Feailietoa-vertellingen. Vorst en Koude. QEMBKQDE BERIC5TEN. Filmwerken INGEZONDEN MEDEDEELINGEN BRABANTSCHE BRIEVEN. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten60ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-tabletten75 ct EEN ELECTRISCHE CENTRALE DOOR.. PAL1NGEN BEDRE1GD. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeenle. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 6 u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags cm 2 uur Lof. GEMEENTELIJKE EN DISTRICTS- ARBEIDSBEURS TE TER NEUZEN. Op 2 Februari stonden als werkzoekenden (hetgeen niet altijd beteekent dat zij werk- loos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschreven 2 Jan. '23 Transport- en losse arbeiders 262 218 Timmerlieden 10 2 Opperlieden 5 5 Schilders 8 8 Metselaars 11 12 Zeelieden 5 5 Voermansknecht 1 1 Fabrieksarbeiders 7 6 Landarbeiders 11 8 Stucadoor 1 1 Centrale-Machinist 1 1 Magazijnknecht-Timmerman 1 1 Chauffeurs 2 325 268 Bij de Correspondentschappen: Axel 68 77 Boschkapelle 61 33 Clinge 28 Graauw 83 65 Hoek 120 120 Hulst 143 125 Philippine 20 23 Retranchement 9 6 St. Jansteen 18 15 Stoppeldyk 25 34 Sluis 28 14 Westdorpe 87 89 Zaamslag 36 37 Zuiddorpe 28 30 754 668 Ulvenhout, 19 Februari 1929. Menier, 't Val nie mee, amico, nouw die- r6k zoomaar as 'nen echten kan- toormenier, aan tafel te gaan zit- ten mee pepier en inkt om oew 'nen brief te gaan schrijven. Want 'k eb juust 'n paar uren achter mekaren zitten Wielbellemen". Keb 'nen boom mm**. aan stukken en brokken gezaagd en gehakt, want „me rokten lillek deur onzen stook", zee Trui van den mergen. En daar de steen- kolen zoo duur zijn drie, vier, tot vier-en- 'nalen gulden 't mud, en dan nog 'n mud da veur z'nen leeftijd erg kort van stuk is uitgevallen, he 'k zellevers 't mes, of liever de zaag er ingezet en leet er nouw 'n schuur mee blokken om vinger en duim aan af te lekken. Da's't mooie bij ons op't plattelaand, amico, as er nood komt, kunnen wij ons eigen nog al lichtveerdig redden. De verkens, de gruunten, de piepers, de stook, de melk, w'ebben alles aan ons eigen en fienen boeren- kool is dan meer weerd, as 'n handsvol geld. Want 't begint nouw toch zoo zuutjesaan te knijpen, amico. De menschen raken deur d'r braandstoffen, nuuwe kost schandalig veul geld, 't eten wordt mee d'n dag schraler en kostbaarder en veul werk leet er al maanden stil. D'r is aan gin water be- kanst te komen en keb al gelezen, as dat er van die afzetters zijn, die veur 'n emmerke water vijf en tien centen rekenen. Da zijn van die lui die z66 deur de kouw bevangen zijn, dat d'r hart is bevroren tot 'nen klomp ijs en da gebeurt dikkels deur d'n diksten en wermsten bontjas henen, jong. En zukke kouw is veul crger as twintig graden vorst! Maar as zukke kouw samendoet mee die van Siberie, dan, amico, dan wordt de wfereld onbewoonbaar. En dikkels ga-g-et samen. En begin-d-al bij de jonkheid. Want g'eddet zeker ok wel gelezen niewaar van dieen aap van 'n kwajongen daar heele- maal in Liejon? En nouw kunde wel zeggen: „da's wijd van m'n bed" maar ollee, da lijk maar zoo! As't in Siberie, wa nog veul wijer weg is, veertig graden vriest, dan vriest et er hier twintig! As't er in Amerika 'nen heeten golf is, krijgde hier 'nen wermen! En as er in Liejon 'nen kwajongen z'n moeder doodschiet omdat ie 'n standje ee g'ad,, wel amico dan zal ik de moeders hier nie graag den ko3t geven, die van d'r zeuntjes op d'r oogen krijgen 't Is allemaal begonnen toen de kinders teugen d'r ouwers begonnen te gijjen en te jouwen. Toen de med^rne opvoedkunst veurschreef dat da zoo heurde. Want nouw me da woord uit m'nen pen- houwer lopt amico de mederne opvoed kunst nouw ben 'k nog nie uitgeprot over da-d-onderwerp. As wij vruuger al was 't maar per on- geluk teugen vaders of moeders „gij" dor- ven te zeggen, wel dan kregen me mee d'ren teut van d'ren klomp 'nen schuup onder ons gewit-wel, da dagen daama het rned&l van vaders z'nen klomp nog in alle kleuren in ons „gewit-wel" sting afgedrukt. En as de meester o{> school ons 'n opduvel verkocht om ons ooren da ze suisten as stoomfluiten, dan hadden me 't hart nie om 't thuis te ver- tellen, want dan dee vader d'r ok z'n porsieke bij da g'r kleurenblind van wier. Maar nouw, amico. As nouw d'n meester lillek kekt, dan staken de jongeheeren en de -dames. Of, as ze 'n slecht report meebren- gen, dan maken ze 'm af. Veur 'n paar maanden gelejen, emmen twee meskes van veertien jaar cda scnijn-d-'nen „gevaarlijken" leeftijd te zijn.r) 'n onderwijze- res dn hals afgesnejen omda ze 'n kwaai report haddenverdiend! En dieen brak in Liejon, ok veertien jaren, die van z'n moeder 'n staandje kreeg, sting 's mergens achter de slopkamerdeur toen ze overend uit bed kwam, schoot ie ze in d'ren rug, morsdood! Maar 't schandaligste was nog naar mijn gevuul, toen de kommesarus van de pliesie "m in verhoor nam, dat ie toen zee gin ant- woord te zullen geven veur z'nen avvekaat erbij was! Wa zegde dharvan? Veertien jaar, moe- dermoorden6£r en da sprikt van „mijnen avvekaat". Amico, as ik op da mem&nt kommesarus van de Liejonsche pliesie was gewiest, ik had dieen kleine bandiet doodgeslagen! As teugeswoorig 'nen kwajongen, die be- neden en boven persies uit z'n broek komt. van z'n moeder 'n staandje krijgt, dan slaat ie naar d'r en de menschen lachen dan mee zo'n lollig, kitsig en pootig boske. Maar as 't kitsige boske veertien jaren gaat worren, dan gaat da lollige manneke schie- ten of zoo iets. Neee, amico ,'t gaat mee de teugeswoorige opvoedkunst verkeerd, da zeg ik as boer! Sinds over de opvoeding op school dikke en geleerde boeken zijn geschreven deur perfes- ters, is 't kepdt. Sins 't endje hout opzij is gezet veur 'nen boek, is 't mee de opvoeding gedaan. „Want", zee onzen bovenmeester, „da's 'n feit, Drd, ge kunt de jeugd veul beter mee 'n ordentelijk endje hout opleien tot alle maatschappelijke en christelijke deugden, zooas in de wet staat, dan mee al die dikke boeken!" En 'k geef d'n man gelijk, Kek maar om oew henen. Op straat loopen z'oew as ouweren mensch veul liever te pletter dan da ze 'n handbreed wijken. 'nen Mensch die mee de kouw 'n bonte muts opzet of 'nen dikken das omdoet, wor nageroepen. Enas ge zo'nen kleinen bandiet bij *i2'n nekvel grept en 'm op 'n ouwerwetsche manier tot de orde roept mee 'n trap onder z'n gewit-wel", dan staan er 'nen heelen hoop onverstaandige menschen klaar, om z'n pertij te kiezen, Neee, amico, nouw de lager onderwijsopvoe- ding 'n zaak is geworren van hoogere-onder- wijsgeleerdheid, is 't mee de opvoeding ge daan. Op tijd 'n onderhoud mee 'n stukske talhout is goud w66rd veur de toekomst. Daar sta-d- ok gin een drukfout in, wa gij En nouw weet ik wel, da veul lui 't mee mijn nie eens zijn; da-t'er nog genogt zijn, die zweren bij de boekskes, maar ik eb lak aan die boekskes zoolank as de heksamens elk jaar slechter worren; zoolank as de moeders op d'r gezicht geslagen worren; zoolank as me lezen van moord op schoolmeesters en moeders; zoolank as schoolstakingen aan de orde van den dag zijn; zoolank de jeugd op straat 'nen ouweren mensch behandeld as 'nen snotpiek; zoolank amico, h6 'k lak aan de boekskes die da-d-allemaal emmen be- werkt. As mijn gewas nie opkomt zooas ik da wil, dan zuuk ik het nie in 't boekske, maar in 't zaad. En as er in 't boekske honderdduzend kee- ren staat dat da zaad zus-en-zoo goed is zoogaauw as da zaad niet den eersten keer opkomt, zoo gaauw neem ik aander. Van be- drukt pepier kan niks gedijen op den akker. En maar weinig op d'n akker van de jeugd. Daar heurt de man bij, die 't uitleet en dieen man mot nie veur de rechtbank geslepl worren, as er eenen lummel in de klas per- beert om heel d'n akker te bederven en as die dan op tijd 'n klap krijgt waar ie van op- frischt. Da's mijn gedacht! Amico, ik schei d'r af. 't Was meer dan wellekes. Ontvang, as altij, veul groeten van Trui en gin horke minder van oewen tot a voe DR<§. URK—LEMMER PER IJSVLET. Woensdagmiddag arriveerd'en te Lemmer 6 UrKers pjr ysviet. Zy hadden den tocht Urk- Lamme. in zes uur voibracht. Na een.ge in- kocpen te heocen gedaan vertioxken ze weer naa. iun e.iand. PER IJSVLET VAN ENKHUIZEN NAAR STaVOHeN. E. Berghuis, A. Edelenbosch en G. Dekker heooen v, ociisdag per ljsviet een tocht van Eiih.hu.zen naar Stavoren gemaakt. in a om haiHen te z.jn vertiokken zijn ze na een zeer zware re.s ues avonas om ha.iacnt te Stavoien gearnveerd. De laacste maai werd ueze tocht ge.naakc cp 12 Januari 1191 door een gezel- scnap van zeven personen, dat er toen acht uur over deed. PER ARRESLEDE VAN VOLLENHOVEN waaK SChuKLand. Woensdag is te Schokland een arreslede met paard bespannen aangeKomen, weike over het ijS tan voiitimove.i is gtieuen. De siede be- hooide toe aan oe heertn Soeters en Nyenhuis te vo.iennoven; er waren vjjf personen meege- gaan. Het ijs .s volKomen oeuouwbaar. Men hennnert z.ch n.e., dat een ae.genjke tocht oo.t gemaakt is. DRLK BEZOEK OP URK. Woensdag hebben ongeveer 500 personen, oncer w.e verscne.uene uames, per Lets van. Er.Knu.zen u.t een D«.zcek aan urk gebracht. Twee oer bezoeke.s zijn s m.duags met het vi.egtu.g van de jy.L.M. weer van Urk ver trokken. Op de fietsen zijn thans ook de auto's ge- vo.gd. vv oensuagm.udag om Kwart over drie z.jn Wee auto s en een motorf.ets u:t Enkhui- zen over het ijs naar Urk komen rijden. Voor v.eze gebeu.te.us bestond enorme beiangstel- Lng. Dverigens wordt in alle richtingen over het ijs van de Zu.de:zee gewandelu. Woensdag- morgen om vijf uur z.jn twee bewoners van Urk over het ijs naar Amsteidam gegaan. Om 1 twee uur 's m.ddngs waren zy op het eiland Marken aangekomen. Twee anuere wa.iuelaars vertrokken 's mor- gens van Urk naar Lemmer en deze zijn daar s middags aangekomen. EEN BARRE NACHT. Dlnsdagmiddag omstreeks 4 uur is te Lem mer bij het provinc.aal stoomgemaal uit zee een man aangekomen, die verklaarde van Enkhu zen te komen. Hij heet Wiebe Planting, is aikomst g van Lseuwarden en is Maandag- morgen om 12 uur uit Enkhuizen van wal ge- gaan, met het doel, naar Stavoren over te ste- ken en zoo Leeuwarden te bereiken. In den namiddag werd het zicht heel slecht. Hij ver- dwaalde en was genoodzaakt, den nacht op het barre ijsvlak door te brengen. Hij bleef den geheelen nacht op een punt vrprtdurend in beweging en trok, teen de dag aanbrak, in Oostelijke richting verder. I vtjbZUMUbN MHUfcUHBUNUF By Apoth. en Drogisten ONGELUK BIJ HET SCHAATSENRIJDEN. Te Zuidbarge kwam het 9jarig dochtertje van den beer j. Stuien bij het schaatsenrijden in bovs.ng met een anuei me.sje; ze kwam te vallen en werd bewusteioos opgenomen. Het bieeK, dat een haarKn.pje in den sraap gedion- gen was. /.e werd naar het z.eKenhuis te As pen vervoerd, doch is onderweg overleden. BEDWELMD. Teneinde de aardappelen voor bevriezen te vrijwaien, ontsrak net bejaarhe echtpaar De N. te IJzendoorn, zoo merut men aan de Tiel- sche Com ant, een turfvuur in den kelder van hun woa.ng. Tengevo.ge van den verst.kkenden roo.v raakien be.uen bedwelmd. Den volgenden mo. gen viel het een buren op, dat de woning gesioten bleef. Na een der toegangen gefor- ceerd te hebben, vond men de be.de oudjes be wusteioos op bed. Den inmiudels ontboden ge- neesheer, dr. Kraaij, mocht het na langdurige pog.nge.i gelukken be.den tot bewustzyn te brengen. ZIEKENV ERVOEK PER VLIEGTUIG. Op Zaterdag 16 Tebiuari ontv.ng de K. L. M. net Vtizutk na ie gaan, or zjj ill staat zou z.jn ua z.ei.en van riaki.ee naar Rotteruam te tiansporteeien, uaar ue verD.ndiiig per boot mec a.t e-.anu s.ec.as meer Dezwaren oplever- ae. lnueruaau deeU z.ch lviaandag 18 heDruari al een geval voor, vvaaiby overoreng.ng noo- u.g was, zooaat ce Pn-AVia, besiuuia uoor den h~er Aier, naar rrakkee werd ged.r.geerd. De tootvero.nu.i.g blevk ju.st o.en moigdi weer hersteid en uaar de pat.ent h.eraan ae voor- keur gaf, was door ucze viucht dus aiieen be- re.Kt, uat ter piaaise ae tocsiand van h.t lan- dingstenein nauer bekeken is kunnen worden. Het terre.n bieek zeer bru.kbaar, aoch aiieen by bepaaiae aaarvoor gunst.ge windr.chtingen. in uen laten avond van 19 Februan kreeg de K.L.M. de mededeelmg dat er thans weer een pat.ent op overbrenging wachtte. De PH- ACJ is toen weer vertrokken met aan boord tevens eemge bewoners van Dirksland, die op aeze wyze weer naar huis konden gaan. De z.ekenauto van het Gioene Kru:s, welke door de zorgen van dr. van- Herwerden, te Rot terdam op net vnegveld gereed stond, bracht den pat.ent onmiddellijk naar het z.ekenhuis. Denzelfden dag werd nog een tweeden tocht naar Flakkee ondernomen ten behoeve van eenige peisonen, die hun woonplaats niet op andere wijze konden bereiken. De centrale, die de geheele IJselstreek, Zwolie, Deventer, Zutphen, incluis en een groot deal van Overyssel voorziet van electriciteit, is geltgen aan het Almelosche kanaal bij Zwoue. De breede afvoerbu.zen voeren het wa ter daar.n af. Die kleine hoek warm water is nu voor visch en vogel een groot aantrekkings- punt geworden. Van de zoo dicht bij de be- bouwde kom zeldzaam voorkomende reiger en de palmgen vinden d.t kleine hoekje lauw wa ter een dorado. Het krioelt daar in het water; geregeld zitten de ijzeren filtreerkorven ver- stopt, en worden zij opgehaald, dan blijken d.kke palingen zich in het vlechtgaas gewerkt te hebhen, zoodat een korf een emmer paling en meer beteekent. De kleinere en .stukjesaal worden opgezogen in het koelwater en bevindt zlch in de machines, zoodat het zeer goed mo- gelijk is, dat cp een gegeven moment stagna- tie in het bedrijf ontstaat doorde aal. HEVIGE SNEEUWSTORM IN DE KRIM. In de Krim woedt een hevige sneeuwstorm. Het spoorwegverkeer is gestremd. De sneeuw ligt op sommige plaatsen vijf meters hoog. NOODSIGNALEN IN DE BERGEN. Bij Bad Aussee werden van een der berg- toppen, de Zwoelfer Kogel, noodsignalen waar- genomen. Men schreef deze toa aan in den sneeuwstorm verdwaalde bergtoeristen of door ae s..eeuw overvalien houthakkers. De gendar merie zond een hulpexpeditie uit, die evenwel geen spoor van verongelukten kon vinden. De leden aer expeditie zelf echter hadden van de hevige koude, het vroor 's nachts 33 graden, zeer veel te lijden. Vijf hunner kregen bevro ren ledematen; sommigen zullen waarschijnlijk geopereerd moeten worden. Van een bergher- der is reeds de rechtervoet afgezet. DE KOUDE IN BELGIe. Ten gavolge van de stremming dar scheep- vaart op de Scheide is het aantal werkloozen te Antwerpen zeer groot geworden. Voor het havenbedryf aiieen telt men er thans ruim 8009. Ook in de fabrieken, binnen en buiten de stad, neemt de werkloosheid fel toe. Te Brussel en ook in andere steden, wordt gratis soep, koffie en brood verstrekt aan voerlleden, chauffeurs en andere personen, die op den openbaren weg hun dagelijksch brood moeten verdienen. De hotelmagnaat Marquet, stelde een zeker bedrag ter beschikking van de openbare kassen van leening, te Brussel en te Oostende, teneinde de behoeftige eigenaars van beddegoed en overjassen in de gelege.nheid te stellen hun panden gratis terug te bekomen. Te Antwerpen heeft het stadsbestuur besloten deze panden te lossen. De griepepidemie blijft eveneens aanhouden met het gevolg dat vele athenea, middelbare scholen, technische scholen, lagere scholen en klndertuinen, alsmede de Handelshoogeschool te Antweipsn, gesioten zijn. In de omgeving van Bergen (Mons) zijn Maandag n.et minder dan zes personen ten ge- volge van de koude gestorven. STERFTE DOOR KOUDE IN DE ARDENNEN. De Derniere Heure, het Brusselsch blad, vertelt, dat de wildstand in de Ardennen van de koude van dezen winter zwaar heeft te lij den. Bij Lesterny zijn zes hinden dood in het bosch gevonden; de dleren vinden op het dikke sneeuwdek, dat den grond bedekt, niets meer te eten. Bij Llbin hebben twee meisjes een jonge ree gevonden, vrijwel in stervenden toestand. Zij hebben nog getracht het dier met warme melk en warme dekking tot het leven terug te brengen, het baatte echter niet. Ook onder de vogals houden koude en vced- selgeb.ek op wreede wijze huis. DE KOUDE IN DUITSCHLAND. Blijkens mededeelingen van den meteorolo- gischen d enst is het weer in Oost-Duitschland opgeklaard en is het opnieuw hard gaan vrie- zsn. Uit Koningstergen werd Woensdagmor- ge i e~n temperatuur van —20 graden Celsius gemeld. De laagste thermometerstand was Woensdagnacht te Berlijn 11% graad C. Ook in het noordwesten van Duitschland is het koud gebleven. Daarentegen is het in het zuidwesten zachter geworden. Reeds Dins- dagmiddag is daar de bewolking toegenomen, teiwijl er op sommige plaatsen ook een wei nig sneeuw is gevallen. Het gebied van hoo- gen druk in het noordoosten van Duitschland bxeldt zlch intusschen naar het zuidwesten uit, zoodat het ook hier begint op te klaren. Op een toeneming van de vorst valt in geheel Oost- en Noord-Duxtschland te rekenen. in hat zuid westen zullen voorloopig nog wat lichte sneeuwbuien komen, waarna het ook hier kou- der wordt. UIT ITALIe. Wegens de koude en de onvoldoende verwar- ming van de schoollokalen zijn alle scholen te Milaan tot Maandag gesioten. Ook te Triest werden de scholen gesioten, terwyl in een groot aantal fabrieken het bedrijf tyd'eljjk is ge- staakt. In verschillende deelen van Triest zijn branden uitgebroken, die echter spoedig kon den gelocaliseerd worden. Aiieen in de kazer- nes van de douane greep het vuur fel om zich heen. Een sneeuwstorm, die over Noord-Italie woedde, heeft de spoorwegen hier en daar met een dikke laag sneeuw bedekt. Bij Falconara zijn 3 lawines neergastort, die de spoorlijn on der een sneeuwlaag van 7 M. zetten. De snel- trein uit Venetie is bij een overweg van het station Iambhasse ontspoord. Persoonlijke on- gelukken kwamen niet voor. AAN DEN RIJN. Het ijs op den Rijn bij Ludwigshafen is over een afstand van drie K.M. gesprongen en wordt in groote schotsen stroomafwaarts ge- voerd. Hetzelfde heeft zich in Oppau voorge- daan; tal van menschen, die zich op het ijs be- vonden, konden zich slechts met moaite in vei- ligheid brengen. Bij Koblenz groeit het ijs in den Rijn steeds aan. Wegens den ijsgang, die na het invallen van den dooi zal intreden en waarnaar de be- volking bezorgd uitziet, is men begonnen met het breken van het ijs op Rijn en Moezel. Zoo is bij het Duitsche Eck een ijsvlakte van on- gaveer 10.000 vierkante Meter opgeblazen. Overal in de dorpen is men bezig voorberei- dende maatregelen te treffen om de schade zoo gering mogelijk te maken. DE GRIEP. De 2e openbare lagere school te Den Bom- mel is wegens de griep-gevallen gesioten. Wegens het heerschen van griep en bof is de o. 1. school te Surhuizum (Fr.) tijdelijk gesioten. Van de 60 leerlingen kwamen er vier ter school. In verband met de emstige griep-epidemie te Amhem zijn de dienstplichtigen welke bij de 2e divisie te Arnhem onder de wapenen zijn voor herhalingsoefeningen reeds Donder- dag met groot verlof gegaan, inplaats van op 28 Febr. a.s. Deze bekorting van diensttijd geschiedde volgens telegrafische opdracht van den Minis ter van Defensie. Ook Woensdag was er geen merkbare ver- betering wat betreft het aantal griep- patienten. De ziekte vraagt nog steeds nieuwe slacht- offers. Waar eerst het grootst aantal patien- ten voorkwamen onder de arbeidende klasse d.w.z. in de volksbuurten, is thans ook het aantal patienten onder de andere kringen der bevolking grooter geworden. In Engeland. Volgens de officieele statistiek, zijn in de afgeloopen week om en bij de duizend men schen in Engeland aan griep bezweken. In de daaraan voorafgegane week bedroeg dit aantal 652. Sedert 1 Januari bedraagt het totaal aan sterfgevallen ten gevolge van griep 2340. In het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar was het 714. De katholieke aartbisschop van Westmin ster heeft aan zijn diocesanen ,in verband met de heerschende griep, die het wenschelyk maakt het weerstandsvermogen van het lichaam in stand te houden, dispensatie van vasten verleend. Een aantal katholieke bisschoppen hebben besxocen aezelfae aispensatie te verieenen. Te Manchester is de sterfte aan griep nog altyd zoo ongewoon groot, dat men extra doodgravers voor de gemeentekerkhoven heeft moeten aannemen. 's Nachts werken zij bij acetyleen-fakkels door. DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Woensdagmorgen omstreeks halftwaalf is nabij rvetuei een man door een van Rotter dam komenden electrischen trein gegrepen en vermorzeld. ONDER VALLEND STEEN BEDOLVEN. Bij de ondergrondsche werken der myn Laura te Eycheishoven is Maandagavond de houwer L. Hermans, onder afvallend gesteen- te geraakt, aan de gevolgen, waarvan hij spoedig overleed. Hermans was gehuwd, 45 jaar oud, vader van drie kinderen. Hy was afkomstig uit Rim burg. ELF RECRUTEN DOOR WOLVEN VERSCHEURD. Naar de Pester Lloyd uit Tirana verneemt, is in Alban:e eene afaeeling recruten, die door gendarmes werd begeieid, uoor 12 wolven aan- gevailen. De roofdieren verscheurden elf sol- uaten. De overigen redden z.ch in de boomen. VIER MIJNWERKERS BEDOLVEN. In den Wolfgangmijn in Ruda zyn door een instort.ng vier arbeidtrs beaoiven. Na een ber- gmgswexk, dat vele uren duurde, konden twee man levend, doch gewond, gered worden. De be:de anderen konuen echter na eenigen tijd nog slechts als lyken worden geborgen. DOOR ELECTRICITEIT GEDOOD. Naar uit Madrid wordt berlcht, ontstond er in e^n piaats in Spanje, tengevoige van kort- sluiting in de electr.sche geiexding, brand. De bewoner trachtte de geleid.ng door te snyden en werd gedood. Zijn vrouw trof een zelfde lot. Een kneciit werd zwaar gekwetst. ZIJN VROUW EN ZIJN CHEF NEERGESCHO TEN. Te Mont de Martin bedrelgde een agent van politie zijn vrouw met een revolver, waarop de vrouw naar buiten snelde en ds hulp inriep van den commissaris van politie. Toen deze de woning b.nnentrad, schoot de man zijn chef neer, schoot op zijn vrouw en richtte toen het wapen tsgen zlchzelf. De commissaris van po litie en de agent waren onmiddellijk dood. De vrouw werd zwaar gewond. GASVERGIFTIGING. In een huis te Trier is een gezin van man, vrouw en een 25jarigen zoon dood in bed ge vonden, tengevoige van gasverstikking Hen ander gezin uit hetzelfde huis kon nog bijtijds om hulp roepen en is naar het ziekenhuis ge bracht. Er was een gasbuis gebroken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Schrale Lippen £2 1 f O f Schrale Netis I La tan-5 II i «n 11 M :r< NOODLOTT'IGE BRAIRD. Bij een brand, die Dinsdagmorgen vroeg te Wallasey, in Cheshire, gewoed heeft, zijn drie vrouwen om het leven gekomen. De man van een der vrouwen had eerst zijn kinderen langa de reeds brandende trap in veiligheid ge bracht, maar toen hij tevug wilde, om de vrouwen te helpen, was het te laat, De vlam- men maakten elken toegang onmogelyk. AAN VAL OP EEN POST AUTO. Uit Dyon wordt gemeld, dat Dinsuagmor- gen bij Aucy-le-Franc een aanslag is gedaan op een postauto. De bestuurder werd later bewusteioos in een bloedDlas gevonden. De aanvaller heeft twee postzakken geopend. EEN MERKvVAAItDlG ONGELUK. Toen een 49jarige vrouw Maandagavond te Genua door de Fossatellostraat liep, werd zjj getroffen door een zwaar stuk ijs, dat aan een dakgoot gehangen nad en plotseling loslieL De vrouw werd zwaar gewond aan het hoofd uaar een ziekenhuis gebracht. Men vreest voor haar leven. Een booswicht heeft van haar ongeluk gebruik gemaakt om de vrouv, te berooven van haar gouden horloge en haar beursje, dat ongeveer 100 lire bevatte. WOLVEN IN LUXEMBURG. ile Mormont in de provincie Luxemburg zijn na een bewogen jacht twee wolven ge- dood. Een der dee.uemers aan de jacht, een Belgisch officier, werd door den tweeden wolf, die eerst slechts licht getroffen was, vrj) emstig gewond. KUNSTIJS. Wanneer straks de dooi werkelijk invalt, kunnen wij onze schaatsen wel opbergen tot den volgenden winter, en misschien wel tot veel later. Maar wanneer men in het dorado van den film, Hollywood, een drama of bljj- spel ensceneert, waarop op schaatsen gereden moet worden, gaat het moeilijk te wachten tot het er vriest, waarop daar weinig kans bestaat, terwijl het te duur zou zijn met een filmtroep naar het barre Noorden te trekken, ten einde daar het tooneel op de schaatsen te cinematografeeren. Daarom maakt men te Hollywood voor een dergelijk geval een baan van kunstijs. Daarvoor zorgt de scheikunde met gebruik- making van het in den handel voorkomend, in de fotografie veel gebruikte thiosulfiet. Bij een fabriek van scheikundige stoffen koopt men een paar ton gewoon kristalwater hou- dend thiosulfiet, bedekt het te gebruiken ter- rein met een dun laagje daarvan, maakt dit glad met een warm ijzer gelijk bij het asfal- teeren van straten gebruikt, laat het daarna afkoelen en de kunstijsbaan is klaar. Bij ge- wone temperatuur is natriumsulfiet een droge, glazige, cenigszins elastische, vaste massa, van ongeveer dezelfde structuur als Ijs, welke eerst bij kamertemperatuur begint te smelten. DIKKE ENKELS. Wij hebben een poos geleden reeds uitvoerlg gewag gemaakt van het onaangename geval, aan een Parijsche modiste overkomen, die, op het punt in het huwelijk te treden, haar enkels te grof vond. Er liet zich een chirurg vinden, die op zich nam door een operatie de dame aan fijne dunne enkels te helpen. De man behandelde eerst den eenen voet, maar de operatie viel zoo ongelukkig uit, dat het been moest worden afgazet. De al te kokette modiste eischte 500.000 frank schadevergoe- ding van den chirurg; vandaar proces. Dit proces is dezer dagen te Parijs voor de recht bank behandeld. De uitspraak volgt de vol- gende week. De Figaro maakt naar aanleiding van dit geval eenige opmerkingen, waaronder deze: Op het gebied van de chirurgie schijnen de virtuositeit van de chirurgen, de bijzondere successen, die zij hebben behaald, er toe te hebben geleid, dat men alles durft wagen. Een zieke, die zich vroeger slechts met angst en beven aan het mes onderwierp, laat zich nu vol vertrouwen opereeren. En nu gaat men aan de kliniek vragen de rol van schoonheids- instituut te vervullen. Het is gemakkelijk in dat verlangen om lichaamslijnen te wijzigen, gezichten te verbeteren, de zelfde opvatting te vinden, die onze tijdgenooten doet wanen, dat het geluk van de menschheid aan mate- rieele verbeteringen is gebonden. Maar het zijn niet de gezichten, die men moet bijwer- ken, het zijn de geesten. En dat is geen werk voor den chirurg. EEN MERKWAARDIG SALOMONISCH GEVAL. Zooals Salomo, de wijze koning van Israel, indertijd een beslissing moest vellen over een zuigeling, en daarbij speculeerde op het lief- derijk moederhart, staan de Italiaansche rechters op het oogenblik voor een heel wat ingewikkelder probleem, dat thans reeds twee jaar de gemoederen in Italie in beroering houdt. Het betreft hier n.l. een man, die zijn geheugen volkomen heeft verloren en wiens identiteit dus niet kan worden vastgesteld, terwijl 2 achtbare weduwen hem opeischen als hun rechtmatig echtgenoot. De eene we- duwe, Signora Canella, een welgestelde dame, die in een weelderig palazzo lesft te Verona, beweert, dat de geheugenlooze prof. Giulio Canella is, vroeger hoogleeraar aan het juri- disch lyceum te Verona, die als vermist werd opgegeven tijdens den oorlog. Haar bewering wordt gestaafd door ieder te Verona, die prof. Canella heeft gekend en zelfs door den plaat- selijken bisschop. De andere weduwe Signora Bruneri be weert, dat hij Mario Bruneri is, die zijn huis te Turijn heeft verlaten aan het einde van Sprinqende Q ti atiden PUHOL Ruwe Huid DE MOOISTE EN GROOTSTE vindt men steeds in het CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUW

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6