Hurol ttij Ruwe en Springende Handsn. Poos 30 ct. Borms komt! Borms komt! Borms komt! Vorst en Koude. Financieele Berickten. ifciZAJNUKN M EnEIlERTNfil- IMGEZOMOFN MEOEOEELI«GEN. Bij Griep en Gevatte Koude Bij Hoesten en Bronchitis RECHTSZAKEN. Sanapirin-tablet!en, Huisje 75, 4i', 25 ct. Anga-sironp Flacons van I gld. en t 1.75 Bij Apoth. en Urogisten. op den boog en in de behoefte aan water wordt op verschillende manieren voorzien. Verder vonden we gister een bericht, dat de stoomtram BreskensMaldeghem den dieanst bad gestaakt. Bij onderzoek vemamen we, dat dit bericht onjuist is. Er ontstaat wel eens vertraging, maar de dienst wordt nog uitgevoerd. Wegens de onzekerheid die bestond omtrent de bootdiensten op Ter Neuzen werd van wege de posterijen besloteo zendingen via VlissingenBreskens te laten gaan, terwijl des avonds post wordt verzonden over Belgie. Dit laatste ondervindt echter veel vertraging. Met de treinen in Belgie gaat ook niet alles regelmatig. Voor wat de bootdienst betreft vemamen we, dat sinds den voormiddag besloten is Ter NeuzenHoedekenskerke te staken. Walsoor- denHansweert had van morgen een dienst vice-versa uitgevoerd, doch was voor het ver- dere onzeker. Voorts was hedenmorgen een boot vertrok ken uit Vlissingen naar Ter Neuzen die had moeten terugkeeren wegens het ijs, terwijl de boot die van Vlissingen naar Breskens is ver- trokken moest terugkeeren omdat zij te Bres kens niet kon binnenkomen daar die haven vol ijs zat. Met het oog hierop is besloten een sleep- boot, de „Gouwzee" van de Firma L. Smit, aan twee booten der provincie te doen vooraf- gaan, om te beproeven in de haven van Bres kens het ijs te breken en alzoo de provinciale booten in de gelegenheid te stellen die haven ■te bereiken. Aangezien het niet mogelijk blijft voor de provinciale booten om de aanlegplaats in de oude haven te bereiken, is besloten dat deze voor zoover het mogelijk blijkt den dienst Ter NeuzenVlissingen uit te voeren, lig- plaats zullen nemen aan de ponton in de ■nieuwe of Westhaven. VAREN OF NIET VAREN. Omtrent al of niet bevaarbaar zijn der Schelde loopen blrjkbaar de meeningen nogal uiteen. De een zal in dit geval kans zien te doen, waarvoor een ander bedankt. Dat het jjs belemmering veroorzaakt is vanzelfspre- kend. We hoorden echter dat juist toen Za- terdagmorgen het loodswezen te Antwerpen had te kennen gegeven, dat de vaart niet meer mogelijk was en dus geen loodsen wer- den afgegevem, kort nadien een Nederlandsch loods met een schip aldaar binnen kwam, zoodat belanghebbenden zichwel afvroegen hoe het er nu mede zat. Naar men ons mee- deelde worden thans weer loodsen afgegevem. We zien dat van hier uit geregeld booten afvaren, terwijl er ook de Schelde opkomen. Toch ondervindt men ook hier dat schepen te Vlissingen worden opgehouden, omdat de loods het niet vaarbaar acht. Ondertusschem is van morgen nog een sleep- bootje naar Vlissingen afgevaren om van daar een binnenschip naar hier te sleepen. STOOMBOOTDIENSTEN IN ZEELAND. De Provinciale stoombootdienst Zierikzee Wolphaartsdijksche Veer is gestaakt. De diensten op de Wester-Schelde worden zoo goed als het kan uitgevoerd, maar alleen de dienst VlissingenBreskens kon Woens- dag normaal varen tot den laatsten dienst toe. Noord-Beveland wordt bedreigd met isoleering daar de veerbooten van Veere en van Wolphaartsdijk het eiland haast niet kunnen bereiken. Wel wordt getracht met eem roeiboot de communicatie te onderhouden. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politic alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorweipen inlichtmgen te bekomen zijn aan de aaar achter vermeide adressen: K.nderhandschoen (want) (J. de Rijke, Elle- boog 2. „un..e"-lot, A. J. van Minnen, Tholensstr. 76. neerenhandschoen, L. Berkman, M. Eijke- straat 21. Auto-ueken, politiebureau. Du.mstok, W. Koevoets, Nieuwediepstr. 43. huissieutel, wed. J. van de Wege, le De Feyteistraat 33. roitemonnaie met geringen inhoud, J. Jan- sen, 2e Verbindingstraat 11. Kinderhandschoen. A. E. van Hauwe, Korte Kerkstraat 13. Hc-rdershond, Hainelink, Val, Zaamslag. Handschoen, P. van Dixhoorn, Van Steen- bergenlaan 37. Poitemonnaie met geringen inhoud, P. Ger- reman, Tholensstraat 114. Handschoen, A. Schirris, Blokken 20. Damesportemonnaie met inhoud, A. Lensen, Kazernestraat 11. Portemonnaie met geringen inhoud, Griep, marechaussee-kazeme. Zakdoek, F. A. Vaders, Smidswal 33. Dameshandschoen, D. Maas, Tulpstraat 1. Lederen handschoen. J. 't Gilde, Kerkhof- laan 20. Zakdoek, J. Witte, Jozinastraat 4. BEVRIEZING. In verband met de felle koude lijden ver schillende arbeiders aan bevroren handen, voeten, ooren, neus enz. Indien de bevriezing plaats heeft gedurende het werken, eventueel op weg van of naar het werk, vallen deze ar beiders onder de bepalingen der Ongevallen- wet of Landbouwongevallenwet en is aangifte van het ongeval noodzakelijk, opdat vrije ge- neeskundige behandeling en schadeloosstelling kan worden verleend. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 3 tot en met 9 Februari zpn in onze provincie voorgekomen 7 gevallen van roodvonk, n.l. 2 te Schoondijke en 1 it) ieder der gemeenten Boschkapelle, Hengst- dijk, Hontenisse, Ter Neuzen en Nisse en 9 gevallen van diphtheritis en wel 6 gevallen te Goes, 2 te St. Annaland en 1 te Hontenisse. EMISSIE SCHLUCHSEE WERKE. Een aanzienlijke reductie. Naar wij vernemen zal bij de toewijzing op Inschrijvingen op de emissie der 6 °/r. Schluchsee Werke een aanzienlijke reductie moeten plaats hebben. Arr.-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Februari de volgende zaken behandeld: M. B., huisvrouw van C. D., oud 37 j., zon- der beroep te Philippine, werd verdacht, dat zij op 22 December 1928 te Philippine een klacht heeft geciaan bij P. Sch.pper, wachtmeester der marechaussee te Phn.ppine, dat Eduard Goethals haar op 21 December 1928 te Philip pine oi vau Gent nau beleedigd en dat zij eene strafvervolging verlangde, terwijl zij wist, dat het feit waaromtrent zij de klacht deed, niet was gepleegd. E.sch: 1 maand gevang. I. C. d. K., oud 27 j., treingeleider te Aar- denburg, was door den kantonrechter te Oost- burg veioordeeld wegens het niet zorg dragen dat een goederentrein, die des nachts voort- reed over de Markt te Oostburg, aan de ach- terzijde van een rood licht was voorzien, tot 8 boete of 8 dagen hecht. De ambtenaar van het O. M. was in hooger beioep gekomen. Eischbevestiging van het vonnis van den kantonrechter. P. S., oud 62 j., werkman te St. Jansteen, was door den kantonrechter te Hulst veroor- deeld ter zake van openbare dronkenschap tot 14 dagen hecht. De ambtenaar van het 0. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling tot 3 weken hecht. en 1 jaar opzend'ing naar een Rijks- werkinrichting. DE SPOORWEGEN EN DE VORST. De Nederlandsche Spoorwegen ondervinden groote moeilijkheden van de felle koude, voor- al omdat thans het verkeer en vervoer te water geheel stop staat en dus alle goederen- vervoer zich op de spoorwegen poogt te diri- geeren. Bovendien zijn daar allerlei inconve- nienten als bevroren wissels en wisselbakken, bevroren luchtpompen der locomotieven en bevriezen der stoomverwarmingen van de coupd's bij onvoldoend doorblazen der gelei- dingen na gebruik. Ook ontstond stagnatie door het bevriezen der vetpotten van de wie- len. Het sterkst deden al deze onregelmatig- heden zich gevoelen des morgens, als de trei nen den geheelen nacht hadden stil gestaan en op de kleinere stations, waar geen con- tinu-dienst is. Men is by de Spoorwegen, wat betreft het goederenvervoer, z6o overstelpt met opdrach- ten, dat zij besloten om Vrijdag en Zaterdag alle aanneming van goederenvervoer, behalve levensmiddelen e.d., stop te zetten om alsdan ,,schoon schip" te krijgen. De hoop het met doorwerken op Zondag gereed te zullen krij gen v66r Maandag, moest als ijdel worden opgegeven. VERTRAGING IN DEN LOOP DER TREINEN. Vorst, sneeuw en griep werken thans samen om het spoorwegverkeer nog meer te ontwrichten dan de laatste dagen reeds het geval was. Er is thans vrijwel geen trein meer, die zich ook maar iets aan het spoor- boekje gelegen laat liggen. De oorzaken der vertragingen zijn vele. De locomotieven be vriezen en het personeel heeft de grootste moeite ze 's ochtends rijklaar te maken. Is men daar eenmaal in geslaagd, dan betee- kent dat nog niet, dat de misere ten einde is, want er moet thans veel harder gestookt worden dan normaal, hetgeen weer ten ge- volge heeft, dat meer dan anders kolen inge- nomen moeten worden. Bij het personenver- keer varieeren de vertragingen thans van een half tot een heel uur, soms zelfs meer. Voor- al de treinen uit het buitenland komen zeer veel te laat binnen. Het traject Amsterdam-Rotterdam, dat vroeger bij vorstperiodes nog wel eens tot stagnatie aanleiding gaf, vormt nu een uit- zondering. Het ergst is bet echter gesteld met het goe- derenverkeer dat ten gevolge van het feit, dat het scheepvaartverkeer stilligt, reeds overbelast is. De goederentreinen hebben enorme vertraging en op de stations heeft men handen vol werk ze tijdig gereed te ma ken en te doen vertrekken. DE MAILBOOTEN VAN DE „ZEELAND". Uit Vlissingen meldt men: De mailbooten der stoomvaartmaatschappij ,,Zeeland" ondervinden ook al hinder van drijfijs. Niet alleen bij de Nederl. kust en verder in de zeegaten, maar ook aan de En- gelsche kust en in de haven in Engeland. DRIE KOLENSCHEPEN STUKGEVROREN. Door de hevige koude zijn in het kanaal Wessem-Nederweert drie met kolen geladen schepen ,,Eva", ,,Imbus" en Philip", komen- de uit Ruhrort stukgevroren. Zij waren onder de gemeente Panheel gemeerd en konden niet verder varen wegens den ijsgang in de Maas. EEN MAN DOODGEVROREN. De alleenwonende schoenmaker P. van Dijk te Dantumawoude is door de koude bevangen en overladen. BOOMEN DOOR DE VORST OPEN- GEBARSTEN. Op de Kapellerlaan te Roermond zijn ver schillende boomen door de vorst opengebars- ten, zoodat er kans bestaat, dat deze laan bij t doorgaand vriezend weer in den komenden zomer veel van haar schoonheid zal hebben ingeboet. TWEE MATROZEN IN HET IJSKOUDE WATER. Toen Donderdagavond van de stoomloods- boot No. 9 van het Nederlandsche Loods wezen, die zich bevond om de Noord, een sloep zou worden uitgezet tot het beloodsen van een schip, geraakte er aan boord van de stoomloodsboot iets in het ongereede, ten ge- volge waarvan een tweetal matrozen, A. Pot en Wielenga, beiden uit Vlissingen, te water i geraakte. Het duurde geruimen tijd voor bei- den aan boord waren gebracht. Zij waren j emstig door de koude bevangen. Vrijdag- j morgen arriveerden zij met de loodsboot in de haven te Vlissingen. VERGIFTIGING DOOR KOLENDAMP. Aan de openbare school te Moordrecht, heeft zich in de 4e en 5e klasse een massa- geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, tengevolge wu een gat in de kachelpijp, al- dus meldt ,,Het Centrum". Bijna alle leerlingen werden onwel, sommi- gen op school, anderen toen zij thuis waren gekomen. Verschillende kinderen hebben hevig overgegeven en voor eenigen moest zelfs geneeskundige hulp worden ingeroepen. Des middags is er geen les gegeven. MEISJE DOOR EEN BAANVEGER GERED TE EYGELSHOVEN. Een baanveger op de bruinkoolplas te Eygelshoven heeft zijn moed getoond, door een meisje, dat door het ijs gezakt was, met levensgevaar te redden. Zonder zich te laten afschrikken door de groote diepte van den plas, sprong hij in het water en bracht het kind behouden aan den wal. De burgerij gaf blijk zulk kranig optreden te waardeeren en bracht dadelijk een bedrag aan geld bijeen, dat den baanveger en zijn gezin goed te pas zal komen Maar ook het gemeentebestuur liet zich niet onbetuigd Het zond den man, die werkloos is, een schriftelijke dankbetui- ging en stelde hem in dienst der gemeente aan. AUTO BIJ GORINCHEM DOOR HET IJS GEZAKT. ijonderdagmiddag is de overtocht voor auto's over het ijs van de rivier te Gorinchem opengesteld. Vrijdagmorgen is de zware vrachtauto van de fa. R. J. de Kroos alhier, beladen met kruidenierswaren en levensmid delen, in het z.g. Sleeuwijksche Gat door het jjs gezakt De chauffeur wist zich in veilig- heid te brengen, maar de auto verdween in de diepte. In verband met dit ongeval is de overtocht tijdelijk gestaakt Het pad zal thans omgelegd worden over dikker ijs. FRIESLAND HEEFT GENOEG VAN HET IJS. Ofschoon het Donderdag bladstil was en door de flinke vorst het ijs op de banen in prachtconditie, was het in Friesland niet zoo druk als we dat gewoon zijn Er werden veel minder tochten gemaakt dan men verwacht had. De belangstelling daarin schijnt niet groot meer te zijn en als een der voomaam- ste redenen daarvan wordt aangegeven dat door de strenge koude vooral de oudere gene- ratie is afgeschrikt Bovendien duurt de winter al van Nieuw- jaarsdag af, bracht hij eerst met zijn kwak- kelen veel last, ongerief en schade en nu door zijn felle vorst veel armoede mee. Hoe gau- wer de winter heengaat, hoe liever het de be- volking van Friesland zal zijn. Men noemt nu het ijs: ,,Boodschap-ijs", om dat men er gebruik van maakt om bood- schappen te doen en niet meer voor zijn ge- noegen Het aantal uitgeschreven wedstrijden van allerlei aard is ook niet groot meer, by menige club is de kas ledig en bij het bestuur de fut er ook uit. Deze winter is voor de kassen der clubs een zeer dure geweest, omdat groote sommen moesten worden uitgegeven voor de oprui- ming van de bergen sneeuw op de clubbanen. Als het morgen regent wordt er in Fries land niet getreurd. DE STRENGE VORST IN OUDE TIJD EN. De weerkundige medewerker van het Vad. schrijft: Nu de tegenwoordige strenge vorst gaande- weg het karakter heeft aangenomen van een in ons land buitengewoon meteorologisch ver- schijnsel, gaat men het vergelijken met gelijk- soortige gebeurtenissen uit het verledene. Men gaat er met elkaar over spreken, en zooals het dan gebeurt, ieder weet een bijzon- derheid van een vroegeren strengen winter, allerlei herinneringen worden opgehaald, men weet zich nog te herinneren, dat de thermo meter eens zus of zooveel graden onder het vriespunt heeft gestaan, iwaarbij de verwar- ring tusschen C.- en F.-graden eerst recht groot wordt), men noemt zeer late datums, waarop men nog schaatsen reed of heel dik ijs in het water lag. De fantasie gaat wer ken, de waargenomen thermometerstanden worden hoe langer hoe lager, de laatste datum, waarop nog gereden werd, nadert hoe langer hoe meer de lente, enz. Overdrijving is verleidelijk en tegenspraak moeilijk. De winter van 1890/'91. De eerste winter, waamaar teruggeroepen wordt, is de beruchte van 1890/'91. omdat tusschen den tegenwoordigen en dien winter geen bij zonder koude winters liggen, die zulk een diepen indruk hebben gemaakt. De vol gende bijzonderheden omtrent dien winter zijn ontleend aan de Nederl. Meteorologische Jaarboeken van 1890 en 1891, uitgegeven door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te Utrecht. De temperatuur daalde den 25sten Novem ber 1890 zeer aanzienlijk en bleef gedurende de overige dagen van de maand veel te laag. Dien dag viel b.v. te Utrecht 's namiddags om 5 uur bij Westelijken wind vorst in. Reeds den 27sten werd met een laagsten stand van 10 gr. 4 C. het record van 23 Nov. 1858 10 gr. 6 C.) benaderd. Gedu rende de geheele maand December stond de thermometer te Utrecht geen enkel waar- nemingsuur op zijn normale hoogte maar steeds er onder. In die maand werd de laag- ste stand 's morgens 8 uur van den 30sten, n.l. 15 gr. 8 C. afgelezen, en deze koude werd slechts overtroffen door die van 8 De cember 1871 21 gr. 0 C.). Geen enkele Decembermaand sinds 1849 was zoo koud. Er viel slechts op 4 dagen een klein beetje sneeuw. Behalve den lsten December, was de wind tot den 20sten en van 2731 meest Oostelijk en zwak. De sterke vorst kwam in het midden der maand en van af den 28sten voor. In het begin der maand kwamen eenige dooidagen voor. Van Januari 1891 zegt het jaarboek: „Deze maand heeft als de vorige ten opzichte van de normale temperatuur een tekort opgeleverd, evenwel niet zoo belang- rrjk. De eerste elf dagen bleef de thermo meter steeds onder 0 gr. C. staan; den 12den en 14den wees hij even daarboven en daama tot den 23sten weer beneden 0 gr.; toen trad de dooi in, die de verdere dagen der maand aanhield." De vorst had trouwens verderop in den winter geen bijzondere beteekenis en bleef beperkt tot enkele dagen in Februari en Maart. Ih Januari viel echter vrij veel neer- slag, op 10 dagen sneeuw en op 8 dagen regen. De laagste temperatuur, die in die maand werd waargenomen, bedroeg 13 gr. 4 C., maar was op verre na niet zoo laag als die van Januari 1852, die —21 gr. 0 bedroeg. Wij zien hieruit, dat de groote vorstperiode duurde van 25 November 1890 tot 23 Januari, dus in het geheel 60 dagen, met enkele dooi dagen als onderbreking. Deize zoo beruchte winter overtrof dus de tegenwoordige vorstperiode welke trou wens nog niet geeindigd is met 17 dagen in lengte en viel 37 dagen vroeger in, maar leverde niet zulke lage temperaturen als de tegenwoordige, hoewel in het algemeen over- dag de thermometer meer en op meer dagen beneden het vrispunt bleef, dan nu het geval is. Waarschijnlijk was daarom in dien winter de ijsvorming veel uitgebreider dan nu. Het strenge gedeelte van den winter was in ieder geval vroeg voor bij. DE VAART NAAR ANTWERPEN STOP GEZET. Het Handelsblad van Antwerpen van Za- terdagochtend schrijft: Het sedert Vrijdag verwachte onheilspel- lend nieuws is waarheid geworden. Antwer pen is voor de scheepvaart gesloten Het ijs dat zich op de Beneden-Schelde aan de schor- ren en zamlbanken heeft vastgezet, heeft verder scheepvaartverkeer tusschen de zee en Antwerpen onmogelijk gemaakt. Vrijdag is er nog een schip opgekomen, na- melijk een Castle-boot uit Ter Neuzen. In den loop van den dag is er geen enkel schip meer vertrokken. Zaterdag vertrokken nog de Poseidon" en de „Pennland" en daama was het afgeloopen. Het is een droevig nieuws dat wij aan de bevolking moeten meedeelen en dat ons te meer treft, daar te Antwerpen zelf de scheep vaart nog blijkbaar mogelijk bleef. De toestanden op de benedenrivier zijn ech ter van dien aard, dat voortzetten van de vaart de Schepen aan de grootste gevaren bloot stellen zou, en dat het Loodswezen geen loodsen meer levert, zoomin te Antwerpen als te Vlissingen. Het Loodswezen te Antwerpen is Vrijdag- avond gesloten Al de voor Antwerpen be- stemde schepen, die op de reede van Vlissin gen voor anker lagen, zullen in andere havens moeten gaan lessen. Het is een zware slag voor de haven, voor de havenwerkers, voor alien die nering en tering vinden bij den havenarbeid. Het is nu, nog aleen de dooi die ons kan redden van een periode van armoede en ellende voor duizen- den en nog eens duizenden gezinnen. Daar er voor de sleepbooten hier niets meer te verdienen is op de rivier wegens het stil leggen van de scheepvaart, verlaten zij de haven, de groote togers althans, die te Vlis singen, Zeebrugge en Oostende werk gaan zoeken. Mocht de Schelde voor Antwerpen toevrie- zen, dan zullen zij niet in het ijs geblokkeerd zijn. De kleine togers zijn alle in de dokken gebracht om te schuilen. DE KOUDE IN BELGIe. De lichte verbetering in de temperatuur Woensdag in sommige deelen van Belgie ge- constateerd, is niets anders geweest dan een voorbode van een nieuw kouderecord. In de Ardennen wees de thermometer 24 graden onder nul. Donderdag op het middaguur was de stand 22 te Bastenaken in de provincie Luxemburg; en op de Baraque Michel, in de provincie Luik heeft men 26 graden onder nul bereikt. Donderdagavond daalde de thermo meter te Brussel tot 20 graden onder nul. Daar de gevallen dat personen door de koude bevangen werden, zeer talrijk zijn, heeft de Roode-Kruisvereeniging te Brussel en in de voorsteden 16 hulpposten ingericht, waar ook gratis warme koffie wordt ver- strekt. De Senaat besloot Donderdag in verband met de koude en de daarmede gepaard gaan- de ontreddering op de spoor, de volgende week niet bijeen te komen. In de hoofdstad is verder een aantal scho- len gesloten en moest het tramverkeer wor den ingekrompen daar verscheidene honder- den tramconducteurs ziek zijn. Te Antwerpen ondervindt de dienst der overzetbooten veel hinder van het ijs, men vreesde, dat Vrijdag alle scheepvaart op de Schelde naar zee onmogelijk zou zijn. In verscheiden industriesteden, moesten werkplaatsen en fabrieken, die niet voldoende konden verwarmd worden, worden gesloten. Weer zijn te Brussel en in de provincie eenige personen als een gevolg van de koude ge- storven. BERLIJN IN HET DONKER. Vrijdagavond is, volgens een V.-D.-bericht, het gedeelte van Berlijn, waar de meeste rijks- en gemeentegebouwen staan, evenals verscheidene omliggende straten, geheel in het donker gehuld geweest. De hoofdleidingen der gasfabrieken waren n.l. bevroren en uit vrees voor ontploffingen moest men er voors- hands van afzien ze te ontdooien, Het gevaar bestaat, dat, wanneer de vorst aanhoudt, deze straten een tijdlang zonder licht zullen moe ten blijven .terwijl het mogelijk is, dat nog andere straten eveneens in het donker gehuld zullen worden. Bovendien valt op het oogen- blik ondanks de felle vorst regen, zoodat de straten met een laag ijs bedekt worden, die het verkeer ten zeerste belemmert. Talrijke ongevallen zijn er reeds het gevolg van ge weest. Het kolengebrek doet zich steeds nij- pender gevoelen. Kolenhandelaren hebben nu reeds de hulp van politie moeten inroepen tegen het publiek, dat dreigde de magazijnen te zullen plunderen. Een sterke politiemacht is op de been om de orde te handhaven. VERZACHTING? Volgens een mededeeling van de Deutsche Seewarte te Hamburg zullen weldra warme luchtstroomen, van de Middellandsche Zee komend ,naar Midden en Noord-Europa door- dringen en een afnemen van de vorst teweeg- brengen. GASVERGIFTIGINGEN TE BERLIJN. Te Berlijn hebben er zich in vier woningen gevallen van vergiftiging door uitstroomende gassen voorgedaan, waarvan in het geheel 10 menschen het slachtoffer zijn geworden. In het eerste geval vond men een gezin van drie menschen, man, vrouw en tienjarig dochter- tje, die gedurende den slaap bewusteloos ge worden waren. Door een defecte gaskachel zijn twee vol- wassen menschen en twee kinderen bewuste loos geworden, bij alle vier konden de levens- geesten weer opgewekt worden. Voorts heeft men nog een 66 jaar oude vrouw en haar 37jarige dochter bewusteloos gevonden. Hier was een lek in de gasbuis ontstaan. De brandweer slaagde erin beiden te redden. Ten slotte heeft een 14jarig meisje een zeer emstige gasvergiftiging opgeloopen. Haar moeder vond het meisje bewusteloos; het ongeval is uit onvoorzichtigheid te ver- klaren. Het meisje is naar een ziekenhuis I overgebracht TRAGISCHE H UWELIJKSDAG. In een dorp bij Petrikau reed een bruids- paar in een wagen naar de stad om te trou- wen. Bij aankomst te Petrikau bleek het, dat de bruid doodgevroren was. FABRIEKEN STILGELEGD WEGENS KOLENGEBREK. In Weissenfels zijn de beide grootste onder- nemingen van de papierfabriek van Oscar Dietrich en de machinefabriek Nolle wegens kolengebrek gesloten. In Coswig (Anhalt) moest een bedrijf 2 dagen lang stilgelegd worden. Nog 3 groote bedrijven zijn gedwon- gen tot inkrimping. Ook te Dessau zijn ver scheidene industrieele ondememingen door kolengebrek gedwongen haar bedrijf in te krimpen. HET SNEEUWRUIMEN TE BERLIJN KOST 2 MILLIOEN MARK. Te Berlijn werkt de stadsreiniging met man en macht om de straten van de sneeuw te zuiveren. Het hulppersoneel is opnieuw met 4000 man verhoogd. De kosten voor opruiming van de sneeuw bedragen twee millioen mark. Dezen winter zijn er reeds 40 centimeter sneeuw gevallen. DRIE KINDEREN DOOR KOLENDAMP OMGEKOMEN In de woning van een echtpaar te Nord- hausen zijn drie kinderen van drie tot vgf jaar oud Vrijdag dood aangetroffen. Men vermoedt, dat zij door kolendamp vergiftigd zijn. De moeder had de kinderen eenigen tjjd zonder toezicht in de woning achtergelaten. DE TOEGEVROREN RIJN Het zeldzame schouwspel, hetwelk de doode Rijn biedt, lokt tallooze nieuwsgierigen. Van Keulen tot de Lorelei is er nog eenige beweging in het drijfijs, maar bij de Lorelei zit de rivier over een afstand van vele kilo meters muurvast. Bij Caub heeft men een voetpad over het (js naar Bacharach ge maakt. Reeds thans treft men voorzorgsmaat- regelen teneinde op alles voorbereid te zjjn, wanneer straks de dooi invalt en deze ge- weldige ijsmassa weer tot leven ontwaakt! ONVOORZICHTIG ONTDOOIEN VAN LEDEMATEN. Twee jonge meisjes uit Damerow in Meck lenburg waren van een danspartij met geheel bevroren voeten thuis gekomen. Toen een harer poogde, haar voeten met warm water te doen ontdooien, barstten haar kuiten open, en het meisje overleed aan de gevolgen van haar onbezonnen daad. Van het andere meisje moesten in het ziekenhuis beide beenen wor den afgzet. DE TREIN VAN DEN BEUL WAS INGESNEEUWD. Te Zagreb heeft de koude nog een onge- woon gevolg gehad. Vier bandieten, die door de rechtbank ter dood waren veroordeeld en moesten worden geexecuteerd, zagen hun terechtstelling opgeschort, omdat de beul, die uit Serajewo moest komen, niet was gearrl- veerd, doordien de trein, waarmee hij reisde, in de sneeuw was blijven steken. KOUDE-MISbRE TE LONDEN. Een nieuw gevaar bedreigt Londen. Ten gevolge van de strenge vorst, is door bevrie zing van eenige voomame waterleidingen, ge- brek aan water ontstaan. Naar schatting zijn de bewoners van 250.000 huizen gedwongen zich bij openbare kranen van water te voorzien, daar de leidin- gen binnenshuis bevroren zijn. VIJFTIG MENSCHEN TE LONDEN IN ELKAAR GEZAKT. Vrijdagavond laat werd te Londen bekend, dat in den loop van den dag vijftig menschen op straat van de koude ineengezakt waren. Veertig anderen waren lichter of emstiger gewond doordat zij op de besneeuwde trot- toirs uitgegleden waren. SCHEREN OP 't KANTOOR. Een aantal Londensche firma's geven aan hun personeel dat thuis zonder water zit, ge legenheid om zich op hun kantoren te sche- ren, met het gevolg, dat er elken ochtend voor de vaste waschtafels queue gemaakt wordt. BEVROREN GAS- EN WATER- LEIDINGBUIZEN. Te Londen bevriezen steeds meer gasbui- zen. Het gecondenseerde water bevriest en verstopt de leiding. De gasfabrieken hebben daarom ploegen gevormd, die er op uittrek- ken om bevroren gasleidingen te ontdooien. Omdat er nu zooveel gas gestookt wordt, heeft men den druk moeten verlagen. OP 80 K.M. VAN PARIJS LIGT DE SEINE GEHEEL DICHT. Voor het eerst sinds 1895 is thans, op on- geveer 80 K.M. van Parijs, de Seine geheel dichtgevroren. VISCH IN ZEE BEVROREN. Een bericht van het eiland Jersey, een van de Britsche Kanaal-eilanden, meldt dat men daar in de baai van Broville bevroren visch heeft kunnen verzamelen. GROOTE KOUDE IN NOORD-ITALIe Wolven b(j Fiume Sedert vier dagen sneewt het te Mantua onafgebroken. Het tramverkeer moest wor den stopgezet en de verbinding met de plaat- sen in de omgeving is verbroken. In de stad ligt ongeveer 70 c.M. sneeuw en in de pro vincie een meter. Te Venetie zijn ijsbrekers te werk gesteld, ten einde te trachten het (Js in de voornaamste verkeerswegen, het kanaal Victor Emanuel te breken. Grado, bij Triest, is sedert vier dagen door ijs geblokkeerd. In de Dolomieten vriest het 25 graden Te Flo rence zijn Vrijdagavond alle bioscoop- en theatervoorstellingen afgelast wegens de groote koude. Alle waterleidingen zijn be vroren en er heerscht gebrek aan melk. eieren en groenten. Te Ancona ligt de sneeuw 1 meter hoog, en ten gevolge van den zwaren sneeuwlast is het dak van een bioscoopthea- ter ingestort. De directie der spoorwegen te Bologna heeft het personenvervoer zeer sterk beperkt. Te Villa del Nevoso, bij Fiume, werden 2 kinderen die in het bosch verdwaald waren, door wolven verscheurd. In de nabijheid van Fiume zelf werden zelfs twee houtvesters door wolven overvallen. E6n hunner werd eveneens verscheurd en de andere kon zich in een boom redden. Na eenige uren werd hjj daar doodgevroren gevonden. DRAAGT GEEN DUNNE KOUSEN. Te Nauen zijn van een meisje de beide bee nen tot de knieen bevroren. Zij meende ook in deze koude met ragfijne kousen te kunnen rondloopen, met het gevolg, dat waarschijn lijk de beenen geamputeerd moeten worden. De Berlijnsche Gezondheidsdienst meldt, dat ook andere meisjes, die te dunne kousen droegen, last van de koude hebben gehad. OP HET BODEN-MEER. Woensdagavond hebben vrjf jonge lieden en drie volwassenen het aan de Oostenrijksche zijde van het Boden-meer gelegen plaatsje Hard verlaten met het doel het meer over te steken over het ijs. Plotseling brokkelde echter een groote ijsschots af en wel juist de acht mannen er op stonden. De ijsschotJ dreef op het meer rond zonder, dat de hulp- kreten van de ongelukkigen gehoord werden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2