Magier PREDIKBEURTEH. QKMENQDE BERICHTES Dam- en Schaakrnbriek. BURGERLIJKEN STAND. Moor Alien die dukKelcn Mijnhardt's Laxeertabletten VIER MENSCHEN DOODGEVROREN. RUZIE MET BLOEDIGEN AFLOOP. CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUW. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. DAMMEN. SCHAKEN. ^nP.ZONDHN MEDEDEEETNGKN Ruwe Huid Schrale Lippen A. C. LENSEN'b STOOMVAAR i MAATSCHAPP! ITER NEll'ZETv ZEEVAARTMAATSCHAPPIf .SCHKLDRSTROOM. SCI1EEPVAARTBEWEGING. UNijiiZ/OlNiJllIN MJKUiiUliliLilN Ut,r> met Veisluppmg ut uiueilijken, Uagcn en u.iregciinaiigeu dloeigaiig zijn onmis oaar. \Verken vlug zander kramp ot pijii Blj Apultlekera en Diugisten. Duos 6li ct Vrooiyke tooneeieii op hei ys, net neele Ouae ivanaal uag in aag mc vol viooujk daar- heen zw.erende scnaatsenryders, zexis op een tijufci.p, uat net ys aoot net isestuur der ljs- ciuu nog met venrouwoaar geacnt werd. Een. eerste Doring haa nog siecnts een dikte van 6 a 7 ceuumewis a^^gewezen, maar siecnts weimgen neten z.ch uoor dit een-nacbtsys af- sohriKken. Op net oogenblik is er aan goede gelegen- heuea geen georex. Op ae nondsxreek zyn be- hooiiyite bauen, d.e goeu onueihouaen wor- den, maar er zijn er oo,v, uie t veider zoeken, in ue renting i/riexwart en Sluiskil. Onuernemcnue zaaeniuenscnen maken na- tunruji^erwijze van ue geiegennexd genruik. Voor dtzuiken heeit ueze strenge navorst- pei.oue haar l.cnczyde. ua.iUeiaien in Diauustoffen zien er ook een liohizijue in. Zy kunnen bet amper ai, zoo grout is de naviaag naar bet thans onmisbare artikel. Maar de schaduwzijde! Afgezien van den grooten last der vinmge koude en de duurdere levemjouistanmgne^en, Komt er voor de Indus trie het zwarte spook om den hoex Kijken. Men verkeert in angst en vreeze, dat er ge- bre-k zal komen aan steenkool en het bedryf eronder zal moeten lijaen. Aneriei verontrustenae geruchten doen dien- aangaande reeds de ronde. inen spreekt van aiuanken, van beperken, van stilzetten. booze gerucnten weuswaar, maar die toch een soort van angststemmmg teweeg brengen. Maar er worden tooh ook minder aangena- me ieiten ruchtbaar, die op rekemng van Ko- ning Winter gesteid moeten worden. Zoo zijn by heel veel menschen de winter- voorraden aardappelen bevroren. Sommige komjuenfokkers betreuren het ver- lies van heele nesten jonge rasexemplaren. „Van mijn beste Legnoms', aldus een onzer zegsi.eden", „zijn er op een nacht vijf bevro ren". Ue meeste eieren liggen bevroren en met gebarsten schaal in de nesten. Onverkoopbare waar en dus verlies. Dit alles behoort tot de .schaduwzij de. Maar er is meer. In de winkels begint het hier en daar ook al kiachten te sneeuwen. Dit of dat artikel V Niet voorradig. Ingevroren in het schip. Ik moest verhuizen per Braakman. Maar geen Teiegraaf. De beitt van het gez.n zit al een week elders en ik met de andere helft kan niet weg. W at een misere, welke tegenslagen, wat 'n hoop kosten. 't Is fataal. Inderdaad, wie door het lot getroffen worat, voelt den weer- omstuit van dit wmtertje op de gevoeligste wyze. net klachtenboek is evenwel nog niet volge- schieven. „Niet gezien met de Uarnavalsda- gen! Nogal logiscn. 't Heele huishouden al dien tijd met griep onder de wol gelegen. En geen hulp. En nog niet heel in orde. Maar quoiV Je moet er wel uit om je bestaan te rekken". Maar a quoi bon nog meer staaltjes van dien aard aan te haien. Me dunkt, dat het welletjes is, ofschoon de voorraad verre van uitgeput is. Geef my maar liever de warmte. Z A AM SLAG. Dezer dagen zijn door de strenge vorst bij verschilk-nde personen ooren en vingers be vroren, terwijl veel kameiplanten en bloemen hetzelfde lot troffen. Or'schoon wordt ge- vreesd voor bevroren aardappelen, zal de sneeuwbedekking deze veel ten goede komen. ZONDAG 17 FEBRUARI 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, bedienmg van den H. Doop. Sluiskil. 9 Va u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9 Va u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Genieente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5Vi u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 6 u., dhr. J. Servaas, van St. Nicolaas. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8^ en 10 uur. 's Namiddags cm 2 V2 uur Lof. WOENSDAG 20 FEBRUARI 1929. Herv. Kerk. Hoek. 6 u., Ds. E. Raams. EEN VRACHTAUTO OVER HET IJS. Een van Sneek komende vrachtauto dacht te Eiahuizen de reis te kunnen bekorten door het Fleussenmeer over te steken. Maar dit viel tegen. Op het gladde ijs luisterde de wagen niet naar het stuur en gleed nu eens in deze dan weer in een andere richting over het sp.egelgladde vlak. De tocht werd gevaar- lijk, toen midden op het meer een gioot wak opdeok. Men wist echter nog net er langs te gaan en eindelijk den vasten wal weer te bereiken. DOOR AUTO OVERREDEN. Dinsdagavond omstreeks 8 uur vonden twee heeren, die op den Rijksstraatweg onder Oogstgeest met een auto reden, een meisje bewusteloos langs den weg liggen, dat door een auto was overreden. Nadat de politie gewaarschuwd was, stelde deze vast, dat het meisje de 16-jarige dochter was van den cafehouder Van Leeuwen uit Oegstgeest. Zij werd' naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, doch by aankomst al- daar bleek zij reeds te zyn overleden. Het vorige jaar is bij een auto-ongeluk on der Sassenheim eveneens een doohter van den heer Van Leeuwen om het leven gekomen. MEISJE IN BRAND GERAAKT. Dinsdagmiddag vier uur is een 16-jarige winkeljuffrouw der firma Liveu aan de Voor- straat te Dordrecht met haar kleeding in aan- rakmg gekomen met een brandende kachel. Zy liep ue straat op, waar vooroygangers ae Viammen uooiuen. Deerlijk vermana, is zy naar nuv geiuocntezifcKenhu.s vervoerd. TERiVALJVVERNOOD AAN DEN DOOD UiNTSNAFT. Te Naar den zijn twee me.sjes, de gezusters R., 18 tn 16 jaar oua, ternauwernood aan den docd ontsnapi. Een vooroyganger zag hoe een me.sje .11 het miuuen van ue graoht, waar tot voor koit nog een breede geul was, in het water lag. ny waaxscnuwde da m.litaire pontie, wier wachtlokaal viak bij was. Een der m.i.ta.re poiitieagenten waagde z.ch tot vlak hy het wak en Kon het kind, dat reeds bewusteloos was, redden. Ook voegden zich andere personen bij hem met ladders en tou- wen. Men wilde reeds weer weg gaan toen plotselmg het tweede meisje bovenkwam. Door miadel van een ladder kon men ook dit kind readen. De beide meisjes kwamen, dank zjj de hulp van dr. Van Ugchelen, die spoedig ter piaatse was en kunstmatige ademhaling toepaste, spoedig weer bjj. AVONTUUR IN OUD-BEIJERLAND. Dinsdagavond is de gemeente Oud-Beyer- land' een.gszins in beroenng gebracht door een voorvai dat gelukkig goed is afgeloopen. De famdieieden maakten zich ernstig onge- rust over het uitblijven van zes opgeschoten jongens, die's middags van huis gegaan en niet teruggekeerd waren. Inm.ddels had men op het havenhoofd in de duisternis een vuur ge zien en men kwam tot de ontdekking dat dit in verband stond met de verdwijning. Eenige jon gens wisten te vertellen dat zij zich's middags met een clubje vrienden over het Spui naar het e.land den Beer hadden begeven om aan de andere zijde van dit eiland den toestand van het ijs op de Oude Maas te verkennen. Door den lagen stand van het water hadden Zweden. Wie het warm wil hebben ga naar Coruna, waar de thermometer 11 gr. C. aan- wijst, ook de kust van IJsland is warm aan te bevelen ,de Westkust heeft van Vestmanoer tot Isafjord een temperatuur van 6 a 7 gr. C. In ons land had Maastricht met 17 gr. C. Woensdagmorgen de laagste temperatuur; dat is 19 gr. onder normaal. Over geheel Europa was de temperatuur bijna 12 gr. C. onder normaal. (Tel.) EEN SOLDAAT OP WACHT DOODGEVROREN. Een Wolffbericht maakt melding van nog meer slachtoffers van de vorst. Te Landau is een Fransch soldaat, die voor de kazeme op wacht stond, doodgevroren. Daarop heeft de bezetting onmiddellyk alle wachtposten in- getrokken. In de Palts heeft de koude drie slacht offers geeischt. In sommige steden zijn de scholen gesloten. Te Frankfort a. d. M. zijn de laatste twee nachten vier menschen doodgevroren. Ondanks de felle vorst breidt de griep zich nog steeds uit en heeft zoodanigen omvang aangenomen, dat de ziekenfondsen wegens de enorme verplegingskosten thans reeds een te- kort van 900.000 mark hebben. DE STRENGE VORST. Het scheepvaartverkeer in de haven van Londen moet worden stopgezet. Dinsdag zijn de laatste schepen binnengekomen. Ook de haven van Bregenz moet als dichtgevroren worden beschouwd. Twee Duitsche zeelieden, thuishoorend op een in de Antwerpsche haven liggend schip, zijn tijdens een twist handgemeen geworden. De een stak den ander een mes in het lijf. Een zeer krachtige speelfilm. Een krachtrol van RAUL, WEGENER. Een fiim die van begin tot eind de aandacht ten hoogste ge- spannen houdt. Een film waarvan als het ware een magischen invloed uitgaat. zij gemakkelyk de rietgorzen en grienden van het z.g. Schaar kunnen bereiken. Zij waren ech ter teruggekeerd, terwijl de overigen hun ont- dekkingstocht voortgezet hadden. Wat was nu het geval? Toen de laatste zes van de jeugdige ontdek- kers terug wilden keeren, moesten zij tot hun schrik ervaren, dat zij door den vloed totaal gei'soieerd waren. De griend, waarop zij zich bevonden, was door den vloed van het eiland den Beer afgescheiden, doordat het ijs los- raakte. Onderwijl beraamde men in Oud-Beijerland plannen om hulp te bieden, daar men ver- moedde, dat de jongens in levensgevaar zou- den verkeeren. Voortvarende lieden wilden zelfs de klok laten luiden, maar dat bleek niet noodig, want twintig personen, waaronder twee politie-agenten, toonaen zich bereid om hulp te gaan verleenen. Gewapend met planken, dreggen en touwly- nen begaf men zich met lantaarns op weg, Het was toen half negen. Het gelukte de reddings- exped'itie om de jongens met een lijn op den vasten wal te sleepen, waarbij echter nog eeni- gen van hen door het y's zakten en een nat pak opliepen. MET MELK GEBLUSCHT. Woensdagnacht ongeveer 1 uur is brand ontstaan in de zuivelfabriek van den heer O. Hoogland te Veenendaal. Door spoedig in- grijpen kon de brand tot het magazijn be- perkt blijven. Wegens de strenge vorst kon de motorspuit, die spoedig ter piaatse was, geen dienst doen. Het blusschingswerk moest nu met emmers melk uit de fabriek zelf ge- schieden. Verzekering dekt de schade. Woensdagmiddag is een tot dusver onbe- kend gebleven persoon, vermoedelijk afkom- stig uit Voorhout, in een vaargeul op de Kagermeren onder de gemeente Warmond door het ijs gezakt en verdronken. In op- dracht van de burgemeester van Warmond heeft zich Woensdagavond te halfzes de ge- meenteveldwachter Romein, in gezelschap van den rijksveldwachter Jacobs en den jacht- haven-eigenaar Visch per ijsvlet van laatst- genoemde naar den overkant der meren be geven, waarin een boerderij het lijk was ge- borgen. Door de duisternis misleid is deze ijsvlet op een zwakke plaats in dezelfde vaar geul eveneens door het ijs gezakt. De drie mannen geraakten te water. Jacobs en de heer Visch wisten zich aan de ijsvlet vast te grijpen en zich zoo boven water te houden. Op hun hulpgeroep kwam de heer C. Copper uit Warmond tien minuten later aangesneld en wist met behulp van ladders deze beide personen te redden. De 35-jarige gemeente- veldwachter Romein was evenwel in de tou- wen van de ijsvlet verward geraakt en kwam jammerlijk om het leven. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. Bij het schaatsenrijden is de 23-jarige Neefs op de Engelsche Dieze bij den Bosch door het ijs gezakt en verdronken. Woensdagmiddag zijn twee jongens, toen zij de rivier de Merwede bij Sliedrecht over wilden steken door het nog te zwakke ijs gezakt en verdronken. Een derde werd op een andere plaats op de rivier met veel moei- te gered. Woensdagmiddag half vijf zijn twee jongens, de 15-jarige V. en de 10-jarige E. bij de Merwedehaven te Dordrecht, door het ijs gezakt en verdronken. WIE HET WARM WIL HEBBEN, GA NAARIJSLAND! Over bijna geheel Europa, uitgezonderd IJsland, West-Engeland met Ierland en het Zuid'elijk dcel der Middellandsche Zee-schier- eilanden duurt de felle koude voort. Wel ge- niet het Noorden van ons land van een „milde" temperatuur van 6 en 7 gr. C. het betrekkelijke van alles wordt hierdoor wel onderstreept maar Zuid-Frankrijk kreeg heden zijn beurt, te Clermont, Bayonne, Toulouse en Toulon daalde de temperatuur sinds Dinsdag achtereenvolgens tot 15, 15, 17, en 13 gr. C. Woensdagmorgen was de tem peratuur er 22, 7, 11 en 13 gr. C., hetgeen daar natuurlijk zeer laag is. In een groot deel van Duitschland is de temperatuur 20 tot 25 gr. C. onder normaal en vriest het 20 tot 27 gr. C., de laagste temperatuur, 35 gr. C., kwam voor te Stensele in Midden- Stervend is het slachtoffer naar het hospitaal vervoerd. De 27-jarige dader is aangehouden. DE ONTZETTENDE MISDAAD TE ANTWERPEN. De Antwerpenaar De Ceuster, die zooals gemeld, drie zijner kinderen op wreedaardige wijze heeft vermoord, is Zaterdag voor den rechter van instructie verschenen. Hij ant- woordde cynisch op iedere vraag; „Ik heb mijn plicht gedaan". Uit het eerste onderzoek door den politie- arts blijkt, dat de dader een maniak is, die aan vervolgingswaanzin lijdt. Waarschijnlijk zal de moordenaar in een krankzinnigenge- sticht worden opgesloten. DOOR ZIJN SCHOOLKAMERAAD DOODGESCHOTEN. Woensdagmorgen heeft te Altona een leer- ling van de vierde klasse der middelbare school voor jongens, zekere Gosch, zijn schoolkameraad May doodgeschoten. De leer- lingen waren zoo opgewonden door dit voor vai, aldus de ..Hamburger Echo", dat het on- derwijs aan de geheele school moest worden gestaakt. Uit het onderzoek zal moeten blij- ken, of men hier met een ongeluk te doen heeft. IN ROEMENIe ZIJN 43 MENSCHEN DOODGEVROREN. De vinnige koude doet zich ook in de Bal- j kanlanden in hevige mate gevoelen. Uit Boe- karest wordt gemeld, dat in de Boekowina een temperatuur van 33 graad onder nul heerscht. Het treinverkeer moet worden ge staakt, zoodat de Boekowina van alle verkeer afgesloten is. Het ijs op den Donau is twee meter dik. Te Boekarest zelf vriest het 34 graden. Voor zoover tot nu toe vastgesteld kon worden, zijn in Roemenie 43 pprsonen doodgevroren. In een dorp in de buurt van Cantina zijn tien personen, twee mannen, twee vrouwen en zes kinderen gevonden, die doodgevroren waren. Bij Kisjineff is een ge heele boerenfamilie, bestaande uit veertien personen, door bevriezen om het leven ge komen. Te Buzeu werden 12 personen het j slachtoffer van de vorst. In Hongarije is de koude verminderd, zoo- dat het thans gemiddeld 12 graden vriest. Woensdagmorgen vroeg begon het te Boeda- pest dicht te sneeuwen, zoodat het straat- verkeer bijna onmogelijk is geworden. De minister voor de volkswelvaart heeft gelast, dat 50 wagons kolen onder de minder bemid- delden zullen worden verdeeld. In de volks- keukens worden gratis warme spijzen ver- strekt. In Tsjecho-Slowakije is ongeveer 24 pCt. van het spoorwegpersoneel ongeschikt voor den arbeid, doordien lichaamsdeelen bevroren zijn. Het sterftecijfer in Tsjecho-Slowakije is met 50 pCt. gestegen. De stations te Praag en omgeving staan vol goederenwagons, die niet gelost kunnen worden. Slechts de wa gons met kolen worden zooveel mogelijk gelost. CXII. Oplossing der wedstrijdproblemen no. 19 en 20 uit de rubriek CVIII. No. 19, auteur J. J. K. We hebben met dit probleem wel succes gehad. Van tal van zijden is ons meer dan eens gevraagd, of de stand wel goed was, anderen klaagden over de moeilijkheid, weer anderen verklaarden de oplossing niet dan na de uiterste inspanning te hebben kunnen vin- den, terwijl velen hun compliment maakten over het verrassende van den uitstekend ver- borgen winstgang. De stand in cijfers was: Zwart3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 18, 22, 23, 26, 29. Wit: 21, 25, 27, 30, 32, 35, 37, 38, 39, 43, 44, 45, 48. Wit. Zwart. 1. 3731 26X28 2. 39—34 29X49 3. 30—24 22X31 4. 2520! 16X27 5. 3833 49X29 6. 24X4 15X24 7. 4X26 slaat 7 schijven en wint. De 3e en 4e zet vormden de grootste moei lijkheid in dit vraagstuk. Wedstrijdprobleem No. 20, van Rene Ortige, Frankrijk. Uit ,,Het Damspel" van Mei 1913. Zwart: 2, 4, 7, 8, 9, 13, 14, 18, 20, 21, 35. Wit: 25, 28, 32, 34, 37, 38, 39, 41 44, 47, 50. De niet moeilijke, maar buitengewoon eco- nomische bewerking is als volgt: Wit 28—22 (Zwart 18X27); 37—31 (27X 36); 3430 (35X24); 4742 (36X47); 32 27! (21X34); 44—39 (47X44); 50X10 (4x 15).' en 25X1 wint. Een fraai'stukje uit de ouderwetsche probleemschool, die aan een eenvoudigen, natuurlijken stand meer waarde toekende dan aan de vemuftigste combinatie, wanneer deze verkregen was in een gewron- gen of onmogelijken stand. De puntenstand der oplossers na 20 pro- blemen is thans: W. Boogaard te Middelburg 23 punten; J. Luteijn te Groede; D. Kaan, J. v. d. Heuvel, J. P. Geensen, J. Kaan Dz. te Ter Neuzen, alien 22 punten; J. Scheele te Zaamslag, A. de Zeeuw te Ter Neuzen, J. van Wijck te Middelburg, L. Goedbloed Jr., Jac. Boogaard en A. A. Geen sen te Vlissingen, alien 20 punten; F. Harms te Ter Neuzen 19 punten; A. A. Riemens te Axel en J. J. Almekin- ders te Sluis, ieder 17 p.; G. de Blaeij te Middelburg 16 p.; P. v. d. Heuvel Jz. te Ter Neuzen 15 p.; „Beginner" te Ter Neuzen en N. N. te Den Haag, beiden 14 p.; D. Luteijn te Oostburg, Amateur" te Ter Neuzen en A. de Vriendt, Ter Neuzen, 12 p.; F. Haak te Axel 10 p.; S. J. Boogaart te Zuidzande 8 p. Eventueele bezwaren tegen dezen stand binnen veertien dagen aan onderstaand adres. We ontvingen onlangs een probleem van den heer Jac. Boogaard te Vlissingen met verzoek het in onze rubriek op te nemen. De stand is: Zwart: 4, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 23, 28, 32, 36. Wit: 21, 22, 24, 25 26, 30, 33, 37, 39, 40, 47. Hoewel de oplossing van dit eenvoudige probleem en de er in verwerkte idee lang niet onverdienstelijk zijn, verliest het vraagstuk als zoodanig alle waarde door het absoluut onverklaarbare van Zwarts laatsten zet. Deze toch moet 2732 geweest zijn, het geen echter door de aanwezigheid der witte schijven op 21 en 22 onmogelijk is. We heb ben hier te doen met een elementaire con- structiefout, die in dit geval intusschen wel weg te werken lijkt. Wie onzer lezers be- proeft dit eens? De oplossing verloopt als volgt: Wit. Zwart. 1. 4741 36X47 2. 403547X20 3. 22X33 20X31 meerslag 4. 26X10 17X26 5. 25—20 15X24 6. 30X6 4X15 7. 6—1 26—31 8. 123 en wint. Oplosserswedstrijd. We zijn nu hard op weg naar het eind van onzen problemenwedstrijd en zoodoende ge- naderd tot de traditioneele en beruchte „laat- ste loodjes", die ook hier bijzonder zwaar zullen wegen. Het tweetal problemen, hier- onder ter oplossing gegeven, zal onze lezers en oplossers wel eenige oogenblikjes kosten, maar de voldoening zal dan ook dubbel groot zijn. Wedstrijdprobleem No. 23. Zwart: 3, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 19, 20, 23, 24, en een dam op 35. Wit: 21, 27, 29, 33, 34, 36, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 50. Wit speelt en wint! Wedstrijdprobleem No. 24. Zwart: 2, 7, 8, 9, 15, 18, 19, 20, 24, 29 en een dam op 16. Wit: 21, 27, 31, 33, 35, 40, 42, 44, 45, 46, 48. Wit speelt en wint! Oplossingen dezer beide problemen v66r 10 Maart aan J. J. Kaan te Sluiskil. Het kampioenschap van Z.-Vlaanderen. Aanstaanden Zondag zal te Zuidzande de beslissing vallen. Uit den aard der zaak zou- den we reeds thans voorspellingen kunnen gaan doen, maar wetend, dat nergens meer verrassingen bestaanbaar zijn dan op het dambord, zullen we ons er van onthouden, kansberekeningen te maken. De uitslagen der laatste partijen worden overigens met groote spanning tegemoet gezien. Voor zoover ons de resultaten der onder- ling gespeelde partijen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen bekend zijn, is de stand der deel- nemers, die nog voor den kampioenstitel in aanmerking kunnen komen als volgt: Kaan 16 punten uit 10 partijen; Geensen 13 uit 11 partijen; Verhage 11 uit 7; Boogaard 10 uit 8; Risseeuw 9 uit 8. Correspondentie. J. S. te Zaamslag. Uw oplossing van probleem 19 was foutief. Zie de goede oplossing in deze rubriek. L. G. en Jac. B. te Vlissingen en W. B. te Middelburg. Wij kunnen tot onzen spijt uw zienswijze betreffende de bijoplossingen niet deelen. Binnenkort bestaat de gelegenheid die kwestie eens mondeling te bespreken. J./J. K. EugcimannVarlin. Partij uit den vierkamp om het kampioen schap van Belgie gespeeld in de eerste ronde, Zondag 10 dezer te Gent. 1. d4, d5, 2. Pf3, Pf6, 3. e3, Rf5, 4. Rd3, e6, 5. 00 (ruil komt in aanmerking) Rd6 (deze zet is bij goed spel van Wit eene vrijheid: Zwart, in de nahand, heeft zijn Konings- looper voor de verdediging noodig, hier op e7; op d6 heeft de Raadsheer slechts eene aan- vallende stelling. Tot den aanval van Zwart, ook niet als afweer, behoeft het Wit niet te laten komen), 6. c3 (hiermede leidt Wit eene ontwikkeling in, die foutief is, althans tijd- roovend, 6. c4 zou pittiger zijn geweest), 6... 0—0, 7. Dc2, RXd3, 8. DXd3 (Wit is het voordeel van den voorzet kwijt) c5, 9. Pbd2, Pc6, 10. e4, cXd4, 11. PXd4, Tac8 (de Toren wordt hier tegen een muur geplaatst de pion c3 zoodat de meerdere ontwikkeling slecht eene schijnbare is. Ruil was dan ook beter. Zie PXd4, DXd4, dXe4, Pxe4, PXe4, DXe4 met gelijk spel voor Zwart), 12. eXd5 ,Pe5 (een goede zet slechts indien goed vervolgd. Zwart creeert zich zelf den plicht de met Rd6 reeds begonnen aanvals- stelling uit te bouwen; hij moet den druk tegen de witte rokade van nu af vermeer- deren, anders is zijn stelling gecompromit- teerd: voor de verdediging deugt ze hoe lan- ger hoe minder), 13. De2, PXd5, 14. Pe4, Pg6 (een slechte plaats voor het paard. Hier was Doom* 30-60 ro 90 Ct- Tube HO ex. Bo Apotb. a DrogMco Rb8 noodzakelijk met bestendiging druk tegen de rokade. Zoowel de Dame als de paarden dreigen dan mee te doen), 15. Rg5, Re7, 16. RXe7 (waarschijnlijk was hier 16. f4 een sterke zet, eventueel gevolgd door RXgS, fXg5 plus aanval), 16... DXe7, 17. Tadl, Tfd8, 18. g3, (een sterke zet: belet Zwart op f4 te komen en bereid f4 voor, welke pion van belang is tegen het paard op g6, op Pb5 met de bedoeling om naar d6 te gaan, zou Fdf4 zijn gevolgd), 18... a6 (tegen Pb5), 18. h4, Pf6 (Wil ten slotte h5 tegen gaan), 20. Tfel, Td5, 21. Pf3, Tcd8, 22. Td4, TXd4, 23. PXd4 (dit krijgertje spelen verandert weinlg aan den algemeenen toestand. Weliswaar kan Wit nog niets overwegends beginnen), 23... e5 (beter was den pion zoo te laten. Zwart staat voor dezen zet niet goed genoeg), 24. Pdf5, De6, 25. PXf6f, DXf6, 26. De4, Db9 (de pion b7 was aangevallen), 27. Te2 (bo- schermt b2), 27... f6 (maakt het paard g6 weer mobiel), 28. h5, Pf8, 29. Dc4f, Kh8 (een fout die de partij kost. Afdoende was De6), 30. Df7, Pe6, 31. h6, Tgl, 32. Td2, Dc6, (er dreigde Td7), 33. Td8! Zwart gaf op. Omtrent den wedstrijd vernemen wy, dat Colle in de eerste ronde door een foutzet in een gewonnen positie van Koltanowski ver- loor. In de tweede ronde won Colle van Eugelmann en Koltanowski van Verlin. De vierkamp duurt tot en met 17 Februari 1929. Er wordt gespeeld in een der bovenzalen van Hotel de l'Yzer te Gent, Vlaanderstraat 53, elken dag van 3 tot 7 en 8 tot 12, toeganke- lijk voor liefhebbers. Kampioenschap Parijs. De titelhouder Baratz werd opnieuw kam- pioen, met 12 uit 14, n.l. 10 gewonnen en 4 remisen. Den tweeden en derden rang deelen Schwarzkopf en Zuckermann, terwijl de be- kende, te Parijs woonachtige meester Znosko Borowski 4de is. Deze nam vroeger deel aan Internationale tomooien. In den laatsten tyd verschijnt hij alleen nog te Hastings. Hfj heeft naam gemaakt als schrijver van too- neelstukken, romans en natuurlijk ook van schaakboeken. Een daarvan, over de vraag of Capablanca al of niet onberispelijk speelde en te overwinnen zou zijn, werd gepubliceerd in een tijd, waar de Cubaan nog voor onver- slaanbaar geacht werd, en trok vooral de aandacht van Aljechin. HULST. Huwelijks-aangiften. 19 Jan. Josephufl Ludovicus de Smit, oud 26 j., jm. en Anna Josephina de Potter, oud 24 j., jd. 24 Jan. Henri Bernard Picavet, oud 35 j., jm. en Maria Nathalia Alexandrina Fricot, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Jan. Francin- cus van Hoye, oud 23 j., jm. en Susanna Maria Fidelia de Kort, oud 23 j., jd. 2 Jan. Richard Emile Freijser, oud 26 j., jm. en Maria Livina Cornelia Boel, oud 26 j., jd. Ge.boorten. 6 Jan. Jenny Pieternella Louisa Eugenie, d. van Johannes W. Verbist en van Orphelia M. M. Adriaansens. 14 Jan. Carols, Maria Anna Eugenia, d. van Rudolf J. A. Adriaansens en van Mathilda Louisa M. Fas- saert. 20 Jan. Joseph Gerardus, z. van Emiel M. van de Walle en van Maria Leonia van Waes. 24 Jan. Paul Joseph Rachel Achilla, z. van Achilles A. A. de Cock en van Margue rite M. Schaut. 26 Jan. Robert Seraphien, z. van Pieter J. de Gucht en van Elodie Fran- cisca Bruggeman. 31 Jan. Ludovicus Leo- nardus, z. van Joseph A. Freijser en van Andree Irma Van Goeye. Overlijden. 4 Jan. Adrianus Bol, oud 82 j., weduwn. van Jacoba H. van Keep. 8 Jan. Petrus Severins van Strijdonek, oud 73 j., z. van Jan F. van Strijdonek en van Francises Bernaert. 12 Jan. Petronella Heijman, oud 70 j., wed. van Johannes Cammaert. 30 Jan. Philomena Celestina Hesters, oud 66 j., d. van Ludovicus en van Maria Theresia v. Buijsen. s.s. HELENA in lading te Barry voor St Vincent. s.s. MAGDALENA van Concepcion naar Newcastle on Tyne passeerde 14 dezer Madeira. s.s. TERNEUZEN in lossing te La Guarla (Venezuela). s.s. SCHELDEJOL, 260 ton, vertrokken van Gent naar Wisbech, s.s. SCHELDEDAM, 650 ton, te Brugge in reparatie. s.s. SCHELDESOP, 750 ton, in lossing te Newhaven. s.s. SCHELDESTROOM, loOO ton, in lossing te Blyth. s.s. SCHELDEDIJK, 7500 ton, 6 dezer ver trokken van Portlouis naar Tulear. s.s. SCHELDESTAD, 8000 ton, vertrekt 18 dezer van Shanghai naar Kobe, s.s. SCHELDEPAS, 8500 ton, in lading te Antwerpen voor Shanghai, s.s. SCHELDELYN, 11000 ton, van Ter Neu zen naar Colombo, 10 dezer Quessant ge- passeerd. Voor Ter Neuzen: 14 Febr. Eng. s.a. DORe, 1141, kplen, New-Castle. Van GentTer Neuzen: 14 Febr. Eng. s.s. MERANNIO, 563, stukg., Londen. Voor Gent: 13 Febr. Eng. s.s. TAM- WORTH, 711, kolen, Goole; Fransch s.s. DAN At), 978, pyriet, Caen; Eng. s.s. TEES- WOOD, 416, ledig, Londen. 14 Febr. Eng. s.s. OTTERHOUND, 409, ledig, Havre; Eng. s.s. CULMORE, 181, ledig, Londen; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Noorsch s.s. SNYG, 757, pyr., Thams- havn; Noorsch s.s. ELDRID, 998, pyriet, Thamshavn; Eng. s.s. OUSE, 419, stukg., Goole. Van Gent: 13 Febr. Eng. s.s. CHARL- WOOD, 600, Kolen, Havre; Deensch s.s. FRIEDA, 1270, ledig, R'dam; Eng. s.s. LEE LEE, 70 .macadam, Londen; Eng. s.s. YORK- GLEN, 115, steen, Poole. 14 Febr. Eng. s.s. RIVER RIBBLE, 487, stukg., Goole; Eng. s.s. OAKFORD, 259, fos- faat, Ipswich; Eng. s.s. STELLING, 1237, ledig, New-Castle; Eng. s.s. WYNDING, 666, ijzer, Londen; Eng. s.s. LANCASTER CAST LE, 3443, stukg., Antwerpen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6