Zenuwstillend lisvermaak MIJNHARDT'S zenuwtabletten TER NEUZEN, 11 FEBRUARI 1929. KERKNIEU WS. LOOP DER BEVOLKING. TN< tP.'/.ONQF.N MRIlRDFRr IN1GF*- maakt de huid van handen en gelaat ruw en schraai en dou de Lppen sprin- gen. Dit verzacht en geneest men met Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL Op nit oogenolik kon de menigte haar ge- voelens van veriiehting over het weerzien van den Koning na zijn lange ziekte niet meer be- dwingen, en geweldig daverde het gejuich los toen de auto door het hek heenreed. Nog steeds zag men den koning terugwuiven. Van de route die gevolgd werd, wisten aileen 's Konings chauffeur en de leden van het gevolg, maar de koninklijke ziekenatuo werd toch overal waar zij langs kwam her- kend en op verschillende punten door het pu- bliek begroet. Dadelijk achter de ziekenauto reden vier andere auto's, waarin 's Koning opperstal- meester, de grootmeester van zijn huis, zijn hjfartsen en andere ambtenaren en verple- gingspersoneel zaten. De Koningin verliet enkele minuten na den Koning het paleis, Zij kreeg een buitenge- wone hartelijke ovatie en zij glimlachte ge- lukkig en boog voortdurend ter beantwoor- ding van het gejuich. DREIGEND WAXERGEBHEK TE WEENEN. Het Weensohe gemeentebestuur heeft in verband met het dreigende watergebrek be- kendgemaakt, dat het gebruikmaken van bad- inrichtingen in woonhuizen is verboden. In hotels, cafe's en dergelijke gelegenheden mag aan de gasten slechts op hun bijzonder ver- langen water worden verstrekt. Het vullen van zwembassins in openbare badgelegen- heden is aan bijzondere toestemming van het gemeentebestuur onderworpen. Indien deze maatregel, die morgen van kracht wordt, niet tot het gewenschte gevolg leidt, zal in de eerstkomende dagen tot afsluiting van huis- waterleidingen moeten worden overgegaan. De strenge koude is de oorzaak van dit watergebrek. Het voomaamste reservoir der Weensche waterleiding, dat anders 120.000 M3. water bevat, was Vrijdag nog slechts gevuld met 30.000 M3. De watertoevoer uit de bronnen neemt dagelijks met vele duizenden M3. af. DE WINTER. We krijgen ditmaal volop bezoek van den winter, 't Wisselt bijzonder af. Dachten we eerst, dat de winter ons ging verlaten, 't is daarop gaan vriezen en men kon zich ook in onze omgeving met schaatsenrijden ver- maken. De vorst was z66 sterk, dat de Othenesche kreek berijdbaar was en deze is, omdat er doorgaans mooi ijs is en men over een ruime vlakte beschikt, door de liefhebbers bijzonder gezocht. Het was er dan j.l. Zater- dagnamiddag ook zeer druk en bij het mooie weer werden vele plannen gemaakt voor gisteren. Maarmen heeft deze moeten opschor- ten. Het is in den nacht van Zaterdag op Zondag gaan sneeuwen, het sneeuwen hield gisteren bijna den geheelen dag aan en we zaten er weer dik onder. Publieke werken kon van morgen weer opnieuw beginnen met sneeuwruimen. Naar we vemamen is het in het bijzonder onze streek die dit sneeuwpak heeft gekregen en is er buiten Zeeland weinig sneeuw geval- len. In tal van plaatsen in Holland en in de Noordelijke provincies zrjn dan ook de talrijke hardrijderijen op het ijs doorgegaan. CHRISTELIJKE NATION ALE WERKMANSBOND. JJ. Vrfldag hield de afdeeling Ter Neuzen van den C. N. W. B. haar 23e jaarvergade- ring. Zoowel door de leden als door de afge- vaardigden van verschillende vereenigingen en genoodigden werd blijk gegeven van bij zondere belangstelling. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging gestadigen groei kan boeken. Door de afdeeling werden in het verloopen jaar 5 vergaderingen gehouden, waarin door verschillende sprekers bijzondere onderwerpen in verband met den maatschap- pelijken toestand der leden werden behan- deld. De laatste spreker, de Bondspropagan- dist, sprak over de fondsen aan de vereeni ging verbonden, n.l. U. B. O. (uitkeering bij overlijden), weduwenfonds, het algemeen zie- kenfonds, het fonds ,,Hulp in Nood" en het T. B. C.-fonds. De voorzitter, de heer P. A. Leunis, wekte alle aanwezigen op, om propaganda te maken voor het werven van leden, op grond, dat de vereeniging in de plaats onzer inwoning zoo'n schoon en nuttig werk voor oogen heeft. KAARTEN. Bij den alhier gehouden bekerwedstrijd voor de plaatselijke kaartclubs, werd de zilveren beker gewonnen door ,,De Ster" met 82 punten. Door de club „Ons Genoegen" werden be- haald 77, door ,,Volharding" 71 en door 's Lands Welvaren" 58 punten. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Ter Neuzen, maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te be- komen zijn aan de daar achter vermelde adressen: Halsdas, L. v. d. Wege, Tholensstraat 2. Sierspeld, J. Tollenaar, Rosegracht 17. Automoer, bureau van politie. Boterhamzak, G. W. Verbiezen, Steen- kamplaan 55. Rijwielbelastingmerk, A. D'Hont, N. J. Hartestraat 12. Kinderschoen, bureau van politie. Halsketting, I. v. Kerkvoorde, Steenkamp- la&n 65. Paternoster, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5, Sluiskil. Portemonnaie zonder inhoud, J. M. v. Mee- rendonck, Tholensstraat 108. Kamersleutel, A. D'Hont, N. J. Hartestr. 12. Dameshandschoen, M. Moes, Elleboog 6. Damesportemonnaie met geringen inhoud, W .v. Cleeren, Steeenkamplaan 28. OPRICHTING VAN EEN IJSCLUB „TER NEUZEN". Wij vermoeden dat de advertentie in dit numiner, betreffende bovenvermeld onderwerp, een zaak betreft, waarnaar veler verlangens reeds sinds enkele jaren, doch vooral in dezen winter, zijn uitgegaan. Het is hiermede wel gegaan zooals het met vele dingen gaat: als men het bezit wordt het niet gewaardeerd en pas als men het niet heeft bemerkt men het gemis. 't Is nu wel al een betrekkelijk aantal jaren geleden dat Ter Neuzen een ijsbaan (want de inrichting daarvan zullen de initiatiefnemers voor deze vergadering toch wel op 't oog heb- ben) rijk was. Omtrent de geschiedenis der vorige is ons nog wel ietwat bekend. We hebben beleefd hare oprichting, baren bloei in de eerste jaren en ook de verslapping, ten laatste haren on- ue.ga-.g. Die hau o.i. n.mmer den steun a.e ze veriLeiiue, de contr.but.e was van d.en aaxd dat aigemeene decinem.ng der bur- geiij nooazaKelijK was en dtze voiuecd n.et aan ue verwachtmgen die men daarvan mocht koes- te.en, terwyl uaareutegen hooge eischen (met daaraan verbonden f.nancieele gevoigen) wer den gesteid. 'loch zou men nog wel voigehou- den hebben en was, toen aan het in gebruik zijnde terrem een andere bestemming zou women gegeven reeds aires zoo goed ais voor eikaar om een ander, n.et m.nder geschikt tenein, gereed gemaakt en wel te verkrijgen. Tengevoige van tegenwerking, of gebrek aan me^ewerk.ng van een ambtelijke zijde, van welke dat allerminst te verwachten was, en voorts door wisseling van functionarissen, vie- len d.e plannen in dulgen en ging de vroegere „IJsclub Ter Neuzen" (ontbonden is ze voor zoover ons bekend, nimmer) in de zalige rust. Voortwerken was niet mogelijk. Achtereenvolgende ijs-looze winters hadden trouwens steeds sterke daling van het ledental tengevoige gehad. Nu wil het toeval dat we daarna nogal wat winters-met-ijs hebben gehad, in het bijzon der in dit jaar. Nu komt vooral uit, dat het een leemte is, dat men niet beschikt over een gelegenheid waar spoedig betrouwbaar ijs en alzoo gelegenheid tot schaatsenrijden is. In omliggende plaatsen met minder of meerder diepe kreeken heeft men daarbij veel op Ter Neuzen voor. Zooals we hierboven zeiden: als men iets niet bezit, beseft men pas het gemis. Herhaal- ileiijk hoorden we de klacht, dat er hier geen ijsbaan is, en werd daaraan meermalen toe- gevoegd de vraag: „waarom richten „ze" nu toch hier geen ijsclub op?" Op de vraag wie men met die „ze" bedoelde, zou misschien moeilijk een antwoord te krijgen zijn. Van de promoters der vroegere ijsbaan zijn maar zeer enkelen nog in ons midden. In elk geval, uit de oproeping ter vergadering blijkt nu dat er alvast een groep „ze" is, die wil trachten het doel te bereiken. Welnu, dames en heeren lief- hebsters en -hebbers van dit echt-Hollandsche wintervermaak, ouders van aanstaande sport- menschjes op dit gebied vooral, alien „op ter vergadering", steunt door uw opkomst, door uw toetreden het voor oogen gestelde doel. Laat het niet aan anderen over om deze zaak „klaar te maken", toont daadwerkelijk uw be langstelling, want het plan zal naar onze mee- ning alleen kunnen slagen indien men rekenen kan op eene ruime, op eene aigemeene mede- werking. DE FILM VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Vrijdagavond werd deze film in Axel ver- toond, waar meer dan honderd toeschouwers aanwezig waren, die in gespannen aandacht de moo.e tafereelen volgden. Zaterdagavond had de vertooning plaats te Zaamslag, waar het bezoek deze maal niet onbevredigend was. De heer J. v. d. Peijl uit Ter Neuzen leidde hier de vertooning in. Hij verwelkomde de opgekomenen, gaf in het kort de beteekenis van het vrijzinnig beginsel aan, zonder hetwelk geen ware vrijheid denk- baar is. Waar geestelijkheid of kerk onrecht- matig haar invloed' uitbreiden over staat en maatschappij, daar komen vrjjheid en ver- draagzaamheid in het gedrang. Het gebeurde te Heikant gemeente St. Jansteen, waar een onderwijzer op wachtgeld kwam, maar lid van den gemeenteraad werd, demonstreert ten dui- delijkste, dat de menschen niet hun kinderen naar de openbare school durfden sturen, maar wel in het stemhokje hunne stem uitbrengen, omdat het laatste zonder gevaar was. Door te herinneren aan uitlatingen van dr. De Visser, wees de inleider erop, dat som- migen te rechterzijde ook iets van de ver- keerde toestanden beginnen te bemerken, al zal het nog wel wat duren eer de .meesten aan die zijde zullen willen erkennen, dat de weg der coalitie een verkeerde is geweest. Ook naar uiterst links is onze positie afge- bakend', al merkt men ook daar nu en dan neigingen ten goede. Daarna werden de filmtafereelen vertoond, die bij alien een dankbaar onthaal vonden. Onder de pMp'incien werd Zeeland het warmst toegejuicht. Met een hartelijk woord van dank aan de opgekomenen, den filmoperateur en den zaal- eigenaar eindigde deze goed geslaagde avond. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATER LEIDING. Door de Earner van Koophandel en Fabrie- ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen is aan de ra- den der gemeenten in dat gewest het volgende schrijven gericht: Aangezien het haar bekend was, dat ten be- hoeve van bestaande industrieen reikhalzend werd uitgezien naar het tot stand komen der waterleidmg in Zeeuwsch-Vlaanderen en dat naar haar ter oore kwam meerdere plannen tot vestiging van eene industrie in dit gewest moesten afstuiten op het gemis eener water leiding, heeft de Kamer zich bij schrijven van 6 Maart 1926 reeds gewend tot het Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleidmg-comite met het drin- gend verzoek een spoedigen aanleg der water leiding te bevorderen. Met voldoening nam de Kamer in den loop van het jaar 1927 waar, dat een aanvang was gemaakt met de voorbereiding om tot den aan leg over te gaan, en deze in een nabij ver- schiet was te verwachten. Het was daarom een teleurstelling te ver- nemen, dat zich- verschillende bezwaren tegen de uitvoering van het plan openbaarden en deze zoodanigen omvang namen, dat in het na- jaar werd besloten de werkzaamheden te schor- sen en de zaak der waterleiding te onderwer pen aan het oordeel eener commissie. De Kamer spreekt zich niet uit over den aard der bezwaren, zy betreurt alleen de stag- natie die daardoor in de werkzaamheden is ontstaan, terwijl de aigemeene belangen van ons gewest eene spoedige tot stand koming der waterleiding eischen. De Kamer hoopt dat, na het uitbrengen van het Rapport door de Commissie van Onderzoek ingesteld krachtens besluit der vergadering van Aandeelhouders op 30 Augustus 1927, en de besluiten der Vergadering van Aandeelhou ders welke daarvan het gevolg zullen zijn, de gerezen bezwaren zullen worden ondervangen en met kracht aan de uitvoering van het plan zal kunnen worden voortgewerkt. Henhaaldelijk blijkt het noodig, dat voor be- vordering van de welvaart van Zeeuwsch- Vlaanderen een beroep moet worden gedaan op medewerking of op steun van den Staat. Die steun zal des te gemakkelijker worden verleend, indien blijkt dat ook de bevolking zelf, en de besturen der verschillende gemeen ten zelf niet achter blijven in het nemen van maatregelen die den bloei van het gewest en de bevolking kunnen verhoogen. Een der middelen die daartoe krachtig kan mede werken is ongetwijfeld een waterle:ding. Indien men een streek en zijne welvaartsbron- nen op peil wil houden, moet men gelijken tred houden met andere streken, moet men deze inrichten volgens de moderne eischen. En een waterleiding kan zeker n'et gezegd worden ets nieuws te zijn, aangezien tal van steden en vele geb:eden reeds beschikken over een streekwaterleiding. Wij stippen slechts ter loops aan de betee- ken;s eener waterle-'din.g u:t het oogpunt van hygiene en z:ndelijkhe:d, dat z'i gemak onle- vert en het levensgenot verhoogt, doch wyzen vooral op de beteekenis daarvan voor de indu stry en voor uen lanuoouw, en daarcioor voor de welvaart van onze streek. Dei is v uiuu^iiuc ucubiiu, uat we hier slechts bescn.kK.ng' heonen over zout of hoogstens Draic wauer, en het gebruik daarvan voor de t.Keie maustxieeie mr.chtingen die dit doen, groote nadeelen oplevert. Het gemis aan goed vva„er is oo.zaaK uat verscn.neuue industrieen d.e dit besnst nood.g hebben er van af moeten z.ea z.cn n.er re versi.gen. Dit is te meer te bejamme.en aangezien onze streek uit ande ren hooide voor Industrie zoo gunstig gelegen is, hecgeen uit aanvragen en onaeizoekingen waarvan by herhalmg gehoord wordt, voldoen- de blijkt. Ret st.cnten aer waterleiding zal hier mogeu|Kheden scheppen die zullen leiden niet alleen tot opheffmg der werkloosheid, doch dat Zeeuwsch-V laanderen wordt een streek die aan vele handen werk en brood zal verschaffen, en dat zich aldaar werkzoekenden van elders kun nen vestigen, in plaats van men, zooals thans, de bevolking gestaag moet zien verminderen en zyn beste zonen en uocnteren, noougedion- gen naar elders ziet verhuizen. En het verhui- zen van de plattelandsbewoners naar de groote fabriekscentra brengt al moge men het toe- ju.chen dat daar werkgelegenheid gevonden wordt ook zijn bezwaren mede, bezwaren die in verschillende kringen sterk gevoeld wor den. Ook voor den landbouw is een waterleiding van groote beteekenis. De landbouwers, vooral de veehouders in andere streken, d.e daarvan gebruik kunnen maken, staan daarin voor bij die in ons gewest. Van verschillende zijden is genoegzaam betoogd de beteekenis die het heeft, indien ook het vee van goed en zuiver water gebruik kan maken, welke beteekenis dit heeft voor de melkery en de zuivelberei- ding. Een waterleiding is d'us van groote econo- mische waarde. Zal de geheele streek daarvan de voordeelen kunnen genieten, dan is aige meene samenwerking noodig. De Kamer heeft het gewenscht geacht op dit tijdstip, dat voor de Waterleidingmaatschappij als een mijlpaal kan worden beschouwd, nog- maals de economische beteekenis onder de aandacht van de besturen van alle gemeenten in ons gewest te moeten brengen en de ge- meenteraden te wijzen op de groote verant- woording die te dezen opzichte met betrekking tot de welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen op hen rust. Dit schrijven wordt gericht zoowel tot de gemeenten die reed's toetraden als tot die wel ke hebben gemeend daartoe nog niet te moe ten overgaan. Voor zoover de gemeenteraad die dit schrij ven ontvangt reeds toegetreden is verzoekt de Kamer dezen zijn invloed te willen aanwenden voor een spoedige tot stand koming der water leiding en voorzoover dit den Raad bereikt eener gemeente die nog niet is toegetreden, verzoekt de Kamer dringend die toetreding alsnog te willen overwegen, opdat ook die ge meente van de economische voordeelen zal kunnen genieten. DROEVIG IJSONGEVAL TE HULST. Vrijdagnamiddag kwamen te Hulst een 3tal kinderen uit de school over het ijs van de bin- nenvest naar huis gegaan, toen zij, achter den molen gekomen, plotseling door het ijs zakten. Spoedig aanwezige hulp was direct in de weer om de kinderen te redden en met een ladder wist men dan ook een der kinderen te berei ken, dat zich daaraan vastklampte en zoo uit hej water werd getrokken. Eenmaal op het droge zijnde holde deze jongen, een zoontje van P. B., zoo hard hij kon naar huis. Voor de beide anderen gelukten de pogingen om hen uit het water te halen eerst eenigen tijd later en niettegenstaande een bijgeroepen geneeskundige geruimen tijd kunstmatige ademhaling nog toepaste, konden de levens- geesten niet meer worden opgewekt en kon de dokter slechts de dood constateeren. De beide verdronken knaapjes, zoontjes van A. S., nabij Tivoli te Hulst, zijn resp. 10 -en 8 jaar oud. (Zel.) GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor het doctoraal exa- men Ned. letteren de heer L. M. van Dis (met lofuit Zaamslag. CANDIDAATSEXAMEN BIOLOGIE. Geslaagd te Amsterdam voor het cand'idaats- examen biologie, mej. S. Risseeuw te Schoon- dyke. BESCHERMING DEIt SUIKERBIETEN- CULTUUR. De Bond van Vereenigingen van oud-leerlin- gen van landbouwwintercursussen in Zeeland, heeft zich in zijn te Goes gehouden jaarver- gadering eenstemmig uitgesproken voor be- scherming der suikerbietencultuur. HET DOODEN VAN SCHADELIJK GEDIERTE IN GESLOTEN JACHTTIJD. De minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw heeft door bemiddeling van de com- missarissen der Koningin in de provincies, tot de hoofden der plaatselijke politie de volgen de circulaire gericht: Bij schryven d.d. 2 April 1924 is medege- deeld, dat het de bedoeling is, dat van een jachtakte bij het schieten van schadelijk ge- dierte kan worden gebruik gemaakt, zoolang de jacht tijdens den geldigheidsduur der acte in de provincie, waarin van de acte wordt ge bruik gemaakt, geopend is. Deze missive was gegrond op de overweging dat de jachtacte volgens haar wezen de per- soonlyke bevoegdheid geeft om te jagen en dat, daar de jacht alleen in open jachttijd mag worden uitgeoefend, de actehouder alleen in open jachttijd bevoegdheden aan de acte ont- leent, en had tot bedoeling, actehouders, die op hun acte in gesloten jachttijd bij het op- sporen, bemachtigen of dooden van schadelijk gedierte gebruik zouden maken van een schiet- geweer voor eventueele moeilijkheden te vrij- waren. Het is mij echter, na beraad met mijn ambt- genoot van justitie, voorgekomen, dat deze op- vatting, al is zij in theorie geenszins onver- dedlgbaar. in de bewoordingen der Jachtwet 1923 niet bepaald steun vindt. Met het oog daarop heb ik dan ook besloten de missive d.d. 2 April 1924 in te trekken en in te nemen het standpunt, dat houders van een jachtacte, voorzoover zij daarbij overigens de bepalingen der Jachtwet 1923 in acht ne men, ook in gesloten jachttijd bij het opspo- ren, bemachtigen of dooden van schadelijk ge- d'erte op hun acte gebruik kunnen maken van een schietgeweer. Ik vestig op dit laatste speciaal uw aan dacht, opdat wordt voorkomen, dat actehou ders onnood'g een vergunning ex-artikel 60 der Jachtwet 1923 aanvragen. BESMETTEIJKTE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 27 Januari tot en met 2 Februari in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: IJzendijke 3, Schoondijke 8, We- meld'n<re 1. Diphtheritis: St. Annaland 1, Goes 9, Kloe- t'nge 1. In genoemde week zijn geen gevallen van mcaphalit's na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomen SAS VAN GENT. Carnaval. De sneeuw heeft een kink in de kabel der carnavalviering gebracht. Alles was van te voren al netjes geregeld en „in elkander ge- stoken", zooals men hier zegt, maar, zoo gaat het meer. Kdoch een enkele tegenvaller moet niemand den moed in de schoenen doen zinken. Zelfs de sneeuw verliest het tegen de vreugd. Doch een verandering in het pro- gramma heeft zij als post op haar credit mogen boeken. Er was n.l. geordonneerd, dat er een ge- costumeerde optocht der muziek, gevolgd door groepen „zotten en zottinnen", (ook al zoo'n plastische. karakteristieke benaming in ons plaatselijk dialect) die in den namiddag door de straten zou trekken, in plaats van den traditioneelen stoet, voor welke weken van voorbereiding noodig zijn. Daar is echter begrijpelijkerwijze niets van kunnen komen. Maar de pr'ozaische sneeuw heeft, zooals reeds gezegd, de poetische stemming niet heelemaal kunnen onderdrukken. De echte, onvervalschte vierders, en wie zijn dat niet in deze omgeving, schijnen ech ter doordrongen van den gulden levensregel, door de Genestet in vers gebracht: ,,Poezie schuilt overal, niet waar mijn [Vrinden, 't Is de vraag maar, wie haar wel, wie [haar niet kan vinden." In de avonduren heeft men haar dan ook gevonden. Het gewaai en gekraai, het ge- fluit en getuit waren daarvan de sprekende bewijzen. In zoo'n plaatselijk Carnavalsfeest steekt zelfs eenige traditie. Het moet trapsgewijze gevierd worden, d.i. er moet een zekere climax in de uiterljjke stoffeering in acht genomen. De echte „zot" begint moderato, zooals het in de muziek heet, en „poco crescendo" be reikt hij, als alles goed gaat en zijn goede genius hem niet in den steek laat met een „sforsondo". Dinsdagavond de eindmaat, waama de slot-apotheose vertoond wordt op de Groote Markt, om de pomp. Die slot-apotheose is onder gunstige weers- omstandigheden een soort van apachendans zonder masker, waarbij de deelnemers soms uit de wolken vallen, wanneer zij elkander on der het licht van aangezicht tot aangezicht herkennen. Want dit geldt voor den echten „zot" als de nok van de kunst: „niet herkend worden, zoolang hij achter 't mommebakkes verborgen is". Begrijpt gij thans, geachte lezer, waarom de Sassenaar zoo op zijn Carnaval gesteid is. Ontneem het hem en gij hebt 66n zijner schoonst gedroomde idealen verwoest. Nu weet ik heel goed, dat niet iedereen zich in dien toestand kan indenken, noch minder zich daarin kan verplaatsen, maar, 't zijn ook alien geen Sassenaren! Er is in den laatsten tijd heel veel over Carnaval gesproken en geschreven. Laat mij er nog enkele woorden aan toe- voegen. Want wie den aard en het wezen der dingen kent, zal zich gemakkelijker reken- schap kunnen geven van de uitgelaten vreug- de der deelnemers. Carnaval, zoo het heet, is een feest van Katholieken oorsprong. Het woord zelf is een samenvoeging van de beide Latijnsche woor den: Cama, vleesch, en Vale, vaarwel. Maar de Katholieke kerk, in haar strijd tegen het Heidendom, heeft ter wille van haar uitbreiding, verscheidene heidensche ge- bruiken overgenomen, doch daaraan een an dere beteekenis toegekend dan zrj oorspron- kelijk hadden. Zoo ook het Carnavalsfeest, dat eigenlijk door de kerk ingesteld is als in- leiding tot de 40daagsche vasten. Oorspronkelijk werd dit feest door de oude Romeinen gevierd in het midden van de maand December en stond bekend als „de Saturnalia", een feest gewijd aan Saturnus, waaraan door de slaven van de stad Rome met groote opgewektheid en algemeen werd deelgenomen. Gedurende deze 14daagsche gebeurtenis was de slaaf eens zijn eigen meester. Dan mocht hij doen wat hem aanstond, als hij maar niet wegliep. Dit trouwens zou hem niet veel gebaat hebben, want hij zou spoe dig gevangen zijn en wee dan zijn gebeente. Gedurende de Saturnalia evenwel mocht hij zijn meester weigeren te dienen, zelfs als hem betaling voor zijn diensten werd aan- geboden. Hij mocht alleen gestraft worden wanneer hy in dezen tijd een vergrijp tegen den staat pleegde. Het was evenwel heel verstandig zich niet bij den meester onaangenaam te maken, want als de Saturnalia om waren, zou deze hem dat gevoelig „inpeperen". Het moge vreemd klinken, dat de Romein- sche edelen zich gedurende dezen tijd het on- aangename van zoo'n toestand lieten welge- vallen. Maar ndch de Keizer, n6ch de Senaat durfden de Saturnalia afschaffen, uit vrees, dat er een opstand onder het volk zou uit- breken. Z66 zeer was dit gebruik in de Ro- meinsche maatschappij ingeburgerd. Bovendieh was het een godsdienstigfeest, dat ingeleid werd, door plechtige diensten in de tempels aan Saturnus gewijd. Deze plech- tigheden werden door de slaven bygewoond en de getuigenis van de priesters was hun van groot voordeel, wanneer de slaven in moeilijkheden met hun meesters raakten. En dat gebeurde nog als eens. Goede meesters kochten de diensten van hun slaven gedurende de Saturnalia, anderen stonden hun een even lange vacantie toe op een anderen tijd van het jaar. Gedurende de Saturnalia kwamen de sla ven op plaatsen bij elkander, waar zy zich ongestoord aan het vermaak, dans en spel konden overgeven. En bij deze gelegenheden was het gebrui- kelijk om even als op het tooneel, maskers te dragen. Dit in het kort als verklaring van ons hedendaagsche Carnaval. IJs kost menschenvleis. Dit oude spreekwoord, thans weer zijn be- vestiging vindende, overal waar men de ys- vloer maakt, tot het dagelijksch tooneel van leven, in- en ontspanning, zou Zaterdag- namiddag ook op de Hondskreek zijn toege- past kunnen worden. Edoch, het is gelukkig z66 ver niet gekomen. Terwijl men zich nog naar hartelust langs de door het Bestuur der IJsclub getraceerde banen bewoog, meende een jongeman uit Sel- zaete zich ook buiten de gewaarmerkte plaat sen te kunnen begeven. Hij moest echter zijn waaghalzerij bijna duur betalen, want op een gegeven oogenblik zakte hij op een zwakke plek in de nabijheid van het Visschershuisje door de rjsvloer, op een plaats waar de kreek nogal vrij diep is. Gelukkig werd het ongeval spoedig opge- merkt en gelukte het den heer Plasschaert den in gevaar verkeerenden drenkeling te redden. Intusschen hadden het ijskoude bad en de schrik den toestand van den drenke ling van dien aard gemaakt, dat het noodig was hem zoo spoedig mogelijk huiswaarts te dragen, hetgeen dan ook door behulpzame handen geschiedde. Of het geval rechtstreeksche gevoigen ge had heeft, is op het oogenblik nog onbekend. Voor Zondag waren in verband met het Carnaval allerlei feesten op de banen ont- worpen, o.a. een gecostumeerd ijsfeest met ..iv.»RZAJfMDFN MKDEDEEL1NGKN en Zenuwsterkend is de werking van Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten muziek, edoch de geweldige sneeuwmassa ge durende den nacht en den geheelen Zondag door gevallen, hebben dit plan verijdeld. HULST. Woensdagavond werd door den Oudheidkun- digen Kring „De Vier Ambachten" alhier, eem vergadering gehouden, waarin o.m. werd rae- degedeeld, dat eene verloting zal gehoudea worden met 25.000 loten a I per stuk. De opbrengst dezer verloting, die een onderded vormt van de viering van het 750jarig b»- staan der stadsrechten van Hulst in 1930, zal bestemd worden voor het aanschaffen van eea carillon op de stadstoren. In de vacature ontstaan door het bedanke* van den heer W. Blommaert te St. Jan steen werd gekozen als bestuurslid de heer J. A. Dregmans te Axel. Verder werd nog als le Eere-Voorzitter van den Kring benoeiad de heer D. Truffino, burgemeester. Na deze ledenvergadering had een bijeen- komst plaats, waarin door den heer Prof. dr. Maurits Sabbe, conservator aan het museum Plantijn-Moretus te Antwerpen, een lezing met lichtbeelden werd gehouden over „Chri»- tiaan Plantijn, zijn leven en zijn werk." (Zel.) In de Vrijdag gehouden raad'szitting kwam ook de waterleiding ter sprake. De heer Lockefeer veronderstelde, dat de afgevaardigden van den Raad op de op 14 dezer te houden vergadering van aandeelhou ders vrij-mandaat heeft. Als gevolg van d» gevoerde discussie stelde hij de volgende motfr Voor: „De Raad der Gemeente Hulst spreekt de® wensch uit, dat de vertegenwoordiger van d* gemeente op de a.s. vergadering van aandeel houders der N.y. Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding Mij. niet zal meegaan met diegenen, die voorstellen om te komen tot ontbinding van die N.V., omdat de niet-totstandkomiag van deze waterleiding moet beschouwd wordem als te zijn tegen het levensbelang van Zeeuwsch-Vlaanderen". De heer Lockefeer lichtte deze motie nog nader toe en zeide daarbij o.m. dat de vesti ging van industrieen in deze streek beslist wordt tegengehouden door het gemis van een waterleiding. De motie werd daarop met 6 tegen 3 stem- men aangenomen. Tegen stemden de heerea Wauters, Blommaert en de Cauwer. De Voorzitter sprak zijn voldoening er over uit, dat de meerderheid van den Raad inzake de waterleiding consequent blijft. NIEUW-NAMEN. Toen in den avond van een dezer dagen eea tweetal marechaussee's surveillance d'ienstea verrichten, vonden zij onder deze gemeente nabij grenspaal no. 271 een persoon op dea weg liggen. Bij onderzoek bleek, de man on der den invloed van sterken drank te verkeeren bewusteloos en ernstig gewond te zijn, welke verwondingen hoogst waarschijnlijk met een mes aan het hoofd waren toegebracht. Eea ontboden geneesheer heeft den man voorloo- pig verbonden. Gebleken is, dat de man, zekere B., wonende in die gemeente by het naar huis gaan ruzie heeft gekregen en door eenige personen mishandeld is geworden. De politie stelt een onderzoek in. EEN MIDDEL TEGEN DEN AANSLAG VAN DEN RAAD VAN BEHEER 7 Men schrijft aan de N. R. Crt.: De gemeente Schoondijke in Zeeland staat op het punt een origineele oplossing te geven aan de puzzel, hoe te ontkomen aan den aan- slag van den Raad van Beheer, en toch een predikant te krijgen. De kerkvoogdjj heeft n.l. een overeenkomst gesloten met ds. J. N. Drost te 's-Gravenhage, die de pastorie betrekt en „hulppredikor" wordt. Of het Class, bestuur daar wat tegen doen kan, of de Ring die gemeente als vacant zal blijven beschouwen, of de hulpprediker den officieelen dienst kan leiden met goedvinden van de Ringpredikanten, dat zijn vragen, din wel aan de orde zullen komen. Het geval wil, dat de vryzinnige predikanten door on- gesteldheid hun werk er ook moeilyk kunnen doen, en dus de hulpprediker" wel zal moetea helpen. Alleen welk een positie tegenover dea Raad van Beheer! Als dit gelukt, zullen wel meer weigerachtige kerkvoogdyen volgen, en komt het schrikbeeld van een permanent ledige pastorie netjes op den achtergond. De heele regeling van de predikantstractementen, din de laatste jaren de armoede in honderden pa»- torieen althans gedeeltelyk lenigde, laat dezn kerkvoogden en blijkbaar ook dien predikant koud. Dat de toeslag van 50 pet. op 47 pet. ged'aald, dan wellicht nog verder dalen kan, dat de predikanten f 1000 van het hun wettijj toekomende niet ontvangen, wat zou dat I Zij hebben weer een predikant en betalen niet. Het mag alleen verbazing wekken, dat er een predikant te vinden is, die zich hierton leent. Maar of de kerk hier machteloos staat, zal de tijd wel leeren. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in dez« gemeente gevestigd: A. de Feijter, fabriekarheider, Steenkamp- laan 108, van Sas van Gent. Wed. B. Frijters, zonder, Steenkamplaaa 48, van Princenhage. P. Platteeuw, handelaar, Scheldekade ongen., van Gent. J. Jezeer, verpleegster, Axelschestraat 12, van Zoelen. i Th. E. van Laere, chauffeur, Van Steen- bergenlaan 53, van Sas van Gent, j W. de Meester, dienstbode, Nieuwstraat 24, i van Zaamslag. J. Klok, leeraar, Zandstr. 3, van Rockanje. Vertrokken: J. L. W. de Waele, zonder, Pierssenspolder- straat 9, naar Waalre. C. Schieman, landbouwersknecht, P 104, naar St. Jansteen. E. van Tatenhove, dienstbode, Nieuwstraat 24, naar Eindhoven. J. M. v. d. Meijden, leerares, Zandstraat 1, naar Tilburg. S. Verschelling, dienstbode, O 84, naar Axel. J. M. Baert, dienstbode, O 193u, naar Gent, G. E. Gregoir, dienstbode, Nieuwstraat 5/7 naar Bouchaute. W. van Dixhoom, kappersbed., M. Eijk»- straat 19, naar Breskens. B. C. Reniorie, dienstbode, Verl. Van Steen- bergenlaan 2, naar Boschkapelle.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2