De Magier QBMBHQDB BERICHTEN. JU& yv'ep dnzigt, Wi nterhanden Wintervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid Een Een Een Een CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUW, RECHTSZAKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Rubriek van den Arbeid. BOND VOOR STAATSPEN SIOEN. Liefdadigheids-Uitvoering. In deze strenge winterdagen gaan onze gedachten meer dan anders naar de oude en tegelijk arme menschen en trachten wij, zoo- vee! als in ons vermogen is, een steentje bij te dragen tot leniging van hun grooten nood, die zij in deze bar koude dagen dubbel zoo hard voelen. Met dit doel voor oogen nu, wil de Bond voor Staatspensioen, zooals blijkt uit een in dit nummer voorkomende advertentie, door het geven van een uitvoering, haar fondsje, dat zij heeft gesticht om oude arme menschen, die niet in staat zijn hunne premie voor het Ouderdomspensioen te betalen, weer versterken. Wij hopen, dat velen hunne be- langstelling in het streven van den Bond zul- len toonen, door het bezoeken van bedoelde uitvoering en dat niemand zich zal laten af- schrikken door het koude winterweder, daar men in het Concert- en Bioscoopgebouw er wel voor zorgen zal, dat er een aangename temperatuur heerscht, zoodat men rustig en volop kan genieten van hetgeen ten tooneele wordt gebracht. Verder vestigen wij er ook nog de aandacht op, dat personen welke ver- hinderd zijn de uitvoering te bezoeken, en toch sympathiseeren met het beoogde doel, hunne bijdrage aan een der bestuursleden kunnen ter hand stellen, terwijl ook op ver- zoek, him gaame de inteekenlijst zal worden ter inzage gegeven. De secretaris-penning- meester, de heer L. J. de Vries, Lange Kerk- straat, telef. 119 en den heer Jac. J. Bliek, Westkolkstraat, telef. 84, zullen gaarne elke hijdrage in ontvangst nemen en alle mogelijke inlichtingen verstrekken. Ook kan het mis- schien zijn nut hebben, dat wij er nog eens op wijzen, dat de plaatsbespreking voor de uitvoering plaats heeft tusschen 6 en 7 ure, morgen avond. „DE VRIJHEIDSBONDFILM. Zooals is aangekondigd werd jl. Maandag- avond in het Concert- en Bioscoopgebouw vertoond de film van de Liberale Staatspartij, de Vrijheidsbond. Bij uitstedigheid van den vooraitter der plaatselijke afdeeling werd de vergadering met een kort woord geopend door den heer J. van der Peijl, die ook het slotwoord sprak. De film werd met groote aandacht gevolgd. De opkomst van belang- stellenden was matig. ERNSTIG ONGELUK OP DE SCHELDE. Bij de pogingen om het op de Schelde, nabij Antwerpen omhoog gevaren s.s. ,,Kerguelen" vlot te brengen is Maandagnamiddag de sleepboot „Infatigeable" omgeslagen en ge- zonken. Naar nader gemeld wordt is het slechts aan twee personen van de bemanning der sleepboot gelukt zich te redden, doch zijn 5 andere leden der bemanning verdronken. DRI.IFIJS OP DE SCHELDE. De strenge vorst is oorzaak, dat ook op de Schelde het drijfijs losgekomen is, en dit ook de scheepvaart belemmerd. Gisteren stuwde de wind het naar den Zuid-Bevelandschen wal, hetgeen oorzaak werd, dat de stoom- bootdienst WalsoordenHansweert slechts e6n reis heeft kunnen maken en op den dienst Ter NeuzenHoedekenskerke ook reizen moesten uitvallen. De diensten Ter NeuzenVlissingenBres kens konden tot nu toe worden uitgevoerd. DE STRENGE KOUDE. Allerwege wordt gevraagd van strenge koude en ongekend lage temperatuur, welke de laagste cijfers van vroegere jaren evenaren of overtreffen. In Duitschland wordt mel ding gemaakt van 30 graden vorst, een tem peratuur overeenkomende met dien in de Poolstreken. Uit onze Hollandsche steden werd Maan dag melding gemaakt van 15 graden vorst of iets daar boven. Trouwens ook hier bemerken we, als we maar even den neus buitensteken, dat het z.g. Siberisch koud is. Een gevolg van de strenge vorst is, dat op de Hollandsche rivieren de binnenscheepvaart nagenoeg geheel gestremd is. Als gevolg daarvan wordt het spoor overvoerd met zen dingen en doen zich, als een gevolg van de weersomstandigheden ook stagnaties voor in het spoorwegverkeer. DE NIEUWE INDUSTRIE TE SLUISKIL. Zooals men weet is te Brussel opgericht, de Compagnie Neerlandaise de l'Azote met een kapitaal van frs. 157.500.000. Doel der Mij. is meer speciaal in Heerlen en Axel ammoniakfabrieken te stichten. Hiertoe zijn in Axel aangekocht drie hof- steden enz. ter grootte van 60 H.A. Heden werden alhier de koopakten verleden voor Notaris H. R. J. van der Veen ten kan- tore der Firma Ls. van WaesbergheJans- sens. Met de werkzaamheden voor den bouw der fabriek te Axel is reeds aangevangen en zal deze ongeveer twee jaar duren. Gedurende deze periode zal dus aan heel wat handen werk verschaft worden en wanneer de fa briek in werking zal zijn gekomen, zullen vele werknemers daarin vast werk vinden. De Mij. is zeer welkom in deze streek en zal van grooten invloed zijn ter oplossing van het vraagstuk der werkloosheid. Wij wenschen de Mij. veel succes in haar belang en dat harer werknemers. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand' Januari werd op het postkantoor alhier op spaarbankboekjes inge legd f 24.352,55 en terugbetaald f 14.969,27 derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 9.383,28. Er werden 36 nieuwe boekjes uit gegeven. Op staatsschuldboekjes werd ingeschreven 4600 en afgeschreven f 1000, alzoo meer in- dan afgeschreven f 3600. Een nieuw boekje werd uitgegeven. VERKOOP VAN HENGSTEN. Te Oostburg is Vrydag een openbare vrij willige verkooping van goedgekeurde dekheng sten van de stallen Aernaudts te Sluis, gehou den. Voor deze verkooping was zeer groote be langstelling. Van de 14 aangeboden hengsten werden er 9 verkocht, voor f 2760, 1500 1130, 880, f 725, 540, 850 en 900. Voor de ingehouden hengsten werd bij den inzet van f 3000, f 1500, 1200, 3000 en 2000 geen bod gedaan. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. In het Schuttershof te Goes is Zaterdag de oprichtingsvergadering gehouden van de afd, Zeeland van de Vereeniging van Nederl. Ge meenten. Vertegenwoordigd waren 35 gemeen ten, terwijl van andere gemeenten bericht was ingekomen, dat zij als lid der afdeeling toe traden. Na breedvoerige bespreking werd het reglement vastgesteld. Tot bestuursleden wer den gekozen de heeren Dumon Tak, burge- meester van Middelburg, voorzitter; Bisschop, secretaris van Vlissingen, secretaris; Erasmus, Hage, Huizinga, Mes en Van der Hoeve, resp. burgemeester der gemeenten Oostburg, Brui- nisse, Ter Neuzen, Heinkenszand en Tholen. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst de vergaderingen der afdeeling te beleggen in de hoofdplaatsen van de verschillende deelen der provincie. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Doos30-60-90ct.Tube80ct. Bij Apoth.en Droglsten^ GENEZINO HUD NED. HERV. KERK. Beroepen te Westerlee Ds. H. J. Barnouw te Aardenburg. SLUISKIL. Het is den laatsten tijd meermalen voor- gekomen, dat matrozen van bij de cokes- fabriek voor lossing liggende zeeschepen aan- leiding gaven tot min of meer emstige wan- ordelijkheden. Ruim een week geleden waren het enkele schepelmgen van de ,,Sint Jans- land" ,die in een tweetal cafd's den boel op stelten zetten, terwijl j.l. Zaterdagnamiddag een vijftal opvarenden van het Nederlandsche stoomschip ,,Tyne" met de politie in aan- raking kwamen. Enkelen van hen hadden overvloedig aan Bacchus geofferd, en een hunner liep tenge- volge daarvan groote kans in het kanaal terecht te komen, toen toevallig twee te Sas van Gent gestationneerde marechaussee's uit Ter Neuzen passeerden, die zoodoende onge- zocht de behulpzame hand konden bdeden. Gelijk het in zulke gevallen meer gaat, werd die hulp echter niet gewaardeerd en werden de beide marechaussee's op een vloed van scheldwoorden onthaald. Inmiddels was ook de agent van politie Verpoorte te hulp gekomen. Het aantal blin- kende knoopen was toen wellicht te groot naar den zin der matrozen geworden. Mop- perend en scheldend trokken ze naar boord, echter niet dan nadat ddn hunner nog een dreigende houding tegenover de politie- mannen had aangenomen. Door tactisch optreden van de zijde der politie werd erger voorkomen en omstuwd door de bij zulke gevallen onmisbare jeugd bereikten de schepelingen hun schip, waar door de politie proces-verbaal werd opge- maakt ter zake van dronkenschap en belee- diging. Gisteren- en Maandagavond liep in de De uitslag der wedstrijden was als volgt: Kampioenschap voor Zeeuwsch-Vlaanderen op 1000 M. le prijs J. de Braak, Spui, 3 min. 21 sec., 2e L. Schalk, Ter Neuzen, 3 min. 32 sec., en 3e P. Soheffer, Sas van Gent, 3 min. 41 sec. Hardrijden 1500 M. le prijs Braak, 3.37 min. en 2e Scheffer, 4.16 min. Tonnetje rijden 300 M. le pr. A. Schieman, 2e Chr. van Sluis, 3e Jac. Verstraten. Stoelenwedstrijd. le prijs A. Swets, 2e A. van Sluis, 3e J. van Bendegem. Hardrijden voor kolen. le prijs Braak, 2e Schieman, 3e M. den Engelsman. Idem voor jongens tot 14 jaar. le prijs Ortelee en 2e Doppegieter. Wegens het barre weer vervielen enkele nummers en ook de verlichting der ijsbaan. ZUIDDORPE. Op het Zondag 1.1. te Eindhoven gehouden Intemationaal Concours behaalde onze vroe gere dorpsgenoot R. J. M. Waelput, thans wonende te Wagenberg in de eere-afdeeling den eersten prijs met lof der jury met totaal 143 van de 150 te behalen punten. Deze solist die 2 jaar geleden pas ging con- coursen, behaalde hiermee de hoogste bekro- ning, welke op dit gebied behaald kan wor den. Hij behaalde in de laatste twee jaren de volgende prijzen: Rotterdam: 2de afdeeling, le prys. Heusden: le afdeeling, lste prijs. Zalt-Bommel r afdeeling uitmuntendheid, le prijs. Goirle: eere-afdeeling, 2de prijs. Rotterdam: eere-afdeeling, 2e prijs. Eindhoven: eere-afdeeling, le prijs. Belanghebbende is lid van de fanfare O. V. U, van Wagenberg en had tot instruc- teur de heer L. Dips te Breda. Voorwaar een kranig stukje werk. spannen houd. omgeving van Sluiskil het hardnekkige ge- rucht, dat Maandag in den vooravond tenge- volge van de gladheid, een auto in het kanaal zou zijn gereden. Bij navraag werd te ken- nen gegeven, dat het een autobus moest zijn geweest, toebehoorend aan den autobushou- der Sch. alhier. Er werd zelfs al gesproken van 15 of 16 inzittenden, wier lot onbekend was. Naderhand bleek het bericht volkomen uit de lucht gegrepen, hetgeen natuurlrjk voor betrokkenen een groote geruststelling beteekende. Hoe een dergelijk alarmeerend gerucht in de wereld is gekomen, is als steeds onbekend, maar er mag wel eens de aandacht op gevestigd worden, dat het lanceeren van zulke berichten en het verspreiden er van noodelooze ongerustheid brengt in tal van gezinnen en dat, wanneer er wellicht een ,,grappenmaker" in het spel is, zoo iets niet van lafhartigheid valt vrij te pleiten. „Het wintert streng, het wintert lang, Het ijs ontdooit niet van de glazen. Het vriest maar door, al weken lang, Het Oosten blijft aan 't blazen!" Met een kleine wijziging kunnen we deze regelen vinden in Tollens' beroemden Bedel- brief". In 1844 geschreven, zijn ze ook thans weer meer dan ooit op hun plaats. En hoe lang nog? Dat ook Sluiskil eindelijk iets van de strenge vorst gaat bemerken, moge blijken uit het wel zeer zeldzame feit, dat de lei- ding" is dichtgevroren en er al enkele baan- tjes op gemaakt zijn. Zeldzaam inderdaad, daar het hard, zeer hard moet vriezen, eer de snelstroomende „leiding" zich aan den winter- vorst onderwerpt. Zij is nu tevens, zij het helaas ook maar tijdelijk, haar alom vermaarde ,,welriekend- heid" kwijt! Voor Sluiskil is deze vorstperiode dus dub bel gezond. Het zijkanaal naar de Axelsche Sassing ligt ook volkomen dicht. Op een deel er van is al lustig gesohaatst en nog 4<5n vriesnacht als de laatste nachten waren, dan heeft Sluis kil een ijsbaan om van te watertanden. We zijn in onze ijsarme streek door Koning Winter steeds slecht bedacht geworden. Is 't een wonder, dat de liefhebbers van schaat- senrijden nu nog eens naar hartelust hopen te profiteeren? De kans hierop is werkelijk groot en als in de dagen, die v66r ons liggen, het Axelsch kanaaltje getuige mocht zijn van een ijsfeest, van hardrijderijen op de schaats en op de oud-vaderlandsohe prikbakken, het zou een historische gebeurtenis zijn, waarover de jeugd van heden den kinderen van later met smaak en met oogen vol naschittering zou kunnen vertellen. Echter, het vriesweer heeft ook haar andere zijde. Daar is allereerst des morgens in de scholen de bevroren inkt in de inktpotten, en deswege pret bij de altijd leergrage jeugd. We vernamen voorts, hoe een man, die met sneeuwruimen was bezig geweest, met een paar bevroren vingers huiswaarts keerde en na welhaast den ganschen nacht met zijn vingers in de olie te hebben gezeten, den anderen morgen niet tot werken in staat was. Een leurder kwam half bevroren aan een buitenwoning aan en gelukkig is de man daar dank zij voedsel en verwarming weer op zijn verhaal gekomen. Hoe prettig dus het ijsvermaak ook kan zijn, de schaduwzijde is meestal te donker. De tallooze droevige berichten uit binnen- en buitenland zijn daar om het te getuigen. Of echter de ras-schaatsenrijders hun gezonde wintersport daarvoor zouden willen geven, is een vraag, die onbeantwoord kan blijven. AXEL. Ondanks de weersomstandigheden, wist de ijsclub alhier maatregelen te treffen, het op j.l. Maandag uitgeschreven ijsfeest te laten doorgaan. HULST. Geslaagd voor het examen adjunct-commies der registratie en domeinen, de heer A. Knol te Hulst. KOEWACHT. Dinsdagnamiddag werd hier ten overstaan van notaris Dregmans te Axel en ten ver- zoeke van de Erven Gezusters Hageman in het openbaar verkocht een woonhuis met schuur, erf en tuin staande midden op het dorp. Kooper werd de heer B. David alhier voor de soih van f 4075. IIONTENISSE. De gemeenteraad van Hontenisse besloot in zijn Zaterdag gehouden vergadering met 9 tegen 2 stemmen (de heeren Adriaanse en Voet), om mede te werken tot ontbinding van de Z.-Vl. Waterleiding Mij. AARDENBURG. De in het vooruitzicht gestelde wijziging bg de belastingen, waarbij de zitdagen der ontvangers op de plaatsen, waar geen belas- tingkantoor gevestigd is, zullen worden opge- heven ten gevolge van de mogelijkheid, die geschapen wordt om de belasting op de post- kantoren te voldoen, zal voor het platteland, zoo zeggen velen, geen verbetering zijn, doch vele bezwaren met zich brengen. Op zoo'n zitdag immers brengt de ontvan- ger zijn diverse registers mede, zoodat, waar over 't algemeen de verkeersmiddelen zeer slecht zijn, ja soms zelfs geheel ontbreken, ouden van dagen en personen die slecht ter been zijn, toch steeds, al is het slechts 6<§n- maal per maand, in de gelegenheid zijn, per- soonlijk diverse inlichtingen te krijgen. Hoe zal het gaan op plaatsen, 4 a 5 of zelfs meer K.M. van een post- of belasting- kantoor verwijderd? vroegen zij, die bezwa ren hebben tegen de nieuwe regeling. Dan blijft er niets anders over, dan elken termijn den langen weg af te leggen. We vememen, dat enkele gemeentebesturen bij opheffing van den zitdag zich per request tot den Minister zullen wenden. (Tel.) Politierechter te Middelburg. In de zitting van 12 Febr. werden de vol gende zaken behandeld: P. v. H., oud 34 j., zonder beroep te IJzen- dijke, werd verdacht, dat hij op 6 Januari 1929 te IJzendijke W. J. Aerts heeft geslagen. Eisch f20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak idem. J. J. B., oud 22 j., veldarbeider en V. L. de R., oud 29 j., arbeider, beiden te Zuiddorpe, werden verdacht, dat zij op 31 December 1928 te Zuiddorpe 2 konijnen, toebehoorende aan August Vermast, hebben weggenomen. Eisch voor ieder f 25 boete of 25 dagen hecht. Uitspraak voor ieder /20 boete of 20 dagen hecht. Door P. F. v. d. S., oud 39 j., tramcon- ducteur te Axel, is cassatie aangeteekend te gen het vonnis der Rechtbank van 1 Februari j.l., waarbij hij ter zake van het vervoeren van een brief in strijd met de Postwet, in hooger beroep is veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hecht., met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, waarbij hij te d'ier zake werd ontslagen van rechtsvervolging. BRANDEN. 't Was gisteren een dag dat verschillende groote en kleinere branden voorkwamen. Te Leiden was het 't historisch stadhuis met inhoud, dat een prooi der vlammen is gewor den, waardoor uit historisch opzicht onherstel- bare verliezen zijn geleden. De brand is des morgens omstreeks half 6 ontdekt, en eer de noodige hulp aanwezig was, had de brand zoo'n omvang genomen, dat aan redden van het gebouw en deszelfs inhoud niet meer te denken viel. Bij hst blusschingswerk werd ook hulp verleend uit omliggende gemeenten. Naar gemeld wordt is het gebouw op beurspolis voor een millioen verzekerd. Dat bij deze lage temperatuur de brandweer een zeer moeilijke taak had, laat zich best be- grijpen. Het water zette zich overal terstond als ijs vast en na de blussching geleken de nog rechtstaande muren een ijsklomp. Ongeveer denzelfden tijd werd te Amsterdam ontdekt dat brand was ontstaan in het beken- d'e variete-theater „Flora" in de Amstelstraat. De bejaarde nachtwaker ontbrak het blijkbaar aan de noodige tegenwoordigheid van geest terstond in te grijpen en toen de brandweer ter plaatse kwam had de brand in het voor het publiek bestemde gedeelte van het gebouw reeds zoo'n omvang genomen, dat dit van bin nen geheel ultbrandde. De brandweer had op het tooneel terstond het watergordijn in wer king gesteld, zoodat van decors en requisieten veel kon gered worden. Te Gouda is brand ontstaan in de werkplaats van de brandweerkazerne. Het vuur deelde zich mede aan het naast de kazerne gelegen gebouw, waarin een timmermanswerkplaats is gevestigd. De hulp werd ingeroepen van de motorspuit der plateelbakkerij, doch de hier- mede verleende hulp was van korten duur, daar de motorspuit zelf in brand vloog en gebluscht moest worden. Assistentie werd nog verkre- gen van de Rotterdamsche brandweer, die wel- dra met een groote motorspuit ter plaatse was. Bij het neerkomen veranderde het water ech ter onmiddellijk in ijskegels. Verzekering dekt de schade. Te Kerkrade brandde Maandagavond een stalhouderij af. Dinsdagnacht is te Win- schoten een loods afgebrand waarin groote autobussen waren geborgen. Deze konden wor den gered. Te Purmerend is een dames- kapperszaak uitgebrand. Te Purmerend is een kapitale boerderij aan de Verstwerweg totaal uitgebrand. 20 koeien, 2 paarden en eenige kalveren, benevens landbouwgereed- schappen, gingen mede in de vlammen op. Bij deze twee laatste branden wordt vermoed dat een te hard gestookte kachel de oorzaak is. Te Dalfsen brandde de branderij der chi- gorijfabriek af. Te Klazienaveen ont- stond Dinsdagnacht brand in het gebouw der R.K. school. Het blusschingswerk werd door de vorst zwaar bemoeilijkt. Te Kerk-Ave- zaath is de groote behuizing „Zomerzorg" van de familie Van Cellendonk geheel afgebrand. Te Eefde trof dit lot de voor enkele jaren nieuw gebouwde buitenplaats „Huis ter Beek". Verzekering dekt de schade. BRIKETTENDAMPVERG1FTIGING. Maandag bemerkte de tuinder A. van Staal- duinen Azn. te's Gravenzande, dat de centrale verwarming in zijn kassen defect was. Inplaats daarvan liet hij een open brikettenvuur aan- leggen. Toen hij Dinsdagochtend om 6 uur in de kas kwam, vond hij daar den 20jarigen knecht L. Luiken levenloos voor de deur liggen, terwijl de andere 18jarige knecht J. Kuiper zwaar bewusteloos was. Deze is in den loop van den ochtend tot bewustzijn gekomen. De oorzaak moet gezocht worden in de versprei- ding van brikettendamp. Beide knechts waren 's nachts met het stoken belast geweest. Zij waren ongehuwd. Luiken was kostwinner. VERBRAND. Te Vriezeveen is Maandag de 64jarige alleen wonende ongehuwde vrouw H. Karsten dood in haar woning gevonden. Het bleek, dat zij bijna geheel verbrand was, Het schijnt, dat haar kleed'ing door vuur in den stoof in brand is geraakt. Daar het ongeluk midden in het woonvertrek heeft plaats gehad, waar een steenen vloer ligt, is er verder geen brand in de woning ontstaan. EEN KANAALBOOT GESTRAND. De Paketboot Ville de Liege van den mail- dienst Oostende-Dover is Maandagavond 10 uur bij aankomst te Dover ten gevolge van de hoo- ge zee op de rotsen bij den ingang der haven geloopen. Twee sleepbooten die op de lichtsig- nalen en raketlichten van het schip ter hulp gevaren waren, mochten er niet in slagen de Ville d'e Liege op sleeptouw te nemen, daar deze begon te zinken. Toen werden alle red- dingbooten te water gelaten. De 48 passagiers en ook de bemanning konden met medehulp van reddingbooten uit de haven van Dover ge red worden. De meeste passagiers zijn met den nachttrein doorgegaan naar Londen. Volgens de laatste berichten zou de Ville de Liege niet geheel gezonken zijn. EEN SPOORWEG-ONGELUK MET EEN EXPRESTREIN. Een exprestrein, die van Londen naar Glas gow op weg was, is Dinsdagnacht bij Alfreton in Derbyshire, op een goederentrein geloopen De machinist en de stoker van den trein worden vermist, maar de reizigers bleven on- gedeerd. De locomotief van den exprestrein liep van het spoor en sloeg over den kop. EEN GECOMPLICEERD GEVAL. Men meldt uit-Leeuwarden: Zaterdagmorgen omstreeks elf uur reden on- der de gemeente Wijtgaard vijf auto's achter elkaar, n.l. twee melkwagens, een autobus en twee luxewagens. Van den anderen kant kwam eveneens een auto. De autobus trachtte de bei de melkwagens voorbij te rijden, hetgeen ge- lukte. De beide luxe-auto's trachtten toen het- zelfde te doen met het gevolg, dat de eerste in botsing kwam met den uit de richting van Leeuwarden komenden auto. De auto reed toen op de beide andere wagens in. Een der melk wagens kwam toen voor de keus te staan, op de beide andere auto's of de sloot in te rijden. De bestuurder koos het laatste, met het ge volg, dat ook deze auto beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken zijn er niet ge- beurd. OUDE TRAMKAARTJES. Er schijnt indertijd een sprookjesverhaal d'e ronde te hebben gedaan, dat, wie een millioen tramkaartjes had vergaard, daarvoor in ruil bij de Amsterdamsche tramdirectie een inva- lide-wagentje of een ruststoel voor zieke kin deren kon krijgen. Ook werd wel verteld, dat niet de tramdirectie, maar een firma in Amsterdam, dien ruststoel beschikbaar stelde, als iemand een millioen tramkaartjes kon toonen. Dit verhaal werd grif verspreid, velen be- gonnen te sparen, en in Amsterdam bestaat een energiek gezin, dat een millioen tramkaar tjes bijeen heeft gebracht. Nu zit men met het millioen en vraagt: Waar staat nu die ruststoel voor het invalide kind beschikbaar? „Wij weten van niets," verklaart de tram directie. „Er is nooit sprake geweest, voor zoover ons bekend, van de mogelijkheid, op deze manier te kunnen weldoen." De tramdirectie heeft al herhaaldelijk tever- geefs getracht, te weten te komen, wie dit praatje de wereld heeft ingezonden. Ook de firma in quaestie weet van niets. Zoodat dit naarstig verzamelde millioentje wel tot confetti-zal moeten worden verstrooid en den wind prijsgegeven. DE KOUDE OP ZEE, De groote Zweedsche ijsbreker, die van Stockholm naar Oersund gezonden is om daar vastgevroren stoombooten hulp te verleenen, is by Trelleberg aan den grond geloopen en cM&i^i»\cLo<p&*\Lf54*55cti zwaar beschadigd, zoodat hij door een ber- gingsstoomschip naar een werf moest worden gebracht. Dit beteekent een groote tegenval- ler voor d'e ingevroren schepen. Bij Falsterbo liggen 10 vaartuigen vastgevroren. Verder noordelijk ligt ook nog een aantal schepen, terwijl Noordwestelijk van Altholm nog twee Noorsche stoombooten vastgevroren liggen. WOLVEN DOODEN 22 MENSCHEN. In de Grieksche grensgebieden werden, vol gens berichten uit Athene, talrijke dorpen door wolven bedreigd. Een bende hongerige wol- ven overviel, aldus berichten uit Mahis, het gehucht Cokitze en deoddo 16 inwoners, vier soldaten en twee politiebeambten. DE JUWEELENINBRAAK TE HAMBURG. Men zal zich herinneren dat onlangs bij een juweliersfirma te Hamburg, door stuk- slaan van de etalage-ruiten een groot aantal juweelen en sieraden werd gestolen, en dat d efirma door middel van een advertentie in de dagbladen de dieven uitnoodigde de gesto len sieraden tegen betaling terug te geven. De dieven zijn inderdaad op dit aanbod inge- gaan. Na telefonische voorbereiding heeft de „terugkoop" in het stadspark plaats gevonden. Dank zij den ijver der politie te Hamburg is het thans gelukt, zoowel den dader als zijn beide helpers te arresteeren. De dief bleek een Hamburgsche bouwvak- arbeider te zijn. DE FLATS TE LONDEN. In het West End van Londen worden, vol gens de Daily Mail" vele acres met flats- gebouwen bedekt, tengevolge waarvan het aanzien van beroemde straten aan het ver- anderen is. De flats worden verhuurd voor prijzen die tusschen de 600 en 3000 pd. st. in 't jaar wisselen. In de huur zyn inbegrepen: ge- bruik van liften, verwarming, voorziening met warm water, gemeentelyke belasting en, bij de duurste, ook bediening. Men gaat naar boven per electrische lift, die van spiegels en kussens voorzien en zacht verlicht is. De gangen zijn aardig versierd, er staan hier en daar bloemen. In de keukens vindt men elec trische ijskasten. In elke kamer is een stof- zuig-inrichting aangebracht, die men in wer king kan stellen door haar op de electrische leiding aan te sluiten. Het stof wordt door een centralen vergaarbak opgezogen. Elke slaapkamer komt in een badkamer uit. Het water is altijd volop te krijgen, Als men op een knop drukt, stroomt warmte toe. Vele flats hebben ook eikenhouten lambri- seeringen en eikenhouten vloeren, zoodat de kamers er ook ongemeubeld reeds gezellig uitzien. Het eenige raadsel is, waar de menschen het geld vandaan halen, om zulke dure flats te bewonen. De flats die voor 500 tot 1300 p.st. per jaar grif van de hand gaan, zjjn niet te tellen. V66r den oorlog rekende men, dat iemand een tiende gedeelte van z(jn inkomen aan huur betaalde. Volgens deze basis zouden dus DE WERKLOOSHEID IN DEN LANDBOUW Dezer dagen is door de Sub-commissie uit de Commissie voor de Economische Politiek, welke tot taak heeft een ondeizoek in te stel len naar de omstandigheden, welke verschil lende takken van ons volksbestaan ongunstig belnvloeden en daarbij na te gaan in welke mate deze de bestaande werkloosheid aantas- ten of uitbreiding daarvan tegenhouden, een rapport uitgebracht over den stand der werk loosheid in den landbouw. Na een uitvoerig on- derzoek wordt de conclusie getrokken, dat men eigenlijk in de streken met betrekkelijk groote bedrijven, waarin akkerbouw op de zeeklei een belangrijke rol speelt, niet van werkloosheid kan spreken, behalve dan de seizoenwerkloos- heid in den winter. Ook in de weidestreken op de zeeklei, op de rivierklei en in den tuinbouw komt zeer weinig werkloosheid voor. De laat ste is door de toeneming der glasculturen se- dert 1914 nog sterk afgenomert. In de zand- streken ontbreekt een eigenlijk gezegde land- arbeidersstand. Intusschen is in de streken, waar werkloos heid voorkomt, deze sedert 1914 wel toegeno- men. Daarvoor zijn verschillende oorzaken, bijvoorbeeld de slechte bedrijfsuitkomsten en de betrekkelijk hooge loonen, waardoor de werkgevers zooveel mogelijk op arbeidsloon willen bezuinigen. Verder het gebruik van ma chines, vooral van de dorschmachine. Het op- houden van den tijdelijken trek naar Duitsch land is in sommige streken ook van beteeke- nis, terwijl omgekeerd het tewerkstellen van Belgische arbeiders in Noord-Holland ongun stig beoordeeld wordt. De omzetting van bouw- in weiland wordt speciaal in Z.O.-Frieslaud als een oorzaak van werkloosheid genoemd, ter wijl tenslotte de uitbreiding der bevolking uiteraard ook van beteekenis is. Daarnaast staat, dat de uitbreiding en de intensiveering van den tuinbouw en de gelegenheid om bui- ten den landbouw werk te vinden, bijvoorbeeld in de industrie, in de havens en in de mijnen, de werkloosheid in den landbouw verminderen. Ook worden ten deze nog genoemd de hooge landprijzen, die aanzetten tot ontginning. Op de vraag in hoeverre de arbeid van de gehuwde vrouw tot werkloosheid der manne- lijke arbeiders bijdraagt, is in het algemeen geantwoord, dat deze niet leidt tot verminde- ring van de arbeidsgelegenheid voor d'e man- nen, aangezien het alleen werkzaamheden be- treffen, die voorkomen in tijden, waarin toch reeds handen tekort komen. Voor zoover het loonarbeid betreft, is deze arbeid van de ge huwde vrouw sedert 1914 intusschen afgeno- men. Ook de trek van de landarbeiders naar andere streken om daar tijdelijk te gaan wer ken is niet meer zoo groot als in 1914, het geen eensdeels komt door het meer in ge bruik komen van machines voor de hooilbe- werking, aan den anderen kant, door het feit, dat, zooals wij reeds zeiden, de trek naar Duitschland is vermind'erd. De welvaart der landarbeiders is sedert 1914 ongetwijfeld toegenomen. Deze grootere wel vaart openbaart zich in de leefwijze en wordt eensdeels verklaard door het feit, dat de loo nen meer zijn gestegen dan de kosten van het leven, anderdeels door de toeneming van het grondgebruik. Men moet echter daarbij in aan- merking nemen, dat over het algemeen de loo nen der arbeiders een dergelijke stijging heb ben ondergaan en dat deze stijging voor de arbeiders in de industrie waarschijnlijk nog grooter is dan die in den landbouw, zoodat, vergeleken met de arbeiders in de industrie, de landarbeiders in een minder gunstige po- sitie zijn gekomen. Bovendien heeft de toe- nemende werkloosheid waarschijnlijk de loons- verhooging voor sommigen waardeloos ge maakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2