A16EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N.V. Stoomwasscherij TRIO No 8331 Vrijdag 1 Februari 1929. 69e Jaargang Eerste Blad. AB0NHIMENTSPRI1S: is toch goedkooper. BINNENLAND. fllTIllFTOI BUITENLAND. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. VLISSINGEN Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. COURANT Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalmp fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overiqe landen 2,60 per 3 maanden fr. per post A'bonnementen voor het buitenland alleen bi) vooruitbetahnq. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdapavond. DE KAMERVERKIEZINGEN. Het Hdbl. verneemt, dat het Kamerlid Abr. ■taalman, door het hoofdbestuur en den partij- raad van de Liberate Staatspartij en den Vrij heidsbond aanbevolen voor de lijstencombinatie Amsterdam, Iiaarlem, Den Helder, Zwolle en Maastricht, be.sloten heeft, voor die plaats op de lijst te bedanken. Hij heeft dit aan de kriagibesturen van de Vrijheidsbond in ge- Boemde kieskringen schriftelijk medegedeeld en zijn houding toegelicht. Na bijna drie zit- j tiregsperioden, eerst voor de Middenstands- partij, daarna voor den Vrijheidsbond het lid- maatschap der Tweede Kamer te hebben ver- ruld, acht hij het geenszins een eer als no. 3 op de Vrijbeidsbondlijst te komen na twee candklaten, zonder parlementaire ervaring. Hij acht het nummer, waarin men hem op de lijst wil plaatsen, een bewijs van weinig waardeering, al werd het tegendeel ook in de partijraad beweerd; hij beschouwt dat num mer als een achteruitzetting, weinig kansge- vend en veronderstelt, dat daardoor de midden- stand zijn vertegenwoordiger in de Tweede Kamer zal veriiezen. Het feit, dat de heer Stenhuis zich wegens viekte heeft teruggetrokken, brengt naiar gome Id wordt geen enkele verandering in de bestaan.de plannen tot oprichting van de Rerolutionnair Socialistische Partij. Het voor- loopig comite kwam Maandag in de vergade- ring bij een en heeft besloten de op 2 en 3 Februari aangekondigde landelijke bijeenkomst te laten doorgaan. Voorgesteld zal worden aan de Kamerverkiezingen deel te nemen en de heer Sneevliet als no. 1 op de lijst te plaatsen. ■EN „U1TVRIESREGEL1NG" T1JDENS DE VORST. Verschillende gemeentebesturen hebben re- gelmgen getroffen, ten einde werkloozen, die door de vorst tijdelijk niet kunnen arbeiden, tegemoet te komen. Uit overweging, dat al- dus bier en daar de gemeentefinancien te reel bezwaard worden en om zooveel moge- iij.k een regeling te treffen, die op juiste be- ginselen berust, heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw besloten, een aitvriesregeling van kracht te verklaren en wel voor het eerst voor de week van 27 Januari tot 2 Februari voor die arbeiders, die bij de ran Rijksrwege gesubsidieerde werkverschaf- fingen waren geplaatst en aldaar door de vorst niet meer konden werken. De getroffen rege ling geldt alleen voor hen, die bij het invallen ran de vorst reeds op de werkverschaffing aan den arbeid waren. In de regeling is bepaald, dat aan de hier- roren bedoelde arbeiders een uitkeering kan worden verstrekt van ten hoogste zeven gul den. Nochtans is, ten einde den prikkel om ■iehself tegen werkloosheid te verzekeren, niet te verzwakken, bepaald, dat aan hen, die uit keering uit de werkloozenkas ontvangen, zoo- danige toeslag.kan worden verstrekt, dat aan ■itkeering plus toeslag ten hoogste negen gulden twintig cents wordt ontvangen. Aan uitgetrokken verzekerden kan ten hoogste zeven en een halven gulden worden ■itgekeerd. (Corr. Bur.) BBT NED. LANDBOUWCOMITE OVER DE SUIKFRINDUSTRIE. Het Kon. Ned. Lai.dbouwcomite heeft onder dagteekening van 29 Januari de navolgende motie ter kennis van den tijdelijken voorzitter ran den Ministerraad gebracht: ,J>e Eerste Afdeeling van het koninklijk Nederlandsch Landbouw-comite op 29 Januari 1929 te Amsterdam in vergadering bijeen, ken- Bis genomen hebbende van de antwoorden »amens de Regeering van den Minister van Financien op de vragen van het Kamerlid van den Heuvel, is geenszins bevredigd door de •enzijdige motiveering, welke in deze ant woorden naar voren is gebracht, besluit de Regeering te verzoeken een nader onderzoek in te stellen naar den toestand in de suiker- industrie en de gevolgen daarvan voor de sui- kerbietenteelt Nederland en nader te overwe- gen, of en zoo ja, welke maatregelen te dezen opzichte kunnen worden genomen." DE ONVEILIGHE1D IN ZU1DEL1JK BRABANT EN LIMBURG. Wegens de onveiligheid in het zuiden van Brabant en Limburg zijn een aantal mare- chaussees uit het centrum van ons land aldaar gestationneerd. GIETHOORN IN MOEILIJKHEDEN. Op het provinciaal gouvernementsgebouw te Zwolle is een bespreking gevoerd tusschen den minister van Binnenl. Zaken, Ged. Staten van i Overijssel en het gemeentebestuur van Giet- hoorn. De laatste jaren sloot de begrooting geregeld met een aanzienlijk tekort. Van eeni- ge jaren is dit tekort gedekt door een leening, van andere jaren staat het nog open. 1 Reeds geruimen tijd geleden gaven Ged. Sta- i ten te kennen, te willen medewerken aan i steunverleening, mits de raad een meer even- redige belasting invoert en ook verder aan be- 1 paalde voorwaarden voldoet, o.a. pensioenver- haal, andere schoolgeldregeling, verhooging der grondlasten van 10 op 40. De raad bleek in meerderheid hiervan niet te willen weten. De conferentie van Maandag was een poging om uit de impase te raken. De vrijzinnige en socialistische raadsleden bleven echter op hun standpunt staan. De minister zal nader overwegen, wat er in dezen zal gedaan worden. STALEN PANTSERS VOOR DE POLITIE. Men schrijft uit Veenendaal: Maandagavond heeft hier een demonstratie plaats gehad met een stalen beschermings- pantser. De burgemeester van Veenendaal, mr. J. J. P. C. v. Kuijk, het geheele politiecorps uit Vee nendaal en omliggende plaatsen waren ten gemeentehuize aanwezig. De fa. Visser uit Reizenburg toonde een sta len pantser, dat een politiedienaar op het bo- venlijf gegespt kan worden, voorzien van een stalen klep met twee ooggaten, welke opgezet wordt ter beseherming van het gelaat. Met vijf revolvers van verschillend caliber werd op dit pantser van zeer korten afstand gevuurd. Teikens ketste de patroon op het staal af. Het pantser, wegende ongeveer 8 K.G., bleek uitstekend tegen de scherpe kogels bestand. De gemeente Veenendaal heeft reeds zoo'n pantser voor het politiepersoneel aangekocht. door B. M. BOWER 26) (Vervolg.) De bestuurder van de maaimachine wierp een korten, beteekenisvollen blik op David en lachte. David zelf grinnikte even, maar vroeg niet, wat de aanleidinq hiertoe was geweest, zooals Bud eigenlijk verwacht had. Het scheen, dat David vond, dat hij voldoende inlichtingen ge- kregen had, want zijn volgende opmerking was over het weer. Er zou ..onweer komen", beweerde hij en hij was blij, dat hii er noq een hulo bii kreea bii het bin- nenhalen van het hooi. Toen werd er op een ijzeren triangel ge stagen, die bij de keukendeur hing en Bud, vlug opziende, ontwaarde de slanke gestalte van de kleine vrouw, met de groote, bedroefde oogen. David keek op zijn horloge en ging hem voor naar huis, terwijl de hooiers haastig achter hem aan- kwamen. Om de lange tafel gingen veertien man- nen zitten, met een hevig peschuifel van voeten en banken en onmiddellijk begon- nen zij een verwoeden aanval te doen op de volgeladen schalen met kip, knoedels en groenten. Bud vond een vrije plaats aan het einde der tafel vanwaar hij in de WEDIJVER IN WAPENING TER ZEE. De stand van het vraagstuk der ontwape- ning in de beteekenis dan van vermindering van oorlogstoerustingen, is, schrijft d'e N. R. Crt., in het afgeloopen jaar gebieven gelijk het was en het nieuwe jaar geeft nog niet veel vooruitzicht op verbetering ten gevolge van voortgezet overleg. Het pact van Kellogg stelt den oorlog als politiek instrument buiten de wet, maar erkent de rechtvaardigheid van den verdedigingsoorlog. Op grond van deze noodzakelijkheid zijn nieuwe krijgstoerustingen altijd goed te praten. Generaal Groener, de Duitsche minister van verdediging, schrijft aan Polen in zijn geheime, maar ruchtbaar gewor- den memorie aanvalsplannen toe en heeft d'aar argumenten op gegrond voor den nieuwen Duitschen pantserkruiser Ersatz Preussen, die het oude linie-schip van dien naam moet ver- vangen en dan ook eefl linie-schip in „zakfor- maat" genoemd wordt. De oude Preussen meet ongeveer 13.000 ton, de nieuwe pantserkruiser, waaraan men in het najaar van 1928 begon- nen is, 10.000 ton, maar men heeft kans gezien een geduchte artillerie-wapening ervoor te ont- werpen: 6 kanonnen van 28 c.M., 8 van 15 Regelmatlge en franco afhallng en bezorging. Nette bedienlng. keuken kon kijken en zoo dikwijls hij drufde, dwaalden zijn oogen dien kant uit om de vlugge bewegingen van de kleine' vrouw te volgen, die de koffie inschonk en de leege scnilen bijvulde, zonder een enkel woord te spreken. Hij begon juist te gelooven, dat zij een dochter des huizes was, toen een man aan Buds rechterhand, een dertiger, met breed uitstaande kaken, haar tot zich riep, door met zijn vingers te knippen, zooals men alleen een hond roept. Zij kwam naar hem toe en stond naast Bud toen de man haar op een aanmatiaen- den toon toesprak. Marianne, ik heb je gezegd, dat ik thee wou hebben, na het eten. Geef je me koffie om me te pesten? Kijk niet zoo druilig, dat heb ik je toch al eens meer gezegd! Ik ben niet van plan, om de menschen te laten denken ,,0, stil, stil. Niet waar iedereen bij is!" fluisterde ze heftig, terwijl zij zijn kop en schotel wegnam. Bud kookte. Hij keek niet op, toen zij spoedig daarna met een kop thee terug kwam, doch sterk gevoelde hij haar tegen- woordigheid; zoo had hij nog nooit de tegenwoordigheid van een vrouw gevoeld. Toen hij zich zelven weer meester was en zich sterk genoeg gevoelde, om de op hem gerichte blikken te trotseeren, wendde hij het hoofd als bij toeval om en nam den man aan zijn zijde op. Zeker haar man, zoo onderstelde hij. In peen andere verhouding was een derge- lijke toon als van een eigenaar mogelijk, en gelijkenis bestond en tusschen de twee c.M. en 4 van 8.8 c.M. Een andere ndeuwigheid is dat de voortbewegingskracht door Dieselmo- toren geleverd zal worden. Generaal Groener heeft te verstaan gegeven dat pantserkrui- sers van. dit nieuwe type Duitschland's hege- monie op de Oostzee zullen moeten verzejteren, zoowel tegenover de Sowjet-vloot als tegen- over Fransche kruisers die Polen te hulp zou- den komen. Voor Frankrijk is dit niet aan doovemans- ooren gezegd, want reeds verneemt de Daily Telegraph, dat de Fransche marine-staf op dit Duitsche bouiwprogram zal antwoorden j met voorstellen tot aanbouw van een nieuw type van lmie-kruisers, dat den Duitschen linie-schepen in zakformaat de baas zou zijn. Volgens de mededeelingen van het Engelsche blad, zouden dit linde-kruisers zijn van 18.000 tot 20.000 ton met, als zwaarsta wapening, kanonnen van 30 c.M. en een snelheid van 32 knoopen. Sedert 1914, zoo luidt de toelich- t i rig- die de maritieme medewerker van het- zelfde blad geeft, heeft Frankrijk geen zware oorlogsschepen meer gebouwd. Maar het op stapel zetten van den nieuwen Duitschen pantserkruiser heeft een onvoorzienen factor in het geding gebracht en de Fransche des- kundigen overtuigd dat hiun vloot tegen sche- pen van dit type machteloos zou zijn. De nieuwe Fransche kruisers worden mo- deme uitgaven van de Engelsche Invicible- klasse, het type van den oorspronkelijken linie-kruiser, genoemd. Zij zouden in alle op- zichten, behalve in „actie-straal", de Duitsche pantserschepen overtreffen en voor Frankrijk van veel grooter waarde zijn dan zijn tegen- woordige verouderde dreadnoughts. Krach- tens het tractaat van Washington, is Frank rijk reeds bevoegd 70.000 ton aan kapitale schepen te bouwen en in 1931 mag het daar nog 35.000 ton bijvoegen. Er is dus een ruime marge voor den bouw van de nieuwe linie- kruisers. Men merkt verder op, dat het Duitsche program de bepalingen van het tractaat varf Washington teniet dreigt te doen. Zij ver- plichten de onderteekenaars met uitzonde- ring van Frankrijk en Italie - geenerlei sche pen- tusschen kruisers van 10.000 ton met ka nonnen van 20 c.M. en linie-schepen van 35.000 ton te bouwen. Daar de Ersatz Preus sen echter 6 kanonnen van 28 c.M. voert en zwaar gepantserd is (dit staat vast, ofschoon het nieuwste Taschenbuch der Kriegsflotten de dikte van de pantsering nog niet vermeldt) zou het nieuwe Duitsche type alle kruisers met kanonnen van 20 c.M. van de zee kun nen wegvagen. Daarom, zoo meent men, moet het machtsevenwicht, dat het tractaat heeft willen stabiliseeren, verstoord worden. M. a. w. Engeland zal niet achter kunnen blijven, om zoodra het de handen vrij krijgt (het tractaat loopt pas in December 1936 af, maar de Ver- eenigde Staten moeten in 1930 een conferen tie voor zijn herziening beleggen) eveneens in zijn behoefte aan een nieuw tusschentype te voorzien. In den tusschentijd zal de behoefte van de Engelsche vloot om met de Fransche, die over eenige jaren vermoedelijk wel over zulk een tusschentype zal beschikken, samen te werken, nog toenemen en men weet nu al uit ervaring dat een Britsch-Fransch vloot- acooord de Amerikanen tegenover pogingen om zich met de Engelschen over beperking van kruisers te verstaan, schichtig moet ma- ken. In stede van wedijver in ontwapening dreigt de evolutie dus weer in tegengestelde richting te gaan. In den Amerikaanschen Senaat is het wets- ontwerp voor het bouwen van vijftien kruisers nog aan de orde. Het is niet te zeggen, of dit lichaam zal handelen volgens de aanbeveling van president Coolidge om de tijdgrens voor de vol tooling v^p het program (drie jaar of vijf per jaar) te laten vervallen. Maar ver- sterkt wordt het aantal Amerikaansche krui sers in elk geval. Teekenend is echter, dat men er in den Senaat nu ook een verklaring in op wil nemen volgens welke de Vereenigde Staten het wenschelijk achten een nieuwe verklaring over de rechten van neutrale sta ten op zee vast te stellen. Het is een wenk aan Engeland dat Amerika met meer gezind zal zijn, zich bij een oorlogsblokkade een be- handeling te laten welgevallen gelijk het zich in het begin van den grooten oorlog met de andere neutralen moest laten aanleunen. Wanneer het zijn maritieme positie eenmaal geducht versterkt heeft, zal het zulk een be- handeling ook wel niet meer gedoogen. In Engeland zal men zich niet kunnen ontvein- zen, dat dit het eigenlijke doel van het nieuwe Amerikaansche vlootprogram is, waarin de wedijver met Engeland in wapening ter zee zich weerspiegelt. (Door den voorzitter der N.V. Waterleiding is tot de pers een schrijven gericht, om, alvorens over te gaan tot publicatie van het toe te zenden rapport, een conferentie bij te wonen op a.s. Dinsdag 5 dezer. Nu enkele bladen de Oji. onbescheidenheid hebben begaan nu reeds het rapport te publi- ceeren is er voor ons ook geen reden de publicatie van deze ongetwijfeld belangrijke stukken uit te stellen.) Zooals men zich zal herinneren waren na vele jaren van voorbereiding de plannen voor het stichten eener centrale waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen in den loop van het jaar 1927 zoover gevorderd dat het voorloo- pig comite meende met de 20 (van de 35) gemeenten die tot toetreden besloten hadden tot uitvoering van het plan over te gaan. Er werd overgegaan tot het vaststellen van statuten, het benoemen van een Raad van Commissarissen en een Raad van Toe- zicht, terwijl de gemeente-aandeelhoudsters werden verzocht de noodige raadsbesluiten te nemen voor beschikbaarstelling van het aan- deelen-kapitaal en de wijzigingen in de Bouw- verordening, met het oog op verplichting tot aansluiting van nieuwe perceelen en voor de perceelen die, binnen een bepaalden afstand van de leidingbuizen gelegen, niet over goed of voldoende drinkwater beschikken, dit laat ste ter beoordeeling van de gemeentebestu ren (het college van burgemeester en wet- houders). Tevens werden reeds verdere maatregelen getroffen am den bouw voor te bereiden. Ondertusschen begon, juist naar aanleiding en in verband met die werkzaamheden hier en daar de critiek het hoofd op te steken. Het is volkomen bekend, dat nimmer groot- sche werken tot stand komen, zonder dat deze aan critiek bloot staan, en evenzoo, dat ook de personen der bestuurderen in de meeste gevallen niet buiten schot blijven, terwijl dit de voltooiing van het plan niet voorkomt. In dit geval schijnt de critiek die- per te hebben ingegrepen en toen zich bij die algemeene en persoonlijke bezwaren kwam voegen het bezwaar der meerderheid van den Ter Neuzenschen gemeenteraad tegen de ta- rieven, omschreven in het rapport 1923, en die gemeenteraad het besluit nam aan de aangesloten gemeenten in overweging te geven zich er nog eens op te beraden en lie- ver over te gaan tot het ontbinden der N.V. dan met dit plan door te gaan liep de zaak vast. Er werden zdoveel adhaesie-besluiten genomen, dat te voorzien was dat dit voor- stel in een vergadering van vertegenwoordi- gers van aandeelhoudsters een meerderheid zou verwerven. Eene door Commissarissen op 9 Aug. 1927 te Ter Neuzen belegde vergadering van raadsleden en toekomstige raadsleden van aangesloten gemeenten bracht niet de ver- wachte bevrediging en tegen de op 30 Augus tus d. a. v. belegde vergadering van aandeel houdsters bleek het wel dat de bestuurs- voorstellen, ten doel hebbende het werk voort te zetten niet zouden worden aangenomen. Het is begrijpelijk dat zoowel commissaris sen als vertegenwoordigers van aandeelhoud sters het als een bezwaar voelden dat dit plan, een werk van vele jaren, moeizaam en met groote krachtsin3panning opgetrokken, zonder meer ongedaan zou worden gemaakt. Bovendien kon men dan overtuigd zijn dat voor deze streek de kans op een waterleiding wel voor een menschenleven achteruit gezet zou worden, hetgeen voor de algemeene wel- vaart der streek zeer betreurenswaard zou zijn. Er werd dus een bemiddelingsvoorstel ge daan, om de behandeling der agenda en de hoegenaamd niet. Een smerige kerel, noemde Bud hem bij zich-zelf, met zijn laag voorhoofd, de oogen te ver van elkander en een wreeden mond. Iemand sprak den man aan en noemde hem Lewis; hij antwoordde met een ruwe scherts, waarvoor hij een afgezaagde aar- digheid gebruikte, waar hij zelf om lachte, alsof hij haar nog nooit eerder gehoord had. Weer zag Bud hem aan en hij begon hem te haten; doch hij keek niet meer naar de kleine vrouw, die Marianne heette;, voor zijn eigen pemoedsrust durfde hij dit niet te doen. Hij geloofde, dat hij thans wist wat het was, dat hij in haar oogen gelezen had, maar het scheen hem toe, dat er niets was, waarmede hij haar kon helpen. Dien avond, na het eten, toen hij met de andere mannen zijn slaapgelegenheid ging opzoeken, werd hij door Honey Krause geroepen. Zij zeide, dat ze nog steeds zijn guitaar en mandoline in bewaring had en dat ze wat oefening noodig hadden. Zij zeide het op den uitdaqenden toon van een geboren coquette. In de keuken hoorde men het gekletter van borden, maar na de vaat zou er ook daar een oogenblik van rust komen voor wie daar het werk moest doen. Buds eerste opwelling, om zijn ge- kneusde handen als excuus voor een wei- gering te gebruiken, verdween. Misschien was 't niet verstandig, om zich zoo in avonturen te begevenMaar de jeugd heeft nog nimmer een wijze raadgeving afgewacht als een vrouwenooq lokte. Hij riep Honey toe, dat ze de instru- menten in 't hooiland had moeten bren- gen, daar waren zij beter te pas gekomen! ,.Zeg, jongens, laat me niet alleen", voeg- de hij den om hem heen staanden troep toe, ,,ik ben bang voor vrouwen. Ze lachten en een stuk of twee, drie gingen er met hem mee. Lewis ging naar de kraal en kwam spoedig daarop te paard naar de keuken gereden, waar hij afsteeg, en naar binnen ging om met de vrouw, die hij Marianne genoemd had, te praten. Toen Bud zijn guitaar naar buiten bracht, waar het koeler was, hoorde hij den aanmatigenden toon van den man. Even hield het bordengerinkel op en nu hoorde men een scherpen gil, onderdrukt maar onmiskenbaar. Onwillekeurig maak- te Bud een beweging in die richting, toen Honey's stem en ingehouden lach hem tot stilstand brachten. ,,Dat zijn Lewis en Marianne maar zei ze onverschillig. ,,Ze hebben altijd een kloppartij als ze in elkaars buurt komen." De lange jongen, die de maaimachine bestuurd had en die Jerry Myers heette, kwam achteloos aan Buds zijde loopen. stiet hem met den elleboog aan en keek hem scherp aan, om aan zijn woorden meer kracht bij te zetten. Even keek hij om en toen hij merkte, dat Honey naar binnen was gegaan, fluisterde hij: Niets zien en niets hooren. Daar kan je haar het best mee helpen." Bud keek bedenkeliik naar de steeds zwarter wordende lucht en trachtte de stemmen, die uit de keuken kwamen, niet werkzaamheden der vennootschap op te scBorten en een commissie van onderzoek in te stellen, en deze te verzoeken aan Commis sarissen rapport uit te brengen, na onderzoek van alle bekend wordende bezwaren. Dit voorstel werd aangenomen. Aan de vergaderden, zoowel als aan de betrokken gemeentebesturen werd opgaaf ge- vraagd van personen die men in de commissie benoemd wenschte te zien. Een 50tal namen, zoowel van voorstanders, als van bekende tegenstanders, werden opgegeven. Zij ont- vingen een uitnoodiging om in die commissie zitting te nemen en een 40tal nam de benoe- ming aan. In verband met bezwaren van financieelen aard, die eerst behoorden opgelost te worden, kon de commissie eerst op 13 Maart 1928 worden geinstalleerd, hetgeen in de te Ter Neuzen gehouden vergadering geschiedde met een toespraak van den voorzitter der maat- schapprj, den heer Mr. P. Dieleman, welke als taak der commissie omschreef: „in een over- zicht de oppositie te vereenigen en te onder- zoeken, onbekrompen met eerlijkheid olbjec- tief, zonder personaliteiten, de plannen, voor wat den opzet betreft en de tarieven, ver- geleken met andere deelen van ons gewest, en of de economisohe toestand van Zeeuwsch- Vlaanderen zoo slecht is, dat bijzondere hulp van rijkswege in het algemeen belang moet worden geboden, en te onderzoeken de andere- bezwaren, zoowel die van persoonlijken als van materieelen aard." Hij wees er o.m. op, dat het als een unicum moet beschouwd worden, dat men besloot tot een groot werk in het algemeen belang en zich, nog tijdens de voorbereiding, weer terugtrok. Persoonljjk wanhoopte hij nog niet aan Zeeuwsch-Vlaamsche trouw, aan Zeeuwsch-Vlaamsche onbevangenheid. Er is meer moeilijk werk van groote beteekenis tn eendracht en onderling vertrouwen tot stand gebracht. Aan de commissie werd de mede- werking van het Rijkswaterleidingbureau toegezegd. De commissie koos hierop tot haren voor zitter de heer J. G. van Niftrik Jr., oud-lid van Ged. Staten van Zeeland, oud-wethouder van Vlissingen, thans wonende te Dordrecht, die deze benoeming heeft aanvaard. Tot vice-voorzitter werd benoemd Ir. A. H. L. de Bel, industrieel te Sas van Gent, tot secretaris de heer Dr. J. G. Ramaker, secre- taris van Breskens, tot leden de heeren M. C. Geerts, raadslid te Hulst, N. J. Harte, secre taris der Kamer van Koophandel en Fabrie- ken, te Ter Neuzen, A. I. Leenhouts, land- bouwer en wethouder te Retranchement, en W. J. Mazzola, arts te Hulst. Deze heeren vertegenwoordigen resp. de groepen; groot- industrie, gemeentebesturen, arbeiders, mid- denstand, landbouw en gezondheidscommis- sien. Op 28 September 1928 heeft de Commissie van onderzoek haar rapport in eene alge meene vergadering vastgesteld. Het verwierf de instemming van alle leden, met uitzonde- ring van de heeren F. Dieleman Fz., die zich- niet met verplichte aansluiting kan vereeni gen, de heeren Ch. C. Claessens en A. Th. 't Gilde, die van meening zijn, dat te St. Jan- steen niet genoeg water kan gevonden wor den, en de heer J. J. Wallien te Breskens, die, buiten zijn schuld geen vergaderingen kon bijwonen en daarom meent niet te moeten meestemmen. Door de Commissie is het resultaat van haar arbeid samengevat in de volgende con- clusien 1 Door haar toetreden hebben 20 gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen het econo- misch en hygienisch nut eener water leiding erkend. 2 De waterwinplaats te St. Jansteen geeft geen aanleiding tot ongerustheid en verdient aanbeveling boven andere oplossingen. 3"Uit wettelijk oogpunt kunnen tegen de z.g. verplichte aansluiting geen bezwa ren aangevoerd worden; zij dient om praotische (vooral financieele) redenen aanvaard te worden. 4 Een laag tariefzooals de Commissie voorstelt, komt aan de bezwaren tegen de .verplichte aansluiting" grootendeels tegemoet. te hooren, de eene, ruw en barsch, de andere vol afkeer en anqst, die te merken waren ondanks den onderworpen toon. De ruwe stem was aan een stuk door te hooren, de andere slechts zelden en t scheen alsof de spreekster slechts noode sprak. Bud had naar binnen willen gaan en zijn guitaar op den kerel zijn hoofd kapot staan, doch Jerry's waarschuwing hield hem daarvan terug. Er waren wel andere middelen om te helpen; mocht hij den beul niet weg jagen, hij kon hem naar zich toe laten komen. Hij deed alsof hij zijn pijn- lijke vingers niet voelde en hij trok de snaren omhoog alsof hij nijdig op ze was en begon te zingen. het eerste liedje, dat hem inviel een druk, uitgelaten ding. Uit het nachtverblijf kwamen de mannen aangezet, nog voor hij de eerste regels geeindigd had; zij zetten zich om hem heen om te luisteren; hun cigaretten met vuriqe lichtkopjes glommen in het duister. Doch de stem in de keuken hield niet op. Bud probeerde een ander, een geliefkoosd wijsje uit den ouden tijd. een ..lachend negerliedjeal voelde hij zich daarvoor al bitter weinig in.de stemming. Midden in den eersten ,,lach" hoorde hij de keu kendeur dichtslaan en Lewis' voetstappen om den hoek naderbij komen. Hij ble^f staan luisteren totdat het lied uit was. besteeg toen zijn paard en reed heen, ter wijl Buds lach hem zegevierend achterna klonk; een lach, waarvan Lpwis de bedoe- ling niet begreep. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1