Jhvwe scfvictfe PUROL flui SPORT. GEMEHQDE BERICHTEM Hoest, Keelpijn TNGEZONDEN MEDEDEELINGF TER NEUZEN, 4 FEBRUARI 1929. DE WEG AXEL—ROODE SLUIS. RECHTSZAKEN iinGEZONDEN MEDEDEELINGEN haar man gedood. en springende lippen JMO ca 90 ct. T«b« BO ct Bn Apotk. en Drogiatea gezona'heid liaar den Kaukasus te gaan. In Novemoer kreeg hij vergunmng om naar Mos- kou terug te keeren en uaar heeft Stalin, naar het scnynt, hem aangeboden dat hij er zou mogen biyven, indien hij zijn verzet iiet varen. Trotski moet dit voistandig geweigerd heb- ben en in elk geval is hij daarna naar zijn baiLngsoord tei uggekeerd. Men zegt dat de Sowjifct-autocraten Dang waren geworden dat hy van iieverlee door zijn aanhangers met den straienkrans van een marteiaar omgeven zou women en dat zij dit nu willen vermyden door hem nu naar het buitenland te zenden. Men zou hem nu moreel willen dooden door hem het t.guur te laten maken van den man die ,,naar ue wereld der kapitalistische bourgeois" terugkeert, welke wereid zich altijd in zijn stnju uegen het heerschende regime verheugd heeit. hen aannemeiijker verklanng geett het bericht dat Trotski zoo ziek is dat men hem niet lang meer te leven geeft en dat men be- ducht is geweest, dat zijn dood op Russisch geb.ed uit geweiddadige oorzaken verklaard zou worden, waarna zyn aanhangers er zeer steilig in geslaagd zouaen zyn, een marteiaar van nem te maken. bus zou men hem heen- zenuen om hem in het buitenland te laten ster- ▼en. iioewel aldoor sprake is van Trotski's con- traievoiutionaire gezindheid, mag men met veigeten flat hij m de Sowjets de oppositie van links vertegenwoordigt. Lyn streven is al door geweest om op de diciatuur van het arbeniemproietariaat nadruk te hebben en de rol van ue boeren te verkiemen. Hij was voor- stanuer van forscbe methoden om de boeren te dwmgen hun giaan aan ue staat af te ge- ven en verwoeuer boisjewieksch theoreticus dus dan de mannen van rechts die tot het in- zicht zijn geaomen dat men by den „hoof- digen boer" met geweld op den duur niets he re, sen kan. Tmtsiti die nu in verbanning gaat, heeft het aan ue groote rol die hy ais onmidueiiijk mede- weiaei van Renin Oij het verwekken van de grooie omwenteiing gespeeld heelt, te danken gebau dat hij al met lang door berooving van zyn vrynem onscbadeiyk gemaakt was. Vele van zyn aanhangers znten m de gevangenis. Onder het leger was zyn prestige groot, want hy is de man geweest die net Koode Leger ge- schapen en de arbeidersbataljons georgani- seeid heeft. Het dient nog aigewacht te wor den, of de uitzetting van Trotski een ver- standige daad zal biyken voor een regeering wier geneeie macht op de bajonetten rust en of de agitatie die onder het leger gaande was, er met door zal aangewakkerd worden. HET LEGER DES HEILS. Over het geding te Londen, dat geeindigd is met de ongeidigverklarmg van de besiuiten van den Hoogen Raad van het Leger des Heils, wordt aan oe Engeische couranten o.m. het volgende ontleend: He beide advocaten van generaal Booth, de heeren Greene en Vaisey, lazen onder andere stukken ook het antwoord van den generaal aan de deputatie van den Hoogen Raad voor. Het lu.dde: „Ik twyfel er niet aan, dat gij my nog al tijd liefde en hoogachting toedraagt. Gij vraagt my echter, een mij toevertrouwde verheven taak op te geven, die ik voor Gods aangezicht op my genomen heb. Over eenige maanden zal ik geheel hersteld zijn. Ik moet daarom wel mij afvragen, of ik gerechtigd ben, mijn ambt op te geven". He advocaat van de tegenpartij las een ver klanng van Evangeline Booth en de 52 andere leden van den H. Raad, die voor de afzetting hebben gestemd, In deze verklaring werd het beroep van den generaal op de rechterlijke macht gewraakt als ingaande tegen den Hei- ligen Geest en voorts ontkend, dat de gene raal geen gelegenheid had gekregen om zich te verdedigen; zijn vrouw en dochter hadden immers voile vrijheid van spreken ontvangen. Daarop las mr. Vaisey een brief voor, dien de generaal op 19 Januari van commissioner Higg.ns (zijn vroegeren vertrouwde en chef ▼an den staf) had gekregen en waarin voor- namelrjk het volgende stond: „Ik heb in deze treurige omstandigheden het uiterste gedaan om niets te zeggen, dat ook maar eenigszins als vijandig tegen u kon uit- gelegd worden... In weerwil van vele feiten waarover ik verbaasd stond, ben ik blijven ge- looven, dat Gij geen zelfzuchtige oogmerken hadt om te trachten, bij d'en slechten stand van Uw gezondheid toch de leiding in handen te houden. Maar dat geloof is vernietigd en ik kan in Uw houding niets anders meer zien dan een poging om Uw macht te behouden ook wan- neer de ondergang van het Leger daarvan het gevolg zou zijn. Uw eisch (tot nietig-verkla- .ring van ons besluit) heeft zulk een veront- waardiging in mij gewekt, d'at ik in het belang van het Leger, een belang dat Gij verklaart voor te staan, besloten heb, tot mijn laatsten bloeddroppel pal te staan tegen dezen aan- slag..." Enz. Mr. Greene beriep zich op dezen brief om te betoogen, dat pas op het laatst, zonder dat er gelegenheid tot verdediging gegeven werd, dergelijke beschuldigingen tot den generaal zyn gericht. In de kringen van het Leger des Heils ver- luidt, dat de eerstvolgende stap welke in de kwestie van het leiderschap zal gedaan wor den, met het oog op de door den rechter ge nomen beslissing, de bepaling van een datum zal zijn. waarop de Hooge Raad bereid zal zijn generaals Booths vertegenwoordiger te ontvangen. De leden van den Hoogen Raad geven als hun meening te kennen, dat des Raads posi- tie door de beslissing van den rechter ver- sterkt is daar, daar men door het hooren van een vertegenwoordiger van generaal Booth gezuiverd zou worden van elken schijn van onrechtmatige handeling. Nadat men aldus een volmaakt onschuldige fout had hersteld, zou men vrij zijn om weder over het besluit een beslissing te nemen, zoo- dra dit aangenomen is, over te gaan tot het kiezen van een nieuwen generaal. DE HONGERSNOOD IN CHINA. De „Times"-correspondent in Peking geeft nadere bijzonderheden over den hongersnood in Saratsi in de Chineesche provincie Sjansi. Hij heeft dit vernomen van een zendeling. Deze vertelde, dat de ellende hoofdzakelijk het ge volg is van het mislukken van d'en oogst en van de hooge rechten, die door de provinciale machthebbers van het graan worden geheven. Ook werd de bevolking verplicht een gedeelte van het land voor het verbouwen van papaver te gebruiken. De rondtrekkende bancTeten dwingen de boeren bovendien alles af te staan wat zij aan levensmiddelen bezitten. Zelfs wordt net nout ua ue nu.zen genaaid. Hon- oeruen uur.pen zyn ve.laten en t-emanen vluch- tenngen Steiven dageiyks iangs den weg. L,o^iiis gewoOiUys uy grooten hongersnood woxtieu de kindercn Qoor oe ouders verkocht. Heeie hui.sgez.nnen steiven aan ae gevoigen van iongoiiusttkiiig, uaar ae hongersnood uoor de hev.ge kouue nog worot verergerd. Indien niet direct huip op gioote schaal wordt verieend, zal z.cn in Noord-Sjansi een veiscnnkKeiyKe tiageu.e aispeien, zegt de man van de ,,'i'imes". hciT V AT1KAAN EN ITALIE. Volgens een benefit uit Rome aan de Daily Teleg.apn, zou tbans tusschen het Vatikaan en de ltaiiaanscne regeering een overeenkomst tot stand zyn gekomen. De Itanaanscne regeering erkent den Paus als souverem en doet territoriaie concessies zoodat ue Paus langs een bijzonderen weg Rome kan bmnenkomen en in de kerk van St. Jan van Lateranen de mis kan celebreeren. De financ.eele regeling brengt de uitbeta- ling van 11 millioen aan het Vatikaan mee. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD Hedenmiddag werd door de politie alhier het ijs in de „Vest" gekeurd, doch moest dit wegens zeer onvoldoende dikte en bovendien slechte kwaliteit worden afgekeurd. Zij, die niettegenstaande deze ongunstige factoren toch op de Vest willen schaatsenrijden, doen dit dus geheel op eigen verantwoording. BALDADIGHEID. Reeds verschillende malen werd by de po litie geklaagd over baldadigheid, welke tus schen 12 en 1 uur 's middags gepleegd wordt door nageljongens der scheepswerf alhier, die het verkeer op de Hoeksche brug onveilig maken; het publiek beschimpen, damhekken opengooien, afrasteringen vemielen en, wat het ergste is, dieren mishandelen d. w. z. zij gooien met steenen op meerkoeten e.d., welke dieren landwaarts komen, door honger ge- dreven, waardoor die dieren gewond of ver- minkt geraken, binden deze vogels met de pooten aaneen en werpen die dan weer in het water enz. Vrijdagmiddag j.l. is het aan de politie ge- lukt die ergerlijke gedragingen te constatee- ren en is dan ook proces-verbaal in deze op- gemaakt. Men zij dus gewaarschuwd. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Ter Neuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge- vonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Manchet met knoop en portret, Bureau van politie. Kinderhandschoentje, M. Scheele, Nieuwe- diepstraat 35. Portemonnaie met inhoud, C. Adriaanssen, Tholenstraat 65. Portemonnaie met inhoud, S. de Kort, Dyk- straat 1. Kinderhandschoen, G. W. Verbiezen, Steen- kamplaan 55. Een paar Kinderhandschoenen, J. A. Eck- hardt, Nieuwstraat 24. Mantelband, G. W. Verbiezen, Steenkamp- laan 55. Duimstok, P. v. Waes, Tholensstraat 101. Kinderportemonnaie, N. Haak, le Verbin- dingstraat 5. Dubbeltje, Bureau van Politie. Potlood met dop, Bureau van Politie. Sleutel met ring, Bureau van Politie. Rywielbelastingmerk, A. v. d. Bulck, Axel- schestraat 51. Reiskoffer, J. P. van Wyck, Donze-Visser- straat 104. Zakkam in etui, H. de Vriendt, Donze-Vis- serstraat 112. Pet, A. J. van Minnen, Tholensstraat 76. Sierspeld, R. v. Dixhoom, Noordstraat 78. Dameshandschoen, J. Olyslager, Brouwery- straat 17. Horloge, F. v. Damme, Tholensstraat 57. Tabakszak, M. Verlinde, Rosegracht 2. Sierspeld, G. W. Verbiezen, Steenkamp- laan 55. Sierspeld, P. M. de Fouw, L. Kerkstraat 12, Hoek. De vorige week werd door de wegencom- missie uit Gedep. Staten van Zeeland ten raadhuize te Axel eene conferentie gehouden met de besturen van bij dezen weg belang- hebbende polders, n.l. Beoosten- en Bewesten- blij, Varenpe, Zuiddorpe, Zuiddorpe Zuiddel, Moerspui en Moerbeke. De voorzitter der commissie, de heer Van Rompu, gaf te kennen, dat het doel der komst van de wegencommissie was, om zich er van te vergewissen of de verbetering van den weg AxelRoode Sluis algemeen gewenscht wordt en in de tweede plaats of de betrokken polders bereid zijn een vierde deel, tot ten hoogste 375 bij te dragen als aandeel in de voorloopige kosten der voorbereiding van de wegsverbetering, indien deze niet tot stand zou komen. De eerste vraag werd algemeen toestem- mend beantwoord. Omtrent het plan zelf werd van wege het bestuur van den Beoosten- en Bewestenblij- polder te kennen gegeven dat de breedte der bestrating op 5,M. in plaats van op 4,50 M. behoorde te worden gebracht. De andere polders waren van oordeel, dat het welslagen van het beoogde doel in hoofd- zaak zal afhangen van het daarvoor noodige bedrag en deze dus op het minimum behooren te worden gehouden. Ofschoon aanvankelyk tegen beantwoor- ding der tweede vraag bezwaren werden ge- opperd, aangezien de afgevaardigden niet bevoegd waren in deze de polders te binden, werd, uit overweging, dat het toch noodig zal zijn op de eerstvolgende vergadering van ingelanden der polders met cyfers te komen, en in verband met het geringe bedrag de vraag met algemeene stemmen bevestigend beantwoord. De kosten zullen worden bere- kend naar evenredigheid van het aantal K.M. waarvoor elk hunner onderhoudsplichtig is. ZAAMSLAG. Uit de rekening en verantwoording van de vereeniging tot verzekering van varkens ,,Onderlinge Hulp" te Zaamslag blijkt dat over het afgeloopen jaar is ontvangen 928,96 en is uitgegeven f 817,63, goed slot f 111,33. De uitbetaling voor gestorven varkens werd bepaald op 55 cent per K.G. boven de 3 maanden en beneden de 3 maanden op 12 per stuk. De contributie blijft bepaald op 2,50 per jaar, het entrSegeld op f 1,50 terwijl de in- enting op denzelfden voet wordt voortgezet. De aftredende bestuursleden, de heeren C. Wisse. A. de Feijter en C. J. van Vessem werden met algemeene stemmen herkozen. Tevens werd besloten tot het laten drukken der nieuwe reglementen. Vrijdag j.l. werd een algemeene vergade ring gehouden van de Oudercommissie ver- bonden aan de openbare lagere dorpsschool te Zaamslag. Om 6 y2 uur des namiddags opent de voor zitter den heer a. Lees ae vergaaering, neet de aanwezigen hartelyk welkom, in het bij- zonder de nieuwe leaen en zy die voor het eerst deze vergadering bezoeken. Het doet hem genoegen, aat zoovelen aan de oproep hebben gevolg gegeven, want uit de presen- tielijst oiijkt, dat 50 leden aanwezig zijn, voorwaar een record aantal, dat nog nimmer is voorgekomen, zoolang de Ouderavonden worden gehouden. Met de wensch, dat de openoare school moge groeien en bloeien in het beiang van ons volk en niet minder in het welzijn en saamhoorigheidsgevoel der ge- meente Zaamslag opent hij deze vergadering. Door den secretaris worden de notuien van de voorgaande vergadering voorgelezen en zonder op- of aanmerking, onder dankzegging goedgekeurd. Verkiezing van drie bestuursleden wegens periodiek artreden van de heeren Dees, Heij- boer en Lensen. Door enkele leden werd een voorstel ge daan om by acclamatie de aftredenden te her- benoemen, doch een der aftredenden verlangt vrije stemming, daar het soms kon zijn, dat men in het openbaar niet vrij durft uitkomen en dit bij gesloten briefjes wel kon doen. Uit de gehouden stemming blijkt, dat de drie aftredenden met overgroote meerderheid zijn herkozen en deze onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun her- benoeming aannemen. Door den heer De Moor wordt hiema reke ning en verantwoording gedaan van de in- komsten en uitgaven over het afgeloopen jaar. Hieruit blijkt, dat nog een aardig saldo aanwezig is. Door den voorzitter wordt den heer De Moor, hoofd der school, dank gezegd voor zijn accuraat beheer en wordt de rekening en verantwoording zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Door den voorzitter wordt voorgesteld om nu eerst punt 8 der agenda,, zynde de rond- vraag, te behandelen, omdat het andere gedeelte der agenda onder leiding van het hoofd der school, de heer De Moor, zal plaats hebben, waartoe wordt besloten. Bij de rondvraag stelde een lid voor, om, nu nog al een aardig saldo in de kas aan wezig is, een hamer aan te schaffen, voor den voorzitter, om by het leiden der vergaderin- gen te gebruiken, daar het toch algemeen gebruikelyk is, bij een voorzitter ook een hamer aanwezig te zien. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Door het lid K. Hamelink wordt voorgesteld om voor mevrouw De Moor een aandenken te koopen, teneinde onze dankbaarheid daarmede te too- nen voor al de moeite en opofferingen die zij zich getroost om deze avonden voor ons te doen slagen en zoo aangenaam mogelijk te maken, ja zelfs soms ten koste van haar eigen portemonnaie. Met applaus werd dit voorstel met algemeene stemmen aangeno men, aan het bestuur overlatende, wat dit aandenken zal zyn. Door den heer De Moor werd dank gezegd voor dit genomen besluit en hij is overtuigd dat zijn vrouw ook zonder dit aandenken op den ingeslagen weg zal voortgaan in het be lang van de openbare school. Hiema wordt de leiding der vergadering door den heer De Moor, hoofd der school, overgenomen en wordt begonnen met het be- oordeelen van het werk der leerlingen. Hierover in bijzonderheden te treden zou te ver voeren, doch het moet de ouders der leer lingen wel tot vreugde hebben gestemd, het werk hunner kinderen zoo netjes en keurig in orde te zien. Het is dan ook onze overtui- ging, dat de heer De Moor en mej. Nijssen, alles in het werk hebben gesteld om dezen avond te doen slagen, waarvoor hen dan ook hier een woord van dank niet mag worden onthouden. Verder werd onder het gebruiken van een smakelijk kopje chocolademelk, door mevrouw De Moor toebereid, overgegaan tot muziek en zang. Namen noemen van personen die zich by- zonder hebben onderscheiden, zullen wij hier niet doen, doch het tweetal dat ons zoo bij- zonder hebben vermaakt, past hier een woord van dank, in de hoop, dat het navolging moge hebben. Degenen, die voor het laatst dezen avond liebben meegemaakt, betuigden hun spijt, dat zy die op andere jaren zullen moe- ten missen. Het was zoodoende laat gewor den en onder het sluiten van deze vergade ring wekte de voorzitter alien op, om op den ingeslagen weg voort te gaan tot heil en zegen van onze mooie openbare school. SAS VAN GENT. Volksreferendum. Teneinde de zuivere gemoedsstemming van de bevolking te kunnen vaststellen tegenover het groote probleem, dat de gemoederen thans bezielt, hebben eenige ingezetenen zich op het pad begeven met de stembus onder den arm v66r of tegen Camaval, is de inzet van dit z.g. volksbegeeren. Alle hoofden van huisgezinnen worden aange- en bezocht om door het uitbrengen hunner stem den juisten stand van zaken op te nemen en de trouwe weerspiegeling te geven van de publieke opinie, die zich ten aanzien van het vraagstuk gevormd heeft. Het schijnt, dat dit plan van bevoegde zijde gelnspireerd is om een zuiver standpunt te kunnen innemen bij het nemen van een beslissing in zake de al- of niet-toelating van dit felbestreden feest ter eene en sterk ver- langde vermaak ter andere zijde. Voorshands is de uitslag daarvan nog niet bekend, aangezien op het oogenblik, waarop we dit sehrijven de heele ronde nog niet is afgelegd. Totdusverre was naar de mededeeling van degenen, die zich met de inzameling der stem- men belast hebben, het aantal tegenstemmers betrekkelijk zeer verre in de minderheid by het aantal voorstemmers. Lnmiddels heerscht er zoowel onder voor- als tegenstanders een zekere koortsachtige nieuwsgierigheid, in welken zin de uitspraak zal geschieden. IJSSPORT. „IJsclub Canisvliet''-banen berijdbaar, aldus luidde het korte bericht, de liefhebbers kond doende, dat er op de Hondskreek voor hen wat te genieten was. Inderdaad, de banen zijn berijdbaar, doch de groote toeloop was achterwege gebleken, hetzij uit onbekend- heid, hetzij wegens uitstedigheden van zoo velen, die anders toch de schaatsen zouden hebben ondergebonden. Wat dit laatste betreft, deze omstandig- heid heeft zeer zeker daaraan veel bijgedra- gen. We zijn n.l. in het theater-seizoen en Gent vormt in dezen tyd een groot attractie- punt voor degenen, die liefhebber zijn van muziek en voorstellingen. Men kan dit het best beoordeelen als men 's Zondags den grooten uittocht ziet geschie den naar het station en nog beter wanneer men 's avonds getuige is van den terug- vloeienden stroom volks, welke met de laatste reisgelegenheid terugkeert. De wedstrijden, de vorige week uitgesteld wegens den plotseling invallenden dooi zullen nu Maandag gehouden worden. Aangezien de weersvooruitzichten thans van dien aard zijn, dat er in de eerste dagen van verandering niet veel sprake zal zijn, ligt het vermoeden voor de hand, dat het bezoek aan de ysbanen nog wel van dien aard zal worden, dat het bestuur der ijsclub voldoe- ning van zijn bemoeienissen zal erlangen. SEEZAETE. Zaterdag kwam hier telegrafisch bericht, dat de heer Camiel Leyn, bierbrouwer alhier, benoemd was als burgemeester dezer ge- meente, zulks ter vervanging van den heer J. Ninane, die wegens ambtsmotieven deze functie in den loop der vorige maand heeft neergelegd. VOETBAL. In eene Zaterdag alhier gehouden bespre- king tusschen de besturen van de voetbal- vereenigingen Gentsch Korporatief Sportver- bond en Temeuzen, werd door eerstgenoemd bestuur mededeeling gedaan, dat door een barer leden beschikbaar werd gesteld een zilveren beker, welke verspeeld moet worden tusschen het eerste elftal van Terneuzen en een selectie-elftal van hunne vereeniging. Door het bestuur van Terneuzen werd dit aanbod zeer op prijs gesteld, niet alleen voor de waarde welke den beker vertegenwoordig- de, maar vooral omdat het hierin een bewijs zag, dat onze Belgische sportbroeders alles in het werk stellen om den vriendschapsband te versterken, waarvan ook getuigde hunne komst naar hier om deze zaak te bespreken. De bedoeling is dat Temeuzen den eersten Pinksterdag naar Gent zal gaan om daar den eersten match voor den beker te spelen en dat nog dezen zomer het Gent- sche elftal naar hier komen zal. De club welke het grootst aantal winstpunten be- haald komt in het bezit van den beker voor het loopende jaar terwijl deze het volgende jaar weer wordt verspeeld en slechts in eigendom overgaat wanneer deze drie achter- eenvolgende jaren door dezelfde club gewon- nen wordt. Deze regeling vond algeheele instemming en de hoop werd uitgesproken, dat de wed strijden door beide clubs op een vriendschap- pelijke wijze zullen worden gespeeld en dat zrj bij zullen dragen tot versterking van de banden welke nu rpeds tusschen hen bestaan. Het is voor onze voetbalvereeniging voor waar een zeer groote eer en kan niet genoeg op prijs worden gesteld. Dit laatste nu ho- pen wij dat onze spelers zullen toonen door het geven van mooi, goed sluitend spel! HET VERDUISTERDE BEDRAG NOG AANWEZIG? Omtrent de malversaties aan de Coopera- tieve Boerenleenbank te Barendrecht ge pleegd door de kassierster mevr. W. van G. kan nog gemeld worden, dat mevr. W. de gelden verduisterde in 19261927 en 1928. Zij nam de bedragen, in totaal 62.000 uit de kas en gaf het aan haar verloofde, thans sinds korten tijd haar echtgenoot, opdat deze daardoor zijn zaak zou kunnen bevoordeelen. Bij de controle van de Centrale Boerenleen bank te Eindhoven werd gedurende drie jaren niets van de verduisteringen gemerkt. Opdat de controleur dier instelling niet zou worden gedupeerd, heeft mevr. W. in November j.l. uit eigen beweging aan de directie te Eind hoven medegedeeld hoe de vork in den steel zat, en daaraan toegevoegd, dat het geld nog geheel aanwezig was. Zij en haar echtgenoot zouden voor restitutie zorgen. Beide ver- dachten houden nog vol, dat het verduisterde bedrag geheel aanwezig is en dat alles terecht zal komen. BRUTALE ROOFOVERVAL TE DINTER (N.-B.) Drie gemaskerde bandieten hebben in den nacht van 28 op 29 dezer zich toegang ver- schaft door het uitzagen van een ongeveer drie centimeter dik luik, tot de woning van den 79-jarigen heer P. G. van Leeuwen, te Dinter, die alleen met zijn dochter en een dienstmeisje woont. Zij bonden den heer v. L. op zijn stoel vast en hielden zijn dochter in bedwang, waarna zij him sommeerden te zeg gen waar het geld en de sieraden verborgen waren. Terwijl twee van de onverlaten de wacht hielden, doorzocht een derde in allerijl de brandkast en andere kasten. Na ongeveer f 600 aan geld, en sieraden ter waarde van f 400 te hebben meegenomen, waaronder een armband welke zij van de pols van mej. Van L. roofden, verlieten zij de woning. Eerst toen kwam het dienstmeisje dat gedurende den overval zich op haar kamertje had ver borgen gehouden, naar beneden. Naar vernomen wordt heeft de politie bij haar onderzoek in de woning een tramkaar- tje gevonden van de tramlyn Den Bosch VugtVoorbufrg, dat een der roovers moet hebben toebehoord. De nasporingen worden ijverig in alle richtingen voortgezet. SPELENDERWIJS ZIJN BROERTJE GETROFFEN. Te Glanerbrug (gem. Donneker) bij de fa- milie P. wist een der zoontjes een jachtge- weer te bemachtigen, dat geladen was met hagel, wat hij niet wist. Hij legde aan op zijn vierjarig broertje, het schot ging af, met het gevolg, dat de kleine jongen op korten afstand de voile lading in het gelaat kreeg. Veertig hagelkorrels werden uit zijn gezicht verwijderd. Hij zal een zijner oogen moeten missen en is in het ziekenhuis opgenomen. HIJ KWAM, OM AF TE REKENEN De 46-jarige koopman H. L., wonende aan den Oppert te Rotterdam, bracht een be zoek aan zijn buurman W. v. d. L. Boven gekomen bij zijn „vriend", zeide L., dat hij nu wel eens wilde afrekenen. Het was wel een oude zaak, maar het moest toch gebeu- ren. De buurman had echter in de gaten, dat L. onder invloed van sterken drank verkeer- de. Hij trachtte hem dan ook te kalmeeren, met de boodschap: „Kom terug als je nuch- ter ben". Dat kon L. niet verkroppen en hy gaf zijn buurman een klap in het gezicht. Het liep uit op een worsteling, met het gevolg, dat de beschonken L. binnen drie minuten beneden aan de trap lag met drie gebroken ribben. Den publieken weg kon L. nog bereiken, maar verder dan enkele stappen buiten de deur ging het niet. Daar zakte hij in elkaar en moest naar het ziekenhuis aan den Cool- singel worden vervoerd. De credit-zijde van zijn afrekenboekje is intusschen weer ver- meerderd met drie gebroken ribben. Een mooi batig saldo! EEN GEVELTOURIST. Dinsdagavond ontdekte een agent van po litie, die in de buurt van de Paul Huigen- straat alhier surveilleerde, dat een man langs een touwladder naar de eerste verdieping van een woonhuis trachtte te klimmen. Omdat hij onraad vermoedde, heeft hij den man aan- gehouden. Het bleek, dat deze daar heeft gewoond en dat hij sinds kort is gescheiden. Zijn vroegere vrouw heeft hem den toegang tot het huis ontzegd. In de woning staan Mijnhardt's Hoesitahletten. Doos 30 ct Mijnhardt's Keelpljntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. nog enkele voorwerpen, die zyn eigendom zijn. Hij trachtte nu langs dezen weg eigendom weer in het bezit te krijgen. RADIO. Het aantal luisteraars in het buitenlaad bedroeg per 1 Januari in de navolgende lam- den: Duitsehland 2.635.359, Engelaad 2.610.172, Denemarken 244.359, Hongar^e 153.388, Ierland 28.112, Italie 58.080, Noor- wegen 64.733, Zwitserland 70.110, Tsjecho- Slowakije 241.190, Oostenrijk 323.200 em Australie 310.570. Het aantal luisteraars in Nederland wordt thans op ongeveer 300.000 geschat, dat im Belgie op 130.000. De officieele cijfers vaa deze landen zijn echter niet bekend. ELECTRISOHE AARDBEIEN. In de Academie van Wetenschappen te Parijs is een allersmakelijkst mandje aard- beien vertoond, waarvan de bijzonderheid was, dat de vruchten uitsluitend bij kunst- licht ,n.l. electrisch licht, waren gegroeid. Zjf hebben negenhonderd-en-zestig-uur, dus veer- tig dagen, noodig gehad om rijp te wordem De prijs van deze electrisch gekweekte aard- beien zou op 125 franc per stuk komen OUDE MUNTEN GESTOLEN EN GESMOETEN. Te Weenen is een gewezen bediende vam den hertog van Cumberland aangehouden, die bekend heeft vyf maanden lang de kost- ibare muntenverzameling van de Cumberlanda geplunderd te hebben. In totaal heeft hy tot een gewicht van 8 kilogram aan gouden mum- ten gestolen, die hij versmolten heeft. Vier kilogram goud heeft hij te Weenen verkocht. De aangerichte schade is onschatbaar, daar er zich onder de gestolen stukken verschei- dene bevonden, die eenig waren. De heler, die het goud van den bediende gekocht heeft, is eveneens in hechtenis genomen. TWEE JAAR MET EEN GEBROKEN RU GGEGR A AT IN HET ZIEKENHUIS. Twee jaar geleden werd de 16jarige Walter William Turner met een gebroken rugge- streng in het ziekenhuis van Colchester op genomen. Men wanhoopte aan zijn leven em dacht dat hij, zelfs als hij beter werd, eem hulpelooze invalide zou blijven. Nu is de jongen als achttienjarige naar zyn moeder thuis teruggekeerd en kan hy weer een paar passen loopen. Men heeft op dit geval allerlei methodem toegepast, maar vooral electriciteit en mam- sage, en de jongen werkte goed mee door geduldige standvastigheid. De dokters ver- wachten, dat hij nog verder zal opknappen. De gevallen waarin iemand met een ge broken ruggegraat er het leven afgebracht heeft, zijn zeer zeldza&m in de geneeskundige literatuur. DE RAZENDE BOER. Te Maschwitz bij Leipa in Bohemen kreeg een landbouwer een aanval van razerny, toen zijn koe wegens mond- en klauwzeer geslacht moest worden. De man sloeg zijn tweejarig kind met een bijl dood en trachtte zich door ophanging het leven te benemen. Deze zelfmoord kon ech ter verhinderd worden; de landbouwer is naar het ziekenhuis te Leipa overgebracht. EEN INTERESSANT SCHOUWSPEL. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar heeft zich aan de Atlantische kust van het Kaapsch Schiereiland even bezuiden Kaapstad een in- teressant schouwspel afgespeeld, meldt „de Tel.": Op een vroegen morgen leek het, alsof b) het plaatsje Kommetje een geweldig ««m»i roeibooten de kust naderde. Groot was de verwondering der enkele toeschouwers ech ter, toen het bleek, dat een enorme school walvisschen regelrecht koers zette naar de kust, De zee was als 't ware bevolkt met deze zeemonsters. Reeds lagen er twee of drie op het strand en toen zij bemerkten, dat zij voor- nocth achterwaarts konden, hieven zij een jammerlijk geluid aan. Weldra volgde de rest van de school en het resultaat warn, dat enkele minuten later niet minder dan 10X walvisschen het strand van Kommetje be- dekten. Het moet een treurig gezicht zyn geweest, de arme dieren in hun doodstrijd te ziem spartelen. Sommige stierven terstond, andere pas na een dag of twee, terwijl andere door de van alle kanten toe-ylende nieuwsgierigem met revolver of mes uit hun lijden werdem verlost. Tal van kleurlingen en kaffers sne- den enorme stukken vleesch uit de doode lichamen, bewerend, dat het een delicieus voedsel was, dat veel in smaak geleek op sehapevleesch. Eindelijk, toen de lucht in de omgeving ondragelyk begon te worden, wer den maatregelen genomen de dieren te be- graven. Dit was geen eenvoudige taak, daar de meeste lichamen afmetingen hadden vam 4 tot 7 meter. Het blyft een raadsel, waarom de dierem zich aan wal hebben begeven. Waarschynlfk zijn er edn of twee voorgegaan en zyn de anderen als schapen gevolgd. Het is tevens nog onopgelost, met welke soort walvisschen men hier te doen heeft. Men neemt aan, dat het z.g.n. ,,zwarte walvisschen" (Globoecep- halus Melas) zyn, hoewel anderen bewerem. dat het een school „Orca Gladiator"-visschen was. Geen van beide typen echter komt la de Kaapsche wateren voor. Een soortgelyke ..stranding" geschiedde in 1910 op Ualand, toen 900 walvisschen door de branding op hot strand werden geworpen. BRAND OP DE PETROLEUMBRONNBN VAN MORENI. Naar de Boekarester bladen uit Moreni mel den, is aldaar door kortsluiting brand ontstaam in een petroleumbron. De brand breidde zich snel uit en heeft reeds drie boortorens en tal van reservoirs vernield. Het vuur is nog niet gebluscht en er bestaat gevaar voor uitbrct ding. De schade wordt voorloopig op 50 millioem lei 750.000) geschat. Moreni is sinds 1904 het rykste petroleumgebied van Roemenie. Het is gelegen in het district Prahova, dat vam ouds het petroleumdistrict bij uitnemendheid is. De productie van. het gebied van Moreni be droeg een paar jaar geleden 900.000 ton per jaar, d.w.z. vrijwel de helft van de heele Roe- meensche productie. Te Berljjn Lichterfelde kwam een koopmam dronken thuis en kreeg al gauw woorden met zijn zoon, dien hy te lyf ging. Toen hy dam knaap wilde wurgen en deze luid om hulp schreeuwde, kwam de moeder toesnellen, die haar man niet minder dan vijftien steken met een schaar gaf. De man was onmiddellijk dood. De vrouw stelde zichzelf ter beschikking - de politie, die ook den zoon heef -earrest

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2