeke raar, want een dergelijke overeenkomst van een getrouwde vroutv kan als nietig worden beschouwd. Op zoo n manier raken vele gezinnen geheel in de macht van den geldschieter. Tenslotte geven wij hier de bepaling van woeker. zooals die voorkomt in het Duitsch Burgerlijk Wetboek: ..Woeker vindt men daar, waar de credietgever den noodtoestand of de onervarenheid of de lichtzinnigheid van den credietnemer be- nut, door uit zijn vordering op hem gelde- lijk voordeel te trekken. dat met de prestatie van zijn kant in wanverhouding is." Dat met de bestrijding van dit kwaad nu eens in een van onze grootste steden een flink begin is gemaakt, is on- getwijfeld te waardeeren en moge leiden tot een algemeene actie en tot heil van een groot stuk menschheid! gedaan, zijn niet ingelost, en de Zuiderzee- visschers worden gelijk gesteld met paupers. Spreker stelt een drietal vragen. De Minister van Waterstaat, zegt ten aan- zien van wijziging, dat hij nog adviezen wacht van den Zuiderzeeraad en de generale commissie. Daama zal hij wijziging over- wegen. De heer Duymaer van Twist dient een motie in, uitsprekende dat wijziging van de .uuiderzee-steunwet in door hem hedoelden zin nog dit zittingjaar tot stand dient te komen. De heer v. d. Bilt (r. k.) zegt, dat als deze zaak niet afdoende geregeld wordt, vele Roomsch-Katholieken tegen de Zuiderzee- begrooting zullen stemmen. De heer Lovink (c. h.) heeft als grootste grief, dat er geen rekening met de waarde- vermindering van de schepen wordt gehouden. De heer Duys (s.-d.) herinnert aan hetgeen hij voorspeld heeft bij de totstandkoming van de wet, namelijk, dat de regeering er geen pleizer van zou beleven. Hij critiseert de uit- voering van de steunregeling en dient drie moties in, onderscheidenlijk vragende: le bij- slag op loon of bedrijf voor alien, die schade lijden door de drooglegging; 2e afbetaling van het crediet over langer tijdvak met rente van ten hoogste 4 pCt.; 3e ruimere vertegen- woordiging van de Zuiderzeevisschers in de generale commissie. hadden om bijvoorbeeld ge- I lijk om in een tekort aan lichamelijke ver- zorging, in een niet kunnen voldoen aan i een* noodzakelijke levensbehoefte. Werke- loosheid, ziekte, groot kinderaantal, aan- S schaffing van kleeding of vernieuwing van huisraad is meermalen de aanleiding tot het aangaan van crediet. Daarbij komt, dan nog, dat er na het uitbreken van den grooten wereldoorlog in tallooze gezinnen achterstand is ontstaan en dat het voor zulke gezinnen zeer moeilijk is. om, waar I zij eenmaal achterop geraakt zijn, tot be- hoorlijk financieel evenwicht in hun ge- j zin te komen. I Zoo zijn er menschen, die zich jong ver- loven, terwijl de positie nog niet van dien aard is, dat men kan huwen. Zoodra de i positie zich wat verbetert. spaart men niet i qenoeg om een jong huishouden te kunnen beginnen, maar koopt een inboedel in een afbetalingsmagazijn. Komen er de eerste jaren nu maar geen moeilijkheden voor. dan kan het goed gaan. Maar loopt het anders, dan komt de tijd voor den geld schieter. Tegen hooge rente wordt het eerste bedrag opqenomen. Maar men ver geet, dat men twee schulden op zich heeft genomen: het magazijn en den geldschie ter. Dan komt straks de onmogelijkheid om te betalen en door angst en nood ge- dreven, stapelt men de eene schidd op de andere en als er dan tot overmaat van ramp ook nog loonbeslag volgt, is in den regel de inhouding in verhouding tot het inkomen te hoog. De ergste en zeker gevaarlijkste lieden zijn zeker nog de particuliere geldschie- ter9. P. heeft het is een geval te Lei- zwaar tegen bruik te maken van een stoomboot, omdat zoo'n nieuwerwetsch vaartuig huns in- ziens inqinq tegen alle natuurwetten, die God had gesteld. Een zeilschip maakte gebruik van en trok profijt uit den wind en de stroomen, en was dus (naar t dezen lieden voorkwam) in den ordelijken en wettelijken weg, een stoomboot qing maar brutaal overal tegen in, stoorde zich niet mer.kbaar om windrichtinq of stroom neen, men wilde v. zoo'n transportmid- del geen gebruik m. in, men, mocht dat niet doen, en meende in dezen door zijn geweten gebonden te zijn. Nu zullen wij niet zeoqen, dat wij al deze bezwaren zoo onbeqrijpeJijk achten wij willen zelfs wel erkennen, dat wij ze gedeeltelijk verstaan en waardeeren. Maar toch niemand zal zeker bewe- ren, dat de lieden, die nu tegenwoordiq grif en dankbaar gebruik maken van een stoomboot, minder ernstige, minder dege- lijke of minder godsdienstiqe lieden zijn. In deze dingen is een andere meening langzamerhand gaan postvatten; de be zwaren schijnen grootendeels overwon- nen te zijn en worden niet meer zoo ge- voeld. Ook hieraan is het nu zeker te danken, dat in alle rangen en standen. in alle kringen en bij alle richtingen, bij heel veel verschil van inzicht en opvattingen, toch vrijwel alcemeen de wenschelijkheid. ja noodzakelijkheid wordt gevoeld' van een intense bestrijding van het kwaad. iDit alles hangt niet samen wij willen dat graag met alien nadruk voorop stel len met veranderde, in dit geval: ver- TWEEDE KAMEIt. Vergadering van Woensdag. De Tweede Kamer heeft aan de agenda van werkzaamheden toegevoegd de posterij- begrooting 1929. De heer Van Vuuren (r. k.) stelt voor, de behandeling van het ontwerp betreffende de toetreding tot het Kellogg-pact uit te stellen, met het oog op de huidige omstandigheden, welke hij meent niet nader te behoeven toe te lichten. De Voorzitter neemt dit voorst el over. De heeren Albarda (s.-d.), Oud (v.-d.), L. de Visser (comm.), Knottenbelt (lib.) en Heemskenk (a. r.) echter achten de behande- ling gewenscht. Het voorstel vindt verdediging bij de heeren Schokking (c. h.Kersten (Staatk. Geref.) en Nolens (r. k.l Xjaatstgenoemde zegt, dat een atmosfeer van vertrouwen thans, terecht of ten onrechte, in gewenschte mate niet aan- wezig is. Het voorstel van den Voorzitter wordt ver- worpen met 41 tegen 26 stemmen. De motie van den heer L. de Visser betref fende regeling inzake toelating en .uitwijzing van vreemdelingenDinsdag door hem voor- gesteld. wordt verworpen met 44 tegen 23 stemmen. Daama is aan de orde de interpellatie- Duymaer van Twist betreffende de werking van de Zuiderzeewet. De heer Duymaer van Twist (a.-r.) zegt, dat groote schade is toegebracht aan de Zui derzeevisschers door vermindering van waar- de van hun eigendammen en bedrijfsschade. De regeling van de steunwet is volmaakt onvoldoende, daar die het karakter draagt van armenzorg, wat door de betrokkenen als onrecht wordt gevcxald. De beloften indertjjd Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van de motie-Sannes tot toekenning van kostelooze renten aan sommige 65-jarigen en ouderen. De heer Boon (lib.) meent, dat de motie- Sannes wel ongelijkheid schept. Sprekers be zwaren zijn echter niet van dien aard, dat hij tegen zou moeten stemmen. De heer Oud (v.-d.) zegt, dat de heeren Kuiper en Snoeok Henkemans door hun moties de mislukking van het verzekerings- instituut erkend hebben, met de aanvaarddng van het beginsel van staatspensioen. Deze moties zijn schijnvertooning. Met de moties, zelf kan echter ook niet volstaan worden. Spreker dient daarom zelf een motie in, vra gende staatspensioen voor alle ouden van dagen van 65 jaar of ouder van f 3 en f 5 voor echtparen. De heer Kersten (S.G.P.) protesteert tegen de kleineering van diaconale armenzorg. Hij begrijpt niet, dat de Christelijke partijen zijn afgeweken van hun oude standpunt. Het verzekeringsbeginsel acht spreker in strijd met Gods woord. De motie-Sannes brengt geen stap nader tot oplossing van het vraag- stuk der armenzorg. Beter acht spreker een mildere toepassing van de Armenwet. Minister Slotemaker de Bruine ontkent de praemisse van de motie-Sannes, dat men in een overgangstijdperk leeft. Het in uitzicht stellen van een ander systeem van ouder- domsvoorziening ondergraaft de beginselen onzer wetgeving, hetgeen spreker ndet wil. De motie is voorts onbillijk tegenover hen, die met de grootste moeite hun premie opbrach- ten. Het zou vier a zes millioen per jaar kosten. Waar moet dat geld vandaan komen De motie-Sannes kan spreker niet aanvaar- den; tegen die van de heeren Snoeck Henke mans en Kuiper heeft hij geen bezwaar, hoe- wel een onvoorwaardelijke uitvoering niet mogelijk is. DE INTEKPELLATIE IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. In het Lagerhuis is Woensdag een verkla- ring afgelegd met betrekking tot de in Nederland gepubliceerde documenten over het FranschBelgische verdrag. Chamberlain had zich wegens 'n lichte ongesteldheid laten verontschuldigen, zoodat de onder-staats- secretards voor buitenlandsche zaken Locker Lampson het woord voerde. Uit naam van de regeering verklaarde Looker Lampson, dat Engeland slechts bij den Vclkenbond geregistreerde nota's kent, waar in Belgie en Fi'ankrijk vaststellen, dat zij in November 1920 een militaire overeenkomst hebben gesloten, waarvan, naar meegedeeld is, het doel de versterking van de waarborgen voor den vredl en de veiligheid, die uit het statuut van den Volkenbond voortvloeien, is. Locker Lampson, verklaarde verder, dat hij, den tekst van de militaire overeenkomst, die niet gepubliceerd is, niet heeft gezien en ook geen kennis heeft van de z.g. interpretatie van de overeenkomst. Engeland zelf heeft na den oorlog, afgezien van de verdragen van Locarno, geen overeenkomst gesloten, welke militaire verplichtingen bevat. Er bestaat ook geen militaire overeenkomst en geen militair overleg tusschen den Engelschen generalen staf en eenige buitenlandsche mogendheden. Geen enkele militaire attache heeft te Brus- sel brj eenige gelegenheid dergelijke vraag- stukken ook besproken. Op een vraag van Wedgewood, of men kan aannemen, dat er geen militaire besprekingen met Frankrijk of Belgie zullen plaats hebben, die ook niet met Duitschland worden gevoerd, zoodat Enge land zijn verplichtingen op grond van het verdrag van Locarno streng zal houden, ant- woordde Locker Lampson, dat Wedge- wood verzekerd kan zijn, dat Engeland niets zal doen, wat in strijd met het statuut van den Volkenbond zal zijn. Op een vraag van Kenworthy, of eenige stappen zijn gedaan, om de publicatie als een vervalsehing te brandmerken en de bewerkers daarvan op te sporen, volgde geen antwoord. OPKOMST DIENSTPLICHTIGEN. Offdcieel wordt medegedeeld, dat het uitstel van opkomst voor de dienstplichtigen der landmacht die op 18 en 25 Februari moesten opkomen ter inlijving voor eerste oefening of voor herhalingsoefeningen, in verband met de nog steeds heerschende gevallen van griep onder de militairen, voorloopig met 14 dagen wordt verlengd. De opkomst van dienstplichtigen der land macht, die 4 of 11 Maart a.s. moeten opkomen voor herhalingsoefeningen, wordt om dezelfde reden voorloopig 14 dagen uitgesteld. Meerbedoelde dienstplichtigen kunnen even- wel aan den Minister van Defensie het ver- zoek doen om zoo spoedig mogelijk op te komen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de Commissarissen der Koningin geschreven: Bij verschillende gelegenheden werd reeds zoowel mondeling als bij geschrifte van ze- kere zijde met nadruk en omstandig mijn aandacht er op gevestigd, dat, ondanks de verscherpte voorschriften op het gebruik van den hond als trekdier, in het algemeen nog talrijke misbruiken op dit gebied voorkomen, met name het gebruik van niet aan de vast- gestelde eischen van lichamelijke geschikt- heid beantwoordende of verwonde en schurf- tige honden; het verleenen van vergunning tot het zitten op de kar aan personen, die daarvoor niet in aanmerking behooren te komen; te zwaar bevrachte karren en te groote snedheid, slechte verzorging, enz. Een en ander zou ook toe te schrijven zijn aan on voldoende toezicht op de naleving van de Trekhondenwet en van de te harer uitvoering gegeven voorschriften door hen die volgens de wet tot het uitoefenen van dat toezicht geroepen zijn. Hierin vindt ik aanleiding, u te verzoeken, mij spoedig te willen mededeelen, of en in hoever het bovenstaande op de gemeenten in uw provincie van toepassing moet worden ge- acht, waaromtrent ik gaarne een gedetailleerd rapport van u tegemoet zal zien. DE STRIJD TEGEN DEN DRANK- DUIVEL. Men weet, dat de resultaten van de tenuit- voerlegging van het drankverbod in de Ver. Staten aanleiding geven tot ontevredenheid. In het Huis van Afgevaardigden was voorge- steld om een extra-crediet voor de hand- having der anti-drankwet toe te staan van 24.000.000. Want de actie tegen de clande- stiene drankverbruikers en de smokkelaars, kost, behalve reusachtige inspanning, ook veel geld. Maar die 24 millioen waren met 239 tegen 125 stemmen geweigerd. Nadat die groote som niet was toegestaan, werd het Huis weer vrijgevig en voteerde een extra som van 2.727.000 voor de drank- bestrijding. De fondsen waren reeds beschik- baar, en president Coolidge had door middel van het Begrootings Bureau aan het Huis doen weten, dat hij het geld voor het bewuete doel wenschte bestemd te zien. AMBACHTSSCHOOL TER NEUZEN. olgens de in dit blad voorkomende adver- tentie worden op Woensdag 6 en Zaterdag 9 Maart e.k. openbare lessen gehouden in de Ambachtsschool te Ter Neuzen en zal de in- schrijvmg van leerlingen in verband daarnie- de verlengd worden tot uiterlijk 16 Maart a.s. Bovendien vernamen we, dat de directeur der school, in opdracht van het bestuur, ook met het oog op de laatste wijzigingen in de toepas sing van den leerplichtwet, door tusschen komst van de hoofden van scholen de betrok- ken leerlingen een circulaire voor hun ouders zal doen toekomen. In deze circulaire zullen ook nog nadere be- langrijke mededeelingen worden gedaan, o.a. betrekking hebbende op toelating, schoolgeld, eiz. Wij willen belangstellenden het bijwonen van genoemde openbare lessen gaayne aanbe- velen, te meer daar verschillende werkstukken en teekeningen tevens te bezichtigen zullen zijn en ook de inrichting zelf een kijkje meer dan waard is. OMHOOG GEVAREN. Dondeidagmorgen omstreeks 3 uur is het Amerik. s.s. ..Liberty Glo", op de Suikerplaat, nabij Ter Neuzen, omhoog gevaren en bljjven zitten. Gistermiddag is door de zeesleepboot „Gele Zee" van L. Smit Co's Internationale Sleep- dienst, op hoog water getrokken doch zonder resultaat. Naar wij van hieruit konden waamemen waren hedenmorgen nog twee groote sleep- booten van L. Smit Oo. aangekomen om te trachten met hoog water het schip vlot te brengen. De Liberty Glo" was op weg van Rotter dam naar Antwerpen. MAGGI'S PRODUCTEN. De hedenmiddag gehouden demonstratie van de Maggi's voedingsproducten in het Concert- en Bioscoopgebouw was matig be- zocht, maar zij die haar hebben bijgewoond zullen zonder twijfel velen aansporen om hedenavond de demonstratie bij te wonen. Behalve een duidelijke uiteenzettimg van de bereiding der Maggi-producten, kan men ook deze wereldbekende soepen en bouillons be- proeven en krijgt men een inzicht over de uiterst zorgzame bewerking in de groote Maggi-fabrieken. Ook de liefhebbers van schaatsenrijden zul len hun oog kunnen verlustigen aan verschil lende wintersporten in Zwitserland, waarbij vooral de kunstschaatsenrijders bewonderd worden over hum prestaties op het spiegel- gladde ijs. VOORSCHOTTEN LANDARBEIDERSWET. Bij beschikkmg van den minister van Finan- cien is aan de gemeente Westdorpe toegestaan het bij beschikkmg van 5 Nov. 1928 toegeken- de voorschot ingevolge de Landarbeiderswet, ad f 2200, af te lossen in 75 jaar. DE BEKTEM II TE MIDDELBURG. Wederom heeft te Middelburg het comity vergaderd opgericht op initiatief van den Zeeuwschen Bakkersbond voor het voorberei-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5