Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. Piuim vee-rubriek. 8EMENQDB BBRICHTES. Woensdag 6 Februarh No. 8333. DE KAT VERSLOND NEGENDUIZEND FRANCS. Rubriek van den Arbeid. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. zelfde richting een auto rijden, die eenige uren te voren op Scotland Y ard als gestolen was gesignaleerd. In dezen wagen bevonden zich drie personen. De detectives, voor een pijnlijk dilemma geplaatst beide wagens attrapeeren ging natuurlijk niet besloten mi Scotland Yard om as'sistentie te verzoeken en een hunner tikte op een Morse-toestelletje, dat hen steeds vergezelt, een draadlooze missive aan de recherche-centrale. Zoodra deze ontvan- gen was, sprongen vier andere detectives in een auto en reden in allerijl langs Victoria Embankment en door Savoy Street naar Strand, en dit met zulk een overleg en voort- varendheid, dat men de twee gestolen wagens en den auto met de collega's in Fleet Street Bij Ludgate Circus ontmoette. De eerste auto met detectives en de twee gestolen wa gens moesten daar voor een stopsein halt houden. De tweede detective-wagen wist nu bij den verkeersagent te komen en dezen te informeeren, wat er gaande was. De agent liet nu de wagens vrij, waarop de inzittenden van den eersten detective-auto die van den tweeden beduidden, wie zij voor hun rekening hadden te nemen. De aanvankelijke vluchte- ling was nu weldra achterhaald door den eersten detective-auto, welks inzittenden oversprongen en hem arresteerden. De auto met de drie dieven werd na iets langere jacht achterhaald door den gealarmeerden wagen van Scotland Yard, en ook dit drie- tal werd in arrest genomen. BLIND GEL.UK AAN DE SPEEETAFEL. Een jong meisje, dat kort geleden uit Pa sadena in Califomie te Sjanghai arriveerde, moest het beleven, dat haar binnen een et- maal, op klaarlichten dag, heur portemon- naie met 524 dollar ontstolen werd al het geld voor haar terugkeer, plus nog een klei- nigheid. Het meisje deed onmiddellijk aan- gifte bij de politie, maar de portemonnaie werd niet teruggevonden. Denzellden avond evenwel begaf zij zich, vol ondernemingslust, naar het „Rad", Sjang- hai's voornaamste speelclub. Haar manne- lijke begeleiders wonnen eenige honderden dollars. Den volgenden dag bracht zij een fraaien ring met diamanten naar de bank van leening, en was 's avonds weer in het „Rad" te vinden. Iedereen zou gelooven, dat het meisje dadelijk alles verloor, wat zij nog had. Maar niets daarvan. Zij kocht voor 55 dollar fiches a 66n dollar per stuk, en had bij het spel zulk een geluk, dat zelfs de in zijn vak vergrijsde oropier vaal werd in het ge- zicht. Er zijn in het „Rad" drie speeltafels, waar- aan roulette wordt gespeeld. Het meisje liet aan de eerste tafel de bank springen, door consequent op nummer 26 te zetten. Daama ging zij naar tafel twee, en maakte met te spelen op nummer 17 ook hier een eind aan het leven der bank. Verder ging het naar de derde tafel, waar het geluk haar evenmin verliet en waar zij eenzelfde resultaat zou hebben bereikt, had zij niet gevolg gegeven aan het dringend verzoek van den manager, niet verder te spelen en den volgenden avond terug te komen. Zij had 105.000 dollar ge- wonnen. De bank moest de drie volgende avonden gesloten blijven, maar het meisje uit Pasadena is met haar winst per schip huis- waarts getogen. port gepubliceerd over de industrieele ont wikkeling van Amsterdam. Immers door het bekende Werkloosheidsrapport was geconsta- teerd, dat de industrieele ontwikkeling van Amsterdam niet meer evenredig was aan den groeienden omvang der bevolking. In dit rap port is thans nagegaan wat de reden daarvan kan zijn, en op welke wijze verbetering zou kunnen worden aangebracht. Uit het onderzoek blijkt, dat geklaagd werd over den duren grond en de hooge bouwkosten te Amsterdam. De verbinding met den over- kant van het Y is een groot bezwaar, vooral omdat de Overheid de vestiging van fabrieken aan de Noordzijde van het Y steeds meer be- vordert. Door de Overheid zijn verschillende lasten op de industrie gelegd, waarvan de zakelijke bedrijfsbelasting wel de meest onbil- lijke is. Ook worden de bedrijven veel te veel lastig gevallen door de politieke inmenging van de gemeentelijke Overheid. Het hooge loonpeil te Amsterdam is zoo al niet een be- lemmering voor de ontwikkeling der industrie, dan toch in elk geval een nadeel ten opzichte van de concurrent.en in andere plaatsen. In het bijzonder hebben de bedrijfsleiders be zwaar tegen de hooge loonen der gemeente- werklieden en die in de bedrijven, welke voor de plaatselijke markt werken en de hooge loonen direct op de consumenten kunnen af- wentelen. De mentaliteit der arbeiders in Amsterdam is ook niet bevorderlijk voor de industrieele ontwikkeling. Het groot aantal stakingen wijst hier bijvoorbeeld op. Tenslotte wordt nog geklaagd over de verkeerde mentaliteit van de burgerij te Amsterdam, die blqkbaar niet beseft, dat de toekomst van Amsterdam slechts door ontwikkeling der industrie kan worden verbeterd. Naast deze nadeelen staan ontegenzegge- lijk belangrijke voordeelen, die in hoofdzaak betrekking hebben op de aanwezigheid van een groot afzetgebied, gemakkelijke trans- portgelegenheden, de aanwezigheid van een centrum van handel en geldwezen en vein an dere industrieen, de aanwezigheid van bepaal- de categorieen van arbeiders en de bijzondere arbeidsgeschiktheid van de arbeiders. Wil men er voor zorg dragen, dat de ont wikkeling van Amsterdam en trouwens van al onze groote steden, op den duur zoodanig zal zijn, dat er een voldoende bestaansmogelijk- heid is voor de steeds aangroeiende bevolking, dan zal men bij voortduring de nadeelen moe- ten bestrijden en de voordeelen moeten ver- sterken. Het is inderdaad goed gezien van de Overheid te Amsterdam om door het benoe- men van verschillende commissies deze zaak ernstig onder de oogen te zien en het is te hopen, dat deze commissies er in zullen sla- gen met zoodanige voorstellen te komen, die bij een spoedige doorvoering zelfs de gedachte aan een minder gunstige ontwikkeling voor goed uit den weg zullen weten te ruimen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden ge- zonden aan Dr. te Hennepe, Dier- gaardesingel 96, Rotterdam. Post- zegel van IVt cent voor antwoord in- sluiten en blad vermelden. VAN DIPHTHERIE TOT POKKEN. VAN BROEDERMOORD UIT AFGUNST. In het Westen van Berlijn heeft een gru- welijke misdaad plaats gevonden. Naar aan- leiding van een vrij onbeteekenenden twist heeft de 18-jarige Manasse Friedlander zijn een jaar jongeren broeder Waldemar en diens vriend Foldes met een revolver doodge- schoten. Tusschen beide broeders bestond sinds lan- gen tijd groote wrijving. De oudste broedei kon het niet verkroppen dat Waldemar hem in alles de baas was en ook, naar Manasse meende, door zijn ouders werd voorgetrokken, Foldes en Manasse, die het goed konden vinden, waren tot kort geleden werkzaam in een zelfde betrekking bij een photograaf. Enkele weiken geleden was Manasse echter qntslagen. Hij hoopte nu, door zelf photogra- fische opnemingen te doen in zijn onderhoud te kunnen voorzien en wel door het nemen van foto's van bekende figuren uit de mis- dadigerswereld, welke hij dan aan de geillu- streerde pers dacht te verkoopen. Op een van zijn zwerftochten om voor zijn experi- menten geschikte typen te vinden, was hij in kennis gekomen met een man, die hem voor 20 M. een revolver verkocht. In het begin had hij, naar hij bekend heeft, geen andere gedachte gehad dan het wapen te gebruiken tot zelfverdediging. Maar langzamerhand was het denkbeeld gerijpt om zijn broer er- mede te intimideeren. Steeds droeg hij het wapen bij zich. Hetgeen langen tijd onbe- wust bij hem gesluimerd had, brak zich, toen de twist uitbrak, plotseling met elementaire kracht baan. Met het noodlottige gevolg, dat hjj den gehaten broeder doodschoot en tevens diens vriend, omdat hij zich in het geschil mengde. Na de daad ijlde de moordenaar het huis uit, riep een taxi aan en liet zich naar het politie-bureau brengen waar hij zich aangaf en een uitvoerig relaas gaf van het gebeurde. EEN PAARTJE VAN SAMEN 139 JAAR. Een 69-jarig inwoner van Barrow is daar in het huwelijk getreden met een 70-jarige vrouw uit Mitcham. Zij hebben elkaar bij die gelegenheid voor het eerst ontmoet. Dat kwam zoo: De bruidegom had in Augustus in een krant gelezen van een onderzoek naar den dood van de zuster der bruid van thans. Hoewel hij de familie in het geheel niet ken- de schreef hij aan de bruid om haar te con- doleeren. Zij schreef hem terug of hij ook ■oras een huishoudster noodig had. En toen hjj weer, dat hij geen huishoudster noodig had maar wel een vrouw. De corresponden ce werd voortgezet er werden portretten ge- wisseld, de bruidegom bood haar zijn hand &an, die aanvaard werd. Als bruidsmeisje -fungeerde een zuster der bruid, die 72 jaar oud was. BE MOEDIGS1E VROUW VAN NEW-YORK Tegen 4 uur 's ochtends was een brutale ■nuiter in haar slaapkamer gedrongen en al bezig allerlei sieraden van waarde gereed te ■etten, toen de jonge, pas drie maanden ge- trouwde vrouw, die nu de „moedigste vrouw van New-York" genoemd wordt, wakker werd Bonder haar man te wekken, of twee jonge eommiensaals te roepen, sprong ze het bed uit en viel slechts met een lange haarspeld en een ijzeren kwispedoor resoluut den inbreker aan. Deze trachtte zich te verweren en week in de keuken achtervolgd en steeds meer in 't nauw gedreven door de onbevreesde vrouw. Be pakte hem bij zijn keel, greep snel met de reehterhand een deegrol en sloeg zonder er- barmen op den inbreker los. Deze was in korten tijd deerlijk toegetakeld en zijn eenige hoop op be vrij ding van de woedende bewer- king door ,,zwakke, teere vrouwenhanden" bleef de vlucht. Bloedend uit ettelijke wonden deed hij een wanhopige poging om door het keukenraam te ontsnappen. De jonge vrouw tarn met bliksemsnel overleg en tegenwoor- digheid van geest het oogenblik waar, dat de inbreker op de vensterbank stond, om zich met haar heele gewicht tegen hem aan te gooien. Met een gil viel de man twintig meter diep op de bestrate plaats en bleef met ver- bi-ijzelden schedel liggen. Doch de „moedigste vrouw van New-York' was met haar lauweren nog niet tevreden en ■ocht nieuwen opwindenden strijd. Slechts in een nachtjapon gestoken klauterde ze het dak op om te kijken, of er ook een medeplichtige van den inbreker op zat. Doch er was nie- mand te zien en zoo keerde de strijdbare ama- ■one naar haar slaapkamer terug. Toen ze in bed stapte werd haar man wakker en vroeg wat er aan de hand was. Zijn pootige echt- gienoote wees kalm naar het raam, toen naar den in bloed dood liggenden man en zei lako- alek: „Daar beneden ligt 'n vent, dien ik in de slaapkamer heb gesnapt en 't raam uitge- gooid heb. FRANSCH DORP BEVEILIGT ZICH TEGEN WEGMISBRUIKERS. Dorpelingen houden over het algemeen niet van automobilisten. Maximum-snelheden, die soms haast onbegrijpelijke minima worden, geven aan die antipathie vaak bevrediging, en aelfs meer dan dat. Hoe het zij, kippen en ganzen varen er dan wel bij. In Frankrijk is de snelheidsbeperking niet ■66 consequent als elders, een „ralentissez!" vervangt dikwijls de maximum-snelheifl-bepa- Kng in cijfers. Voor de automobilist die niet wenscht te ..relentir" heeft de bevolking van het dorpje Alvignac er dit op gevonden. Zij heeft aan den ingang van het dorp een bord geplaatst met: „Voorzichtig Gevaar! Drie diepe overdwarse uithollingen in den weg!" Dat helpt. Geen automobilist riskeert een •nelheid, waarbij hij zelf gevaar loopt. Hij rfldt langzaam 't dorp binnen, steeds bedacht. op de komst der uithollingen. Die niet komen, Zoodat hij gedupeerd maar in een ongelooflijk gematigd tempo het einde van de kom be reikt, en het dorp zijn bevolking en veestapel ongerept achterlaat. Een eenvoudige boer uit de omgeving van Toulouse, Yves Delteil, kan bogen op het be- zit van de kostbaarste kat van geheel Zuid- Frankrijk. Niet dat de kat van zulk een prachtig en duur ras is. Maar het volgende heeft het beest boven zijn soortgenooten verheven. Toen Delteil pas van de markt thuiskwam met negen biljetten van duizend francs had hij het geld geborgen in een zak waarin zich ook een stuk varkensvet bevond, zoodat bij eijn thuiskomst het papiergeld doortrokken was van vet. Delteil kookte toen, zoo goed en kwaad het ging, het vet uit het papier, waama hij de biljetten achter de kachel te drogen hing. De kat echter rook nog vet en in een oogenblik j van afwezigheid van Delteil verslond het dier I de negen kostelijke papiertjes. De boer wilde J het beest doodmaken, om zoo mogelijk nog te redden wat te redden viel maar zijn vrouw J verbood het hem. Met moeite wist men toen den ongelukkigen boer ervan af te houden, een eind aan zijn leven te maken. EEN KOSTBARE OPAAL TER WAARDE VAN 10.000 POND STERLING. De Times" vertelt dat te Londen uit Australie een zwarte opaal is aangekomen, 1 die vermoedelrjk het mooiste exemplaar is dat ooit werd gevonden. De waarde wordt op 10.000 pond sterling geschat. De steen is ongeveer 6% c.M. lang en 5 c.M. breed en heeft den vorm van een hondekop. Hij weegt iets meer dan 232 karaat. De overvloedig- heid en versoheidenheid van kleuren, die vlammen tongen vormen, gepaard aan de buitengewone afmetingen, maken hem eenig in zijn soort. De steen is ongetwijfeld eenige jaren geleden opgedolven toen de eenige mijn ter wereld die eehte zwarte opalen oplevert, op haar best was; de laatste jaren zijn hoe- danigheid en hoeveelheid der productie voort- durend verminderd. In Australie noemt men den zwarten opaal ,,den gelukkigen opaal". Zwarte opalen ver- schillen zoozeer in kleur, dat het schier on- mogelijk is twee precies gelijke te vinden. Het is nog niet bekend wat er met dezen steen, die in handen is van een Londensche firma in edelgesteenten, verder zal gebeuren. EEN LEVEN VERNIETIGD DOOR EEN D WALING. Acht-en-twintig jaar geleden verdween uit Chodorow in Oost-Galicie, na een ruzie met zijn broeder Alexander, plotseling de koop- man Hendrik Olczarek. Tusschen beide broe ders was reeds zooveel twist geweest, dat men hen voor doodsvijanden hield. Daar Hen- rik slechts gezegd had, naar de markt te gaan en van Alexander beweerd werd, dat men hem zijn broeder met den dood had hoo- ren bedreigen en dat hij een zwaren zak 's nachts naar de rivier had gedragen, was het rechterlijk oordeel vrij spoedig gevormd: Alexander Olczarek werd, ondanks zijn harts- tochtelijke ontkentenis ter dood veroordeeld, welke doodstraf werd omgezet in levenslange gevangenisstraf, te ondergaan in Tarnow. Daar stierf de man, totaal gebroken, reeds na drie maanden. Vorige week ontving de burgemeester van Chodorow van den Poolschen consul-generaal te Buenos Aires bericht van het overlijden van zekeren Henrik Olczarek, die zijn na- latenschap van .1 \'i pesos (evenzooveel gul dens had vermaakt aan zijn broeder Alexan der te Chodorow. In het testament zei Hen rik, dat hij in 1901 wegens voortdurende on- min met zijn vrouw heimelijk zijn vaderstad had verlaten en naar Zuid-Amerika was ge- gaan. Alexanders kinderen, die in armoedige omstandigheden verkeeren, zijn thans de erf- genamen van hun oom en dragen voortaan weder een onbevlekten naam. GRIEZELIGE VONDST AAN EEN STATION. Te Bombay is dezer dagen de doodstraf uit- gesproken over den 40jarigen arts Mahendra Nath Sharma uit Meerut, die beticht was van moord op zijn jeugdigen bediende Hardwari. Dr. Sharma, een buitengewoon schrander en vriendelijk man, had zich een schitterende praktijk gevormd. Slechts een vreeselijke wraakzuoht kan een man van zijn kwaliteiten dan ook gebracht hebben tot een geraffineerd- bloedige daad als de moord op zijn bediende. De geneesheer heeft den ander n.l. verdacht van het onderhouden eener ongeoorloofde rela- tie met zijn jonge vrouw. Op een Julimiddag werd de bediende door zijn meester in een bovenvertrek van het huis ontboden. Waarschijnlijk heeft de arts hem daar met een vergif gedood en vervolgens het lijk in stukken gesneden. Drie dagen later vonden spoorwegbeambten te Rawalpindi in onopgevraagde bagage stukken van een men- schelijk lichaam. Op 23 Juli verliet dr. Shar ma per trein zijn woonplaats Meerut. Hij had een koffer bij zich, die door den kwalijken reuk, die eruit opsteeg, de aandacht dermate trok, dat men den reiziger aanhield. De koffer bleek een menschenromp te bevatten, die samen met de eerste gevonden stukken het lijk van Hardwari vormde. De dokter betuig- de zijn onschuld en zeide, dat hij het lijk in zijn huis had gevonden en in zenuwachtigheid het op deze wijze had willen verwijderen. Hij verklaarde overtuigd te zijn, dat Hardwari door eenige vijandig-gezinde stamgenooten was gedood en dat deze het lijk naar zijn, des dokters woning, hadden overgebracht. Deze lezing werd als onzinnig terzijde ge legd. Men vond sporen van vergif in het lijk. welk vergif slechts bij een medicus voorradig kon zijn en door hem toegepast worden, en men sprak de doodstraf over dr. Sharma uit. MOORDEN OM „EMOTIE TE HEBBEN". Te Atlanta, in den Staat Georgie, is een vonnis geveld, dat nog al van zich doet spre- ken. Een student, de 23jarige George Harhs, is ter dood veroordeeld wegens twee moorden, door hem gepleegd bq pogingen om „emotie te hebben". Hij is van goede familie, en zijn ouders zijn geachte en welgestelde menschen. Harsh is altijd een zonderling geweest; hij leefde in een droomwereld van boekenfiguren. Reeds als jongen was hij ,,vreemd". Bovendien dronk hij zwaar. Hijzelf en een makker aan de universiteit verveeiden zich en besloten zich emotie te verschaffen door er als auto- bandieten op uit te gaan, menschen op den grooten weg aan te houden en, onder bedrei- ging met revolver, te plunderen. Niet minder dan zeven zulke aanrandingen zijn er ge weest; maar bij twee daarvan waren de slachtoffers ook gewapend en werd er gescho ten, waarbij Harsh twee menschen dood schoot. De verdwaasde jongelui zouden wel- ldcht nog niet eens ontdekt zijn, had niet Harsh de domheid gehad een broek met bloed- spatten naar een uitstoomerij te sturen. Dit leidde tot de ontdekking van het tweetal. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de twee jon- gens zich bedronken voor zij hun heldendaden gingen bedrijven. In de kamer van Harsh trof men courantenuitknipsels aan, die be trekking hadden op de sensationeele zaak van de jongens Leopold en Loeb (ook een moord uit zucht naar emotie). Verder bleken er boeken aanwezig te zijn, waarin vermaarde moordzaken werden behandeld. De terechtstelling van Harsh is bepaald op 15 Maart. Zijn makker, Callogly, moet nog terecht- staan. DRAADLOOZE BIJ JACHT OP AUTODIEVEN. Verleden week Dinsdag zagen detectives van Scotland Yard, die per auto waren uitge- reden, opeens hoe een man in een leegen auto in Green Street bij Leicester Square stapte en daarmee wegreed. Daar het geval hun verdacht voorkwam riepen zij den man te stoppen, maar hij versnelde zijn vaart en een wilde jacht naar de City begon. Toen de vervolgers hem reeds vrij dicht genaderd waren zag een der detectives opeens in de- EEUWFEEST VAN DE STAD DER MONDHARMONICA'S. Het stadje Klingenthal is het Vogtland be- zit een vermaarde muziekinstrumentenindus- trie, die dit jaar haar eerste eeuwfeest viert. E.geniijk is deze industrie reeds veel ouder. Reeds in de zeventiende eeuw hadden instru- mentenmakers uit Bohemen zich in het stadje gevestigd. Zij vervaardigden gitaren, violen, luiten en andere snaren-instrumenten, die zij zelf aan d:e bevolking der streek te koop aan- boden. Later volgde de fabricatie van blaas- instrumenten en van 1829 dagteekent de fabri catie van mondharmonica's, die de specialiteit der industrie van Klingenthal zijn geworden. Het was den instrumentenhandelaar Johann WiiheLm! Glier uit Klingenthal, die bij den terugkeer van een zakenreis naar Italie, te Frankfort een mondharmonica te zien kreeg en terstond besloot hij deze instrumenten even- eens in zijn stad te gaan vervaardigen. Tgenwoordig worden ongeveer 50 millioen mondharmonica's per jaar uit Duitschland uit- gevoerd. De uitvoer van gewone harmonica's varieert tusschen de 750.000 en het millioen. Deze geheele uitvoer vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 24 millioen mark. Alleen in Noord-Amenka worden elk jaar 20 millioen mondharmonica's afgezet. De meeste arbei ders van Klingenthal vervaardigen de instru menten in hun woning. DENEMARKEN VOOROP. In geen land van Europa is de telefoon zoo verbreid als in Denemarken, waar men op 1000 inwoners 92 telefoontoestellen heeft. Daarna komt Zweden met 76 toestellen op 1000 inwo ners. De andere landen blijven bij Scandinavie verre ten achter. Duitschland heeft op 1000 inwoners 44 toestellen, Engeland 36, Neder- land 32, Finland 31, Oostenrijk en Belgie 24, Frankrijk slechts 21 en Italie en Spanje zijn nog veel achterlijker, vooral als men ze ver- gelijkt met andere werelddeelen, de Vereenigde Staten b.v. tellen op 1000 inwoners 160 tele foontoestellen. Canada heeft er 127 en Nieuw- Z eel and steekt met 99 zelfs Denemarken n6g de loef af. TIJD OM TE SCHR1KKEN IN DUITSCHLAND. Een auto reed met matige snelheid, zoodat de bestuurder zijn wagen binnen 3 a 4 meter tot stilstand had kunnen brengen. Plotseling stapt een voetganger op den rijweg en wil ongeveer 7 M. voor de auto de straat overste- ken, doch wordt aangereden. De bestuurder wordt, nadat gebleken was, dat de remmen in orde waren, veroordeeld, in hoogste instantie werd het vonnis echter ver- nietigd, omdat erkend moest worden, dat het niet aangaat te eischen, dat de bestuurder on middellijk begint te remmen, zoodra hij be- merkt dat een voetganger vermoedelijk het voornemen heeft den weg, welke zijn auto doorloopen zal, te kruisen. De voetganger had in dit geval voor het afleggen van den afstand tot dat kruispunt noodig 1 seconde. Men meen de dat die seconde niet ten voile voor het rem men benut had kunnen worden, maar dat den chauffeur tijd gegeven moet worden om te schrikken en te realiseeren wat hij te doen heeft om een aanrijding te voorkomen. Zelfs voor normale geheel voor hun taak berekende bestuurders, zou daartoe gemiddeld 0.2 secon de berekend moeten worden. De omstandig heden in aanmerking genomen, werd in dit bijzondere geval seconde schriktijd toege- staan en dan was de aanrijding niet te voor komen geweest, aldus de Verkehrstechnik. DE INDUSTRIEELE ONTWIKKELING ONZER GROOTE STEDEN. Naar aanleiding van een in den loop van 1928 gehouden onderzoek bij een aantal be drijfsleiders te Amsterdam is dezer dagen door de Vereeniging Centraal Overleg in Ar- beidszaken voor Werkgeversbonden een rap- Hoe de kippen aan de duiven hnn redding te danken hebben. Een typisch voorbeeld hoe de menschen vaak zeer duidelijk aanwijzingen niet begrij- pen, ontving ik heden. Bij een doode kip was volgende brief gevoegd: „Wij zenden u een jonge Anconakip. In de laatste weken zijn er drie gestorven. Ze staan een paar dagen te hijgen en dan stikken ze. Wat zou den ze kunnen mankeeren? Wat moeten we doen om te zorgen dat anderen het niet krijgen, en wat als er weer een dezelfde ziek- te krijgt? We hebben de laatste zelf geopend en die had een harde gele knobbel in de keel die de opening verstopte." Dat is dus precies een geval zooals ik het de vorige keer beschreef van luchtpijp- diphtherie en ik denk dat wel geen mijner lezers, als hij mijn artikelen gevolgd heeft, in het onzekere zou verkeeren, als hij zoo'n geval zag. Eigenaardig is wel, dat de inzen- der secretaris eener eierveiling is, dus op zijn plaats \yeer een voorman. Als nu zoo iemand de ziekte nog zoo weinig kent, be- hoeft men niet te vragen, hoe het met het gros der pluimveehouders gesteld is. Een lezer uit Nijkerk vraagt mij: ,,Ik heb vorige week al mijn kippen verkocht wegens diphtherie. Ik heb het hok ontsmet met creoline. Hoe lang moet het nu leeg staan en wanneer kan ik nieuwe kippen koopen Mijn advies was thans geen kippen te koopen, niet omdat ik bang ben voor besmettings- gevaar, maar omdat goede kippen thans ge- weldig duur zijn. Wie zal er nu goede kip pen verkoopen? Wat aan de markt komt is heusch niet veel bijzonders. Heel vaak werkt de smetstof zooals men dat noemt uit op de huid en dan krijgen de kippen, vooral aan kam, lellen en oogleden wratjes, die ineenvloeien en korsten vormen. Dit noemt men'pokken. Bij duiven treedt het vaak op in den hoek van den snavel en kunnen de dieren niet goed meer eten. Is het proces erg hevig dan ziet men ze vaak on der de vleugels en op andere plekken van de huid. De wratjes doen zich eerst voor als kleine puntjes ter groote van een speldeknop. Binnen enkele dagen groeien ze uit tot de groote van een erwt. Ze bloeden heel gauw en worden dan bedekt met een korstje. Heel vaak gaan pokken en diphtherie samen en zit men dus bij vogels met pokken aan den kop, diphtherie in den bek. Mij dunkt de onderkenning der ziekte zal in de meeste gevallen wel geen moeilrjkheden meer opleveren. Toch doet men wijzer brj sterfte zelf geen kippen te openen, doch dit aan den dierenarts over te laten, of de dieren ter onderzoek op te zenden. Het gevaar voor besmetting is, als men zelf aan het open- maken gaat, zeer groot. Over de behandeling heb ik in den beginne al gesproken. In het beginstadium, dus bij snot, begint men met kopbaden, die ik be- schreven heb. Als het eenigszins mogelijk is zette men zieke dieren apart op een warme, droge plaats. Hoewel de ziekte in het geheele lichaam zit, kan men toch het plaatselijk lijden wel verzaehten en het genezingsproces bevorde- ren. Men kan de vliesjes wegkrabben en pen- selen met jodiumtinctuur, en de wratjes der pokken met helsche steen aanstippen. Met het oog op besmettingsgevaar en nauwkeu- rige beoordeeling van het geval kan men ook deze behandeling veel beter aan den dieren- noodig is, de knikkers onder de oogen openen en de holten met een ontsmettende vloeistof uitspoelen. Dit alles is echter slechts lapwerk en tast de eigenlijke ziekte niet aan. Tegenwoordig heeft men echter entstoffen gevonden, die de vogels onvatbaar maken voor diphtherie en pokken en dat is de manier, waarop deze schadelijke" ziekte bestreden moet worden. Bij gelegenheid vertel ik wel eens waarop de werking van entstoffen eigenlijk berust. In het kort komt het hierop neer, dat een dier, zoodra het een ziekte doorstaan heeft, ongevoelig wordt voor die ziekte. Heeft een kip dus pokken -doorstaan dan wordt zij on gevoelig. Nu behoeft het dier geen zware pokken te krijgen, een heel lichte vorm der ziekte is ook voldoende. De kunst is nu maar om een dier zoo'n lichte vorm te bezorgen, die absoluut onschadelijk is, maar die het dier toch ongevoelig maakt. Dit doet men weer op allerlei manieren, al naar gelang van de smetstof. Bij miltvuur worden bijv. de ge- vaarlijke bacillen door verhitting dusdanig verzwakt, dat ze geen gevaar meer opleveren, doch nog wel de dieren ongevoelig maken, en bij cholera wordt weer de smetstof met car- bol verzwakt. Bij pokken nu heeft men weer een heel ander trucje gevonden in den laat- sten tijd, en wel een trucje dat bij den mensch al honderd jaar gebruikt wordt. De mensch wordt namelijk geent met de smetstof van koeienpokken, krijgt dan een heele lichte vorm van pokken (de entpokken moeten z.g. opkomen) en is dan voor eenige jaren onvat baar voor de gevaarlijke menschenpokken. Bij kippen nu doet men dit met duiven- pokken. Door bepaalde laboratorium-manie- ren worden de pokken van duiven, die men daar kunstmatig verwekt, verwerkt, en komen in den handel als een fijn poeder. De dierenarts nu ent met dit poeder de jonge kippen, liefst in Augustus of September. Dit gebeurt net als bij den mensch op de huid van een der ledematen, en wel op de huid van het been. De dierenarts trekt van het dijbeen eenige veeren uit en wrijft nu in de veerzakjes, die natuurlijk lichtelrjk ver- wond zijn, de entstof. Na een goede week komen de pokken op en wordt de aldue ge- ente kip ongevoelig. Als dit nu gebeurt in den tijd dat het nog niet zoo guur en Houd is, dan verdragen de kippen het prachtig en zijn dan ongevoelig voor de diphtherie, zoodra het slechte jaargetijde komt. Ziedaar dus de nieuwe methode waarop men de diphtherie bestrijdt, n.l. door inenten. Welke entstof de dierenarts gebruiken wil, doet er niet veel toe, dat hangt van zijn in- zicht af, doch het principe der enting hebben we nu wel begrepen. We zien dus dat we kippen-diphtherie met duiven-smetstof kunnen voorkomen en nu komt de vraag naar voren; hoe zit het eigen lijk met al deze pokken-smetstoffen-soorten Zijn de pokken van mensch, koe, paard, ko- nrjn, kip, veroorzaakt door dezelfde smet stof, of verschillen deze smetstoffen? Van de diphtherie komen we nu dus op de pokken en zullen over die smetstoffen nog eens praten. Een lezer uit Neede vroeg me of ik niet eens een beschrijving kan geven van Khaki Cambell eenden, daar op een tentoonstelling daar in de buurt, eenden met wildstrepen en wit aan den hals, eerste prijzen gehad heb ben. Ik wil deze beschrijving met plezier geven, want de Cambell-eenden heb ik groo- tendeels zelf in ons land gebracht en gepro- pageerd en een keurmeester, die een eend met wit aan den hals een eerste prijs geeft, kent zijn vak niet, complement van mij. Laat mij echter even dit pokken-praatje afmaken, het is ook interessant voor een massa lezers, die niet direct kippenhouders zijn. Daama Cam- belle eenden. Dr. TE HENNEPE. Donderdagavond om 6 uur waren de leden van ons parlement ten gemeentehuize ont boden om hun sanctie te hechten aan en hun veto uit te spreken over onderscheiden zaken, als welke aan him goed of afkeuring zouden worden onderworpen. Ondanks het lange intermezzo van 6 weken tusschen deze en de vorige vergadering, ston- den er merkwaardigerwijze slechts een zeven- tal punten op het programma, maar het hinkende paard kwam achteraan, zoodat on danks de beknopte wijze, waarin de stof ge- goten was, de tijd ter afhandeling van de nasleep in omgekeerde verhouding stond met het vierkant van het bereikte resultaat. Reeds geruimen tijd v66r den aanvang dezer zitting verdrong zich op het bordes van het stadhuis een groote menigte van belang- stellenden alien in ongeduldige afwachting van de dingen, die komen zouden. Toen dan ook het teeken gegeven werd, dat de seance ging beginnen, was de publieke tribune in een ommezien met publiek op- gepropt, dat de mannetjes tegen elkaar ge- pakt stonden als haring in een ton. Alle leden waren op de bres. De laatst verschijnenden had het zelfs eenige moeite gekost om zich door den drom van belege- raars heen te slaan om de hun wachtende zetels te bereiken. Eindelijk dan werd het sein tot den Januari- slag door den Voorzitter gegeven en kreeg de Secretaris gelegenheid de notulen van de op 14 Decembter 1.1. gehouden vergadering den volke kenbaar te maken. Zij werden on- veranderd goedgekeurd. Zooals in de parlementaire wereld gebrui- kelijk is, was thans het z.g. historische mo ment aangebroken. Het is n.l. parlementair gebruik dat de Voorzitter zich in de eerste vergadering van het nieuwe zittingsjaar tot de vergadering wendt met den gebruikelijken nieuwjaarsgroet en daaraan vastknoopt eene historische beschouwing over hetgeen in de afgeloopen zittingsperiode in het groote huis- gezin, dat gemeente heet, werd beleefd. De Voorzitter kweet zich van die taak in de volgende bewoordingen Mijne Heeren, De eerste vergadering des jaars mag ik be- nutten, om al de leden van den Raad en alle inwoners van de gemeente Sas van Gent, die mij bij den aanvang van het jaar 1929 hun gelukwenschen aanboden te bedanken voor de gelukwenschen tot mij gericht. Wederkeerig richt ik tot U alien en tot alle inwoners van Sas van Gent mijn beste wenschen. Moge op U alien en op alien, die U dierbaar zijn Gods zegen rusten. Van deze gelegenheid maak ik tevens gebruik om een terugblik te werpen op hetgeen in den loop van het jaar 1928 gedaan en gebeurd is. Twaalf maal werd de Raad samengeroepen in openbare vergadering. Den 14den Februari benoemt de Raad den heer C. Vermoet in de Commissie van Toezicht op het Lager On- derwijs en den heer B. A. Geimaert tot lid j van bet Burgerlijk Armbestuur. Wegens gestadige uitbreiding van de ge- meente was het noodig een aantal nieuwe j straten van namen te voorzien. (Volgen de j namen, welke als bekend beschouwd worden.) De erfpachtscanons langs de nieuwe stra ten werden vastgesteld, voor de Parklaan op 15 cent, en voor de overige op 12 cent per vierkanten meter. Nog werd besloten tot het aangaan van een geldleening groot 5000 ten behoeve van het Gem. Electriciteits Bedrijf. Den 24 April kwam bij den Raad binnen een schrijven van den heer A. J. Stubbe, waarin deze ontslag nam als wethouder. De Voorzitter bracht in die vergadering den dank uit voor de wijze waarop de afgetredene zich van zijn taak ten opzichte van de ge meente gekweten heeft, woorden waarbij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5