e. Het raadsbesluit van den 27 December j 1928 tot verkoop van een gemeentegebouw aan Mevr. de Wed. M. C. van de Sande geb. Pothoven te Den Haag en Mevr. de Wed. Van BorHsum Waalkes geb. van Tuijll te Ter i Neuaen, voorzien van het bewijs der goed- keuring van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Idem tot verkoop van een perceel ge- meentegrond aan J. F. Koevoets te Ter Neu- zen, voorzien van het bewijs der goedkeuring van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Idem tot verkoop van een perceel ge- meentegrond aan D. H. Littooy te Ter Neuzen, voorzien van het bewijs der goedkeuring van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Dankbetuiging van het bestuur der Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middel- burg voor de voor 1929 toegekende subsidie. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 11 Januari 1929, waarin zrj opmerken, dat in de ter goedkeuring ingezon- den wijziging in de verordening op de heffing van rechten ter gemeente-secretarie onder den naam van leges, vastgesteld bij raadsbe sluit van 27 December 1928 alleen wordt ge- regeld het verschuldigd verdrag van een af- schrift der kiezerslijst. Het is echter ook noodzakelijk, dat thans een tarief wordt vast gesteld ter zake van uittreksels uit genoem- de lijst. Zij verzoeken aanvulling in dien zin te bevorderen. Naar aanleiding van dit schrijven stellen burgemeester en wethouders voor, de uittrek sels uit de kiezerslijsten verkrijgbaar te stel len voor een bedrag van 1,50. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. j. Een adres van de agenten van politie, in de gemeente Ter Neuzen (met uitzondering van die te Sluiskil) die daarin te kennen geven, dat htm oud-collega J. Witte met in- gang van 1 September 1928 den dienst met pensioen heeft verlaten; dat de vacature-Witte per 1 Januari 1.1. werd aangevuld door de benoeming van F. A. Vaders; dat zij tengevolge van een en ander 4 maan- den zwaarderen arbeid hebben moeten ver- richten, hetwelk in brjgaande memorie van toelichting nader uiteengezet is; redenen waarom zy den raad verzoeken te willen besluiten aan hen het tractement van een agent van politie der gemeente Ter Neu zen, over de genoemde maanden September, October, November en December 1928 uit te betalen, opdat dit geld gelijdelijk onder hen worde verdeeld. In de bij dit adres gevoegde memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat de raad op 8 Augustus 1928 besloot de ontstaande vacature niet aan te vullen, overtuigd zijnde dat het politiewerk hier evengoed zou kunnen geschieden met 1 man minder. Het resultaat hiervan was, dat de taak der overige agenten van politie belangrijk werd verzwaard, vooral wanneer men bedenkt, dat de nachtdiensten daardoor vaak om den an- deren nacht voorkwamen en het zelfs gebeur- de dat men twee nachten achtereen dien dienst had te vervullen. Des daags was er eveneens een man minder en toch groeide het aantal klachten over bal- dadigheid als anderszins niet, waaruit toch mag worden geconcludeerd, dat de overige agenten hun best hebben gedaan om den dienst evengoed te doen maroheeren als voor- heen. Dit kon echter niet zoo blijven omdat te veel van hen werd gevorderd en gelukkig heeft de raad door zijn besluit, genomen in de vergadering van 25 October 1928, den ouden toestand weer hersteld, door de gelden te vo- teeren benoodigd voor aanvulling der vaca- bure-Witte, daardoor naar hun bescheiden meening te kennen gevende, dat de politie- dienst in deze gemeente met 1 man minder niet naar behooren is te vervullen, zonder te groote offers van de overige politieagenten te vorderen. Het is dan ook naar aanleiding van al het vorenstaande, dat zij den raad verzoeken te besluiten, dat het tractement van een agent van politie over de 4 maanden, dat zrj met 1 man minder dienst deden aan hen uit te kee- ren om gelijkelijk te worden verdeeld. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit adres te stellen in hunne handen om be- richt en raad. k. Een adres van A. van der Steen, over- ste van het Capucijnenklooster te Sluiskil, die daarin te kennen geeft, dat de Katholie- ken te Sluiskil een eigen begraafplaats wen- schen, wesihalve hij den raad verzoekt, om het stuk land, grenzend aan de begraafplaats der Protestanten te Sluiskil, aan hen te willen verkoopen. Adressant vraagt tevens te wil len mededeelen den koopprijs en ook of dat stuk land terstond in gebruik mag worden genomen. Burgemeester en wethouders stellen voor dit adres te stellen in hunne handen om be- richt en raad. De heer COLSEN vindt dat natuurlijk goed. maar vraagt, of burgemeester en wethouders eenigen spoed zouden kunnen betrachten. De menschen die thans den bedoelden grond heb ben gepacht, zullen aanvangen met het be- werken van dien grond. Het zou misschien mogelijk zijn hun reeds een wenk te geven, daar er anders onnoodig kosten zullen ge- maakt worden, die de kooper eventueel zal moeten vergoeden. De VOORZITTER veronderstelt, dat er geen bezwaar zal zijn hieromtrent tot een accoord te komen. Burgemeester en wethou ders zullen den noodigen spoed betraichten en rekening houden met de gegeven wenken. 1. Een schrijven van het bestuur van de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen waarin naar aanleiding van het ontvangen verzoek wordt bericht, dat niet kan worden overgegaan tot het openstellen van den spoor- wegovergang ter plaatse van den vroegeren spoorwegovergang bij den Baandijk. De slui- ting van dien overweg werd toegestaan in het jaar 1917 en het is onmogelijk op die schikking terug te komen, aangezien de toe- stand bij dien overgang te gevaarlijk is. Er liggen daar een 6tal sporen, bereden door tal- rijke treinen, terwijl daar voortdurend geran- geerd wordt. De heer VAN DRIEL heeft van dit schrij ven kennis genomen; hij zegt toe een poging te zullen aanwenden om dit op andere wijze nader aanhangig te maken. Het schrijven wordt aangenomen voor ken nisgeving. m. Burgemeester en wethouders deelen mede, dat de door den heer Hamelink met be- trekking tot de Bouwverordening gestelde vragen in deze vergadering nog niet in behan- deling kunnen worden genomen. Zij zijn daar- over in onderhandeling met den Inspecteur van de Volksgezondheid te Den Haag en zul len te zrjner tijd daaromtrent inlichtingen aan den raad verstrekken. Aangenomen voor kennisgeving. n. Een schrijven van den secretaris van de Belgische gemeente De Clinge, namens de j Dagelijksche Besturen der gemeenten De Clinge, St. Gilles (Waes), Kemseke en Steke- ne, waarin deze te kennen geven van meening te zqn den gemeenteraad niet onkundig te mogen laten van de verzending van het hier- bij gevoegde adres, en dat de gemeenteraad hen ten zeerste zou verplichten, wanneer deze bereid zou bevonden worden eventueele schade volledig te willen vergoeden. Het bij dit schrijven in afschrift gevoegde adres van bovengenoemde gemeentebesturen is gericht aan den Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken en luidt als volgt: Ondergeteekenden vormende respectievelijk het dagelijksch bestuur der gemeenten de Klinge (Waas), Kemseke, St. Gilles en Ste- kene, geven met verschuldigden eerbied te kennen dat zij namens hunnen onderdanen of ge- meentenaren die bouw-, wei- of boschland hebben liggen aan de Nederlandsche grens Uwe Excellentie het navolgende onder Uwe aandacht meenen te moeten brengen: dat hen met zekerheid bekend is, dat het voornemen bestaat om eerlang een waterlei- ding te exploiteeuen in Zeeuwsch-Vlaanderen onder de gemeente St. Jansteen op een af- stand van enkele honderden meters van het Belgisch grondgebied. dat te St. Jansteen evenals destijds onder de gemeente Kemseke te vergeefsch is ge- poogd op belangrijke diepte water te vinden of liever gezegd dat die pogingen op niets zijn uitgeloopen; dat door deskundige ingenieurs in Neder- land is uitgemaakt, dat er zich in den grond te St. Jansteen uitsluitend opperwater of water afkomstig van regen of neerslag be- vindt; dat het de bedoeling is om te St. Jansteen uit den bodem te trekken per dag vier drie- tiende millioen liter water, welke hoeveelheid later zal worden opgevoerd tot zes zestiende millioen liter; dat bovendien in het vooruitzicht wordt ge- steld dat tezijnertijd een uitbreiding der wa- tervoorziening zal moeten plants hebben on der de gemeente De Klinge op eene plaats eveneens grenzende vlak aan het Belgisch grondgebied; dat de Belgische staat een party grond in eigendom heeft in de gemeente Hofstade by Mechelen dat zij de stad Mechelen vergunning heeft gegeven om op dien grond op een oppervlakte van ongeveer 60 Hectare een waterleiding in exploitatie te brengen; dat het water hetwelk zich aldaar in den grond bevindt eveneens opperwater is; dat aanvankelijk werd betoogd, dat zich daar in den grond waterbronnen bevonden, maar later is gebleken, dat deze veronder- stelling op een misrekening berustte; dat in de gemeente Hofstade het bouwland, hetwelk in eigendom toebehoort aan particu- lieren en gelegen is in de omgeving der plaats alwaar de waterputten der waterlei ding zich bevinden, sedert de exploitatie dier leiding zeer in waarde is verminderd en wel daarom, dat die grond door te veel water- onttrekking te droog is geworden om er met succes land- en tuinbouwgewassen op te kun nen verbouwen desondanks deze exploitatie eerst in 1927 is begonnen en slechts 2 mil lioen liter water per dag wordt onttrokken; dat daar zelfs waterputten worden droog getrokken gelegen in de onmiddelijke gemeen ten daarvan n.l. te Elewijk en wanneer in die gemeente den bodem niet bestond uit heidegrond, waarop zoowat niets groeit, het land- en tuinbouwbedrijf er daar ter plaatse zeer de schadelijke gevolgen van zouden moe ten ondervinden; dat volgens onze overtuiging de gronden gelegen in de buurt van St. Jansteen en Clinge (Holland) in de gemeenten Stekene, Kemseke en de Klinge (Belgie) zoo goed als waardeloos zullen worden voor het land- bouwbedrijf zoodra of in elk geval na enkele jaren dat de genoemde waterleiding te St. Jansteen in exploitatie zal zijn gebracht; dat, naar wij vememen die exploitatie zal plaats vinden door twintig gemeenten of ge- meentjes alien gelegen in Z.-Vlaanderen die daarvoor te zamen zouden oprichten een Naamlooze Vennootschap met een maatschap- pelijk kapitaal van ongeveer 5 V2 millioen gulden dat wij natuurlijk tegen de oprichting en het exploiteeren van die waterleiding geen bezwaar hebben, mits garantie wordt ge geven dat bedoelde gemeenten of de Neder landsche staat zich aansprakelyk stelt of ons vergoed voor de eventueele schade die door uit onze landerijen water te onttrekken aan onzen land-, tuin- of boschbouw aldaar mocht worden toegebracht; dat wij in ons belang noodzakelijk achten Uwe Excellentie met den stand van zaken omtrent die voorgenomen exploitatie op de hoogte te brengen in de hoop dat U in over- leg met de exploitanten en de Nederlandsche regeering eene minnelijke schikking zult weten te treffen voor bedoelde eventueele schade die ons zou kunnen worden berokkend en waartegen wij persoonlijk niets vermogen, omdat er geen wet bestaat die ons voor een dergelijk geval bescherming verleend; dat onze overburen ons verzoek zeer billijk zullen vinden, evenals wij, voor het geval in Belgie in de buurt hunner eigendommen een dergelijke exploitatie mocht plaats vinden en zij een dergelijk verzoek aan hunnen regee ring mochten richten; redenen waarom ondergeteekenden zich, namens hunnen onderdanen of gemeentenaren, die bouw-, wei- of boschland hebben liggen aan de Nederlandsche grens in de buurt van St. Jansteen en Clinge (Holland) tot Uwe Excellentie hebben gewend met het beleefd verzoek het daarheen te willen leiden, dat wanneer bovengenoemde exploitatie een feit wordt, waarborgen worden gegeven, dat eventueele schade aan den landerijen der voormelde gemeentenaren toegebracht door wateronttrekking uit hunnen landerijen aan hen volledig zal vergoed worden. De VOORZITTER is omtrent dit pas inge- komen schrijven van meening, dat dit niet bij den gemeenteraad thuis hoort, aangezien het een kwestie is, die eventueel door de Wa- terleidingmaatschappij zou moeten worden op- gelost en het dus voor kennisgeving kan worden aangenomen. Met algemeene stemmen wordt dienover- eenkomstig besloten. 3. Afwijking van art. 10 der Bouwveror dening. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde verzoek van de Gebrs. Guequierre, om afwijking van art. 10 der Bouwverordening voor en verbouw van een woon- en winkelhuis op het perceel ka- dastraal bekend in sectie L no. 2031, gelegen aan de Vlooswijkstraat no. 9 te Ter Neuzen, stellen burgemeester em wethouders in over- eenstemming met het advies van den ge- meentebouwmeester en dat der Gezondheids- comamissie voor op dit verzoek gunstig te be- schikken. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 4. Aanleg trottoirs in de Noordstraat. De vemieuwing van de Noordstraat heeft schrijven burgemeester en wethouders by ons college een punt van nadere over- weging uitgemaakt, in verband met de in de afdeelingsvergaderingen van uwen raad tot onderzoek der gemeente-begrooting voor 1929 uitgesproken wenschelijkheid, aldaar ook trottoirs aan te leggen. Na ingesteld onderzoek door den gemeente- bouwmeester, is gebleken, dat het aanleggen van trottoirs in de Noordstraat technisch mo gelijk is, wanneer de bewoners hunne mede- vierking willen verleenen. Wij hebben deze daarom met den voorge nomen aanleg der trottoirs in kennis gesteld en hen verzbcht den grond voor hun perceel aldaar gelegen, voor dit doel ter beschikking van de gemeente te stellen. Dit wil zeggen, dat zij eigenaar blijven, doch ons het recht verleenen een trottoir te leggen. Met genoegen kunnen wij U berichten, dat over het algemeen de voile medewerking is toegezegd. Eenige bewoners hebben welis- waar gemeend enkele voorwaarden te moeten stellen, doch deze zijn van dien aard, dat ver- wacht mag worden, dat na gepleegd monde- ling overleg, alle bezwaren zullen worden op- gelost. Het komt ons daarom gewenscht voor. reeds nu in beginsel te besluiten tot den aan leg der trottoirs. De kosten daaraan verbon- den worden begroot op een bedrag van ruim 4000. Wanneer uwe raad ons voorstel aanneemt, dan zullen wij te zijner tijd met een voorstel komen, om voor dit werk eene geldleening aan te gaan. Waar de aanleg van trottoirs in de Noord straat een geheel nieuw werk is en gedepu teerde staten het raadsbesluit van den vier- den October 1928 tot wijziging der gemeente- begrooting dienst 1928, hebben goedgekeurd met de opmerking dat met het bedrag dat teveel aan gemeentelijke inkomstembelasting ontvangen wordt, rekening moet worden ge- houden bij de vaststelling van het percentage in een volgend jaar, daar zullen zij ongetwij- feld weigeren eene wijziging der gemeente- begrooting goed te keuren, waarin tegenover een buitengewone uitgaaf een gewone ont- vangst zou worden geplaatst. Wij stellen u daarom voor, in uwe eerst- volgende vergadering te besluiten als door ons hierboven is aangegeven. De VOORZITTER deelt mede, dat nader ook de meeningen gewijzigd zijn over de bedek- king van de Noordstraat. Burgemeester en wethouders hebben daarover eene bespreking gehad en zijn tot een nader voorstel gekomen, terwijl ook de commissie van bijstand voor publieke werken daarover vergaderd heeft. Hij meent het beste te doen, door hiervoor het woord te geven aan den wethouder van pu blieke werken. De heer GEELHOEDT herinnert, dat, toen het vorige jaar ter sprake kwam het vemieu- wen van de bestrating der Noordstraat, men ten slotte tot het besluit is gekomen dit te doen met vlam-oven-klinkers, een klinker- soort beter dan de gewoonlijk gebruikte. Al kan gezegd worden, dat die bestrating goed is bevredigen deed zij toch in het algemeen niet en verdere besprekingen hebben er toe geleid, meer de aandacht te vestigen op eene bestra ting met koperslak-keien, Ook in verband met de nader gehouden besprekingen over het alsnog in die straat maken van trottoirs kwam een en ander opnieuw in behandeling en besloten burgemeester en wethouders als nog voor te stellen de bestrating in plaats van met klinkers te maken met koperslak-keien. Eerst Dinsdag werd dit bij burgemeester en wethouders besloten en pas hedenmiddag kon de commissie van bystand bijeengeroepen worden, zoodat hieromtrent vooraf aan den raad niets kon worden meegedeeld. Die bestrating met koperslak-keien is duur- der dan die van klinkers, althans in aanleg, maar aangezien de duur van die keien 60 k 70 jaar bedraagt en dus minstens driemaal zoo groot is als die van klinkers, welke slechts een beperkte gebruiksduur hebben van 20 a 25 jaar, zijn ten slotte die koperslak-keien toch voordeeliger. Bij klinkerbestrating heeft men ook voortdurend putten in de straat, ook wegens het opbreken voor verschillende doel- einden, doch daarvan heeft men bij het aan wenden dezer verharding geen hinder. Ook wordt door de bewoners der Noordstraat veel geklaagd over het trillen der huizen, wegens het vervoer van vrachten door die straat. By bestrating met koperslak-keien zal daarvan geen sprake zijn, deze zijn geluiddempend en veroorzaken geen trillingen. Verschillende gemeenten in Nederland heb ben van deze verharding reeds gebruik ge- maakt. In Enschede zijn ze reeds tweemaal besteld, voorts zyn ze aangewend te Tilburg, Den Bosch, Middelburg en Vlissingen. Aan gezien er maar 2 dagen verliepen tusschen het nemen van het besluit door burgemees ter en wethouders en deze raadszitting, kon niet overal geinformeerd worden. Er is echter geschreven naar Vlissingen en van daar is be richt ontvangen dat deze bestrating zeer goed voldoet en men er niet aan dacht te veran- deren. Naar aanleiding' van de in den raad uitge- drukten wensch hebben burgemeester en wet houders geinformeerd of de bewoners der Noordstraat genegen waren mede te werken, om de gemeente in de gelegenheid te stellen aldaar ook trottoirs aan te leggen evenals in de Nieuwstraat, Westkolkstraat en Grenu- laan, en alien hebben die medewerking toege zegd. Het geheele werk, met inbegrip van het leggen der trottoirs zal met aanwenden van koperslakken kosten 18.170 of 6000 meer dan het voorloopige plan. De VOORZITTER: 11.000 De heer GEELHOEDT: Neen, want in dit bedrag is begrepen ongeveer f 5000 voor de trottoirs, die ik niet als verhooging van het stratenplan beschouw. De heer SCHEELE geeft te kennen, dank- baar te zijn, dat burgemeester en wethouders dit nader hebben onderzocht en hy meent, dat op deze manier de bestrating van de Noordstraat goed in orde kan komen. Het zijn zeer beste platte keien, die een mooie be strating geven, ze kosten in aanschaffing meer maar men is er door den langeren gebruiks duur niet duurder mee uit. Hij zou echter wil len vragen, of burgemeester en wethouders zich hebben vergewist hoe het staat met de op die blokken aangebrachte laag koper. Hy heeft elders wel bemerkt, dat die bovenlaag bij sommige blokken begon los te laten, waar- door men dan putjes in de bestrating kreeg waar steeds water in blijft staan, Als dit kon worden voorkomen, zou hij over* deze bestra ting zeer tevreden zyn. Hij vraagt nog hoever het trottoir zal wor den doorgetrokken. De VOORZITTER: Aan de eene zrjde tot aan de Walstraat en aan de andere zyde tot aan den hoek bij den heer Van der Bent. De heer HAMELINK staat verwondert over hetgeen hij hoort. Volgens de agenda zou behandeld worden een voorstel tot het aanleggen, van trottoirs in de Noordstraat, maar men komt nu met een geheel ander voorstel, n.l. om in plaats van klinkerbestra ting een verharding aan te brengen met ko perslak-keien. Burgemeester en wethouders hebben hierover kunnen beraden, maar de I raad weet daar niets van! Er wordt nu mee gedeeld, dat het werk op deze wijze uitge- voerd 6000 meer zal kosten, de voorzitter spreekt van f 11.000. Spreker vindt het nu toch wel wat te veel geeischt, dat de raad daarover zonder meer een beslissing zal moe ten nemen. Hij zou het beter achten dat onder deze omstandigheden burgemeester en wethouders hun voorstel hadden teruggetrok- ken en het tegen de volgende zitting opnieuw aanhangig maakten, opdat de raad gelegen heid zal hebben zich daaromtrent te beraden. Hij heeft bezwaar om aan dit op deze wyze aanhangig gemaakte nieuwe voorstel mede te werken en zal zich dus bepalen tot het be- spreken van het voorstel betreffende het leg gen van trottoirs. Reeds meermalen heeft spreker zich moeten beklagen over onvoldoen- de voorbereiding van voorstellen. Ook dit voorstel maakt op hem den indruk, dat de zaak nog niet geheel in orde is. In het voorstel van burgemeester en wethouders wordt zijn aandacht n.l. getrokken door de zinsnede dat „eenige bewoners wel is waar gemeend hebben enkele voorwaarden te moe ten stellen, doch dat deze van dien aard zijn. dat verwacht mag worden, dat na gepleegd mondeling overleg, alle bezwaren zullen wor den opgelost". Dat verwacht mag worden" is dan toch maar een meening van burge meester en wethouders, waaromtrent ze geen zekerheid hebben en spreker zou juist willen hebben dat, wanneer een voorstel in den raad wordt gedaan „dit geheel voor elkaar is". Men heeft destijds ook bij de trottoirs in de Grenulaan ondervonden dat dit voorstel on- voldoende was voorbereid en men voor nog een uitgaaf van f 900 voor de overdracht der stoepen kwam te staan, een uitgaaf waarop niet gerekend was. Er is toen wel aange- voerd dat dit niet zoo erg was, aangezien die meerdere uitgaaf toch nog kon gevonden wor den uit het voor de verbetering dier straat geraamde bedrag. Maar indien dat juist was, mankeert er toch wel iets aan de begrooting. Als men op een raming van 6000 nog een bedrag van 900 kan vinden voor bestrrjding van uitgaven waarop niet gerekend was, is het twijfelachtig of wel kan gesproken worden van een juiste begrooting. Spreker kan er zich dus zonder meer niet mee vereenigen; hy vindt dat wel wat te veel van den raad geeischt. De heer VAN AKEN is van oordeel, dat, nu men wil beginnen om de Noordstraat in orde te brengen, men dit ook zoo goed moge lijk moet doen, en dan heeft hij niet alleen het oog op het te gebruiken materiaal, doch ook op de straat zelf en daarom zou hij ook tegelijk het eind van af den heer Wolfert tot aan de Burgemeester Geillstraat er ook by willen nemen. In de naaste toekomst moet de Noordstraat langs daar toch worden door getrokken tot aan de aanlegplaats der Pro vinciate boot en dan was dit althans in orde. Hij vraagt evenwel, hoe breed de trottoirs in de Noordstraat zullen worden. Indien men die zoo breed zou maken als in de Grenulaan, zal er te weinig breedte overschieten op den rij- weg. En als de rijweg nog smaller wordt, vol doet de straat dan wel aan de daarvoor te stellen eischen? Overigens gevoelt hij ook wel iets voor het door den heer Hamelink naar voren gebrachte formeel bezwaar tegen deze wijze van behandeling van het voorstel. De heer BEDET wenscht zich gedeeltelrjk aan te sluiten bij het door den heer Hame- ling ingebrachte bezwaar, doch voegt daaraan toe, dat het voor hem een bezwaar is, dat het nieuwe plan van burgemeester en wet houders f 6000 meer moet kosten. Dit laatste sohijnt niet het bezwaar te zijn van den heer Hamelink. Spreker meent, dat burgemeester en wethouders hiermede nog al wat hard van stal loopen en nu wil de heer Van Aken nog verder gaan en de straat geheel doortrekken, zoodat er dan nog wel een 4000 bij zal komen, en wordt het alzoo 10.000, hetgeen de heer Bedet een nogal aardig verschil noemt. Spreker zou er genoegen mede kunnen nemen dat de bestrating bleef wat ze was en dat er dan trottoirs werden aangelegd. Een uitgaaf van 18.170 alleen voor de Noord straat vindt hij een nogal tamelijk sommetje. Er is nu gebleken, dat we er een leening voor moeten aangaan. Spreker vraagt, of we nu niet kunnen voortgaan met het verbeteren van de Noordstraat volgens het eerste plan, met klinkers. Hij vreest, dat men er toch wei nig wil van zal hebben. De straat moet toch ieder oogenblik worden opgebroken, dan voor telefoonkabels, dan voor rioleering, dan weer voor gas, en misschien krygen we nu ook nog waterleiding en blijven de putten en onregel- matigheden over. Dat zal men toch ook heb ben by het gebruik van de voorgestelde keien. Spreker zou het daarom maar op z'n ouder- wetsch willen doen, met klinkers en trottoirs. Er wordt nu wel gezegd dat die koperslak- keien een veel langeren duur hebben dan klin kers en dat zal ook wel zoo zijn maar zy die na ons komen moeten dan ook maar weer zorgen. De heer VAN CADSAND deelt mede, dat acht dagen geleden een vergadering werd ge houden van de commissie van bystand en dat toen de bestrating der Noordstraat ter sprake kwam. Er werd toen alleen gesproken over bestrating met klinkers. Daar werd geen be zwaar tegen in gebracht, evenmin als tegen het aanbrengen van de trottoirs. Nu werd echter de commissie van bijstand vddr deze raadszitting weer bijeengeroepen en werd daarin naar voren gebracht een bestrating met koperslakkeien, als zijnde de beste be- dekking. Spreker moet hieromtrent als zijn meening uitspreken, dat, na de maal de Noordstraat al van zooveel zwaar vervoer ontheven is, daar taepaald geen keien noodig zijn. Hetgeen gezegd wordt van de keien, dat we dan zeker gedurende meer dan een men- schenleven niet meer aan de straat zullen moeten werken stemt hy toe, maar ook klin kerbestrating zal het daar naar men ge woonlijk noemt een menschenleven uithouden en overigens is hij van meening dat ook het nageslaoht nog zorg aan de bestrating be- hoort te besteden; dat moet er ook aan hel- pen bijdragen. De VOORZITTER: Dat doet het door be- taling van rente en aflossing. De heer VAN CADSAND kan het voorstel om te besluiten tot het gebruiken van koper slakkeien niet steunen. De heer COLSEN zal de laatste zijn, om te beweren dat er in de Noordstraat geen ver betering zou moeten komen, maar hy kan toch zrjn stem nog niet geven aan het nieuwe voorstel van burgemeester en wethouders. Hij vindt ook, dat, nu door de Noordstraat niet meer zooveel zwaar vervoer komt, men wel met klinkers kan volstaan. Hij zou er ook veel voor gevoelen om de trottoirs te maken van de steenen die nu in de stoepen leggen en die naar zijn meening beter zijn dan de trottoirtegels in de Nieuwstraat. Dan zouden misschien de kosten nog wel met de helft verminderen. Men moet bij het maken van dit werk er aan denken, dat we in de gemeente nog een kom hebben, waar er nog geen klin- kerpadje af kan. Hij kan aan deze uitgaaf voor zoo'n som zyn stem niet geven. (Zie verder het Eerste Blad.) GEMEENTERAAD VAN BIERVLIET. Woensdag vergaderde de raad der gemeente Biervliet in voltallige zitting. Bij de eerste vergadering des jaars, wenscht de voorzitter den leden een voorspoedig 1929 en hoopt, Jen het niet zal moeten onder doen voor het voor- gaande jaar. Door den Minister van Arbeid wordt be richt, dat evenals vorig jaar voor werkloozen- steun 50 zal worden bijgedragen en wel van 15 Jan. tot 30 April. Besloten wordt de tuinen verder gelijk te maken en de zijkante» der wegen zoo goed mogelijk bij te werken Eenige ingekomen stukken van de keurings- dienst van Goes en van den Minister inzake emigratie naar Canada, worden voor kennis geving ter zyde gelegd. Op een schrijven vail de Minister omtrent steun voor woningbouw. deelen Burg, en Weth. mede, hierop nader te zullen terugkomen. Mededeeling wordt ge daan, dat de steun aan de Pauw en voor het kind van v. d. Baere verminderd zijn. Voor het avondonderwijs hebben zich aangemeld voor school A 12 leerlingen en voor school B eveneens 12. De levering van zand op ver schillende wegen is gegund aan Mullaert en Cocquit, ieder voor een gedeelte. Van de P. Z. E. M. is bericht ontvangen, dat zij geen aanbieding zal doen inzake over- name van het electrisch net. Er is gebleken, dat er over de afgeloopen jaren een tekort is van f 3800. Alle leden zijn van oordeel, dat het toezicht op het net, die per aanslui- ting f 1,25 bedraagt, veel te hoog is. De heer de Kok zou gaarne zien, dat eens een onpar- tijdig deskundige werd gezocht, die een en ander eens grondig onderzocht. heer Anthonisse vraagt naar de oorzaak, waarom de raad inzake die tekorten steeds onkundig is gehouden, daar anders toch de raad niet zou besloten hebben de stroomprijs te ver minderen. Het zeer groote nadeel ligt aan d« lengte van het net en aan het groote strooru- verlies. De P. Z. E. M. zal worden verzocht. het net over te nemen in den St. Pieters- polder, waar tevens zal worden gecontroleerd, of hier het speruur overtreden wordt. Mld- delen zullen worden beraamd het tekort boo gering mogelijk te doen zyn. De raad draagt Burg, en Weth. op, een deskundige de koste* te doen opgeven van een grondig onderzoek en dit aan den raad voor te leggen. De heer Anthonisse vraagt, of het Burg, en Weth. be kend is, dat de electrische kabel aan De Put ter in een slechten toestand verkeert. D« voorzitter deelt mede, dat de kosten van ver- nieuwing voor de gemeente 91,90 bedragen. De heer Anthonisse zou liever gezien hebben, dat een en ander reeds vorig jaar was ver- nieuwd gezien het stroomverlies, dat zeker geleden is. Besloten wordt, het werk te gfrn- nen aan Gerritsen. Een verzoek is ingekomen van P. Mullaert. om met rijks- en gemeentesteun de kreek naast zyn woning te dempen ten bate der werkverschaffing, waar hy dan zelf een goed gedeelte zal bijdragen. De voorzitter deelt mede, dat hiervoor in de eerste plaats ge meente werk in aanmerking komt en stelt. voor, dit verzoek voorloopig als kennisgeving aan te nemen. Burg, en Weth. vragen het oordeel van den raad inzake particuliere werkverschaffing met gemeentesteun. De leden voelen daar wel wat voor, mits door den partieulier een groot gedeelte der kosten wordt bijgedragen. Hierop wordt later terug- gekomen. Het verzoekschrift om adhaesiebetuiging van Axel, passeert voor kennisgeving den hamer. De heer Anthonisse vindt de salaris- sen te hoog en is voor adhaesiebetuiging. D« heer De Kok verdedigt het standpunt ran Burg, en Weth. en zegt, dat zoodra een nieuwe burgemeester, secretaris of ontvan- ger wordt benoemd, het salaris veel is inge- kort en is gebracht, voor den burgemeester op 1700 en voor den ontvanger op 600 De voorzitter zegt, dat hier het ambt van Burgemeester en Secretaris is gecombineerd en daardoor het salaris hoog lijkt, doch wsn- neer deze aftreedt, de raad het recht heeft, zelf een secretaris te benoemen. Aan mej. C. Maarleveldt wordt op kaar verzoek met ingang van 1 Febr. eervol ont- slag verleend als onderwijzeres aan school A. Tijdelijk wordt aangesteld aan school B den heer F. F. Kramer te Utrecht, en met ingang van 1 April overgeplaatst van school B naar school A de heer B. F. Koster. Een herhaald verzoek van Ch. Ceelaert, om tegemoet te komen in de kosten van schoolbezoek voor zyne leerplichtige kinderen wordt niet in be handeling genomen. Door de heer P. Michlel- sen wordt een bijdrage van 55,25 gevraagd. zijnde de helft van de verplegings- en ope- ratiekosten van zijn zoon. De heer Michieleen. als raadslid aanwezig, verwijdert zich. Na behandeling wordt besloten, deze bijdrage te verleenen, onder voorwaarde, dat, zoodra d« heer Michielsen in staat is, deze bijdrage zal terugbetalen. Burg, en Weth. worden gemachtigd de Canadaboomen bij de O. L. school en twee doode olmen te verkoopen aan den eenigsteo inschryver P. de Baerdemaecker, voor resp. 61,50 en 23. Vastgesteld wordt het suppletoir kohier (.ter hondenbelasting over 1928. Na discussie wordt besloten met 5 tegen 2 stemmen (wethouders) eenige perceelen weiland openbaar te verpachten voor den tijd van 7 jaar. De perceelen tuingrond sul len tegen de bestaande voorwaarden under- handsch worden verpacht. Aangehouden wordt een verzoek van den R. K. Bond van Slagerspatroons om wijziging in de verorde ning tot heffing van keurloonen op vee em vleesch. Dit zal nader worden onderzocht In hoeverre de belangen van het abattoir hierbfl betrokken zouden kunnen zijn. Gezien het na- deelig saldo van het electrisch bedrrjf wordt afwijzend beschikt op het verzoek van P. Jan- sen en 13 anderen, om een lantaam te plaat- sen in de Nieuwlandsche straat, in den Ame- liapolder. Wellicht kan tegen een volgend seizoen hierop worden teruggekomen. Afwfl- zend wordt beschikt op het adres van D w Schilleman, houdende verzoek rioleering sloot ter lengte van 20 meter achter zyn woning. Dit, wijl er op openbare gedeelten dringender rioleering noodig is. Met 6 tegen een stem van den heer Cuelenaere worden Burg, en Weth. gemachtigd f 300 te voteeren voor aan- koop bergplaats van brandspuit en lijkkoets. Voor een lichtpunt aan het Kerkeind rai worden gezorgd. Te Driewegen zal geem nachtlamp worden geplaatst. In de omvraag verzoekt de heer Dees de weg aan Brakke iets te veranderen; om het vele water, dat daar staat, te verwijderen. Besloten wordt, op sommige gedeelten buizen onder den weg aan te leggen ter afwatering naar de sloot. De heer Cuelenaere vraagt of de keien, nabij de oude Poort al een bestem- ming hebben. Deze zullen gedeeltelijk op B markt worden gelegd en de overigen in den Gentsche straat. Tevens zal worden onder zocht, hoe het beste den oprit zal worden aangelegd van den Elisabethpolder in dem Koninginnepolder. Hiema sluiting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6