BUITENLAND. BINNENLA NfD. TER NEUZEN, 27 FEBRUARI 1929 Het Sulkervraagstuk In Belgie. aangenomen worden, dat inderdaad in de in terpretatie op art. 2 voorkomt ,,D'autre part, les nbgociations hollando- beiges poursuivies depuis huit ans (1927) out provoquf' et provoqueront encore, de la i part de la Hollande, telles mesures de police fluviale pouvant etre considerees, even- tuellement comme de nature nettement ina- micale et meme agressive"? 4. Kan de regeering mededeelen, of zij zich daardoor tot stappen genoopt ziet bij de regeeringen, die het aanigaat, eventueel bij den Volkenbond, en, zoo ja, welke? De houding van den Engelschen militairen attache. De interpretatie der artikelen, daaraan in 1927 gegeven, is ons aanleiding inzo^derheid op een alinea uit art. V de aandacht te ves- tigein, n.l. die, waarin sprake is van het plan door den Britschen militairen attache opge- steld voor een Engelsch-Belgischen zijdeling- schen aanval in Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze militaire attache is de luitenant-kolo- nel C. J. B. Daubeny, die, na het vertrek van den kolonel J. N. Sandilands, als militair ver- tegenwoordiger der Engelsche regeering bij ons Hof, tevens diens funotie waameemt. De publicatie van het geheime verdrag heeft lt.-kol. Daubeny wel in een zeer pre- caire positie gebracht. Hoewel verbonden aan de legatie te Den Haag, dus hoffelijk ontvangen in Nederlandsche diplomatieke- en militaire kringen, heeft hij blijkbaar ndette- min zijn aandeel genomen in plannen, welke een rechtstreeksche bedreiging van ons land vormen. Welke houding, na het bekend worden van deze bedenkelijke geste, en door de Engel sche-, en door de Nederlandsche Regeering tegenover den persoon van dezen attache zal worden aangenomen, is nog niet bekend. Of hem voortaan evenwel volledige objec- tiviteit in de betrachting van zijn functie kan worden toegekend, is o.i. twijfelachtig. Ook de slotclausule der interpretatie ver- dient eenig commentaar, ofschoon hetgeen daarin wordt opgemerkt eigenlijk te absurd is, om eenige bekendheid van den Belgischen generalen staf met de opstelling van onze weermacht in oorlogstijd, aannemelijk te maken. Hoe 't zij, het staat er duidelijk en voor geen onjuist begrip vatbaar: ,,Trouwens, de Nederlandsche generale staf zal slechts een gering cordon troepen ter observatie aan deze zijde van de waterlinie laten. De 2e sectie van den Belgischen generalen staf verklaart top machte te zijn, dit punt te waarborgen". Wij meenen, dat de feiten van 1914 in dit opzic.ht duidelijk genoeg spreken, om er nog veel aan toe te voegen. Was toen het leger geconcentreerd achter de waterlinie Waar- toe vormde men indertijd het veldleger Toch zeker niet met de bedoeling het alleen te bestemmen tot verdediging van ons laat- ste bolwerk. Neen, veeleer en uitsluitend ter besdherming van onze grenzen, ten Oosten zoowel als ten Zuiden. Destijds, in 1914, stond ons leger binnen 24 uur opgesteld op de strategische punten langs de bedreigde grens. Dat de Duitsche legerleiding vroeger beter met deze omstan- digheid rekening hield, blijkt wel uit het feit, dat zij het oorspronkelijk veldtoohtsplan-von Schlieffen, 't welk om. een opmarsch door Nederland inhield, zoodanig veranderde, dat dit onderdeel er uit gelicht werd, wijl men de overtuiging had, dat het Nederlandsche veld leger den opmarsch zoodanig zou vertragen, dat intusschen Frankrijk zich voldoende zou kunnen wapenen, tot het pareeren van den eersten, beslissenden aanval. Duitsche persstemmen. De publicatie van het geheime oorlogsver- drag tusschen Frankrijk en Belgie door het „Utrechtsch Dagblad", heeft in Berlijnsche politieke kringen groot opzien gebaard. Ook de enkele op Maandagmorgen verschijnende bladen nemen gedetailleerd stelling tegen de onthullingen. De onthulling van het geheime militaire verdrag tusschen Frankrijk en Belgie door het ..Utrechtsch Dagblad", werd hier eerst in den loop van Zondag bekend. Dientengevolge is men voorloopig aangewazen op het com mentaar der weinige bladen, die hier Maan- dagochtend verschijnen. Terwijl de links-radicale ,,Montagmorgen" het bericht zonder commentaar weergeeft, schrrjft het Maandagochtendblad van de Duitsch-nationale „Dokal-Anzeiger", de „Mon- tag", blijkens een telegram aan de „Crt.": ,,Het officieele dementi van de Fransche en Belgische regeeringen zal op de onthulling van het Nederlandsche blad met zekerheid volgen. waarbij het geheel onverschillig is, of men te Parijs en te Brussel een deel toegeeft, dan wel of het bestaan van het verdrag ab- soluut wordt antkend. De feiten spreken voor zulk een verdrag. Dat geldt niet alleen voor den aanleg van spoorwegen in Belgie, die geheel aangepast worden aan het systeem van den Franschen vestinggordel tegen Duitschland. Ook de beraadslagingen der mi litaire commissies van de Fransche en Bel gische kamers hebben reeds vaak de verden- king doen opkomen, dat de generale staven der beide landen ten nauwste samenwerken en dat daarbij politieke factoren den door- slag gevem. De bevestiging van het bestaan van de Belgisch-Fransche militaire overeen- komst is voor Duitschland zeer emstig, maar ligt geheel binnen het kader der feiten, well^ reeds lang bekend zijn over het werkelijk ka- rakter van de Fransche buitenlandsche poll- t i^k Nog ernstiger is de Fransch-Relgische sa- menwerking in geval van een oorlog voor En geland en wel omdat Engeland in de ver dragen van Locarno de garantie voor de Fransche en Belgische grenzen op zich heeft genomen. Frankrijk en Belgie kunnen thans met verdeelde rollen conflicten aan de Weste- liike grens van Duitschland uitlokken en he bijleggen van dergelijke conflicten is voor En geland, wanneer het gaat om twee bondge- nooten, bijna onmogelrjk. Voor Nederland beteekent de Fransch- Belgische overeenkomst een bedreiging der neutraliteit, waarmede alle in aanmerking koniende instanties zich zullen hebben iiezig te houden. De Italiaansche regeering zal over de over- eenikomst niet verbaasd zijn. Zij moet reeds sedert jaren er mede gerekend hebben, dat zij, wanneer het emst wordt, ook Belgie tegen over zich zal vinden". De democratische „Montagpost schryft, blijkens een telegram, aan het bovengenoem- de blad gericht: Het Belgisch-Fransche verdrag moet in de geheele wereld de grootste verwondering wek- ken, want held contractanten, Frankrijk zoo wel' als Belgie, zijn mede-oprichters van den Volkenbond. Beide contractanten weten, dat de Volkenbond alleen slechts die verdragen gel dig verklaart, welke bij hem geregistreerd zrin En toch sluiten zij, nauwelijks een jaar na de oprichting van den Volkenbond voor 25 jaar een verdrag, waarin uitdrukkelijk be- paald is, dat het geheim moet blijven. Ook Frankrijk en Engeland hadden vorig jaar een geheime overeenkomst gesloten, welke zeer bedenkelijk was, maar deze werd dan ook in- gevolge een protest van de openbare meenrng aanmerkelijk verzacht, gepubliceerd en ge registreerd. Het thans aan het daglicht gekomen ver drag betreft echter een volkomen novum. Het beperkt zich niet tot het geval van een ver- dedigingsoorlog, maar het zal zelfs gelden, wanneer een van beide staten met Duitsch land of met een door Duitschland gesteunde mogendheid in een oorlog verwikkeld wordt. En Belgie, dat in 1914 tegen de schending van zijn neutraliteit de wereld te hulp riep, dat met de bondgenooten voor de rechten der kleine staten gevochten heeft, schuwt niet, zich te verplichten, de rechten van zijn na- bnur, Nederland, dat zelf in den wereldoorlog neutraal Is gebleven, te schenden!" Waar blijven de plechtige verplichtingen van het Volkenbondsstatuut, waar blijven de Locamo-verplichingen Waar blijft Enge- lands garantie voor de onschendhaarheid, niet alleen der Belgische en Fransche, maar ook der Duitsche grenzen Een nog zoo formeel dementi kan hier niets meer uitwerken. Voor de echtlheid van het verdrag spreken al te duidelijk de geregelde bijeenkomsten der Bel gische en Fransche generale staven, daarvoor spreekt ook de aanleg van de trace's der spoorwegen in Belgie en Frankrijk. In Maart komt te Geneve de Volkenbonds- raad bijeen. Daar zal het verdrag een onder- werp van zeer emstige besprekingen moeten uitmaken tusschen Stresemann en Briand. Schoone woorden en verzekeringen van vol komen loyaliteit kunnen hier niet meer hel- pen. Staat Frankrijk op de heiligheid en on schendhaarheid der verdragen tot de laatste letter toe, dan moet ook Duitschland er op staan dat de verdragen, die het openlijk voor de geheele wereld sluit en die zijn vredelie- vendheid, zoo duidelijk bewijzen als maar mo- gelijk is, niet tot een farce gemaakt worden door overeenkomsten als het geheime Bel- gischFransche verdrag. Onbehagelijke stemming in Belgie. In Brussel heeft het publiceeren van het militaire verdrag tusschen Frankrijk en Bel gie tegen Duitschland, Nederland en Italie, groot opzien gebaard. De Belgische regeering heeft tot dusverre nog geen ddmenti gegeven. In zekere officieele kringen verluidt, dat. wanneer het verdrag werkelijk zou bestaan. alleen de koning den inhoud daarvan kan kennen. De kwestie zal zeker in het parle- ment besproken worden, naar verder verluidt, want de burgemeester van Antwerpen zou hedqn een interpellate indienen. De „Stan- daard" sdhrijft, niet te kunnen gelooven, dat de gepubliceerde inhoud van het verdrag echt is. Het blad voegt er bij, dat de Belgische regeering steeds het bestaan van een Fransch—Belgisch geheime militaire overeen komst geloochend heeft. Er zal wel aanleiding zijn hierop terug te komen. De tegenspraak uit Brussel. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: In de Maandagnamiddag onder voorzitter- schap van minister-president Jaspar gehou- den wekelijksche bijeenkomst der regeering I heeft de minister van buitenlandsche zaken I Hymans aan de andere leden van het kabinet- Jaspar mededeeling gedaan van het door zijn departement aan de pers verstrekte commu nique inzake de publicatie door 't Utrechtscn Dagblad van een valsohen tekst van het Fransch-Belgische militaire accoord. De be- weringen van het Nederlandsche blad, zeide hij, zijn geheel uit de lucht gegrepen en de z.g. tekst is niets anders dan een volkomen verzonnen stuk. Verzekerd wordt in officieuze kringen, dat de Belgische regeering, in verband met deze kwestie, ook nog tot het doen van een stap bij de Nederlandsche regeering heeft besloten. De Brusselsohe Soir vemeemt nog uit Parijs, dat de Fransche regeering eveneens het door het Utrechtsch Dagblad gepubliceer de document als valsdh beschouwt. Een verklaring van Mr. Fr. van Cauwelaert. "Een correspondent van het Vad. meldt uit Antwerpen Mr. Frans van Cauwelaert, die, zooals men weet, de Belgische regeering zal interpellee- ren over de publicatie van het geheime mili tair Fransch Belgische verdrag, verklaarde ons het volgende: Op grond van nauiwkeurige lezing van de gepubliceerde teksten en van alles wat ik, direct of indirect, over de aangelegenheid ver- nomen heb, meen ik te mogen concludeeren dat men met grove falsificaties te doen heeft. Ik heb mij in verbinding gesteld met Buiten landsche Zaken te Brussel, waar men de heele zaak als ,,une grossifere fumisterie" bestem- pelt. Mocht echter iets dergelijks tegen alle ver- wachtingen in toch waar zijn, dan aarzel ik niet deze politiek misdadig te noemen en mijn vertrouwen aan de regeering, die ze voert, te ontzeggen. Heeft men echter inderdaad met verval- schingen te doen, dan dient ook ten krachtig- ste te worden opgetreden. Een eenvoudig dementi volstaat niet en evenmin kan het blij ven bij den eisch, dat zij die het stuk gepubli ceerd hebben de eohtheid ervan zouden aan- toonen. De regeeringen moeten alles doen wat mogelijk is om zelve het bewvjs te leveren dat de stukken niet echt zijn. Alleen aldus zal men aan de misdadige agitatie, welke een goede verstandhouding tusschen beide landen tracht onmogelijk te maken, den kop kunnen indrukken. Uit de Brusselsche pers. Naar een B. T. A.-bericht uit Brussel meldt, zegt de Libre Belgique, dat men deze zooge- naamde onthulling in regeeringskringen, in het geheel niet au serieux neemt. Men ziet er een demonstratie in van zekere Nederland sche kringen, om de NederlandschBelgische betrekkingen van tevoren verwarder te ma ken. Een aantal bepalingen van de zooge- naamde militaire overeenkomst zijn z66 on- waarschijnlijk, dat daarmee de echtheid van het document veroordeeld is. Een officieele Fransche tegenspraak. Naar Havas uit Parijs meldt, verklaart het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken dat de in het buitenland gepubliceerde berich- ten over een in 1920 gesloten Fransch—Bel gisch militair verdrag en over een interpre- tatieve overeenkomst, ter aanvulling van dit verdrag in 1927 aangegaan, onjuist zijn. Hst ministerie herinnert, dat Frankrijk en Belgie op 2 November 1920 den Volkembond de ge- wisselde nota's naar aanleiding van het mili taire accoord van 7 September 1920 hebben meegedeeld. Dit accoord was zuiver defem- sief en had uitsluitend betrekking op een niet- uitgeloktem aanval. Sedert dien hebben de beide regeeringen, noch de generale staven der twee landen eenige militaire overeen komst geteekend. Een Engelsch dementi. Naar Reuter uit Londen meldt, is daar te bevoegder plaatse niets bekend van een mili taire overeenkomst, die volgens de onthulling in het Utrechtsch Dagblad in 1927 tusschen Engeland en Belgie zou zijn gesloten. Wel is bekend, dat in 1920 een militair ac coord tusschen Frankrijk en Belgie is aange gaan. Het was een volstrekt defensief ver- bond, dat bij den Volkenbond is geregistreerd. Terzelfder tijd zijn nota's gewisseld tusschen de twee regeeringen, die niet zijn openbaar gemaakt. Het bericht over een militaire over eenkomst tusschen Engeland en Belgie wordt besohouwd als pure fantasie, vooral met het oog op het feit, dat zij achttien maanden na de sluiting der verdragen van Locarno en eenigen tijd na de toelating van Duitschland tot den Volkenbond zou zijn aangegaan. Een ander berioht uit Londen meldt: Het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft Maandag officieel verklaard, dat het niets afweet van het z.g. oorlogsverdrag tusschen Frankrijk en Belgie, waarover in Nederland bijzonderheden zijn gepubliceerd. Het bericht, dat er een andere overeenkomst tusschen Groot-Brittannie en Belgie zou be staan, wordt fantastisch genoemd, daar de datum, die eriin gegeven wordt, 18 Maart, na de overeenkomst met Locarno valt. HET DOUANE-KANTOOR TE PUTTE. Het bestuur van de Kon. Ned. Automobiel- club heeft thans van den minister van Finan- cien de mededeeling ontvangen, dat het Neder landsche douanekantoor te Putte, aan de Ne- derlandsehe-Belgische grens, verbouwd zal worden en de noodige verbeteringen daar zul len worden aangebracht. De aanbesteding heeft reeds plaats gehad, en met de uitvoering zal ten spoedigste begonnen worden. EEN HONGEROPTOCHT VAN WERKLOOZEN. Ongeveer 800 werkloozen uit verschillende streken van Engeland, Schotland en Wales zijn in hongeroptocht naar Londen gewandeld en hebben Zondag op het Trafalgar-plein een betooging gehouden die drie uur duurde. Het communistische parlementslid Saklat- vala, de mijnwerkersleider Cook en anderen voerden het woord. Een spreker verklaarde, dat, als de regee ring niets voor de werkloozen wilde doen, dezen zelven iets zouden doen. Er vielen geen ongeregeldheden voor. DE TUNNEL ONDER DE SCHELDE BIJ ANTWERPEN. Omtrent de kwestie van de tunnel onder de Schelde te Antwerpen, is volgens een mede deeling uit officieele bron eindelijk een defini- tief accoord bereikt tusschen de provincie Oost-Vlaanderen eenerzijds en den Belgischen staat, de provincie en de stad Antwerpen, anderzijds. De onderteekening van het ac coord wordt tegen de volgende week ver- wadht. DE ENGELSCHE KONING IIOUDT ZICH BEZIG MET STAATSZAKEN. De koning is nu zoover aan de betere hand, dat hij in staat is geleidelijk weer binnen- landsche en internationale aangelegenheden nauwkeurig te bestudeeren. Hij leest ook weer wat bladen, maar daarbij dient te wor den gewaakt tegen oververmoeidheid. bE PRINS VAN WALES VERKOOPT ZIJN PAARDEN. De Pirns van Wales heeft onder ontzaglijke belangstelling van de zijde van het publiek te Leicester zijn geheelen stal met 12 renpaarden verkocht voor bijna 4000 guinjes (ongeveer 59.000 gulden). Zijn beste paard, waarmeo hij verscheidene lange afstandsrennen heeft ge- wonnen, werd voor 700 guinjes verkocht. KINDERMARTELING IN SOWJET- OPVOEDINGSGESTICHTEN. Onlangs meldden wij, schrijft de Tel., aan de hand van een verslag in de Moskousche bla den, dat van de circa 100.000 loezichtlooze kin- deren in de Russische steden en na een cam- pagne van verscheidene jaren slechts ongeveer 30.000 in kindertehuizen zijn ondergebracht, terwijl de overigen nog steeds een zwervers- bestaan leiden en van kwaad tot erger verval- i len. Wie echter zou meenen, dat ten minste genoemde 30.000 weezen een diagelijk bestaan I hebben, die kent niet de toestanden in de sovjet-opvoedingsgestichten, zooals die ook thans weer worden behcht door een mededee ling in de Moskousche „Rabotsjaja Gazeta". Het betreft hier het opvoedingsgesticht te Malachofka, een plaatsje onder den rook van Moskou, waar 800 kinderen, jongens en meis- jes, in 30 kleine gebouwtjes zijn ondergebracht. Het personeel dat met de opvoeding der wee zen is belast laat zich aan hen niets gelegen Hggen. Geen dag gaat er voorbij, dat niet een DE POSTDIENST TIJDENS DE VORSI PERIODE. Ook de postdienst ondervindt in sterke mate den bezwarenden invloed van de vorst. Het postvervoer naar de ge'isoleerde eilan- den Vlieland, Terschelling en Schiermonnik- oog, hetwelk moest geschdeden met dodr en v66r rekening van den postdienst, gecharter- de vliegtuigen van de K. L. M., nam, waar dit de eenige vervoergelegenheid vormde, enorme afmetingen aan, zoodat in plaats van de aan- vankelijk in verband met de belangrijke kosten beraamde halfwekelijksche vluchten vrijwel dagelijks verzending per luchtpost plaats heeft. Verleden week Woensdag was voor de drie genoemde eilanden 1350 K.G. post aanwezig, zoodat dien dag zelfs twee vluchten moesten worden uitgevoerd. Donderdags bleek echter reeds weder een bijna volledige lading post, voorradig te zijn, zoodat Vrijdag, wederom in twee vluchten, zelfs 1600 K.G. post naar de eilanden vervoerd werd. De voedselvoorzienimg van de eilanden ge- sohiedt dan ook vrijwel door den postdienst. De bootverbinding met Goeroe en Overflak- kee is tot nog toe in stand gebleven, zij het om den anderen dag. Toch is Zaterdag met 't oog op de ongewisheid van de verbinding en om de bewoners nog v66r Zondag in het bezit van poststukken te stellen daarheen eveneens een postvlucht uitgevoerd. De ver- voerde luchtpost bedroeg zoowel heen als terug pl.m. 250 K.G. (Tel.) VRIJDOM ACCIJNS GEDISTILLEERD VOOR RETJKWATERS. De Minister" van Financien brengt ter ken- nis van belanghebbenden, dat in verband met de inwerkingtreding op 1 Maart 1929 van de wet van 7 Februari 1929 (Staatsblad no. 37), tot verlaging van den accijns op gedistilleerd enz., de gedeeltelijke vrijdom van accijns voor gedistilleerd bij vervaardiging* van reuk- en toiletwaters hier te lande en bij invoer van die goederen voor zoover denatuuring heeft plaats gehad overeenkomstig de hiervoor be- staande voorschriften, van bovenvermelden datum af beprekt blijft tot een bedrag van f 30 in hoofdsom, verhoogd met 10 opcenten per H.L. gedistilleerd, herleid tot de sterkte van 50 pCt. (St.ct.) DE ZIEKTEWET. Zoo is dan eindelijk het lang verbeide ont- werp-Ziektewet in behandeling bij de Tweede Kamer. Wij zullen ons niet meer verdiepen in den meer jer „paedagogen" dronken door de lijdensweg van de verschillende pogmgen, - j aangewend om hier te lande te komen tot in- voering van een wettelijke ziekengeldverze- kering; er is thans slechts reden tot blijd- ^"r"k opgeleid, doch een ingesteld onderzoek schap, dat de wet nog voor het einde van deze hgeft uitgewezen, dat daarvan niets terecht parlementaire periode tot stand zal komen. komt Na de critiek, welke het ontwerp sedert zijn Scliandelijk is ook de wijze, waarop het per- indiening is ten deel gevallen, heeft de Minis- sonee) ,ie aan zijn zorg toevertrouwde stak- ter eenige belangrijke wijzigingen aange- kers gtraft Bij het minste verzet tegen de wil de goede t ,i„r hpschonken ..onvoeders" worden i zaaltjes waggelen en de zedelijke verwildering j gaat dan ook alle beschrijving te boven. De i kinderen worden zgn. voor een of ander hand- 1*1 1-1- iv>n>/\r<4-nlrl /M-lfloi'Vnh U' bracht: hieruit blijkt weer opnieuw invloed, welke de publieke opinie op de wetge- venden arbeid kan oefenen. Natuurlijk heeft het ontwerp nog verschillende schaduwzijden, maar de groote lichtzijde blijft, dat aan het gesol met den zieken arbeider eens definitief een einde zal worden gemaakt. De Minister heeft de organisatie der ver- zekering vereenvoudigd door als basis daarvan te nemen de bedrijfsvereenigingen en de Ra- den van Arbeid. Een ernstig bezwaar is ech ter, dat nu de ondernemingsziekenkassen haar zelfstandig karakter zullen moeten prijsgeven willen zij onder de gewijzigde regeling kunnen blijven voortbestaan. Een gelukkige wijziging is voorts, dat per- sonen, niet werkzaam in een onderneming, niet onder de verzekering zullen vallen; de ge heele categorie van huispersoneel zal derhalve buiten de verzekering blijven. Eveneens heeft de Minister de gegrondheid der bezwaren er- kend tegen opneming in de verzekering ook van personeel met hoogere inkomens. Verwondering wekt het, dat de Minister, zonder eenige nadere motiveering, het per centage van het dagloon, dat als ziekengehl zal worden genoten, heeft verhoogd van 70 tot 80 Een uitkeering van 70 is reeds hooger dan in de meeste landen van Europa, doch bij 80 staat Nederland bovenaan, be- halve dan Rusland, waar het ziekengeld 100 bedraagt. In het algemeen doet een hooge uit keering de simulatie toenemen; blijkens de practijk geldt dit vooral voor jonge vrouwen en niet-kostwinners. Maar welk percentage tenslotte ook zal worden gekozen, een diffe- rentiatie in het ziekengeld' tusschen kostwin- ners en niet-kostwinners, maar vooral tusschen het geslacht, is dringend noodzakelijk. Geluk- kig is de Minister blijven vasthouden aan de bevoegdheid van den werkgever om de premie voor de helft van het loon af te houden, daar anders het karakter van verzekering geheel en al zou vervallen, en de arbeiders met meer zelven rechtstreeks bij de verzekering betrok- ken zouden zijn. Bedenkelijk daarentegen is weer de regelmg inzake de werkloozen; bij ontslag blijft men bij ziekte gedurende eenigen tijd aanspraak houden op hetzelfde ziekengeld waarop men recht zou hebben gehad vlak voor de periode van werkloosheid. De ondernemingen, die toch geen instellingen van maatschappelijk hulp- betoon zijn, worden op deze wijze belast met de zorg voor een „staart" die niet bij het per soneel behoort. De regeling van dit stuk werk- loozenzorg behoort in dit ontwerp met thuis en dient in een afzonderlijk ontwerp te worden ondergebracht. En tenslotte is er het bezwaar, dat het be stuur der afdeelingsziekenkas voor tenminste de helft moet worden gekozen uit en door de arbeiders bij de ziekenkas verzekerd op voor- dracht van de betrokken vakvereemgmg(en). Op deze wijze worden de rechten van <lt' onge organiseerde arbeiders ernstig aangetast: <le gansche verkiezing wordt een paskwil, want de vakvereenigingen deel en eenvoudig de la- kens uit. Men ziet het: licht- en schaduwzijden wis- selen elkander doorloopend af. Indien alsnog in de fouten en gebreken, die wij hierboven aangaven, kon worden voorzien, zou intusschen met dit ontwerp een belangnjk stuk sociaal werk worden tot stand gebracht. lekeur der beschonken „opvoeders allerlei kwellingen toegepast. In dezen tijd van barre koude en zwaren sneeuwval in Rus land worden de kinderen bijv. bij voorkeur op bloote voeten naar buiten gedreven en de sneeuw ingejaagd. Genoemd blad ziet zich ten slotte wel ge noopt er op te wijzen, wat voor ergerlijke toe standen in de meer afgelegen opvoedingsge- stichten moeten heerschen, wanneer derge ljke excessen te Malachofka, in de onmiddellijke nabijheid van Moskou mogelijk zijn. DIPLOMA SNELKNIPPEN. Dezer dagen behaalden de volgende dames het diploma snelknippen, na een cursus ge- volgd te hebben voor snel-coupe, volgens E. N. S. A. I. D. (directrice mevr. Hendrikse Knapen) C. de Ridder-Riemens, N. van Driel-Meesen, G. Schiemen-Dieleman, Fr. Mieras en C. Jan- sen, alien te Axel, C. Riemens, J. Kielmen Jd en C. v. d. Hooft, alien te Sluiskil. Al deze da mes werden opgeleid door mej. M. Mattele, gediplomeerd leerares. BRAND. Dinsdagmorgen werd ontdekt, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag de ajuin-ren van den heer K. Burger, alhier, staande na- bij de Hoeksche brug, was afgebrand. Naar wij vernemen, wordt aan kwaadwillig heid gedacht. Meerdere malen bleek ajuin uit de ren ontvreemd te zijn. STOOMSCHIP „KELBERGEN". Het van Antwerpen komende Nederland sche s.s. „Kelbergen" is nabij Walsoorden om hoog gevaren. ERNSTIGE AAN VARING OP DE SCHELDE. Maandagmiddag omstreeks half vlji is het Duitsche s.s. „Lippe" van den Nord-Deutschen Lloyd, metende 8000 ton, van Chili op weg naar Antwerpen, op de Schelde nabij Bath in aanvaring geweest met het uitgaande Engel sche s.s. ..Ilvington Court". De „Lippe" is tengevolge van de aanvaring gezonken. De opvarenden, 70 man, zijn door de Belgische sleepboot Goliath" gered. De Ilvington Court" is met de voorpiek vol water op de Schelde ten anker gekomen. Het schip is naar Anitwerpen terug gekeerd. De „Lippe" was van Valparaiso op weg naar Antwerpen en Hamburg. OTHENE. Zaterdag jl. werd te Othene het aangekon- digde ysfeest gehouden. Precies een uur na- men de wedstrijden een aanvang. De inschrij- ving was opengesteld voor veertien verschil lende rubrieken. Slechts voor een rubriek, schoonrijden voor dames, was geen animo. De uitslagen waren: Lepel- en eirijden voor meisjes beneden 12 Jair" C. Maas, 2. W. Wisse, 3. E. de Putter, 4. A. Kempe, 5. A. de Ridder. Lepel- en eirijden voor meisjes van l- -it> jaar. 1. Aug. de Vos, 2. Janna de Roo, 3. E. Kempe. Hardrijden jongens beneden 12 jaar: 1. L. Mechielsen, 2. C. v. d. Hooft, 3. D. Wststrate, 4. P. de Putter, 5. J. de Rubber. Hardrijden jongens van 12-16 jaar: 1. F. Maas, 2. M. Hofman, 3. L. Mechielsen, 4. W. v. d. Hooft, 5. F. v. d Hooft. Hardrijden volwassenen: 1. A. Klaassen, 2 en 3 gecomb. J. v. d. Hooft en M. Klaassen. Schoonrijden paren meisjes: 1. S. de Jonge met P. de Vos, 2. C. Maas met 0. de Vos, 3. E. Hofman met P. Jansen, 4. E. de Vos met A. Hofman. Schoonrijden paren jongens: 1. F. Maas met M. de Vos, 2. C. de Vos met A. de Roo, 3. Jac. de Bruijne met J. Oppeneer, 4. A. Vreeke met A. Hofman. Slchoonrijden gemengde paren: 1. L. Mechielsen met A. de Ridder, 2. W. v. d. Hooft met J. de Roo, 3. C. Weststrate met C. Schieman. Schoonrijden volwassen paren: 1. M. Kempe met S. Kempe, 2. P. Meertens met P. Meertens. Schoonrijden heeren: 1. Jan de Vos, 2. W. de Putter, 3. L. de Putter. Behendigheidswedstrijd 1. Smallegange, 2. J. v. d. Hooft, 3. Jac. Maas. Prikslee vrouwen: 1. mej. J. Hofman-de Koeijer, 2. mej. L. de Roo-de Pooter. Prikslee mannen: 1. J. de Meester, 2. F. Maas, 3. Jac. Hof man Az. Des avonds had onder groote belangstelling de uitreiking der prijzen plaats. Deze beston- den uit brandstoffen en levensmiddelen, ter wijl voor de jongere prijswinners(sters) aar- dige verrassingen waren aangekocht. Ben woord van dank aan alien, speciaal aan hen, die dit feest financieel steunden, mag hier niet ontbreken. ZAAMSLAG. Zaterdag werden op de Otheensche kreek ijswedstrijden gehouden, waarvan de uitslag was als volgt: Schoonrijden voor dames: 1. S. Oppe, 2. E. Mihl, 3. D. Bolleman. Schoonrijden voor paren (heer en dame): 1. J. Wisse en T. Riemens, 2. Jac. Hamelink en E. Mihl, 3. W. Wisse en S. Oppe, 4. Nico van Antwerpen en D. Bolleman. Schoonrijden voor heeren: 1. Jac. Hamelink, 2. Nico van Antwerpen, 3. J. Zegers, 4. A. Dieleman, 5. W. Galle. 6. M. de Jonge. Hardrijden voor heeren boven 18 jaar: 1. Wisse, 2. Mar. de Vos, 3. A. Dieleman, 4. C. Snap, 5. L. Mechielsen, 6. P. Wissel. Hardrijden voor personen van 15 tot 17 jaar: 1. J. van Sweden, 2. J. v. d. Hage, 3. W. Penne, 4. P. Dieleman. Hardrijden voor jongens van 12 tot 15 jaar: 1. P. Stoffels, 2. W. de Groot, 3. M. de Poo ter, 4. P. v. d. Velde, 5. C. van Cadzand. Hardrijden voor jongens beneden 12 jaar: (inplaats van de behendigheidswedstrijden 1. Abr. Dees, 2. Jor. Lensen, 3. W. Houtza- ger, 4. C. van Cadzand, 5. Cor. Dieleman, 6. J. Bruijnzeel, 7. F. v. d. Veld'e, 8. L. Floras. Prikslederijden beneden 12 jaar: 1. Andries de Jonge, 2. Hennie Kaijser, 3. Jacob Houg. Prikslederijden voor mannen: 1. J. Bavekoo 2, A. van Cadzand, 3. C. van Sweden, 4. K. Hamelink. De behendigheidswedstrijden heeft men we- gens dooi laten vervallen. De hiervoor bestem- de prijzen zijn onder de deelnemende kinderen verloot. Alhier zijn besprekingen gehouden, om te komen tot oprichting van een ijsclub. SAS VAN GENT. Rumor in Casa. Ditmaal niet naar aanleiding van een lokaal kletspraatje, een ruzietje tusschen twee par- tijen, over het al of niet voortduren van den winter, of zoo iets, maar een heele heibel over het ruchtbaar worden van dat geheime ver drag, dat plotseling de uitwerking teweeg ge bracht heeft als van een knuppel, die in het hoenderkot geworpen werd. De gemoederen zijn plotseling in rep en roer. Alle lagen der bevolking hebben het er over. De stamgasten achter de whisttafel, de werk- lieden in de fabriek, de werkeloozen, de vrou wen, die naar de markt gaan en daarvan te- rugkomen, kortom, 't is een heele beweging, hier als grensplaats wellicht veel ernstiger dan elders, waar het leven de menschen niet in bestendige voeling brengt met den nabuur over de' grenzen. „Wat zullen we nu weer gaan beleven", al dus de Belgen, die in de jaren '14 tot '19 de zegeningen van een vreemde bezetting gekend hebben en daarover in den regel slecht te spre ken zijn. Want ze zijn niet alien van de mentaliteit van een Oharelke Dop, van wien Nes Claes op zoo'n humoristische wijze de oorlogsgeschiede- nis vertelt. Door de opwinding der gemoederen worden de zaken, al of niet op waarheid berustend, van den pessimistischen kant bekeken. Niemand wil aan de waarheid twijfelen, om dat dit nu eenmaal den mensch als van nature is ingeboren. Men noemt geen koe bont, of zij heeft een vlekje", zeggen de meesten. 't Staat in het Fransch in de kranten. Welke Hollan der zou nu in het Fransch willen liegen, mee nen de zwartgalligen. Al die getraceerde merschroutes staan echt op de stafkaart, zegt een gewezen officier, die in den jare zoo en zooveel de manoeuvres in die streek heeft meegemaakt. Ze zijn met overleg gekozen, want in de eer- ste plaats er op berekend om ons van het Ne derlandsche kolenbekken af te snijden, mengt zich een fabrikant in het gesprek. Waar moet het dan met onze Industrie been, als het eens zoo ver moest komen. Wat er door den burger, de vrouw en nog meer anderen zop in het midden gebracht wordt, zullen we maar onvermeld voorbij la ten gaan. Feit is, dat er een groote conster- natie ontstaan is in het rustige leven van ons klein plaatsje, die alleen zal verdwijnen, wan neer spoedig nadere tijd'ingen bekend worden, die de verontruste gemoederen weer tot kara te vermogen te brengen. De Brusselsche correspondent van het Hhl. Sedert enkelen tijd maakt de Belgische kerindustrie een crisis door. De Belgische landbouwers meenen, dat de prijs dien zij voor hun suikerbieten krijgen te laag is en geen winst oplevert en daarom drei- Sen zij ermede, heel wat land', dat tot nog toe voor den bietenbouw was gebruikt, te bebou- wen met andere vruchten, die heel wat meer opbrengen; om in de Belgische behoeften te voorzien dient 50.000 a 60.000 hectaren be- bouwd. De suikerfabrikanten zoeken integendeel hun heil in protectionistische maatregelen van re- geeringswege; zij vragen dat de invoerrechten op vreemde suiker verhoogd zouden worden om de nationale nijverheid te beschermen. Dat invoerrecht bedraagt thans 40 fr. per 100 kilo

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2