N.V. Stoomwasscherij TRIO is toch goedkooper. 6EMEMGDE BEKICHTEH, V A RI A. 1NGEZONDEN MEDEDEELIN GEN VLISSINGEN VIJF SMOKKELAARS OMGEKOMEN. DE TOCHT VAN VAN LAER BLACK NAAR KAAPSTAD. OK MOORD TE GROOiSGAS'f. Aan de Provinciale Groninger Courant zijn nog enkele byzonderheden bexend geworuen over den moora te Grootegast. Aigemeen schijnt men te meenen, dat bet gebeeie drama in aen loop van eaxeie minuten is afgespeeld. Dit hlijkt echter niet het geval te zyn ge- weest. Toen de veldwaehters met bun vieren voor de eerste maai bij de woning van Wijkstra aankwamen, had Van der Molen aan Wijk stra gozegd, dat zij vrouw Wobbes kwamen wegbaien. Wijkstra bad bierop geantwoord, dat vrouw Wobbes zich zou klaar maken om met'hen mede te gaan. De veldwaehters ble- ven toen in de buurt van het huis rondloopen. Toen hun dit na ongeveer een half uur, iang begon te vallen, begaven zij zich voor de tweede maal naar Wijkstra's woning. Bij de poging om de deur te openen viel veldwachter Van der Molen als eerste slacht- offer van de schietpartij. Ook de twee andere veldwaehters Werkman en Hoving schijnefi kort daarop neergeschoten te zijn. Veld wachter Meyer had zich eQhter intusschen achter een paar kleine boompjes verdekt weten op te stellen en wist Wijkstra daar- vandaan eenige schotwonden in zijn onder- been toe te brengen. Wijkstra is vervolgens, om Meyer beter on- der schot te krijgen, het veld in geloopen. Meyer is daarop in een sloot gekropen en dat is zijn ongeluk geworden, want beter dan achter een boom kon Wijkstra hem hier treffen. Wijkstra heeft zooals men weet niet nagelaten van deze betere gelegenheid ge- bruik te maken. De omsingeling van Meyer heeft intusschen nog vrijwel bijna een halfuur geduurd. Toen Wijkstra op had gehouden te schieten heeft Meyer de hulp van de omwonenden ingeroe- pen. Toen deze echter te hulp waren geko- men, wenkte Wijkstra met zijn geweer om htm te kennen te-geven, dat het hun geraden was achteruit te gaan. Aan den chauffeur Willems, die hem van Grootegast naar het R. K. gasthuis te Gro- ningen vervoerde, zou Wijkstra hebben ge- zegd: Je behoeft niet bang te zijn, wanneer je een marechaussee of veldwachter ziet aan- komen. Buk je dan ik schiet dan over je hoofd heen. Als een staaltje van Wijkstra's buitenge- woon schutterstalent zij nog vermeld, dat hij eens, toen hij een mollenvanger op een stuk land zag en den man zijn misnoegen over zijn aanwezigheid wilde te kennen geven, hem een paar kogels rakelings langs het hoofd schoot, zoodat de mollenvanger zich aanvankelijk verbaasd afvroeg, wat hem toch wel om de ooren suisde. Tenslotte kwam de Provinciale Groninger Courant, ter oore dat een van de wapens, die bij een particulier te Marum in beslag zijn genomen, van Wijkstra afkomstig was. De behandeling van de rechtzaak heeft eenige vertraging ondervonden, doordat de rechter-commissaris Mr. Kloppenburg onge- steld is geworden. VRACHTAUTO DOOR HET IJS GEZAKT Dinsdag heeft over het ijs tusschen Dord recht en Zwyndrecht een geregeid verkeer van ▼oetgangers, autobussen en vraohtauto's plaats gehad. Om half acht Dinsdagavond is echter opmeuw stagnatie in de verbmding gekomen. Een vrachtauto van de fa. A., welke firma een bodedienst tusschen Dordrecht en Rotterdam onderhoudt, is op weg naar Rotterdam, bij het oprijden van den oprit aan den Zwijndrecht- sohen oever, door de houten stellage gezakt, doordat het ijs, waarop de palen van het door de pontonniers geslagen bruggehoofd rustten, is bezweken. De bestuurder wist zich bijtijds in veiligheid te brengen. Met heel veel moeite was men Dinsdagavond bez.g den auto, die onmiddellijk in het ijs vastvroor, te lichten. HUWELIJKSKANSEN OP HET PLATTE LAND. In de jongste zitting van den Raad der ge- meente Roosieren was de benoemmg van een onderwyzer aan de orue. By de Desprekmg van ae voorgedragen personen bepie.tte ae hee, iNeiissen de benoemjiig van no. 2 der voor- dracht, een ongenuwde, „vooral met het oog op ae jonge me.sjes". Na vier stemmmgen, waaroij ae gehuwde en de ongehuwde candi- daac evenveei stemmen verkregen, besiiste het loc ten vooraeeie van den gehuwaen soliicitant. V1JF RIJNSCHEPEN GEBROKEN. In de Waaihaven te Rotterdam heerscht op het OQgenbLk een abnormale drukte. Er lig- gen tnans ruim 60U Rijnschepen en bmnen- vaartschepen. Er wordt dan ook overwogen om m de Merwedehaven plaats vrij te maken. Reeds vyf Rijnschepen in de Waaihaven zijn, meae ten gevoige van den abnormaal lagen waterstand (Dinsdag 1.30 M. beneden Rotte- peuj geoioken, t.w. de „Geertruida de „Bil- deidijk de „Adeiheid Anna" en de „Kathe- rina, teiwijl er voorts groote kans is, dat nog meer Rijnschepen hetzeifde lot zullen onder- gaan. Men acht met onwaarschijnlijk, dat zxh onder deze schepen ijs heeft gevormd en dat zij bij het zakken van het water op den ijsdani gebroken zijn. IJS OP DE RIVIEREN. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij, die Dihsdag den dienst tusschen Numansdorp en Wdlemstad nog vrij regelmatig kon onder- houden, heeft Yv oensdag aen stoombootdienst moeten staken. De ijsschotsen liggen meters hoog op elkaar gestapeld. Een droevigen aan- blik b.edt de vrachtgoederenboot „Amstel 4" van de N.V. Stoombootreederij J. H. van Zwie- ten te Amsterdam, kapitein B. Waterham, welke met een lading veevoeder op weg van Amsterdam naar Antwerpen, in den nacht van 8 op 9 Februari in het Hellegat op een zandbank is gevaren. Alleen de schoorsteen steekt boven de ijsschotsen uit. Bij eb drijft het ijs van de Nieuwesluis af zeewaarts, om bij vloed zich weer aan het meer Oostwaaits gelegen ijsveld vast te zetten. De passag.ersbooten der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij, de Minister Lely en de Stad Zlerikzee, welke Dinsdagmiddag een po ging waagden, haar reis naar Zijpe en Zie- rikzee voort te zetten; moesten de strijd tegen de ijsbergen opgeven en zyn naar de haven van Numansdorp teruggekeerd. DE KOUDE. Dinsdag is in den hooiberg van den land- bouwer G. J. Takken te Bgrneveld een land- looper dood gevonden, die van koude was om- gekomen. DOOR DE KOUDE BEVANGEN. Te Steenderen is de 66-jarige melkryder W. op zijn dagelijksche rit op den wagen dood- gevroien. Hij werd stervende gevonden met de leidsels nog in zijn hand. Te Mildam (F.) is de bejaarde vrouw Otter door de koude gestorven. GRIEP TE ARNHEM. De griep-epidemie grijpt te Arnhem zoo snel om zich heen, dat tal van zaken ernstige ■moeilykheden gaan ondervinden. Van het ge- mee..tepersoneei, bestaande uit 1800 man, is meer dan 20 pet. zlek. Op de kunstzijdefabriek ontbreken aneen van het kantooipersoneel meer dan 60 personen, van het fabrieksperso- nse. oncbrekeu een kleine 500 man. Verschil- iende scholen, o.a. alle r.k. scholen op de Gei- tenkamp, zijn gesloten, orndat alleen daar plm. 350 leeinngen njdende zijn aan de gr.ep. Ver- schillende scholen hebben tijdelyk klassen ge- comb.iieerd, met alleen wegens het groote aan- tal z.eke kmderen, maar ook wegens het afwe- z.g zijn van onderwjjzers. De wethouder van ondeiwijs heeft in overieg met den controlee- renden geneesheer bepaald, dat die klassen, waarin het aantal zieken meer dan 50 pet. be- draagt, voorioop.g voor een week gesioten zul len worden. Gevolg hiervan zal zijn, dat nog tal van klassen vryaf krijgen. Ook in particu- liere bednjven is het aantal zieken zoo groot, o.a. op meikinrichtingen e.d., dat slechts met groote moeite het bedrijf gaande gehouden kan worden. MET POKKENLIJDERS AAN BOORD. Het s.s. Tantalus is Woensdagnacht te 4 u. te Amsterdam bmnengekomen. Er waren twee pokkeniijders aan boord. De een heeft flink de pokken, maar het gaat reeds beter het hem; hij is herstellende. Hij was alleen maar als kind ingeent. De ander had licht de pokken en was twee jaar geleden ingeent, vermoedelijk onvoldoende. De geheele bemanning is door den geneeskundigen- en gezondheidsdienst ingeent en daarna in quarantaine genomen, terwijl de twee patienten naar het Wilhelminagasthuis (de dependance in de Wensemerstraat) zijn overgebiacht. De bemanning zal drie dagen in quarantame worden gehouden en daarna in de gelegenheid gesteld worden naar boord terug te keeren. Er is geen bezwaar tegen hun ver- trek, daar zij geen contact met den vasten wal hebben gehad. Echter zullen de autoriteiten in Engeland natuurlijk gewaarschuwd worden. Vermoedelijk is de infectie in Padang opge- daan. Dit is wel een ongelukkige reis geweest voor de Tantalus. Behaive de pokkenlijder die bezweken is, is nog een van de leden van de bemanning over boord geslagen en verdron- ken. Regelmatige en franco afhaling en bezorging. Nette bediening. VERVALSCHINGEN IN DEN POSTZEGEL- HANDEL. Het Vaderland heeft een bericht gebracht, voigens ntiweiK twee personen, ae e.genaar van een Ci.cneraonek te rtotterdam en een te s-orx av emiuge Detenu hanueiaar ue heer j. H. u., gea.itBi.eeru zyn wtgens vervaisclungen met pootzegeis gepieegd. Wij kuimen hiciaan toevoegen, dat dit on der hanueraren reeus enkeie uagen bekend was. ue vervaiscmngen, waaromtreni op het oogen- Oirk een onuerzoek gaande is, semjnen reeds van geruimen tyd geitden te aateeien. Reeas m l9iy werd ontdekt, dat van En- geische drenstzegels de oparuk, die er een aan- z.eniyke waarue aan gar, vervaischt was. Het spoor leidae toen naar den genoemden post- Zegeihanueiaar, die z.eh verontscnuidigde, met de meueueehng, aat hyzelf ae gewraaxte zegels u.t het bUittjnand ten verkoop had ontvangen en het bediog met ontdekt had. Uegenen, die van de bewusce zeg'eis hadaen gexocht zijn toen schadeloos gesteid en men heeft van de zaak verder mets gehoord. Nu kort geieden heeit dezeifde hanueiaar te 's-Gravenhage, die in 1919 de valschneid van de genoemde zegels had geconstateerd, ontdekt, dat in een cata- logus van een door een bekend riaagsch make- laar uitgsscnreven veiling twee zegels van de zeifde soort voorkwamen, die bij nauwkeurig onderzoek niet precies denzelfden opdruk had- den. Dit maakte zijn verdenkmg gaande, hij wist de zegels zelf in handen te krijgen en zond ze naar de firma Enschede te fiaarlem op, waar vastgesteld werd, dat de overdruk van een van de twee zegels vervaischt was. Een in vervolg hierop zeer in het geheim ingesteld onderzoek wees een spoor aan, dat leidde naar den genoemden Rotterdamschen ciichefabrrkant, en toen bij dezen huiszoeking werd gedaan, werden verschillende chche's van opdrukstempels ontdekt, die het aanvankelijk vermoeden van vervalsching bevestigden. O.a. is bij deze gelegenheid ook het cliche gevon den van de eerstgenoemde vervalschingen van 1919. Het vermoeden is, dat er een vrij groot aan tal vervalschingen met opdrukken e.d. is ge pieegd, zoowel ten aanzien van binnen- als van buitenlandsche zegels. Vast staat, dat o.a. vervaischt is de kopstaande opdruk 5 cent (port) op het 1 cts. rood zegel van 1924, dat met dezen misdruk, indien echt, een handels- waarde vertegenwoordigt van een f 100. Eveneens vastgesteld is de vervalsching van kopstaande opdrukken ct. op 2 ct. bruin Nederlandsch-Indie 1902, 2Vz ct. op 3 ct. lila Nederlandsch-Indie 1902 en 2% ct. op 3 ct. roodlila Nederlandsch-Indie 1902, welke zegels, indien echt, in den handel een pry's van resp. 40 en 8090 of zelfs nog veel meer doen. Voorts is ook nog vastgesteld, dat vervaischt is de kopstaande opdruk „Bezit Buiten" op 2 Yz ct. zwartblauw van Nederlandsch-Indie, een zegel met een handelswaarde van 80 a 90. En tenslotte is voorloopig reeds vastgesteld, dat er vervalsching heeft plaats gehad met de hulpportzegels van 1911 voor Suriname op drukken 10 ct. op 30 ct. en 10 ct. op 50 ct., van welke zegels er een heele serie in den handel is. In deze serie, die over het geheel zeer kostbaar is, komen bijzondere ongebruikte variaties voor, welke een handelswaarde heb ben van f 800. De vervalschingen zijn hiermee, naar men verzekerde, nog lang niet ten einde. Het schijnt den handelaar, die de vervalschte zegels in omloop gebracht heeft, hierdoor mogelijk ge- I weest te zijn, zijn practijken zoolang met sue- ces uit te oefenen, dat hij de vervalschingen spcciaal aan particulieren, welke in het alge- meen niet zoo scherp onderscheiden, van de j hand deed. Evenwel heeft hij ook een aantal ervan aan collega's handelaren verkocht en dit is, zooals is vermeld, de oorzaak van zijn val geweest. Naar men zich kan voorstellen neeft het gerucht van deze vervalschingen adder de verzamelaars en in handelskringen niet weinig emotie verwekt. Versch'llende handelaren, die, fatsoenshalve te goeder trouw door hen afgeleverde zegels, welke nu achteraf valsoh blyken te zijn, moe ten terugnemen, lyden aanmerkelijke schade. Onder de particuliere verzamelaars, die rechtstreeks van den betrokken handelaar heb ben gekocht zyn er uit den aard der zaak ook verscheklene gedupeerden. De handelaar D. heeft naar ons werd mee- gedeeld, de vervalschingen bekend en is voor loopig weder op vrije voeten gesteld'. Het on derzoek wordt met behulp van experts voort- gezet. N. R. Crt. DE GESTRANDE KANAALBO0T. Uit Dover wordt gemeld, dat twee sleep- booten er in slaagden de Belgische paketboot, „Ville de Liege", die Maandagavond aldaar op de rotsen strandde, weer vlot te brengen. De averij was echter van dien aard, dat het schip begon te zinken en weldra zoo goed als geheel in de golven verdween. Alleen het bovenste deel der masten steekt nog bo ven het watervlak uit. WEER EEN POSTZAK GESTOLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is weer een postzak met 54 aangeteekende brie- ven gestolen en men weet zelfs nog niet pre cies waar. De posttrein HullLonden, die te Doncaster aan een sneltrein uit Newcastle wordt gekoppeld was Zaterdagavond te laat in Doncaseter aangekomen en de postwagen werd op een zijspoor gezet om op een volgen- den trein te wachten. In Londen werd toen nog te Kings Cross een aansluiting gemist en bij de controle op het hoofdpostkantoor is pas gebleken, dat de heele zak verdwenen was. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK VAN VLOEIBARE LUCHT. In een fabriek voor vloeibare lucht in de Parijsche voorstad Boulogne is Dinsdag een ontploffing geschied, waarbij 2 arbeiders op slag werden gedood en 5 min of meer emstig werden gewond. De explosie was zoo hevig, dat een muur instortte. De vensters der be- lendende perceelen zijn gesprongen. 135 JAAR. Te Eriwan is een Turksche vrouw, Nabat Asker Kizi gestorven, welke gezegd wordt 135 jaar te zijn geworden. In elk geval her- innerden zij zich nog goed bijzonderheden van de inneming van Eriwan door de Russen in 1827. Zij was tot het einde toe goed bij. Op 31 Januari ondernamen vijf smokke- laars uit Pfunders in het Pusterdal een tocht van Pfisch in het Brennergebied, ten einde goederen naar Oostenrijk te smokkelen. Zy keerden echter niet terug. Op 9 Februari is het lijk van een der smokkelaars onder een lawine gevonden en men twijfelt er thans niet meer aan of ook de vier andere smokkelaars zijn het slachtoffer geworden van de lawine. Hun lijken konden nog niet geborgen worden. TROEP ZIGEUNERS IN POLEN DOODGEVROREN. Naar de „Expresse Poranny" uit Lublin meldt, is in het district Janosch in zuidelijk Congres-Polen een daar kampeerende troep Zigeuners, bestaande uit 34 personen, dood- gevroren. MEER DAN TACHTIG HUIZEN WEGGESPOELD. Dinsdagnacht heeft de Tjilosari gebandjird in den bovenloop bij de dessa Tjiniroe in het Koningansche. Er zijn 87 huizen wegge- spoeld, waarbij achttien inlanders en veel vee verdronken zijn. De bevolking bij den bene- denloop kon tijdig gewaarschuwd worden. Te Losari is een inlandsch meisje omgekomen. De weg van Cheribon naar Tegal is over een lengte van twee kilometer onbegaanbaar. Het water zakt echter. De resident en de regent van Cheribon hebben de geteisterde streek bezocht. DITMAAL GEEN LYNCHPARTU. In een gevangenis te Riverside in Califor nia was zekere Gordon Stewart Northcott opgesloten. Hij had op zijn kippenboerderij drie jongens vermoord. Een dag voor zijn terechtstelling kwam een menigte van 250 man zich bij de gevangenis aanmelden, Zij wilden „den veroordeelde wel eens spreken" De hoofdeommissaris van politie stond de mannen te woord. Hij zeide, „dat er niets van komen zou" en dat hij zich, indien het moest tot het uiterste zou verzetten. Toen ging de menigte maar weer heen. De lynchpartij ging niet door. SCHEPEN IN NOOD IN DE OOSTZEE. Van het westelijk gedeelte van de Oostzee komen verontrustende berichten. Ongeveer 30 stoomschepen, van welke de meeste de Engelsche, Zweedsche, Noorsche, Estlandsche en Poolsche vlag voeren, zijn in het ijs vast- gevroren en seinen om hulp. Sommige sche pen hebben geen proviand meer aan boord, andere heben averij opgeloopen en kunnen niet manoeuvreeren. De Duitsche oorlogsschepen „Schlesswig- Holstein" en „Elsass" zijn Dinsdag weer uit- gevaren en zetten hun opgingen voort om de schepen uit het ijs te verlossen en naar een haven te brengen, hoewel het ys het varen zeer bemoeilykt. Nadat de bond van Duitsche reeders te Hamburg de zich in gevaar verkeerende schepen met vliegtuigen van levensmiddelen had voorzien, heeft thans de rijksregeering deze taak overgenomen en zorgen vliegtuigen van de Lufthansa er voor, dat de bemannin- gen levensmiddelen ontvangen. De hulp wordt aan alle schepen zonder onderscheid van nationaliteit verleend. ZIJN VROUW EN KIND LEVEND BEGRAVEN. Toen Peter Radjonof te Leningrad de be- kentenis had afgelegd, dat hij zijn vrouw en kind had gedood om hen niet te moeten on- derhouden, bracht de lijkschouwing opeens het bewijs voor een nog vreeselijker misdaad; hij had beiden blijkbaar levend begraven! Het proces tegen Radjonof heeft pas plaats gehad en is geeindigd met een veroordeeling tot de maximumstraf, tien jaar gevangenisstraf. Ongeveer een jaar geleden verliet Radjo nof, destijds politie-agent te Moskou, zijn vrouw en kind en vestigde zich te Leningrad. Zijn vrouw verlangde ondersteuning van hem en dreigde, hern te zullen laten arresteeren. Wel wetend, dat hij by rechterlijk vonnis tot hooge steunuitkeering verplicht zou worden, besloot Radjonof, zich van zijn gezin voor- goed te ontdoen. Hij zeide, dat het hem speet, de zrjnen te hebben verlaten, en bracht vrouw en kind naar Leningrad. Eenige maanden geleden leefden zij in ongestoorden vrede. In den zomer huurde Radojnof een huisje in een der voorsteden en gaf zich zich de grootste moei te, een model-vader en -man te schijnen, vooral wanneer er buren in de nabyheid waren. Op een dag waren vrouw en kind verdwe nen. Radjonof trok een bezorgd gezicht en verspreidde het gerucht, dat zyn vrouw hem plotseling had verlaten. Hij liet zelfs een (vervalschten) brief zien, waarin zij hem meedeelde, dat zij hem niet langer liefhad en tot de vlucht had besloten. De politie twy- felde aan de waarheid van dit verhaal Rad jonof werd gearresteerd en bekende tenslotte, beiden op een wandeling door het bosch te hebben vermoord. Hij Dracht de politie bij het graf ,en toen men de lijken opgroef, bleek dat de slachtoffers nog moeten hebben ge- leefd, toen zy begraven werden. Een nader onderzoek bevesugde dit vermoeden. Men vond in de rnaag van de vrouw en in die van het kind korrels aarde, die zij in hun worste- ling gedurende of kort na het begraven moe- ten hebben ingeslikt. GRAMOFOON-TRIOMPHEN. De vraag naar gramofoonplaten, welke in anuere ju. u:i tegen Jverstmis een hoogtepunt bereikt, is d.t jaar steeds stijgende in Enge land. Voigens medeueelmgen van enkele groote gramoroonpjaten-industrieen, verwacht men, dank zy den propagandistischen invloed van ue rad.o, voor het jaar 1929 een onge- kenden bioei dezer fabrieken. Verleden week kreeg een bekende Engelsche gramofoonpia- tenrabr.ek een order van een enkelen afnemer van met mmder dan 500.000 stuk§. Na de maand Januari zyn dergeiyke groote bestel- lingen nog nooit voorgekomen. VROUW EN HAAR MINNAAR OjtGEHaNGEN. Te Franklin in Louisiana zijn een getrouwde vrouw en haar minnaar opgehangen, die den man van eerstgenoemde, een bekend ingezete- ne van Franklin in den zomer van 1927 had- den* doodgeschoten. Zij hadden het lijk met steeenen bezwaard in het water gegooid. Na hun veroordeeling weigerde de reohter een nieuw proces, waarop zij in beroep gingen by het hooggerechtshof van den staat. loen kwam de zaak voor den „Pardon Board", die wei gerde den gouverneur te adviseeren zijn pre- rogatief van genadeverleening uit te oefenen. Vervolgens werd ontoerekenbaarheid van het tweetai gepleit, doch deze vlieger ging niet op. Weer werd beroep aangeteekendj het appel werd echter verworpen en de zaak kwam voor de federale rechtbank. Doch ook dit baatte n.et; tot zelfs het hooggerechtshof der V. S. werd in de zaak gemengd, doch dit weigerde tussohenbeide te komen om het paar te redden. EEN BOEKENDIEF GEPAKT. Een zekere Friedrioh Notelen, die al lang door de politie werd gezocht, is gearresteerd toen hij een aantal kostbare boeken uit de Pruisische Staatsbibliotheek gestolen, aan een boekhandelaar wilde verkoopen. Notelen is in 1900 te Nikolsburg in Tsjecho Slowakjje geboren. Hij noemde zich rabbyn dr. Oscar Papo en bij een huiszoeking is in zijn kamer een kistje met verscheidene valsche rabbijn-diploma's, die van de rabbijnenschool te Amsterdam afkomstig heetten, gevonden. Ver der is bij een kruier een groote kist ontdekt, die Notelen daar had laten neerzetten en waar in nog meer gestolen boeken zaten. Notelen was onder zijn valschen naam en met zijn valsche diploma den laatsten tijd als rabbijn te Rosenberg in Opper-Silezie geweest en had daar kans gezien van de overheid een bewijs te krijgen dat hij inderdaad dr. Oscar Papo en Pruisisoh onderdaan was. VLIEGER VALT 6000 M. EN REDT ZICH UIT BRANDEND TOESTEL. De Amerikaansche vlieger Haddon is, toen hij een nieuwe machine boven het Wright- vhegveld te Dayton in Ohio probeerde, op worn d'erlijke wijze aan den dood ontkomen, die hem op tweeerlei wijze bedreigde. Haddon verloor het bewustzijn, toen zijn ma chine zich op een hoogte van 9500 M. bevond, waar de temperatuur 60 gr. onder nul was. Het vliegtuig viel 6000 M., waarna Haddon het bewustzijn herkreeg. Hij kon toen de machine weer in zijn macht krijgen, doch door een defect in een buis ontstond er brand*, waardoor spoedig de vleugels vlam vatten. Op een hoogte van 1000 M. zag Haddon in, dat de machine niet meer te redden was. Met een parachute sprong hij uit het toestel en beliep slechts lichte verwondingen. EEN GRAP! Wat is een grap Daarover zullen de ge- leerden het wel nooit eens worden. Een grap, die o.i. geen grap. is, werd dezer dagen uitge- haald te New York. De Universiteit van New York houdt er een eerehal op na, waarin borst- beelden geplaatst zijn van verdienstelijke en beroemde vaderlanders. Onlangs bleek een dier borstbeelden, dat van Alexander Hamil ton, gestolen. De buste was een geschenk van het Alexander Hamilton Institute. Kort na de vermissing kregen de redacties van twee New Yorksche bladen brieven met geheimzin- nige aanduidingen, die het aan een paar scherpzinnige reporters mogelijk maakten het verstopte borstbeeld op te sporen. De „grap" was uitgehaald door een paar studenten- BRAND DOOR KUNSTREGEN GEBLUSCHT. In de Ambifabriek te Johannistal bij Ber- lijn is "in een der hallen brand uitgebroken, waarschijnljjk door een oververhitten kachel. Door de hitte smolten de plombeeringen van de Sprinkleraanleg en toen de brandweer ver- scheen kon zij weer inrukken. De kunstma- tige regen had den brand reeds gebluscht. Dit is de eerste keer, dat te Berlijn een brand door een Sprinklertoestel werd gebluscht. In Parijs en geheel Frankrijk is het mee- doogenloos koud, in het zuiden vergezeld van een betrokken en heiige lucht, die de lucht- vaart het uitzicht beneemt. Van dezen uiterst ongelukkigen atmosferi- schen toestand is de heer Van Lear Black met zijn twee bestuurders, Geyssendorfer en Scholte het slachtoffer geworden. Maandag uit Croydon vertrokken voor zijn grooten tocht, met de bedoeling in een etappe den afstand tot Marseille af te leggen, werden de vliegers na dat zij de overtocht over het Kanaal in snel tempo hadden volbracht en tegen den middag boven Parijs waren gesignaleerd, ter hoogte van Lyon gedwongen om terug te keeren, we gens den mist en het gevaar de Sevennes over te vliegen. Bij vieren is toen het toestel te Le Bourget geland. De bedoeling was om Dinsdag den tocht voort te zetten, doch aangezien de weers- gesteldheid eer slechter dan beter geworden is, hebben de luchtreizigers besloten te wach ten tot de toestand gunstiger voor hen gewor den is. BRAND IN LANDHUISJE VAN Dr. LASKER. In het landhuisje van den bekenden schaak- meescer dr. Emanuel LasKer te Thyrow (dis trict ieitow), dat door zyn tante, mevrouw L»- reaison, woidt bewoonu, heeit een ernstige brand gewoed, welke een mensohenieven heeft geiiost. z.onuag ji. bevond en de famiheieden van dr. Lasker zicn nog in het landhuisje. Des Morgens bieef tegen naar wensch, zyn Dejaar- ue vante aneen in het huisje acnter. Zij legde vuur aan, en is uaaiDy vermoeaeiyk ten gevol- ge van uitstioomena noiengas in onmacnt ge- vailen. De oude vrouw weia in het geheel af- gebrande huisje dood gevonden. Het Dleek, dat zy gestikt was. De oorzaak kon nog niet defi- mtier worden vastgesteld, doch de brand is waaischynlyk ontscaan door uit den kachel gesprongen vonken of door al te fel stoken. Blusschen was onmogeiijk, daar er ten gevol- ge van de vorst geen water was voor de brand weer. GEY AARLIJKE METHODE OM IN EEN TREIN TE KOMEN. De koude heeft in Polen het spoorwegver- keer geheel gedesorgamseerd. Daar er gebrek is aan bruikbare locomotieven, konden talryke treinen niet op de gezette tyden vertrekken. Op d stations waar de reizigers vaak urenlang moeten wachten, spelen zich hoogst onaange- name tafereelen af. In de nabijheid van Warschau kwamen ar beiders, die naar de stad wilden, op het dwaze denkbeeld een passeerenden trein door een op de rails opgerichte barricade, waarop zij een zuur aanmaakten, tot stilstand te brengen. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van den machinist, kon de trein ty'dig tot staan gebracht en een ramp voorkomen worden. De arbeiders stapten in en reden mee. De politie heeft de betrokkenen nog niet kunnen arres teeren. EEN WONDEKLIJK SINJEUR TE PARIJS AANGEHOUDEN. Zonderlinge dingen zijn aan het licht ge komen ingevolge de aanhouding van een man in het Quartier Latin, die daar een kostbaar boekwerk uit de uitstalling van een boekhan- del had gestolen. Victor Peltz woonde nooit meer dan 24 uur in een hotel, en toen zijn laatste woonkamer werd doorzocht vond men er een omvangrijke correspondentie, waaruit bleek, dat hij met tal van bekende personen in connectie stond. Er waren zeker vijftien foto"s van Peltz In de uniform van Fransch officier van gezond- heid en stukken waaruit men zien kon, dat hij gediend had te Verdun. Neuville-St. Vaast, Vouziers en andere plaatsen. Verder kwam men er achter, dat hij op grooten voet had geleefd. Hij beweerde arts te zijn, in Duitschland gepromoveerd, wist op zijn titel valsche papieren te verkrygen en opende daarmee een ziekenverpleging in de Rue St. Jacques. Een jonge vrouw, die aan een zenuwkwaal leed, werd in die inrichting opgenomen en onder zijn toezicht geplaatst. Hij liet kort daarop den vader van de jonge dame komen, waarop ,,dr. Peltz van Huchin- gen", zooals hij zich noemde, dezen verklaar- de, dat zijn dochter niet in de inrichting ge- nezen kon worden, maar bij hem thuis moest worden verpleegd. De patiente werd overge- bracht en toen begon de geneesheer haar systematisch het hof te maken, totdat hij als haar verloofde werd geaccepteerd. In die kwaliteit wist hij belangrijke geldsbedragen van haar vader los te krijgen, waarmee hy op een gegeven oogenblik spoorloos verdween, om eerst als boekendief weer aan de opper- vlakte te komen. B ACILLEN ST ATI STIEK. Een vijand van het kussen heeft al eens uitgerekend, dat bij elke zoen 30.000 bac- terien worden overgedragen. Bij lange zoe- nen van verliefde menschen moeten het er nog meer zijn. Thans heeft men te Parijs op een aantal plaatsen het bacillengehalte van de lucht berekend. Daarbij bleek, dat de straatlucht de minste bacterien heeft en mu- seumlucht het gevaarlijkst is. In een drukke straat bevonden zich in Juli om 7 uur's mor gens 398 bacillen op bbn luchteenheid, 's avonds om 7 uur 10.800, in een warenhuis echter 4 millioen, in een station om 3 uur 's middags 9 millioen en in een druk bezochte schilderijengalerij zelfs 14 millioen. DOBBELEN. Het dobbelen is de eeuwen door een geliefd vermaak geweest. Onze heidensche voor- ouders waren er zoo aan verslaafd, dat zij soms vrouw en kinderen verdobbelden. Aan het Perzische hof was het dobbelspel reeds vier eeuwen voor Christus in de mode; ook de vrouwen deden er druk aan mede. In zijn levensbeschrijving van Artaxer H Unemon vertelt Plutarchus er het volgende van: Koningin Parysatis wilde wraak nemen op den slaaf Merabetes, die haar lievelingszoon op bevel van Artaxerxes gedood had. Zij dob- belde met den koning om groote geldsommen Zij liet hem opzettelijk winnen en wist hem toen te bewegen, een partij te spelen met als inzet een slaaf, ter keuze van hem of haar die won. De koningin was de gelukkige. Zij koos den slaaf Merabetes en martelde hem dood. Dat was haar wraak. In de middeleeuwen dobbelden de edelen even druk als him Germaansche voorouders. De hertogen van Gelderland en de Holland- sche graven waren verslaafd aan het spel. Zelfs priesters en monniken waren er niet afkeerig van, om van het gewone volk maar niet te spreken. Het dobbelspel was een ver maak van vorst en volk. De gemalin van graaf Willem I zat soms heele nachten op, om zich met de dobbel- steenen te vermaken. En hoe sterk vorste- lijke personen eraan verslaafd waren, moge blijken uit het volgende: Tegen Kerstmis moesten alle burggraven, rechters, rentmeesters en andere ambtenaren aan den hertog van Gelderland een som gelds zenden. Om hen daaraan te herinneren, ten- einde niet in ongelegenheid te geraken, zond Karel van Gelder den 13en Dec. 1527 aan zijn ambtenaren van de Bommeler- en Tieler- waard een brief, waarin hij hun verzocht hem 50 goudguldens te zenden tot een „speulgeld" voor de Kerstdagen. Gedobbeld moest er worden al zou men het geld ervoor hebben moeten leenen, zooals blijkt uit een oude rekening van het Gelder- sche hof uit het jaar 1399. Mijne lieve genadighe Heer geleent te dob- belgelde tot Arnhem upten grooten Vastel- avont 32 guldens; op Kerstavond id. 1400 guldens. Dobbelen om een kleedingstuk kwam vaak voor, omdat men geloofde, dat zoo'n gewon- nen kleedingstuk geluk aanbracht. Op een Zondag van het jaar 1433 was de Geldersche hertog te Grave, waar hij met een van zijn edelen om een wanbuis van damast dobbelde. De hertog verloor en liet toen voor zijn rent- meester 14 el damast koopen voor den geluk- kigen winnaar. Zedemeesters hebben hun waarschuwende stem laten hooren tegen het dobbelspel. Boet- predikers zijn er tegen tekeer gegaan. Keuren zijn er tegen in het leven geroepen. Maar boo ingeburgerd was het hartstochtelyke aped

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2