i mmm i HP: i||P Bf flp^<^>f||P Dam- en Schaakrubriek. fm WW DAMMEN. SCHAKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN w*&. #>3§ is De raad der gemeente Zaamslag, gelet op een verzoek van mej. M. F. Wie- land, onderwijzeres aan de openbare lagere dorpsschool te Othene om in verband met haar aanstaand huwelijk eervol ontslag tegen 1 Mei 1929; gelet op de Onderwijswet; b e s 1 u i t aan mej. M. F. Wieland, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Othene met in- gang van 1 Mei 1929 op haar verzoek eervol ontslag te verleenen als zoodanig. De VOORZITTER geeft te kennen, dat mej. Wieland steeds tot genoegen van Burge- meester en Wethouders is werkzaam ge- weest; zy zijn er altijd hoogst tevreden over geweest. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. De heer JANSEN vraagt, of Burgemeester en Wethouders geen pogingen zouden kunnen aanwenden om ontslagen te worden van de verplichting te benoemen uit de wachtgeld- eterslijst. De VOORZITTER geeft te kennen, dat daarop gelukkig zoo weinig beschikbaren meer staan, dat het niet aan te nemen is, dat daarvan 6en naar hier zal willen komen. Er is geen keuze meer en daarom hebben Bur gemeester en Wethouders die vraag al ge- daan. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen van af- en over- schrijving van en op de volgende uit- gaafposten der begrooting van inkom- sten en uitgaven van de gemeente voor het dienstjaar 1928. Burgemeester en Wethouders stellen voor van de volgende uitgaafposten af te schrijven onkosten en schoonhouden van het ge- bouw of vertrek enz. 385,83; onderhoud van pompen en riolen 171,16; kosten van de ge- meentereiniging voor zoover niet vallende onder hoofdstuk XIII 264,92%; onderhoud en administratie van bezittingen niet voor den publieken dienst gebruik enz. 132,35%; be- looning van doctoren, heelmeesters, vroed- meesters, vroedvrouwen 550; steun aan uit- getrokken werkloozen 66; werkverschaffing werkloozen 324,15; samen 2394,42; en op de volgende uitgaafposten over te schrijven onkosten en eventueele rechten vallende op de postrekeningen /7,05; onderhoud der lantaams en verdere kosten der verlichting 373,90; subsidie vrijw. brandweer 228,45; kosten van den keuringsdienst ingevolge de Vleeschkeuringswet /25; bijdragen ter tege- moetkoming in de betaling van rente en af- lossing enz. 179,13; onderhoud van wegen en voetpaden 534,11%; onderhoud van wan- delplaatsen en plantsoenen 212,95; kosten van haven enz. /62o,12%; onderhoud en be- diening van klokken enz. f 10; kosten van instandhouding van schoolgebouwen 42,83%; kosten van overbrenging enz. van krankzin- nigen 103,25; subsidie aan armbesturen 52,61%; samen 2394,42. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. 14. Wijziging begrooting electrisch bedrijf voor 1928. Burgemeester en Wethouders stellen voor: onder de ontvangsten de volgende posten te vermeerderen: Afdeeling I. opbrengst uit stroomlevering 1050,27%; etraatverlichting f 349,95meter- en kabel- huur 109,90; diverse baten 23; uitkeering van de gemeente wegens verlies 350,33%; totale vermeerdering der ontvangsten /1883.46; onder de uitgaven de volgende posten te vermeerderen stroominkoop 1859,65; onderhoud 155,56; drukwerk f 33,22; totale vermeerdering der uitgaven 2048,43; onder de uitgaven te verminderen de vol gende posten: arbeidsloonen 106,05; belastingen enz. 40,64; diverse onkosten 18,28; totale vermindering der uitgaven 164,97; blrjft meer 1883,46; onder de ontvangsten te vermeerderen de volgende post: Afdeeling II. kapitaalverstrekking door de gemeente 1089,61%; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende post: kosten wegens uitbreiding 1089,61%. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. 15. Wyziging begrooting, dienst 1928. Naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten daarbij met eenige be- merkingen terugzendende de begrooting, dienst 1929, stellen Burgemeester en Wethou ders voor de begrooting dienst 1929 te wijzi- gen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen de vol gende post: belasting naar het inkomen 1000; onder de uitgaven te verhoogen de volgen de post: aflos van geldleeningen ten laste van hoofdstuk VI komende f 1000. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 16. Omvraag. a, De heer WISSE gelooft zlch de tolk van de gansche burgerij van Zaamslag, als hy zijn verontwaardiging uitspreekt, over de wijze waarop de Z.V.T.M. stroo door het dorp vervoert. Het lijkt wel, zegt hij, alsof geheel Zaamslag den boerenhoeve is. Hij vraagt of daartegen niets te doen is. De VOORZITTER antwoordt, dat reeds ge- schreven is, eerst aan de directie te Drie Schouwen en later ook aan den Directeur, dat er zoo verbazend met het stroo werd gemorst, dat de bewoners er veel overlast van hebben. Hij hoopt, dat het nu zal beteren. Van de zijde van de tram wordt beweerd, dat de tak- ken der boomen afgeknipt moesten worden, doch naar zijn meening worden de waggons te breed geladen. Er blijven soms heele °bos- sen stroo haperen. De heer WISSE merkt op, dat de boomen afgeknipt staan; hij vindt het een onhoud- bare toestand. De VOORZITTER deelt mede, dat er de volgende week vergadering is van de commis- sie van advies der Z.V.T.M., waarvan hij deel uitmaakt. Van die gelegenheid zal hij ge bruik maken om een en ander nog eens onder de aandacht te brengen. b. De heer WISSE merkt op dat, ofschoon nu alles onder de sneeuw zit, en er niet veel van te zien is, het trottoir in de Veerstraat veel heeft geleden, doordat men er steenen heeft uitgenomen om het water van de tram- rails te kunnen doen afvloeien. Nu echter dat alles toch zal moeten worden nagezien, als de vorst achter den rug is, geeft hy in overweging, om het geheele trottoir niet alleen te lichten, doch geheel te verhoogen en het op een fatsoenlijke hoogte te brengen, daar het anders altijd omlaag zal gaan. Het is eigenlijk nooit goed gelegd. Van af Leen- houts ligt het te laag. t De VOORZITTER merkt op, dat het voor- komt, dat het trottoir wat wegzakt. Burge meester en Wethouders zullen er de noodige aandacht aan wijden, maar voor het oogen- blik kan er natuurlijk niets aan gedaan wor den. De heer WISSE wijst er met nadruk op, dat het trottoir niet alleen gelijk, maar ook verhoogd moet worden. Ook het trottoir in de Axelsche straat zal eens moeten worden nagezien, dat zijn plaat- sen waar altijd water staat. De VOORZITTER: We zullen er naar kijken. c. De heer WISSE deelt mede, dat er door vele personen over geklaagd wordt, dat in vele zinkputten de beerput wordt geledigd. Hij meent, dat de oorzaak hiervan is te zoe- ken in het feit, dat de menschen er tegen op- zien om het giervat te huren, waarom hij in overweging geeft, dit voortaan gratis be- schikbaar te stellen. Hij gelooft, dat dit ver- betering zal brengen. Men kan wel zeggen, dan moet de politie hier maar beter naar kijken, doch dit is volgens hem niet de goede oplossing, die kan er niet altijd bijstaan. Het eenige zal zijn de tank gratis beschikbaar te stellen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hem vroeger van de menschen van de reini- gingsdienst wel eens kiachten bereikten, dat de zinkputten met beer verontreinigd waren. Hij stuurde dan den veldwachter eens naar de omwonenden, om na te gaan wiens put ge- ruimd was, en geloofde dat dit wel eenige verbetering had gebracht, althans hij kreeg tegenwoordig dergelijke kiachten niet meer. Overigens heeft hij er geen bezwaar tegen, het voorstel in overweging te nemen, doch hij merkt op, dat het bezwaar der huur toch niet zoo groot kan zijn, omdat het best mogelijk is, twee putten op 66n nacht te ledigen, waar- voor men met eenmaal het huurbedrag kan volstaan. De menschen kunnen daarover overeen komen. De heer DE FEIJTER: Mijns inziens is het niet het bedrag der huur, dat bezwaar oplevert. De voerman met het paard, dat men moet huren, maakt de zaak te duur. De VOORZITTER: Als het bedrag dat aan huur wordt ontvangen klein is, is het niet moeilijk aan het verzoek van den heer Wisse te voldoen. Dan kan die betaling althans niet meer als argument worden aangevoerd. De heer WISSE meent, dat het altijd moei lijk zal blijven, als men geen plaats heeft om het te brengen. De VOORZITTER: Die hebben we nu, op de nieuwen vuilnishoop. De heer D. DEES: Maar dat valt voor de omwonenden niet mee! De heer BARKER noemt dit voor de daar in de omgeving wcrenden geen kleinigheid. De heer WISSE vindt dit zoo ver weg. De VOORZITTER meent, dat het moeilijk is een betere plaats aan te wijzen. Men moest een put maken en het dan dekken. d. De heer HAAR heeft er zich aan ge- stooten, dat er in den laatsten tijd op schuren e.d. zooveel wordt geschreven, dat beneden alle peil en in strijd is met de goede zeden. Hij vindt dit in een woord verschrikkelijk. Hij zou gaame zien, dat er maatregelen ge- nomen werden, die dit kwaad zouden beteu- gelen, en dat de burgerij de politie hielp de daders op te sporen. De VOORZITTER zegt deze toe, dat hij het mogelijke zal laten doen. e. De heer HAAR brengt onder de aan dacht het fietspad van de Ter Neuzensche straat van het dorp tot aan de Groenstraat met een greppel ligt, waardoor hij vreest, dat straks als het gaat dooien dat fietspad geheel onder water zal staan, waardoor het niet mogelijk zal zijn voor de fietsers om dit te berijden. De VOORZITTER deelt mede, dat er juist op dooi wordt gewacht om hierin verbetering te brengen. Dit wordt een karweitje voor de werkloozen. Op het oogenblik is de oorzaak dit, dat bij het strooien van macadam deze altijd zooveel mogelijk naar den hoogen kant van den weg wordt gestrooid omdat de voer- tuigen deze altijd naar beneden schuift. Hij gelooft, als er eenigen tijd over heen is, dat dit wel zal verbeteren. De heer HAAR is van oordeel, dat men, om van den greppel te komen, de graskant zou moeten afsteken. De heer DE KOEIJER merkt op, dat men hiermede voorzichtig moet zijn, daar de weg dan te rond wordt. Dat is gevaarlijk. De VOORZITTER: We zullen met de op- merkingen rekening houden. f. De heer A. DEES vraagt waar de be- kendmaking geschiedt van de sluiting der wegen bij dooi. De VOORZITTER deelt mede, dat het dit jaar erg moeilijk is geweest met de aanhou- dende wisseling van dooi en vriezend weder. In gewone omstandigheden geschiedt dit op het dorp, te Othene en te Reuzenhoek. De heer DEES zou gaarne zien, dat het ook op het Veer en mogelijk nog andere buiten- gehuchten werd bekend gemaakt, dat zou voor de buitenmenschen gemakkelijk zijn. De VOORZITTER zegt toe, dat met dezen wensch zooveel doenlijk rekening zal worden gehouden. g. De heer DEES vindt de draai aan den slager Van Fraaijenhove op het Oosten en Zuiden van het dorpsplein wat kort. Hij zou gaarne zien, dat die wat breeder werd ge maakt. De VOORZITTER: Dan zou de bestrating een stukje verbreed moeten worden, en er zijn palen gezet hetgeen gewenscht was voor het verkeer, die daar ook verplaatst moeten wor den. We zullen er werk van maken. De heer VAN HOEVE deelt mede, dat het noodig was, die palen daar te plaatsen omdat men anders wel tot half over het dorpsplein zou rijden. Naar zijn meening moeten voer- tuigen goed bestuurd worden. De bestuurders zijn in dat opzicht wel eens wat slordig. Men zou de palen misschien wel naar het midden moeten verplaatsen, anders rijden ze er nog tegen. De VOORZITTER zegt toe, dat een cn ander zal worden nagegaan. De heer DEES: Als men dan tegen de palen wil rijden, moet men het zelf maar weten. h. De heer DE REGT vraagt, of er, nu er op het dorpsplein zoo'n prachtig mooi park is aangelegd er bij de Politieverordening ook in voorzien is, om dit tegen schending te be- veiligen. De VOORZITTER wou het eerst maar eens afzien hoe het ging. Hij hoopt, dat het pu- bliek en de omwonenden zullen medewerken om te voorkomen dat de jongelui er Kwaad aan doen. Eerst als het noodig mocht blijken zullen de noodige voorstellen komen om het kwaad te beteugelen. De heer DE REGT: Men kan dan echter nu toch niet optreden en moet dan weer wachten tot de verordening is gewijzigd. De VOORZITTER wijst er op, dat men ieder oogenblik een politieverordening kan wijzigen en wil het liever maar eens afzien. De heer DE REGT: Als het publiek weet dat men optreden kan, zal dat toch invloed hebben. De heer A. DEES vindt het prikkeldraad. dat gespannen is ter bescherming van de per- ken, gevaarlijk. Vooral voor paarden. De VOORZITTER merkt op, dat paarden aan de hand moeten worden geleid, en de ge- leiders behooren te zorgen dat de dieren er niet mede in aanraking komen. Hij stemt overigens toe, dat het de zaak niet versierd. De heer A. DEES: Voor de kinderen be- teekent het niets, die stappen er overheen. De VOORZITTER: Het is een proef en als het niet noodig is, kan het verwijderd worden. De heer DE FEIJTER: Als er een z'n broek aan scheurt zal die er wel niet meer komen. i. De heer BARKER vraagt of Burge meester en Wethouders er nog niet eens over gedacht hebben om op de begraafplaats al- hier een automatisch begraaftoestel aan te schaffen. Hij heeft onlangs in Axel een be- grafenis bijgewoond, waar men zulk een toe- stel bezigt en oordeelde, dat dat heel mooi en regelmatig werkte. Veel beter dan zooals het hier op het dorp geschiedt. De VOORZITTER merkt op dat hij het in Axel juist eens heeft bijgewoond, dat het toe- stel niet goed werkte. Men heeft toen het toestel opzij moeten zetten en de begraving volbrengen op de manier zooals die thans hier nog gevolgd wordt. De heer BARKER: Toen ik het gezien heb werkte het prachtig. Zooals het hier gaat vind ik het altijd een manier die den emst van het oogenblik niet verhoogd en ik acht zoo'n toestel een bepaalde behoefte. De VOORZITTER zal het bij Burgemeester en Wethouders in bespreking brengen. De heer WISSE is het eens met den heer Bakker; de begrafenis wordt bij het gebruik van zoo'n toestel veel plechtiger. De heer BAKKER wijst er op, dat men in Ter Neuzen ook zoo'n toestel gebruikt Dat werkt zeer goed. Naar hij vermeent beloopt de prijs van zoo'n toestel maar 200, zoodat het naar zijn meening best zou kunnen wor den aangeschaft. De VOORZITTER zegt overweging toe; Burgemeester en Wethouders hebben er ook wel eens over gesproken, maar als zij gevoe- len, dat er van den gemeenteraad drang voor uitgaat, is het voor hen des te gemakkelijker om met een voorstel te komen. De heer DE FEIJTER vindt het aange- naam dat er nu ook uit den raad eens stem- men over opgaan, omdat hij het in de verga- deringen van Burgemeester en Wethouders als eens heeft aangeroeru. Hij denkt dat het wel zal gaan. Wat betreft de mededeeling, dat het in Axel niet goed werkte merkt hij op, dat alle begin moeilijk is en het ook zal moeten geleerd worden. De heer WISSE vraagt of er thans geen voorstel van gemaakt kan worden. De VOORZITTER acht het beter, het nog eens aan Burgemeester en Wethouders over te laten. Er moet toch nog prijsopgave en in- lichtingen worden gevraagd. j. De heer BAKKER vindt de verbetering van de fietspad in de Polderschestraat, vanaf Dees en zoo verder, een goed werk. Er zou echter ncg 6dn ding moeten gebeuren. De macadam ligt thans zoo los, dat de fietsers er niet over kunnen rijden. Hij denkt dat daarin wel verbetering in zou zyn te brengen door er eens met een wals over te ryden. Zoo'n ding is, naar hij meent in Ter Neuzen wel te huren. De VOORZITTER zal dit eens overwegen. De heer VAN HOEVE is van oordeel, dat men hiervan niet te veel verwachting moet hebben. Onze wegen zijn te smal. De groo- tere voertuigen komen bij het uitwijken op de paden en die rijden den boel stuk. Hij gelooft niet dat het in orde is te krijgen. De heer BAKKER meent, dat er dan ook zulke sporen niet in zouden gereden worden. Het pad zou het tegen het uitwijken der voertuigen wel niet houden, maar het zou toch een verbetering zijn. De heer VAN HOEVE wil niet tegen spre- ken, dat het een verbetering zou zijn, doch geeft alleen te kennen, dat het werk niet af zou zijn. Het ligt niet zoozeer aan de auto's als wel aan het vervoer der producten met wagens met ijzeren wielbanden; die maken de sporen. De VOORZITTER zegt dat het wel goed zou zijn om een wals aan te koopen gezamen- lijk b.v. met de verschillende polders. Door de ingelanden der polders wordt er toch ook over geklaagd dat de macadam zoo slecht is voor de banden der auto's. Hij zegt toe de zaak eens te zullen onderzoeken, misschien kan dit in de toekomst wel voor elkaar komen. k. De heer BAKKER acht het een goed werk, dat de sneeuw wordt opgeruimd en op hoopen gezet. Hij was nu echter naar Reu zenhoek geweest en het viel hem tegen dat daar de weg niet was vrij gemaakt. Bij den molen o.a. zaten er nog groote hoopen en ook de opril bij G. Dees was niet vrijgemaakt. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet aan hem ligt, doch aan de werkmenschen. Hij had menschen uitgestuurd om de oprillen vry van sneeuw te maken, en nu gaat het toch niet aan dat dan die menschen enkel dat be paalde aangewezen punt schoonmaken. Zij hadden toch als zij zagen dat het op andere plaatsen ook noodig was, dit eveneens moeten doen. Hij is van oordeel, dat er gelanterfant wordt. Hij schaamt zich er over, dat hij de polderbesturen heeft laten aanzeggen, dat de wegen moesten worden vrijgemaakt, ter- wijl de wegen der gemeente zoo blijven liggen. Hij heeft er opnieuw menschen op uit moeten sturen. 1. De heer WISSE meent, dat het een goed ding zou zijn, als men hier in Zaamslag ook over gas zou kunnen beschikken. Hy achtte het daarom goed, dit eens te berde te bren gen en Burgemeester en Wethouders in over weging te geven, daarover eens te denken. Hij heeft van raadsleden van Axel gehoord. dat, indien over 50 5. 60 aansluitingen kon worden gerekend, men het wel op dezelfde voorwaarden zou kunnen krijgen als te Ter Neuzen. Dan zijn er weinig kosten aan voor de gemeente. De VOORZITTER deelt mede, dat de bur gemeester van Axel er hem ook al eens naar heeft gevraagd, doch spreker kon hem toen nog geen antwoord geven. Indien nu blijkt, dat er hier liefhebberij voor is om aan te sluiten, dan kunnen ze het van Axel vragen. m. De heer HAAK wijst er op, dat, aan- gezien het nog steeds sneeuwt, het verkeerd is, de sneeuw maar steeds in hoopen langs den kant van den weg te leggen. Als het aan- houdend blyft vriezen is men er nog niet van af. Het was beter dat die opgeruimd werd, dan waren ook tevens de werkloozen aan den gang. De heer BAKKER vraagt, of de Z. V. T. M. de sneeuw, die zij van hare baan op den weg geworpen heeft, niet zou behooren op te ruimen. De VOORZITTER meent ook, dat de tram de sneeuw die zij op den weg der gemeente geworpen heeft, zou moeten opruimen. Ove rigens is ook hij van oordeel, dat men het niet zoo laten kan. Door de hoopen langs den weg kunnen rij- en voertuigen niet uitwijken. Hij gelooft ook, dat het overweging verdient, dat Burgemeester en Wethouders de zaak nog eens onder de oogen zien en nagaan wat er aan gedaan kan worden. Het opruimen zal wel veel geld kosten, maar het kan toch ook z66 niet blijven. De VOORZITTER sluit de vergadering, door het uitspreken van het dankgebed. CXHI. Het kampioenschap van Z.-Vlaanderen. Deze wedstrijd is verleden week op het laatste oogenbliK uitgesteld en de met span ning tegemoet geziene beslissing daarmee enkele weken verschoven. Intusschen zijn ons nog eenige partijuitsiagen uit West. Z.-Vlaan deren ter kennis gekornen, waaruit blijkt dat de heer I. Verhage te Nieuwvliet regelmatig doorgaat, verrassingen te bezorgen. Hij heeft zich daardoor kranig in de bovenste groep gehandhaafd. Ook de heer Geensen heeft zich door drie achtereenvolgende overwinnin- gen een heel eind naar boven gewerkt. Er zal in de laatste partijen hard om de leiding gevochten worden, zooals uit de stand der deelnemers blijken kan welke thans als volgt er uit ziet: Kaan 16 punten uit 10 partijen; Verhage 16 p. uit 11 partijen; Geensen 13 uit 11; Boogaard 11 uit 10; Kotvis 10 uit 10; Risseeuw 9 uit 8; Van den Heuvel 5 uit 10; P. Luteijn 2 uit 12. Het Zeeuvvsche Kampioenschap. Tot deelneming aan den jaarlijkschen wed strijd om het kampioenschap van Zeeland zijn dit jaar toegelaten: J. Strooband (titelhou- der) en W. Boogaard te Middelburg; L. Goed- bloed Jz. en P. Meijers te Vlissingen; J. van Zweden en K. L. Kramer te Goes, terwijl schrijver dezes als vertegenwoordiger van Zeeuwsch-Vlaanderen deelneemt De titelhouder Strooband is ditmaal slecht begonnen met een verliespartij tegen zijn club- genoot Boogaard welke uitslag de spanning er dus al direct in brengt. Voigens het wed- strydrooster moet deze wedstrija in Maart af- loopen Ook hier bestaat de mogelijkheid echter, dat de vorstperiode storend werken zal. Op de uitslagen en de voornaamste par- tijlen komen wij later terug. Oplossers wedstrijd. Het ijsvermaak oefent een merkbaren in vloed uit op den probleemwedstrijd. De oplossingen komen althans druppels- gewijs binnen. Teneinde nu te voorkomen, dat verscheidene inzenders gedupeerd zouden worden, plaatsen we ditmaal geen nieuwe vraagstukken, maar publiceeren we nogmaals de ter oplossing gegeven problemen No. 21, 22, 23 en 24 en verlengen tegelijk den inzend- termijn met twee weken. Wedstrijdprobleem No. 21. Zwart: 4, 7, 12, 14, 15, 11, 18, 19 20, 22, 23, 25, 35. Wit: 26, 27, 29, 31, 33, 34, 38, 39, 40, 41, 47, 50. Wit speelt en wint. Wedstrijdprobleem No. 22. Zwart: 7, 11, 13, 14, 19, 20, 21, 29, 30, 34, 39. Wit: 16, 22, 27, 28, 31, 38, 41, 42, 43, 45, 48. Wit speelt en wint. Wedstrijdprobleem No 23. Zwart: 3, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 19, 20, 23, 24 en een dam op 35. Wit: 21, 27, 29, 33, 34, 36, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 50. Wit speelt en wint. Wedstrydprobleem No. 24. Zwart: 2, 7, 8, 9, 15, 18, 19, 20, 24, 29 en een dam op 16. Wit: 21, 27, 31, 33, 35, 40, 42, 44, 45, 46, 48. Wit speelt en wint. Oplossingen dezer vier problemen worden ingewacht vddr 18 Maart a.s. De Blankenaar-eindspelen. De beide eindspelen van Mr. C. Blankenaar schynen den oplossers ten slotte toch te machtig te zijn. We willen onze lezers echter in staat stel len, al hun krachten er aan te beproeven en plaatsen ze daarom nogmaals. Eindspel I. Zwart: twee schijven op 28 en 41. Wit: drie dammen op 34, 38 en 45. Wit speelt en wint. Eindspel II. Zwart: twee schyven op 37 en 45. Dam op 41. Wit: twee schyven op 27 en 38. Dammen op 39 en 50. Wit forceert de winst. Oplossingen dezer eindspelen s. v. p. vddr 10 Maart. Probleem N. Cohen. De Haagsche Post bracht onlangs een pro bleem van N. Cohen te Rotterdam, waarin een oorspronkelijk Fransch motief verwerkt is, dat, naar we meenen, het eerst werd toe- gepast in een probleem door den oud-wereld- kampioen M. Fabre. Zwart: 2, 7, 8, 9, 13, 15, 16, 19, 26. Dam op 35. Wit: 25, 27, 28, 31, 32, 34, 39, 41, 45, 47, 48. Oplossing: Wit. Zwart. 1. 34—30 26X46 2. 39—34! 35X24 3. 47—42 24X47 4. 25—20! 15X24 5. 27—21 16X38 6. 4842! 46X40 7. 42X33 47X29 8. 45X1 en wint. Een prachtig verborgen winstgang. CorrespondenceJ. A. te Sluis. Zie de pro blemen, in deze rubriek herplaatst.. De zet ten zijn: D.: Op 57. 3—21 volgt 24—30. S. I: Na 17. Tel—e3 volgt Dd3—g6. S. II: Na 21. De7Xb7 volgt 22. Ld3—h7f. J. J. K. Om het kampioenschap van Belgie. De uitslag is als volgt: Colle, de titelhou der, 5 uit 6, Koltanowski, 4%, Engelmann 2, Varlin Colle verloor alleen tegen Koltanowski lx en won dus 2 partijen vein Engelmann, 2 van Varlin en 1 van Koltanowski. Deze had be- halve 1 verliespunt aan Colle nog punt aan Varlin af te staan, hetgeen beslissend voor de rangschikking was. Engelmann versloeg alleen Varlin en deze bewees door zijn remise met Koltanokwsi, dat hij in dezen strijd toch ook nog iets te vertellen had. Hier enkele indrukken. De wedstrijd had meer in naam dan in wezen beteekenis. De superioriteit van Colle lijdt geen twyfel. Hij versloeg Koltanowski HET WATER WAARSCHUWT U. Als gij last hebt van een brandende, smarte- lijke pijn by de loozing, of de urine dik is en troebel, met een scherpen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rug- pijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben be hoefte aan een specifiek niermiddel. Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vry zeker op nierzwakte. En dat is ernstig genoeg: er bestaat gevaar voor bloedvergiftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevolgen met zich brengen. Foster's Pillen worden in Holland sands vele jaren gebruikt en zyn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nierzwakte, blaas- en urinestoornissen, rugpijn, spit, water- zuehtige zwellingen, rheumatiek en andere gevolgen van schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren in het bloed achterblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etikef let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestraat en Westkolkstraat. in een match met 4 om 0 en 3 remisen! De jeugdige Antwerpenaar is na Colle weer bui- ten kijf de sterkste speler van Belgie. Alleen de weinig uitkomende spelers Tackels, Horro- witz en vooral Sultanbaief zouden zich met hem kunnen meten. Wel was men benieuwd of de twee andere deelnemers krachtig ge noeg zouden zijn om hun invloed op den uit slag te laten gelden. Dit is gebeurd, doch de slot-indruk is, dat zij een klasse lager staan, zoo niet meerdere. Colle was niet op dreef, evenmin als in Hastings. Hij voelde zich lichamelijk niet wel; slechts in de twee laatste rouden was hy beter. Animo voor deelneming bezat hij niet. Hij kon er slechts bij verliezen. Gezien de hem bekende krachtenverhouding was het verloop riskant. Een ongelukje, een onoplet- tendheid, dat eene of andere party zou kos ten, kon in dit korte bestek moeilijk worden ingehaald en zou onaangenaam worden in verband met den ijver en den ernst waarmede Koltanowski zijn toumooien afwerkt. Hij had dan ook den eisch gesteld van 4 ronden in plaats van 2. Doch dit werd door de F. B. E. (Federation Beige des Echecs) niet ingewil- ligd. Een match tusschen hem en Koltanows ki had geen zin. De modus van een tournooi stond vast. En daar moest men rekening houden met den beschikbaren tijd bij de andere deelnemers. Vooral Engelmann kon er geen twee weken aan opofferen. Colle zwichtte tenslotte en verscheen op het laatste moment, zijn belangen opofferend voor die van de schaaksport. Zoo vermocht Belgie weer den jaarlijkschen wedstrijd om het kam pioenschap te houden. Wanneer men bedenkt, dat het voor een beroepsspeler geen kleintje is, om den kampioenstitel van zijn land te verliezen (in het buitenland telt die titel ge- ducht mee), dan doet z'n daad hem eer aan en kan tot voorbeeld strekken aan menige amateurs, die dikwijls het tot standkomen van belangrijke wedstrijden belemmeren om redenen, die heel wat minder gewicht hebben. Colle had in de eerste ronde geen geluk en verloor met Wit een partij van Koltanowski (Zwart) die gewonnen stond. Ze moge hier volgen wegens hare belangrijkheid. 1 d4, Pf6, 2. Pf3, g6, 3. c4, Rg7, 4. g3, d6, 5. Rg2, 0—0, 6. 0—0, Pbd7, 7. Pc3, e5, 8. h3, h6, 9. Re3, c6, 10. Tel, De7, 11. b4 (Wit leidt een pionnenstorm op den Koninginnevleugel in, die winst belooft, omdat Zwart moeilijk e5X d4 kan spelen, zonder Wit ineens te ont- plooien. Vandaar dat d4d5 verzekerd is, met meerderheid van 4 witte tegen drie zwarte pionnen en steun van haast alle witte figuren. Niettemin achten wij Re3 v66r e2 ongezond en een zwakte in de witte opstel- ling, die Wit bij zijn plannen tot acuratesse en spoed maant.) Te8, 12. Db3, 13. d5, Rf5 (Deze zet ondervindt kritiek. De looper doet op f5 inderdaad niets en staat aan g3g4 bloot. Doch wij achten Rf5 meer een vlucht en een plaats maken: Zwart wil zoowel de 7de als de 8ste rij vrij hebben voor het samen- spel van Dame en Torens bij de verdediging. Alles komt op het plan aan. We weten niet of een verdedigingsplan, waarin de opstelling Rd7 voorkomt, veel beter zou zijn. Wij be- twijfelen het. 14. Pd2, Dc7, 15. a4, Tad8, 16. a5, Pc8, 17. a6, cXd5, 18. Pxd5 (bestendl- ging paardpositie het paard op f6 verstopt den raadsheer g7, terwijl Pc3 goed staat door 18. cxd5 verdiende de voorkeur), 18... PXd5 (er dreigde PXf6, gevolgd door aX b7), 19. cxd5, Db8, 20. aXb7, DXb7, 21. Pc4 (beslissend) Db5, 22. Pa5, Pb6 (den pion nemen mocht niet wegens kwaliteitsverlies. Zie 22... DXe2, 23. Tfel, Db5, 24. Rfl enz.), 23. Pc6, Ta8, 24. Tal, e4, 25. Ta5, Dxe2, 26. Tel, Db2, 27. Ddl Rd7, 28. Tbl, Dc3, 29. Tb3, Df6, (Dit geheele pion-incident loopt voor Zwart goed af. Wit heeft tevergeefs getracht, het af te straffen. Hij staat nog goed voor den aanval. Zwart staat voor de verdediging slechter dan voorheen), 30. Pxa7. (Een grove fout in tijdnood: Wit overziet het ant woord van Zwart), 30... Pc4! (Toren en R. zijn aangevallen. Had Wit 30. Txa7 gespeeld, dan was alles in orde geweest en de partij op den damevleugel beslist. Zie de positie na 29. Df6. Het slot werd door Koltanowski krachtig gespeeld: 31. Ta2, Pxe3, 32. fXe3 (gedwongen. Zie b.v. 32. Txe3, Dd4, 33. DXd4, RXd4, 34. Te3a3, e4e3 en wint), Dg5!, 33. g4 h5 (nog sterker schijnt f5), 34. b5 (Wit tracht door hervatting der actie op den damevleugel het evenwicht te herstellen) hxg4, 35. h4, DXh4, 36. b6. g3, 37. Rfl (tegen Dh2t, Kfl, Rh3 enz.), Rg4, 38. Dd2, Rf3, 39. Rg2, TeO, (dreigt mat door Th5 en Dhlft), 40. Tb4, Dh2f, 41. Kfl, Tf5, 42. Kel, Dglt, 43. Rfl, g3g2. Wit gaf op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 3