ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8337 Vrij la 15 Februari 1929 69e Jaargang Eerste Blad. Voorwaardelijke Veiooideelinu. ©aw" ABONNEMENTSPRIJS; Aanbesteding. FiTTILLITOH BINNENL&ND, BUITENLAND. Donderdag 28 Februari 1929, AANBESTEDEN Het onderhouden van de werken der Genrteentehaven gedurende 1929. tAid tyu&p duiAgt, GRAVEN DELVEN MET EXPLOSIEVEN. TER NEUZEN. 15 FEBRUARI 1929. NEUZENSCHE COURANT -tv^ppcjN.Ljuiw ii iww.> "wmw 'i i innm—w "w— Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetahnq fr. per post 6,60 per jaar Vooi Belpie en Amerika f 2.25, overige landen /2.60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bi, vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. Burgeineester en Wethouders van PHILIP- FINE, zullen op 4es middags 12 uur, Aanwijzing op den dag der aanbesteding voormiddags 10 uur. Bestekken verkrijgbaar ten Gemeentehuize ♦egen betaling van 1,25, alsmede bij den Architect L. DE BRUIJNE te Ter Neuzen, 4oot wien nadere inlichtingen worden ver- etrekt. a raMMELOO, Burgemeester. P. J. L. VAN HOEK, Secretaris. Philippine, 6 Februari 1929. II. Wij beloofden in een tweede artikel nog lets te zullen vertellen over het stelsel, zooals het dan nu in ons land doo: ch Wet is geregeld. Dit Nederlandsche systeem is als t ware een mengsel van het i Belgisch-Fransche en het Engelsch-Ame- j rikaansche stelsel. Was er bij de eerste ontwerpen van Ministers Cort van der Linden en Loeff nog slechts sprake ge- weest van het Belgisch-Fransche systeem, tan Minister Regout komt de eer toe, het andere stelsel te hebben geintroduceerd en met het eerste te hebben gecombineerd. Duidelijk wordt dit vooral uit de Memo- »ie van Toelichting, die Mr. Regout aan jjjn wetsvoorstel toevoegde. Daarin heet fcet: „Twee groote voordeelen voor het rechtsleven schijnt de invoering (dezer voorwaardelijke veroordeelinq) te kun nen opleveren. Een negatief voordeel, ge- legen in de beperking van het aantal kort- dtirende vrijheidstraffen, een positief, qe- legen in de mogelijkheid om het vooruit- zicht der e.g. te boeten straf, wat voor vek personen een krachtiger prikkel kan aijn tot goed gedrag dan de herinnering aan een ondergane (straf) en kan worden benut als dringend motief tot zelf- verbetering en zelfs tot een ricidive-afwe- rend ingrijpen van derden. En dit posi- tieve voordeel zal met name daar worden verkregen, waar, in navolging van het Amerikaansche „probation-svsteem", voor het stellen van aan de bijzondere om- standigheden van elk geval aangepaste voorwaarden, waaraan gedurende den proeftijd zal moeten worden voldaan, als mede voor een bijzonder toezicht op en krachtige zedelijke beinvloeding tot de nakoming dier voorwaarden zorg wordt gedragen." Later heeft Minister Ort ditzelfde weer op andere wijze in de Kamer beweerd, toen hij er op wees, dat het instituut der voorwaardelijke veroordeelinq den delin quent, op wien het zou worden toege past, de toepassinq van scherpere vormen zou besparen. Het zou dan met andere woorden de toepassinq van de scherpere vormen beperken tot die gevallen, waar- "iimam i n—hit rammr—n^nm in de omstandigheden van daad en dader het noodzakeJijk maakten den misdadiger daaraan te onderwerpen. En zoo zou dan de hoeveelheid „gewild en niet gewild leed", door den Staat aangewend, tot het streng noodzakelijke worden terugge- bracht. Natuurlijk waren er gevallen waarin, naar het der Regeering voorkwam, het Belgisch-Fransche stelsel volkomen vol- doe'nde zou zijn. De Minister wees bijv. op het geval van een jongen man, die overigens onbesproken was van levens- wandel, en die in dronkenschap zich ver- zette tegen de politie. Men zou ook kun- nen denken aan tallooze gevallen van overtreding, waar bij den misdadiger aan onzedelijke neigingen nog niet behoefde te wordien gedacht, aan gevallen van ver- grijp, in drift of onder sterke uitdaging als 't ware gepleegd. Maar overigens noemde de Minister ook andere gevallen. Hij spoorde zijn hoorders (in en buiten de Kamer) aan om zich in te denken in de positie van den rechter, die een misdadi ger, bijvoorbeeld een oplichter te berech- ten kreeg, een man, die naast eenige aan- vankelijk misschien gunstige anteceden- ten als t ware bleek tot misdaad te zijn afgezakt, een man dus, wiens moreel peil onder den invloed van verkregen slechte levensgewoonten allengs was gedaald, maar die intusschen tot inkeer was geko- men of althans berouw toonde, weer goe- de voornemens verkondigde, enz. Kon men zoo vroeg de Minister zich dan niet voorstellen, dat de rechter in derge- lijke gevallen vaak den indruk niet van zich kon afzetten, dat, ook zonder de vrij zware gevangenisstraf, die hij dezen man moest opleggen, de dader toch nog we weer op het rechte pad zou kunnen wor den teruggebracht door het ondergaan eener voorwaardelijke veroordeelinq, mits hij en nu schiet dus het Belgisch- dransche systeem te kort, en moet het En- gelsch-Amerikaansch te hulp komen mits hij) door bepaalde gedragkvoor- schriften en met behoorlijken steun en hulp gedurende een voldoend langen tijd werd genoopt om bij zijn goede, reeds op- gevatte, voornemens te blijven volharden en zich goede levensgewoonten eigen te maken. Liet men in zoo'n geval de gele- genheid onbenut om onder den indruk van een dreigende straf invloed uit te oefenen op het wilsleven van zoo n mensch, dan zou en het maatschappelijk belang en de man zelf in gevaar kunnen worden gebracht. Dus krijgen wij nu de mogelijkheid, dat de- rechter den veroordeelde de noodige gedragsvoorschriften kan geven, welke deze voor een voldoend geacht gedeelte van den proeftijd moet nakomen, en dat de rechter bovendien nog de nakoming dier voorschriften kan bevorderen door het verschaffen van bijstand van geschik- te personen, reclasseerings-inrichtingen en dergelijke, of ook van daartoe aange- stelde ambtenaren. Mr. Limburg heeft dit ook zeer duide lijk doen uitkomen, toen hij zeide te mee- nen, dat de voorwaardelijke veroordeelinq in ons land behoorde te worden inge- voerd in de eerste plaats, omdat er van tijd tot tijd zoo onnoodig werd gestraft. Nu zijn er dus eigeniijk twee stelsels, die nog steeds goed uit elkaar moeten en kunnen worden gehouden: Bij lichtere gevallen, zooals bij veroor deelinq tot een geldboete, bij hechtenis, door B. M. BOWER 32) (Vervolg.) Hij zette zijn paard aan om den vol- genden ren gade te slaan vier spier- krachtige cow-boy-paardjes van het ech- te prairie-ras, liepen naar den beginpaal. ,,Zij zullen nog wel een paar keer over moeten starten," zeide Bud na den eer- sten terugroep: „en dan komen Jeff en ik. Ik zal eerst Smoky nog eens even onder handen nemen." Hij steeg af, keek weifelend naar Jerry en klopte hem op de knie. „Ik ben blij, een vriend te hebben zooals jij bent," zeide hij opeens bij in- geving: ,,het is hier een troep menschen waar je niet van op aan kan en die een mensch arm zouden stelen. Denk maar niet, dat ik heelemaal gek ben." Jerry keek hem verwonderd aan, open de zijn mond, maar sloot hem dadelijk daarop weer zoo stijf dicht, dat ziin kaak- beenderen er van uitstonden. Hij keek hoe Bud den enkel van Smoky wreef. Toen Bud klaar was en Jerry het fleschje gaf om voor hem te bewaren, hield Jerry een oogenblik zijn hand vast: ,,Om Godswil, Bud, zeg toch nooit meer zoo iets," vroeg hij: „je zoudt den spijker maar al te „Hoor eens, Jerry! Heb je dat Arme- nische spreekwoord wel eens gehoord: en bij gevangenisstraf van korter dan twee maanden, mag alleen de algemeene voorwaarde worden opgelegd, dat de ver oordeelde zich gedurende den proeftijd niet weer aan een strafbaar feit schuldig maakt, en bij ernstiger gevallen, b.v. gevangenis straf tusschen twee maanden en hoogstens een jaar, enz. is de rechter bevoegd ook andere voorwaarden te stellen, waaraan de veroordeelde gedurende den proeftijd of een bij het vonnis te bepalen gedeelte daarvan," heeft te voldoen. En dan kan de rechter tevens, indien hij daartoe termen vond, bij zijn bevel aan een in het rijk ge- vestigde, rechtspersoonlijkheid bezittende insteiling, aan den houder van een in ons land gevestigde inrichting, of ook aan een bijzonderen ambtenaar opdragen aan den veroordeelde terzake van de naleving der bijzondere voorwaarden hulp en steun te verleenen. Nu hebben wij in het begin van ons eerste artikel de vorige week den naam dezer wet eerlijk gezegd iets te veel be- kort. Wij noemden haar toen de Wet van den 12den )uni 1915, houdende vaststel- ling van nadere strafrechtelijke voorzie- ningen betreffende veroordeelingen, waar- j bij de straf, tenzij de rechter later anders beveelt, niet wordt ondergaan, maar dan volgt er nog iets, namelijk: „de betaling van geldboeten en de voorwaar- delijke invrijheidsteliing Bij geldboete is de toepasselijkheid der wet op de voor- j waardeiijke veroordeelinq beperkt tot die gevallen, waarin de betaling of de ver- peurdverklaring voor den veroordeelde overwegende bezwaren zou opleveren. J Dus zou, dit spreekt \ian zelf, deze toe- j passing wel een zeldzaamheid zijn, zooals j bijvoorbeeld ook Mr. De Savornin Loh- man reeds opmerkte, die beweerde, dat iedere rechter steeds een sterke neiging zou hebben om een dusdanige boete op te leggen, dat daarbij zoo veel mogelijk rekening werd gehouden met het draag- vermogen van den veroordeelde. Gege- vens ontbreken ons om te kunnen beoor- deelen, of deze maatregelen werkelijk schaarsch zijn toegepast. Onnoodig lijkt het ons in dit artikel nog breed uit te wijden over den proeftijd en over de schade-actie, die tot nu toe in het strafrecht een zeer bescheiden plaatsje had ingenomen, doch die nu van veel meer beteekenis werd. Wel dient nog iets te worden gezegd over de ..bijzondere voorwaarden waar- bij de rechtbank sterk de vrije hand be- hield. Het beginsel, dat bij het opleggen daarvan heerschte, was vooral dit, ,,dat die voorwaarden gericht moeten zijn op de oorzaken van het kwaad, en dat dus daarmede gestreeld werd de karakter- touten van den veroordeelde te onder- drukken en aan zijn zwakheden tegemoet te komen. Wel is er in de Kamer qespro- ken over een verbod van herbergbezoek, maar men heeft terecht begrepen, dat ook op dit punt de vrije hand moest worden gelaten. En dan is een van de schoonste onder- deelen der wet wel zeker het verleenen van hulp en steun, waarom bepaald is, dat de rechter tevens een of ander reclassee- rings-lichaam of -beambte zal aanwijzen, die den veroordeelde zal ter zijde staan. Dat daarbij ook al is er in de Wet zelve geen woord over gesproken aan het vooronderzoek een groote plaats en beteekenis moet worden toegekend, spreekt van zelf. Tenslotte is deze heele zaak nieuw, en is er dan ook al vaak terecht opgemerkt, dat reclasseering in hoofdzaak een erva- j ringswetenschap is. Aan publiceering van opgedane ervaringen moet dus bijzonder veel gewicht worden gehecht. Zoo komen wij tot een zelfde verlan- gen, als Prof. Van Hamel in de Kamer reeds tot den Minister had gericht, toen deze den Minister van Justitie verzocht om niet alleen de toepassinq en daarme- de de werking der wet in bijzonderheden na te gaan, maar ook jaarlijks een gere- j geld beredeneerd verslag te doen samen- j stellen en de belangrijke gegevens over deze zaak niet te laten verdrinken in en- kele kolommen van de crimineele stati- stiek. De voorwaardelijke veroordeelinq", om haar nu maar kort te noemen bij dezen naam, die allengs burgerrecht heeft ver kregen, is een zeer belangrijk instituut, en beteekent voorzeker een eerste, maar groote schrede op een weg, die leiden kan tot een nieuw soort bestrijding van het kwaad, waarop nog jarenlang met moed en met vertrouwen moge worden voort- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN gegaan --Hij, die de waarheid spreekt, moet een voet in den stijgbeugel hebben?' Ik heb dat op school geleerd.' Jerry liet Cuds hand los en nam het fleschje aan en ook zijn horloge, waarin zijn moeders portret was geplakt en zijn vest met het aanteekenlijstje van de wea- denschappen in een der zakken. Bud gat hem alles aan, keek op en glim- lachte: „Houd maar goeden moed, Jerry. Binnen een paar minuten zal je lachen". i'oen Jerry nog nadenkend bleef kijken, voegde Bud er bij: ,,ik stel het erg op prijs, dat jij en de oude Pap mij bestaan. ik weet nog wel niet wat het is, waar je op doelt, maar dat er iets is, is al waar- schuwing genoeg voor mij". Waarop Jerry's oogen een weinig ophelderden. De vier paarden kwamen donderend de baan afrennen, waarbij zij in het voorbij- gaan kiezelsteentjes hoog in de lucht wier- pen. Een kieine, goedverzorgde vos won het en er volgde het gewone geroep en geschreeuw om zich verstaanbaar te ma ken. Toen dat weer bedaard was, werd de aandacht weer gevestigd op Skeeter en Smoky, die wel wat minder kreupel leek. Niemand, behalve Pap en Bud, hadden wat op Smoky gezet, maar toch scheen iedereen evenveel belang te stellen in den wedren. Zij hoonden Bud, die er om lach- te en het alles goed opnam en nog eens vijf dollars verwedde en dat nog wel te gen Pap, die hem al maar strak en naar net Bud voorkwam, ook waarschuwend bleef aankijken. Maar Bud wilde dezen keer zijn eigen zin eens volgen en hij ontweek Pap's blik. De twee mannen reden over het omge- woelde zand naar den beginpaal. Skeeter scheef op zij dansend bij het vooruitzicht van een ren, terwijl Smoky zich nu en dan AANVANG EN EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Bij K. B. van 29 Jan. jl. is bepaald, dat de zomertijd dit jaar zal aanvangen op vijftien Mei a.s. en eindigen op zes October. KLEINE HANDELDRIJVENDE MIDDEN- STANDSPARTIJ. In een Maandag te Rotterdam gehouden vergadering is gesticht de kieine handeldrij- vende middenstandspartij. Het doel is, aanslui- ting van andere middenstands- en winkeliers- vereenigingen te zoeken, om deel te nemen aan de verkiezmgen. Het bestuur is samengesteld als volgt: voorzitter: M. Bouterse; secretaris: M. van der Linden en penningmeester: M. van der Horst. DR. BORMS TE AMSTERDAM. Dinsdag is dr. Borms te Amsterdam ontvan- gen door een comite. De zaal van Bellevue was stampvol. Prof. H. Burger begroette dr. Borms, waar op daverend applaus en het zingen van de Vlaamsche Leeuw volgde. Daarna sprak Rene de Clercq, toen dr. Borms, telkens onderbroken door luid applaus. Ten opzichte van N. Neder- land sprak hij de meening uit dat de activisten de voorposten zijn. Als die vallen komt N. Ne- derland aan de beurt. Want het annexionisme is niet dood. trachtte te verzetten tegen Buds voortdu- rend strak houden van de teugels. „Hij loopt nu niet meer kreupel", zei Bud onder het rijden, niet zonder een ge- voel van leedvermaak. Maar Jeft lachte alleen maar bescher- mend en oaf geen antwoord. David Truman gaf met een pistool- schot het sein en de twee paarden schoten als een pijl uit den boog weg. Smoky nam met een halve paardlengte de leiding. Zijn kreupelheid was vergeten en gedurende den halven afstand bleef hij prachtig ge- lijk met Skeeter. Toen zakte hij af tot Skeeters middel, tot zijn flank en liep eindelijk met zijn zwarten neus gelijk met Skeeters staart. Zelfs zoo was het nog een spannender wedren dan men ver- wacht had en al de cow-boys schreeuw- den totdat zij er paars van zagen. Toen zij echter nog maar een paar sprongwij aten van het staaldraad, dat heel in de hoogte van paal tot paal ge- spannen was, verwijderd waren, boog Bud zich zoo naar voren, dat hij plat Iangs Smoky's nek lag en slaakte toen een ech- ten Idianenkreet. Smoky zette zich nog meer aan en verlengde zijn sprongen, kwam weer bij Skeeters middel, bij zijn schoft, bij zijn ooren en in den laat- sten sprong schoof zijn neus juist voor dien van Skeeter. Toen was er natuurlijk het gewone lawaai, ieder trachtte nog harder te schreeuwen dan de ander. Bud reed op Pap toe, die een eind van de anderen, op een kalm grijs paard zat, dat hij altijd oereed en hield stil om hem toe te fluis- eren: „ik heb hem ingehouden, Pap. maar Je heb toch gewonnen, dus als ik ze er toe ean krijgen om hem nog eens te laten loopen, dan kan je opzetten zooveel als DE KOUDE IN BELGIe. Ook Dinsdag bleef de felle koude den hee- len dag door aanhouden. Nagenoeg alle be- vaarbare waterwegen liggen thans dicht en behalve op de Schelde tusschen Gent en de zee is de scheepvaart vrijwel overal gestremd. Ook in de Antwerpsche havens ligt veel ijs. Tusschen Namen en Dinant loopt men nu overal over de Maas en wordt, op de rivier, druk geschaatst. In de Ardennen heeft de koude vele vossen en everzwijnen uit de bosschen gejaagd. Dicht bij Saint Hubert waagden zij zich tot in de dorpen. Bij een klopjacht, door boschwach- ters en boeren op touw gezet, werden niet minder dan 30 everzwijnen opgejaagd en ge- dood. Volgens het ..Berliner Tageblatt" is de strenge vorst in de omgeving van Berlfjn oorzaak, dat de directies der begraafplaatsen slechts onder de ineest bezwaarlijke omstan digheden hun somberen plicht kunnen ver- vullen. Het delven van een graf met de spade ts niet meer mogelijk, men is aangewezen op grondboringen waarin kieine springstofladin- gen tot ontploffing worden gebracht, om de aardkorst, welke tot 65 c.M. diepte zoo hard als graniet is, te vernielen. Op de begraafplaatsen te Schoneberg en Friedrichsfelde laat men den bevroren grond met buskruit springen. In Friedrichsfelde wordt nog een tweede methode toegepast, waarbij men een soort reusachtige soldeer- lamp gebruikt, welke onder twee atmos- pheren druk den bevroren grond „open- lascht". Om een enkel graf te delven, moet men een uur lang op deze wijze den bodem ontdooien. Daarna pas kan men de aarde met zware houten wiggen zoodanig splijten, dat houweel en spade verder kunnen arbeiden. Ds. G. A. VAN DER HOOFT. Gisteren vierde ds. G. A. van der Hooft, pre- dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Over- sch.e, zijn zilveren ambtsjubileum. Ruim 7 jaar heeft de jubilaris te Domburg gestaan; sedert 27 Augustus 1911 staat hij in zijn tegenwoor- dige gemeente. ONTEIGENING IN GROEDE. Ingediend is een onteigeningsontwerp voor den aanleg van een wegvak in de gemeente Groede tusschen de provincialen weg Buiten- lustGroede, en den provincialen. weg Groed* Nieuwvliet, ter vervanging van een gedeelte der bestaande traverse. DE KWESTIE TE SCHOONDIJKE. De em. Ned. Herv. predikant ds. J. N. Drost sehrijft aan de N. R. Crt.: Naar aanleiding van een stukje in uw dag- blad van 8 dezer, (Avondblad A), betreffende „een middel tegen den aanslag van den Raad van Beheer" deel ik u beleefa mede: 1. dat de inzender van het stukje moest weten, dat ik nooit „hulpprediker" te Schoon- dijke zou kunnen worden, als hij met de kerke- lijke wetten der Ned. Herv. kerk op de hoogte was, omdat het classicaal bestuur (orthodox) nooit dit hulppredikerschap zou goedkeuren, noch de ring (orthodox 1); 2. dat het plan wel bestond, dat ik als vrijzmnig predikant de gemeente Schoondijke (vnjz.) een tijd zou hel- pen, vooral omdat de consulent, de eenige vrijzinnige predikant in den ring, vooiioopig door ziekte zijn werk in de gemeente niet zou kunnen verrichten en ik als gepen. O.-I. predi- kant op dit oogenblik toch geen werk nog heb; 3. dat door mij wel degelijk alle mij ten dienste j staande middelen zijn aangewend, dat wel aan den aanslag van den raad van beheer zou vvor- i den voldaan. En eindelijk dat ik mij wel heb teruggetrokken om over te komen naar i Schoondijke als tijdelijke hulp dat is heel wat anders dan „hulpprediker"), omdat ik niet wensch dat de kerkeraad van Schoondijke (die een beter lot verdient) als een hond zal be- handeld worden. Nietwaar, waar een hond ge- I slagen moet worden zijn wel stokken te vinden. HOOFDPLAAT. Aan de Chr. school te Hoofdplaat is als hoofd benoemd de heer J. Vmcke te Willero- j stad. je wilt. Maar nu ben je mij vijf dollars schulidig," voegde hij er Jachend bij. „Zoo, zoo! Christenzieien sputter- de Fap, met tegenzin in zijn zak tastend naar het geld. „Jett heeft zeit ook wat ingehouden maar ik won, dat ik wist,-' voegde hij er gemelijk bij: „wat ik eigeniijk aan je had." ,,fiee, kom eens hier riep Jeff: „wat sta je daar toch te leuteren met den ouden^ Pap?" ,,Pap heeft vijf dollars aan mij verlo- ren", riep Bud terug, terwijl hij op een sukkeldrafje naar de anderen terugreed; ..Maar hij is de eenige niet. Ik geloof, dat ik een hoop geld verdiend heb van juilie allemaal ,,)eff zou hem wel een mijl voor ge- weest zijn, als hij de teugels gevierd had schreeuwde een aanmatigende stem. ,,|eff, jou oude vos, je weet bliksems goed dat je Skeeter ingehouden hebt. Je schi;nt het prettig te vinden om te verliezen, jij oude schurk." „Als juilie denken, dat het geen eerliik spel is geweest,antwoordde Jeff, alsof hij hierover beleedigd was, ,,laat r.an iemand anders het paard rijden; tenminste als dat jong hier niet afgeschrikt is door juilie geklets. Hoe denk jij er over, Bud? Geioot je, dat je eerlijk gewonnen hebt Bud zamelde zijn geld in en ging niet dadelijk op de uitdaging in. Toen hij het deed, was het om ze voor te stellen om nog eens te rijden. Hij wilde zich niet gewonnen geven, zeide hij. Hij zou zijn .aatste cent verwedden op Smoky. Hq werd hoe langer hoe luidruchtiger en zelfs wat heel overmoedig, en binnen een half uur had hij opnieuw al het geld opqe- zet, dat hij op de wereld bezat. Het aan tal menschen, dat met hem wilde wedden, verbaasde hem wel een weinig; ook het teit, aat zeits de ..Little Lost -mannen op bmoky beflonnen te wedden. Honey riep hem bij zich waar zi\ zat en gat hem een standje in bewoordingen, die goed met haar naam overeenkwamen en gat nem ten laatste tien dollars, die zij op i zijn paard wilde zetten. 1 oen hij daarop wilde wegrijden, wenkte Marianne hem plotseling," boog zich naar voren, en strekte naar gesioten hand naar hem uit. „Van mij ook tien", zeide zij lachend: „aileen maar om te laten zien, dat de „Littie Lost menschen voor eikaar opko- men en voor hun paarden. Zet dit op Smoky, als het u biiett. i oen Bud bijna buiten het gehoor was, riep zij hem toe: „Zeg eens was het een vijf of een tien doliarbiilet, dat ik gegeven heb Bud keerde terug en vouwde het bank- biljet open. Een heel stijt opgerold stukje papier gieed in zijn hand. het is al in orde ik heb dat van I vijt hier in mijn zak," riep Mariane nu weer en lachte overtuigend. ,,Kijd maar door en begin maar gauw W e zitten hier allemaal in spanning totdat dit num- mer algeloopen is." Bud keerde weer om, nieuwsgierig, maar met vreugde in t hart. Om de een j ot andere reden had Marianne tot dit mid- del haar toevlucht genomen om hem iets mede te deelen. VVat het kon zijn, kon hij niet gissen; maar hij had een tlauwe, dwaze hoop, dat zij vertrouwen in hem stelde en vroeg om haar bij het een of ander te helpen. Hij dacht wel niet, dat het iets met den wedren te maken zou hebben en wilde het daarom maar niet openen, met al die menschen om zich I heen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1