Pluimvee-rubriek. Huia en Hof. GEMEENTERAAD VAN KOEWACHT. GEMEENTERAAD VAN CLINGE. OVER MENSCHEN- EN KIPPENPOKKEN. dan komt men vooraan in de f 60. Aangezien echter door den heer Voerman is te kennen gegeven, dat hij dit jaar het land nog voor zichzelf houden wou, zou het misschien aan- heveling verdienen, de vereeniging in over- weging te geven, land te zoeken van betere kwaliteit. Dat zal misschien ook niet ge- makkelijk gaan, want als het land te hoog in prijs wordt, dan is de rentabiliteit ook twij- felachtig. De VOORZITTEH: We dienen thans een besluit te nemen, waarbij wrj het crediet toe- staan of niet, een middelweg is voor ons niet te bewandelen. We dienen tevens ons besluit ,te motiveeren. Als de anuiteit langer wordt gesteld wordt het land duurder. De heer PLADDET: Neen het geld wordt gegeven tegen 2% plus aflos. De VOORZITTER4U, De heer PLADDET: Jawel, de eerste vier jaar, maar als de aflos op 75 jaar wordt ge steld, dan heeft men er ook langer het genot van. Het blijft toch land van de vereeniging en wordt nimmer eigendom van den persoon in kwestie. De VOORZITTER: U dient er rekening mee te houden, dat, wanneer na 30 jaar de koopsom is afgelost, ook de lasten minder worden. De heer PLADDET: Daar is voor de eerste pachters niet van te profiteeren. De VOORZITTER: Een langer aflos is ook niet bevorderlijk voor vermindering van de pacht. De heer J. A. MEERTENS: Dat is het be- rwaar, dat men bij een langen aflos hoogere rente heeft te betalen, vooral wanneer de markt achteruitgaat. De vereeniging zegt voor mij niets, ten slotte is de gemeente aan- sprakelijk, dus hoe korter de aflostermijn is hoe beter. De VOORZITTER: De risico is in hoofd- zaak voor de gemeente. De heer PLADDET: Als de vereeniging het niet kan volbrengen, komt het land aan de gemeente, en kan dat na een tijd van 10 tot 20 jaar geen bezwaar zijn. De VOORZITTER: Wanneer men ten min- ste een aflostermijn heeft van dertig jaar, anders wel. De heer J. A. MEERTENS: Er is maar 66n persoon die er wel bij vaart, wanneer wij het geld mochten toestaan en dat is de heer Voerman. De heer JANSEN: De menschen waren beter met goed land dat rond hun woning ligt en f 2000 kosten zou, dan met dit van 1300. De heer PLADDET: Zie dan eens naar het land, dat destijds door de heeren Kraker en Kaan is gekocht, dat was nogal wat duurder. De heer J. A. MEERTENS: Zeker wel, maar dat hebben die heeren zelf betaald, maar hier laten ze het ons betalen en dan moet U de tijd waarin dat land gekocht werd eens vergelijken met nu. De heer A. MEERTENS: We dienen in het het oog te houden, dat er veel menschen zijn, die gaame een stuk land zouden willen heb ben en die desnoods als waarborg daarvoor hun huisje of andere eigendommen zouden willen belasten, en wanneer wij voor zulk land als dit, daaraan zouden meewerken, dan helpen wrj die menschen daarmee in het on- geluk, dus de raad mag daarmee terdege rekening houden. Het zou onverantwoordelijk zijn. De heer JANSEN: We helpen de betrok- ken menschen er beslist mee in den put, het land is veel te slecht. De heer A. MEERTENS: Je hebt voor eulke kwaliteit van land eens zooveel voed- sel noodig als voor goed land en dan is het nog niks. We kunnen dan beter nog eens een of twee jaar wachten tot er goed land is te ver- krijgen. De VOORZTfTER: Ik ben het daarmee volkomen eens, geef liever f 1500 tot f 2000 voor goed land. De heer JANSEN: Ja al was het 2000. De VOORZITTER: Zoo hoog loopt de prijs toch nog niet. Met algemeene stemmen wordt de meening van den raad aangaande het land uitgespro- ken als volgt: 1. ongeschikt voor het doel waarvoor het wordt bestemd; 2. afstand wel groot, doch geen bezwaar met het oog op het bezit van rijwiel; 3. koopsom te hoog, in evenredigheid aan de kwaliteit van het land; 4. wordt het niet wenschelijk geacht, dit land om bovenvermelde redenen aan te koo- pen, weshalve de raad besluit afwijzend te beschikken op het verzoek om kapitaalsver- strekking. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt het voorschot voor de bijzondere scholen in deze gemeente vastgesteld voor die in de kom op 412,50 voor die op de Knol op f 989,10. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt be- sloten om aan het Algemeen Burgerlijk Arm- bestuur toe te staan te verkoopen aan den heer J. Meertens een stukje grond in het oud- Viissingen voor de som van 5. Rondvraag. De heer A. MEERTENS vraagt hoe het nu eigenlijk staat met de kostwinners ten op- zichte van den aftfek voor noodzakelijk levensonderhoud Het was toch onze bedoe- ling altijd geweest om in dit opzicht onge- huwde kostwinners gelijk te stellen met ge- huwden. Dit is niet het geval. De heer J. A. MEERTENSDat is' dan een tekortkoming in de verordening, want er is bij ons blijkbaar alleen sprake van gehuwden en ongehuwden, zoodat wanneer iemand on- gehuwd als kostwinner staat, hjj ook maar /500 aftrek krijgt. De VOORZITTER zal de verordening daar- omtrent nazien die dan desnoods kan worden gewijzigd. De heer J. A. MEERTENS: De fout ligt hier alleen in de verordening en niet bij den Inspecteur. De heer A. MEERTENS vraagt of er nu al een regeling door Burg, en Weth. is ge- maakt voor het salaris van den ambtenaar ter secretarie. De VOORZITTER: Het ligt in de bedoe- ling, dit- bij de eerst volgende begrooting te regelen. Voor dit jaar heeft hij 100 meer gehad. De heer A. MEERTENS vraagt hoe het staat met de kwestie van de zeegroente. De VOORZITTER zegt dat dit nog in on- derzoek is bij de regeering. De heer JANSEN informeert naar een •chrijven, ingekomen van den heer A. Leijs, aangaande die meubels. De VOORZITTER zegt dat dit een zaak is die behoort tot de competentie van het Bur gerlijk Armbestuur. Niets meer te behandelen zijnde en nie- mand meer het woord verlangende sluit de VOORZITTER de vergadering. Donderdagvoormiddag werd hier een open- bare vergadering van den gemeenteraad ge- houden. Tegenwoordig alle leden. De Voor- zitter wenscht de leden bij deze eerste verga dering een gelukkig Nieuwjaar en spreekt de beste wenschen uit voor den bloei en den vooruitgang dezer gemeente. De heer A. Geerards bedankt als oudsten wethouder den Voorzitter namens den raad en hoopt, dat ook in dit jaar weer dezelfde gezellige geest en hartelijken omgang zal heerschen als in het afgeloopen jaar. Na een kleine opmerking van den heer A. de Waele werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd. Aan den heer Dr. A. Verschuere, die na een diensttijd van on- geveer 40 jaren wegens hoogen leeftijd eer- vol ontslag verleend is, wordt een jaarlijksche toelage verleend van 100, wijl hij als bui- tenlandsch geneesheer niet in de termen van pensioen valt. Op verzoek van den Voorzitter geeft de Secretaris voorlezing van de volgende inge komen stukken 1. Van het Ministerie van Financien, Pen- sioenen en Eerediensten, dat bij Koninklijk besluit van 23 Nov. 1928 het beroep van E. E. Geerards, gevezen directeur-boekhouder i van het electrisch bedrijf, betreffende zijne aanspraken op wachtgeld, ongegrond is ver- klaard, op grond, dat hij te kort in dienst ge weest en de betrekking voor hem slechts een bijbetrekking was. 2. Van het Ministerie van Arbeid, kennis gevende, dat in dienstjaar 1929 weder een bedrag van 12 mill, gulden beschikbaar ge steld zal worden voor woningbouw en f 80.000 voor opruiming van krotwoningen. Beide worden voor kenisgeving aangenomen. 3. Schrijven van Burg, en Weth. van Goes met de begrooting van den keuringsdienst van Waren voor het keuringsgebied Goes voor het jaar 1929. Wordt eveneens voor kennisgeving aange nomen. 4. Brief van „De Vereeniging van Vrou- wen" onder den naam ,,Instituut voor meis- jes", gevestigd te Oudenbosch, waarin wordt verklaard, dat het gebouw en de terreinen van de bijzondere meisjesschool alhier tot op heden eigendom zijn van de genoemde veree niging en overeenkomstig hunne bestemming worden gebruikt, en dat het gemiddeld aan- tal leerlingen in het afgeloopen jaar als werkelijk schoolgaand bekend stond, 194 bedroeg. 5. Schrijven van de P.Z.E.M. te Middel- burg, dat A. de Schepper bereid is de straat- verlichting te bedienen overeenkomstig de wenschen van den raad tegen een vergoeding van 50 per jaar. Vraagt of de raad daar mee accoord gaat. Wordt besloten daartegen geen bezwaar te hebben, mits de P. Z. E. M. hem betaalt, in wiens dienst hij is. 6. Brief van Ged. Staten van Zeeland, dat de beslissing omtrent de gemeentebegrooting over 1929 wordt verdaagd tot 1 April a.s. 7. Schrijven van idem, dat de stukken be treffende de Landarbeiderswet naar de ge meente Hulst zijn verzonden en onze ger meente spoedig zullen bereiken. Zijn intusschen aangekomen. 8. Schrijven van idem, dat vrijstelling wordt gegeven van de verplichting tot het geven van onderwijs in het vak ,,lichamelijke oefening" en wel tot 30 Dec. 1930. 9. Brief van Th. de Smet alhier, dat hij solliciteert naar de vacante betrekking van opperbrandmeester. Zal worden behandeld bij de nieuwe regeling van brandwezen. 10. Brief van P. Z. E. M. over het snoeien en rooien van boomen. Burg, en Weth. zullen daar eerstdaags voor zorgen. 11. Wordt voorgelezen den bekenden brief van eenige raadsleden uit de gemeenten Boschkapelle, Clinge, Ossenisse, Overslag eir' Zuiddorpe, mede onderteekend door 2 raads leden uit deze gemeente nl. de heeren C. van Doosselaer en C. Hamerlinck en 3 raadsleden uit St. Jansteen, 2 uit Axel, 2 uit Hengstdijk en ddn uit Graauw tegen de Waterleiding alsmede het adres van de burgemeester en schepen van enkele Belgische gemeenten. De voorzitter deelt mede, dat in de raads- vergadering van 7 Augustus 1927 met 5 tegen 1 stem besloten is mede te werken tot ont- binding der N.V. Zeeuwseh-Vlaamsche Wa terleiding Mij. te Ter Neuzen. Dit besluit blijft van kracht, zoolang er geen ander wordt genomen. Zijn voornemen is binnen- kort een vergadering te beleggen, waarin dit onderwerp nader aan een bespreking kan on- derworpen worden. De heer Th. Persijn vraagt ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Wordt ver leend. Aan de twee alhier bestaande besturen van bijz. scholen wordt een voorschot verleend volgens art. 101 aan f 10,15 per leerling. Burg, en Weth. overleggen verslag van de kasopneming op 27 Dec. 1928. De uitgaven over den dienst 1928 bedroegen 62.374,23, de inkomsten 66.235,50; zoodat er in kas moest zijn 3881,17. Dit bedrag was aanwezig. Wordt op voorstel van Burg, en Weth. met algemeene stemmen besloten tot aangaan van kasgeldleening van 6000 rentende hoog- stens 5 Dit jaar zal weer in de maand April een jaarmarkt gehouden worden van paarden, koeien en ander vee en wel op dezelfde wijze als vorige jaren. Alleen in de prijzen voor werkpaarden wordt een kleine wijziging ge- bracht. Ook voor het schoonste konijn zal een prijs worden uitgeloofd. Als keurmeesters worden benoemd de hee ren Aug. Suy alhier, P. Lust te Hulst en Fr. van Waes te Moerbeke en tot plaatsvervan- gers de heeren J. v. d. Broecke en J. Ver- brugge. Voor de a.s. Kamerverkiezing worden als leden van het stembureau gekozen. Raad- huis; voorzitter de heer A. Dierick, leden de heeren A. de Waele en H. Baert en als plaatsvervangers de heeren Th. Misseghers en P. L. Kips. Stembureau „Oude Molen" voorzitter de heer A. Geerards, leden de hee ren C. van Doosselaer en C. Hamerlinck, plaatsvervangers de heeren Aug. de Blieck en C. de Voider. De gemeenteraad kwam dezer dagen voor het eerst in 1929 bijeen. De Voorzitter sprak een kort woord van gelukwensch, waarvoor de heer Van der Heijden als oudste lid dank- te. Onder de ingekomen stukken, die alle zonder bezwaar den hamer passeeren, komen o.m. voor de goedgekeurde gemeentebegroo ting dienst 1929, het rapport der Commissie van Onderzoek betreffende de Z.-Vl. Water- leidingmij., en idem betreffende de verant- woording van het schoolbestuur te Clinge van de kosten van instandhouding der Bijz. school aldaar over de jaren 1925 t/m 1927, inhoudende uitsluitend dat de aandacht ge vestigd wordt op een nota ad 260 voor tegelbezetting der gangen, welke nota voor- komt onder kleine reparaties". Aan de Vereen. ,,Het Wit-Gele Kruis" te Hulst tot bestrijding van tuberculose wordt overeenkomstig desbetreffend verzoek voor 1928 en 1929 telkens een subsidie toegestaan van f 100. Aan de Bijz. scholen te Clinge en Nieuw- Namen wordt voor 1929 een voorschot ver leend ad tachtig procent der haar toekomen- de gemeentelijke vergoeding, zijnde 2468,48 resp. 2022,40, berekend naar 11,60 per leerling. De verordening op de keuring van waren wordt op verlangen van den Minister aangevuld met de bepalingen: 1. dat ook melkveehouders die waren ten verkoop voor- handen hebben worden begrepen onder de personen, die met betrekking tot lokalen, te gebruiken materialen enz. aan de keurings- verordening hebben te voldoen; 2. waardoor wordt ondervangen de bewijsmoeilijkheid in- I zake het verkoopen van waren, welke niet volgens de voorschriften zijn behandeld; voorts wordt de verplichting opgenomen, voor elkeen die waren verkoopt om een exem- plaar dezer verordening op de verkoopplaats op te hangen. Ingevolge een schrijven van Ged. Staten worden ter uitvoering der motor- en rijwiel- wet nader vastgesteld de bebouwde kommen van Clinge en Nieuw-Namen. Een viertal verzoeken is ingekomen om medewerking te verleenen tot het verkrijgen van rijkssteun voor het bouwen van nieuwe woningen bij krotopruiming. Bij gemis eener woningbouwvereeniging en daar de raad niet van zins is het gewaagde spelletje van wo- ningexploitatie te beginnen, moeten de adres- santen worden teleurgesteld. Na herhaalde waarschuwingen van de Ge- zondheidscommissie acht men thans den tijd gekomen voor de onbewoonbaarverklaring der woning Wijk C no. 257 te Nieuw-Namen, bewoner Ed. Janssens. De opmerking wordt gemaakt, dat de eigenaar ermee in zijn schik zal zijn, wegens de bestaande herrie met den huurder en bij gebreke van een Huuropzeg- gingswet. De vaststelling van de rooilijn aan de Veerstraat wordt aangehouden in afwach- ting van een schrijven van Ged. Staten om trent de uitlegging der desbetreffende bepa- ling der Bouwverordening. Naar aanleiding van een verzoek van den R. K. Landarbeidersbond om werkverschaf- fing ziullen op voorstel van Burg, en Weth. adressanten enkele werkgelegenheden in Bel- gie worden medegedeeld. De Voorzitter verstrekt ten deze tevens in- lichtingen op een door den heer Kindt in het najaar gestelde vraag betreffende de moge- lijkheid om door tusschenkomst der gemeente land in pacht te geven aan landarbeiders; de Voorzitter heeft hieromtrent een onderhoud gehad met den heer Rottier te St. Jansteen en is tot de conclusie gekomen, dat het ver- pachten van land voor de gemeente niet wel te doen is en dit trouwens niet op haar weg ligt. De heer Kindt meent ook dat nu in- middels de Landarbeiders-Vereeniging te Hulst is opgericht, hiervan kan worden afge- zien. Naar aanleiding van een desbetreffend adres wordt ter vermijding van onbillijke ver- houdingen inzake aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud in de heffingsverordening op de gemeentelijke inkomstenbelasting opge nomen: Wanneer verschillende, tenminste drie, ongehuwden en/of gehuwden samen- wonen, kunnen geacht worden slechts een ge- zin te vormen en alien of meerderen van hen afzonderlijk zijn aangeslagen, wordt voor elk aangeslagen gezinslid slechts een aftrek toe- gepast van 175, echter in totaal tot een maximum bedrag van 700, dat eventueel over alle aangeslagen gezinsleden gelijkelijk wordt verdeeld"; voorts worden ten aanzien van bedoelden aftrek tevens met gehuwden gelijkgesteld weduwnaars bij wie een meer- derjarige niet-aangeslagene vrouwelijke bloedverwante, met de regeling der huishou- ding belast, inwoont. Een warm pleidooi van den heer Van den Branden tenbehoeve van de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" voor wijkverpleging te Clinge (dorp), wordt schitterend beloond door het met tien van de elf stemmen geno men besluit om die vereeniging voor 1929 een subsidie te verleenen van f 100 en een extra toelage van f 100 voor eens om die vereeni ging uit den financieelen ,,put" te helpen. De behandeling van het agendapunt om trent aanvulling van de instructie der ge meente geneesheeren wordt uitgesteld, omdat het noodige overleg met de geneeskundigen nog niet heeft kunnen plaats hebben. De Voorzitter zal hierop terugkomen straks in de geheime zitting. De zeer uiteenloopende belooningen van Rijksveldwacht en Marechaussde voor bij- stand aan de gemeentepolitie worden inge- trokken, terwijl bepaald wordt, dat voor de Rijksveldwachters te Clinge en Kapellebrug en voor de marechausseebrigades te Nieuw- Namen en Hulst jaarlijks in totaal beschik baar zal zijn 100, uit te keeren naarmate van de bewezen diensten in het belang van het gemeentelijk politietoezicht. De wielerbaan heeft genade gevonden in de oogen van den raad en ondervond alle cle- mentie; een klaagbrief uit den diepsten „put" bezorgt haar teruggaaf van de helft der ver- makelijkheidsbelasting over 1928 betaald en vrijstelling van belasting in 1929, mits tien procent der winst (zuivere of onzuivere?) aan de gemeente wordt geofferd. Wie zal nu hog beweren, dat de gemeente haar wieler baan geen goed hart toedraagt? De rijksveldwachter te Kapellebrug heeft het risico van „nul op het request" niet op zich willen nemen en zijn verzoek om de door hem gemaakte kosten aan zijn gemeente- woning te vergoeden maar ingetrokken. De correspondent der openbare arbeidsbe- middeling zal ongetwijfeld deze raadsverga- dering met zorg in zijn analen noteeren; eene belooning van f 150 over het afgeloopen jaar is die moeite wel waard. De raad was on- betwistbaar zeer week te moede vandaag! Nu volgt de extra warme schotel: de wa terleiding. Een adres is ingekomen van elf raadsleden uit de omliggende gemeenten om kort en bondig: alle stukken betreffende de water leiding voor kennisgeving aan te nemen, op ontbinding der Z.-Vl. Waterleiding aan te sturen en om een bekend tegenstander der waterleiding tot hun zaakwaamemer aan te wijzen; voorzeker geen halve maatregelen, als die vlieger maar opgaat? De Voorzitter weet den raad echter te bewaren voor het onge twijfeld niet hoogstaand besluit om hiermee accoord te gaan, alvorens de behandeling van het rapport der commissie van Onderzoek op de binnenkort te houden aandeelhoudsters- vergadering meer licht en klaarheid in het vraagstuk heeft gebrachc. Een besluit wordt aangehouden; de wethouder Vercauteren, ver- tegenwoordiger dezer gemeente, zal in het aanhooren en in zich opnemen van nieuwe vindingen en het verwerken van moeilijk- heden te dezer zake op die vergadering wor den bijgestaan door de heeren Teulings en Smet; deze zullen vervolgens hunne indruk- ken bespreken met het lid der Commissie van Onderzoek uit deze gemeente, den heer Kindt, en van hunne gezamenlijke conclu sion mededeeling doen aan den raad. De klompenmakers kregen ditmaal de wind van voren; zij wenschten de eerste tien dagen vrijgesteld te zijn van liggeld voor boomen aan de haven; de raad herinnerde zich helaas de onlangs vastgestelde tariefsverlaging van dat liggeld en het was mis. Goedgevonden wordt dat de gemeente toe- treedt tot de afdeeling Zeeland van de Ver eeniging van Ned. Gemeenten. Bij de rondvraag vraagt de heer Kindt of het niet gewenscht ware in de politieverorde- ning de verplichting op te nemen dat elkeen voor zijn perceel op den openbaren weg de sneeuw moet opruimen. De heer Hageman wenscht in de rekenin- gen van het schoolbestuur in het vervolg te zien eene specificatie van de arbeidsuren, n.l. waaraan de verschillende uren zijn besteed. j_»e heer Smet zou de rekeningen van de schoolbesturen elk jaar willen nazien. Op voorstel van den heer Vercauteren zul len nogmaals worden begroot de kosten van een simpel rioleeringsplannetje in het z.g.n. Schoolstraatje te Nieuw Namen, dat bijna voortdurend onder water staat. De heer Kindt zou desnoods een stratenbelasting al leen voor Nieuw Namen willen invoeren om de afwatering in het geheele dorp Nieuw Namen eens in orde te brengen. Eindelijk wordt nog besloten tot den aankoop van mooie emaille huisnummerplaatjes tegen de aanstaande volkstelling. Hierna gaat de raad over in besloten zit ting. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden ge- zonden aan Dr. te Hennepe, Dier- gaardesingel 96, Rotterdam. Post- zegel van TVa cent voor antwoord in- sluiten en blad vermelden. Het geheimzinnig verband ontsluierd. Zooals we gezien hebben wordt dus diph- therie der vogels veroorzaakt door de zelfde smetstof als die der vogelpokken, en waar we als er over diphtheric hooren spreken direct vragen naar het verband met men- schendiphtherie, daar vragen we bij vogel pokken natuurlijk ons af, of er verband be- staat met menschenpokken. Bij de diphtherie heb ik al verteld, dat de menschendiphtherie door een heel andere bacil veroorzaakt wordt doch bij de pokken wordt het moeilijker. Nu moet men bij al dergelijke benamingen er al tijd om denken, dat een naam maar weinig zegt en dat de ouderwetsche benamingen meestal op enkele verschijnselen berusten, die weinig verband houden met de oorzaak der ziekte. Ziekten waar vroeger koorts by kwam, welke aan vuur werd toegeschreven, kregen een bijnaam met vuur, bijv. miltvuur, koudvuur, enz. De vogelpokken waren al in de middel- eeuwen bekend en men hield ze toen ook al gemeen voor dezelfde ziekte als van den mensch. Als het er maar op leek, was het al voldoende om hetzelfde te zijn en dit systeem werd zoo geweldig ver doorgevoerd, dat men bijv. alle grondstoffen terugbracht tot vier: water, vuur, lucht en aarde. Aan den anderen kant echter gebruikte de toenmalige wetenschap, om haar geheimen voor oningewijden te verbergen, voor dezelf de stof soms tientallen totaal verschillende namen, en het aantal namen waaronder bijv. lood of kwikzilver bekend waren is legio. Om deze boeken te kunnen lezen moet men zich eerst absoluut vrij maken van alle mo- deme begrippen en daama zich als het ware indenken in de oude gedachtensfeer. Boven- dien moet men gewapend zijn met een flinke dosis kennis van Hebreeuwsch, Grieksch, Latijn enz. om er uit wijs te kunnen worden. Als men dan ook echter een inzicht krijgt in deze oude begrippen, dan gaat als het ware een wereld van geheimzinnige kennis open, die veel uit den hedendaagschen tijd ver- klaar maakt. Zoo zou ik over den naam „Mephistopheles" uit Goethes Faust wel een jaar lang kunnen schrijven, om een beeld te geven van de duizenden jaren van denken, die in dat eene woord ten slotte samengevat zijn en waarvan naar ik gemerkt heb, mo- deme literatuurbeoefenaars den in nevelen gehulden oorsprong nog niet alien kennen. Zoo bestaat er een beroemde ets van onzen grooten Rembrandt, voorstellend de acchi- mist, of ook wel Dr. Faustus geheeten. Vraagt men kunstbeoefenaars naar deze ets, dan kennen ze haar alien, doch vraagt men naar de beteekenis der geheimzinnige woor- den die daar op staan, dan kennen ze die geen van alien. Er is niemand die de betee kenis der geheimzinnige woorden kent, maar een kind kan toch wel begrijpen, dat een man als Rembrandt zulke woorden niet zoo maar lukraak op een ets fantaseerde! Eerst als men jaren lang de eigenaardige alchimisti- sche literatuur bestudeert, begint men te be grijpen wat Rembrandt bezield heeft bij deze woorden en vindt men ook min of meer woor den zelf. Goethe heeft een heelen winter doorge- bracht om een bepaald boek te lezen op dat gebied, maar kwam volgens eigen zeggen er niet geheel. achter. Toevallig heb ik de kern van dit boek, die in Hebreeuwsch geheim- schrift geschreven is, kunnen ontcijferen na heel veel zoeken. Maar ik zie daar, dat ik hoe langer hoe verder van mijn kippetjes af- dwaal, dus moet ik terug tot de zakelijke werkelijkheid. Feitelijk was deze geheele inleiding maar een poging van mij om een idee weg te nemen, dat zich vaak uit bij modeme men schen, die schouder'nalend glimlachen om die meeningen van vroegere eeuwen. In deze door ons thans verlaten meeningen, zat meestal een zeer diepe kern, die als we haar uitzoeken, ons met eerbied vervullen. Daar vogelpokken in hun verschijnselen en verloop wel op menschenpokken geleken. hield men ze voor 6dn ziekte. Later kwam men hierop terug, omdat men met menschen- poksmetstof geen vogelpokken kon veroor- zaken. Toen beschouwde men dus de vogel pokken als een aparte ziekte. Niets is ech ter veranderlijker dan de wetenschap en reeds in 1913 begon men weer te twijfelen, toen het gelukte met pokken van schapen een kip te besmetten. In ons land was het echter vooral Dr. van Heelsbergen in Utrecht, wiens onderzoekin- gen omtrent het pokkenvraagstuk van inter- nationale bekendheid zijn geworden. Het ge lukte van Heelsbergen vogelpokken over te brengen op konijnen en ook op kalveren. Omgekeerd kon echter van Heelsbergen met kalverpokken ook bij kippen een ziekte ver- oorzaken, die geheel overeenkwam met vogel pokken. Zoekende kwam hij dan ook ten- slotte tot de overtuiging, dat de smetstof van de koepokken, menschenpokken, en vogelpokken, naar alle waarschijnlijkheid al ien wijzigingen zijn van dezelfde rondsmet- stof. Langzamerhand kwam men verder en ont- dekte dat ook paardenpokken tot deze groote groep behoorden en is men zoover gekomen, dat men ten eerste met vogelpokken bij ko nijnen pokken kan opwekken en dat men met deze konijnen-vogelpokken-smetstof weer kalveren kan besmetten, en niet alleen kalve ren, ook runderen en vandaar kwam de vol gende stap, de gewichtigste Met deze vogel-konijnen-runderpokstof kon men bij kinderen een pokkenuitslag opwek ken, volkomen gelijk aan dat, wat men door het inenten der kinderen met kalfpokstof te- weegbracht. Dit onderzoek werd in ons land o.a. door Dr. van Nederveen te Leiden ver- richt en werden dus de proeven van anderen bevest.gd. n.l. dat de vogelpokkensmetstof na bij verschillende dieren gegroeid te zijn, zich geheel gedroeg als koepoksmetstof. Maar merkwaardig is nu weer, dat deze als het war# aan kalveren gewende kippensmetstof toch haar vroegere eigenschappen niet verliest, want met het materiaal van het kalf kan men echte vogelpokken verwekken en echte diphthe rie. Dit nu is interessant want met koepok smetstof kan men bij kippen wel pokken ver- oorzaken, doch geen diphtherie. Nu weten we al ongeveer een eeuw lang, dat de pokkensmetstof van den mensch en de pokkensmetstof van het rund heel nauw aan elkaar verwant zijn, zoo nauw zelfs, dat men den mensch ongevoelig maakt tegen men schenpokken door hem in te enten met koe pokken. De Engelsche arts Jermer, die de pokkenenting heeft uitgevonden, beweerde toen £l, dat de koepokken ook weer van paar den verkregen konden worden. Niemand wilde daarvan iets weten, totdat in den mo- deraen tijd ook al weer Dr. Van Heelsbergen het was, die het verbazingwekkende feit aan- toonde, dat een typische ontsteking in den mond van paarden weer verzaakt werd door pokkensmetstof, en daardoor bewees, dat de oude Jermer goed gezien had. De besmette- lijke mondontsteking der paarden blijkt ook een vorm der pokkensmetstof te zijn. Ook schapenpokken ldten zich in koepok ken omkweeken door ze eerst op konijnen te enten en zoo zien we dus, als ik al het voor^ gaande samenvat, dat gebleken is, dat schjjn- baar totaal verschillende ziekten bij totaal verschillende diersoorten, paarden-mond-ont- steking, pokken van mensch, rund, sch&ap, vogels, diphtherie der kippen, alien tenslotte aan een stamvorm, die zich als het ware ver- takt heeft over verschillende diersoorten, toe geschreven kunnen worden. Gelijk de takken van een boom zijn ze niet precies gelijk aan elkaar, verspreiden ze zich over verschillende plaatsen, maar ten slotte zijn ze toch alien op 6en stamvorm terug te voeren. Vandaar, dat ik in de inleiding van deze artikelen-serie over diphfherie al zeide, dat we hier met een interessante smetstof te maken hebben en dat ik wat uitvoeriger bij de geheimzinnige filtreerbare, onzichtbare, smetstoffen stil ge- staan heb, ik denk dat mijn lezers nu aan het eind wel zullen toegeven, dat al pratende over kippenziekten, ons gezichtsveld zich over veel verder gebieden gaat uitstrekken en wij nu gaan begrijpen, hoe niets in de natuur om ons heen op zichzelf staat, doch hoe alles onderling verband houdt. Voor de onvermoek de pogingen van wetenschapsmenschen is de taak weggelegd, dat verband te ontdekken en er nuttige gegevens voor het menschdom uit te putten. Dr. TE HENNEPE. WINTERWERK IN DEN TUIN. Zoodra de maand Februari weer is aan- gebroken, vragen ook de tuinwerkzaamheden weer onze voile aandacht. Bij verschillende vaste planten, o.a. bij de rabarber is reeds werking te bespeuren. Worden de pollen hiei> van te groot, of hebben ze te lang op den- zelfden plaats gestaan, dan kunnen we ze scheuren of naar een andere plek overbren- gen. Het mesten hierbij vooral niet vergeten. De kwakkelwinter heeft verschillende werkzaamheden aanmerkelijk vertraagd en menigeen zal de noodige haast moeten b©- trachten, wil alles op tijd en goed plaats vin- den. Het snoeien dient voor de helft dezer maand beeindigd te zijn. Dit snoeien schijni voor menigeen altijd een zeer moeilijk strui- kelblok te zijn. Juist dezer dagen was ik er getuige van, hoe een oud tuinman, hieronder alleen te verstaan oud in jaren, krampachtige pogingen aanwendde, bij het snoeien van eenige heesters, deze grondig te bederven, in welke pogingen de overigens brave man, wer kelijk schitterend was geslaagd. Bedoelde tuinman bleek zijn beste jaren in Indie als militair te hebben versleten, ook zichzelf helaas, en hakte en zaagde er zoo lustig op los, alsof hij zich weer in een tropisch oer- woud waande, en daar met het hakmes een weg had te banen. Hij hield bij zijn snoei- pogingen zooveel van ruimte, dat de door hem gesnoeide heester meer op takkebossen dan op heester geleken. Reeds eerder hebben we er op gewezen hoe dit snoeien moet geschieden. Die er echter geen kaas van gegeten heeft, geven we drin- gend in overweging, er zelf niet aan te be ginnen, doch het liever aan vertrouwde en deskundige handen over te laten. Het snoeien kost niet veel en is zeker heel wat voordee- liger, dan ze zelf op een vrije Zaterdagmid- dag te verprutsen, waarbij zoowel den vorm wordt bedorven, als het eventueel bloeien wordt voorkomen. In den fruittuin hebben we krachtig op te treden tegen allerlei insecten. Het bespuiten der boomen en bessen met een vruchtboom- carbolineum (sterkte 7% tot 10 is hier bij een doeltreffend middel, terwijl verschil lende zangvogels in dezen zeer welkome bondgenooten zijn. Door het aanbrengen van eenvoud'ge nestkastjes en het strooien van voer tijdens sneeuw en ijs, kunnen we dit nog bevorderen. Ook het aanbrengen van lijmbanden ver- dient aanbeveling, mits de lijm van uitste- kende qualiteit is en minstens tot Maart kleverig blijft. Verschillende wintervlinders, waarvan alleen de mannetjes kunnen vliegen, terwijl de vrouwtjes slechts kunnen kruipen, verschijnen van October tot Maart. De lijm banden belet deze vrouwtjes de kronen der boomen te bereiken en daar hun eitjes te de- poneeren, waaruit spoedig een groot aantal rupsjes verschijnen, die met graagte hun ver- nielende taak aanvaarden Onderwerpen we de stammen der boomen, ooftboomen zoowel als andere, aan een nauwkeurig onderzoek, dan ontdekt men in de schorspleten der oudere. stammen en ook onder de afgestorven schors langs de wonden, ontstaan door het wegnemen van een tak, stellig hier en daar een grijsbruin, ovaal spinseltje ter lengte van nagenoeg een halven c.M. Scheuren we zoo'n teer weefseltje uiteen, dan ontdekken we een klein rupsje. Dit is het rupsje van den Donsvlinder, dat deze wo ning betrok, toen de koude begon in te val- len. Het schijnt onbegrijpelijk dat zoo'n teer beestje, zoo weinig beschut, in den winter niet doodvriest. Verdelgen we ze niet tijdig, dan komen ze in het a.s. voorjaar voor den dag en zitten we niet met de gebakken peren, doch met kaalgevreten boomen, met al de ge- volgen hiervan. We kunnen ze ook in het voorjaar wel bestrijden, doch voorkomen is altijd nog beter dan genezen en daarom nu de handen uit de mouw. Gedurende den a.s. zomer ontdekken we hiervan de eierhoopjes (2 300 bij elkaar) op de bladeren der kleinere boomen. Ook deze zoeken we dan bij elkaar en vernieti- gen ze. Die tijdig den strijd tegen de schadelijke insecten aanbindt, behoedt zich op de meest gemakkelijke en voordeelige wijze tegen schade en schande.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6