immm N.V. Stoomwasscherij TRIO is toch goedkooper. Mrl •T#X i jj jj'Tf.i1 »iT BINNENLAND. Dam- en Sch&akrubriek. QEMEHQDE BERICHTEN, INGEZONDEN MEDE D J (KLIN It INGEZONDEN MEDEDEET.INGF n VLISSINGEN DAMMEN. TER NEUZEN, 1 MAART 1929. Uit „De Standaard" (a.r.): i We nemen aan, dat de door het Utrechtsch Dagblad gepubliceerde stukken echt zijn. We menken op, dat we den Franschen tekst op dit oogenblik nog niet onder de ocgen heb ben gehad en dus op de vertaling van het Utrechtsehe orgaan afgaan. Maar aannemend dat zoowel het een als het ander in orde is, dan hebben we hier te doen met een opvatting die een ontstellende men- taliteit openbaart, Wij onderhandelen met Belgie in vrede en vriemdschap, zoo we meenden, over aange- legenhede'.! betrekking hebbende op sommige waterwegen. En nu blijikt, dat de generale staven van Belgie en Frankrijk van oordeel zijn, dat als wij in de Belgische eischen niet toestemmen, da - rin eventueel gezien zal kui - nen worden een „aanranding", waarbij Belgie op de hulp van twee Fransche legercorpsen zal mogen rekenen. De .interpretatie" kan alleen dit beteeke- nen, wil zij niet geheel inhoudloos zijn Natuurlijk zien we niet over het hoofd, dat voor het ftietterdaad gewapenderliand optre- den nog iets anders noodig is dan de mee- ning van de twee legerstaven, maar het is toch haast ondenkbaar te achten, dat zulk een meening schriftelijk zou zijn vastgelegd zonder voorkennis der betrokken regeeringen. In elk geval komt het vraagstuk van onze onderhandelingen met Belgie over de herzie- ning van het tractaat van 1839 thans wel on der een zeer bijzondere belichting te staan. Wat oak het standpunt geweest moge zijn, dat ingenomen werd bij de behandeling van het in 1927 verworpen verdrag, thans is o.i. slechts een houding mogelijlc. En wel deze, dat wij moeten weigeren ver- der te onderhandelen, indien van Belgische zijde geargumenteerd wordt met 600.000 man plus twee Fransche legercorpsen. Ons blad, men weet het, heeft indertijd voor aanneming van het verdrag gepleit. Na de verwerping hebben we het standpunt inge nomen, dat de Nederlandsche Regeering niec kon terugkomen met een verdrag, waartegen dezelfde of gelijkwaardige bezwaren beston- den. En thans voegen we daaraan toe, dat de uit de gepubliceerde stukken blijkende menta- liteit het haast ondenkbaar doet schijnen de onderhandelingen voortgang te doen hebben. Een niet toegeven aan de Belgische eischen zou als de „aanranding" kunnen worden op- gevat, die het Belgische leger plus een deel van het Fransche tot mobilisatie zou doen overgaan. Om druk uit te oefenen. Beter geen onderhandelingen, dan onder handelen met het mes op de keel. g 1 gd* W 1 k. a 'a UwH 1 fl 3 Si- J; /i 9r- i J „De Nederlander" (c.h.) weidt onder den titel „Nederland, let op u saeck" uit over wat het blad noemt „drie daden uit het Utrechtsch-Vlaamsch-activistisch centrum, die zeker niet geschikt zijn om den vrede te bewaren of te bevorderen". Eerst hadden wij de activistische redevoe- ringen bij de herdenking van de Unie van Utrecht, wier gevaarlijke strekking wel ver- zacht maar niet weggenomen werd door de woorden bij de ontvangst van dr. Borms. Daarop volgde 1.1. Zaterdag het uitvoerig en weelderig uitgevoerde memorandum van de Nationale Unie, aan de leden der Staten- Generaal, in zake de onderhandelingen tus schen Nederland en Belgie. En gisteren, Zondagmorgen, werd ons volk verrast, uit dienzelfden hoek, met de mede- deeling van den ondersteld ,,authentieken tekst" van een „geheim Fransch-Belgisch mi- litair verdrag". Na over de herdenking van de Unie van Utrecht en het memorandum der Nationale Unie zijn bezwaren te hebben geopperd, ver- volgt het«c.-h. orgaan: Eindelijk, het geheime Fransch-Belgische Verdrag, dat ,,door een zeer toevallige om- standigheid aan het Utrechtsch Dagblad in banden kwam" De inhoud van dit zooge- naamd authentieke stuk ziet er ernstig ge- noeg uit Is het werkeljjk authentiek? De verrader, die slecht genoeg was dit ge heime stuk van zijn eigen land aan den vreemdeling te verkoopen, zal zeker ook tegen dien vreemdeling niet al te nauw van ge- welen zijn. In de staats-archieven bevinden zich vaak tienballen schetsen en voor-ontwer- pen omtrent eenig belangrijk punt van beleid. En menig onderdeel van zulk een ontwerp is reeds lang door de beslissende niacht verwor pen, ten dage der vaststelling van de eind- redactie. Die de archieven van den Duitschen generalen staf van vdor 1914 doorzocht, zou zeker ook ontwerpen hebben gevonden voor een veldtocbt tegen Frankrijk, waarbij het Nederlandsch grondgebied niet was ontzien. Toch heeft in 1914 geen enkele Duitsche sol- daat de Limburgsohe grens overschreden. E<§n uitspraak in het „geheime verdrag" Pan zeker niet authentiek zijn. Wij bedoelen deze woorden: ,,De Nederlandsche generale staf zal slechts een gering cordon troepen ter observatie aan deze zijde van de waterlinie laten". Hoe is het mogelijk, dat de Belgische gene rale staf zou weten wat de Nederlandsche re geering, bij dreigend oorlogsgevaar, zou doen? De dwaasheid van deze uitspraak is reeds voldoende, om de authenticiteit van het stuk in twjjfel te mogen trekken. Maar ten slotte: wij geven voor een oogen- blik ruimte aan de gedachte, dat het stuk authentiek is dat het Utrechtsehe bureau relaties heeft, schurkachtig genoeg om ge heime stukken van eigen regeering aan vreemden in handen te spelen. Indien dan een Nederlander, die zijn land en zijn volk lief heeft, zulk een stuk in han den krijgt, waarin zijn vaderland wordt be- laagd en waarin een Nederlandsche autoriteit wordt genoemd dan is de rechte weg hem duidelijk. Deze weg leidt niet naar een dagblad- bureau, maar naar het kabinet van den mi nister-president. Niet aan de nieuwsgierig- heid van het sensatie-begeerige publiek in binnen- en buitenland maar uitsluitend aan het oordeel en de waakzaamheid der Neder landsche regeering dient de inhoud van zulk een stuk als het waarde heeft te wor den onderworpen. Gelijk nu van Utrecht uit in deze zaak werd geihandeld, kunnen wij in deze daad niet anders zien dan een emstige fout, een be- wuste echending van den eisch, dat Neder land vermijde elke inmenging in den oorlog- zoekenden naijver tusschen de Europeesche grootmachten De laatste daad uit Utrecht, de publicatie van een door spionnage verkregen stuk van twijfelachtige waarde, maar van onrustiwek- kenden aard, lijkt ons een bedenkelijke voort- eetting van een gevaarlijke reeks. Deze reeks begon met de redevoeringen bij de herdenking der Unie van Utrecht en bij de ontvangst van dr. Borms. Zij werd vervolgd by de samenstelling van het memorandum inaake de onderhandeling tusschen Nederland en Belgie. De derde term van deze reeks werd Zondag openbaar. Wij waarschuwen tegen een vierden term en hopen harteiyk, dat lay achterwege zal blijven. IMBROGLIO. De reusachtige inktvisch van de intematio- nale pers heeft schrijft de N. R. Crt., met allenhande tegenspraken en ontkenningen het heldere water troebel gemaakt, zoodat men niet meer den bodem, ja nog nauwelijks onder de oppervlakte meer kan zien. Herbette out - kende zelfs at niet beweerd was (namelijk, dat Nederland in het geheime FranschBel gische verdrag met name genoemd was). De machtige logenstraffingsmachinerie die in officieele en officieuze verklaringen, commu nique's, uitlatingen en toelichtingen, in arti- kelen en beschouwingen van bevoegben en onbevoegden met versneld tempo aan het werk is, heeft waarschijnlijk in de Entente- landen haar doel reeds bereikt en daar de overtuiging gevestigd, dat de groote onthul- ling neerkomt op de openbaarmaking van valsche stukken, waarmee de wereld al meer leergeld betaald heeft. Zouden wij minister Hymans, verantwoordelijk voor de buiten landsche politiek van Belgie, niet meer ge- looven, als hij uitdrukkelijk aan onzen gezant verzekert en dit in de Kamer herhaalt, dat de tekst van het Utrechtsch Dagblad „volkomen gefantaseerd" is? Het ware zeker onhoffe- lijk. Maar kan iemand verwachten, dat een regeering die van het begin of aan haar levensbelang gemoeid heeft geacht bij de strikte geheimhouding van den inhoud van een oorlogsovereenkomst, indien dit stuk plotseling onthuld wordt grif zal toegeven dat de onthulling juist is? Dit maakt het ver- klaarbaar waarom bij zich bedreigd voelende partijen de ongerustheid niet zoo maar weg te nemen is. Hoe heeft de Times, een voor Engeland zoo gezaghebbend blad, dat men het als de stem van het land boven de par tijen mag beschouwen, zich tegenover de ont hulling gedragen De Times heeft haar een dag lang onderdrukt. Den dag daarop is zij met de mededeeling gekomen: „Veel van dit zoogenaamde tractaat" was zoo duidelijk een opwarmsel (rehash) van het Fransch- Belgische tractaat van 1920 te dier tijde bij den Volkenbond geregistreerd en openbaar gemaakt dat de Times het niet ge- publiceerd heeft." Men wordt schichtig als men ziet, dat het blad zijn houding in dezen verklaart met de onjuiste bewering, dat het tractaat reeds in 1920 openbaar gemaakt zou zijn. Door echter van een „opwarmsel" te spreken geeft het blad toe, dat de ingredien- ten dezelfde zijn als in den oorspronkelijken schotel! Hoe is dit nu mogelijk in een „vol- komen gefantaseerd" stuk? Te Parijs, waar onze gezant verwezen werd naar het communique, dat wij Dinsdag al critisch bekeken hebben, spreekt men de hoop uit, dat de opwinding bij ons spoedig bedaren zal, maar men verheelt er zich niet, dat ..vari zulke geruchten altijd iets blijft hangen Zeer zeker van ware en onware geruchten. Zoo is de leugen nog altijd niet dood, dat Nederland in 1914 en 1918 door de Duitschers zijn grenzen heeft laten schenden, want de Etoile Beige dorst daar Dinsdag weer mee voor den dag te komen. Gewoonlijk neemt men zulke bedenkelijke middelen alleen te baat, als men een bedenkelijke zaak moet goedpraten. Een ander Brusselsch blad, de Soir, weet te vertellen, dat er met de ge heime overeenkomst ook in Belgie geleurd is, noemt het eerst een berucht document en daama een ontvreemd document. Dit is wat onvoorzichtig gezegd van de Soir, want daar- mee schijnt zij toe te geven, dat het stuk niet vervalscht is, maar een echt stuk is, dat eerst gestolen en daarna verraden is. teekende militaire overeenkomst zoo angst- vallig verheimelijkt hebben en alle bijzozider- heden over den inhoud ervan zullen blijven moeten ontkennen, om het sinister geheim te t bewaren. ONEEiNTGHElD IN DE C.-H. UMIu. De „Nederlander", orgaan der Christelijk- j ii .001 U-;T., Dn e pubkeeerde Dinsdag de vol- gende verklaringen: „Gisteravoud bevatte „De Nederlander" een hooluai i kel, waamn over de pubi.cat.e van het 1 ransch-Belgisch geheim militair verdrag wordt gispioken. In luofdzaak richtte de I Schrijvei z:ch daarin n,gen d^ngene, die dit geheune heqft \.eten macht g tc worden en tegen hen, the het hebben gepubllceei ii. unuergeteekenden zijn echtei van oordeel, dat deze laatsten veeleer den dank van ons olk verdienen, nu zij voor het forum dei open- bare meening datgene brachten, wat door ge- nerale staven wellicht ook tegen ons land werd overeengekomen. Zoozeer betreuren zij dan ook de onvader- J landslievende houding tegenover deze mannen, in tegenoverstelling van de geheele Nederland sche pers aangenomen, dat zij daarvoor de ver- antwoordelijkheid niet wenschen te dragen en om die reden, de eerste als hoofdredacteur, de tweede als commissaris, hebben besloten hun ontslag te nemen." w.g. J. TH. DE VISSER. w.g. Baron DE V'OiS VAN STEENWIJE. „Bovenstaande mededeeling van de heeren De Visser en De Vos van Steenwijk werd ont- vangen, nadat het hiervolgend hoofdartikel reeds was geschreven en gezet. Hoe diep door ondergeteekende ook wordt betreurd het besluit dezer beide man nen en hun bepaald verlangen dit besluit he- den en in dezen vorm te publiceeren, zoo meent hij toch na rijp beraad, dat dit hem geen aan- leiding mag geven, een woord uit zijn artikel van gisteren terug te nemen, noch iets in zijn artikel van heden te veranderen." w.g. J. R. SNOECK HEiNKEMANS. In het tweede artikel, dat de heer Snoeck Henkemans Dinsdagavond in „De Nederlan der" publiceert, zegt hij iets nauwkeuriger het medegedeelde omtrent den inhoud van het ver drag en van zijn interpretatie te willen bezien. Hij wijst er op, dat „de interpretatie van de Generale Staven van 1927, zoo het stuk echt mdcht blijken, schaamteloos oorlogszuchtig en beslist gevaarlijk voor Nederland is. Echter zelfs bespiegelingen van oorlogszuchtige ^ge- neraals zijn nog geen regeeringsbesluiten. Geniepig en oorlogzoekend acht de schrijver de gegeven uitlegging van het woord „agres- sief". Voorts merkt de heer Snoeck Henke mans nog het volgende op: „De inhoud van deze militaire uitlegging van een diplomatieke 12. a. Voorstel tot wijziging van de ge- meentebegrooting 1928. Voorstel tot wijziging van de be- grooting Grondbednjf 1928. Voorstel tot wijziging van de begroo- tiag Vieeschkeuringsbedrijf 1928. Voorstel tot wijziging van de be- grooting gasbedrijf 1928. b. d. Wat de interpretatie van het geheime trac taat door de generale staven betreft, hebben wij Dinsdag in de Belgische Kamer nog een belangwekkende erkenning uit den mond van Vandervelde, den socialist die vroeger minis ter van buitenlandsche zaken was, te hooren gekregen. Hij zeide, volgens het verslag van onzen correspondent: ,,Dat officieren van den staf een papier vol schreven als het door het Utrechtsch Dagblad gepubliceerde zooge naamde interpretatieve stuk, is niet onmoge- lijk, maar iets dergelijks kan de regeering niet binden." Laten wij in dit verband iets uit een zeei lezenswaardige beschouwing over den moder- nen oorlog aanhalen, die ook van een officier afkomstig is. Wij moeten daarvoor het artikel „War" van het nieuwste supplement van de Britsche Encyclopaedic opslaan, welk artikel door den Britschen generaal Sir Ian Hamilton, den opperbevelhebber van het expeditie-corps voor het Middellandsche Zee- gebied in 1915, den man van Gallipoli, ge schreven is. „Het woord „oorlog" zelf", zegt hij „hepft een nieuwe beteekenis gekregen: De oorlog is het gewapende conflict van staten, waarin elk hunner zijn wil aan den ander door geweld tracht op te leggen dit hebben wrj vaak vemomen. Thans kunnen wij, geholpen door de revoluties die de archie ven van departementen van buitenlandsche zaken omvergehaald en generaals voor den krijigsraad gehracht hebben, verder gaan. Wij kunnen voor het eerst duidelijk de figuren van ambassadeurs en chefs van de generale staven waamemen. In Iswolski's brieven vernemen wij vreemde weerklanken van onze eigen (Emgelsche) „militaire gesprekken Achter de mooi pratende diplomaten manoeu- vreeren de soldaten...,.." Dan nog een aanhaling uit het slot over de toekomst van den oorlog: ,,Een artikel over den oorlog te schrijven is gemakkelijk; het te lezen op een tijdstip waarop men algemeen met de lippen den vrede dient, daartoe is moed noodigMen verbeelde zich niet, dat de commissie voor chemische oorlogvoering, gelijk uit de Army List blijkt, in haar werk- zaamheid ook maar eenigszins verslapt is, sedert de blanke duif, die te Locarno is uit- gebroed, over de aarde begon te vliegen. Daar dit zoo is, mag men gerust aannemen, dat er in geen ander land eenige verslapping is in de toebereidselen van menschen om hun mede- menschen te vergiftigen, wanneer de eerst- volgende ,,dag" aanbreekt Aldus een generaal die zoo openhartig is om te erkennen: „achter de mooi pratende diplo maten manoeuvreeren de soldaten", om den oorlog voor te bereiden, te midden van rond- fladderende vredesduiven. Onze eigen militaire medewerker heeft Dinsdag in ons blad betoogd, dat een samen- trekking van 1.800.000 Fransche en Belgische soldaten in Belgie tegen Duitschland in de tegenwoordige omstandigheden niet meer mogelijk is zonder, dat zulk een militaire macht over Nederlandsch gebied heenvloeit. Het moderoe luchtgevaar heeft verspreiding der troepen ook bij concentratie steeds nood- zakelijker gemaakt. Waarlijk, men gaat dui- delijker en duidelijker de redenen zien, waar om Frankrijk en Belgie hun te Yperen in 1920 in tegenwoordigheld van koning Albert ge- Regelmatlge en franco afhaling en bezorging. Nette bediening. overeenkomst is, ware het stuk echt, uitdagend voor Nederland, noodlottig voor het interna- tionaal vertrouwen en fnuikend voor den vre de. Onze conclusie zoo besluit hij na rus- tige overweging van deze stukken is drieerlei: Het is noodzakelijk dat de Nederlandsche Regeering zich vergewisse bij de Regeeringen van Frankrijk en van Belgie of het gepubli ceerde stuk overeenkomt met de werkelijkheid en zoo ja, in hoeverre de beide genoemde re geeringen instemmen met de interpretatie van het jaar 1927 van haar generale staven. Zoo- lang omtrent de gezindheid der Belgische Re geering ten opzichte der eerbiediging van de integrite't van ons grondgebied twijfel mocht bestaan, zal van voortzetting der vriendschap- I pelijke onderhandelingen bezwaarlijke sprake i kunnen zijn. Er ligt in de publicatie van de als authentiek aangegeven interpretatie een benadeeling van den geest van vriendschap en vertrouwen, welke geest 'zoozeer noodig is bij het verkeer tusschen de twee kleine nabuur- schappen: Nederland en Belgie. En wij blijven betreuren dat zoodanige pu blicatie plaats had, inplaats dat de bezitters van het stuk eerst de Nederlandsche Regee ring in staat stelden zich van zijn echtheid of valschheid te vergewissen." HOEK. Het aihier vorige week Woensdag op de t^iste kreek genouo. a ijsleest is voor de be- trokken comm.ss.e een succes geweest, daar dc iname en beiangstelling zte, groot zijn ge- weest. De verscbmencle Vvcdstiijuen, waarvan de u.lslag h er volgt, gaven op bepaalde mo rn aanleic ng tot u.tbund.ge pret, \oo:al waar dit de behendigh i.dswtdstryden betrof. Een en ander werd opgeluisteid met muziek, totdat het moment aanorak, waarop de blaas- instrumenten waren vastgevroren en daarmee het muzikale gedeelte was stopgezet.. De uitslag was als volgt: Schoonrijden. Voor paren: 1. J. van Hermon en H. Cor- stanje, 2. P. van Hermon en S. Jurrij. Voor heeren: 1. M. Meertens, 2. F. de Blaeij, 3. C. de Groote en W. Jansen (deze laatsten hadden een gelijk aantal punten). Voor 2 heeren: 1. A. J. Lijbaart en M. Meer tens, 2. J. van Hermon en P. van Hermon. Voor 2 dames: 1. J. Jansen en S. Jurrij, 2. S. Beaufort en K. Tholens. Hardrijden over een afstand van 540 M. Voor jougens- tot 12 jaar: 1. L. Kiel, 2. C. Kervmk, 3. G. Kervink, 4. P. Lantsheer, 5. A. de Feijter. Voor jongens van 13 tot 15 jaar: 1. Joh. de Smidt, 2. J. Dieleman, 3. Jac. Blak, 4. Lants heer, 5. A. Meeusen. Voor jongens van 16 tot 18 jaar: 1. Diele man, 2. G. Sol, 3. J. de Graaf, 4. C. Dierx. Voor jongens boven 18 jaar: 1. P. Lantsheer, 2. P. Verhelst, 3. P. de Witte, 4. J. Meertens, 5. Jac. de Fouw. Enveloppen trekken. Voor meisjes tot 15 jaar: 1. T. de Bel, 2. G. Scheele, 3. M. de Blaeij, 4. C. van Es, 5. N. Donze. Voor meisjes boven 15 jaar: 1. M. Meeusen, 2. S. Jurrij, 3. A. de Zeeuw, 4. J. W. van Pete- gem, 5. C. Meeusen. Hardrijden voor heeren over een afstand van 5400 M. 1. P. Lantsheer, 2. J. Meertens, 3. P. Ver helst, 4. W. d, Groote, 5. W. J. van Petegem. B ehendigheidswedstrij d. Voor jongens tot 13 jaar: 1. C. de Groote, 2. J. de Putter, 3. L. Kiel, 4. A. Meeusen, 5. J. Wolfert. Voor jongens boven 18 jaar: 1. W. de Groote, 2. J. de Putter, 3. P. de Witte, 4. Jac. de Fouw. Wedstrjjden met priksleden. Voor gehuwden en kostwinners: 1. J. Tho lens, 2. E van Es, 3. H. van Tatenhove, 4. J. de Blaeij, 5. J. de Putter, 6. F. den Hamer, 7. P. van Es, 8. J. Meertens, 9. G. Dieleman. Voor anderen: 1. L. de Blaeij, 2. K. van Hoorn, 3. P. Verstraten, 4. J. de Putter, 5. P. de Fouw. Aangezien er nog al wat geld over was, werd voor de rest Zaterdag jl. een na-wed- strijd georganiseerd, die wederom zeer goed is geslaagd, en waaraan wederom druk werd deelgenomen. De uitslagen van deze wedstrijden waren: Behend'igheidswedstrijd. Voor jongens tot 12 jaar: 1. M. Dieleman, 2. C. Kervink, 3. J. van Wijck, 4. A. de Feijter, 5. P. Drabbe, 6. P. Lantsheer. Voor meisjes tot 12 jaar: 1. T. de Bel, 2. C. Kiel, 3. J. Scheele, 4. G. Scheele, 5. T. 't Gilde. Voor gehuwden en kostwinners: 1. J. de Kra- ker, 2. P. de Witte, 3. W. Jansen, 4. D. de Groote, 5. C. Donze, 6. A. van Alten, 7. F. Pladdet Fz., 8. P. Meertens, 9. Jan Buijze. Wedstrijden met priksleden voor gehuwden en kostwinners. 1. Jan Tholens, 2. J. den Hamer, 3. F. van Es, 4. Jan Klaassen, 5. Joh. de Groote, 6. A. C. Keukelaar, 7. H. van Tatenhove, 8. P. van Es, 9. C. Dierx, 10. Jan de Blaeij, 11. F. den Hamer. De propaganda-avond voor de Maggi- producten was hier zoo ruim bezocht, dat de vereenigingszaal der gemsente propvol was. De filmvertooning betreffende de Maggifabrie- ken was een aardige afwisseling, terwijl de aanwezigen zich de aangeboden bereide pio- ducten goed' lieten smaken. Als toegift werd een vertooning gegeven van de ski-sport. dwelmd was. Eerst tegen den middag kwam hy weer bij en vertelae toen 's morgens om zes uur met iemand anders uit Rotterdam ver- tiokken te zyn. Viak voor Haarlem raakte ee« dei wielen ernstig detect, waarom b-eiiolea werd dat de andere inzittende per trein uit Rotterdam een meuw wiel zou halen. Dit ge- sch.eaue en de chauffeur bieef m den wage* achter. Hij sioot tegen de koude de ramen, doch veizuimde den motor af te zetteu. De oaardoor ontw.kkekla gassen hebben hem bet bewustzijn doen verliezen. TRAGISCH OJ>u l i AL TE NIJIVIKGEN. Zaterdagavond omtreeks. 11 uur is op de G I.-che Brug tt Nijmegen een 50jarige man overii. .ion door een gemeenteautobus, en eeui- g i tijd later aan de opgeioopen veiwondingen overite :i. Het slachtoiler, Daniels, wonende Mil den Hatertsche Weg, 1 vond zich met ze- ka ij, iv„oi Liue aan de boilensstraat, op i( trottoir van de Gi jfsche Brug, toen piGl&elmg beiden van het trottoir vielen, juist wiji oaa. _,i van de grobte gemeenteauto- bu:--en passetrde. Hoewel de chauffeur met veei .e^enwooidigheid van geest onrniddeliyk krachlig einde, was een a .nrijding niet meer t vooikomon. D. geraakte onder het linker- vooi\.- el en verloor dadeiijk het bewustzijn. Met den m&esten spoed werd het slachtoffer o\ergcbracht naar den politiepost aan den Sloetstraat, waar dr. Moeijs geneeskundige hulp verieende. Het bleek, dat D. een hersen- schuddmg en enkele gebroken ribben bekorne* had. D. werd daarna op een brancard gelegd voor transport naar het CanisiusziekenhuiJt, doch overleed reeds na enkele minuten. Het lijk werd naar het Canisiusziekenhuis overge- bracht. Daniel's metgezel K. werd ter ontnucl tering in arrest gesteld. DE LAATSTE WENSCH VAN DEN VEROORDEELDE. Nadat men hem zijn laatste verzoek bad toegestaan, stierf Tsjang Foj-liang te Shang hai met een glimlach op de lippen. Hq wai een groot misdadiger. Tezamen met vijf andere veroordeelden, Chineezen evenals hij, was hij ter dood veroor- deeld en zag het einde door den kogel tege- moet. Van de zes mannen was hij de laatste, die aan de beurt kwam. Ik heb nog edn verzoek, zei hij tot het peleton soldaten, dat hem moest executeeren. Welk verzoek dat was, werd hem gevraagd. En hij sprak: Ik heb dezen wensch: vrij te sterven. Ik wil dat mijn handen niet worden geboeid en dat ik geen doek voor de oogen krijg. Er werd beraadslaagd. Ten slotte willlgde men de bede in. De handen van den veroor- deelde werden van de boeien ontdaan. En de laatste daad van den grooten misdadiger Tsjang was, den bevelhebber van het exeeu- tiepeleton een klinkenden oorveeg toe te dle- nen. Daarop bieef hrj kalm staan en deed geen pogingen om te ontkomen. Vuur! riep hij. „Thans sterf ik geluk- kig!" En de soldaten vuurden(Tel.) CXIV. Party, gespeeld den 3 Februari 1929 te Ter Neuzen in den wedstrijd om bet kampioea- schap van Zeeuwsch-Vlaanderen. Onregelmatige opening. Wit Zwart J. A. Risseeuw, Zuidzande. J. J. K. 1. 33—28 17—21 2. 39—33 21—26 3. 3127 1923 Zwart zoekt onregelmatig spel. Deze va riant werd v66r eenige jaren vaak door Kel ler toegepast, o.a, in een door hem gespeekfe match tegen H. de Jongh. 4. 28X19 14X23 5. 34—30 10—14 6. 30—25 14—19 Geheel in de lijn van het gekozen spel. 7. 8. 9. 10. 11. .12. 25X14 44—39 40—34 5044 34—29 39X30 19X10 10—14 11—17 17—21! 23X34 18—23! 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. AXEL. In de op a.s. Dinsdag, des voormiddags ten 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad aihier komen de volgende punten in behandeling: Notmen. Ingekomen stukken en mededeelingen. Bericht van den heer P. Koole, dat hij bedankt als lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. a. Verzoek van J. Vlaander om een perceel grond te koopen in de Julianastraat. b. Idem van J. K. Esselbrugge in de Pr. Hendrikstraat. Verzoek van het Bestuur van V. V. V. om in de maand Augustus a.s. de be- neden lokalen van de Openbare Lagere School beschikbaar te stellen voor het houden van een tentoonstelling. Verzoek van B. H. Pot om eenige af- wijkingen van de Bouwverordening. Bericht van Gedeputeerde Staten, dat geen bijdrage wordt verleend in de verbetering van den toegangsweg tot den Buthdijk. Verzoek van den Keuringsveearts, Hoofd van Dienst, om eene vergoeding voor zijne verrichte meerdere diensten, tengevolge van de vacature van 2e keuringsveearts in dat bedrijf. Voorstel tot wijziging van de: a. Verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in de gemeenten Axel, Zaamslag, Boschkapelle, Overslag, Koewacht en Zuiddorpe. b. Instructie van den Keuringsveearts, Hoofd van Dienst, centrum Axel. c. Instructie van den 2en Keurings veearts, behoorende tot den Vleesch- keuringsdienst, centrum Axel. Verzoek van P. Scheele te Ter Neuzen (Sluiskil) om een subsidie tot het exploiteeren van een autobusdienst AxelKoewachtHulst. Verzoek van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, om medewerking tot het oprichten van eene Landbouwhuishoud school. Neemt weer aanstonds het centrum in bezit. Wits afruil bij den lien zet was niet goed, daar nu de zwarte lijn van 1 naar 18 zich goed kan ontwikkelen. Na 1823 van zwart "kan wit ook niet 27—22 spelen wegens den eenvoudigen damzet door 2328, 1318 en 8X50. 13. 3328 510 14. 28X19 14X23 15. 38X33 6—11! Brengt den korten vleugel zeer gunstig In het spel. 9. 10. 11. GRIEP. De christelijke school te Ter Apel (Gron.) is wegens het heerschen van de griep ge- sloten. De controleerende geneesheer te Deventer heeft daar Dinsdag 70 nieuwe gevallen van griep vastgesteld. In verband met de griep zijn Dinsdag te Deventer bijna 1000 recepter. bereid in de ziekenhuis-apotheek. MOORDAANSLAG. Zekere B. uit Leerdam, die een liefdes- betrekking had gehad met een dochter van V. te Culemborg was Maandagavond in laatstgenoemde gemeente. B. in de meening verkeerende, dat afbreking der betrekkingen moest worden toegeschreven aan een broeder van het meisje, heeft op dezen, toen- hij hem in het centrum der stad ontmoette, met een revolver geschoten. Het eerste schot, dat op het hoofd gencht was, miste. doch het tweede trof het slacht offer in den pols, waardoor slechts een kleine wonde ontstond. De dader werd door de politie mgerekend en opgesloten en Dinsdag ter beschikking der justitie te Tiel gesteld. DE RING VAN f 12.500. De juwelier in de Kalverstraat te Amster dam, uit wiens winkel de vorige week een Italiaan een ring ter waarde van f 12.500 heeft gestolen, is Maandag naar Brussel ge- gaan ter confrontatie met den Italiaan, die H-iar is aangehouden. Uit Brussel is thans bencht'ontvangen, dat de ring terecht is; hij werd op den aangehoudene gevonden. CHAUFFEUR DOOR BENZINEDAMPEN BEDWELMD. I Zaterdagmorgen vroeg troffen enkele voor- bijgangers aan den Wagenweg te Haarlem een stilstaanden vrachtauto aan, waarin de chauffeur achter het stuur zat_ te slapen. zij vonden dit, mede om de eenigszins zonderhnge houding van den man, verdacht, en openden het portier. De chauffeur bieef echter slapen en was met geen geweld wakker te knjgen. De Ongevallendienst werd daarom gewaar- schuwd en deze liet de man naar de Mana- stichting overbrengen. Hier bleek, dat hij be- 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 33—28 28X19 32—28! 27X38 37—31 41X32 4641 41—37 44—39 9—14 14X23 23X32 11—17 26X37 12—18 7—12 17—22! 22—27! Een zeer sterke zet, hetgeen in het verder* verloop der partij blijken zal. In deze steUlng is veld 27 het strategische punt. 25. 3731 17 26. 31X22 18X27 27. 30—25 12—18 Zwart staat nu beter en beschikt ook over meer spelvrijheid. 28. 45- -40 712 29. 4034 1014 30. 3430 1823 31. 39—33 4—9 Hier moesten de gevolgen goed berekend worden van het gedwongen bezetten van veld 29 daar 3328 door wit werd voorbereid. 33-28 23—29! 43—39 2—7 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 39—33 33X24 25X14 4944 44—39 30—25 7—11 14—20 9X29 3—9! 914 14—19! Thans blijken zwarts berekeningen by den 31en zet juist te zijn geweest. Schijf 29 loopt geen gevaar! Op wit 39—33 voigt 2^^34 Na 3530 zou dan volgen 3439, 19 ii en 13X35 met uitstekenden stand. Wit zag dit verloop echter en speelde. 40. 3934 29 X 40 41. 35X44 1218! Een te doorzichtig lokzetje! Op wit 28—C3 zou n.l. volgen 21—26! met schijfwinst. Wit vliegt er dan ook niet in, maar ov»- viet intusschen zwarts volgenden zet. 42. 4440 1823! 43. 4034 21 26 44^ 32X21 23X43 45. 48X39 26X17 Zwart is nu een echqf voor en heeft et» volmaakt gewonnen stand. 46. 3430 1722 47. 3933 1117 48. 3329 1621 49. 2923 19 X 28 Een schqfoffer om door te breken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2