Vorst en Koude. GEMEHGDE BERICHTEN. DE BEROOVING VAN EEN BANK- LOOPER TE DEVENTER. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. A. C LENSEN'S STOOMVAAR7 MAATSCHAPPI]TER NEUZEN ZEE V AARTMAATSCHAPPI1 ..SCHELDESTROOM." SCHEEPVAARTBEWEGING. poven de 40 fr. accijnsrechten, die op de inland- sche suiker geheven worden. Dank zij die hoo- ge invoerrechten, was tot nog toe de import van buitenlandsche suiker in Beigie niet zoo belangrijk. Invloed op de marktprijzen had hij riet. Doch nu de kans groot is, dat de inland- sche suikerprijzen verhoogd zullen moeten worden, zou het thans bestaande invoerrecht ni«t langer meer beschermend werken en wordt derhalve de buitenlandsche concurrentie een .gevaar. De suikerfabrikanten zijn tegen ver- hooging van de bietenprijzen zoolang de in voerrechten niet zijn verhoogd. Zij willen even- mi n weten van een onmiddellijke verhooging van de suikerprijzen uit vrees voor de concur rentie die, mocht zij eens de Belgische markt beheerschen, nog moeiiijk verwijderd zou kun- nen worden. Zij betoogen dat in het belang van hun industrie en dus onrechtstreeks in het belang van den Belgischen bietenbouw, het voor de regeering plicht is op te treden tegen de Amerikaansche plannenAmerika zou zich naar het heet het suikermonopolie op de we- reldmarkt willen verzekeren, desnoods door toepassing van het dumping-systeem ten aan- z en van al de suikerproduceerende landen. En zijn de suikerfabrieken in die landen ten on- dergebracht zoo luiden de voorspellingen dan zullen de suikerprijzen wel in onge- meen snel tempo de hoogte ingaan en de Europeesche verbruikers zullen dan het gelag betalen. Besluit: voor de regeering is het dus alleszins plicht, door verhoogde invoerrechten de Amerikaansche plannen te keer te gaan. De regeering weifelt echter; de beschermings- politiek, die men haar wil opdringen, moet noodzakelijkerwijze uitloopen op een verhoo ging van de binnenlandsche marktprijzen, wat wel van invloed zou kunnen zijn op de stem ming der kiezers. En in Mei e.k. hebben de verkiezingen plaats. Jn Beigie bestaat, benevens enkele kleinere suikerfabrieken, slechts een groote raffinaderij d'e de ruwe suiker met het oog op het ver- bruik verwerkt, n.l. de „Raffineries Tirlemon- toises". Naar het heet zou er tusschen die firma en het Amerikaansch Sugar Institute, dat de Amerikaansche productie monopoliseert, al een zekere verstandhouding bestaan. Het is ook algemeen bekend, dat verscheidene groote bankinstellingen in de Tiensche raf finaderij groote belangen hebben. Daardoor is die firma in afwachting dat de regeering een besluit neemt over de ver hooging van de invoerrechten in staat haar wil op te dringen niet alleen wat de suiker prijzen, doch ook wat den prijs van de bieten zelf betreft. Aan den anderen kant wenschen de bietenverbouwers, om hoogere prijzen te verkrijgen, niet den tijd af te wachten, dat de suikerfabrikant, dank zij de verhooging der invoerrechten tegen de buitenlandsche concur rentie beschermd zij. Van daar d'e bedreiging met een ingekrompen bietenbouw. Maar van- daar ook, van de zijde der bietenproducenten, een bittere strijd tegen het monopolie, dat de Sucreries Tirlemontoises zich toeeigenen. Aan het hoofd van de ontevreden bietenbou- wers staat natuurlijk de Boerenbond, met zijn millioenen. Om dan de voortbrengers van su kerbieten te beschermen koopt thans d'e Boerenbond fabrieken aan en hij wil er even- tueel nieuwe bouwen. Dat de strijd tusschen die beide machtige groepen zeer de aandacht trekt, laat zich begrypen. In bevoegde krin- gen verluidt dat de pogingen om de suiker- industrie te vertrusten in Europa geleid wor den door een Beiersch financier, die samen met de Raffineries Tirlemontoises, twee Ne- d'eriandsche trustvormers en een drietal Fran- schen, den heelen Belgischen en Nederland- schen suikerbietenoogst opkoopen wil tegen door hen zelf vastgestelde prijzen. (Bij infor- matie in suikerkringen ten onzent deelde men aan de Red. van het Hbld. mede dat daar van dergelijke plannen niets bekend is.) En de vraag is wat de Boerenbond daartegen zal doen? Zullen de boeren verplicht zijn zich de willekeurige prijzen te laten welgevallen In sommige kringen wordt voorgesteld de prijzen te doen vaststellen voor den aanvang van de nieuwe suikercampagne. Ook meent men, dat het den Belgischen fabrieken verboden moet warden de suikerbieten aan de Fransche truste af te staan, op straffe om bij overtreding 100 a 150 frs. boete per ton te betalen. Bij de regeering worden stappen gedaan, opdat zij haar weifelende houding zou laten varen en eem besluit zou nemen. Dat den wenschen van al wie van de regee ring in deze ingewikkelde zaak de oplossing verwachten, zeer uiteenloopend zijn, spreekt van zelf. Een verhooging van de invoerrechten de eenige panacee moet u geen vrees aanjagen zeggen de woordvoerders der suiker fabrikanten tot Jasper; het gevolg daarvan zal amper een verhooging zijn van de inlandsche suikerprijzen met 20 centimes per kilogr.; zoo- veel als niets. De andere klok luidt natuur lijk anders. Die andere toon heeft dezer dagen he* Kamerlid, de heer Clijmans, laten hooren. Weet de regeering, aldus de heer Clijmans, dat door zekeren Belgischen suikertrust, die in dienst staat van den wereldsuikertrust, onder- handelingen worden gevoerd die de belangen van de Belgische landbouwers en Belgische verbruikers ten zeerste schaden? Meent de eerste Minister niet, dat het hoog tijd is met beslistheid op te treden en gebruik te maken van alle wettelijke middelen waarover hij be- sehikt om het openbaar belang te beschermen tegen die internationale kapitalistische con centrate. De regeering heeft op de vraag nog niet van antwoord gediend. Intusschen gaat de belangenstrijd tusschen de Boerenbond die katholiek gekleurd is en de Raffineries Tirlemontoises die liberaal gel 'eurd zijn steeds ingewikkelder door. SLACHTOFFERS VAN DE VORST. Voor den lijkschouwer te Lambeth (Londen) is de zelfmoord van den 51jarigen architect Nathan behandeld. Hij had zich van de trap op de zesde verdieping geworpen en was dood neergevallen in het sousterrein dat 33 M. la te r lag. Zijn vrouw verklaarde dat haar man, die rwaartillend en zenuwachtig was en aan sla- peloosheid leed, erg getobd had, omdat het zoo Wood en de waterleiding tengevolge van de v«rst gesprongen was. Te Kingston is zekere Swann tot 6 pond l»o«te veroordeeld, omdat hij zijn terrier noode- loo* had laten Ijjden. Indien hij de boete niet kmnen veertien dagen betaalt, zal hij een "•aaml gevangenisstraf moeten ondergaan. Sen politie-agent deelde mede, dat hij d'en kond bevroren in den achtertuin had aange- troffen. Het dier leek dood, maar de agent had ket mee naar huis genomen en daar kwam het b#. De hond was vermagerd en zijn beenderen Waken uit. Swann beweerde dat hij van huis was ge weest, omdat zijn vrouw in het ziekenhuis lag - a dat hij aangenomen had dat de buren voor den hond zouden zorgen. Het bleek echter dat fj ^len dagen voor de hond bevroren was ge- vonden, thuis terug was gekomen. inspecteur van politie zeide, dat de hond w een kleme ton bij wijze van hondenhok lag. JJe Noordenwind had er vrijelijk toegang. Het dier dreigde tengevolge van gebrek aan zorg dood te vriezen. I)E NIEUWE KOUDE-GOLF OP DEN BALKAN. Sinds Vrijdag wordt geheel Griekenland door een sneeuwstorm geteisterd. Een aantal plattelandsgemeenten wordt met levensmidde- lennopd bedreigd. Te Zagreb in Jcsgoslavie was het Vrijdag bij een temperatuur van 27 graden C. onder 0 de koudste dag sedert 100 jaar. Ook te Laibach en in geheel Slovenie is het weer aanzienlijk kouder geworden. Daar de spoorwegverbinding tusschen Zagreb en Spalato nog altijd gestoord is, doet zich in laatstgenoemde plaats ^en ern- stig tekort aan levensmiddelen gevoelen; o.a. is er nog slechts voor twee dagen meel in voorraad. Boven Ragusa woedt sinds een paar dagen een hevige storm, die in de stad en de omgeving veel schade aanricht. Bij nor- male weersomstandigheden baadt men daar in dezen tijd d'es jaars gewoonlijk reeds in zee; thans staat de thermometer nog altijd onder het vriespunt. ENGELAND. Terwijl de vorst opnieuw is ingevallen heeft het Maandag in Noord- en Oostelijk Engeland ook geducht gesneeuwd. Te Glas gow zelfs het ergste van den geheelen winter. In Argyllshire ligt de sneeuiw 15 c.M. hoog. Te Newcastle en Gateshead moest het pas hervatte werk op de scheepsiwerven weer door de sneeuw gestaakt worden. DUITSCHLAND. Te Berlijn vroor het Maandagmiddag al weer 9 graden. Uit Silezie, waar nog Zon- dagochtend de thermometer weer tot het vriespunt was gestegen, wordt eveneens strenge vorst gemeld. In Oost-Pruisen en Pommeren daalde het kwik tot 21 graden onder nul. De hevigste vorst schijnt op het oogenblik in Noord-Zweden, 37 graden onder nul, en in Moskou, 32 graden onder nul, te heerschen. In het Rijnland is in de laatste 24 uur veel regen gevallen. Het (js der rivieren is op ver schillende plaatsen gebarsten. Een reeks ge- meenten aan de Moezel worden emstig door hoog water bedreigd. Overal zijn door de gemeenten udtgebreide maatregelen tegen overstroomingen getroffen. De Moezel is door de emorma massa's water, die van de bergen komen, sterk gestegen. Te Trier steeg het peil Maandagochtend in veertig minuten 80 centimeter. Te Mehrum steeg het water in een uur tijds tot op een peil van ruim drie meter. Het land aan de oevers der rivieren staat thans reeds over een afstand van eenige kilometers blank. ITALIe. Sinds Vrijdag heeft Italie weer van koude en sneeuw te lijden. De sneeuw heeft zelfs de verbindingen met Napels een oogenblik ver- broken en de telefoon- en telegraaflijnen em- stige sohade toegebradht. Er heerscht veel griep. Te Bologna heeft het barsten van een waterleiding groote schade aangericht. Niet- temin zijn daar Maandag met groote plechtig- heid de prijzen uitgereikt aan een honderdtal boeren, die zich in den veldslag voor 't graan onderscheiden hebben en kon het congres van de kooplieden uit Emilia aldaar ongestoord voortgang vinden. Men meldt uit Deventer: Zooals men weet, beweerde onlangs de kan- toorbediende S., in dienst van de firma Sltege- man te Diepenveen, dat hij te Deventer op straat was beroofd van een bedrag van vijf- tin duizend gulden, dat hij van de Nederland- sche Bank moest halen. Hij was aan een boom vastgebonden in een plantsoen. S. zou thans te Zutfen aan den rechtercommissaris aldaar hebben bekend, dat d'e berooving te Deventer is gefingeerd. De commissaris van politie te Deventer heeft in verband met deze zaak nog gearresteerd den broer van den zgn. beroofde, H. S., benevens twee oude bekenden der poli tie, H. F. van S. en J. D. Op last van den commissaris zijn huiszoekingen verricht op verschillende plaatsen. Intusschen heeft de rechtbank te Zutphen de voorloopige hechtenis van S. met 30 dagen verlengd. POGING TOT HET DOEN ONTSPOREN DER WESTLANDSCHE. De directie van de Westlandsche Stoom- tram heeft ter kennis van de politie gebracht dat op haar tramlijn op den Loosduinscheweg Vrijdagmiddag half den een wissel was vast- gezet, doordat zich daarin een paar stukken hout bevonden, welke er blijkbaar opzettelijk in waren aangebracht. De machinist had het euvel tijdig ontdekt en had daardoor wellicht een ontsporing voorkomen. Gedacht wordt aan baldadigheid van straatjongens. De politie heeft een onderzoek ingesteld. ZOEKGERAAKTE CONTRIBUTIES BIJ DE WERKLOOSHEIDSKASSEN TE HENGELO. Naar aanleiding van de zoekgeraakte con tributes voor de Werkloozenkassen bij de afd. Ilengelo der Landelijke Federate van bouw- vakarbeiders wordt het volgende gemeld: In de dezer dagen gehouden afdeelingsver- gadering bleek, dat verschillende leden geld uit de afdeelingskas hadden „geleend". Dit vond men blijkbaar heel gewoon; althans het bestuur vroeg aan B. en W. toestemming om de uitkeeringen aan de werkloozen via de af- d'eeling te doen plaats hebben, zooals ook bij de andere organisaties geschiedt en de men- schen niet meer naar armenzorg te verwijzen. B. en W. wildea, zooals te begrijpen is, hier niet op ingaan, te meer niet, nu de justitie in de zaak gemoeid is. Het hoofdbestuur wenscht zich bij deze afwijzende beslissing niet neer te leggen en is van plan een beslissing uit te lokken van den minister. Aan de leden, die geld uit de afdeelingskas geleend hebben, zal gevraagd' worden, hiervoor schuldbekentenis- sen af te geven, waarmee men denkt te kun nen bewijzen, dat de geldzaken der afdeeling volkomen in orde zijn. DE KRIMPENSCHE ZWARTE PIET VRIJGESPROKEN. Voor het kantongerecht te Schoonhoven is op ongewone wijze vonnis gewezen in de zaak van K. W. Rook, te Krimpen aan den IJsel, bijgenaamd Zwarte Piet, die bij een St. Nico- laasoptocht in December jl. in genoemde plaats proces-verbaal had gekregen, omdat hij, on- danks het verbod van den burgemeester te Krimpen, den heer van Leeuwen van het hou- den van St. Nicolaasoptochten, toch er aan meeged'aan had. Deze burgemeester is namelijk van meening, dat het vieren van St. Nicolaas- feest in strijd is met den Bijbel als Gods Woord, dat het vereeren van heiligen een hei- densch overblijfsel is, derhalve door een chris- telijke overheid verboden moest worden. De waamemende ambtenaar van het O. M., de heer J. A. Woudenberg, heeft deze opvat- ting bestreden en vrijspraak geeischt. De waarnemende kantonrechter mr. F. L. J. E. Rambonnet, burgemeester van Schoonhoven, sloot zich bij dezen eisch aan en heeft blijk baar willen te kennen geven, dat men het op- treden van Krimpen's burgervader niet au se- rieux kan nemen, doch van den humoristischen kant moet beschouwen, door tot groote ver- makelijkheid van alle aanwezigen het vonnis in vers-maat voor te dragen als volgt: „De verdachte alhier, bijgenaamd Zwarte Piet, Die men potsierlijk gekleed aan het rijden ziet, Ook nog met zwart gezicht en zwarte handen, Zooals men niet vindt in de Nederlanden, Beschuldigid zoo toegetakeld te hebben gerfeden. En zou art. 12 daarmee hebben overtreden. Ik overweeg nu dit vreemde geval. 't Is iets, wat men niet vaak hooren zal. Terwjjl men meer genoemden Piet Hier in ons land toch dikwijls ziet. Hij toch, de knecht van goede Sint, Is haast met iedereen bevrinu. Overweeg ik nu 't genoemd bezwaar, Dunkt: zwart te zijn mij geen gevaar. Zindelijkheid dient zeker geprezen, Maar het is nog nimmer bewezen, Dat zwart zijn, vermomd wordt geheeten, Aan schoorsteenvegers wordt dit nooit verweten. Ook Piet moest zwart zijn voor zijn werk, Dit maakt zijn standpunt zeker sterk. Overweeg ik nu het tweede feit, Potsierlijk gekleed zijn, is het verwijt. Hiervoor is moeiiijk een maatstaf te geven, Bij al die modes van 't moderne leven. Onkenbaar was hij zeker niet, Want iedereen kent toch Zwarte Piet! Zwarte Piet op weg naar een kinderfeest, De bedoeling daarvan is toch zeker geweest Den kinderen een prettigen dag te bezorgen, Niet om kwaad te doen in het openbaar of verborgen. Overdenkende nu, wat hier is gezegd, Acht ik wat hem is ten laste gelegd Niet wettig en overtuigend bewezen; En daarom moet d'e slotsom wezen: Zwart waren zijn handen en zijn gezicht er bij, Maar niet zijn geweten; dus: spreek ik hem vr(j." TAAI HONDENLEVEN. Een dag of veertien geleden miste de heer Beigsma te Franeker zijn herclershond, Max. Een buurman van den heer Bergsma en zijn huisgenooten verbeeldden zich echter eenige malen hondengeblaf en gejank te hooren; naar zij meenden uit het huis van een buurvrouw. Deze zeide echter geen hond te hebben, maar ging tenslotte toch eens kijken of er soms in een hok achter haar huis een hond opgesloten was. Toen zag ze, na de achterste planken te hebben verwijderd, vlak daarachter in de wan- den tusschen de huizen een totaal uitgeputten hond liggen. Meteen schoot haar te binnen, dat buurman Bergsma's hond vermist werd; deze werd erbij gehaald en het bleek inderdaad Max te zijn, die daar veertien dagen en fel-koude nachten lang in een benarde positie had ge- staan en gelegen. Het dier heeft waarschijnlijk een rat in de wanden achtervolgd (was daar fel op), heeft toen niet meer achteruit kunnen komen, terwijl de weg vooruit was afgesneden door bovengenoemd hok. Wel bleek de hond groote gaten in de planken te hebben ge- knaagd, doch hij kon zich niet bevrijden en raakte natuurlijk door honger en koude steeds meer aan 't eind van zijn krachten. Het eer- tijds dikke, vette dier was, toen men hem had weggehaald, geheel uitgeput en vermagerd, doch leefde toch nog en herkende zijn baas di rect. Het kon op zijn pooten niet staan, doch had blijkbaar geen bevroren lichaamsdeelen; een hondenhuid is, zooals men weet „als leer" zoo dicht en d'us minder gevoelig voor koude zoowel als warmte. Max, die ongeveer 8 jaar oud is, wordt thans met de meeste zorg verpleegd en leeft nu weer wat op, zoodat hij over een paar weken de ge- volgen van zijn opsluiting, zonder eten en drin- ken en een vorst van soms meer dan 20 gr. C. wellicht weer te boven zal zijn.- GASVERGIFTIGING TE WOERDEN. Een eigenaardig geval van gasvergiftiging deed zich Vrijdagnacht bij een viertal gezin- nen in de Eendrachtstraat te Woerden voor. In het gezin van den heer H. werden, naar de Tel. meldt, eenige leden plotseling aangetast door een soort krankzinnigheid. De heer H. zelf zoodanig, dat hij alles kort en klein sloeg. Zijn oude vader begon liedjes te zingen. De er- naast wonende buren werden wakker van het gerucht, doch voelden zich zoo ziek, dat de man, die den eenige huizen verder wonenden dr. V. zou roepen op diens stoep in elkaar zakte. Twee politie-agenten waren inmiddels verschenen om te onderzoeken wat er aan de hand was. De agent v. W. viel na een verblijf van enkele minuten in het vertrek van den heer H. in zwijm, en moest worden wegge- bracht. Bij de bewoners der andere woningen deden zich verschijnselen van braken en he vige hoofdpijn voor. Zaterdag was de toestand van alle patienten op hoofdpijn na weer vrij normaal. De inmiddels geroepen directeur van de gas- fabriek betwijfeld'e sterk of de oorzaak wel lichtgas kon zijn. Vermoed werd dat de oor zaak wel eens kon zijn een cyaanverbinding, daar bij het ophoogen van den weg, bij den aanleg van de Eendrachtstraat, afgewerkte ijzeraarde van de gasfabriek is gebruikt. Door B. en W. werd spoedig een inspecteur van de volksgezondheid opgebeld met verzoek onmid- dellijk een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van de vergiftiging, terwijl door een analist van de gasfabriek te Gouda een mon ster is genomen van het gas, dat zich onder den vloer der woningen bevond, teneinde op het laboratorium te kunnen onderzoeken met welk gas men te doen heeft. Rioolgas is n.l. ook niet uitgesloten. Den bewoners is aangeraden voor den nacht de woningen te verlaten. BRAND BIJ „VELO" TE BARENDRECHT. Zaterdagnacht om twee uur brak door on- bekende oorzaak brand uit in een der loodsen van de Velo Waschmachinefabriek te Baren- drecht. Deze loods, waarin een grooten voor raad hout en verf was geborgen, brandde totaal uit. Naast de loods is een groote stapel hout en een partij gietcokes eveneens in brand geraakt, waardoor gevaar ontstond, dat ook d'e andere loodsen en het hoofdgebouw vlam zouden vatten. De Barendrechtsche brand- weer was spoedig ter plaatse en kon met slan- gen op de waterleiding het vuur beperken. Een motorbrandspuit uit Rotterdam, die door het gemeentebestuur ter assistentie was ge roepen, verleende daarbij krachtige hulp. Om halfzeven was men den brand meester. De schade, die geschat wordt opruim f 100.000, wordt door verzekering gedekt. Er gingen ongeveer 1500 waschmachines en 750 wringers verloren. HET NEERSTORTEN VAN EEN HANGSTEIGER TE HAARLEM. Het tragische ongeval dat enkele weken ge leden te Haarlem plaats had in de Wijde Ap- pelaarsteeg bij een in aanbouw zijnd pand van de drukkersfirma Enschedd en waarbij twee arbeiders, welke op een z.g. hangsteiger werk- ten, het leven verloren, doordat een der beide bevestigingshaken van den steiger brak en de ze daarop van een hoogte van 12 M. naar be- neden stortte, was voor de Arbeidsinspectie in dit district aanleiding om een nauwgezet on derzoek in te stellen. Hieruit bleek, dat de gebezigde steiger berckc _d was op een draag- capaciteit van ruim -»1200 K.G. Dit gewicht overtrof verre dat der materialen en werk- lieden, die er ten tijde van het ongeluk op stonden. De reden van het breken d'er zware ijzeren staaf kan dus niet in overgewicht wor den gezocht, doch ligt vermoedelijk temeer, jvaar de breuk versch was, aan de vorst. Een dergelijk verschijnsel doet zich een enkele maal ook wel eens bij spoorrails voor. Tot dusverre is dit, voor zoover men kon nagaan, nog nim mer in het bouwbedrijf voorgekomen. DOOR GLOEIENDEN STOOM GEDOOD. Bij het schoonmaken der rookkanalen van het ketelhuis naar den schoorsteen, welke on geveer dertig meter lang zijn, is veertien da gen geleden in de Westersuikerraffinaderij te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Deze kanalen worden van de asch gereinigd terwijl de vuren gedoofd zijn en de nog gloeiende asch dan geleidelijk wordt natgespoten. Een paar arbeiders waren hiermede bezig met een straalpijp, doch vermoedelijk door een ver- keerde manipulatie heeft een hunner te ver ge- spoten ten gevolge waarvan een sterke stoom- ontwilckeling plaats had op de gloeiende asch- laag. Een werkman werd hierdoor zoo ernstig getroffen, dat hij eenige dagen geleden over- leden is, terwijl een ander brandwonden door den stoom kreeg. Het eigenaardige van dit ge val is, dat eerst tien dagen na het ongeluk de politie aan de Spaarndammerstraat door be- middeling van den Burgerlijken Stand van het ongeval kennis kreeg, zoodat te laat en zon der dat de betrokkenen nog konden worden gehoord een onderzoek moest worden inge steld. Hoewel de directie volgens de Veilig- heidswet niet verplicht was, de politie van het ongeval mededeeling te doen, zoo is het toch vreemd, dat zulks niet geschied is. (Tel.) IN DRIFT ZIJN BROER GEDOOD. Reeds sedert langen tijd, meldt de Tel. nader, bestond er een gespannen verhouding tusschen den 24-jarigen Hendrik Klaas Koot- stra en den 20-jarigen Doeije Hielle Kootstra. Eerstgenoemde is niet heelemaal wel bij het hoofd en wilde niet werken. Daar de beide ouders reeds tegen de zeventig loopen en de vader bovendien ziekelijk is, moest de jonge Doeije dus den kost voor" het gezin verdienen. De oudste, Hendrik Klaas, trachtte echter zoo'n beetje den baas in huis te spelen. De beide ouders konden niet tegen hem op, doch Doeije verzette zich tegen Klaas, omdat hij ten slotte de kostwinner was. Zoo was lang- zamerhand de gespannen verhouding tusschen de beide broers ontstaan en herhaaldelijk gaf dit aanleiding tot conflicten en ruzies. Vrijdagmiddag nu had men een flesch wijn thuis gekregen voor den ziekelijken vader. Op de flesch stond de naam Nieboer en de oude moeder, die dat las, maakte de opmerking, dat de wijn wel van den heer J. Nieboer, uit Nieu we Pekela afkomstig kon zijn. Deze heer nie boer doet veel aan meteorologie en weervoor- spellingen en geniet deswege eenige bekend- heid in Pekela. De beide broers begonnen da- delijk over de mogelijkheid of de flesch al of niet van Nieboer afkomstig was, te redetwis- ten. De een meende van niet, de ander van wel. Het eene woord haalde het andere uit en ten slotte kregen de broers hevige ruzie. De jongste geraakte daarbij in zulk een drift, dat hij naar de schuur vloog en de bijl greep, naar de kamer terugkeerde en de oudste van achter twee slagen boven het hoofd toebracht. Hij sloeg met den scherpen kant van het wapen zoodat het slachtoffer met verbrijzelden schedel ter aarde stortte. De dad'er gaf zich even later zelf bij den burgemeester van Oude- Pekela aan. Het hoofd der gemeente begaf zich onmiddellijk met twee veldwachters naar het huis van de Kootstra's. Ze vonden daar den verslagene in een bloedplas liggen. De levensgeesten waren reeds geweken. Het parket te Winschoten werd daarop ge- waarschuwd; Jiet arriveerd'e spoedig per auto. De dader is door drie veldwachters met de tram van 8.54 uur Vrijdagavond naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht. De wrok, die tusschen de beide broers be stond, dateert reeds van eenige jaren her. De oudste broer was voor de beide ouders en den jongsten zoon ontzettend lastig. Er gingen geen twee dagen voorbij zonder dat er hevige ruzie was. Uit deze gespannen verhouding moet de daad verklaard worden. De drift van den dader werd opgewekt toen Hendrik Klaas bij het spreken over den naam Nieboer op zijn oude moeder begon te schelden. De woede van den jongste was zoo groot, dat hij niet meer wist, wat hij deed en zoo kwam hij tot den doodslag. Hij bracht de slagen toe met beide handen om de bijl geklemd', zoodat het slacht offer door den harden slag onmiddellijk dood geweest moet zijn. De beide ouders wisten eerst niet eens wat er gebeurde. De oude vader zat bij de kachel te dommelen en had van het heele geval niets bemerkt. Eerst toen zij Hendrik Klaas achterover zagen vallen en het bloed zagen stroomen, d'rong de beteekenis van het drama tot hen door. De moeder knielde bij den verslagene neer, doch zag direct dat het met haar oudsten zoon afgeloopen was. De dader had nog even verwezen naar het slachtoffer gestaard en gemompeld: zoo heb ik het niet geme£ftd. Daarop is hij naar de schuur gerend en heeft daar de bijl neer- gegooid en is per fiets onmiddellijk naar den burgemeester gegaan. Hij was voor het hoofd der gemeente erg zenuwachtig en barstte tel- kens in tranen uit. Later voor het parket, dat hem in het gemeentehuis ondervroeg, bleek hij wat kalmer. De beide ouders vluchtten kort na het drama naar de buren. De dader staat in Pekela gunstig bekend en is nog nooit met de politie in aanraking ge weest. IN BRAND GERAAKT. Een 30jarige en een 27jarige vrouw zijn in de woning van eerstgenoemde te Amsterdam in brand geraakt, doordat de benzine, gebruikt bjj het kappen van eerstgenoemde, door de hitte van de krultang vlam had gevat. Zij zijn naar het Binnengasthuis vervoerd. EEN DORPSBRAND. Er heeft in een d'orp bij Bilbeis een ernstige brand plaats gehad. Vijf en zestig huizen wer den vemield. Een vrouw kwam in de vlammen om, verscheidene andere werden gewond. TORPEDOBOOT TEGEN IJSBERG GELOOPEN? Volgens een bericht uit Boekarest is een Russische torpedoboot bij Odessa op een ijs- berg geloopen en gezonken. Men vreest dat de bemanning mede verdronken is. Het bericht is nog niet bevestigd. EEN MISLUKTE AANSLAG OP DEMPSEY. Reuter meldt uit Miami, dat Maandagoch tend vroeg een tot nu toe onbekend gebleven individu de slaapkamer van de ex-wereldkam- pioen Dempsey binnendrong en een kogel op den bokser afvuurde, welke gelukkig geen do el trof. OVERVAL IN DE WONING VAN EEN GEESTELIJKE. Zondagavond tegen halfnegen vervoegden zich te Merlenbach (Lotharingen) twee goed gekleede mannen aan de nabij het Saarland- sche grenswoud' gelegen woning van den gees- telijke Nicolas; zij zeiden geestelijke kwesties met hem te willen bespreken. Toen zij in de ontvangkamer waren, gaf een hunner den geestelijke met een ploertendooder een slag op het hoofd. Op het hulpgeroep kwamen de huis- houdster en de zwager van Nicolas toesnellen. Deze trachtte een der aanvallers vast te hou- den, doch werd door een pistoolschot gedood. De daders zijn nog niet gevat. Zij hebben hun petten, den ploertendooder, hun revolver e.d. achtergelaten. EEN MOORD OPGEHELDERD. Juist twee jaar geleden, op 25 Febr. 1927, werd bij den Ruinenburg te Potsdam het lijk gevonden van een 17jarigen kantoorbediende, die voor zijn patroon een bedrag van 7000 M. van de bank had gehaald en die klaarblijkelijk het slachtoffer van een moord was geworden. Sinds enkele dagen wordt thans een 22jarige arbeid'er verdacht de misdaad te hebben ge- pleegd; deze heeft nu eindelijk een voorloopige bekentenis afgelegd. Hij beweert den kantoor bediende tijdens een woordenwisseling te heb ben neergeslagen en het geld geleidelijk te hebben uitgegeven. EEN INKOMEN VAN 31/2 CENT IN DE MAAND. Naar wij aan Magyarsag ontleenen, over- leed dezer dagen Tivadar Erber, de gewezen uitgever en redacteur van het blad Magyar Hirdao, die 36 jaar lang dit blad redigeerd'e. In 1909 verkocht hij het en belegde toen de geheele koopsom in eene lijfrente, met het gevolg, dat de inflatie hem tot een bedelaar maakte. Sedert jaren ontving Tivadar Erber van zijn geld slechts een lijfrente van acht filler, d.i. ongeveer 3% cent, in de maand. DE PLANNEN VOOR EEN NIEUWEN VLIEGTOCHT OVER DEN OCEAAN. Omtrent de plannen van Koel en Fitzmaurice die verleden jaar met de Bremen den Oceaan overgevlogen zijn, verluidt dat zij in gezel- schap van twee anderen, wier namen nog niet genoemd zijn, in het begin van Juni met een gewoon verkeersvliegtuig, een Junker G 24, met drie motoren, van Berlijn naar New York willen vliegen. Het vliegtuig zal worden voorzien van" een speciaal voor de voile zee ontworpen drijver. Koel wil de zuidelijke route volgen. Hij is van plan met zeer weinig brandstof aan boord op te stijgen, en deze eerst boven Berlijn en dan boven Lissabon uit een speciaal tankvliegtuig bijvullen. Mocht het vliegtuig boven den Oceaan met tegenwind te kampen hebben, dan zal op draadloos ver zoek van Horta een derde tankvliegtuig op- stijgen, om het vliegtuig van Koel voor het laatst van brandstof te voorzien. VERBETERING. In het verslag der gedachtenisrede van Ds. A. Timmerman staat dat deze des voormid- dags tot tekst had gekozen: Ps. 103 1 en 2. Dit moet zijn: 1 Tim. 1 12. Verder werden tot den heer D. J. Dees, lid van het Prov. College van Toezicht, met wien de scheidende leeraar ongeveer 10 jaren sa- menwerkte, woorden van dank gericht voor de aangename wijze waarop die samenwer- king plaats vond. SLUISKIL. Op Donderdag 21 Febr. j.l. werd door den architect P. A. Galle te Ter Neuzen, in het cafe van den heer De Krijger alhier, aanbe- steed: het bouwen van een woonhuis op een hofstede in den Vogelschorpolder. Het werk werd in perceelen gegund aan: le perceel metselwerken: H. van Steenber- gen te Philippine voor 2288. Ilde perceel timmer- en ijzerwerken: P. Hamelink te Hoek voor f 1240. Hide perceel glas- en verfwerken: P. Moens te Hoek voor f 235 (onderhands). IVde perceel loodgieterswerkJ. Kool 2n. te Sluiskil, voor 90. HOEK. Door den architect P. A. Galle te Ter Neu zen werd op 9 Februari 1929 bij den heer Dieleman te Hoek aanbesteed: het bouwen van een hofsteedje in den Mosselpolder, in drie perceelen en in massa. In massa onderhands gegund aan H. Katj- ser te Ter Neuzen voor f 5954. s.s. HELENA van Barry naar St. Vincent passeerde 23 dezer Finisterre. s.s. MAGDALENA in lossing te Newcastle on Tyne. s.s. TERNEUZEN vertrok 26 dezer van Car tagena naar Maracaibo. s.s. SCHELDEJOL, 260 ton, in lading te Kings Lynn. s.s. SCHELDEDAM, 650 ton, 25 dezer ver- trokken van Littlehampton naar Goole, moet daar laden voor Ter Neuzen. s.s. SCHELDESOP, 750 ton, van Hourdel naar Requajada, 24 dezer van Dieppe ver- trokken. s.s. SCHELDESTROOM, 1500 ton, in lossing te Gent. s.s. SCHELDEDIJK, 7500 ton, 6 dezer ver- trokken van Portlouis naar Tulear. s.s. SCHELDESTAD, 8000 ton, in lossing te Kobe. s.s. SCHELDEPAS, 8500 ton, in lading te Antwerpen voor Shanghai. s.s. SCHELDELYN, 11000 ton, van Ter Neu zen naar Colombo, passeerde 25 dezer Suez. Van Ter Neuzen: 26 Febr. Eng. s.s. SHEAF CREST, 1617, ledig, New-Castle. Van Sluiskil: 26 Febr. Nederl. s.s. SINT JANSLAND, 1194, ledig, Tyne. Voor Sas van Gent: 25 Febr. Nederl. s.s. JOHANNA TE VELDE, 233, graan, R'dam; Fransch s.s. SAINT MARC, 1338, pyriet, San Juan. Voor Rienien: 26 Febr. Deensch s.s. FYL- LA, 443, pyriet, Bayonne. Voor Gent: 25 Febr. Eng. s.s. YORK, 451, stukg., Hull; Eng. s.s. DEARNE, 427, stukg., Goole; Eng. s.s. EDITH, 98, visch, Yarmouth; Eng. s.s. YORKVALLEY, 292, pekkolen, Lon den; Per. s.s. JOS6, 2271, pyriet, Huelva; Eng. s.s. TEMPO, 687, kolen, Immingham; Noorsch s.s. RAGNVALD JARL, 1091, stukg., Londen; Enig. s.s. THERESE, 697, kolen, Goole; Eng. s.s. GWENTLAND, 1090, kolen, Cardiff; Eng. s.s. SHEAF ARROW, 1183, kolen, New- Castle; Noorsch s.s. BA, 739, pyriet, Pomo- ron. 26 Febr. Belg. s.s. SCHELDESTROOM, 542, kolen, Blyth; Eng. s.s. MERANNIO, 563, stukg., Londen; Eng. s.s. BRODSWORTH, 1350, pyriet, Huelva; Belg. s.s. PRESIDENT FRANCQUI, 2425, petroleum, Batoem; Eng. s.s. WALLSEND, 1739, kolen, New-Castle. Van Gent: 25 FIR-. Eng. s.s. CHARL- WOOD, 600, ledig, Immingham; Eng. s.s. HEMATITE, 302, ledig, New-Castle. 26 Febr. Eng. s.s. YORK, 451, stukg., Antwerpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 3