KRAAIEN OP DEN OPENBAREN WEG VERBODEN. EEN HEELE GEMEENTERAAD ACHTER SLOT EN GRENDEL. GEMEENTERAAD VAN AXEL. dat de telefoonverbindingen bijna alle ge- stoord zijn. Het verkeer te Venetie wordt door net vele dryiijs op ue lagunea ton zeci^e bemoeilijkt en ae Po is op eenige plaatsen geheel toegevroren. Te Parma heeft men een temperatuur van 27 graden Fahrenheit. _GROOTE KOUDE IN DUITSCHLAND. ue n.euwe koude-periode heeft zich weer over geheel Duitschianu uftgebreid. De gemid- delde temperatuur in Noorfl-DUitsohiand is —i5 tot i© grauen Celsius. In het centrum van Berlijn was de laagste temperatuur 18 gr., in de nabijheid van de stad zelfs 22 gr. Het koudst is het in Sdezie, waar op soinmi- ge plaatsen temperaturen van 26 graden opgeuom-en worden. Daarentegen is in Oost- Pruisen de thermometer iets gestegen. In het Noordwesten van Duitschland was de temperatuur gemiddeld eenige graden hoo- ger. In het Zuidwesten, dat tot nu toe geen last van de meuwe koude-periode heeft, is de tem peratuur gemiddeld 6 tot 8 graden Celsius, te Munchen is het 6 graden, te Frankfort a.d. Main 7 graden, te Karlsruhe 2 graden Celsius. Aan de Noordzeekust heeft men ook buiten- gewoon lage temperaturen opgenomen; ge middeld 9 tot 14 graden. Volgens de weerkundigen is voorloopig niet op een einde van de vorstperiode te rekenen. DE GRIEP. Over de verbreiding van de griep zijn bij de hyg.enische sectie van het Voikenbondssecre- tariaat de volgende mededeelingen uit een aan- tal landen ingekomen: In 49 Duitsche steden is tusschen 9 Decem ber en 12 Januari het aantal sterfgevallen aan griep van 42 tot 321 gestegen. Te Berlijn van 8 tot 186. In Engeland en Wales steeg in 1907 steden het aantal sterfgevallen van122 in de week eindigende 12 Januari tot 179 in de week ein digende 19 Januari. Dit getal is lager dan dat der vijf vorige jaren. De lersche vnjstaat rap- porteerde in laatstgenoemde week 2, Noord- Ieriand 9 sterfgevallen. In Spanje kwamen tot 9 Januari twee sterf gevallen aan griep en 147 aan longontsteking voor. In de provmcie neemt de epidemic ge- leidelijk af. In Est land heerscht in het Noorden een goedaardige griepepidemie. In Italie nam de griep in goedaard.gen vorm eenigszins toe. Ook Litauen meldt een lichte epidemie. In Noorwegen nam de ziekte in het Zuiden des lands toe, en wel hoofdzakelijk in goedaardi- gen vorm. Over de week, eindigende 29 Janu ari werden 9 sterfgevallen gemeld. In Nederland heerscht geen eigenlijke griep epidemie. Amsterdam meldde over de week, eindigende 18 Januari, 8 sterfgevallen. Polen rapporteert een lichte epidemie. Zwe- den had tot half Januari 3262 ziektegevallen in de week van 512 Januari 14 sterfgevallen aan griep. Zwitserland heeft slechts sporadi- sche gevallen. In de Ver. Staten was in de eerste week van Januari het aantal sterfgevallen aan griep 1316, tegen 1081 in de laatste week van De cember. De eilanden in den Pacific melden een zeer verbreide griepepidemie. In Midden- en Noord-China heerschte in den. zomer van 1928 een sterk verbreide griepepidemie met veel ge vallen met doodelijken afloop. ZACHTE STRAF VOOR BIGAMIE. Voor een der Berlijnsche rechtbanken heeft een 52jarig instrumentmaker, Engeler ge- naamd, wegens bigamie terecht gestaan. Het was een zeer ongewoon geval, daar Engeler op verzoek zijner eerste vrouw buiten zijn weten dood verklaard was. Engeler deelde bij zijn verhoor mede, dat zijn eerste huwelijk zeer ongelukkig was, zoo- dat hij het als een verlossing beschouwde. toen hij bij 't uitbreken van den oorlog onder de wapenen moest komen, Hij had aan het front den dood gezocht, om een einde te ma- ken aan het leven met zijn vrouw, dat hem tot een hel was geworden. De rechtbank kon constateeren, dat Enge ler inderdaad de eerste in zijn compagnie was geweest, die wegens dapperheid aan het front het ijzeren kruis eerste klasse had gekregen. Na den oorlog was beklaagde niet meer naar zijn vrouw teruggekeerd. In 1919 was hjj te Koningsbergen voor de tweede maal gehuwd. Hij verklaarde, dat het destijds niet in zijn hoofd was opgekomen, zich van zijn eerste vrouw te laten scheiden. Eerst toen hij in 1925 bij zijn terugkeer naar Berlijn ver- nam, dat zijn eerste vrouw hem dood had laten verklaren, vroeg hij echtscheiding aan en deze kwam dan ook tot stand. De geschei- den eerste vrouw was door het proces echter te weten gekomen, dat Engeler een tweede huwelijk had gesloten en deed hiervan aan- gifte. De rechtbank veroordeelde den beklaagde, die steeds van onbesproken levenswandel is geweest en met zijn tweede vrouw een geluk- kig huwelrja heeft, wegens bigamie tot de minimumstraf, zes maanden voorwaardelijk. EEN STOOMSCHIP GEZONKEN. Een Belgische treiler had bericht gebracht dat hij het Londensche stoomschip Padding- ton (van 1545 ton) bij Flamborough Head in zinkenden toestand had gezien. Een reddingboot heeft daarop vier uur lang in een storm bij dikken mist en kletsregen vruchtelooze pogmgen gedaan om het schip te vinden, maar de bemanning keerde ten leste uitgeput terug en moest melden dat zij niets van het wrak of de schipbreukelingen gezien had. De treiler had nog medegedeeld dat hij aan boord van de Paddington niets van het scheepsvolk gezien had. Een na.der bericht meldt dat de bemanning van zestien koppen van de Paddington te Sun derland behouden aan wal is gekomen. Het schip is ten gevolge van een aanvaring ge- zonken. BLOEDIGE INCIDENTEN. Te Berlijn zijn verscheidene bloedige inci- denten voorgekomen. Een 62-jarige smid in het Noorden der stad sloeg by een woorden- wisseling zijn buurman, een 51-jarig- koopman, met wien hij sinds langen tijd in onmin leefde, zoo ernstig op het hoofd dat de man tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed. De smid die beweerde in zelfverdediging te hebben geihandeld is in hechtenis genomen. Elders d'rongen twee broeders de woning bin- nen van een arbeider die vrienden op bezoek had. Men had de beide broeders den toegang tot de woning geweigerd die daarop de deur in sloegen. Toen ze zoover waren werden ze door den huisheer en diens vrienden met bijlen ontvangen. Een der broeders werd bewuste- loos geslagen terwijl een vriend en de huisheer zelf ernstig gewond werden. Te Neukolln reed Zondagavond een 66-jarige taxichauffeur naar zijn woning; toen hij al- daar aankwam en uit de auto stapte, sprong uit een naburig huis een man op hem toe, die zonder de minste reden drie s oho ten op hem afvuurde. De ongelukkige werd zwaar gewond. Ee~> paar agenten trachtten den aanrander in hechtenis te nemen doch deze verdedigde zich zoo hardnekkig met zijn revolver dat ook de agenten van hun wapens gabruik moesten maken. De aanrander is eveneens zwaar ge wond. Men vermnedde dat de man in een aanval van zinsverbijstering heeft gehandeld. Door de sprekende film gebeuren er in Hollywood soms rare dingen. Onlangs moest voor een filmbeeld een haan kraaien, maar hij vertikte het. Tenslotte liet men iemand ko men, de dleren getrouw kon nabootsen. De man kraaide den weerbarstigen haan wat voor in de hoop, dat deze zou antwoorden. De haan boog echter zijn kop op zij, luisterde aan- dachtig en keek zijn concurrent verblufc aan. Toen kwam men op het idee, dat de haan wel zou gaan kraaien als hij den man niet zag Deze laatste ging een eind verder staan en kraaide daar lustig verder. Edoch! juist toen de haan aan het kraaien wilde slaan, brak de menschelijke kraaistem plotseling af. Wat de oorzaak daarvan was! Wel, er was een politieagent gekomen, die den kraaienden man meenam naar het poiitiebureau, omdat hij dacht met een dwaas te doen te hebben. EEN GEVAARLIJKE ROOKER. Lubitsch, de groote film-regisseur, heeft on- geloofelijke hoeveelheden tabak noodig om te kunnen werken. Dit verbeeldt hij zich ten- minste. Hij rookt den geheelen dag, voor hem moest een uitzondering worden gemaakt op het rookverbod in de ateliers. Tijdens het maken van Janning's film „De Patriot", rookte hij 30 kistjes sigaren, inhou- dend' 750 stuks en 220 doozen cigaretten, in- houdend 4400 stuks. NIEUWE MILLIARD AIRS. if en weduwe uit Brighton, die kort geleden nog kamers verhuurde en haar twee dochters van 28 en 25 jaar, die met typen een karig inkomen verdienden, zijn plotseling, geheel onverwacht in het bezit gekomen van een erfenis, waarvan de jaarlijksche opbrengst op 150.000 gulden wordt geschat. Een rijke oom, Sir William Maxwell, heeft haar dit for- tuin nagelaten. Met derde klas kaartjes begaven zij zich op uitnoodiging van de notarissen een paar dagen geleden naar Londen. Zij keerden naar Brighton terug in eigen auto met een eigen chauffeur in livrei. De geheele gemeenteraad van Velika Selo, een klein plaatsje in Zuid-Slavie, is, naar de Weensche correspondent van het Vaderland meldt, door de gendarmerie achter slot en grendel gezet, de burgemeester incluis. Op zekeren nacht toch waren roovers het huis van een gepensionneerden kolonel, Milosa- vlewitsj geheeten, binnengedrongen. De ban- dieten, die maskers voor het gelaat droegen, hebben den overste, die zich tegen hun on- gewenschte bezoek verzette vermoord en zijn vrouw ernstig gewond. Vervolgens hebben zij alles gestolen, wat maar eenigszins de moeite waard leek om mee te nemen. De politie kwam er achter, dat zich een paar leden van de gemeenteraad onder de bandieten hadden bevonden. De gendarmerie nam daarop een kort en krachtig besluit: zij arresteerde alle achtentwintig vroede vaderen en ook den burgemeester. De heeren moeten zoo lang in de nor blijven, totdat men met zekerheid heeft kunnen vaststellen wie de moordenaars en inbrekers zijn geweest. EEN ONTVOERING. Ontvoering van personen met de bedoeling voor hen een stevig losgeld te ontvangen, is een bedrijf dat vroeger bijzonder populair was in de Balkanstaten en aan de Noordkust van Westelijk Afrika. Tegenwoordig zijn Mexico en China de spe- cialiteiten in zulk soort ondernemingen, en vooral China. Thans wordt gemeld, dat te Phi ladelphia een katholiek priester, de Amerikaan Edward Young, die op 22 Januari door Chinee- sche communisten was ontvoerd bij Hanfoe, is vrij gelaten. Hij was gezond en wel en te Philadelphia is men ervan overtuigd, dat er geen losgeld voor hem is betaald. Het is n.l. de vaste prac- tijk der Amerikaansche katholieke zendelingen in China geen zulke losprijzen te betalen. Zij volgen die politiek om dagrdoor de roovers van hun bedrijf af te brengen, omdat het toch geen winst oplevert. DERTIG JAAR IN HET GEHEIM GEHUWD GEWEEST. Toen te Hereford de zeer gefortuneerde landbouwer John Davies, die op 70jarigen leeftijd overleden was, ter ruste werd gelegd, bleek tot groote verbazing van. de familie, dat Davies reeds 39 jaar in het geheim gehuwd was met de vrouw die voor zijn huishoudster doorging. De neven en nichten kwamen dit te weten door... het lint van een der kransen op de baar, waarop in zilveren letters stond: „Van zijn liefhebbende vrouw". De dorpsgees- telijke beaamde desgevraagd, voor dertig jaar Davies in den echt te hebben verbonden met miss Jenkins. De ontdekking heeft uiteraard nogal wat stof doen opwaaien in den kring der hoopvol gestemde erfgenamen. EEN GEVAARLIJK CAVALIER. Te Weenen maakte dezer dagen een kamer- meisje kennis met een jongen man, met wien zij afsprak, om sarnen naar de bioscoop te gaan. Het trof dat den afgesproken avond mijnheer en mevrouw eveneens uit waren. In de bioscoop Meld de aardige jongeman het handtaschje van zijn nieuw vriendinnetje vast, en zoo boeiend was de hoofdfilm, dat het meis- je niet bemerkte dat de jongeling het taschje opende en er den huissleutel uit haalde, dien hij aan een anderen jongeling, gezeten aan zijn linkerzijde, ter hand stelde. Deze stond on- gemerkt op, begaf zich regelrecht naar het huis waar het meisje diende, ontsloot de straat- deur, roofde daarbinnen links en rechts, wist zelfs alles nog in veiligheid te brengen-en daarna weer net bijtjjds in de bioscoop terug te zijn om de dramatische ontknooping van de hoofdfilm bij te wonen. De sleutel ging, steeds onopgemerkt, weer in het taschje en toen het meisje eindelijk weer thuis kwam, werkte het slot als gewoon en was er niets abnormaals te bespeuren, dan alleen dat een groot aantal kostbaarheden verdwenen was. Slechts een lucide ingeving van het meisje, dat argwaan kreeg jegens haar cava lier en snel combineerde, leidde tot arrestatie van dezen en van zijn vriend, die na lang ver hoor door de mand vielen. PRINSELIJK HUWELIJK DAT NIET DOORGING. Te Regensburg zou het huwelijk worden vol- trokken tusschen prinses Ilia von Thurn und Taxis een Boheemsche zijtak van de Regens- burgsche familie en prins Rainer Raphael von Thurn und Taxis uit Regensburg. Ter bij- woning der huwelijksplechtigheid was een groot aantal illustere gasten, graven, hertogen en prinsen met een talrijk gevolg verschenen. De huwelijksvoltrekking zou door den bisschop van Regensburg geschieden. Kort voor het voor de plechtigheid bepaalde uur begaf prinses Ilia zich echter in hooge mate opgawonden naar het hoofd van het huis Thurn und Taxis en deelde hem mede, dat zi; zich hard bedacht en dat zij met prins Rainer vet n het huwelijk wenschte te treden. On- m:dde'li"k d°arop verrto1- 7;i mar een harer landgoederen in het buitenland. (Vervolg uit het Eerste Blad. De heer OGGEL oppert het denkbeeld, aan de vergadering van aandeelhouders te ver- zoeken de 3 raadsleden-opposanten in de ge- legenheid te stellen tegenover de vergadering van aandeelhouders hun bezwaren te ontwik- kelen; indien aan dat verzoek niet zou wor den voldaan, zou hij dan als vertegenwoor- diger van de gemeente Axel de vergadering verlaten. De heer 't GILDE komt terug op de woor- den van den heer Kruijsse, alsof hij, door het niet bijwonen van alle vergaderingen, de zaak zou gesabotteerd hebben, doch meent er op te moeten wijzen, dat de heer Kruijsse, die ook voor het lidmaatschap der commissie was aangezocht, zich, door daarvoor te be- danken, zichzelf geheel aan die werkzaam- heden heeft onttrokken. De heer KRUIJSSE deelt mede, dat dit een ander geval was; hij was aangezocht als voorzitter der Gezondheidscommisaie, zete- lend te Ter Neuzen. De commissie was van oordeel, dat, aangezien zij tot dien tijd nim- mer in zake de waterleiding gekend was, men het, nu de zaak in het moeras zat, ook maar zonder haar moest doen en dat er dus geen reden was dat haar voorzitter er zitting in zou nemen. De heer 't GILDE komt nog terug op de door hem ingezonden nota van bemerkingen. Die zijn niet van den eerste de beste. Die worden echter, zooals hij reeds zeide, niet gepubliceerd. Hij wijst op het groote water- verlies dat men bij de Zuid-Bevelandsche waterleiding ondervindt en waarmede hier geen rekening is gehouden. Hij acht het daarom zoo frappeerend, dat dit niet wordt gepubliceerd. Mag dat soms niet? Hieruit blijkt, dat men met het maken van opmer- kingen ook niets bereikt. De VOORZITTER kan hieromtrent alleen zeggen, dat de Raad vein Commissarissen op het standpunt staat, dat het geheele rapport mag gepubliceerd worden, en dit dan ook aan de pers heeft toegezonden. Men zal nu de zaak bespreken met de vertegenwoordigers van aandeelhouders en het zou aan Burge meester en Wethouders van Axel zeer spij- ten indien de gemeenteraad reeds heden een besluit ging nemen, om, ongedacht het resul- taat dier besprekingen, thans een besluit te nemen omtrent ontbinding. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat het voor de opposanten 't meeste grieft, dat reeds nu verkapte bedreigingen worden ge- uit, dat de onwillige gemeenten in rechte zullen worden aangesproken, zooals uit het verslag van de pers-conferentie is gebleken. Hij spreekt daartegen zijn protest uit en ook, dat men zijn argumenten, hoe doorslaand die ook zijn, niet naar voren brengt. De VOORZITTER vraagt, hoe de heeren denken over het voorstel van den heer Oggel. De heer 't GILDE geeft te kennen, daar- naar wel ooren te hebben. Indien de oppo santen werkelijk in de gelegenheid zouden worden gesteld zich uit te spreken tegenover de vergadering van aandeelhouders, zou h(j daarvoor wel iets gevoelen. In de commissie heeft hij dat niet willen doen; dat bleef toch maar lapwerk. In zoo'n groote commissie kan men niets bereiken. De VOORZITTER begrijpt de zaak dan toch niet; er was een verslag van de meer- derheid. Een minderheid der commissie had toch ook een rapport kunnen eischen? De heer 't GILDE: Hoe wil men daartoe komen. Er zijn geen notulen gehouden, zelfs niet van de eindvergadering, die toch wel zeer belangrijk was. De VOORZITTER merkt op, dat de ver- tegenwoordiger der gemeente dan kan vra- gen om de opposanten in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken en dan behoort in elk geval een beslissing op het voorstel te worden uitgesteld. Bovendien, er is eigenlijk geen besluit noodig, want er is reeds een be sluit genomen om mede te werken tot ontbin ding. De heer DIELEMAN is het dSArmede eens. De VOORZITTER: Men kan toch voor bdn zaak geen twee besluiten gaan nemen? De heer DIELEMANMaar, als men dan op de aandeelhoudersvergadering de paarden maar niet achter den wagen gaat spannen. De raad heeft destrjds besloten om steun te verleenen aan een voorstel tot ontbinding. Indien dat destijds was uitgevoerd, waren we er allang van af, maar nu zitten we er al anderhalf jaar later nog mee te modderen. De VOORZITTER herinnert, dat hij des tijds tegen dat besluit beroep heeft aange- teekend, dat het toen door den Minister voor zekeren tijd is geschorst, doch dat die niet verder is doorgegaan, in verband met het be- noemen der commissie van onderzoek, die thans haar verslag heeft uitgebracht. Nu hebben commissarissen een vergadering be- legd, het resultaat van die vergadering zal aan den gemeenteraad worden meegedeeld en dan zal moeten worden uitgemaakt of de raad nog op hetzelfde standpunt staat. Men dient toch ook netjes te blijven tegenover de commissie en haar werk waardeeren, waar van men geen blijk zou geven, door reeds een besluit te nemen v66r dit voldoende is be- sproken, want dan snijdt men den pas af. De heer DIELEMANDe raad heeft toch aan het vormen dier commissie niet meege- werkt De VOORZITTER: Direct niet, maar wel indirect, door de medewerking die zijn ver- tegenwoordiger ter vergadering van aandeel houders er aan gaf. De heer DIELEMAN deelt mede, dat het aanvankelijk voor hem een motief was niet in de commissie zitting te nemen, aangezien de vertegenwoqrdiger der gemeente in die vergadering van aandeelhouders niet had tegengestemd, hetgeen de raad toch besloten had. De VOORZITTER ontraadt in elk geval het nemen van een ontijdig besluit. De heer DIELEMAN kan niet begrijpen, dat men de motieven van de oppositie niet wil aanhooren. Men zit hier toch voor de vertegenwoordiging der burgerij van Axel. We hebben hier toch niet te zorgen voor de belangen van de streek. En alle motieven die tegen de waterleiding bestaan, mogen toch onomwonden uitgesproken worden? Men kan daar zijn winst mee doen. Er is gezegd, dat de minderheid een min- derheidsrapport had moeten indienen. Doch dat gaat z66 maar niet, opposanten zijn geen ingenieurs der waterleiding! Hij acht het aanbevelenswaard de motieven aan te hooren en ze te bestudeeren. Men kan er allicht zijn voordeel mee doen. De VOORZITTER heeft daartegen geen bezwaar, als het rapport aan de orde komt. Nu is het ontijdig. De heer 't GILDE wil dan, indien men hem belet zich breedvoerig over het rapport te liten, beginnen met te zeggen, dat daardoor natuurlijk krachtige argumenten achterwege noeten blijven. Indien uitstel nu geen afstel s, zal hij zeker een woord van zeer emstige vaarschuwing spreken omtrent de ramp waarmede men Zeeuwsch-Vlaanderen wil „zegenen". De geheele zaak is zeer meester- lijk in scdne gezet en getuigt van durf, voor al echter van bemanteling. Met buitengewone na'iviteit houdt men in de ,,kantteekeningen" van den Raad van Commissarissen aan alien de hand boven het hoofd. Men is het niet eens met de conclusie der commissie, dat zij hun mandaat ter beschikking behooren te stellen. Toch zitten daar elementen in, die er niet op hun plaats zijn. Als daar een com- missaris zit, die brieven schrijft als de burge meester van Ter Neuzenmag ik dien voorlezen, mijnheer de Voorzitter? De VOORZITTER wenscht daartoe geen verlof te geven, dat is een persoonlijke kwestie en bovendien thans niet aan de orde. De heer 't GILDE: Het is mij anders een raadsel, hoe zulke bestuurders gehandhaafd worden. Ik noem het treurig, dat men op die wijze alles wil verfomfaaien. Ik zou nog eenige andere, zeer opmerkenswaardige brie ven, die ik in afschrift bij mij heb, willen be- kend maken, maar zal deze dan in de aan deelhoudersvergadering aan de orde stellen. Voor het idee van den heer Oggel ga ik alleen uit dien hoofde op zij. Ik verwacht, dat de zaak door een onderhoud met de aan deelhouders voor de oppositie zal te redden zijn en zal daar dan vast niet door afwezig- heid schitteren. Ik wil voorts herinneren aan de eindverga dering der commissie op 28 September 1.1., waar mij in strijd met het voornemen, want men was het eerst niet van plan ten slotte nog het woord is verleend. Ik was dus in het geheel niet afkeerig de zaken te be spreken, als het maar vruchtdragend was. Ik heb daar ook ter sprake gebracht de prise d'eau en heb gewezen op het zonder- linge van het feit, dat uit het rapport 1923 (zie bladzijde 5) op duidelijke wijze blijkt, dat men na het 13e bedrijfsjaar z%l moeten overgaan naar een nieuwe waterwinplaats, terwijl in 1927 uit een brief van het Rijks- bureau aan Mr. Dieleman bleek, dat men nog nauwkeuriger gegevens noodig achtte en wil de overgaan tot het houden van een pomp- proef. Hoe komt deze ondeskundige commissie nu verklaren dat er voldoende water is? De VOORZITTER: Dat doet de commissie niet, dat doet het Rijksbureau. De heer 't GILDE: Hoe is nu de houding van deze heeren van het Rijksbureau, gehoord de ondeskundige Zeeuwsch-Vlaamsche com missie toch zoo raadselachtig gewijzigd? De pompproef heeft tot dusver niet plaats ge- vonden. Er bestaat nog een zeer waarde- volle brief van den vroegeren directeur van het Rijksbureau en daarin wordt de toerei- kendheid van de prise d'eau te St. Jansteen ten stelligste ontkent. Dit is aan mij en den heer Claessens bekend. Het werk van de commissie is lap- en prul- lenwerk. Verschillende stukken zijn hem riJ herhaald schrifteiijk verzoek geweigerd. Hij kan dit met de stukken die hij bij zich heeft bewijzen. Dr. Ramaker schreef in 6en van zijn brieven die onder geen beding uit handen te geven. Als er nog gewichtiger stukken zijn dan die ik reeds heb, is het heelemaal wel mooi. Ik bind daarom den raad op het hart, geen onberaden stappen te doen. Denkt aan den strijd van de electrificatie. Thans staan wij voor hetzelfde. Ook nu weer bedreigt men ons met den stok achter de deur. In „Zelan- dia" van gisteren schrijft men reeds, dat Mr. Dieleman in de pers-vergadering heeft ge zegd „dat men de onwillige gemeenten in rechten zal aanspreken!" Dat gaat echter z66 niet. De N.V. zal haren aanvang niet nemen, tenware 10 van het aandeelenkapitaal is gestort. Wij zullen op ons qui vive zijn, en straks des- noods door groote volksvergaderingen voor onze zaak plejten. Een groote grief rest mij nog. Toen de voorzitter in de commissievergadering op 28 September geen positief antwoord wist op zijn vraag omtrent de boring, die opnieuw noodig geweest was en men hem eenige rap- porten in de handen stopte, was de eenige die daartegen bezwaar maakte een sociaal-demo- craat. Dat heb ik ondervonden van iemand, die altijd krachtens beginsel schettert over klaren wijn en openbaarheid. Bespottelijk! De raad zij gewaarschuwd, omtrent het voornemen dat bestaat tot het richten van een verzoek aan Ter Neuzen tot in trekking van het raadsbesluit tot ontbinding. Ik voor mij wil wel uit den weg gaan voor het advies van den heer Oggel en dan af- wachten tot 14 dezer. Ik hoop daar dan ook de heeren van het Rijksbureau te ontmoeten en zal mijn critiek opschorten. Met betrekking tot het prae-advies van Burgemeester en Wethouders ben ik niet van meening veranderd en nog sterker dan ooit gekant tegen de uitvoering van dit water- leidingplan. De heer VAN DE BILT wil nog te kennen geven, waarom hij, als vierden man, het ver zoek heeft geteekepd. Hij onderschrijft niet al datgene wat de andere heeren hier te berde hebben gebracht. Hrj dacht echter, op deze manier wel iets meer van de zaak te zullen hooren. Hij is enkele jaren uit den raad ge weest, en zit er dus niet meer zoo in. Hij zou gaame een waterleiding zien, hij is daar ook wel voor, maar overweegt, dat het toch ook wel eens te drukkend kan worden. En als hij dan nagaat dat Axel voor zijn deel 406.000 in het kapitaal zal moeten bijdragen, dan acht hij dat wel bezwarend. Als men de be- rekeningen zoo leest, dan is daartegen geen bezwaar, maar men heeft dat toch ook al meer gezien, dat die berekeningen van de ingenieurs niet altijd uitkomen. Er zijn altijd dingen die blijken tegen te vallen. Hij acht dit plan te duur voor Axel en zou daarom veel liever hebben dat deze vennootschap ontbonden werd en dat er dan een goedkoo- pere combinatie ineen gezet werd. Hij is van oordeel, dat het rijk, met het half millioen als garantiebedrag maar karig voor den dag komt. Hij noemt dat veel te weinig. Als men van oordeel is, dat alles toch goed voor elkaar komt, waarom neemt het rijksbureau de risico der zaak dan niet op zich. Men zegt, dat de gemeentefinancien er niet door in het gedrang kunnen komen, maar waarom moeten de gemeenten dan deze zaak financieren? Er zijn meer van die dingen die een strop zijn geworden. Hij wijst op de electriciteit in dit gewest. Die is toch veel te duur! Als men toen nog wat gewacht had, zou men vermoedelijk veel goedkooper zijn—klaar gekomen. Op grond van die overwegingen was hij er ook wel voor deze zaak aan den kant te helpen. Hij ver- moedde, dat deze vergadering wel eenige op- heldering zou brengen. Indien de 3 opposan ten in de gelegenheid worden gesteld om op de aandeelhoudersvergadering hunne bezwa ren naar voren te' brengen, vindt hij dat best. Persoonlijk is hij van het plan een tegen- stander omdat hrj deze waterleiding te duur vindt. De heer CLAESSENS verklaart, dat het hem zou spijten, als het voorstel van Burge meester en Wethouders zou worden aange- nomen. Door de besprekingen ter aandeel houdersvergadering zal de plaatseliike toe- rtand toch niet veranderen, aangezien dan het volledig plan blijft bestaan en alleen een kleinere waterleiding goedkooper zou worden. Er is z.i. niemand die het met eenig recht goed zal kunnen redeneeren dat Axel meer zou moeten offeren dan voor de gemeente zelf noodig is, ten behoeve van anderen. In de tweede plaats is er geen rentabill- teitsrekening gemaakt voor de tweede prise d'eau of waterwinplaats, die men z.i. al spoe- dig zal moeten maken, al zegt men dat er voor 30 jaren water genoeg zal zijn. Maar In elk geval zit men er dan toch mee. De VOORZITTER wijst er op, dat dit ver- keerd begrepen wordt. Er is water genoeg voor de menschen en industrien die er naar schatting over 30 jaar in Zeeuwsch-Vlaan deren zullen zijn. En dat aantal kan men ook in de verdere toekomst blijvend voorzien. Maar dan zal moeten worden uitge- zien voor de voorziening van de meerdere, die er dan vermoedelijk zullen komen. De heer CLAESSENS vraagt, hoe men dat nu kan zeggen. In de notulen der vergadering van 7 Maart 1927 van de Commissarissen-vergadering leest men onder de rondvraag, in antwoord op een gestelde vraag: „Teneinde zoo spoe- „dig mogelijk over nauwkeuriger gegevens, „dan bij de voorloopige onderzoekingen in ,,1919 zijn verkregen, te kunnen beschikken. „zal het Rijksbureau alvast een bestek sa- „menstellen van het maken van een putten- „batterij in de waterwinplaats, gecombineerd „met een pompproef." Daaruit blijkt, dat er omtrent de waterwin- ning nog absoluut geen zekerheid bestaat, want de proef is niet genomen. Hoe kan men dan thans zeggen, dat er constant water zal kunnea geleverd worden? Toen spreker in de sectievergadering wees op het groote lek- verlies, dat men in Zuid-Beveland heeft en waarop hier niet gerekend was antwoord- de de Voorzitter, dat die leiding „rot" was. En daar bleef het bij. De waarheid is, dat men in een waterleiding met zoo'n uitgestrekt buizennet veel „spuien" moet en daarvoor moet wel een derde meer water worden op- gepompt dan men berekend heeft, waardoor de kans niet is uitgesloten, dat de prise d'eau al na 6 jaar droog staat en men al op dat tijdstip, in plaats van na 14 jaar naar ver- ruiming moet uitzien. De VOORZITTER meent, dat het beter is dergelijke technische kwesties aan te roeren wanneer er straks bij de behandeling van het rapport personen tegenwoordig zullen zijn die daarover van antwoord kunnen dienen. De heer CLAESSENS: Ja, maar wanneer ze dan w66r zoo doen, komt men er niet ver der mee. De VOORZITTER stelt thans de voorstel- len die er zijn, tegenover elkaar. Er is een voorstel van den heer Oggel om te trachten de 3 opponeerende raadsleden in de gelegen heid te stellen zich uit te spreken in de aan deelhoudersvergadering. De heer OGGEL: Ja, dat wil zeggen, na eerst hunne bezwaren schrifteiijk te hebben ingediend. De heer KRUIJSSE meent, dat het tegen den goeden toon zou zijn, om de waterleiding nu reeds dood te verklaren voor de rapporten enz. behandeld zijn; dit zou, naar z(jn op- vatting, zijn beneden de waardigheid van den gemeenteraad. Men moet ieder in de gelegen heid stellen zich uit te spreken. Het voorstel der raadsleden strekt nog al ver, niet alleen om over te gaan tot ontbinding der N.V., maar ook om thans reeds te bepalen dat alle stukken die met betrekking tot deze zaak zullen worden ontvangen al bij voorbaat voor kennisgeving aan te nemen. Dat wil dus zeggen: we beschouwen ze nu reeds als ge- liquideerd. De heer 't GIl£>E wijst er op, dat er door het denkbeeld van den heer Oggel een nieuw gezichtspunt is ontstaan. Hij meent, dat het voorstel der oppositie niet in stemming moet komen. De VOORZITTER merkt op, dat hij nog niets in stemming brengt; hrj resumeert alleen, en dan zijn er 3 dingen. Het denkbeeld van den heer Oggel, het voorstel van de raadsleden en dat van Burgemeester en Wet houders. Het voorstel der oppositie is z.i. van de verste strekking en zal dus eerst in stemming moeten komen. De heer 't GILDE wijst weer op het andere gezichtspunt. De VOORZITTER: Ja, maar toch bljjft het voorstel van u en uwe 3 medeleden ter tafel liggen. Ik ben echter ook wel bereid eerst het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming te brengen. Burgemeester en Wet houders nemen het denkbeeld van den heer Oggel over en voegen dit dus aan hun voor stel toe, dat de 3 leden opposanten eerst schrifteiijk hunne bezwaren zullen kenbaar maken en dat voor hen zal gevraagd worden gelegenheid zich uit te spreken in de verga dering van aandeelhouders. De heer KRUIJSSE: We zouden er dan aan kunnen toevoegen, dat we er prijs op stellen, dat die gelegenheid gegeven wordt, omdat het juist 3 raadsleden betreft, die zich met het rapport niet kunnen vereenigen. De heer CLAESSENS: Kunt u het niet telefonisch vragen, of het zal worden toege- staan De heer OGGEL wijst er op, dat de raad met aanneming van het voorstel van Burge meester en Wethouders niets verliezen kan, het is alleen uitstel van executie, de gemeen te wordt door niets verder gebonden. De raad neemt dan echter wel de beleefheid in acht, en geeft een blijk van waardeering aan het werk der commissie, men volgt dan den in dezen noodzakelijken weg in verband met eene zaak voor deze streek van het hoogste belang. Er worden in de eerstvolgende aandeelhou dersvergadering toch nog geen bindende be sluiten genomen. Op de agenda komt voor bespreking van het rapport en de onderwer- pen der agenda van de voorgaande vergade ring die toen zijn aangehouden en waarvan weer aanhouding wordt voorgesteld. Men moet in deze goed overleggen en er is geen bezwaar, dat hierover het meest moge- lijke licht wordt ontstoken. De heer CLAESSENS zal niet voor het voorstel van Burgemeester en Wethouders kunnen stemmen; hoe het ook gaat, zal naar zijn meening Axel te veel moeten betalen, voor anderen. Het gewijzigde voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Oggel, Kruijsse, Wolfert, J. de Ferjter, Koster en P. de Feijter; tegen stemmen de heeren Van de Bilt, Claes sens, Dieleman en 't Gilde. De heer OGGEL merkt op, dat nu de heeren tegen het voorstel hebben gestemd, bij hem de vraag rees, of ze ook gebruik zul len maken van de gelegenheid om in de aan deelhoudersvergadering te komen, indien die wordt geschonken. De VOORZITTER: Dat hebben ze toch toegezegd. De heer't GILDE geeft te kennen, dat het zijn voornemen is. er gevolg aan te geven. De heer DIELEMAN wil er zich ook niet aan onttrekken, al is het dat hij vooruit weet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6