L ii TekpTk b e p t e¥~ 4#' 1 Financieele Berichten. Feuillet on-ve rtellingen. QEMKNQDE BEBICHTKhT BRABANTSCHE BRIEVEN. GEMEENTERAAD VAN 1ER NEUZEN. De jongere cooperaties hebben in haar korteren levensduur niet in dezelfde mate kunnen afschrijven en reserveeren, maar zij hoblben toch ook een voorzichtige bedrijfs- politdek gevolgd, die in flagrante tegenstel- ling is met hetgeen de heeren van de C. S. M. daaromtrent hebben durven beweren. De fabrieken Friesch-Groningen, Roosen- daal, Zealand en Zevenbergen hebben te zamen 65.59 pCt. afgeschreven en gereser- veerd van haar gezainenlijke stichtingskos- ten. Het gemiddelde van alle cooperaties bedraagt 75.84 pCt. Voor de twee fabrieken die vermoedelijk door de heeren van de C. S. M. bedoeld wer- den, toen zij spraken van fabrieken, die tot over de ooren in de schuld zouden zitten, be draagt dit percentage 54.11 pCt. en 57.96 pCt. Even onjuist is hetgeen de heeren van de C. S. M. hebben verteld omtrent de prijzen die door de cooperatieve suikerfabrieken voor de bieten zijn betaald, Immers het wordt voorgesteld, alsof de cooperaties door het be- talen van hooge prijzen algemeen de bieten aan de C. S. M. hebben onttrokken. De oudere cooperaties, daartoe in staat gesteld door haar zeer gunstige financieele positie, betaamden inderdaad belangrijk meer dan de C. S. M. Zij hebben daarmee echter geenszins haar gunstige financieele positie aangetast En de jongere cooperaties hebben wel degelijk ingezien, dat ook zij voor de toe- komst moesten zorgen en hebben ten koste van den bietenprijs groote afschrijvingen en reserveeringen toegepast. Het gevolg daar- van is geweest, dat meermalen een lagere bietenprijs werd uitbetaald dan die van de C. S. M., wat wel ontevredenheid bij de leden heeft veroorzaakt, maar wat noodzakelijk was om den concurrentiestrijd met de C. S. M. in de toekomst te kunnen blijven volhou- den. De heeren van de C. S. M. zijn vroeger in Nederland nooit bang geweest voor be- scherming, en van de bescherming in Enge- land wordt door hen gaarne geprofiteerd. Maar de thans gevraagde regeeringssteun is voor de C. S. M. ongewenscht, omdat zij daarin een versterking van de cooperaties ziet, zonder dat zij er voordeel van zou trek- ken. Want dien steun zal de C. S. M., door haar concurrentie met de cooperaties, door moeten betalen aan de eigenlijke suikerpro- dueenten: de bietenverbouwers. Dat is de reden, waarom de C. S. M. in Nederland vrij- handelaar en in Engeland protectionist is! Ten tweede bespreekt de heer Van Bommel van Vloten de bewering, dat de bietenprijs in. een juiste verhouding moet staan tot den prijs der anidere landbouwproducten, en dat een prijs van f 16 daarvoor thans voldoende is. Hij erkent, dat die goede verhouding noodzakelijk is. Maar deze verhouding is ver- broken door de bescherming der suiker- industrie in het buitenland. A1 had de C. S. M. tienmaal zooveel gereserveerd dan zij thans heeft gedaan en al zou deze philantro- pische C. S. M. al deze reserves aan de boe- ren cadeau willen geven, ook dan nog zou deze machtige C. S. M. niet in staat zijn de verbreking van de normale oeconomische wetten weer goed te maken. ZONDAG 3 FEBRUARI 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, voorbereiding Avondmaal en Bevestiging van nieuwe Lidmaten. Sluiskil. 9% u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9Yz u., Ds. H. AkersiOQt van Houten Roos. Philippine. 2 u.( Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Rloemen verwelken, Rozen vergaan, Doch de schoonheid van de film Blijft eeuwig bestaan Uitgebracht door METRO GOLDWYN MAYER Ai •V K ft' i* Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Ziaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u„ Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerklioflaan. Ter Neuzen. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten tc l'er Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2lA uur Lof. Amsterdam, 30 Jan. 1929. LEENING 's GRAVENHAGE. Inschryvingen ten voile toegewezen. Naar wij vememen zijn de inschrijvingen op de 4y2 leening 's Gravenhage, ten voile toegewezen. Ulvenhout, 28 Januari 1929. Menier, 't Is hier zoo maar stillekes laangst de wegen En wa-d'nen wonder! Hard bevroren sneeuwplakken leggen ieverans teugen de wegen te koeken. IJs- sohaaltjes knap- peren in de karre- sporen en ijs- kegeltjes hanigen, as glazen pinne- kes van 'n lamp uit 'n oliebollenkraam, aan de raamdurpels en gootlijsten. Over de veldan trekt 'nen venijnigen Noord- ooster z66 't durp in, zooda 'k maar zeggen wil, ginnen wonder as da-d-et uitgestorven lflkt. Gin mensch, maar ok ginnen, is er hier te bespeuren en zelfs onze veldwachter lot z'n eigen nie zien. En toen 'k giestermbrgen uit de kerk kwam, toen sting de postbode me op te wochten en gaf me 'nen brief van Drd uit Amsterdam veur ons en 'nen brief veur m'nen buurman en 'n aanzichtskaart veur ons meid van d'ren vrijer die in dienst leet. ,,Gij ga toch dieen kaant uit, zee-t-ie, nimde gij die dingen mee, Dr6, want m'n spek sta net op "t vuur en 'n panneke gloeiend spek wil er nouw wel in, mee die kouw. Gif maar hier de bullen, zee ik, en it ze mee hapkes en ver- braan-d-oewen mond nie. 't Is veul winter, en dan maken de jong overal nog van die slibberbaantjes waar ge bals, nek en nieren op brikt, da-d-et maar gerajen is om binnen te blijven. As g'ier en daar nie 'n schouwke zag roo- ken, bepaald amico, da ge denken zou da g'alleen op de wereld sting. (Mee Truie te zamen, tenminste!) Veral deur de weeks, dan zie-de, as 't een- maal 'n uur of twee geworren is, ginnen mensch meer. Hogstens zoo nouw en dan 'n buurwefke, die mee 'n hoogen rug, diep in 'n wollen doekske gedbken, veurzichtig op 'r klompkes d'n weg overstikt mee 'n oliekan- neke in d'r hand om olie veur de laamp te gaan halen of 'n pakske tebak veur d'ren baas in 't winkeltje-n-op-d'n-hoek bij Mieke Oomen. Om 'n uur of drie, dan zetten ze de valger- dijn dwars veur 't raam, mee 't lat teugen 'n raamhout aan, want dan kunde in de hui- zen al gin bal meer zien. En teugen da-d-et heelemaal donker wordt, dan hoorde-'t ge- stommel van blinden-veurdoen en ziede hier en daar, deur't hartvurmige openingeske van de blinden 'n straaltje licht schijnen, wa-d- oew dan vertelt, as dat er nog menschen op Ulvenhout wonen! 't Is 'n dooie boel, amico. Giesteren, mee d'n Zundag, ging et nog 'n hietje. Ben 'k wiesten schotsen, zoo van twaleven tot 't Lof. Onze Pustoor was er ok weer. Diee kearel kan zoo rijen, ee! Hij had 'nen dikken wollen das om z'nen haals en z'n ronde hoedje sting op z'n wenkbrauwen. Ik salleweerde aan m'n pet en zee: „Oilee me nier Pustoor, da lapt 'm nog gebf!" „Samen?" vroeg ie. „Best", zee ik, ,,maar gij veurop!" Want met zo'nen goeien rijer veur oew, da ga gesmeerd! Man, wa schoten me op. Ik had in elke haand 'nen slip van z'nen jas en liet m'n eigen nouw en dan 'n bietje tr°kken om op asem te komen. Dhn nam ik 'nen scheut ausdou- wer en douwde hum weer veruit. Me waren op 'n mement vlak bij huis, toen zee ik: „witte wa me doen moesen?" „Zeg 't maar," zee-t-ie. ,,'n Kom koffie gaan halen bij Trui!" „Da-doe 'k," lachte-n-ie, „maar gij zurgt, Dr6, da 'k op tijd in 't Lof ben, horre''. „Da kan er vandaag nog wel bij," beloofde-n-ik hum. „Keb van den mergen veur brieven- besteller gespuld, lot me nouw van den mid- dag maar 's veur khster speulen." Affijn, m' ebben afgebonden en zijn naar Trui gestiefeld. En oh, man, ze was zoo lievekes. Ze zette 'nen bak koffie die ge snijen kon en toen 'k de flesch pakte, toen verloor ze bijna effekes d'r Zondagsche ge- zicht, maar toen zee ze maar: „en plezierig gerejen, menier Pustoor?" ,,En of", zee-t-ie. „Dre kan nog best veruit, Trui!" „Da weet ik," zee Trui, ,,hij kan zoo bestig veruit, d'n dieen!" De Pustoor gong er nie op in en keek mijn maar 's aan en ik? Ik docht da'k brook, amico. Ik schoot in 'n hoestbui dat het water uit m'n oogen liep en Trui riep: „kek nouw, kekt 'm nou-wes!" En meteen klepte-n-et kerkklokske en sprong de Pustoor op. ,,Motte gij nie mee?" vroeg ie mijn. ,,Neee," zee Trui, ,,hij mot veur de beesten zurgen, nouw gaai ik uit." En Trui stapte mee meneer Pustoor kor- daat naar 't Lof En vandaag hb'k 'n paar been en of 'r pan- latten inzitten, zoo stijf! Maar da's altij. As ge lol het g'ad, komt later de broerdigheid. Ge krijgt hier benej en nooit iets veur niks. Hedde weer wel in Rot terdam kunnen zien. Die lui van de R.V.S. Toen ze van 't feestmaal kwampen mee z'n vierhonderden en in de revuu zatten, emmen ze allemaal nog 's nagekeken wa ze zooal gegeten hadden en op 't lest sting Buzioo tot z'n enkels in 't zuur. ,,'t Dinee schijn nogal koopjeus te zijn gewiest", zee d'n Buus, die overal 'n lolletje van mokt en toen viel ie in zwijm. Och ja, die stadsche menschen emmen alle maal zwakke magen. As g'r zoo 's eenen bij oew thuis het en ge wilt 'm op Brabaansche manier voldouwen, dan mag d'n eene gin koffie emmen en d'n andere weer gin spek of gin kermenaaike en 'nen derde kan nie teugen eiers en 'nen vierde lust gin bier en zoo ga-de maar deur. En as er zoo eenen bij oew aan tafel zit en ik neem 'n snee-ke of tien mik mee 'n taske of vier koffie en 'n pan neke bloedworst en op 't end 'n paar sneekes koek en 'n appeltje dan zit T zoo eenen te kijken of ie in 'n circus iets wonderlijks ziet gebeuren! Maar as ge hier de kraanten leest, amico, dan zijn de gouwen en de diamaanten brui- lofspertijen nie van de locht. Maaralle maal boeremenschen. Durpers. Deus week vierde Toon Vermeulen in d'n Hoogen Zwa- luw z'n diamaanten mee z'nen haartlap. Hij is zeuvenentachtig en 't wefke twee jaren jonger en hp doe z'n werk op 't veld nog net as vrugger en zij doet d'r huishouwen heele maal zellevers. En op d'n Ketsheuvel van 't zelfde. Jan Vesters en z'n vrouw. Ok de dia maanten! En ok nog kwiek op de been. Denkte, amico, da ze da zouwen halen as ze schrokken van 'n pondje zult by 't ontbijt? Werken, buitenlocht en nie te vies-zijn-uit- gevallen, da 's 't geheim om oud te worren zonder gebreken. Want as ge oud mot wor ren in 'nen kinderstoel, of mee 'n paar slap- pewasbeenen, dan is 't ok niks gedaan! Wa gij? Zoo hee deus dagen 't Kamerlid Rutten in z'n klevieren gesneejen, amico! Die zee ijskoud op 'n vergadering, dat ie de smoor had gezien aan dikke boerinnen! Wa-d-of dikke of dunne boerinnen mee poli- tiek te maken emmen, da weet ik nie, maar hij slApte ze d'r dan toch bij! „Waar de boerin dik is," sauwelde-n-ie, „is 't vee mager." As ge nouw wit da-d-'n gkkve boerin, die zoo om en om 'n dozijn kinders ee g'ad, en die zoowel op d'n akker as aan tafel d'r manneke staat, gewoonlijk meer lijkt op 'nen recht-overend-staanden rollade dan op 'n modepoppeke, dan voelde wel, hoe Rutten al die ,,rollades" teugen 'm in 't hamas hee gejaagd. En dat ie gin 6en stem krijgt van 't rollade-korps, da's zoo vast as 'n huis! 't Is dan ok 'n stomme streek, en daar is ie gauw mee geprezen. As g'oew eigen uit- gift veur landbouwspeesjelist, dan motte toch zekers weten, da-d-'n boerin de talje heet van groote maat, en da-ge n&t mot doen of ge da nie ziet! Trui heet er ok nog 'nen baard brj van wit- te vArkensharen, maar denkte nouw soms da'k ze veur d'ren verjaardag 'n scheermes kedoo geef? Om de grootste ruzie te krijgen, amico. Lot maar groeien! Neee, as g'in de pollitiek zit, blijft dan van de wefkes af. Daar haalde altij 'nen das aan. (Nog wel buiten de pollitiek, dikkels!). Ge zie-g-et aan Aanmeloelah. In Afgatiestan emmen ze nouw vier koningen. Brikte over de koningen den hals! Vechten ze as kwaaie honden en doen ze als maar afstaand. Aan meloelah veur Inaja moela en Moella wder veur Loela. Net as 'n klein manneke, da zoo g£re van de werme sjeklademelk zou snoe- pen en tellekens perbeert en bang is om z'nen mond te verbraanden en dan z'n broerke weer de kan veurhouwt om te zien of hij er soms 'n tong aan verbraant. As de melk op slok is, gaan ze 'r allebei om knokken. Let er op, amico. Dan slaan Loellah en Moellah mekaar de oogen uit. Kom, veur ik in de pollitiek verzeil, ik gaai er afscheien. Anders komt er verloopig nog gin end aan. M'n beenen worren al wa ge- moeieger, ik gaai 't land 's op. Amico veul groeten van de Rollade en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRA „MISS HOLLAND". Men meldt aan de N. R. Crt. uit Amsterdam: Maandagavond traden op het tooneel van het theater Tuschinski, in het gekleurde licht van schijnwerpers, de bloem van Holland's vrouwelijk schoon, van Nederland's mooiste meisjes, uit wie een jury, bestaan.de uit Jan Sluijters, Martin Monnickendam, jhr. Jan Feith, Louis Saalborn, Rie Cramer en Mr. Keuls, „Miss Holland", onze nationale schoon- heidskoningin, zou proclameeren. Uit de twaalf jeugdige schoonen, waaruit de jury de keuze overhield, is tenslotte mej. Koopmans te Zaandam uitverkoren als de schoonste om te Parijs mede te dingen naar d'en titel van „Miss Europe", die het dan voor ons werelddeel in Amerika tegen de Ameri- kaansche koninginnen op zal nemen. Jhr. Jan Feith deelde de uitspraak van de jury mede, tooide Miss Holland met een sjeip in de na tionale kleuren en wenschte haar onder dave- rende toejuichingen van het publiek, hetwelk het met de keuze der jury volkomen eens bleek te zijn, geluk. De tweede, derd'e, vierde en vijfde prjjs zijn toegekend onderscheidenlijk aan de dames Mat- meijer, Amsterdam; Zadik, Amsterdam; Wilde, Rotterdam en Westerveld, Nijmegen. DE GRAMOFOON IN DEN VERKIEZINGS- STRIJD. In een verslag van. Het Volk van de gewes- telijke vergadering der S.D.A.P. in Limburg lezen wij „Ten slotte werden nog als proef eenige gra- mofoonplaten afgedraaid, met propagandaver- kiezingsredevoeringen van Albarda, Oudegeest, Vliegen en anderen, die buitengewoon duidefijk verstaanbaar bleken en die met de a.s. verkie- zingscampagne een nuttig effect zullen sor- teeren". Voor den verkiezingspropagandist, die zich het vuur uit zijn sloffen liep om de kiezers naar de stembus te trekken was het reeds door de invoering van den opkomstplicht zooveel ge- makkelijker gemaakt. Het extra-parlementaire kabinet en de geringe uitzichten op de herle- ving van een parlementaire meerderheid be- loven voor de aangtaande verkiezing nog min der animo in den strijd. En nu die gramofoon: de verkiezingspropagandist in zijn clubfau- teuil. Geef mjj maar Caruso! N.R.Crt. DOLLE KOE. Dinsdagmorgen om acht uur is een dolle koe in de Boezemstraat te Rotterdam tegen een 33jarige dienstbode M. S., wonende Boe- zemlaan, geloopen; het meisje kreeg een lin ker dijbeenfractuur en is in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. De koe is door een onbekend gebleven man opgevangen en aan een boom vastgebonden, een slager heeft haar met een schietmasker gedood, waarna het dier naar het abattoir is vervoerd. De eigenaar is onbekend. KANAALDIJK DOORGEBROKEN. Tengevolge van de rioleeringswerken langs den dijk van het Wilhelminakanaal aan de* Oosterwijksche baan te Tilburg is Maandag avond omstreeks 9 uur deze dijk over een breedte van ongeveer vier meter doorgebro- ken. Een uitgestrektheid van 10 hectare land is onder water komen te staan. Onder leiding van de brandweer is men druk bezig geweest bet gat met zakken zand te stoppen. EEN DAPPERE REDDING. De Fransche bladen zijn vol lof over de dap- pere manier, waarop tie bemanning van het s.s. Dordrecht in de Middellandsche Zee, ondanks een booze zee, de inzittenden van een in nood verkeerend Goliath-vliegtuig gered heeft. De Quoaidien merkt naar aanleiding van dit gelukkig geeindigde treurspel op: De Fran sche vliegerij wordt den laatsten tijd door het ongeluk achtervolgd. In de handels- zoowel als in de ver.bindingen boven de zee volgt bet eene op het andere. En het blad laat zich uit Mar seille bee reiaas semen, hoe des naciits het ra diogram van de Dorarecnt opgevangen werd, dat een overeenkomst.g benefit van ue Goliath had geboord, vo'igens hetwelk dat toestei in hac'heiijken toestand veraeerde en dnngend huip behoefde. Het was toen op een 40 A.M. ten Z. wvan Marseille. Daar de Dordrecht er- by meldde, dat de zee zoo hoi stond, dat het scnip het vliegtuig met kon naderen, nam de ovemeid te Marseille alle maatregelen, om het te huip te komen. het uitJbrengen van een schip duurde echter een tijd en toen het ge- reed was, stak een mistral op, die voor het lot der passagiers van de Goliath deed vreezen. Voordat echter het schip ter plaatse kon zijn, kwam in den ochtend een tweede draad- looze telegram van de Dordrecht, waarvan ge- zagvoerder en bemanning volgens de Quotidien in schoone toewijdmg die menschen niet aan hun lot hadden willen overlaten. Ondanks het groote gevaar dat de redding inhield, had het niet geaarzeld de Goliath te nadeien. Het zette een sioep uit, brooze notedop op de woedende baien, die verscheiden pogmgen moest doen alvorens de aviateurs te bereiken, welke wer den geslingerd op de golven, waarop de span- ten en dry vers het nog, voor hoe lang?, hiel- den. Het was een bewonderenswaardige strijd tegen de zee. Op een bepaald oogenblik kon men duchten, dat niet alleen de bemanning van het watervliegtuig, maar ook die van de sioep, zou worden verzwolgen. Ten slotte kon- den de moedige zeelui de anderen aan boord nemen. Naar men weet, moesten ze het toe stei aan zijn lot overlaten. EEN KRANIGE REDDER. Bij het spelen op het jaagpad langs den IJsel te Kampen gleed een negenjarige jongen door de gladheid uit en schoot in de rivier, waar hy dadelijk met den stroom afdreef. Een twaalfjarige jongen, C. Spaan, bedacht zich geen oogenblik. Dadelijk sprong hij in het ijs- koude water. Met een paar slagen had hy den drenkeling bereikt, pakte hem vast en trok hem naar den oever, waar de andere jongens redder en geredde op het droge hielpen. OP DE SCHAATS NAAR SCHOOL. Door de eigenaardige weersgesteldheid, dat het tegelijk hard vriest en regent, zijn d'e Zwolscbe straten en trottoirs ijsvlakten, waar- door het verkeer ten zeerste wordt belemmerd. Een vrachtauto, welke op den Pannekoekendijk slipte, bleef nog juist boven het water han- gen, tegengehouden door een ijzeren paal. De kinderen uit de omgeving van Zwolle gingen per schaats naar school. Op de groote verkeerswegen in de omgeving van Zwolle staat het verkeer geheel stop. Te Den Hulst gleed een auto in een sloot; het liep echter zonder persoonlijke ongelukken af. BRAND. Vrijdagmiddag te kwart voor zes is in de Kon. Stearinekaarsenfabrieken te Gouda brand uitgebroken. Het vuur ontstond in de vetzuurafdeeling, waar loodgieters werkzaam- heden aan een der kuipen hadden verricht. De houten bekleeding dezer kuip vatte vlam, waardoor een groot gevaar voor de geheele fabriek ontstond. In deze afdeeling bevinden zich namelijk nog drie zulke kuipen, welke alle gevuld waren met 2000 liter olie en vet. Onmiddellijk toen het vuur werd ontdekt, werd groot alarm gemaakt en binnen enkele oogenblikken gaf de fabrieksspuit, met twee stralen water, terwijl spoedig daarop de ge- meentebrandweer met motor- en stoomspuit en heel haar materiaal op de plaats des on- beils aanwezig was. Met een tiental stralen werd het vuur, dat reeds emstige afmetingen dreigde aan te nemen de vlammen sloegen reeds uit den schoorsteen van het groote dak met alle kracht bestreden. Na een uur hard werken was men het vuur meester. De schade is niet groot, zij beperkt zich in hoofdzaak tot de leege kuip en wordt door verzekering ge- dekt. INBRAAK. Dinsdagnacht is ingebroken in een kantoor en bergplaats van de Edelmetaalbedrijven Van Kempen, Begeer en Vos aan den Middensteiger te Rotterdam. Uit de vitrines van de bergplaats is voor een waarde van 5000 aan zilveren voorwerpen, voornamelijk lepeLs, vorken en visehcourverts gestolen. Bergplaats en kantoor zijn gelegen in een perceel waarin ook andere kantoren zijn gehuisvest en waarvan de bui- tend'eur vrijwel den geheelen dag openstaat. Vermoedelijk heeft men zich laten insiuiten en zich in een van de vertrekken van het kan- toorgebouw verborgen, wat niet moeilijk moet zijn gevallen, omdat op de tweede verdieping verschillende kantoren leegstaan. Men neemt aan, dat er meer dan een persoon aan het werk is geweest en houdt rekening met de mo- gel ijkheid dat men 's avonds, nadat de kanto ren gesloten waren, een of meer medeplichti- gen heeft binnengelaten. Van het op d'e eer- ste verdieping gelegen kantoor van de Edel metaalbedrijven heeft men een paneel wegge- nomen en zich.door de vrijgekomen ruimte toe- gang verschaft. Dit kantoor geeft direct toe- gang tot de bergplaats en uit de daarin aan- wezige vitrines heeft men die voorwerpen uit- gezocht en gestolen, die gemakkelijk konden worden meegenomen. Het ontvreemde zilver moet een gewicht hebben gehad van 30 a 40 kilogram. Door de buitend'eur kon men het gebouw weer ongestoord verlaten. Toen des morgens het personeel het kantoor wilde bin- nengaan merkte het aanvankelijk nog niet, dat er was ingebroken, omdat de dieven eeri mat voor de deur hadden geplaatst om de ruimte, ontstaan door het weggebroken paneel te verbergen. Eenmaal binnen zag men echter de vitrines openstaan en begreep men, wat er was gebeurd. De inbrekers moeten met hand- schoenen aan hebben gewerkt. HET DRAMA TE ROMFORD. Te Romford zijn een zoon, een dochter, een neef en een nicht van een gepensionneerd politie-beambte met afgesneden hals gevon- den, terwijl de beambte zelf verdwenen was. Uit nadere bizonderheden in de Engelsche bladen blijkt, dat de slaohtoffers kinderen wa ren van twee tot zes jaar. Men vond ze in een schuurtje bij Romford liggen, geheel ge- kleed. Blijkbaar zrjn ze door den dader opge- wacht toen ze uit school kwamen. Het vin- den der lijkjes was het gevolg van een briefje dat op een politiebureau van Romford be- zorgd werd door een jongen, die zeide het van een man aan het station gekregen te hebben. Bij de schuur werd het lemmet van 'n scheer mes gevonden. De verdwenen oud-politiebeambte was in dienst geweest bij de Londensche politde. Hy was aan het hoofd gewond toen hy door een brandweerwagen werd aangereden by een po- ging om een vrouw voor overreden te worden te behoeden. Na zijn ontslag uit het zieken huis was hy gepensionneerd en was hij een tijdlang in een tehuis voor geesteszieken ver- pleegd. VIJFDUIZEND PERSONEN DAKLOOS. De hevige brand, die in de Grieksche Tata- vla-wyk te Constantinopel heeft gewoed, heeft ongeveer duizend huizen in de asch gelegd, waardoor 5000 personen dakloos zijn gewor- dem. De blusschingswerkzaamheden waren in de dichtbevolkte wijk zeer moeilijk, daar een hevige sneeuwstorm het vuur aanwakkerde. Er zijn eenige slachtoffers, doch him aantai staat nog niet vast. De getroffen wij is dioht bevollct, hoof da*- kelijk door arme Grieken, die Turksch onder- daan zijn geworden en tot den kleinen arbei- dersstand behooren. De ellende voor de getroffenen is nog rer- groot doordat het de koudste nacht is ge weest van dezen winter. Gedurende twee dagen heeft het te Constantinopel gesneeuwd, zoodat de sneeuw eenige c.M. dik op de stra ten ligt. Het was vreesedijk om aan te zien hoe kleine kinderen, uiterst dun gekleed, een schuilplaats zochten in de kasten, die uit de brandende huizen waren gered. Overal ziet men vluohtelingen, die hun armzalig huisraad in veiligheid brengen, daar het gemeentebe- stuur genoodzaakt is geweest alle huizen in de geteisterde wijk te laten ontruimen. De oorzaak van den brand is nog onbekend, doch de politie is van meening, dat hij is uit gebroken in een clandestiene distilleerdery. Vergadering van Woensdag 30 Januari 192®, des avonds 7 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, L. J. Geelhoedt, D. Scheele, P. van Cadsand, C. A. Verlinde, A. de Bruijne, P. F. de Bakker, H. J. Oolsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, C. van den Bulck, D. van Aken en W. Bedet. De VOORZITTER opent de vergadering. Aan de orde komt: 1. Ingekonien stukken. a. Een sdhrijven van P. Fijn van Draat, dat hij zijn benoeming tot lid van de Com- missie van Toezicht op het Middelbaar Cto- derwijs aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van A. A. Leenhouts te Oostzaan, dat hij zijn benoeming tot hoofd van de M. U. L. O -school aanneemt en hij 1 April zijn betrekking kan aanvaarden. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Herstemming over het voorstel tot rer- nieuwing der bestrating van de N«ord- straat met koperslakkeien. Burgemeester en wethouders schryven bet volgende Hoewel in de eerstvolgende vergadering van Uw College alleen maar gestemd moet worden over het voorstel betreffende eene andere verharding van de Noordstraat, stellen wij er toch prys op, Uwen raad mede te deelen, waarom wij alsnog met dat nieuwe voorstel zijn gekomen. Op Maandag 21 Januari j.l. is door den heer wethouder van openbare werken met den gemeente-bouwmeester eene bespreking gevoerd met een vertegenwoordiger der firma Pelt Hooikaas te Rotterdam, by welke ge- legenhei# genoemde heeren tot de overtuiging zijn. gekomen, dat koperslakkeien voor eene bestrating als de Noordstraat veel beter zjjn dan klinkers. Wel is de aanleg duurder, maar de klinker is al lang versleten, als de koperslakkei nog ongeveer geen slijtage ver- toont. Juist in verband met het veel 1 anger bestand zijn van de koperslakkei is het werk dan ook voor de gemeente voordeeliger. Hier- bij komt nog, dat bedoelde kei eene zeer mooie gladde bedekking geeft, gemakkelflk uit de straat kan worden gelicht, wanneer dit bij het leggen van rioleering noodig'ls, vergeleken hij de klinker geen onderhoud vergt en bovendien iets wat voor eene nauwe straat als de Noordstraat van belang is, ge- luidloos is. De gemeente Middelburg die sinds jarem deze kei heeft liggen in de Lange Delft is daarover zeer tevreden. De begrooting der kosten van de Noord straat met trottoirs wordt dan f 18.170 ge>- speclficeerd als volgt: Bestaande stoepen uitbreken en 1350 M2. keibestrating uitbreken en vervoeren 650 Ml. rechte trottoirbanden 12/25 c.M. leveren en plaatsen a 4 per Ml. 70 Ml. gebogen trottoirbanden 12/25 c.M. leveren en plaatsen h f 5.per Ml. 800 M2. trottoirtegels 30/30/5 c.M. leveren en leggen h 1,80 per M2. 1350 M2. koperslakkeien 16/16/13 c.M. leveren en leggen k f 9. per M2. Bywerken van gebouwen en be- stratingen Leveren en verwerken van zand 12 gegoten ijzeren straatsyphons onder trottoirs a 40. vervoe- 300.- 400. 2600. 350. 1440 12150. 200. 250. 480. 18170. Van uit bedrag is in de begrooting 1929 gebracht uit gewoon 6300. Aannemende, dat gedeputeerde staten dit bedrag niet ge vonden willen hebben uit eene geldleening, is nog noodig f 12.000, welk voile bedrag o.i. alleen uit eene geldleening te vinden is. De heer HAMELINK vraagt of mogelyk de behandeling van dit punt niet opnieuw aan de orde kan worden gesteld en de discus- sie hierover te heropenen, om reden de be strating van de Noordstraat niet op de vorige agenda heeft gestaan. De VOORZITTER antwoordt, dat in de vorige vergadering de bestrating van de Noordstraat uitvoerig besproken is en bur gemeester en wethouders gemeend hebben aan de leden alsnog een overzicht te zenden voor het verkrijgen van een juist beeld van de uit te voeren werken, zoodat er geen reden is niet tot stemming over te gaan. De heer DE BAKKER zou ook over het gebruik van koperslakkeien nog iets willen mededeelen en de mogelijkheid bestaat toch, dat men na ingelicht te zijn, tot een ander inzicht over het gebruik dier koperslakkeien komt. De heer COLSEN siteunt dit voorstel van den heer Hamelink. Wij hebben de vorige maal alleen een toelichting gehad, maar geen afschrift, zoodat elk ra-adslid zijn oordeel over dit punt niet kon vellen. Nu eerst wordt een nadere toelichting aan den raad gezon- den, maar dit is, hoewel hij er dankbaar voor is, mosterd na den maaltijd. Er is wel dege lijk alle aanleiding voor om opnieuw dit punt in behandeling te nemen. De VOORZITTER zal het voorstel van den heer Hamelink om opnieuw de discussie over dit punt te openen, in stemming brengen. Dit wordt aangenomen met 10 tegen J stemmen. Voor stemmen de heeren Scheele, Van Cad sand, Verlinde, De Bruyne. De Bakker, Col- sen, Hamelink, Van Driel, Van den Bulck en Bedet; tegen stemmen de heeren Geelhoedt, Van Aken en De Jager. De heer DE JAGER zou willen vragen at men de discussie kort wilde maken, natuur- lrjk niet om eenige rnvloed uit te oefenen, maar hij moet beslist om 8 uur de vergade ring verlaten. De heer HAMELINK gelooft niet, dat het-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6