ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8331 69* Jaargang Vrijdag 1 Februari 1929 Tweede Blad. AiaH^eiTSPRUS: B1NNENLAND. BUITENLAND. tyuop dnaifr'C LANDBOUWBERICHTEN, V^Bd5ttN« /M5. ™«°toeenUn"ie„®US pi" maanden h."ppes. - Abo.nemen.en voor he. bni.enland alle.n bij voomi.be.alin,. Dit blad vcrschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. een nieuw pronunciamiento in Spain je. TER NEUZEN, 1 FEBRUARI 1929. RECHTSZAKENL rMGEZONDEN MEDEDEELTNGEN ISSHE II m MniBiwTi'i—wwrHr^ D rp M/vHTon fr npr nnst f 1 80 oer 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post f 6,60 per jaar DE DREIGENDE CRISIS IN DE SUIKERINDUSTRIE. ©e Kamer van Koopbandel en Fabrieken voor West-Brabant bad tegen Woensdag- middag in het Thalia-gebouw te Bergen op Zoom een vergadering uitgeschreven, waarrn de aandacht werd gescbonken aan de drei- gende crisis in de suikerindustrie en baar gevolgen voor dit gedeelte der provincie. Dc belangstelling voor deze bijeenkomst waarop een zestal sprekers het woord voer- de, was buitengewoon groot. Zij werd behalve door de vertegenwoordigers van de Ministers va* Binnenlandsche Zaken en Landbouw en Art>eid, Handel en Nijverheid, de heeren I. G. J Kakebeeke en F. J. H. Heringa. bijge- woond door nagenoeg alle burgemeesters uit de naaste omgeving, vertegenwoordigers der Kamers van Koopbandel in Noord-Brabant eB Zeeland en van tallooze organisaties. De Oammissarissen der Koningin in de beide provincies, aismede Ged. Staten van Noord Brabant, zonden bericht van verbindering. De volgende motie werd met algemeene atammen aangenomen: De vergadering van belanghebbenden bij de beetwortelcultuur en de suikerindustrie in het gebied der Kamer van Koopbandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant, vergaderd op 30 Januari 1929 te Bergen op Zoom onder de leiding dezer Kamer, gehoord de besprekingen over bet gevaar voor inkrimping der cultuur en der' industrie, en over de belangen, welke verschillende be- volkingsgroepen bij het onverminderde voort- bestaan deizer cultuur en dezer industrie heb- ben, spreekt als hare meening uit, 0 dat in 't bijzomder door de alom tpege- paste bescherming er emstig gevaar bestaat voor een belangrijke inkrimping der beetwor telcultuur en der suikerindustrie in Neder- Land, dat het verdwijnen van een belangrijk ge deelte dezer welvaartsbronnen zoowel voor de landbouwers als voor de arbeiders, midden- utanders, schippers, industrieelen en andere groepen der bevolking, ernstige gevolgen en belangrijke schade zou tengevolge hebben. dat het verkeerd is, waar zulke belangen op het spel staan, en waar de algemeene toe- stand z66 duidelijk is, om te blijven over- leggen over de vraag, of de toestand van ge vaar wel op het uiterst bereikbare punt ge komen is, zonder dat onherstelbare schade is aangericht, dat bovendien bij het tot stand komen der conventie de waarde der coriventie voor Nederland vermoedelijk afhankelijk zal zijn van den toestand, waarin de Nederlandsche industrie zich op dat oogenblik bevindt, dat dus tot handelen moet worden overge- gaan, voordat deze schade is aangericht en de bereikbare en voor de hand liggende mid- delen terstond moeten worden aangewend om het gevaar voor aanmerkelijke inkrimping van cultuur en industrie te weren, en verzoekt aan de Kamer van Koophan- del en Fabrieken deze motie ter kennis te brengen van de regeering en aan de leden, der Staten-Generaal. ■EN RADIO-TOESTEL EEN NOODZAKE- LIJK LEERMIDDEL In den gemeenteraad van Gouda kwam aan <1« orde een voorstel van Burg, en Weth. om afwijzend te beschikken op een verzoek van de vereeniging voor oprichting en instandhou- ding van christelijke scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs, waarbij gevraagd werd om geld beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een radio-toestel. Burg, en Weth. grondden hun afwijzend advies op in- terpretatie van art. 72 der lager onderwijs wet, zooals deze is neergelegd in een tweetal, in den loop van 1927 tot stand gekomen Konink- lyke besluiten. Het afwijzend voorstel werd net algemeene stemmen aangenomen. Er werd door een der raadsleden medege- deeld, dat het bestuur van de vereeniging de ze zaak in hoogste instantie zal doen uitma- ken, omdat er in deze nog geen uitspraak is. De wethouder van onderwijs, de heer Sander (s.d.) merkte nog op, dat het er om gaan zal, of een radio-toestel al of niet gerekend moet worden tot de noodzakelijke leermiddelen. BE NIEUWE BELGISCHE VIJFFRANC- STUKKEN. De nieuwe geldstukken van 5 francs, in nik- kel, welke ingevolge het Maandag door den ministerraad genomen besluit, na bekrachti- ging door het parlement, dit jaar nog in om- ioop worden gebracht, zullen zeer waarschijn- lijk bestemd blijven voor het binnenland. Er zou dan ook aan gedacht worden om de eerst voorgestelde formule, welke op de keerzijde moet komen te staan: „Goed voor 1 Belga of 5- Francs" te vervangen door de woorden: „Goed voor 5 francs". Voor de voorzijde zal de beeldenaar van koniilg Albert, voorkomend op de huidige een- en tweef rands stukken, wor den gebruikt. De datum van uitgifte zal vermoedelijk door het parlement worden vastgesteld. EUPEN EN MALMEDY. De Manchester Guardian wijdt een beschou- wing aan de kwestie van Eupen en Melmedy en wijst er op, dat er aan Duitsche zijde steeds bezwaren hebben bestaan tegen de wijze, waarop de vroegere Duitsche onderdanen in Bupen en Malmedy zijn behandeld. Het blad zet vervolgens uiteen dat de overgang van Eupen en Malmedy aan Belgie niet anders dan een annexatie is geweest en dat de in 1920 gehouden volksstemming bedrog is geweest, waarvan de uitslag door den Volkenbond tot zijn schande is bevestigd. Het Engelsche blad herinnert vervolgens aan het eenige jaren ge- leden opgekomen plan om de beide districten door Duitschland te laten terugkoopen, een plan, dat in Belgie heel wat steun vond, maar welks uitvoering door Poincare werd ver- i ijdeld De Manchester Guardian spreekt ten slotte de hoop uit. dat in een minzamer periode dan wij t'hans beleven de terugkoop alsnog zal mogelijk zijn en dat dan de bewoners van de twee gebieden kunnen terugkeeren tot Duitsch- land, waarvan zij op onrechtmatige v. ijze zijn afgescheiden. Niet aile mil.tairen in bpanje kunnen zoo hai.U.g revoiur.e maxen als Primo de Riviera, he legenwooruige dictator, het in 1923 aeed, men luj met een goea geiuxten slag een emde maaxvte aan het steisei aat in bpanje seaeit 16/0 oestaan hau. xweornaai, sennjii ue in. R. Git., heboen Spaansche artillerie-regimenten net mi ai oeprociu, in Septemoer 192b en nu weer, en oe iaatste pog.ng iykt al evenzeer nnslukt als de eerste. lvien moec in Spanje na- tuuriytc aityd rekemng houden met het be staan van ue censuur, die siecnts de haar wei- gevaiiigo berichten dooriaat, maar indien de Deweg.ng uer artillerie-regimenten, geiijk de vonge maal, geheel op zicnzeif staat en geen steun heett by de rest van het leger, is het voikomen Oegrypelijk, dat zij, zooais Primo de Rivera beaend maaat, tot mets heeft geleid. Dan is weer dit pronunciamiento met meer dan een demonstrate in menigte geweest om de aandacht te vestigen op de bijzondere grie- ven der artiileristen. De artiiierie-olticieren in Spanje vormen meerendeels een corps met trotsch standsbe- wustzijn, daar het voigens de traditie uit adel- lijke en zeer gegoede standen wordt samen- gesteld. Het staat hardnekkig op zijn oude voorrechten en daardoor was het reeds in 1926 in open botsing met de regeering gekomen over een nieuwe regeling van de officiersbe- vordermg. Pruno de Rivera wilde haar in overeenstem- ming brengen met die bij de rest van het le ger. Het nieuwe stelsel waarbij verdienste meer gewicht in de schaal legt dan de voigorde op ue rangiest, was met naar den zin van de ar tiileristen. In 1926 was de Rivera van de mui- terij der artillerie-regimenten zoo geschrokker. dat hij zijn ontslag aan den Koning vroeg, wat deze echter weigerde. De Koning besliste dat de regeering zich met door oproerige officie- ren de wet icon laten stellen (noewei Primo de Rivera vroeger aezelfde methode toegepast had) en verieende verder zijn tusschenkomst om de artiileristen tot bedaren te brengen. Er zijn toen zekere toezeggingen gedaan voigens welke met de oude voorrecnten toch nog reke- ning zou gehouden worden, maar daar schijnt op den duur niet meer van gekomen te zijn, want de ontevredenheid heeft opnieuw een uitweg gezocht. Primo de Rivera is deze tweede maal niet meer van het pronunciamiento geschrokken. Hij heeft dadehjlc den sterken arm gebruikt en dat dit mogelijk was, bewijst op zichzelf al dat men niet met een algemeen verzet van alle wapens te doen had. Het langst heeft nog het artilierie-iegim^nt te Ciudad Real, een garni- zoensplaats van 15.000 inwoners, op ongeveer 150 K.M. ten Z. van Madrid, tegenstand kun nen bieden. Maar thans is het een generaal aan het hoofd van drie bataljons mogen gelukken de orde ook daar te herstellen. In de goed vijf jaar van zijn regeering heeft Primo de Rivera nu twee soldatenoproepen en een revolutionaire poging van de Cataloniers die in de Fransche Pyreneeen voorbereid was, te onderdrukken gehad. Alle drie deze po- gingen stonden echter op zichzelf en een cen- trale organisatie ontbrak. De Nationale Ver gadering die door den dictator in zekeren zin als veiligheidsklep is ingesteld, toont intus- schen nog altijd de gedweeheid van een raad- gevend lichaam en er zijn voorloopig geen teekenen dat het nieuwe regime emstig be- dreigd wordt, wat wel zijn reden in het lijd- zame karakter van het volk zal hebben en verder in de overtuiging dat de dictatuur toch ook streeft naar terzijdestelling van vele oude misstanden. De pronunciamiento's der artii leristen hadden daarentegen ten doel zulke misstanden te helpen bestendigen. DE BURGEUOORLOG IN AFGANISTAN. Het wordt steeds duidelijker, schrijft de N. R, Crt., dat de toestand in Afganistan nog niet geconsolideerd kan worden, voordat de strijd om den troon en de algemeene erken- ning van dengeen die hem bezetten zal, met de wapens is uitgevochten. Te Kaboel ge- draagt Batsja Saquao, anders gezegd emir Habiboella, zich als de vorst van het land, wat hij niet is, ook al zetelt hij op het paleis en heeft hij er zijn standaard op geheschen. Zijn aanhangers die hem volgden toen hij de aanvoerder van het verzet tegen Amanoella's hervormingen was, zijn voor een groot deel van hem afgevallen nadat Amanoella af- stand gedaan had en naar Kandahar uitge- weken was. Het is iets anders den leider van een opstand te volgen, dan hem als vorst te erkennen. Van de verkiezing van den vorst en de beslissing over den regeeringsvorm door een Afgaansche dzjigra (vergadering van notabelen), welke v66r den intocht in Kaboel op Batsja Saquao's program stonden, is niets gekomen en hij heeft, zoodra de Koning verdreven was, den troon eenvoudig geusurpeerd. Van het Afgaansche volk dat pas getoond heeft zoo sterk aan de traditie te hechten, lijkt het veel gevergd, een Pers als gebieder te erkennen, daargelaten nog de bezwaren die de stand der priesters, stam hoofden en edelen tegen zijn gerlnge afkomst heeft. De macht van emir Habiboella reikt stellig niet ver en men voorziet daarom dat hij spoedig zijn nieuwe positie weer prijs zal moeten geven, temeer daar hij voor Moskou persona ingrata is. Amanoella die nu weer door de bevolking van Kandanar en de omwonende stammen tot koning is uitgeroepen, bezit waarschijn- lijk evenmin de macht om zich buiten dit gebied te laten gelden. De onpopulariteit van Habiboella moge op het oogenblik zijn kansen verbeterd hebben, toch is het twijfel- achtig, of het wantrouwen tegen zijn hervor- mingsgezinde neigingen zoo snel zal verdwij nen, dat hij opnieuw van het veilig bezit van zijn troon verzekerd zaJ zijn. Inmiddels wordt de naam van een nieuwen pretendent naar den troon genoemd, die van Ali Ahmed Chan, den vroegeren gouvemeur van Kaboel. Hij zou met zijn krijgslieden op de hoofdstad aanrukken om Habiboella te verdrrjven. Het strengste gedeelte van den winter moet in Afganistan echter nog komen en zoolang het geen voorjaar is, kunnen er, naar men blijft meenen, nog geen beslissende krijgsbedrijven verricht worden. De buitenlandsche legaties veiwachten een tijd van groote troebelen en hebben daarom besloten met al hun onderdanen uit Kaboel te vertrekken. Totnogtoe is den vreemdelin- gen te Kaboel geen haar gekrenkt, maar de strijd dreigt verwoeder te worden en de bui tenlandsche mogendheden willen zich bijtrjds aan het risico onttrekken, om ten gevolge van een moord op of plundering van hun on derdanen in den strijd gewikkeld te worden. In Engeland is men stellig den moord op den Britschen resident en zijn metgezellen in 1879, een even woeligen tijd als nu, nog niet vergeten. Voor Groot-Brittannie blijft het de beste politiek om aan de Britsch-Indisohe- grens wacht te houden, tot de strijd in de eene of andere richting beslist is. Vermoe delijk zal alleen de vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie het zoo lang mogelijk te Kaboel trachten uit te houden, want juist wanneei de andere diplomaten vertrokken zijn, wordt de gelegenheid voor Moskou zooveel te gun- stiger om op den loop der gebeurtenissen in- vloed te oefenen. trische stroom in de vlasserijen, deelde de voorzitter mede, dat de reductie ad 5 cent per K.W.U. ultimo Februari teneinde loopt, doch dat het bestuur gemeend heeft de Regeering per adres te moeten bewegen, dezelve weder- om voor een jaar te verlengen. Bedoeld adres werd door den secretaris voorgelezen, evenals een schrijven aan het gemeentebestuur, be- treffende spertijden enz., welke beide stukken de voile instemming der vergadering weg- droegen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gev^llen van besmettelijke ziek- ten over de week van 20 tot 26 Januari in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Aar- denburg 1. Diphtheritis: St. Annaland 2, Goes 4. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid geko men. DUIVENDIEFSTAL. De huisbewaarder van de tijdelijk onbewoon- de villa „Eiderschans", staande onder de ge- meente Aardenburg, welke toebehoort aan den ingenieur K., kwam een dezer dagen, toen hij en Wolfert te Hoek terwijl de heer O. Steijaert te Hulst als secretaris-penningmeester werd herbenoemd, en tot lid van den Itaad van Toe- zicht werd gekozen de heer G. Verwilghen te Hulst. Na de rondvraag hield de heer Van Asperen Vervenne, hoofdconsulent van de pluimveeteelt te Den Haag eene causerie over de pluimvee teelt, waarbij hij speciaal de broedmachine en de kunstmoeder behandelde en de noodige aan dacht vroeg voor de inrichting der kippenhok- ken, waarvan hij enkele modellen, die aan de daarvoor te stellen eischen voldoen. vertoonde. OVERSLAG. De gemeenteraad besloot afwijzend te be schikken op een uitnoodiging van Ged. Staten om de jaarwedde van den gemeenteveldwach- ter met f 100 te verhoogen. De jaarwedde met vergoeding voor vrrje woning en Wee ding werd voor deze kleine gemeente vol- 1 doende geacht. Ook werd besloten niet in te gaan op het voorstel van het Gedep. college in zake af- DRANKWET. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is een Drankwetvergunning inge- trokken op grond van gelegenheid geven tot plegen van ontucht. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Gisteravond trad voor de A.-R. kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" in de Geref. Kerk alhier op het lid der Tweede Kamer, de heer J. Schouten, van Rotterdam, tot het houden eener rede in verband met de a.s. verkiezingen. De opkomst was redelijk. Door vertraging in de reis werd het geduld der aanwezigen ruim een half uur op de proef gesteld. Nadat de voorzitter, de heer D. Scheele, de vergadering met gebed en een woord van welkom had geopend, hield de heer Schou ten zijn rede tot uiteenzetting der A.-R. be- ginselen. Een politieke partij zegt spreker - heeft tweeerlei roeping: een naar de zijde van de Regeering en het Parlement en een naar de zijde van het volk. Het gaat niet in de allereerste plaats om het aantal vertegen woordigers in de Kamers, maar om het re- sultaat van den arbeid dier vertegenwoor digers. De geschiedenis is daar om te bewij- zen, dat uit verlies meermalen winst voor de A.-R. partij geboren werd. Als voorbeeld noemt hij het onderwijsvraagstuk. Immers, uit de aanneming der wet Kappeine van de Copello in 1878 werd geboren het schitterend geslaagde Volkspetitionement en hoewel dit geen directe winst opleverde, ging toch daar door in vervulling hetgeen Dr. Kuyper toen profeteerde, n.l. dat Nederland over 10 jaar een Christelijke regeering zou hebben. In werkelijkheid is dus uit de nederlaag van 1878 geboren de overwinning op de liberalis- tische tyrannie. Spreker komt daama tot het program van actie der A.-R. partij en somt daaruit o.a. op: De wijze van handhaving van het Gezag en van het Recht; De huwelijkswetgeving; De verhouding der Overheid en onderwijs; De verhouding van Overheid en volk; De handhaving onzer nationale zelfstan- digheid; enz. Hoewel strijd tegen oorlog als zoodanig christenplicht is, waarschuwt spreker emstig tegen het gevaarlijk drijven naar eenzijdige ontwapening. Met een opwekking tot getrouwheid aan het A.-R. beginsel sloot spreker zijn met aan dacht aangehoorde rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkelen gebruik gemaakt, die door den heer Schouten uitvoerig werden beantwoord. Met een woord van dank aan den heer Schouten voor zijne boeiende rede en aan de opgekomenen sloot de voorzitter de verga dering, nadat de heer Schouten in dankge- bed was voorgegaan. BRAND IN DEN HOOGLANDPOLDER. Hedenmorgen omstreeks half 6 werd brand ontdekt in ae schuur op de hofstede van den landbouwer Jac van Laarede Maat in den Hoogiandpolder, gemeente Ossenisse. De schuur met inhoud, wagenhuis en een bijschuur zijn een prooi der vlammen geworden. Behalve den geborgen oogst werd de inventaris door de vlammen verteerd en ook 25 balen kunstmest. Voorts kwamen 6 varkens in de vlammen om. Het is gelukt de paarden en koeien nog tijdig uit de brandende schuur te halen. VLASSERSVEREENIGING. In de Zondag gehouden algemeene jaarver- gadering van de R.K. vereen. van Vlassers „St. Jansteen", bevond zich, naar Zel. meklt, onder de ingekomen stukken een schrijven van het Departement van Binnenl. Zaken en Land bouw, waarin de Minister het betreurde, dat er noch te St. Jansteen, noch te Koewacht zoo weinig gevoeld werd voor mechanisatie van het viasbedrijf. De pastoor, geestelijk adviseur der vereeni ging, wees er op, dat, waar de regeering heenwijst naar mechanisatie en verdere mo- derniseering van het viasbedrijf, en men van den anderen kant den tijd daartoe nog niet ge komen acht, het bestuur toch zijn best behoort te doen, om door het verzamelen van gegevens welke duidelijk aantoonen, dat de tegenwoor- dige werkwijze in deze streek nog de beste is, de regeering te overtuigen, dat mechani satie hier nog niet op zijn plaats is. Ten opzichte van den Rijkstoeslag op elec- men besloten den vertegenwoordiger der ge meente in de vergadering van aandeelhoud- sters (de burgemeester, plaatsvervangera de beide wethouders) op te dragen te stemmen v66r ontbinding der maatschappij en een eventueel voorstel daartoe te steunen. Arr.-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van I Februari de volgende vonnissen uitgesproken: J. B., oud 50 j., opperman te Breda, ged'e- tineerd, is wegens oplichting 2 maal gepleegd (in Z.-Vl.), veroordeeld tot 6 maanden ge- vang., met aftrek van het voorarrest. P. F. v. d. S., oud 39 j., tramconducteur te Axel, is wegens overtreding van de Postwet, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hecht. R. v. H., oud 25 j., landbouwer te Zuid'dorpe, is wegens overtreding van het reglement op de wegen met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. J. J. G. L. v. B., oud 27 j., reiziger te Mid delburg, is wegens het veroorzaken van den dood van een ander door schuld, veroordeeld tot 1 maand hecht., en ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. koop van oen gemeente-tol op den weg, daar dit voor de gemeentefinancien te nadeelig - zou zqn en de gemeente die inkomsten niet 's morgens als naar gewoonte de op de villa i missen kan aanwezige eenden, kippen, enz. verzorgde, tot Naar aanleiding van het ontvangen rap- de ontdekking dat er een groot aantal duiven port enz in zake de N v. Zeeuwsch-Vlaam- weg was. Van de 75 werden er een 30tal, waar- sche waterleiding werd met algemeene stem- onder reisduiven, vermist. Bij nader onderzoek bleken nog versche indrukken van voetsporen aanwezig te zijn, terwijl in het hok een d'rie- tal groote ruiten waren vernield. Van een en ander werd bij de politie aangifte gedaan en deze mocht het gelukken de daders, een vijf- tal jeugdige knapen, op te sporen. De duiven waren inmiddels verkocht doch een groot ge deelte kon nog worden in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt. (M. Ct.) SLUISKIL. Zaterdag j.l. hield de varkensvereeniging „Helpt elkaar" haar gewone jaarlijksche ver gadering in het lokaal van den heer Th. de Gijsel alhier. Niettegenstaande de ongunstige weersge- steldheid hadden toch ruim 40 leden aan den oproep van het bestuur gehoor gegeven. Na opening door den waarnemend voorzitter den heer A. van' Aerde, en na lezing der notulen werd het jaarverslag uitgebracht. Uit dit zeer gunstig luidend verslag bleek, dat in 1928 aan ontvangsten was ingekomen een totaal bedrag van 672,91, terwijl de uit- gaven een totaal hadden beloopen van f 529,85. Het batig saldo bedroeg alzoo f 143,06. Aan de beurt van aftreding waren de be- stuursleden A. I. Liebers en P. Fermont. Met den iaatste had de voorzitter, de heer J. P. Smies, te kennen gegeven zijn bestuufs- lidmaatschap neer te leggen. In de bestaande vacatures werd voorzien door de herkiezing van den heer Liebers en de verkiezing van de heeren E. Willems en A. v. d. Bos. De heer J. C. Oostdijk werd met groote stemmenmeer- derheid tot voorzitter aangewezen. Wat betreft de contributie en de eventueel te betalen uitkeeringssom werden de bepalin- gen van het vorig jaar gehandhaafd, evenals ten aanzien van het inspuiten tegen vlek- ziekte. Met een woord ter opwekking en propaganda werd de vergadering gesloten. Nieuwe leden zijn steeds welkom en kunnen zich ten alle tijde bij het bestuur aanmelden. AXEL. J.l. Dinsdag hield de vereeniging „Steunt eikander" uitKeeringsfonas bij ziekte, in de boveiizaal van den heer H. Dieieman hare jaarvergadering. In eene hieraan voorafgaande vergadering van buitengewone leden werden herxozen als bestuurslid de heeren J. de Feijter Lz., A. E. G. Kruysse, G. DijXwei, benevens de 5 com- mossarissen, de heeren Ch. Claessens, A. van Hoeve Pz., P. Verstraete, J. Vlaander en A. Wtemes. De belangstelling voor de algemeene ver gadering was maf.g. De voorzitter, de heer j. iVi. Oggei wee^ er m zijn opemngswoord op, dat het afgeloopen j-aar voor de vereeniging een gunstig verioop had. De inkomsten neb- ben de uitgaven overtroffen. Git het uoor den penningmeester, den heer Kruijsse uitgebracht verslag blijkt het vol gende: InKomsten: contributie donateurs f 94, ge wone leden f 1839,05, boete van 14 leden 1,40, rente spaarbank 33,25, rente staatsschuld- boekje 45,koerswinst id. 3 f 45, totaal ■f 2048,70. Uitgaven: ziektegelden f 186$,postzegels I 4,21, drukwerk 20,20, ophaalloon contributie 4,20, batig saldo 152,09. Het bezit der vereeniging was op 31 Jan. 1928 2663,15, dit wordt nu met het batig 1 saldo van 152,09, f 2815,24. Van dit be- drag was 119,88 in kas; op spaarbank ge- plaatst 1532,86 en op staatsschuldboekje 77% 1162,50. De voorzitter dankte den penningmeester j voo. zijn goed beheer. 't Bleek nu dat de heer 1 Kruijsse 25 jaar als penningmeester fungeerde. j Op voorstel van een der leden zal den Penning meester een vulpenhouder worden geschonken als huldebiijk. De heer Kruijsse dankte voor dit blijk van waardeering. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat de vereeniging 230 gewone en 42 buiten gewone leden telt; 2 leden zijn de vereeniging gntvallen door overly den, 6 hebben bedankt en 5 nieuwe leden traden toe. De verkiezing van de commissie van toe- zicht bracht geen verandering in de samen- stelling. Deze bestaat uit de heeren: J. van de Velde, C. Martin, M. d'e Krijger, B. Seghers en C. Rin. Bij de rondvraag vroeg de penningmeester de leden bij verhuizing hun nieuw huisnummer op te geven. HULST. De alhier door d'e V. P. Z. gehouden gewone jaarvergadering was niet druk bezocht. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken werd naar Zel. meldt, vastgesteld de rekening over 1928, die met een tekort van 37 sluit. cM&tan. -if\ cLkom*^ 95e^6Sd SUIKER EN SUIKERBIETEN. De heer L. C. Potappel te Stavenisse schrijft naar aanleiding van een interview over toe- standen in de suiker-industrie in West-Noord- Brabant aan de N. R. Crt.: Het ligt niet op mijn weg om financieele beschouwmgen te houden, aangaande de Cen- trale Suikermaatschappij of Cooperatieve Sui- kerfabrieken, want dan zou ik een flater be- gaan, maar hoe de landbouwers, die gehoord zijn door den directeur der suikerfabriek Wit- touck te Breda en L. Buckman, adviseur der Centrale Suiker Mij, kunnen zeggen, voor een bietenprijs van 16 gulden kunnen bieten ver- bouwd worden, daarover sta ik paf. Er wordt tegenwoordig bouwland gekocht van 1800 tot 2000 gulden en nog meer, de landpachten zijn algemeen 70 tot 90 gulden, 60 gulden kunstmest, 20 gulden het schoonhouden 27 gulden bieten rooien, 25 gulden het bieten- verrijden, 15 gulden het ploegen, 6 gulden het slechten, bietenzaau, 't zaaien, zoodoende komt men op 240 tot 250 gulden per gemet en rekent men dan peeen van 16.000 kilogram- men, wat met slecht is, dan brengt een gemet suikerpeeen 256 gulden op. Waar moet dan een bietenverbouwer van leiven en belasting betalen Het is ook mijn vaste overtuiging, dat ieder practisch landbouwer met mij eens zal sin, het bieten verbouwen is onder de tegenwoar- dige omstandigheden niet loonend. Het Tweede Kamerlid, de heer Van den Heuvel, heeft terecht d'en nood der suiker-ln- dustrie in het licht gesteld en is voor de al gemeene welvaart des volks opgekomen. Mo gen zijn pogingen ingang vinden! DE POSITIE DER SUIKERINDUSTRIE. Naar aanleiding van het in korte samen- vatting, ook door ons vermeld verslag in de N. R. Crt. van een pers-onderhoud met den heer C. Asselbergs, directeur der suiker fabriek Wittouck te Breda, en L. Biickmann, alg .adviseur der Centrale Suiker Mij., over de positie van de suikerindustrie heeft de heer J. M. van Bommel van Vloten uit Goes penningmeester van de Coop. Suikerfabriek en Raffineerderij Dinteloord in de N. R. Crt van Maandagavond, uitvoerig de juistheid der mededeelingen bestreden. In de eerste plaats de bewering: dat de Centr. Suiker Mij. door het putten uit reser ves in staat is een loonenden bietenprijs te betalen, terwijl de cooperators door onvoor- zichtige bedrijfsexploitatie- daarvoor geen reserves hebben. De heer Van Bommel van Vloten ontkent dit. De drie oudste cooperaties Sas van Gent, Puttershoek en Dinteloord hebben een zeer sterke financieele positie. De afschrij- vingen en reserveeringen dier drie fabrieken Tot bfestuursleden werden gekozen de heeren j bedragen te zamen 92.5 pCt. van de totale De Feijter te Zaamslag, Staal te Stoppeldijk gezamenlijke stichtingskosten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5