algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen, 8328 Vrijdag 25 Januari 1929 69e JaargaDg Tweede Blad. BINNENLAND. BUITENLAND. PRE DIKB EURTEN. SPORT. IASDB0FWBERICHTEN, Feuilleton-vertellingen. DE BEDREIGINGEN TEGEN DR. DORMS. TER NEUZEN, 25 JANUARI 1929. VOETBAL. RECHTSZAKEN. LIEBERMANN TE AMSTERDAM AAN GEKOMEN BRABANTSCHE BRIEVEN. URANT (i u ll r U r K T C D C IIC« Binnen Ter Neuzen f 1.40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr per post f 1.80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post 6,60 per jaar A 8 L) N N LW LN I or H IJo. voor Belgie en ftmerika f 2.25. overiqe landen 2.60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetahng. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. F.ERSTE KAMER. Verlaging drankaccijns. BliT.tens de memorie van antwoord inzake bet wetsontwerp tot verlaging van den ac- cijns op ged-istilleerd en van dien op hout- geest, alsmede van bet specifieke recht, dat in verband met die accijnzen volgens de Tariefwet 1924 gebeven wordt van sooimige producten, verklaart de Minister van Finan cial zich in hot bijzonder erkentelijk voor den steun van de leden, die, hoewel zich stellende op het standpunt van diegenen der drankbe- strijders, die vreezen dat accijnsverlaging het drankgebruik zal doen toenemen, niettemin de moreele voordeelen, welke van de verla ging worden verwacht, zwaarder hebben doen wegen. De Minister is overigens van oordeel, dat vrees voor groote toeneming van het drankgebruik, na invoering van de accijns verlaging, niet gewettigd is. Verder verklaart de Minister, dat ook hij van oordeel is, dat de beweging der drank- bestrijders krachtig heeft medegewerkt tot vermindering van het drankmisbruik en daar- door tot verheffing van het zedelijk peil. Bij de leden, die bij de behandeling van dit ont- werp uiting hebben gegeven aan hun gevoe- lens van waardeering voor den arbeid der drankbestrijding, sluit de Minister zich der- halve volgaarne aan. DE KAMERVEBKIEZINGEN. De partijraad van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond heeft j.l. Zaterdag in zijn politiek advies als no. 1 aangewezen voor de kieskringen Groningen, Leeuwarden en Assen Dr. S. E. B. Bierema; voor de kieskringen Amsterdam, Zwolle, Den Helder, Haarlem en Maastricht Dr. I. H. J. Vos; voor de kieskringen Rotterdam, Utrecht, Leiden, 's Hertogenbosch en Tilburg Mr. H. J. Knottenbelt; voor de kieskringen Amhem en Nijmegen Sir. A. G. A. Ridder van Rappard; voor de kieskringen Dordrecht en Middel- burg Mr. G. A. Boon. Gelijk men weet, zal de kieskring 's-Gra- venhage afzonderlijk ten strijde trekken (al worden natuurlijk alle lijsten verbonden). In verband hiermee heeft de partijraad ten opzichte van Den Haag geen advies uitge- bracht; echter is meegedeeld, dat de Haag- sche afdeelingsraad voor de plaats van no. 1 de voorkeur heeft gegeven aan Prof. Ir. C. L. van der Bilt. DE ZEVENDE ZOON. Onlamgs is gebleken, dat nog steeds in en- kele plaatsen de meening heerscht dat de Koningin een premie verleent wanneer in een huisgezin een 7de zoon wordt geboren, waar geen sprake van is. Intusschen heeft naar de heer R. Groenveld, ambtenaar van den burgerlijken stand te Amersfoort in de Ge- meentestem mededeelt indertijd hierom- trent in ons land een regeling bestaan. De wet van 29 Floreal an XIII, de zooge- naamde „zeven kinderenwet", welke ook in ons land van kracht is geweest, bepaalde, dat iemand zijn zevenden zoon op staatskosten kan doen opvoeden. De wet werd echter hier te lande nooit toegepast. Toen echter in 1847 iemand aanspraak op de door haar toegezeg- de vergoeding wou maken, werd de wet afge- echaft. Sinds 1847 bestaat dus geenerlei regeling omtrent dit punt. De corr. van de N. R. Crt. te Brussel schrijft: Naar aanloiding van de bedreigingen on- langs in de pers en in z eke re bijeenkomsten aan het adres van dr. Borms geuit, consta- teert een der leiders van de Vlaamsche front- soldaten, Ward Hermans, in het Vlaamsch- natio-nale dagblad „De Schelde", dat de anti- Vlaamsche courant ,,La Gazette", daags na de invrijheidsteiling van dr. Borms, schrijven mocht „dat dadelijk na den oorlog, twaalf kogels maar frs. 7,80 zouden hebben gekost om Borms neer te leggen", zonder dat het Belgische gerecht, hoewel de wet het uiten van bedreigingen strafbaar acht, heeft inge- grepen. Hetzelfde, zegt hij, geldt voor de „Nation Beige" en voor een aantal personen, die met" naam en adres worden genoemd en aan een bijeenkomst, in een huiis in de Ko- ningstraat te Brussel deelnamen „waar de zaak Borms in alle opzichten is besproken met bepaalde bedoelingen". Ook zou een ge- lijksoortige bijeenkomst van student en uit Leuven en Brussel op het redactie-bureau van een Brusselsche krant, eveneens door Ward Hermans genoemd, hebben plaats gehad en zou er, naar hij verzekert, wel degelijk een complot tegen het leven van dr. Borms zijn gesmeed. „Wij bedreigen niets of niemand, alsdus zijn conclusie, maar wee wie verant- woordelijk is voor elk haar, dat gekrenkt wordt op hot hoofd van dr. Borms; wee wie een hand, een vinger maar uitsteekt naar hem; wij staan met ons leven bong voor dat van dr. Borms". DE WATERSNOOD IN VLAANDEREN. In een deel van het overstroomde gebied in Vlaanderen is het water voor het grootste deel weer weggetrokken. Te Grembergen staait het water echter nog altijd tot in het dorp. Met het oog op den springvloed wor'dt hard gewerkt aan de bres te Moerzeke, welke nog steeds een breedte heeft van 40 meter. Door het provinciebestuur van Oost-Vlaan- deren is een speciale commissie belast, in sa- menwerking met den bestendigen provincia- len technischen dienst, een plan gereed te maken, waarbij het aanleggen van een net van nooddijken, in de Scheldestreek, wordt voorzien. De commissie zal rekening houden met de in Nederland op dit gebied opgedane ervaring. Aan de bevolking van het geteisterde ge bied wordt door de zorgen van de autoriteiten en het Roode Kruis in Belgie verder steun in levensmiddelen, geld, brandstof en kleeren vorleend. In totaal blijkt het Roode Kruis reeds ongeveer 1 millioen francs te hebben ingeczameld. Tusschen deze op Fransche leest geschoeide instelling en het Vlaamsche Kruis is het tot een conflict gekomen, dat in een zeer scherp stadium is getreden. Zoo wist het Roode Kruis van sommige autoriteiten te ver- krijgen, dat doze aan het Vlaamsche Kruis hare medewerking weigerden voor de ddstri- butie van door dit laatste orgaan bijeenge- brachte of aangekochte kleedingstukken, dekens en levensmiddelen. Toch zet het Vlaamsche Kruis zijn menschlievende actie voort, waarbij het gesteund wordt door een aanzienlijk deel van de openbare opinie in het Vlaamsche land. DE KANAAL-TUNNEL. Het plan om, onder het Kanaal door, Enge- land en Frankrijk met een spoorweg-tunnel te verbinden, heeft plotseling goeden voortgang gemaakt. Baldwin wilde er, nauwelijks drie maanden geleden, nog niet van weten om het in het parlement aan de orde te stellen en nu is hij plotseling zoo zeer bekeerd, dat hij zich bereid heeft verklaard met de leiders der twee oppositie-partijen, Ramsay MacDonald en Lloyd George, overleg te houden over de beste wijze van een onderzoek naar den oeconomi- schen en militairen kant van het plan. Zoo- doende heeft hij de kwestie boven de partjj- politiek gesteld en tegelijk verhinderd dat er uit een volharden in een weigering van zijn kant om aan het plan de aandacht te schen- ken, die het verdient, bij de verkiezing een politiek wapen tegen zijn regeering gesmeed werd. Zoo beschouwd was zijn besluit ook in politiek opzicht een verstandige daad. De nieuwe procedure van een gelijktijdig oeconomisch en militair onderzoek schijnt ook een aanwijzing te zijn dat men het plan niet -meer aan een zuiver militair lichaam gelijk de commissie voor rijksverdediging, welke vroeger in een zeer korte zitting over het trnnelplan haar veto heeft uitgesproken, de uitsluitende beslissing zal laten. De drang tot verwezenlijking van het plan is trouwens ook zeer sterk onder de conser- vatieve aanhangers van de regeering. In En- geland voelt men steeds sterker behoefte aan uitbreiding van den internationalen handel, nu het met vele takken van handel en be- drijf nog niet naar wensch gaat. Van het werk eraan verwacht men goede bestellingen voor de nijverheid, van de tunnel zelf en ver- levendiging van den handel. De militaire deskundigen die men schaakmat heeft trach- ten te zetten met het argument, dat het vliegwezen aan Engeland's positie van eiland al lang een eind gemaakt heeft, zwijgen, maar men meent, dat zij hun verzet daarom nog niet zoo gemakkelijk zullen opgeven. Voor de eerste boor haar werk begint, zal er zeker nog veel water door het Kanaal vloeien. De aanhangers van het plan hebben intus schen met voldoening kennis genomen van een verklaring, die de Fransche gezant aan een maaltijd, door voorstanders van de Kanaal-tunnel aangericht, afgelegd heeft. Hij zeide gemachtigd te zijn om te zeggen, dat de Fransche regeering bereid is (indien gelijke bereidwilligheid bij de Britsche regeering be staat) om de zaak ter hand te nemen en tot de noodige regelingen me-de te werken. Van Fransche zijde is trouwens nooit emstig ver zet tegen het plan gevoerd. Juist in de te-gen- woordige omstandigheden zou men in Frank rijk in den aanleg van de Kanaal-tunnel een symbool van de herleefde Entente cordiale zien. DIPLOMA VOOR COUPEUR. Naar men ons meldt is de heer D. J. Ha- mei.nK te BIu.skII aan Fertboo.ns Vakschool te Aniste.dam ged p.omeerd als coupeur. POLITIEKE VERGADERING. Gisteravond werd in de bovenzaal van het „Ho.-e1 ue Oomme.ce" ae vanwege de S. D. A. P. aangekond.gde vergader.ng gahouden, waai.n a.s sp.eaer opirad de h-or w. ri. Vlie- gen, i.d ce. ivee-e Kamer. De opkcmst was mat.g. bp.eker werd ingeleid dcor den h:er A. C. de Pauw, d.e h_t doel dsz.r ve.go,daring uit- tei.zet.i.e: h^t btsp.eieen van gioo^e,vraagstuk- ken, voor de arce.d.nue klasse van gioot be- lang en tevens p.cpaganda voor de b-gmsaien der S. D. A. P. 1>. hear Vr.egen begon met er op te wijzen, dat de menscuen m het a.geme.n zullen te kennen gsven naar lets hcogers te streven. D.t g.ldt ook voor een volk on de afspiegeling dat een volk daarnaar streeft zal zich u.ten in nic.er vv'eivaart en beschavmg op geastelijk ga- b.ed. Wnlen cok de lagere kiassen daarvan ge- n.e.en, dan mceten zij, evenals d'e bezlttende invloed kunnen uitoefenen op' de wetgeving van den Staat. Zij d.e de macnt in den Staat in handen hebben, kunnen invlced uitoefenen op het lot van de massa. Als vooibecld haalde hij h ervoor aan de gesch.edenis van de Ro„- teruam.sche Bankvereeniging, die door den S.aat via de Nederl. Bank is gesteund, omdat bij den val d.er bank het lot van velen, ook van vele duizenden arbelders, afhankelijk was. De Staat behooit z.ch daarom in te laten met diet leve.i der burgers en met den rijkdom door het volk voortgebracht. De hervorm.ngspo.-tiek, die thans bijna alle politieke partijtn in alle land'en nastreven, is daaruit vcortgevloeid. Deze is in 3 categorlen te verdeelen: 1. we g werken van misstanden voor de ar- beidend'e klasse, b.v. werkloosheidszorg, en verzorging by ziekte en ongevallen; 2. wetten die onbeteugelde uitbuiting van kinderen, vrouwen en arbeiders bektten; (groote categor.en, met name de landarbei- ders vallen daar nog buiten) 3. bevordering van ontwikkeling en be- schaving d'er arbeidende klasse (onderwijs, woningwet, enz.). De arbeidende klasse zal de politieke macht moeten verkrijgen om die hervo.mings- politiek te voleindigen. Dat alles zal veel geld kosten, hetgeen de Staat van de bezittende klasse moet eischen, om die kosten te bsstrij- dcn. Die klasse maakt daaitegen bezwaar, met den politieken strijd als gevolg. Sinds 1920 staat het hervormingswerk stil. Waarom is de ziektcwet van 1913 nog niet in- gevoerd, vraagt spreker. Deze is wel aanhan- gig gemaakt en een beiere editie dan d'e van 1913, maar met de verkiezlngen in 't zicht zal er van de uitvoering niet veel komen. Ook het zevende leerjaar is niet ingevoeid, en dat alles omdat vanwege de Regeering gezegd werd, dat bezuin'gd moest worden, hetgeen volgens spr. niet kehosfde. Min ster Colijn raamde in 1923 een tekort van 98 millioen, waarom verschillende bezui- n gingen werden voorgesteld, o.m. salaris- en lconsverlaging, en er bleek ten slotte een overschot van een half mill oen. In 1925 was de leuze dat de gulden veilig moest gesteld worden. Er was toen in plaats van de 42 mil lioen te kort een overschot van 13 millioen. En daarvoor had men toen alle hervorm'ngsn step gezet. Naar sprekers oordeel he eft de heer Colijn er het Nederlandsche volk toen er- fcarmelijk doen inloapen, want ook hst natio- naal vermogen was van 1 Mei 1924, teen het 12.240 millioen gulden bedroeg op 1 Mei 1923 gestegen tot 13.534 millioen gulden. De schuld van een en ander wijt spreksr aan de eigenaardige gioepeer'ng der partijen. Hij meent, dat het uiteenvallen der coalitie den weg heeft gebaand naar betere tijden. Uitvoe- rig schetste spreker het verschll tusschen de verschillende christelijke partijen. Hij wees op het wond'erlijke, dat de christelijke arbeiders, die dezeifde belangen hebben als de S. D. A. P. in de politiek daarvan gescheiden blijven. Er komt in dit opzicht ken'.eiing. In Duitschland en Belgie z et men de katholleke arbeiders reeds samengaan met de anderen. Ook in de groote steden van Nederlar.d ziet men d'at. Dit zal in tcenemende mate het geval zijn. De Katholieke Staatspartij heeft voor de a.s. Ka- merverklez'ng ook reeds 4 kwaliteitszetels aan a.belders ingeruimd. Dit opent den weg voor het verkrijgen van verschillende sociale wet- ten, de z'ekt&verzekeringswet, het staatspen- sioen, staaisbemoe Ing op woninggebied, land- arbelderswet, verbetering der onderwijswetten, huwelijkswetten enz. en is men naar sprekers oordeel op weg naar betere tijden. j De voorzltter, de beer De Pauw, sloot de vergadering met een opwekkend woord, om de vclgende maanden vcor de verk'ez'ngen te be- nutten voor de r.oodzakelijke propaganda, cn met een woord van dank aan den spreker van den avond'. FRAUDULEUZEN UITVOER. We vernemen, dat de kommiezen te Sas van Gent prcces veibaal hebben opgemaakt tegen zekere L., koopman van Selzaete, wegens frau- duleuzen uitvoer van een schaap. Men he-eft getiacht het dier per auto uit te voeren. DE SCHADE AAN DE ZEEWEItlNGEN. De bu.tengewone vergadering van het wa- te.schap Vjiocde n.eft oe^ioten een extra dijk- g-fcvXi.o. van o per ti.A. te htfien voor her- s.ei van ue aan ue zcewer.ngen toegeDrachte scnaue. D.t ue vergadtr.ng v.exd de wensctie- Ujxjie.d naar voren g&o.acnt de zaak van af- doenue ve.oeteruig van de zeewermgen krach tig aan te paKKtn en uaarvoor ean ge.dleening i c-p lang en t-e.mijn aan te gaan. in de voi- genat, m Me. te iiouani, vergauering zal daar- over worden besbst. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over ue vte.v van 13 tot en met r9 januari in a'e prov. Zeeiand bemoeg: rtb..s typnolaea jou.lCLyphus) Hulst 1, Ter Neuzen 1. ivo_dvoux: Kapelle 1, Middelburg 1, O. en W. Souburg 1, Senoonaijke 2, lersexe 1. D.phther.tis: St. Annaland 1, Breskens 1, Goco o, £>ci.e.pen.sse 1. Gevallen van encephalitis na inenting kwa- m-en ueze wetk met icr Kenn.s van het dtaats- toez-cnc op ue oiksgezom.he.d. ZONDAG 27 JANUARI 1929. Ned. Herv. lverk. Ter Neuzen. 9% u., Ds. A. Tlmmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, bediening van den H. Doop. Sluiskil. GVs u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u.. Ds. K. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Geul. 9-/2 u., Do. li. A^cioioot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersioot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leeskerk. Axel. 9 u., Ds. A. Verhage van Middelburg bed.ening H. Avondmaal, 2 u. en 6 u., Ds. A. Verhage. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-IIaezer". Kerkhoflaan. Ter Neuzen. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten tr 1'er Neuzen. Zondag zijn de H.H. Die isten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags cm 2 Vi uur Lof. Zal het a.s. Zondag weer een verloren d'ag zijn voor de voctoaisport V Het is n.et met ze..erhccd te zeggen, maar er is toch zeer veel j kans voor, daar de w.sselmg van het weder aan zulke scno.nnielir.gin oudirhavig is, dat hec met te ve.wonue.c.i zou zyn, dat de wed- stnjuen moeten afgeiast worden, 't zij omdat de velden onuer ten sneeuwkleed' verscholen Lggen, dan wel door vorst zoo hard zijn, dat het met gewenscht is dezs te betreden, wil men de kans met loopen, daardoor ongeiukken te verco.zaken. Sedert 30 December is Ter neuzen n.et meer in het veld gewe.se en daar om is 't zeer goed te begnjpen dat de spelers erg v&rlangenu' zijn weer eens tusschen de kr.jtlijnen te komen om zich met hun tegan- standers te meten. Zondag a.s. speelt Ter- n.uzen I haar elfden wedscrijd in de com- petitie en wel tegen Zeelandia II van Middel burg, welke club zij de eerste nederlaag be- zo.gde en nog wel op haar e gen terre.n, zoo- dat met grond verwacht mag worden, dat zij ook nu wel in staat zal zijn haar den baas te blijven. met derd'e elftal van Terneuzen moet den- zelfden dag in. Hulst hare krachten meten met Hulst II. vvaar dit elftal in Hontenisse haren eersten wecistrijd speelde on deze verloor met 52, cjferen wij de kans der overwinning nog niet zoo ver weg, daar deze jeugdige spelers met zulk een vuur zijn bezleld, dat aan oudere spelers tot voorbeeld zou kunnen strekken. UITLEVERING GEVRAAGD. Door de Belgische regeering is de uitleve- ring gevraagd van O. d. R., oud 23 j., vroe ger wonende te Maldegem, verblijvende te Heinkenszand, en thans gedetineerd op grond van een aanhoudingsbevel van den onder- zoeksrechter te Brugge, De R. wordt ver- dacht van diefstal van een rijwiel te West- cappelle (B.op 7 November 1928. Donderdagochtend zijn de beide Haagsche recheroheurs de heeren Hoestra en v. d. Mark, die belast waren met de overbrenging van den uitgeleverden Liebermann van Helsingfors naar Nederland, met hun arrestant hier aan- gekomen. De nieuwsgierigen en de journalisten, die het gezelschap op hot tweede perron van het Centraal Station afwachtten, zagen hen even- wel niet uit den trein stappen die te 9.11 aankwam. Om aan mogelijke lastige belang- stelling te ontkomen, hadden de twee politie- mannen op bevel van hoogerhand met hun gevangene den trein te Hilversum verlaten en van daar het laatste gedeelte van de reis per auto naar Amsterdam afgelegd. Zij zijn on-middellijk doorgereden naar het parket van den officier in het paleis van justice, waar de sub3tituut-officier van juotitie, Mr. Reilingh, die in de strafzaak van de Veen- dammer Hypotheekbank voor de rechtbank te Amsterdam het openbaar ministerie heeft waargenomen, den verdachte voor zich heeft doen geleiden om hem een eerste verhoor af te nemen. Daarna is hij overgebracht naar het huis van bewaring aan den Wetering- schans Hior is de rechtercommiosaris, Mr. Feenstra, de instructie begonnen, in tegen- woordigheid van Liebermann's raadsman, Mr. Giltay Veth. DE TOESTAND IN DE SUIKER- INDUSTRIE. Naar aanleiding van de ietwat alarmeeren- de berichtea uit de suikerindustrie, die de sluiting van verschillende fabrieken in uit- zicht stellen beeft de N. R. Crt. dezer dagen een onderhoud gehad met de heeren C. Assel- borgs, directeur der Suikerfabriek Wittouck te Breda en L. Biickmann ,algemeen adviseur der Centrale Suikermaatschappij. Bij dat onderhoud werd verzekerd, dat van het stopzetten der fabriek in Breda, die uit- sluitend als raffinaderij werkt, geen sprake is. En voorts werd met de grootste stellig- heid ontkend, dat de maatschappij uit Enge- land groote winsten trekt. Wij staan u er borg voor zoo werd gezegd, dat al kwam er geen cent dividend uit Enge- land, onze bietenprijs dit jaar toch 16 zou zijn. Die prijs is n.l. uitsluitend bepaald in verband met onze binnenlandsche belangen. Wie iets anders beweert lastert. Maar als u 16 voor de bieten kunt betalen of dat genoeg is weten wij natuurlijk niet waarom kunnen de cooperaties dat dan niet? We zeiden u reeds, was het antwoord, dat enkele cooperaties wel dezelfde prijzen zullen betalen. Dat andere dat niet kunnen, ligt aan hun bedrijfspolitiek. Zij beschouwden een industrie net als een landbouwbedrijf en zagen niet in dat een landbouwer, die aan- deelen in een cooperatieve suikerfabriek neemt daardoor industrieel wordt en dus in- dustrieele politiek moet voeren d. w. z. in goede dagen reserves vormen. In plaats van te zeggen, als onze maatschappij brjv. 20 voor de bieten betaalde: de bietenprijs is f 20 en alles wat ik door deelneming aan een cooperatieve fabriek er meer voor krijg, is industrieele winst, d. w. z. dividend plus re serves, he-eft men de geheele opbrengst als bietenprijs beschouwd en die ook uitgekeerd. Natuurlijk keken dan de landbouwers, die aan onze maatschappij geleverd hadden, zuur, en het gevc-lg was natuurlijk, dat hc-e langer hoe meer landbouwers naar de cooperaties overliepen. Daardoor werd en met de bieten bebouwde oppervlakte onmatig vergroot en moest telkens de cooperatieve fabriek uit- breiden. Geld voor de uitbreidingen had men niet; dit moest dus geleend word-en en zoo- doende zitten enkele cooperaties tot over haar ooren in de schuld. Onze maatschappij werd door de coopera tieve politiek voor de vraag gesteld of die po litiek te volgen, of er in te berusten, dat de bieten naar de cooperaties gezogen werden. Had zij den eersten weg gevolgd, dan zou dit er toe hebben geleid, dat in sommige jaren nog veel meer bieten uitgezaaid zouden zijn en in slechte jaren de terugslag in uitzaai nog veel grooter zou zijn geweest. Zij gaf er dan ook de voorkeur aan, een bietenprijs te betalen, die geen verband hield met wat de cooperaties betaalden, maar waarvan de basis was de verhouding tot andere landbouwge- wassen, de kans van bietenexport naar het buitenland en de vermoedelijke ontwikkeling van den suikerprijs enz. Van de verkregen winsten kon worden gereserveerd en dank zij deze reserves kan onze maatschappij thans 66k wat doen voor den landbouwer nu die in nood dreigt te geraken. Dat onze maatschap pij dat kan is ook haar eigen belang: zij krijgt thans meer bieten dan wanneer zij een volstrekt niet loonenden prijs moest betalen. Natuurlijk heeft de gevolgde politiek 66k haar schaduwzijde gehad. Het wegzuigen van de bieten door de cooperaties en de voort- durende vergrooting van cooperatieve fabrie ken maakte, da.t onze maatschappij een te groote fabriekscapaciteit dreigde te krijgen, die niet gebruikt werd, d. w. z. er dreigde voor haar een groot kapitaalverlies; de op- richting van de cooperaties schiep n.l. geen nieuwe werkgelegenheid, maar verplaatste die werkgelegenheid slechts. Dat dreigende kapitaalverlies was natuur lijk voorzien bij het bepalen van een bedrijfs politiek, welke van die cooperaties afweek. Dat desniettegenstaande tot die afwijkende politiek werd overgegaan, kwam, omdat zekerheid bestead, dat men het kapitaalver lies voorkomen kon en tevens nieuwe werk gelegenheid kon scheppen. Fabrieken, die tot nu toe alleen bieten verwerkten en slechts enkele maanden in het bedrijf waren, werden tot raffinaderij-en verbouwd en als raffinade rij in bedrijf genomen, waardoor zij het ge heele jaar konden werken: voor een tweetal andere fabrieken bestond de mogelijkheid, ze naar Engeland over te plaatsen. Het hoofdbelang onzer maatschappij werd zoodoende raffinaderij. Ook hierbij bleek ech ter, dat men de toekomst niet voorzien kon. Twee jaar geleden wierp het plan-Tarafa roet in het eten en in 1928 doemde de be- scherming der Engelsche witsuikerin-dustrie 3 raffinaderijen tot stilstand, m. a. w. dreigt thans opnieuw kapitaalverlies. Nu hebben de raffinaderijen nog haar ge heele installatie voor bietenverwerking en be- grijp-elijkerwijze is onze directie tot de toe- standen elders zich wijzigen, lets waaraan wij niet wanhopen er zeer op gesteld, de stil- liggende fabrieken weer in bedrijf te krijgen en wel ditmaal voor bietenverwerking. Door nu een bietenprijs van f 16 in uitzicbt te stellen, hoopt zij thans in omgekeerde rich- ting het p-roces van we-gzui-gen van bieten te doen plaats grijpen, n.l. naar hare bedrijven. Wij hopen, dat het na deze uiteenzetting duidelijik zal zijn, dat niet het landbouwbe drijf maar alleen het belang van zeer enkele tot over de ooren in schulden stekende coope ratieve fabrieken, deze fabrieken om bescher- ming en steun doet roepen. Ulvemhout, 22 Januari 1929. Menier, 't Wintert knap- kes, amico, 'n g4ef winterke. 't Mag er dan zoo nouw en dan 's 'n bietje tusschen- deur dooien, maar alles en alles bij- mekaar leet er bier nouw toch al vanaf Nuuwe- jaar 't ijs op de slootjes. En't ziet er zoo vuil en smerig uit van st-of en takskes en steenen en zwartgeworren sneeuw, da ge echt kun zien; da leet 'r ok nie van 6en nachje. En da's altij 'n teeken van 'nen fermen winter, as 't ijs zoo on-proper d'r uitziet. En de velden leggen d'r bij, amico as, as, ja, 't is gin schoon woord as klets- koppen. Hier en daar 'nen kwak bevroren sneeuw waar zoo nouw en daa 'nen vergeel- den en verflensten savcojekool tusschen staat as 'n zeldzaam horke op 'nen kalekop. Ze staan d'r bij as kaktussen, zo6 lillek! Schots en scbeef as zattemannekes mee afgezakte gezicbten Neee, mooi zie-g-et sneeuwkleed er niemeer uit. Nouw er allc-maal stuk"ken uitigedooid zijn, lijken et wel op 'n versleten tafellaken vol gaten en waar maar weinig op te bespeu- ren valt van bikkesement. Eremoei troef! De wegen, die telitens tot pap dooien en dan weer bevriezen, zijn aamper te begaan. Ge brikt er mee oew klompen gewoonweg d'n hals over as ge toevallig op zo'nen hard-be- vroren kluit trapt, terwijl da ge dfenkt dat ie halfzac-ht is en da-g-er sjuust lekker vast in zult kunnen stappen. Daar mctte ok zoo mee oppassen as ge 'n potje bent wiesten kaartspeulen in de „Gou- wen Koei". Want och, hoe gaat da-d-ee? 'n Pintje bier bij 't binnenkomen en eentje veur 't weggaan en nog ennigte daar tus- schenin en dan is 't heelemaal oppassen ge- blazen over die bevroren klonters. En ik mot oppassen, amico, da 'k nie mee 'n kepotte neut3 of 'n gat in m'nen bo-ofd uit de „Gouden Koei" thuiskoom. Dan mok Trui direkt van 'n pdetsje 'nen donderslag! Zoo hadden me 'n paar dagen gelejen zuur-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5