GXMOGDE BERICHTJSN. Vrouwenhanden PUROL Filmwerken Laatste Berichten. INGEZONDEN MKDEDBELINGRN MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tableiten 90ct Maag-tabletten75 ct VERDRONKEN. DE „BEROOFDE" BANKLOOPER. NA DEN MOORD OP DE VIER VELUW ACHTERS. IMGEZ.OMUEN MEDEDEELINGfa" INGEZONDEN STUKKEN. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEJV SCHEEP V AARTBE WEG1N G. A- C> LENSEN'S STOOMVAART MAATSCHAPPIl—THR NEUZEN ZEEVAARTM AATSCHAPPU „SCHELDESTROOM." W1SSELKOERSEN. Bij Aputh. en Diogisten kool op tafel. Nouw motte weten: aan 'n bord of drie zuurkool-staamp mee de man 'n etuk pekelspek zoo groot as 'nen viist, daar kan ik m'n eigen gewoon aan begaaien. Maar wa Trui d'r mee uitgevoerd had, da mag joost weten, maar da goetrje was zoo zout, zoo zout amico, da-d-oewen mond ervan samentrok. Ik zee niks. Want as ik zeg: „Trui wa-d- is oew brouwsel zout", dan kryg ik hapseluut ten antwoord: „g'et oewen smaak nie", of ,,'t is eerder te flaauw as te zout, want ik docht nie da'k toekwam mee m'nen pot, die was leeger as ik docht." Ik zee dus niks en was benieuwd waar 't schip zou stranden. Trui nam d'ren eersten hap ik had al 'n half bordeke naar binnen, en ze smakte-n- is. Ik keek ze aan en knikte of ik zeggen wou: „heddet ok in de gaten?" Trui smaate n6g 's en trok 'n vies gezicht. „Wa doede toch lillek, Trui?" vroeg ik zoo gewoon meugelijk. „Get oewen smaak zeker weer nie", veronderstelde de „zoutmenger". „want da eten is zoo zout as brem." Achteraf bleek da ze zout bij de eerpels had gedaan, zout bij de kool, da-d-et spek al van z'n eigen zout was en d'r z66 ingekokt, en da ze op 't eind veur ze gong stampen, 't zaakje nog 's onder 't zout had gezet, zoodamme ndt zooveul zout atten as zuurkool. Maar ik ben zoo gek op zuurkool, da 'k maar rustig deurgegeten eb en tellekes m'n oogen dichtdee as ik weer 'nen hap nam. Maar da's me komen te staan amico, op 'nen rijksdaalder aan bierkes. En kaddem saves staan as 'n reezjement gele rijers! En toen hadde Trui uit motten hooren pakken! „Gij? gij? gij, lilleke vent. As ge mijn nie had, dan kwamde in de schans terechte! Schaamd-oew eigen om zoo, as 'n oorlogsschip binnen te varen. Witte wa gij bent? Gij bent 'nen zat- kul" „Trui", zee ik „ge ben hik hoe-ik, ge ben hon-ik, honredelik! Get me in 't zouhout ge-hikt, gezet, da 'k de zout-kristallekes, bhbe, aan m'n neus eb hangen en aan m'n oorlellen en aan de horkes van m'n oogen." „En nouw hangt er allemaal pils aan", schaamperde Trui, „en oew oogen zijn zoo rood as van de kemijnen. Ga weg! Ge ruukt allemaal naar 't pils, bambazjeerder da-ge daar staat." Nog veul meer ee ze beweerd, amico, maar ik ben gaan slapen en keb ge- droomd van zout en bier, da'k er 's mergens 'nen smaak van in m'nen mond had. 'n Me- rakel, zo'nen slechten nasmaak as ge het, van zout, zuur en bier. Ge kun bijna net zoo goed 'nen opstaand emmen van 't moksel van Aanmeloelah. Want die zal ok wel 'nen buitenmedbl-smaak tegen z'n verhemelte hebben plakken na z'n hervormingen. Ja zeker, ge kleedt de wefkes z66 maar uit. Ge trek ze zoo, maar't vaaltje van a'r gezicht. Ge gif ze z66 maar rokskes aan van 'n haand lengte en 'n bloeske da-d- alleen bestaat uit ermsgaten Da's de Loel lilek opgebroken. Gif mijn dan maar liever nog 'n porsie zoute zuurkool mee 'n emmerke pils. Gin mensch wit waar ie zit mee z'n Trui. En z'n bruur hee-d-ok al af- etaand gedaan van Aanmeloelah z'nen troon. En daarna nog dbnen en nouw is d'n vierde op weg. In dieen troont schijn lillek de kriebel te zltten. Benieuwd hoe lank 't nouw Hadiemoella uithouwt. Die wouw gin koning worren zee- t-ie. Afgatiestam moes ginnen koning. Daar- om heet-ie Emir op z'n visitekortje laten zet- ten; da beteekent ok koning! Sjeekspier zee in z'nen tijd al: ,,Wa-d-is 'nen naam" en ge- lyk had ie, 'de Spier. Van deus week sting er in de kraanten 'nen heelen sliert pertretten van weggejaagde koningen en keizers die allemaal afstaand emmen gedaan d'n lesten tijd in 't belang van d'r Laand (en d'r eigen; maar da sting er nie bij!) 't Leek wel 'nen femielie-album, d"e kraant, mee al die bekende gezichten. Van- daag of morgen zie 'k ze nog 'n werkloozen- komitee oprichten of adverteeren om 'n postje van koning. B.v. zoo: Heer, van goede getuigen voorzien, over veel vrijen tijd beschikkende, biedt zich aan, tegen nader overeen te komen con dition, desnoods alleen voor de avonduren, als KONING. Beschikt over veel practische ervaring, goede referentien en mooi handteekening- stempel. Ednmaal reeds met succes af- stand gedaan en gaarne bereid zulks ook in z'n nieuwe functie te betrachten. Brieven, onder motto: H. A. D. Ume Mahr, bur. dezer courant. Alles bij mekaar zijn d'r nie veul meer en die me nog emmen op de wereld, zijn bed- legerig. 'n Vale van niks, amico. Al heddet ndg zoo getroffen met oew Laand, zooas onze Konin- gin. Die hee nouw van deus week 'n avondje gegeven. Maar ze moes 't splitsen. Ze kwam kepleet stoelen tekort. Duzend kennissen kwampen op de uitnoodiging af en vijhonderd zijn nouw deus weken ten-eten gewiest. Schep maar op! En dan al die menschen 'n haandje geven, vragen hoe-g-et thuis gaat mee de kinders en of Rinus lest over is gegaan uit de vijfde klas en of er nog zooveul steenen in den aan- tresiet zitten, want ze willen nouw een- maal van oew ebben as koning da-g-alles wit. Trui zee al, toen ze 't las: „,ya zal er de Koningin d'r Paleis uit gezien emmen d'n aan- deren dag, mee al die sneeuwvoeten." Want 'n vrouw, amico, die ziet meestal nog eerder de grotste bezwaren van zukke dingen beter as 'nen man. Maar ollee, da's allemaal nog over te komen. Erger is 't gesteld daar in Groote- gast,, 'n nest in Groningen, waar zo'nen ge- meenen sloeber vier pliesiemannen gedood heeft. Zoo ga-g-et mee die kerels die maar raak leven en d'r eigen van niks, ziedatte aan- trekken! Eerst 't zoo van eieren maken, dat er vier veldwachters tegelijk aan de deur komen en dan die menschen as hazen neerpaffen en ze bovendien nog mee 'n groot mes de keel deur snijen. En dan alles in braand steken. Ik kan er gin woorden veur vinden, amico. Zooiets kan ik nie mee 'n pen behaandelen, da zou ik beter kunnen doen mee 'n riek mee vijf botte punten. 't Zal mijn benieuwen, amico, of er in ons Laand nouw nog 'nen avvekaat te vinden is die veur dieen schobbejak wil plijten. As ik 'm moes veroordeelen kreeg ie gin levenslank-zitten, maar levenslank- sthan op 'n plaank mee spijkers! Kom, amico, ik mot er afscheien. Want as ik 't mijne nog mot zeggen over die acht dappere mannen die bevroren en verdronken zyn aan d'n Hoek van Hollaand en over die erme weduwvrouwkes mee die zeuvenendartig kienders, dan hfe 'k heel d'n avond nog noodig. Keb wa geld opgestuurd veur de nabestaan- den en da motte me allemaal maar doen, amico. 't Is 't ennigste wa me nog kunnen doen na al dat leed. Ik schei er dus maar af. Veul groeten van d'n Zoutestengel en gin horke minder, as altij, van oewen toet a voe DRA KINDJE VERBRAND. Een moeder uit de Prinsenstraat, te Kam- pen, die een boodschapje in de buurt moest doen, liet haar kindje van vijf maanden „op- passen" door een vijfjarig buurjongetje. In het wiegje hing een rammelaar met balletjes van celluloid, op de tafel lag een doosje met lucifers. Het knaapje speelde met de lucifers en de celluloidballetjes. In een oogwenk stond met de rammelaar ook het wiegekleed in vollen vlam. Toen op het angstgeschrei van den knaap de buren toeschoten, had de zuigeling aan het hoofdje reeds zulke brand- wonden bekomen, dat het spoedig in het Zie- kenhuis overleed. DOODELIJKE VAL. Maandagmiddag wilde de 60jarige tuinder J. van der Genugten te Amstelveen uit zijn tuindery den Poel oversteken, om zijn woning te bereiken. Hij viel achterover op het ys en werd in bewusteloozen toestand naar zijn wo- ning overgebracht van waar hij per auto naar eene ziekeninrichting te Amsterdam werd vervoerd. Zonder tot bewustzijn te zijn ge- komen is hij des nachts overleden. Onder Oostermeer (Friesl.) zijn 2 zoontjes vijf en vier jaar oud, van den riethandelaar W. Dijkstra, spelenderwijs in het Kolonels- diep geraakt en verdronken. Te Sneek is de lljarige De Wolf door het ijs van de Franekervaart gezakt en ver dronken. Het is gelukt eenig nieuw licht te brengen in de raadseiacnt.ge zaak van de berooving van den kantooibediende S. te De venter. De polit.e heeft aameidmg gevonden om H., den zwager van den kantooibed;enae, in voorloopi- ge hechtenis te steilen. VERGIFTIGING? Dezer dagen hebben z.ch bij de echtgenoote van den hc-cr B. T. te Ttgeien na hec eten van champ.ons verg.f t-g.ngs »eisch,jnseien voor- gedaan. Thans is ae vrouw aan de gevolgen daarvan oveneden. Het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam heeft op verzoeK van het ge- meentecestuur van Grootegast z.ch het lot aan- getiokken van vrouw Woobes, geboren Aaltje van der Tuin, d.e in de laatsten tijd met 1J. Yv., uen mcOicenaar van Grootegast, heeft sa- mengewoond. Le vrouw is naar Amsterdam overgebracht om in een tehuis van het Leger des neiis te worden opgenomen. De kinderen biijven voorioopig in het werkhuis te Opende. DAT WAS NU ZIJN „SPORT". Men meldt aan Het Volk: li^eds eemge dagen was zijn vrouw ziek en ze mocht vooral met op straac. Hij kwam door zijn werkkring, of des middags om 3 uur, of s avonos om 12.30 uur thu.s. De vuilmsbak was zoo vol geworden dat hij besloot om deze leeg te maken ais hij 's nachts om 12.30 uur thuis kwam. Hij nam den vuilnisbak op zijn schouder, liep zijn hu.sje uit, maar o wat een pech: juist kwam een poirt.eagent aangereden op de f.ets. Deze vond de houding van den vuilnisbak- drager verdacht en voigde hem. (Hij beangst vcor een bekeuring, diep een.ge keeren de wo- ningblokken om, steeds gevolgd door den agent), dcch moest ten slotte met den bak weer terug, en opende de deur van zijn huisje. De politiebeambte, die zich over deze nacht- wanaehng zeer verwonderde, vroeg toen: ,,Wat beteekende het toch, dat u met d.en bak zoo n tjjd liep!" „Ja", antwoordde de onfortumlijke vuilms- baKdrager, „dat is nu mijn sport. Dat doe ik elken avond een kwartiertje". Hierop het hij den pohtieman stom van ver- baz.ng staan en de voile bak stond op zyn oude plaats. RIJWIELDIEF. Met de vangst van een zekeren P. van der M., een 30jarigen tumdersknecht, zonder vaste woon- of verbiyfpiaats, laatstelijk gedomici- lieeid te Grootegast, heeft de pohtie te Assen een goeden slag geslagen, aldus de Asser Crt. V. d. M. was Dmsdag bij een rijwielhandelaar in de oude Groningerstraat gekomen, waar hij f.ets te koop aanbood. De wyze waarop hij d.t deed, leek uen rijwielhandelaar verdacht, zoo- dat hij de politie waarschuwde, die den man arrGstecrde. Na zijn overbrenging naar het politiebureau bleek de man in het bezit te zijn van een groot aantal beleenbrieven van Banken van leenin- gen, waar hij een niet onbeduidend aantal ge stolen fietsen had beleend. Naar de man verklaarde, had hij een aantal fietsen gestolen, n.l. 1 te Dordrecht, 2 te Den Haag, 1 te Delft, 1 te Lisse, 1 te Wassenaar, 1 te Leiden, 1 te Amersfoort, 1 te Ncordwij- kerhout, 1 te Zwijndrecht, 1 te Sassenheim en het laatst 2 te Zeist. De man was in Maart 1928 wegens diefstal van een rijwiel door de rechtbank te Zwolle verooideeld tot eep voorwaardelijke gevange- nisstraf van een jaar. V. d. M. is naar Zeist overgebracht, waar hij de laatste fiets gestolen heeft en aan den commissaris van politie aldaar overgeleverd. POSTWISSELVERVALSCHING. Op Zaterdag 5 Jan. kwam een Duitscher een kamer huien bij een pensionhouder in de Wijnstraat te Rotterdam. Hij vertelde deze kamer alleen te willen gebruiken om een vast adres te Rotterdam te hebben. Een paar da gen later kwamen er twee postwissels uit Keu- len voor den pens.onhouder, afkomstig van een verzekeringsmaatschappij, waarvan de Duitscher vertegenwoordiger was, ten bed'rage van f 470 en f 450. De huurder kwam daarna al gauw vragen of er iets gekomen was. De pensionhouder vertelde hem van de geldzendingen, maar voegde er bij, dat die aan hem waren ge- adresseerd. De Duitscher trachtte hem daar na aan het verstand te brengen dat de post wissels voor hem zelf bestemd waren en gs makshalve aan het adres van den pensionhou der waren gestuurd. De kostbaas vertrouwde welke door huishoudelijken arbeid tuw, rood of oeschadigd zijn.woiden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. het zaakje niet en bracht de postwissels naar de politie. Daar bleek bij het ingestelde onder- zoek, dat de wissel vervalscht was. De huur der is op reis gegaan en zijn verblijfplaats is onbekend. Men vermoedt, dat de man eerst een postwissel poste restante aan zich zelf gestuurd heeft en daarna de groote heeft ver- vaard-gd, waarvoor hij de eerste als model ge- bru.kt heeft. De postwissel was nl. goed en alle poststempels waren keurig nagemaakt. EEN GESCHENK VAN 5000 VOOR RADIUM. Ter herinnering aan de twee jonge Edin- burgsche dokters, de tweelingbroeders Smith, die zich in Londen het leven hebben benomen, hebben twee niet genoemde schenkers 5000 ter beschikking van de Koninklijke Infirmerie te Edinburg gesteld, om dat geld ten behoeve van een nieuw radium-instituut te gebruiken. In een mededeeling die hun gift vergezelde. zeggen de schenkers: „Zij wordt gedaan ter herinnering aan den geest van toewijding in het belang van de lijdende menschheid, die tentoon gespreid werd door de twee jonge dokters. Zij offerden hun gezondheid op door zich te overwerken en zich ontspanning en vacantie te ontzeggen, wat ten leste hun in- storting tengevolge had." ROOVERS DOODGESCHOTEN. De lang gezochte roovers en inbrekers ge- broeders Barbufowitsch werden volgens een bericht uit Belgrado door een patrouille gen- darmen in het dorpje Pozarewatsch aange- troffen, waar zij zich in een huis gebarrica- deerd hadden. De roovers schoten twee gen- darmen dood en verwondden er een emstig maar de anderen hielden het beleg vol, tot een klein kaliber kanon met eenige artilleristen uit de naaste gamizoensplaats aangerukt was. Na een laatste sommatie die niet beantwoord werd, werd het huis in brand geschoten. De belegeraars meenden de broeders dood in de vlammen te zullen aantreffen, maar op het laatste oogenblik sprongen zij tusschen de brandende puinhoopen te voorschijn, waarop zij werden neergeschoten. DE GRIEP IN DE VER, STATEN. Reuter meldt, dat het Statistisch Bureau te Washington heeft bekend gemaakt, dat in de week, eindigende op Zaterdag 19 dezer, in 69 steden der Unie 995 lieden aan de griep zijn gestorven, tegen 1318 in de daaraan voorafgaande week, TREIN INGESNEEUWD. Men vreest, dat er veertig menschen zijn omgekomen in een passagierstrein, die tus schen Turnu Magurele en Salcia ingesneeuwd is. DE MOOISTE EN GROOTSTE vindt men steeds in het CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUW RIVIEKBOOT DOOR ONTPLOFFING VERNIELD. Op de Magdalena-rivier is het s.s. „Social" tengevolge van een ketelontploffing vemield. Naar men gelooft, zijn bij de ramp 20 personen om het leven gekomen, De lijken van een aantal deerlijk verbrande slachtoffers heeft men inmiddels kunnen bergen. TREINRAMP VOORKOMEN DOOR EEN ZIEKEN KNAAP. Te Pomeroy in Ohio heeft een 17jarige knaap een sneltrein vol passagiers voor een ramp behoed. Hij lag ziek te bed en hoorde een groot lawaai op de spoorbaan vlak bij zijn huis. Hij kroop uit bed en ging naar buiten. Daar zag hij dat een langs de spoor baan loopend taiud was ingestort. Wetend dat een sneltrein op komst was, ging hij naar de eerste bocht, waar hij de lantaarn die hij bij zich had heen en weer zwaaide tot de machi nist van den naderenden express, het lichtje ziende, nog juist op tijd, de remmen kon aan- zetten, zoodat de trein vlak bij het versperde gedeelte tot stilstand werd gebracht. ERNSTIG TRAMONGELUK. Maandagavond is op een Solinger-tramlijn een ernstig ongeluk gebeurd. De bestuurder van een tram, die in de meening was, dat de beugel van den draad geloopen was, leunde naar buiten en kwam daarbq in aanraking met een draagmast. Door den hevigen schok viel hij uit den wagen, zoodat deze onbestuurd doorreed. Door het ingrijpen van een 7jarige jongen stond de tram echter na 50 M. reeds stil. De bestuurder werd nog in leven aange- troffen, doch met verbrijzelden schedel naar het ziekenhuis overgebracht. VIJF KINDEREN IN ANDERHALF JAAR. Er zijn pessimisten, die zich afvragen of het geen legende is, dat Vlaanderen nog het land van Pailieter zou zijn. Vader en moeder Pol Devos te Lokeren zijn in staat de som- berste pessimisten te ontgoochelen. In dat gezin zijn in anderhalf jaar niet min der danvijf kinderen geboren. Eerst was de ooievaar er met een tweeling bij. Thans is het een drieling; twee jongens en een meisje. Volgens de eerste berichten zijn moeder en kinderen alle welvarend. Dit is nu echt het geval om te vragen hoe lang de vader het zal biijven. Stel u voor, dat de babies huilen en gesust moeten worden. (Buiten verantwoordeRjldieid der Redactto.) Hulst, Januari 1929. Aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Muziekvereenigingen. M. H. Nu veronderstelt mag worden dat de uit- noodigingen voor het door de „Nieuwe Har monic" alhier uitgeschreven muziekconcours in uwe handen zijn, wil ik door middel der bladen U opwekken aan dit concours deel te nemen. Daar ik m|j eenigszins tot oordeelen be- voegd acht, wil ik als mijn meening uitspre- ken, dat een concours voor iedere vereeniging belangrijke voordeelen biedt, zelfs noodzake- lijk is. Is het niet bedroevend gesteld met velen onzer Zeeuwsch-Vlaamsche muziekvereeni gingen Men mag hiervoor verschillende oorzaken noemen, zeker is, dat een dier oorzaken is: geen doel, geen ljver tot goede uitvoeringen. Een concours geeft een doel, het prikkelt bn directeur en leden tot meerdere nauwge- zetheid, tot emstiger studie tot meerderen ijver dus, tot algemeene ontwikkeling en vooruitgang. Ziet naar het z.g. 4e district, waar een bond de vereenigingen telkenjare oproept en zij in edelen wedijver elkander bekampen. Werkelijk het 4de bezit verschillende goede vereenigingen en waardoordoor de on- derlinge wedstrijden. Mocht na dit concours den drang onder onze muziekvereenigingen z66 groot worden, dat voor ons district iets dergelijks kon ge boren worden, ik zou het van harte toe- juichen, den opbloei van vele vereenigingen was verzekert. Maar er is meer. Bij dit concours wordt, en hier wil ik speciaal onze Z.-Vl. vereenigin gen op wijzen, geen verplicht nummer ge- eischt voor de 4e, 3e en 2e afdeeling. De klacht die terecht of ten onrechte wordt geuit, dht een verplicht concoursnummer. belet andere muziek in te studeeren vervalt dus. Bovendien, iedere directeur kiest nu zelf zijn te spelen nummers, m.i. een groot voor- deel. Men heeft den mond vol dat de sport de muziek benadeelt. Dat de jongelui meer voe- len voor voetbal dan voor muziek. Ik zou durven zeggen: „Kan het anders". Is in zulke vereenigingen niet de zucht tot winnen een der voomaamste doeleinden? De zucht zijn vereeniging de eerste te doen zijn, het streven der leden? Zouden de voetbalvereeni- gingen wel z66 bloeien zonder „competitie" Bin daarom blijf ik er bij: „Hij die geen doel nastreeft, zal het nooit ver brengen." Zeeuwsch-Vlaamsche muziekvereenigingen laten ook wij een muzikale „competitie" in- stellen. Laten wij toonen, dat we ons durven laten hooren voor bevoegde musici die ons streven zullen waardeeren en ons zullen wij zen op dht wat ons nog ontbreekt. Zeeuwsch-Vlaamsche muziekvereenigingen blijft niet weg van dit concours, en moet ge anderen als uwe meerderen erkennen, het zij zoo. Maar gezult nil het concours de over- tuiging hebben gekregen, dat ge geleerd hebt, dat uwe vereeniging vooruit is gegaan, dat in u bewaarheid is, wat de „Nieuwe Harmonie" in haar uitnoodiging schreef „het algemeen peil der muziekvereenigingen hoo- ger op te voeren". Moge het z66 zijn. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, AUG. EECKHOUT. WILLEM ROOYAARDS t. In den af geloopen nacht is Willem Rooy- aards te Menton in Zuid-Frankrijk, waar hij voor herstel zijner gezondheid vertoefde, over leden. GKMEENTERAAD VAN WESTDORPE. De raad der g&meente Westdorpe kwam D.nsoagavond in spoeue-schenue veigauenng byeen. Aiie leden waien present. in a opeu.ng uoor uen vooiz.tter werden ge- kozcii ct, icueii uer comniiss.e, welxe het ge- mc.enteujK beiasiangviaagsi,UK zal onuerzoe- ken, de neeren Van uer neyuen, Daeiman en De Jong he. net weede agendapunt: Grenswjjziging, woruc op voorstei van uen voorzitier in ge- he.me z-tcmg Ochanutid. Na heiopemng uer utieeaKornst somt ue liter Daeiman teiug op hei in ue laatste veigauenng genomen besiu,t mzake ae atiossingsi.ermyn van to jaar van het voorschot, veneciid voigens d'e landarbei- deiswec. bpr. is van oordeei, uat ue te betaien pacht le.tciijK te laag woidt en met voluoende .eaennig wordt genouuen met het r^s.co der gvmcenLe. £>pr. s„cli uaa.om voor, dat, wan- neer net lanu in pacht aan de aiDeiders wordt gegeven, hun de pucnt vooru.t te laten betaien, om zoouoeade g.oo»ere waarboig te heDhen. Uit een te si.cnten londs zou uan eventueel kunnen woruen aangevutd, wat door mogeuj- ke wanoetaiers te wein.g wordt voidaan. iopr. Zcgt, vooral te moeten waken, dat net land voitioenae wordt ouderhouoen, daar er onder de arbeiuers zouden kunnen te vinden, die het land laten vervuaen. ue voorzitter zegt, dat hij de iandaroe.'ue,swet niet tot in de I.nesse kent, doch meent, dat het met aangaat, om later autrlei bezwartnue bepalmgen in het leven te loepen. Ecnter iaat ue wet wel toe, d!e paciit iets hooger te bepalen, dan voor de annu.teit benoouigd en dan in moe.lijke jaren iets m.nder te uoen betaien. Wethouder de ueie.r is het met den heer Daeiman eens en zou de gemeente voor strop- pen waien vrijwaren. Wethouder Kaile zegt, uat men moemjk verder kan gaan dan de wet toelaat. Bpreker is van meening, dat, mocht eventueel iets ernst.ger gebeuren met de giondpryzen, de regeenng ue wet in gunsti- gen zm zal wijz.gen. fcjprexer vindt het eigen- aardig, uat juist de lanuhouwers-raadsieden z.ch z6o erg bezorgd maken om het gemeente- beiang nu net betreft een weisuitvoermg ten gunsie van de landarbeiders. Wanneer de ge meente, als uitvioeisel van de Middelbaar on- derwijswet een rekening kreeg van J 1500, voor schoiieren d'er H. B. S. te Ter Neuzen, vonden zij dat gewoon. Toen aan een land- bouwer h.er ter piaatse voor aistand van grond van het Kroonuomem voor het bouwen van gemeentewoningen, een veel te hooge schade- V'orgoediiig weid betaald, toen waren de ge- meentef.nanc.en schijnbaar niet in gevaar. Speker is van oordeei, dat de landbouwers, sie.saimat.g de landarbeiders willen onder- drukken en geen geiegenhe.d onbenut laten, dit in praktijk te brengen, doch de heeren ianubouwers mogen weten, dat zij door de ar beiuers worden uoorz.en. Zij weten tevens, dat de heeren met het voorstei Daeiman niets anders beoogen, dan hen op een te hooge pacht te drijven, om zoodoende te verhinderen, dat verdeie totpassing wordt gegeven aan de land- arbeiderswet. De heeren Daeiman en De Beleir zeggen het goed met de arbeiders te meenen, doch hebben alleen het gemeentebelang op het oog. De heer Kalle kan dit niet aannemen, want vroeger werd de groote werkeloosheid geweten aan de siechte ,,boerenjaren doch .n 1928 is het een gouden jaar geweest voor den landbouw terwiji het werkloozencijfer nooit zoo hoog is geweest als in dat jaar (90). De heer Daeiman geeft toe, dat het een goed jaar is geweest, doch niemand kan verlangen, dat de boeren laten werken, als het met noo- dlg is, zelfs meent hij, dat er nog meer werke- OM JONG TE BL1JVEN. Het feit, dat uw gezondheid te wenscheai overlaat, is waarschijmyk de eenige reden, dat gij u uoor iichie zoigen reeds zenuwachitig, vers)eten en oud gevoeiu Misschien zijt gy een dier noodeiooze s.aclitotfeis van een meraan- doeiung. Laat deze te voorkomen nierzwakte u met oud maken voor uw tijd. Zoek en veroeter de oorzaak van uw kwaal. Tracht weer funk en gezond te worden. Die pij'n in de ler.denen, the eilendige biaasstoor- mssen, hoofdpyn en duizeiigheid, dat afge- matie, zenuwacntige gevoel behoeven u aiet 1 anger te kwelien. Ane tesamen maken uw leven tot een last, die zoodia gij uw meren verzorgd hebt, verdwijnt. Verzwakite nieren kunnen met Foster's Rug- pijn Nieren Pmen versterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmid- dellijk met het gebruik. Zonder uitstei! Waohi niet, tot gij last knjgt van rheumatdek, ischias, spit, blaasontstekmg of waterzucht. Ook tegen dergelijke emscige kwalen worden Poster's Piiien aanbevolen, doch voorkomen is altijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met gee! etiket let hier vooral op> bij apotheken en diogisten a f 1.75 per flacon. 31 Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke-- Leums, Axelschestraat en Westkolkstraat. loosheid zal komen, tenzij het gebruik van machines verboden wordt. Kane zegt voorts, dat dat niet verboden kan wooden, doch acht bij werkeloosheid, het den pl.cht uer Ghristelijke werkgevers, dat zij hen d.e vroeger de weivaart h.eipen scheppen in goede tyuen, thans in siechte tijden, door te aoen werken aan een brood helpen. De heer Daeiman vindt, dat het voor het landbouwbedryf een slechten tijd is, waarop de heer Kalle het onchristelyk vmd't, dat arbei ders die vele jaren in de bedryven zyn werk- zaam geweest, in den barren winter op straat worden gezet. Spreker zegt, dat als middel ter verbetering daarvan de tuinbouw is aange- wezen door vooraanstaande personen. De heer Daeiman bestempelt de ged'achten van den heer Kalle als socialistisch, als hij denkt, dat de landbouwer zal laten werken als het niet noodig is. Hierop werpt de heer Kalle deze woorden verre van z.ch, door aan te halen, wat door een der Eerw. Paters in de H. Missie is gezegd, dat de werkgever eerder met verlies moet werken, dan hun ondergeschikten aan armoede moeten prijsgeven. De heer Daeiman zegt, dat de boeren recht hebben op den grond, waarop Kalle ook de rechten uer arbe.ders laat gelden. Na nog een d.scussie tusschen beide heeren, vindt de voorzitter, dat elk landarbeider een gemet land zou moeten kunnen bebouwen, dan ware de kwest.e opgelost en zouden de boeren hiervan niet veel schade lijden. De heer Daeiman vindt een gemet te veel. De heer Guinau vindt, dat 2 gemet per arbei- der nog niet te veel zou zijn. Ten slotte werd den heer Daeiman gead- viseerd, zijn bezwaren schriftelijk aan den raad voor te leggen, waarop men dan zal beslissen. Hierna siuit de voorzitter deze vergad'ering. Voor Ter Neuzen: 23 Jan. Belg. s.s. SCHELr- DESOP, 248, ledig, Ramsgate. 24 Jan. Nederl. m.s. LIMBURG, 205, ledig, Londen; Eng. s.s. DASH WOOD, 1263, kolen, New-Castle. Van Sas van Gent: 24 Jan. Deensch s.». ERIK B., 1371, ledig, New-Castle. Voor Gent: 23 Jan. Letl. s.s. RAUNA, 1441, hout en vlas, Riga; Duitsch s.s. DES- DEMONA, 698, gem., Reval; Noorsch s.s. P. G. HALVORSEN, 663, kunstmest, Odda; Eng. s.s. EASTOFT, 114 ledig, Londen; Zweedsch s.s. LOUIS DE GEER, 1323, hout, Windau; Zweedsch s.s. FRANS, 825, ledig, Antwerpen. 24 Jan. Eng. s.s. GWENTGATE, 887, ledig, Havre; Eng. s.s. ELMSGARTH, 1284, pyriet, Huelva; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Lon den; Eng. s.s. AYRESOME, 413, gem., New- Castle; Eng. s.s. DONA ISABEL, 291, pek- kolen, Londen; Eng. m.s. LEE LEE, 70, ijzer, Londen; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Belg. s.s. SCHELDEDAM, 346, pek- kolen, Londen; Eng. s.s. DERWENT, 418, stukg., Goole; Eng. s.s. OAKFORD, 259, kolen, Boston; Noorsch s.s. HAVMOY, 460, kolen, Immingham; Eng. s.s. ALACRITY, 1443, kolen, New-Castle; Duitsch s.s. HERMINE, 195, pekkolen, Londen. Van Gent: 23 Jan. Eng. s.s. HODDER, 421, stukg., Goole; Zweedsch s.s. PATRIA, 1108, ledig, Immingham; Eng. s.s. BLACK COCK, 226 stukg., Londen; Duitsch s.s. VIR- GILIA, 599, restant, Antwerpen; Letl. s.s. VAIDAVA, 1368, ledig, Danzig; Eng. s.s. CHARLWOOD, 600, ijzer, Cardiff; Duitsch s.s. EILBEKTAL, 163, ledig, Antwerpen. 24 Jan Noorsch m.s. RAILA, 3205, ledig, Batoem; Eng. s.s. STANISLAS, 601, ijzer, Grangemouth; Eng. s.s. VALE OF MOW BRAY, 897, ledig, R'dam; Belg. s.s. NIEUW CAPPELLE, 782, gem., Londen; Letl. s.s. KULDIGA, 1186, ledig, Danzig. s.s. HELENA in lossing te Ipswich, s.s. MAGDALENA van Concepcion naar St. Vincent voor orders passeerde 23 dezer Kaap Frio. s.s. TERNEUZEN van Aalborg naar La Giaira (Venezuela) vertrok 19 dezer van Portland (Kanaal). Dir. T. L. L. NOLSON. s.s. SCHELDEJOL, 260 ton, te Antwerpen. s.s. SCHELDEDAM, 650 ton, in lossing te Gent, moet daarna laden voor Middlesbo- rough. s.s. SCHELDESOP, 750 ton, vertrokken van Ter Neuzen naar Londen. s.s. SCHELDESTROOM, 1500 ton, vertrok ken van Sunderland naar Jersey, s.s. SCHELDEDIJK, 7500 ton, van Antwer pen naar Madagascar, 22 dezer Pointe de Galets gepasseerd. s.s. SCHELDESTAD. 8000 ton, van Antwer pen naar Shanghai, 12 dezer van Singapore vertrokken. s.s. SCHELDEPAS, 8500 ton, in lossing te Duinkerken. s.s. SCHELDELIJN, 11000 ton, in lossing te Rotterdam. Amsterdam, 25 Jan. 1929. Bieden. 12,09% 59,26% 9,73 34,65 Weenen (100 sh.) 35,02% Vreemd Bankpapier. Duitsch 59,25% Fransch Belgisch Oostenrijksch (100 sh.) 35,02% Londen Berlijn Parijs Brussel Laten. 12,09% 59,28% 9,76 34,67 35,07% 59,28% 9,76 6,95 35,07%

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6