Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. binnenland. B UIT E NLA ND. GKMENGDE BERICHTEN. Woensdag 13 Februarl. No. 8336, DOOR HARTVERLAMMING GETROFFEN. DE RATER BRENGT HET AAN DEN DAG. GEMEENTERAAD VAN HOEK. VAN UIT DEN MIDDENSTANDSRAAD. Het voor eenigen tijd door den Nederland- echen Grossiersbond ingestelde onderzoek naar de wenschelijkheid van het aangeven van netto maat of gewicht op verpakte arti kelen heeft den Middenstandsraad aanleiding gegeven de vraag te overwegen, of het ele ment van mlsleiding en van oneerlijke con- currentie, hetwelk gevolg is van het afvvijken van normale maten en gewichten, zonder, da1 de afwijking vermeld wordt, van zoodanige beteekenis is te aehten, dat het treffen van een wettelijke voorziening wenschelijk is. De Raad heeft deze vraag bevestigend be- antwoord, in de overtuiging, dat het particu- lier initiatief niet in staat zal zijn verbetering van eenige beteekenis in de bestaande wan- toestanden aan te brengen. VVijziging van de Warenwet. Het kwam den Raad voor, dat geen afzon- derlijke wet in het leven behoefde te worden geroepen, doch volstaan kon worden met op enkele punten de Warenwet te wijzigen. De Raad oordeelde het wenschelijk. dat de considerans van de wet zou vermelden, dat voorschriften kunnen worden gegeven niei alleen ten aanzien van de aanduiding van waren, maar ook met betrekking tot de hoe- veelheid van verpachte en daarmede gelijk te Btellen waren. In aansluiting hieraan zouden ook enkele artikelen der Warenwet dienen gewijzigd te worden. Den Middenstandsraad meent met, dat de voorziening tegen misleiding zoover behoeft te gaan, dat bepaalde maten of gewichten in acht moeten worden genomen. Aan art. 15 der Warenwet, zou een lid moeten worden toegevoegd, waarvoor de Mid denstandsraad de volgende redactie ontwierp: „Wij behouden ons voor bij algemeenen maat- regel van bestuur te bepalen, dat en hoe of aan waren en andere artikelen bij dien maat- regel aan te wijzen, of op of aan de voorwer- pen of de omhulsels, waarin die waren en andere artikelen zijn vervat, duidelijke aan- duidingen moeten voorkomen omtrent maat, gewicht of getal van die waren en die anders artikelen, ongeacht de voorwerpen of omhul- «els, waarin die waren en andere artikelen ■fcn vervat." De Warenwet ook dienstbaar aan de bestrijding der oneerlijkheid. Zal voortaan de Warenwet in sterkere mate dienstbaar worden gemaakt, aan de bestrij ding van de oneerlijkheid in den handel, dan zal de invloed van industrie en handel bij de voorbereiding van de algemeene maatregelen van bestuur veel grooter moeten zijn dan thans het geval is. De Middenstandsraad stelt daartoe voor wijziging van het eerste lid van art. 17. De Middenstandsraad heeft den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid verzocht de noodige stappen te doen, ten einde tot een wijziging van de Warenwet in den aan- gegeven zin te geraken. DE CRISIS IN HET LEGER DES HEILS. „De Strijdkreet" van 9 Februari bevat bij een groote foto van den Hoogen Raad een brief van den Nederlandschen commandant, waarin hij verslag doet van de besluiten van dit hooge rechtscollege. Veel nieuws bevat deze brief niet en voor den geest, waarin de beraadslagingen gehou- den zijn, beroept de schrijver zich op het oor- deel vein de Times". We herinneren nog even, dat het besluit am generaal Bramwell Booth af te zetten, genomen werd met 55 tegen 8 stemmen. On- der de acht tegenstemmers waren de echtge- noot, een zuster en twee dochters van den generaal, benevens 4 commandanten. Deze vier commandanten hebben zich toen de fami- lie Booth de zaak voor den rechter bracht, ook van den generaal afgewend. Zooals men reeds weet, heeft de uitspraak van den rechter de vergaderingen, van den Hoogen Raad onderbroken, zoodat nog niet tot de benoeming van een nieuwen generaal kon overgegaan worden. Aan het slot van den brief ontleenen we nog het volgende: Wij komen uit deze worsteling te voor- echijn als een zuiverder, sterker, veiliger Leger des Heils. Er bestaat geen enkel theologisch verschil, als waaraan zoovele godsdienstige bewegin- gen zijn ondergegaan. Men is het volkomen eens over de roeping, die het Leger in de wereld te vervullen heeft en over de daartoe te bezigen middelen. Het is feitelijk een huisr houdelijke kwestie, die aan den dag is ge- treden als natuurlijk gevolg van den gezon- den groei van ons Leger, vooral gaat het over de vraag, hoe de toekomstige generaals eullen worden benoemd en om een soepeler bestuursvorm. De internationale eenheid van het Leger des Heils is hechter dan zij ooit geweest is, sedert de stichting, omdat bepaalde punten, die de eenheid zouden kunnen bedreigen of die een al te gemakkelijk aanknoopingspunt vormden voor kwaadwillige critici, thans zijn opgeheven, of in de naaste toekomst opgehe- ven zullen worden. En het Leger gaat een tijd tegemoet van rfjker, heerlijker ontplooiing van zijn beste krachten, bezield met dezelfde idealen, die onze vergetelijke stichters, William en Cathe rine Booth, hebben vervuld, vertrouwend op God, Die het in deze wereld met een speciale sending heeft belast. SCHENKINGEN VAN RADIUM. Het Londen Hispital heeft 2 anonieme gif- ten, elk van 1 gram radium ontvangen. De waarde van 1 gram radium is 12.000 pond. E6n van de anonieme gevers schonk boven- dien 13.000 pond voor de inrichting en in- standhouding van een radium-laboratorium. REGELING VAN DE ROMEINSCHE KWESTIE. Op de hardnekkige geruchten over een- op- lossing van de Romeinsche kwestie is thans, schrijft de N. R. Crt., de officieele bevestiging van dit fedt gevolgd. De Paus heeft alle nun- citi teiegrafisch van de totstandkoming van een overeenkomst met de Italiaansche regee- ring over het Romeinsche vraagstuk verwittigd en het geheele diplomatieke coips van 25 bij den Heiligen Stoel geaccrediteerde gezanten heeft Donderdag, nadat hot op het Vatikaan was geroepen, van. kard'naal Gasparri een me- dedeeling van dezelfde strekking ontvangen. Maandag hebben wij, in de onderstelling dat de geruchten over het slagen der onderhande- lingen gegrond waren, te dezer plaatse reeds de beUe^ems van aeze veizoemng tusscnen Italie en den Heiligen Stoel mteengezet, zoo dat w\j daar nu n.et op behoeven terug te ko men. De „gevangenschap" van de Pausen op het "Vatikaan is geemdigd en het hoofd van de Roomsch-Katholieke kerk is in zijn we- reldlijke macht hersteld. In tegenstelling met vioegere geruchten, volgens weike aan den Paus een niet onbelangrijk deel van Rome zou toegekend worden, schijnt vast te staan dat het geb.ed, waar hij tot dusver alleen als geestelijk hoofd troonde, slechts weinig uit- gebreid zal worden tot vorming van het nieuwe staatje, dat dan ook den bescheiden naam van de Vatikaansche Stad of den Vati- kaanschen Staat zoudragen. De Paus schijnt minder belang aan de territoriale kwestie ge- hecht te hebben dan aan het feit dat hij een van Italie onafhankelijk gebied zou krijgen. Daarbinnen zal hij, zoo meldt Reuter uit Rome, het recht hebben om een spoorwegstation, een eigen telegraaf-, telefoon- en postdienst en een draadloos station te onderhouden. Voorts krijgt hij weer het recht van het uitgeven van eigen inunt, papieren geld en postzegels. Dit alles behoefde eigenlijk niet uitdrukkelijk ver meld te worden, want zonder deze rechten zou van souvereiniteit der Pausen geen sprake kunnen zijn. Aan het protest der Italiaansche anti-fas- cistische emigranten, waar gezegd wordt dat zij de nieuwe regeling niet zullen erkennen, behoeft men geen waarde te hechten. Ook wanneer het fascistische regime zal afgedaan hebben, zal eike andere Italiaansche regeering het door Mussolini gesloten tractaat erkennen en het niet meer ongedaan maken, omdat het altijd het streven van de Italiaansche politiek is geweest, een verzoening met den Heiligen Stoel tot stand te brengen. De emigranten gunnen enkel Mussolini het groote politieke succes niet, waardoor hij, zooals wij reeds eerder hebben opgemerkt, den eerenaam van den „grootsten Italiaanschen staatsman" ver- diend heeft, dien Crispi toegezegd had aan den man, die den vrede tusschen Italie en de Pausen kon stichten. AUTO VERBRAND. Te Delft is een pej.suiicnauio van iemam-. uit Rotterdam op den Rotterdamschen wecr, even voorbij de lijmfabriek, in brand geraakt en verbrand. De vier inz.ttenden wisten z.ch met veel moeite te redden. De politie doofde het vuur met een straal op de motorspuit. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Eenige jongelieden te Sliedrecht hadden op een wetenng een groote bijt gehakt en die weer netjes met ijs ggvuld. Vervolgens gin- gen ze z.ch verdekt opstellen, om de resuita- ten van hun minder waardig gedoe te z.en. Eerst kwamen een paar dames de wetenng over, doch die zagen bijtijds, dat het ijs los was. Even later kwam een 15jarig meisje op OVERSTROOMING IN N. Z.-WALES. In Nieuw-Zuid-Wales is groote schade aan- gericht door de ergste overstroomingen, die daar tengevolge van zware regens, sedert de laatste veertig jaar zijn voorgekomen. Dui- zenden stuks vee zijn verloren gegaan. Te Gloucester zijn twaalf personen in een hotel van de buitenwereld afgesneden; twee ande- ren verdronken bij een poging om hen te helpen. WRAAKNEMING. Naar uit Warschau wordt gemeld hebben verscheidene gewapende mannen op een land- goed bij Poryba Wladistok een viervoudigen moord gepleegd. De mannen schoten met hun revolvers op de aanwezige personen en dood- den de vrouw van een bedrijfsleider van het dit ijs, haar kleiner zusje op een slede voort- j ao^tertje; 't dienst, duwend. Piotselmg schoot het kleme kind met ^5°ed'_die^ machi- de slede in de d.epte en verd'ween onder bet SAFEGUARDING VOOR WOL. Het onderzoek door een commissie, inge- steld door den Board of Trade, inzake een aanvraag van de zijde der wol- en kamgaren- nijverheid van Bradford om een ,,safeguard- ing"-recht op wol, is dezer dagen begonnen. Men weet dat Tilburg reeds zijn stem tegen dit verzoek heeft doen hooren. Naar de Pa- rijsche correspondent van de ..Daily News" meldt, zijn de Fransche stoffenfabrikanten thans ook in het geweer gekomen. Meer dan een derde van de algeheele productie van Roubaix gaat naar Groot-Brittannie; het ge- vraagde invoerrecht zou dezen export tot nul reduceeren. De fabrikanten van Roubaix hebben besloten een dringend beroep te doen op de Fransche regeering om de mogelijk- heid te overwegen van represaille-maatrege- len. HOOVER'S STEVIG ONTBIJT. Het is in Amerika algemeen bekend, dat de verkozen president, Hoover, altijd een stevi- gen eetlust heeft gehad. Maar te oordeelen naar zijn ontbijt-menu, dat op gezag van den correspondent te Miami van de „New York Evening World" wordt gegeven, zal hij zich toch hebben te matigen, wanneer hij eenmaal in de handen van de geneesheeren van het Witte Huis is gevallen. Volgens dien corres pondent bestond een dezer dagen Hoover's ontbijt uit: een heele „grape-fruit", een bord- vol schaaps-hache, een ferine portie roer- eieren met spek, zes worstjes, koffie, geroos- terd brood en enkele andere ingredienten". Het publiek behoeft, zoo merkt het blad op, overigens niet bezorgd te zijn, want de presi dent betaalt zijn eigen eten. ijs. Direct schoot nulp toe en vrij spoedig is het meisje onder het ijs vandaan gehaald. Toch had het nog al water en modder mgakre- gen. Tegen de onverlaten is proces-verbaal op- gemaakr. Zaterdagmiddag was op de Loosdrechtsche plassen de heer B. de B., in gezelschap van zijn zoon en dochter, benevens nog twee jonge- lui per auto naar genoemde plassen gereden, om aldaar van de schaatsensport te genieten. Terwijl men aan het schaatsen was, zakte eensklaps de 65jarige heer B. de B. ineen; het bleek dat hij door een hartverlamming ge- troffen was. Eenige meters voor hem uit reed een deel van het gezelschap, dat, den heer de B. missende, even omkeek en toen tot de ont- dekking kwam, dat hij op het ijsveld lag uit- gestrekt. De overledene was een vooraanstaande fi- guur in aannemerskringen meldt de Courant. KLEEREN VLAM GEVAT. Toen Zaterdagmorgen vroeg een Duitsch dienstmeisje, de 22jarige K. B., in de woning van haar meesteres aan den Zuiderwerflaan in Den Haag terpentijn in een fleschje had overgegoten, had zij daarbij eenige druppels gemorst, welke op haar kleeren terecht waren gekomen. Toen zij kort daarna in de kamer bij de brandende kachel kwam, vatten haar kleeren vlam. Op haar hulpgeroep snelden de I bewoners dadelijk toe, die de vlammen wisten te dooven. Het meisje heeft evenwel ernstige brandwonden gekregen; zij is in het ziekenhuis aan de bekomen brandwonden overleden. TE HARD GELOOPEN. Een student van het Missiehuis te Uden, W. Walraven, werd dezer dagen ernstig ziek, zoo dat zijn familie te Nijmegen in kennis moest worden gesteld. Aanstonds kwam de vader met een ander zoontje over om den zieke te bezoeken. Tegen den avond vertrokken beiden weer om met de autobus naar Nijmegen terug te keeren. Uit vrees de bus anders te missen, begon de heer W., die een hartkwaal had, wat harder te loopen en spande zich daarbij zoo- zeer in, dat hij, nauwelijks in den auto gestapt, plotseling neerviel. Men riep terstond een ge- neesheer, doch deze kon slechts den dood con- stateeren. Het Hjk is daarop naar het Missie huis overgebracht, vanwaar het naar Nijme gen is vervoerd. VREESELIJK DRAMA. Te Antwerpen heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld. Een man Victor Deceus- ter geheeten, 53 jaar oud, had reeds sedert eenigen tijd een revolver gekocht met het doel zijn kinderen dood te schieten. Zijn vrouw en dochter waren naar de bioscoop; Deceuster achtte toen het oogenbliK gunstig om zijn afgrijselijk plan ten uitvoer te brengen. Met revolverschoten bracht hij zijn 25jarigen zoon Julien, diens negenjarig broertje Joseph en twintigjarige zuster Jeanne om het hup ZEER LAGE TEMPERATUREN IN DE OOSTELIJKE STREKEN. De koude luchtstrooming, die Zaterdag uit Noord-Rusland binnendreef is nog veel hevi- ger dan de vorige. Er worden temperaturen gemeld tot 35 en 38 graden onder nul (in de Silezische bergen). Ook in de Oostelijke grensgebieden komen dergelijke temperaturen voor. De schade door de koude aangericht is bij- zonder groot. Uit alle mogelijke streken komen berichten over ongevallen door den ijzel. Op vele plaatsen in het Noorden des lands moesten Zaterdag de scholen gesloten wor den, daar de lokalen niet meer voldoende te verwarmen waren, Het vee vriest in de stal- len dood. Het wild in de wouden komt om van kou en gebrek. Een fietser, die zijn han den niet voldoende beschut had, moest deze beide missen, daar ze bevroren waren. Ook in het spoorwegverkeer en de telefoon is door de koude groote storing opgetreden. Vooral de treinen uit het Noorden en Zuiden hadden groote vertragingen. De telefoon ParijsBerlijn moest worden omgelegd, even- als de lijnen naar Zuid-Europa, daar vele draden ten gevolge van de koude gebroken waren. In de binnenstad van Berlijn werd Zondag- avond 28 graden onder nul opgeteekend. De brandweer moest ongeveer honderd maal uit- rukken voor gebarsten waterleidingen. Bovendien moesten nog eenige brandjes ten gevolge van oververwarming gebluscht wor den. DE LUIDSPREKERS IN HET DUITSCHE RIJKSDAG-GEBOUW. De voorzitter van den Duitsehen Rijksdag heeft behalve de twee luidsprekers in de vergaderzaal ook in de wandelgangen en in afdeeling-kamers van deze instrumenten doen opstellen. Op deze wijze kan hij bij be- langrijke besprekingen de leden, die de voor- keur geven aan een gezellig babbeltje buiten de zittingzaal oproepen. In het Palais Bourbon te Parijs geschiedt dit door middel van lichtsignalen. Vermoedelijk is de Duitsche Rijksdag-pre- sident bevreesd geweest, dat de heeren bij een interessant gesprek den rug gekeerd zou den hebben naar de zijde, waar zich de licht signalen bevinden en is hij overtuigd, dat een flinke luidspreker meer aan het doel beant- woordt. V66r zich op den lessenaar heeft hij een uitgebreid schakelbord, waarvan de schake- laar „buffetten" bijna voortdurend in gebruik moet zijn ONTZETTENDE GEBEURTENIS. In de Torenstraat te Dordrecht heeft een ontzettende. gebeurtenis plaats gehad. In het gezin van den 25-jarigen G. H. werd een dokter ontboden, omdat een kindje van zeven maan- den was overleden. De geneesheer consta- teerde echter aanstonds, dat het kindje geen natuurlijken dood was gestorven. De politie werd gewaarschuwd en het bleek nu, dat de vader het kind in een opwelling van toorn zoodanig had mishandeld, dat het aan»de ge- volgen is overleden. De moeder was tijdens de mishandeling niet aanwezig. Zeer ontsteld was zij, toen ze hoorde, dat haar man het kinde gedood had. De man is gearresteerd. leven. Vervolgens deed de moordenaar tele- fonisch mededeeling van zijn misdaad aan de politie. Bij een voorloopig verhoor verklaar- de hij de kinderen vermoord te hebben, om dat zij niet van hem waren. Een vijfjarig dochtertje, Irene geheeten, had hij gespaard, daar dit, zoo zeide hij, zijn eigen kind was. Aan de „Tel." wordt nader gemeld, dat de moordenaar eerst zijn oudsten zoon te lijf ging, die trachtte te vluchten, doch dien hij eenige schoten nazond. De 25jarige Julien werd door de politie onder aan de trap ge- vonden en was nog in leven; hij overleed echter tijdens het vervoer naar het zieken huis. De 20jarige Jeanne was op het hooren van de schoten toegesneld en nauwelijks had de vader haar ontdekt, of hij begon op haar te vuren. Het meisje wist zich nog naar de keuken te sleepen, waar haar lijk door de politie werd aangetroffen. Vervolgens heeft Deceuster zich naar de slaapkamer van den negenjarigen Joseph begeven, die reeds in slaap was gevallen en dien hij in koelen bloede doodschoot. Totaal heeft de man 12 kogels afgevuurd. Toen de politie, ingevolge de telefonische melding van Deceuster zelf ter plaatse ver- scheen, vond zij den moordenaar .rustig op een stoel zitten, met de vijfjarige Irene sla- pende op zijn schoot. De man zal aan een geneeskundig onderzoek worden onderwo.rpen. BEDENKELIJK VERSCHIJNSEL VAN OMKOOPING. Het vergrijp van de mooie mejuffrouw Estela Romualdez te Manilla heeft de society op de Philippijnen in de grootste opschud- ding gebracht. De affaire is slechts voorloo pig geeindigd met de veroordeeling der hoofd- persoon tot zes jaar gevangenisstraf. De zonde der schoone Estela was: het verval- schen van advocatendiploma's. Mej. Romualdez, een door knapheid en geest opvallend meisje, was particulier secre- taresse van haar oom Norberto Romualdez, rechter in het hooggerechtshof der Philippij nen. Blijkens het vonnis, tegen haar uitge- sproken, heeft zij het diploma valschelijk op- gemaakt, waarbij aan een man, zekeren Luis Mabunay, de uitoefening van het beroep van advocaat werd vergund. Deze Mabunay, die op grond van dit diploma tot de balie was toegelaten, stond tegelijk met het meisje terecht en werd tot vier maanden gevange nisstraf veroordeeld. Rechter Romualdez was in 1926 voorzitter van de examencommissie voor gegadigden naar de advocatuur en zijn nicht Estela dien- de hem ook in deze functie als secretaresse. Ontdekt werd nu, dat de jongedame, die toe- gang tot de stukken had, de examencijfers van Mabunay, resp. 58 voor administratief recht en 63 voor burgerlijk recht in resp. 64 en 73 had veranderd, twee cijfers, die, gecom- bineerd met zijn prestaties in de andere examenvakken, hem precies aan het gemid- delde van 75 hielpen, dat hij noodig had om te slagen. Mej. Romualdez had zich door Ma bunay laten omkoopen. De veroordeeling van beiden was een groote verrassing. Rechter Romualdez had zich als getuige laten inschrijven en men verwachtte van hem een verklaring ten gunste van zijn nicht. Het tegendeel was waar. Niet alleen belastte hij haar zwaar, maar hij betichtte ook nog een aantal personen, o.m. familie- Rden en secretaressen van hooggeplaatste Philippijnsche ambtenaren. Door zijn getui- genis steeg het aantal in het examenschan- daal veroordeelden tot dertien. meisje en een toevallig aanwezigen machi nist. Een vierjarig dochtertje werd door een schot ernstig gewond. Na hun weinig ver- heffende daad vertrokken de mannen zonder iets mee te nemen. Het misdrijf is een wraakneming van een ontslagen houthakker, die eenige collega's overgehaald had hem daarbij te helpen. WONDER BOVEN WONDER GOED AFGELOOPEN. Uit Regensburg wordt gemeld, dat door de sterke stijging van het water Donderdag het ijs op den Donau met donderend geweld, dat over een vele kilometers langen afstand hoorbaar was, is gesprongen. Op een punt bij het plaatsje Niederwinzer steeg de water- spiegel plotseling, twee meter. Door het ver- rassend snelle opkomen van het water, dat bijna honderden menschen, die op c'.en Donau bij Regensburg schaats reden, het leven kost- te, werden verscheidene personen wel duizend meter stroomafwaarts meegevoerd. Het mag een wonder heeten, dat niemand is verdron ken. De koopman Pietro Crespi uit Milaan had zich overwerkt en had rust noodig. Hij ver- liet zijn fraaie woning en ging de bergen in. De inbraakspecialist Luigi Guido dell' Era had het vertrek van Crespi bemerkt, en het viel hem gemakkelijk, de leegstaande woning binnen te dringen. Hij opende doodkalm alle kisten en kasten, maakte van den buit een groot pak en maakte van de juweelen en andere voorwerpen van waarde van klein for- maat een afzonderlijk pakketje. Edoch hij had pech, want hij werd door den bewoner van een belendend perceel gezien. Dell' Era, die reden had een achtervolging te duchten, wierp het groote pak weg en stak het kleine pakketje in zijn zak. Hij vluchtte den tuin in en zag nog juist kans, daar het pakje met juweelen te begraven. Later wilde hij terug- komen om het pakje te halen. Maar bij die gelegenheid werd hij door een nachtwaker gepakt en opgesloten. Men vond het groote pak, doch de juweelen bleven zoek. De in- breker verklaarde, er niets van af te weten. De kater van den huize deed onlangs zijn gewone nachtelijke tournSe door den tuin der villa van den heer Crespi, en stiet daarbij op een randje wit papier, dat boven de aarde uit- stak. Het dier, ge'interesseerd door deze vondst, begon te krabben, te graaien, te graven. Tot hij het geheele pakje juweelen had blootgelegd. Trotsch, ofschoon zonder gevoel voor juweelen, ging hij andere avon- turen tegemoet. Verbaasd vonden de bewo ners den volgenden ochtend den schat. Maar verbaasder nog was voor de recht- bank te Milaan de ..expert" Luigi Guido dell' Era, toen de officier van justitie hem met een ironisch lachje voorhield: ,,U behoeft geen ijdele hoop te koesteren, na uw loskomen uit de gevangenis het begraven pakje juweelen terug te vinden. Een kater heeft u ontmas- kerd!" Aldus wordt in het „Berl. Tag." verteld. FRANKRIJK'S GIFT AAN LIBERIA. De „Daily Chronicle" vernam van zijn cor respondent te Parijs een grappige geschie- ilenis. Toen de heer King, president der republiek, Liberia, twee jaren geleden te Parijs toefde, gaf de toenmalige minister van binnenland- sche zaken den president ter eere een recep- tie, waar een jazz-band speelde bestaande uit negers. Na afloop van het feest verzocht de kapel- meester aan den portier van het ministerie om de instrumenten eenigen tijd voor hem te bewaren, hij zou ze dan een der volgende dagen komen halen. Dit verzoek werd inge- willigd. Twee dagen later meldde zich een gekleur- de gentleman aan bij den portier, die zijn kartje gaf en eenige woorden sprak in een den portier onbekende taal. De portier meen- de, dat de bezoeker de instrumenten kwam halen, plaatste ze in de auto en ontving een fooi van honderden francs. De bezoeker reed vervolgens heen. Nog een dag later meldde zich opnieuw een neger aan, die nadrukkelijk vroeg om de in strumenten. Hem werd de zaak uitgelegd en iedereen meende, dat de eerste bezoeker een dief was geweest. De minister stelde zelfs den tweeden neger schadeloos voor het verlies van zijn slagwerk. Ten slotte daagde eenigen tijd later een derde neger op, de dragoman van de Libe- rische legatie, die eenige fraaie geschenken bracht voor den minister namens president King. In een begeleidend schrijven verzocht de heer King den minister om de cadeaux wel te willen aanvaardenbij wijze van dank voor de vriendelijkheid om hem, president King, een „Parijsch orchest" aan te bieden, toen hij zijn kaartje ten departemente kwam presenteeren ouders is, om voor de Commissie te verschtj- nen, wanneer zij daartoe worden opgeroepen, aangezien in de te nemen maatregelen hier- mede door den Inspecteur rekening wordt gehouden. Schrijven van Ged. Staten waarin wordt goedgekeurd de levering van electrischen stroom door de gemeente Philippine aan den heer C. J. de Zwart te Hoek. Idem houdende goedkeuring wijziging van de begrooting voor 1929. Z. h. s. worden deze stukken voor kennia- geving aangenomen. Z. h. s. worden de begrootingen van de gemeente en van het Gem. Electrisch Bedrijf voor 1928 gewijzigd, overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Verzoek van het gemeentebestuur van IJsselmonde, om adhaesie te betuigen aan een door dat college gericht verzoek aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, in verband met artikel 122a der Gemeentewet. Overeenkomstig het verzoek van Burge meester en Wethouders wordt dit verzoek z. h. s. voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de Koninklijke Nederland- sche Politiehondenvereeniging om eene jaar- lijksche subsidie wordt op verzoek van Bur gemeester en Wethouders z. h. s. voor kennis geving aangenomen. Op verzoek van de geitenvereeniging „De Eendracht" te Hoek, om eene subsidie van 25 per jaar, wordt op voorstel van Burge meester en Wethouders besloten om voor een jaar eene subsidie te verleenen van 25. Verzoek van de vereeniging ter verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, kring Land van Axel, om een voorschot van 13000 ter aankoop van een perceel grond van den heer Voerman te Philippine. De VOORZITTER: Wanneer ik namens Burgemeester en Wethouders voorstel, dit crediet te verleenen, wil ik er de aandacht op vestigen, dat 't Dagelrjksch Bestuur in dezen niet homogeen is, aangezien ik in verband met artikel 5 van de voorwaarden tegen het verleenen van het voorschot ben. In de eer ste plaats is mijns inziens de koopsom te hoog, is de afstand te groot en de kwaliteit van den grond in verhouding tot den prijs te min. De heer J. D. DE FEIJTER: Waar ligt dat land? De VOORZITTER: In den Kanaalpolder, daar waar vroeger de oesterput lag. De heer J. D. DE FEIJTER: Dat is niet veel bijzonders. De VOORZITTER: Dat is de eerste vraag. De heer J .D. D EFEIJTER: Het is niet veel waard. De VOORZITTER: Wat de kwestie van den afstand betreft, dat zou nog te regelen zijn, aangezien het ongeveer drie kwartier gaans is, maar ieder heeft een rijwiel, dus dat zou nu zoozeer geen bezwaar zijn. De heer J. D. DE FEIJTER: Dat is voor mij ook geen bezwaar, maar de kwaliteit van den grond is mij te slecht. De heer M. DE FEIJTER: Als het daar goed land was dan zouden ze er vroeger geen oesterput van gemaakt hebben. Ik heb er vroeger zelf op gewerkt, maar het is zeer slecht en wanneer we de menschen aan dat land hielpen, dan zouden .wij ze er een groote strop mee bezorgen en in den put werken in plaats van vooruit. De heer JANSEN: Hoeveel gegadigden zijn er voor dat perceel land? De VOORZITTER: Dat is niet bekend, dat weet alleSn de vereeniging. De gemeente heeft dat ook niet te beoordeelen. Wij heb ben alleen te beslissen of we het voorschot zullen verleenen, ja dan neen. Wij moeten het geld wanneer wij het voteeren verstrek- ken zonder voorwaarden. De vereeniging is aansprakelijk, maar het te kort moet de ge meente betalen. Wanneer het beheer te wen- schen zou overlaten, dan zou men misschien het bestuur kunnen aan&preken. De heer A. MEERTENS: Wie stuursleden De VOORZITTER: De heer Van Alten is voorzitter, doch overigens ben ik met het be stuur niet bijster op de hoogte, maar ik meen dat de Burgemeester-van Ter Neuzen ook in het bestuur zit. De heer JANSEN: Als de gemeente dat geld gaf en er waren voor dat land geen lief- hebbers, wie moet het dan nemen De heer J. A. MEERTENS: Die komen er wel! De heer A .MEERTENS: Mijns inziens zou het de plicht van de gemeente zijn, om te vragen of er voor dat land gegadigden zijn en wie dat zijn, aangezien men om land te kun nen krijgen landarbeider zijn moet De VOORZITTER: Men moet landarbei der zijn in den zin van de wet en bekwaam voor den arbeid. De heer A. MEERTENS: Ik heb gehoord, dat er zes aanvragen zijn, waarbij er drie zijn, die geen landarbeider zijn. De VOORZITTERVoor zoover mij bekend. zijn er acht aanvragen, waarbij drie van per sonen die niet als landarbeider zijn te be- schouwen. De heer A. MEERTENS: Ik heb iemand bij mij gehad, die dat land kent en die heeft mij verzekerd, dat het absoluut geen waarde heeft en dat hij daarom als lid van de veree niging heeft bedankt. Bovendien heeft de eigenaar het nog niet zoo lang geleden voor 800 per gemet te koop geboden naar ik hoorde aan P. van Hecke. Op zulke inlich- tingen is het voor mij als raadslid niet ver- antwoord, mijn stem aan het voorstel te geven. i De VOORZITTER: Als het voor 800 te koopen was, dan was het al een groot ver schil, met het oog op de kosten en lasten. Ik kan nooit gelooven, dat het bedrag daarvoor 2^ n/\n> itnnl irn I Wie zijn de be- kan worden opgenomen, er is nog veel val aan dat land ook. Vergadering van Dinsdag 29 Jan. 1929. Voorzitter: de heer A. Wolfert, Burge meester. Secretaris de heer J. Dregmans. Aanwezig de heeren: H. Pladdet, J. van 't Hoff, A. Meertens, M. de Feijter. J. D. de Feijter, D. J. Jansen en J. A. Meertens. De VOORZITTER opent de vergadering met den gebruikelrjken Nieuwjaarswensch, en met een terugblik op het afgeloopen jaar, er op wijzende, dat de financieele resultaten voor de gemeente, zoowel als het Gemeente- lijk Electrisch Bedrijf, goed zijn. Hij spreekt de hoop uit, dat in onderlinge samenwerking de belangen van de gemeente ook in dit jaar zullen worden behartigd. Hierna worden de notulen der vorige ver gadering vastgesteld. I. Ingekomen stukken. Schrijven van den heer W. J. de Feijter te Hoek, houdende bericht van aanneming van zijne herbenoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. Verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, waarin wordt te kennen ge geven, dat het verzuim over 1928 zeer mini mum is geweest. De commissie wijst er op, dat het in het belang van de opgeroepen De heer JANSEN pacht De VOORZITTER: De heer JANSEN: Hoe hoog komt dan de Per gemet op 83,40. Dat is voor zulk land veel te duur, daar help je de menschen niet mee. De VOORZITTER: Als het land goed was, dan zou ik zeggen neemt het, dan zijn de menschen beter met een mindere opper- vlakte. De heer J. A. MEERTENS: - De afstands- kwestie is voor mij geen bezwaar, maar de kwaliteit is niet evenredig aan den prijs. Als het voor 800 te koop was dan kon het nog en dat is waar, dan zou het dichterbij moeten liggen om veel gelegenheid te hebben voor de bewerking. Alleen door veel bewerken en goed onderhouden is er van minder soort land iets te halen. Dat is te zien aan de tuintjes daar rond Sluiskil. Dat was vroeger ook van veel minder kwaliteit. Voor tuinderij is dat land dat wij hier op het oog hebben veel te onveilig gelegen. Wanneer men daarop be- geerige vruchten moet gaan kweeken, dan heeft men er meer verdriet van dan voordeel. Daarom ben ik er tegen. Was het goed van kwaliteit al was het dan nog wat duur, dan zou ik er niet tegen zijn. De heer PLADDET: In begin was ik er voor om dat geld te geven, en ik ben er nog niet tegen. De Voorzitter heef berekend, dat de pacht komt op 83,40 per gemet, maar dat is berekend op een aflos in 30 jaren. Men kan ook den aflos berekenen op 75 jaar, en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5