N.V. Stoomwasscherij TRIO "iiig*jipj§ is toch goedkooper. BPITENIAMD. Dam- en Schaakrubrielc. riill ii GEMEHGDE BEBICHTEH. TER NEUZEN, 25 JANUARI 1929. I NGBZONDEN MEDEDEEL1NGKN VLISSINGEN DAMMEN. cix. SCHAKEN. atM WW/ m. 1. Txc6, TXc6, 2. Ph4, Dd8, 3. Pf5t. VECHTPARTIJ NAAR AANLEIDING VAN HET GEBEURDE TE GROOTEGAST. DOOR HET RADERWERK GEGREPEN. DE RAD10RAAD. liy Kon, Besluit zyn voor het tydvak van hedon tot en mat 31 December 1933 benoemd tot 1'eden an den Rad.oraad: dr. J. Th. de Visser, oud-Mimster van onderwijs te 's-Gra- verdiage, tevens voorzitter; mevr. D. Boon van der Scarp te 's-Gravenhage, A. J. da Costa, D. Crommelm, directeur van het Zen- dingsbureau te Oegstgeest en Aerdenhout; dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht; B. de Gaaij Fortman, mr. P. S. Ger- brandy, lid van Ged. Staten van Friesland; mr. R. Kranenburg, hoogleeraar aan de rijks- universiteit te Leiden; prof. dr. W. Nolet, hoogleeraar aan het seminari te Warmond; Aug. Philips; dr. Th. Stoop, arts te Dordrecht; mr. T. J. Verschuur, voorzAter van den Raad van Arbeid te Breda; J. de Vries en tot secretaris E. P. Weber, oud-hoofdcommies bij het hoofdbestuur der P. T. T. te 's-Graven- hage. Ook was nog benoemd dr. C. Lely, oud- Minister van Waterstaat, die inmiddels over laden is. DE THUISREIS VAN DE P-HAEN. Het postvliegtuig PH-AEN, dat met de pi- loten Duimelaar en Frijns en den mecanicien Bruinesteijn de vlucht naar Ind.e en terug vol- bracht, is Dinsdagmiddag te 3 uur 36 viot op Schiphol geland. HET DRAMA TE GROOTEGAST. Te Groningen zal een comite worden ge- vormd om geiden bijeen te brengen ten bate van de nag ei a ten betrekkmgen van de vier slachtoffers van het drama te Grootegast. NEDERLAND EN BELGle. In de jongste bijeenkomst van den minister- raad heeit ue Beig.sche minister van Buiten- landsche Zaken, ae heer Hijmans, zijn colle- ga's op de boogie gebracht van den stand der Nedei landsch-iseigische onderhandelingen. Naanhy biijkt te hebben veizekerd, zou het Beigisc^e antwoord te's Gravenhage een gun- stigen indruk gemaakt hebben. Van officieuse zyde wordt bevestigd dat de Belgische nota uit twee deelen bestaat: het eerste bevat een chronoiogische uiteenzetting der besprekingen, die in October gehouden zijn tusscnen de Belgische en de Nederiandsche experts, welke besprekingen, zooals bekend is, tot geen tastbaar resultaat hebben geleid. Deze ■uiteenzetting is bedoeld als een middel tot rechtvaardiging van d'e door de Belgische ex perts toen aangenomen, afwijzende houdmg ten aanzien van het door de Nederiandsche des- kundigen voorgestelde trace tot verbinding van Antwerpen met den Rijn via het weder geopende Kreekrak en het Hellegat. In het tweede gedeelte van de nota word't het nieuwe Belgische voorstel geformuleerd, dat zoowat het midden houdt tusschen het oorspronkelijk geeischte Moerdijkkanaal en het afgewezen Nederiandsche trace. De algemeene toon van de nota biijkt zeer gematigd te zijn en ge- tuigt, naar in de Wetstraat wordt verzekerd, van den wezenlyken wensch om eind'elijk tot een overeenkomst te geraken. DE KWESTIE TE HERKINGEN. Het Tweede Kamerlid de heer Kersten heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevraagd: Is het den minister bekend, dat de burge meester van Herkingen de leden der Gerefor- meerde gemeente te Herkingen belet het nieu we kerkgebouw in gebruik te nemen, door z:ch met sterke van vuurwapenen voorziene, poli- tiemacht voor dat kerkgebouw te plaatsen Kan de minister mededeelen, of Nieuwjaars- morgen van de gummistok gebruik is gemaakt om aan leden der genoemde gemeente den toe- gang te beletten Is de minister van oordeel, dat de zoowel on- der le, als (indien de berichten waarheid zrnr- den bevatten) onder 2e genoemde wijze van op- treden door den burgemeester tegen een rus- tige bevolking (afgezien van het recht, om het kerkgebouw open te stellen of te sluiten) de gewenschte is? Indien de minister oordeelt, dat voor zulk een optreden geen noodzaak bestaat, en an- dere middelen den burgemeester ten dienste staan om zijn vermeend recht uit te oefenen, is d'e minister dan bereid, dit den burgemeester onder de aandaeht te brengen? DE STRIJD TEGEN DE SPRINKHANEN. i Een officieel bulletin, te Jeruzalem uitge- geven, bevat een levendige schets van de po- gingen de laatste drie dagen door groote izwermen sprinkhanen ondernomen om uit Transjordanie Palestina binnen te vallen. De hoofdzwerm trachtte over de Allenbybrug te komen, een andere zwerm streek op vier mijl beoosten Jericho neer. Een veldcompagnie, uitgerust met geweren en vlamspuiten, ge- holpen door een groot aantal inwoners, heeft een deel van dezen zwerm vernietigd. An dere zwermen zijn bij Hebron en ten Oosten van Berseba waargenomen aan de grens, welke door patroeljes kameelruiters wordt bewaakt. BLOEDIGE GEVECHTEN IN CYRENAiCA. In het woestijngebied van Cyrena'ica zijn nieuwe bloedige gevechten tusschen de voor- uitgeschoven Italiaansche bezettingstroepen en inboorlingen geieverd. In verband met het feit dat een bekend woestijnroover Koefra geheeten, die sedert het begin dezer maand de oase van Lebra onveilig maakte, volgens door de autoriteiten ontvangen inlichtingen een overval op de Ita liaansche bezettingstroepen had beraamd, be- sloten de Italianen de woestijnroovers van verschillende zijden tegelijkertijd aan te val- 1 [V D K A n N II K N 11 E D E D K K I. I N Engelsche bronnen, daarom den nieuwen emir Habiboella nog niet willen erkennen. De priesterkaste zou bezwaar maken tegen zijn geringe afkomst. Zoodra echter Amanoella bij de uitvoering van zijn plannen voor een krijgstocht naar fcaboel eenig voordeel mocht behalen, zal hij gewaar worden dat de recht- zinnige stammen nog geenszins verzoend zijn. Het vooruitzicht blijft dus voorloopig nog een voortzetting van den burgeroorlog, waar- j van bij Engeland en Sowjet-Rusland, gelijk de ■onzichbare goden die bij Homerus achter de strijdende helden stonden, tegelijk elkaar zullen bevechten. ENGELAND EN IRAK. De afgetreden Iraksche eerste-minister heeft meegedeeld, dat de onderhandelingen met Engeland zijn afgebroken. Dit schept, schrijft de N. R. Crt., een moeilijken toestand. Het tractaat van 14 December 1927 waarbij bezwaren, rrfaar wenschte ten slotte te steu- nen als ook de z.g. Schotsche hoek, van trot- toirs zou worden voorzien. De voorzitter zeide daarvan overweging toe. De heer Van Cadsand was tegen het nieuwe voorstel, en de heer Colsen was met hem van oordeel, dat hier zoo geen dure bestrating noodig was. Ook de heer De Bakker kon voor dit oogen- blik niet met het voorstel meegaan en was oordeel dat, indien men bij het nemen van een later besluit moeilijkheden zou heb ben om het besproken materiaal aan te koopen en dan ook nog wel andere straat- bedekking bestaat. Hij verklaarde zich vroeger voor asfalt, hetgeen echter by het voortdurend noodige opbreken der straat volgens den voorzitter niet te gebruiken is. De heer Hamelink sprak zich niet uit over i de wijze van bestrating maar had er bezwaar tegen. dat men den raad weer voor een feit wilde stellen, aangezien die verandering der -291, 47X38, 36— 45x23, -7, enz., Engeland Irak als „een onafhankelijken sou- I verharding, waarmede een hoogere uitgaaf J- /»nnnIn ninf rl r\ onmnrlQ Vl Q H vereinen staat" erkende, maar niet metter daad, omdat het zich voorbehield er op zyn langst nog 23 jaar het mandaat ingevolge opdracht van den Volkenbond te blijven uit- oefenen, is namelijk nog niet geratificeerd en Engeland zal daar niet toe overgaan, v66r de militaire en financieele overeenkomsten tot zyn genoegen hun beslag hebben gekregen. Bij dat tractaat waren de netelige militaire en financieele vraagstukken niet geregeld; in j ring van waren. artt. 12 en 23 was bepaald, dat dit bij nadere Tot hoofd der U.L.O. school werd benoemd overeenkomsten zou geschieden. De uitlating de heer A. A. Leenhouts, hoofd eener school van den Irakschen eerste-minister beteekent te Oostzaan. Tot lid der commissie van toe- dus, dat de onderhandelingen over die over- j zicht op het M.O. werd in een bestaande ..nnnfuKn KormaTVirl Ho VlOOr P FllTl Vftll Draat.. van f 6000 gemoeid is niet op de agenda had geplaatst en de leden nu geen zelfstandig onderzoek konden instellen. Dit was voor hem motief tegen te stemmen. Ten slotte staakten over het voorstel de stemmen. De raad zal dus vermoedelijk voor een herstemming spoedig weer worden opge- roepen. Gewijzigd werd de verordening op de keu- eenkomsten spaak zijn geloopen. De Irakeezen beroepen zich op een vroe- gere militaire overeenkomst (van Maart 1924), volgens welke „Irak binnen vier jaar de voile verantwoordelijkheid voor de hand- having van de inwendige orde en voor de verdediging van Irak tegen aanvallen van vacature benoemd de heer P. Fijn van Draat. Aanmerkingen werden gemaakt omtrent de vorming der ploegen voor de sneeuwruiming, welke ook onvoldoende is geschied. De voor zitter deelde mede, dat overeenkomstig de door den directeur der Arbeidsbeurs opge- maakte lijst een groep van 25 personen voor buiten af op zich zal nemen". Die termijn is j sneeuwruimen ^was ^aangewezen. verstreken en er valt dus alles tfe zeggen J"~ *"~J 1'"~ 11 m' voor het Iraksche standpunt. Nieuwe vond- sten van petroleum zullen ten deele de ver- klaring zijn, dat Engeland er een Britsche j strijdmacht (grootendeels luchtmacht) wil houden. Het eischt handhaving van zijn strijdkrachten in Irak voor onbepaalden tijd, en financieele vergoeding in dier voege dat Irak het verschil betaalt tusschen de kosten van onderhoud van zijn strijdkrachten in Irak en die van onderhoud in Engeland, en macht Toen men deze noodig had ontbraken 11 mannen op het appel. Deze zijn toen „aan de brug" door een der gemeentewerklieden aangevuld. Thans is er echter in verband met die ondervinding een groep van 40 aangewezen. Overigens is gezorgd, dat de hoofdwegen zoo spoedig mogelijk vrij van sneeuw waren. Alles finaal opruimen zal wel nimmer gaan. De heer Bedet vroeg bij 's Rijkswaterstaat er op aan te dringen dat de bestrating voor „de Blokken" zal worden doorgetrokken tot tot behoeming van alle hooge officieren by i aan de Vischmarkt. De voorzitter zeide dit het Iraksche leger. Irak wil hier niets van j toe. DE AARDENBURGSCHE ELECTRICITEITS-i»WESTIE. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Aardenburg werd na geheime zitting besloten in te gaan op het voorstel van IJurg. en Weth., om de exploi- tatie der gasfabriek over te nemen, mits de P.Z.E.M. en de Industrieele maatschappij „MABEG" aan de gemeente een bedrag van f 17.000 in eens uitbetalen en de P.Z.E.M. zich verbindt zonder goedkeuring der gemeente en der MABEG geen electrischen stroom te weten. Voorts is men niet tot overeenstemming kunnen komen over de kwestie van de Irak sche spoorwegen, die krachtens een finan cieele overeenkomst van 1921 dit jaar door Engeland aan de regeering van Irak in eigen- dom zouden overgedragen worden op voor- waarden, te bepalen bij onderling overleg of door scheidsrechterlijke regeling. Andere ge- schilpunten betreffen de haven van Basra, die ook eigendom is van de Britsche regee ring, en de bezoldigingen van den hooge-com- missaris en zijn onderhebbenden, welke op het oogenblik door de twee regeeringen elk voor de helft bekostigd worden. De Engelsche stelling dat Irak nog niet in staat is, de inwendige orde te handhaven en buitenlandsche aanvallen af te weren, heeft pas steun gevonden in een incident aan de grenzen van Irak en het rijk der Wahabieten. Daar is in de woestijn een Amerikaansch zen- deling door stroopende Wahabieten op Iraksch gebied vermoord. Wat Engeland on der onafhankelijkheid van een souvereinen staat verstaat hebben de Irakeezen inmiddels even goed leeren inzien als de Egyptenaren. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Bij de mededeeling van ingekomen stukken sprak de heer Colsen er zijn verontwaardiging over uit, dat men zoo een schrijven als dat van de Poeloe Kassia Landbouwondememing te Den Haag, betreffende Roomsche politiek, aan den raad heeft gezonden. Dat schrijven werd, met verschillende andere, voor kennis- geving aangenomen. In verband met een opmerking van Gedep. Staten werd de legesverordening aldus aan gevuld, dat uittreksels uit de kiezerslijsten verkrijgbaar zullen zijn voor 1,50. Een pas ingekomen verzoek van den be- stuurder van het Capucijnerklooster te Sluis- kil om van gemeentewege te koopen een stuk grond te Sluiskil, grenzende aan de algemeene begraafplaats, teneinde, dat in te richten voor R. K. begraafplaats, werd in handen gesteld van Burg, en Weth. om advies. Op een vraag van den heer Colsen gaf de voorzitter te ken- nen, dat het college de afwikkeling dezer zaak zooveel mogelijk zal bespoedigen. Aan de Gebrs. A. en J. Guequierre werd voor het verbouwen van hun woon- en win- kelhuis aan de Vlooswijkstraat afwijking toe- gestaan van den eisch van art. 10 der Bouw- verordening. Door Burg, en Weth. werd medegedeeld. dat de eigenaars van de aan de Noordstraat gelegen perceelen bereid zijn gebleken hunne stoepen ter beschikking der gemeente te stel len voor het aanleggen van een tegeltrottoir met kantsteenen, zooals in de Nieuwstraat. Aan dezen in den gemeenteraad uitgedrukten wensch kan dus worden voldaan. Zij stellen voor tot het uitvoeren van dit werk te be- sluiten. De kosten worden geraamd op f 4000 welke volgens den regel dien Ged. Staten wenschen door te voeren, dat de uitgaven •schillenae zyaen tegenjKertya aan ie vai- wenscnen ooor lb vueien, uc len. Bij de gevechten werden 208 roovers ge- voor nieuwe werken niet uit de gewone mid- dood, terwijl aan Italiaansche zijde 10 Aska- delen mogen worden bestreden zullen moeten ri's sneuvelden, terwijl er 20 werden gewond. worden geleend. IN AFGANISTAN. Uit de tegenstrijdige en gedeeltelijk niet te toetsen berichten uit Afganistan krijgt men, schrijft de N. R. Crt., den indruk dat daar een soort van driehoeksoorlog in wording is. Amanoella zou, volgens berichten die via Herat uit Moskou komen, zijn afstand van den troon herroepen hebben, omdat zijn broer Inajatoella afgezet en uit Kaboel verdreven is, en nu te Kandahar een nieuw leger uit de stammen in de buurt verzamelen, die de dy- nastie trouw zijn, daar het koningshuis daar vandaan afkomstig is. Hoewel van Habiboel la (anders gezegd Batsja Sequao) de faam uitgaat dat hij oorlog voert tegen de rijkaards en de armen helpen wil, blijft Moskou hem blijkbaar vijandig gezind, omdat het hem voor een creatuur van Engeland aanziet. In- derdaad schijnt hij rqpds pogingen te doen om door een Engelsche leening de door Ama noella leeggehaalde schatklst te vullen en d5 tosten van zijn opstand goed te maken. Als derde factor komen thans twee mach- tige stammen, de Mohmands en Sjinwari's, in het geding, die zich eerst tegen Ananoella gekeerd hadden, maar, volgens berichten uit Indertijd is besloten, dat de bestrating van de Noordstraat zou vemieuwd worden met klinkers. Dit besluit bevredigde niet alge- meen. Burg, en Weth. zijn hieromtrent nog te rade gegaan, en stellen voor dit besluit in te trekken en over te gaan tot het verharden van de Noordstraat met blokken koperslak- ken. Met die blokken is een mooie en duur- zame bestrating te maken, terwijl zij geluid- dempend werken en minder trilling overbren- gen naar de huizen bij het passeeren van vbertuigen met vrachten. A1 is de prijs voor deze bestrating 6000 duurder in uitgaaf dan de vemieuwing met vlamovenklinker, zoo is die bestrating op den langen duur voordee- liger, aangezien deze den gebruiksduur van klinkers met minstens het tweevoudige over- treft. Van verschillende gemeenten, o.m. Vlissingen en Middelburg, zijn zeer bevredi- gende verklaringen ontvangen. Het leggen dezer blokken vond steun bij de heeren Scheele en Van Aken welke meen- den, dat, als de Noordstraat de voomaam- ste straat, de winkelstraat nu toch ver- betert, men het dan ook maar goed moet doen, hetgeen ook de heer De Bruijne steun- de. De heer Bedet had aanvankelyk ook Regelmatige en franco afhaling en bezorging. Nette bedienlng. leveren binnen de kom der gemeente en op de wegen buiten de kom tot daar. waar zich reeds gasleidingen bevinden. Dit besluit is een gevolg van een conference, gehouden te Middelburg op uitnoodiging van den Commis- saris der Koningin, tusschen de gemeente Aardenburg, de P.Z.E.M. en de MABEG. HOEK. Zaterdagavond werd bij den heer Nieuwe- link alhier, op uitnoodiging van de hier ge- vestigde tuinbouwvereeniging eene lezing ge houden door den heer Ir. A. W. v. d. Plassche, Rijkstuinbouwconsulent te Goes. De zeer in- teressante lezing, waarin door spreker het belang van den tuinbouw werd aangetoond, terwijl hij zeer uitvoerig behandelde de ziekte- bestrijding, werd door een groot aantal aan- wezigen met zeer veel aandaeht gevolgd. Hopen wij, dat het resultaat van deze lezing moge zijn eene uitbreiding van de be- teeide oppervlakte. In de door de vereeniging „Steunt EI- kander" gehouden jaarlijksche vergadering, bleek uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, dat de ontvangsten over 1928 hebben bedragen 1264,52 en de uitga ven 938,33%, alzoo een batig saldo van 326,18%, zoodat dit te samen met de saldi van vorige jaren een bedrag wordt van 2134,92%. Voor 16 gestorven varkens werd uitkee- ring gedaan. De aftredende bestuursleden de heeren J. Meertens, M. v. d. Welle en J. de Zeeuw werden herkozen. Een voorstel om de verplichte spuiting op te heffen werd verworpen, waarna bij meer- derheid van stemmen werd besloten om de eerste drie volgende jaren het spuiten ver- plicht te stellen. Oplossingen der problemen uit de rubriek CV (geen wedstrijdprobleem). No. 1 van J. J. K. De stand was: Zwart4, 8, 9, 11, 13, 14, 16, 18, 19, 22, 26. Wit: 20, 25, 27, 33, 37, 38, 39, 43, 47, 49. Wit 37—31, 27—21, 38—32, 47—42, 39— 34!, 25X3, 3X.6 en wint. Zwart: 26X37, 16X27, 27X29, 37x48, 48X30, 14X25. No. 2, van denzelfden auteur,. Zwart: 6, 7, 8, 10, 11, 16, 20, 23, 24, 28, 30, 31, 36 en twee dammen op 32 en 50. Wit: 17, 22, 27, 33, 35, 38, 39, 43, 46, 47. Oplossing. Wit 27—21, 33X2, 47X27, 17X19, 35x4 gewonnen. Zwart 16X18, 50X42, 31X22 (a), 24x13. (a) In plants van 31X22 als derde zet kan Zwart ook 11X22 slaan, maar dan volgt Wit 2X26 en slaat 6 schijven met winst. Oplossing. Wit 18—12, 40—34, 17—11 11X24, 25X 5 en wint. Zwart 9X47, 29x49, 49X8, 47x20. Een eenvoudige maar fraaie meerslag- j toepassing. No. 4, van W. F. Lentz, Roosendaal. Zwart: 3, 4, 7, 8, 13, 14, 17, 19, 22, 27, 28, 31, 45. Wit: 15, 16, 24, 25, 30, 33, 34, 36, 38, 39, 40, 41, 42, 47. Oplossing. Wit 42—37, 2520, 34- 31, 38 X 9, 15 X 33, 16—11. Zwart 31X42, 14X25, 25X32, 27X47, 4/X 20, 4X13, 13—18. en 11- waarna Wit zonder moeite wint. Een prachtige meerslagdemonstratie met uitstekend verborgen eindslag. Het bleek voor velen een te moeilijk probleem. Weder om een Blankenaar-eindspel. De eindspel-pluizers kunnen zich opnieuw te goed doen aan een meesterstukje van den vermaarden componist C. Blankenaar. Hoewel niet diep verborgen, toont ook dit eindspel weer de strategische logica aan op de 100 ruiten. De stand is: Zwart: twee schijven op 37 en 45. Dam op 41. Wit: twee schyven op 27 en 38. Dammen op 39 en 50. Wit speelt en forceert de winst. Oplossingen worden gaarne ingewacht tot 5 Februari. Kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen. De jaarlijksche wedstrijd om het Zeeuwsch- Vlaamsche kampioenschap is 20 Januari j.l. weer begonnen, ditmaal te Zuidzande. Voor de derde maal vindt dit tornooi thans plaats. Men zal zich herinneren, dat in 1927 na zeer spannenden kamp de heer J. Luteijn te Groede beslag op den kampioenstitel legde. Het vorige jaar werd de heer J. A. Risseeuw te Zuidzande no. 1, terwijl schrijver dezes beide keeren als tweede eindigde. Dit jaar zijn er 8 deelnemers, n.l. drie uit Oost- en vijf uit West Zeeuwsch-Vlaanderen. Alle spelers ontmoeten elkaar tweemaal. Er zijn dus voor ieder 14 partijen te spelen. Aan spanning zal het in den thans begon nen kamp weer niet ontbreken. De eerste wedstrijddag bracht reeds eenige verrassin- gen die in kleine zoowel als in groote tor- nooien de spanning verhoogen en den uitslag ten deele beheerschen. De voornaamste uit- slagen tot heden zijn: Geensen wint van Lu teijn en Boogaard; Risseeuw wint van v. d. Heuvel en speelt remise met Geensen; Ver- hage remise met Kaan en wint van v. d. Heu vel: Kaan wint van Luteijn en Kotvis (2 X); Kotvis wint van v. d. Heuvel; Luteijn ver- liest nog van v. d. Heuvel Boogaard en Ris seeuw. De stand is thans: Kaan 7 punten uit 4 partijen; Geensen 6 uit 4; Risseeuw 5 uit 3; Boogaard 5 uit 4; Verhage 3 uit 2. Op 3 Februari a.s. wordt de wedstrijd voortgezet in Hotel du Commerce te Ter Neuzen. Oplosserswedstrijd. Wegens plaatsgebrek deze week geen wed- strijdproblemen. Hierdoor kunnen de proble men 17 en 18 alsnog worden ingezonden tot 4 Februari en de no. 19 en 20 tot 12 Februari. De oplossers zullen goed doen, him oplossin gen binnen den gestelden tijd in te zenden, daar ze anders kans loopen, onnoodig enkele punten te verliezen. Kampioenschap van Zeeland. Er bestaat voor twee Zeeuwsch-Vlaamsche spelers gelegenheid mede te dingen in den wedstrijd om het provinciale kampioenschap. Inschrijvingen v66r 3 Februari aan den heer L. Goedbloed Jr., Koudenhoek 26 te Vlissin gen. Inleggeld 1,50 per persoon. Leden van den Zeeuwschen Dambond krijgen reiskosten vergoed. Gespeeld wordt onder reglement van den Nederl. Dambond, verplichte notatie en speeltijd 25 zetten per uur. Nadere inlich tingen verstrekken de heer Goedbloed boven- genoemd en ondergeteekende. Correspondentie: J. A. te Sluis. De eerste partij is inderdaad verloren. Hier volgen de zetten i D n. Op 55. 4012 volgt 1744; 56. 12X3 en 4435. S. I. Op 16. Tal—-el volgt De2d3. S. II. Op 20Tc8d8 volgt 21. Pd6 Xb7. Op uw vraag betreffende de le partij het volgende: Uw 48e zet 49 leidde tot verlies. In plaats daarvan was 711 aangewezen met een zekere remise. Analyseert u zelf maar. Zoo noodig ontleed ik het wel voor U. J. J. K. Analyse. h gXf5, 4. Pxf5t. Kg8, 5. Dxh6, Pe8, 6. Dg5, Kh7, 7. Dh5f, Kg8, 8. Tdl, 13>f6, 9. Td3, PgT of) Dg6 volgt Tg3! niet Pe7t), 10. Tg3, TdS, 11. TXg7t (op PXg7 volgt Kf8, DhSt, Ke7, Pf5t, DXf5, Dxd8t, Kxd8, eXf5 en wint), 11... DXg7. 12. PXg7, KXg7, 13. Dxf7t en wint. Ook variant III is zeer leerzaam. Wij raden aan om onder vrienden deze va- rianten uit te spelen tot het mat en andere voortzettingen te bedenken en te beproeven. Men zal er allicht veel nut van hebben en de zekerheid, bij deze oefeningen in rokade-aan- vallen met Dame en paard van een meester- lijke positie uit te gaan met vele ressources. Mochten wij als vrucht daarvan van onze lezers verbeteringen en aanvullingen ontvan gen, dan zouden wij dit zeer op prijs steUem. J. F. KaanG. Kampschuur. De volgende partij uit de competitie Delft- sche Schaakclub, is interessant om het ver- rassend slot. Zij werd op verdienstelijke wijze gewonnen door onzen oud-stadgenoot, den heer J. F. Kaan, thans secretaris der Delftsche Schaakclub. I. d2-d4—Pg8—f6, 2. c2-c4—e7-e6, 3. Pgl-f3 b7-b6, 4. g2-g3Lc8b7, 5. Lfl-g2—d7-d6, 6. Pbl-c3—Pb8-d7. 7. b2-b3—Lf8-e7, 8. Lcl-b3 d6-d5?, 9. cd5:ed5, 10. Pf3-e5Le7-b4?, 11. a2-a3Lc3:, 12. Lc3:0-0, 13. 0-0TeS, 14. e2-e3Pe5:, 15. de5:Pd7, 16. Ld5:c7- c6, 17. Lg2Pe5:, 18. Dd8:—Tad8:, 19. Tfdl— Pg6, 20. b4La8, 21. Tacl—Pe7, 22. Lb2h7- h6, 23. h4—Pd5, 24. Td4—h5, 25. Tcdl—Tdc8, 26. g3-g4!Pe7, 27. gh5:—-c5, 28. Tg4—g7-g6, 29. hg6:fg6:, 30. h5—Lg2:, 31. Kg2:—Tc6, 32. Td7!c4, 33. Lc3—a6. 34. hg6:—Pf5, 35. Th7Tc6-c8, 36. Th8 mat. Opmerkingen 4. g3. Volgens Capablanca het sterkst. Zie z'n 3de matchpartij tegen Aljechin. Doch ook zonder dezen zet, die meer den opbouw van een stevige aanvalsstelling beoogt, kan men de zwarte fianchetto's met succes bestrijden, dan meer door snelheid in ontwikkeling de natuurlijke vertraging van het zwarte flank- spel overtroevend. Het spel wordt dan iets gewaagder, en er zijn hoe langer hoe meer meesters die daar v66r zijn. 4. g3 zou dus wel eens uit de mode kunnen geraken. 7. Re7. Juist. Zwart mag zich de weelde van Wit (2 fianchetto's) niet permitteeren. 8... d5. Lijkt een aanval. Rocheeren en af- wachten was wel geboden. 9. cxd5. Niet ruilen, eventueel terugnemen met bXc4, verder 00 en Dc2, ter voorberet- ding van e4, op eventueel c5, d5, komt als positiespel in aanmerking. II. a3. Wij geven de voorkeur aan 00. Er is niets te vreezen. 14. PXe5. Zoo iets mag zelden of nooit 16. RXd5. Hier lijkt Dh5, eventueel ge volgd door Tadl en f4, speelbaar, met vele dreigingen. 16 c6. Gedwongen, verzwakkend. 32. Td7. Wit speelt het slot keurig. 36. Th8. Het einde voldoet aan hooge aesthetische eischen. No. 3, van G. Pors, Dordrecht. Zwart: 1, 3, 7, 10, 15, 19, 29. Dam op 9. Wit: 17, 18, 25, 31, 32, 40, 41, 44, 48. a b c d e f g Wit: Aljechin, Zwart: Capablanca. (Laatste matchpartij.) Varianten op Rc6. I. 1. TXc6, TXc6, 2. Ph4, Dd7, 3. Pf5t, gXf5, 4. PXfSt, DXf5, 5eXf5 en wint met Dame tegen Toren plus Paard en 6<5n pion meer gemakkelyk, omdat de aanval tegen den Koning hervat wordt. II 1. TXC6, TXc6, 2. Ph4, Dd7, 3. Pf5f, gXf5, 4. Pxf5t, Kg8, 5. Dxh6 (dreigt mat op g7), Pe8, 6. Dg5t (de Dame was aange- vallen), Kh7 (het beste: Tgo kon niet wegens D Xg67. Dh5t, Kg8, 8. Tdl (nu zou: op Pg7, Dg4, op Pf6, Dg5t, op Pd6, Dg6t, op Td6, TXd6 en indien Pxd6. DS6> indien DXd6, PXd6, telkens met winst, volgen). 8... Dc8, 9. Td3, Tclf, 10. Kh2, en direct mat kan Zwart nauwelijks door zwaar materieel verlies, d. w. z. zeker partijverlies, verhin- deren. Deze varianten getuigen overigens van de groote elasticiteit van Aljechin's positie. DE „VALKA" VLOT GEBRACHT. Woensdagmiddag is het aan L. Smit Co.'f Internationalen Sleepdienst, die in samenwer- king met v. d. Tak's bergingsbedrijf, belast was met het bergen van het de vorige week Woensdag op de Maasvlakte gestrande Let- landsche stoomschip Valka, gelukt, het schip af te brengen. Het wordt naar Rotterdam gesleept. De sleepbooten Hoek van Holland, Maas. Kijkduin en Rotterdam hebben de Valka omstreeks half-twee vlot gekregen, en daarna naar den Waterweg gesleept. Het schip zal bij C. Swarttouw's havenbedrijf aan de Waalhaven eerst verder worden gelost, voordat het zal worden gedokt. MISLUKTE VLUCHT. Woensdagmorgen wist een bejaarde gevan- gene uit de rijkswerkinrichting te Hoom, te ontvluchten. Hij nam zyn weg over het zeeijs naar het schietterrein aan den Buiten- luiendijk, maar zakte daar door. Gelukkig lag de motorboot van den heer Osinga in de nabijheid en men wist hem daarmee te red den. De Hoomsche politie was er dadelyk bjj om den man naar de werkinrichting terug te brengen. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Dezer dagen viel op de Voorstraat te Utrecht een beschonken man van een tram- wagen van lijn 11. Toen hij bewusteloos bleef liggen werd de Geneeskundige Dienst gewaar- schuwd. Een auto kwam voor en het zwaar beschonken slachtoffer werd naar de Rijks- klinieken gebracht. De dokter, die den man onderzocht, kon niets anders dan dronken- schap constateeren. Hij zond den patient wederom per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het politiebureau, waar hij zijn roes zou kunnen uitslapen. Achteraf is ech ter gebleken, dat de man, die steeds buiten kennis bleef, een zware inwendige kneuzing in het hoofd had gekregen. Een inmiddels geroepen geneesheer achtte overbrenging van den patient naar de kliniek van Prof. Bou- man hoogst noodzakelijk. Zonder tot bewust- zijn te zijn gekomen, is het slachtoffer over- leden. Zaterdag j.l. ontstond te Nijverdal tusschen twee arbeiders, H. en t. A., een hevige vecht- partij ,naar aanleiding van een geschil over den moord op de rijksveldwachters te Lukas- wolde. Een der arbeiders ontstak over een gezegde van den ander zoo in woede, dat hij hem met een ijzeren voorwerp op het hoofd sloeg, waardoor een gapende wond ontstond. De toestand van 't slachtoffer is niet ernstig. Een zoon van den heer W. de Boer te Hoog- woud, bezig zijnde met het smeren van een Amerik. windmolen terwijl deze in beweging was, werd door het raderwerk gegrepen, eenige malen rondgeslingerd en dood opge- nomen. r, DOOR HET IJS GEZAKT. Te Beverwijk zijn twee personen, die op de Ringvaart van den Wijkermeerpolder schaat- senreden door het ijs gezakt. Een hunner kon bijtijds worden gered, doch toen men eenigen tijd later zijn vriend, zekeren K. uit Beverwijk kon bevrijden bleek deze reeds te zijn verdronken. Bij de reddingspogingen zakten ook drie redders, waaronder een politieagent, door het ijs, doch zy konden door omstanders spoedig op het droge worden ge bracht. GELUKKIG GERED. Dinsdagmiddag is te Waalwijk de zeven- jarige knaap Pullens door het ijs gezakt van de sloot langs den spoorweg. Toegeschoten voorbijgangers brachten het knaapje op het droge en nadat gedurende langen tijd kunst- matige ademhaling was toegepast, zagen zij tot hun vreugde den kleine tot het leven wederkeeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2