Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. BINNENLAND. FEUILL1T0N BUITENLAND. GEfflENGDE BERICSTEN. Woensdag 23 Januari. No. 8327, door B. M. BOWER SNEEUWVAL EN VORST TE ROME. RECHTSZAKEN. Rubriek van den Arbeid. VAN N EDERLAND IN DE KNEE. De •belane's telling in Indie is schrijft men one toegenomen, hetgeen op zichzelf een geiukkig verschjjnsel mag worden geacht. Helaas heeft men veelal nog bijna alleen oog roor de poUtieke zijde der zaak, welke politie ke belangstelling bovendien over het algemeen fcoogst eenzijdig is. Daardoor schenkt men ook minder aandacht aan economische facto- reo, zelfs als deze voor het Moederland beslist omgunstig zijn. En inderaaad is er een steeds wenemende achteruitgang te constateeren van onzen uitvoer naar Indie, naar ons eigen ovewzeesch gebied. Onder Nederlandsch bestuur is Indie econo- misch reusachtig vooruitgegaan. Zoo is de waarde van den totalen uitvoer sedert 1875 vertwaalfvoudigd, die van den totalen invoer verachtvoudigd. terwijl de bevolking in dien- selfden tijd met 100 vooruitging. Niet- tegenstaande de enorm toegenomen behoefte van Indie valt er ten aanzien van den invoer economische vervreemding van het Moeder land te constateeren. In 1913 was het aandeel van Nederland in den invoer in Indie 33 in 1925 slechts 18 het aandeel der Veree- nigde Staten steeg echter van 2 tot 6 dat van Japan van 1% tot 11 Het aandeel van Nederland is dus voortdurend in dalende lrjn, dat van onze beide concurrenten in stijgende H)n. Deze cijfers spreken boekdeelen, en zij doen oms beseffen, welk groot algemeen volksbe- lang betrokken is bij een verdere verdrijving van Nederland van de Indische markt. Want men verbeelde zich niet, dat het hierbrj in de eerste plaats gaat om kapitalistische be lan - gen. Het aantal arbeiders, dat (niet alleen in onze havensteden) werkloos zou worden als Indie eens belangrijk minder werk ging geven. loopt in de honderdduizenden. Het arbeiders- belang is bij het behoud van Indie als afzet- gebied niet minder nauw betrokken dan het kapitalistenbelang om nu maar niet eens te spreken van de andere groepen, b.v. de weten- schappelijk gevormden. Wat nu is de oorzaak, dat met name Japan uoo'n groot afzetgebied in Indie heeft veroverd ten koste van de Nederlandsche goederen? Zij is kort en goed deze, dat Japan een groo ten voorsprong heeft door zijn lage loonen. En nu zegge men niet, dat Japan in dit op- alcht altijd een uitzondering zal vormen; neen, tegenover onze eigen nabuurlanden; Belgie en Duitschland, verkeeren wjj in dezelfde ongun- etige positie. De Belgische loonen bedragen veelal nog niet de helft van de Hollandsche, terwijl in Duitschland de loonen eveneens be langrijk lager zijn en bovendien de productie- kosten gunstig beinvloed worden door het feit, dat daar te lande de achturige werkdag voor meer dan de helft der werklieden niet wordt gehandhaafd. Onze eigen nabuur- •taten hebben dus door hun lagere productie- fcosten op de buitenlandsche markten een grooten voorsprong op Nederland, en Japan en Amerika zijn zelfs in staat, ons van ons eigen terrein in Indie te verdringen! Er dient dus wel een resolute poging te worden gedaan om te voorkomen, dat Neder land op de buitenlandsche markten door zjjn •oncurrenten nog verder wordt overvleugeld. De eenige remedie daartoe is gelegen in lagere productiekosten, opdat met oude durf en on- dememingsgeest weder aan de concurrence bet hoofd kan worden geboden. Daartoe die- nen in de eerste plaats de kosten van het levensonderhoud voor onze werkers lager te worden. Deize kosten zijn nog veel te hoog tengevolge van de opgeschroefde Staats- en bovenal ook gemeente-uitgaven, waardoor ook de arbeidende stand onder zware belastingen gebukt gaat. Voorts dient de Arbeidswet veel soepeler te worden toegepast en waar noodig gewflzigd, in overeenstemming met de ar- beidswetgeving in het buitenland. En ten- slotte dienen de lasten, welke industrie, handel, landbouw, vervoer, enz. rechtstreeks treffen, te worden verhinderd, en mogen der productie to geen geval nieuwe lasten worden opgelegd. Hoe zwaar de Overheidsuitgaven op de Nederlandsche productie drukken, blijkt wel Meruit, dat die budgetten sedert 1913 meer dan verdrievoudigd zijn; de vermeerdering van personeel in Staats- en Gemeentedienst sedert 1913 is nog steeds zeer groot, terwijl het loon- peil in de Overheidsbedrijven belangrijk hooger te dan dat in de vrije bedrijven, in aanmerking genomen de bijzondere voordeelen, die alien in Overheidsdienst werkzame personen ten deel vallen. In Belgie heeft men in dezen zin o 22) (Vervolg.) HOOFDSTUK IX. „Little Lost". ..Little Lost" de naam beviel Bud wel, wiens gevoel voor harmonie zich ook uitstrekte tot woorden en zinnen; om kort te gaan, tot alles wat mooi was. Van het oogenblik af, dat hij over Little Lost" had hooren spreken, gevoelde hij eenigen spiit dat het toeval hem niet derwaarts geleid had, inplaats van naar de ,,Hoef- ijzer-hoeve De merken op het vee had hij altijd hooren gebruiken als de gewone namen voor de hoeven zelf. ..Hoefijzer- hoeve" heette eenvoudicj naar een vee- merk. Maar Little Lost" was iets geheel anders en omdat Buddy geleerd had alle dingen zelf te onderzoeken en alleen in het allerlaatste geval te vragen, was Bud nog geheel in onwetendheid omtrent de beteekenis van Little Lost". Uit een enkel in zijn tegenwoordigheid neergeworpen woord, had hij begrepen, dat de post over Little Lost" ging en dat er een soort van winkel was, waar men de dagelijksche benoodigdheden kon krij gen die voor willekeurige prijzen verkocht werden. Maar er was ook een hoeve van dien naam, want een enkele maal hoorde hij de jongens spreken over „het vee van Little Lost" of over ,,een ruiter van Lit tle Lost". En zoo kwam het dat Bud den volgen- den morgen opgeruimd en wel naar Lit tle Lost reed; hij bereed Stopper, Smoky krachtige maatregelen genomen, en de be reikte bezuinigingen hebben mede dit land den voorsprong gegeven waarvan hierboven werd gewaagd. Nederland, dat thans in de knel is ge- raakt, zal nu ook moeten streven naar beper- king van de extra-uitgaven, die op de geheele bevolking drukken en niet het minst op de werknemers die hun kosten van levensonder- houd zoo sterk hebben zien stijgen. Wanneer de Overheid eens begint, haar arbeidsvoor- waarden te brengen op het pell van die der particuliere bedrijven, dan is tenminste de eerste schrede gezet op den weg, die leidt naar herovering van onze vroegere positie op de buitenlandsche markten en van ons eigen koloniaal terrein in Indie. Want dat wij daar uit ons eigen huis worden gezet, is toch eigen- lijk al te mal! EEN CONGRES VOOR STAATS- PENSIOEN. De Bond voor Staatspensionneering zal op 3 April te 's Gravenhage een nationaal con- gres voor staatspensioen houden, waarop sprekers van verschillende nchtingen, o.a. van de S. D. A. "P., den Plattelandersbond, den Vrijheidsbond, de Democratische Partij en de Vrijzinnig-Democratische Partrj het woord zullen voeren. GAAT DE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN HEEN Naar de Avondp. bij geruchte vemam, zou Minister Beelaerts van Blokland niet veel lust hebben zijn nieuwe ambtswoning in het Voor- hout te betrekken. De heer Beelaerts voelt er niet veel voor, voor de enkele maanden, welke zijn Ministerschap nog duurt, de onge- rieflijkheden van een dergelijke verhuizing mee te maken. Want er schijnt weinig kans te zijn, dat hij hoe de uitslag der verkie- zingen ook zij weer een portefeuille zou ambieeren. LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND.. Zaterdag heeft de partijraad van de Bib. Staatspartij De Vrijheidsbond te Amsterdam vergaderd. Alle kieskringen waren vertegen- woordigd. Als politiek advies voor de definitieve com- binatie van candidatenlijsten werd gegeven: GroningenLeeuwardenAssen AmhemNijmegen Amsterdam Den Helder Haarlem ZwolleMaastricht DordrechtZeeland Rotterdam Leiden —UtrechtTilburg 's Hertogenbosch; 's Gravenhage. Besloten werd de algemeene vergadering, waarin de candidatenlijsten definitief zullen worden vastgesteld, te houden te Amhem op 6 en 7 April. DE VOORZITTER VAN DE TWEEDE KAMER. De gezondheidstoestand van Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenibrouck, die op het oogenblik te Vorden uitrust, is, zoo meldt De Tjjd, van zoo vooruitgaanden aard, dat hij tegen de helft der volgende maand zijn parlementaire werkzaamheden hoopt te hervatten. DE RAMI' AAN DEN HOEK. De Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen ontvangt van velerlei zijden bewijzen van deelneming. Zoo hebben de commandant der Marine te Wil- lemsoord, schout bij nacht Quant, de hoofd- inspecteur van de scheepvaart vice-admiraal Fock, de Noord- en Zuid-Hollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreukelingen en de hoofd-inspecteur van het Loodswezen op hartelijke wijze hun deelneming betuigd met het verlies, dat de Maatschappij getrof- •fen heeft. De Eng. zusterinstelling, het Committee of Royal National Lifeboat Intstitution heeft een schrijven gezonden, waarin zij haar diep medegevoel met de ramp uitspreekt en haar medelijden uit met de weduwen en kinderen van de dappere mannen, die een verheven offer hebben gebracht bij hun poging tot red ding van schipbreukelingen. Onze instelling die onlangs op dergelijke wijze het verlies te betreurem heeft gehad van een dappere be- manning, ziet in deze ramp opnieuw het be- wijs van de gevaren waaraan de bemanning van reddingbooten voortdurend bloot staan en zegent den moed en de humaniteit die de be- manningen der reddingbooten bezielt. HET SOHEIDENDE ENGELSCHE PARLEMENT Behoudens een Paaschreces, dat de be- raadslagingen slechts korten tijd zal aftore- ken, is het Engelsche parlement gisteren voor zijn laatste zitting bijeengekomen. Het Lagerhuis, dat in 1924 gekozen is, loopt dus voerde hij aan den teugel mede en Sunfish volgde, zooals van zelf sprak, met de ba~ gage. Weer kwam zijn wel geoefend in stinct hem uitstekend te pas. Hij had een vrij juist begrip van de .Burroback Val ley"; hij wist dat de „Hoefijzer-hoeve" een groot gedeelte van het zuidelijke deel in beslag nam en hij vermoedde dus, dat hij naar het noorden moest riiden in de rich ting van de „Gold Gap'-bergen ten einde de plaats, die hij zocht, te vinden. Het pad was gemakkelijk, zijn paarden juist genoeg doorvoed. Na twee uur op zijn gewone reistempo te hebben voort- gereden, bereikte hij een rivier, die hij wist dat de ,,Sun Creek" moest zijn, die wat breeder en dieper werd naarmate zij ver der het dal in stroomde. Al plassend, doorwaadde hij den stroom, beklom den tegenoverliggenden oever, volgde een smal, rotsig pad, dat door een dicht wil- gen- en katoenboomen-bosch slingerde, en bereikte zoodoende een onaelijke gras- vlakte, vol mierennesten en holen en aras- sige, natte plekken waar moerasplanten groeiden; hij doorkruiste die, volgde toen verder den weg, om een ruigbegroeiden heuvelrug heen en stond toen recht tegen over ..Little Lost". Een vergissing was niet mogelijk, want op het hooge kruishout van het wijd open- staande, scheef gezakte hek. stond in on- gelijke letters Little Lost"-postkantoor, geschilderd. Buiten het hek stonden eenige palen met ringen. Bud begreep hier de bedoeling van en liet zijn paarden dus daar staan. Aan het langs den weg gemorste, versche hooi, zag Bud dat op .Little Lost", de hooioogst begonnen was. Er waren op zijn minst vier huizen met een anderhalve verdieping hoog, opzich- tig blokhuis er tusschen; een wingerd trachtte tevergeefs te reiken tot de boven- ste vensters, waarvoor grove, kanten gor- dijnen hingen. Een van deze gordijnen op zijn laatste beenen. Tot aan zijn ontbin- ding, schrijft de N. R. Crt., welke in de Pink- sterweek en in elk geval spoedig ha half Mei te verwachten is, zal het als de belangrijkste wetgevende maatregelen eerst het wetsont- werp tot herziening van 't plaatselijk bestuur in Engeland en Schotland en hervorming van het plaatselijk belastingstelsel, en daama de begrooting afdoen. Inmiddels mobiliseeren de partijen reeds hun strijdkrachten voor de algemeene verkiezing, waarin de stemmen der nieuwe jonge kiezeressen zoo belangrijk zullen meespreken. Een voorproef van den grooten strjjd zal geleverd worden door vijf tusschentijdsche verkiezingen, die nog in South Battersea (Londen), Bishop Auckland (Durham), North Midlothina, Wansbeck (Northumberland) en Londonderry noodig zullen zijn. Men noemt deze een algemeene verkiezing in miniatuur, maar dit gaat toch niet op, want zij worden nog op grond van de oude lriezersljjsten gehou- den. Zij kunnen geen beeld van den nieuwen toestand geven, die het gevolg van de uitbrei- ding van het vrouwenkiesrecht zal zijn. Van Churchill, den kanselier der Schatkist, had men verwacht, dat hij de kiezers in een voor de conservatieve regeeringspartij gun- stige stemming zou kunnen brengen, door bij de begrooting een verlichting van de belas- ting voor alle klassen voor te stellen. De financieele vooruitzichten zijn echter, naar het oordeel van gezaghebbende politici, nog niet genoegzaam verbeterd om zulk een opti- misme te rechtvaardigen. In de toeneming der werkloosheid weerspiegelt zich nog steeds de malaise in de nijverheid, en zoo lang de algemeene welvaart zich niet krachtig her- stelt, zal een heel voorzichtige raming van de belastinginkomsten noodig zijn. Waar- schijnlijker is, dat de regeering de kiezers zal trachten te paaien met de belofte aangaande uitbreiding van de nieuwe soort van protectie, die ,,beveiliging van industrieen" heet. Het woord protectie is wegens zijn onheilspellen- den klank reeds taboe sedert de dagen van Joseph Chamberlain's vermaarde progTam voor ,,tariefhervorming". Met de beveili- gingsleus kunnen de conservatieven ook ar- beidersstemmen winnen, want men weet, dat in Engeland de arbeiderspartij ten aanzien van den vrijhandel lang zoo vast niet in de schoenen staat als de liberale partij. Het is opmerkelijk aan welke felle aanval- len van de twee andere partijen de liberalen nog steeds blootstaan, want indien de uitslag van de algemeene verkiezing aan de horos- coop beantwoordt, zal zij voor geen van de drie partijen een stevige regeeringsmeerder- heid opleveren en zullen conservatieven of arbeiderspartij die het in euc geval het verst zullen brengen, ten slotte zonder den steun van de liberalen niet veel uit kunnen richten, als een van beiden het bewind aanvaardt. Sir Samuel Hoare, de minister voor de luchtvaart, heeft de liberale partij pas nog in een politieke rede te Wednesbury als een ,„kwal" gekenschetst, van welke geen kracht kan uitgaan, een partij van leiders zonder volgelingen, gelrjk de arbeiderspartij volgens hem een partij van volgelingen zonder leiders zou zijn. De liberalen kunnen de verwijten van hun tegenstanders kalm over zich heen laten gaan tot hun tijd gekomen is. Zij hebben immers alle kans om tusschen de twee grootste par tijen op de wip te komen zitten en dan zullen de anderen gewaar worden, welke macht zij kunnen ontwikkelen. DE BEIERSCHE VOLSKSPARTIJ TEGEN DUURDER BIER. De Beiersohe volkspartij bestrjjdt in haar rijksdagcorrespondentie uitvoerig de voor- stellen van de regeering tot dekking van het tekort op de begrooting en in het brjzonder de bewering van den rijksminister van finan- eien, dat bier geen noodzakelijk volks- voedsel is. Wat de bewering betreft, dat de Beiersche volkspartij in 1925 onder minister Schiele, wel toestemming tot een verhooging van de bierbelasting heeft gegeven, wordt opge- merkt, dat de economische en politieke toe- standen toen geheel anders waren dan thans. Uit de verklaringen in den Beierschen Landdag over den nood van den boerenstand, is gebleken, dat men van de groote massa van het Beiersche volk thans niet meer kan verlangen, wat in 1925 onder geheel andere econopiische toestanden wellicht gevraagd had kunnen worden. Het Beiersche volk gevoelt het als een on- recht, dat juist de bierbelasting het meeste zal moeten opbrengen, zoodat een eenzijdige belasting zal worden geheven van het ver- bruik van den kleinen man, vooral in Beie- ren, terwijl ook de gevolgen op de industrie en den landbouw. die gerst verbouwt, nood- lottig zullen zijn. De minister beweert wel, dat de bierprijs slechts 3% pfennig per liter zal stijgen, doch thans reeds wordt gemiddeld met een verhooging van 10 pfennig per liter gerekend. bewoog een weinig hetgeen Buds scher- pen blik niet ontging en hij begreep dus, dat zijn komst was opgemerkt niettegen- staande het beneden overal uitgestorven scheen. Het druk beloopen pad leidde naar een tochtdeur die door het vele dichtslaan ver- zakt was, waardoor erboven een groote opening was ontstaan, waar de vliegen lustig in en uit vlogen. Bud zag dit en zijn vingers jeukten om de deur weer goed in het kozijn te zetten, juist zooals hij voor zijn moeder zou gedaan hebben aange- nomen altijd, dat zijn moeder de deur zoo- lang zou hebben laten slaan om dit noodig te maken. Bud wilde juist met zijn ge- handschoende knokkels op de deur tikken, toen hij bemerkte, dat de kamer daarbin- nen kaal en leeg was en zeker voor het publiek was bestemd; het geleek op een kantoortje in een dorpshotel; aan het verste einde was een toonbank en daar- boven een rij kleine vakjes. Hij stapte naar binnen. Niemand verscheen en na een minuut of tien begreep Bud de reden hiervan; hij ging terug naar de deur, duwde haar wijd open en liet haar toen met een slag dicht- vallen. Daarop verscheen een meisje achter de toonbank; zij kwam naderbij en zag Bud met onverholen nieuwsgierigheid aan. Bud nam zijn hoed af, stapte naar de toonbank en vroeg of er brieven warei\ gekomen voor Bud Birnie Robert Wal lace Birnie. Weer zag het meisje hem aan en glim- lachte; dan wendde zij zich om en door- zocht een handvol brieven. Bud benutte den tijd met te trachten uit te vinden wat zij met dien glimlach bedoelde. Het was nog wel niet heelemaal een glimlach, maar het was er toch het begin van. En als dat het begin was, zou hij heel graag willen weten wat de bedoeling De Romeinsche correspondent van het- Hbl., meldt d.d. 19 Jan. nog over de koude- j golf: Dat in Noord-Italie een koudegolf heerscht, die nog van geen wijken weten wil, is be- kend. Trouwens Milaan, Venetie en zelfs 1 Bologna krijgen van ijs en sneeuw steeds 1 ruimschoots hun deel, veel meer dan b.v. Amsterdam. Rome echter kent geen eigenlijken winter. Veel, zeer veel regen, storm en hoog water zijn zoowat de eenige symptomen. Een flink j onweer met Kerstmis of Nieuwjaar is niets brjzonders. Thans echter is het ook hier koud en goed ook. In den nacht van 16 op 17 Janu ari heeft het gesneeuwd en daalde de thermo meter tot 1 gr. C.; op 18 Januari sneeuwde het overdag zoo sterk, dat werkelijk de be- kende „witte wade" gevormd werd; 's avonds daalde de temperatuur zelfs tot 4 gr. onder nul en ook heden, op 19 Jan., vriest het. Een zoo lange vorstperiode heeft Rome in dertig jaar niet gekend! Daar vriiwel geen enkel huis verwarming bezit (kachels zijn een onbekende weelde) brengt de burgerij den dagin bed door. De enkelen, die zich op straat vertoonen, zijn dik ingepakt, d.w.z. dragen vier a vijf stel ondergoed. De wat meer sportieve quiriten verlaten de zeven heuvels en gaan naar de Castelli Ro- mani, waar de sneeuw 40 c.M. hoog ligt, en waar men (20 K.M. van de stad!) uitstekend kan ski-loopen. Prinses Jolanda oefende Zondag te Rocca di Papa. De scholen zijn grootendeels gesloten, daar de lokalen niet verwarmd kunnen worden. Ten gevolge der gladheid zijn enkele onge- lukken voorgekomen. DE GRIEP. De griep-epidemie te Madrid en omstreken eiseht per dag ongeveer honderd slachtoffers. De epidemie heeft zich zoo sterk uitge- breid, dat een derde deel van de stadsambte- naren en het lagere personeel niet tot arbeid in staat is, Verscheidene scholen moesten worden gesloten. DE CLEMENTIE-WET. In de Moniteur Beige van Zondag, Is de door de Kamer en den Senaat goedgekeurde clementie-wet gepubliceerd onder den volgen- d'en titel: Wet over het verval van de ver- volging tot straf en van de straffen betref- fende sommige misdaden en wanbedrijven gepleegd tusschen 4 Augustus 1914 en 4 Augustus 1919. Deze wet is dan ook sedert Zondag in toepassing getreden. Alle naar het buitenland uitgeweken politieke veroor- deelden mogen dus weer het Belgische grond- gebied betreden, zonder dat zij langer gevaar loopen gearresteerd te worden. DE ZAAK VAN DEN SCH EV EN IN GSCH EN GEVANGENBEWAARDER. Het O.M. bij de rechtbank te Gravenhage dat vrijspraak had gevorderd, heeft nochtans hooger beroep aangeteekend tegen het vonn'is der rechtbank, waarbij is vrijgesproken de ge- vangenbewaarder K., die terecht heeft gestaan als verd'acht behulpzaam te zijn geweest bij de ontvluchting van vier gevangenen uit de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen. NASLEEP DER CULEMBORGSCHE ZAAK. Voor den politierechter te Tiel heeft terecht gestaan een houtbewerker uit Culemborg, die ook bij het onderzoek in de Culemborgsche moordzaak een rol heeft gespeeld. Hij heeft toen onderzoekingen gedaan als particulier detective en als zoodanig der verdediging be- langrijke diensten bewezen. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij J. Colle, eveneens uit de Culemborgsche moord zaak bekend, voor viezerik had uitgescholden. Op zich zelf heeft dus het zaakje weinig be teekenis, doch het zijdelingsch verband met deze geruchtmakende zaak en de houding die sommige getuigen ter terechtzitting aanna- men, maakte de zaak belangrijk. Twee zusters, als getuigen gedagvaard, wei- gerden vrijwel iedere verklaring. Zij beweer- den van niets te weten, wilden aanvankelijk geen eed afieggen en lachten toen de politie rechter hun wees op het gevaar, waaraan zij zich door haar houding blootstelden. Een der bovengenoemde getuigen weid in arrest ge- steld als verdacht van meineed. De officier van justitie eischte tegen ver dachte f 30 subs. 15 dagen hecht. De verd'ediger, mr. D. den Hollander, uit Arnhem, zeide dat verd. de man is, die er zijn bestaan aan heeft opgeofferd om een paar onschuldigen uit de gevangenis te krijgen en dat de getuigen a charge onbetrouwbaar zijn. terwijl die a decharge weigerden te verklaren. Door het woord viezerik konden de C.'s niet in hun eer zijn aangetast, gezien den lagen van den lach zelf zou zijn. Het begin be doelde iets. Het was alsof zij de echtheid van den naam, dien hij opgaf. in twijfel trok en van plan was dien twijfel te ver- bergen. Of had zij iets grappigs over hem hooren vertellen, of wilde ze soms toena- dering, of was zij verlegen en probeerde dat door onverschilligheid te verbergen Of misschien Zij legde de brieven weer terug, keerde zich om en plaatste haar twee handen op de toonbank. Ze zag hem aan en opnieuw verrieden haar opgetrokken mondhoeken dat even merkbare, raadselachtige begin van een glimlachje. ,,Geen enkele", zeide ze. ..Vanmiddag komt er weer een post. Wil ik uw brie ven naar een van de hoeven in de buurt doorzenden Of zal ik ze hier houden ..Bewaart u ze maar, als er brieven bij zijn. Tenminste, totdat ik weet, of ik hier werk kan krijgen. Waar zou ik den baas kunnen vinden Bud keek onder het gesprek telkens naar haar handen. Voor een hoeve-be- woonster waren haar handen zacht en wit, maar haar vingers waren wat te plomp en haar nagels iets te rond en te plat. ,.Oom David komt tegen den middag thuis. Hij is in de wei met de jongens. II kunt hier wel gaan zitten en op hem wachten." Bud keek op zijn horloge. Het lachte hem niet erg toe om hier te blijven zitten en vier uur te wachten, zelfs niet dan. als 't meisje hem gezelschap zou willen hou den. Maar hij bleef toch nog een oogen- blikje, met zijn armen dicht bij haar, op de toonbank leunen en door die geheimzin- nige wendinkjes in een gesprek, de jeugd zoo welbekend, vorderde de kennismaking met het meisje vlug; dikwijls deed hij haar glimlachen, zonder echter ooit geheel zeker te zijn van hetgeen in haar om- ging. Hij kwam te weten dat zij Ho- staml van die eer. PI. verzocht vrijspraak voor zijn client. De politierechter sprak verd. vrij. WEGWERKER OVERREDEN. Donderdagavond is te Roosendaal aabq seinhuis A met d'en trein van 6.10 uit Vlissm- gen een emstig ongeluk gebeurd. De wegwerkers Van Eeckeren en Van Dorst waren hier bij den kruiswissel bezig de sneeuw te verwijderen toen genoemde trein kwam aan donderen. De machinist gaf op verren afstand reeds signalen, welke blijkbaar niet gehoord zijn. Eerst op korten afstand hoorden zij den trein en wilden uit den weg gaan. Van Dorst is toen ten opzichte van den trein links op- gesprongen. Ook Van E. deed dit aanvanke lijk, doch hij moet zijn teruggesprongen, mee- nende op het verkeerde spoor te zijn. Ofwel hij is uitgegleden en door den trein gegrepen, Afschuwelijk verminkt werd Van E. tus schen den eersten bagagewagen en het eerste personenrrjtuig gevonden. Per brancard werd het lijk daama naar de posthal, op het station overgebracht. Het meest tragische van dit ongeval is, dat de getroffene pas tien minuten in dienst was en een gezin achterlaat van vrouw en vjjf kleine kinderen, waarvan het jongste dezer dagen werd geboren. Van Eeckeren was 36 jaar. 8AMENWERKING TUSSCHEN WERK- GEVERS EN ARBEIDERS. In de 12 October te Groningen gehouden vergadering van het Verbond van Nederland sche Werkgevers heeft de Algemeene-Voor- zitter, Mr. Aug. Philips, een openingsrede ge houden, waarin hij o.a. belangrijke dingen zei omtrent de samenwerking tusschen werk gevers en arbeiders. Spreker verklaarde het verblijdend geloof te hebben, dat de voorstel- ling, alsof er noodzakelijkerwijze een onoplos- bare tegenstelling zou bestaan tusschen de belangen der werkgevers en die der overige leden van de maatschappij, in het brjzonder die der arbeiders, hard aan het verdwijnen is. Juist de leiders der arbeidersbeweging komen, naar spreker zag, steeds duidelijker tot het inzicht, dat die belangen integendeel ten nauwste zijn samengeweven en dat een wel- varende arbeidersbevolking slechts mogelijk is bij een bloeiende industrie. Wanneer dat besef eenmaal aanwezig is, dan is er ook bij veel meeningsverschil over belangrijke zijden van het vraagstuk een gezonde basis voor vrucht- baar overleg en samenwerking tusschen d'e voormannen der arbeiders en die der werk gevers op het gebied van sociale en econo mische wetgeving. Er zal, zoo zegt spreker, dan nog wel eens gekibbeld moeten worden over de vraag, hoe de koek tusschen den ondememer en den arbeider moet worden verdeeld, maar dat, om een koek te verdeelen, er eerst een koek moet worden gebakken, is een waarheid, die ook in arbeiderskringen tegenwoordig toch wel even duidelijk wordt ingezien als dat men van een kikker geen veeren kan plufcken. Van welke idealen een groot deel der arbeiders beweging voor de toekomst ook moge droo- men, in welke vormen zij zich de voortbren- ging in later tijden ook moge denken, zij is nuchter genoeg geworden om voor het heden met beide voeten op den beganen grond te staan en helder te begrijpen, dat de belangen der ondememingen, die ook aan hen brood en welvaart moeten verschaffen, in laatste ontle- ding ook hun eigen belangen zijn. Alle on- practische of overdreven overheidsbemoeiingen met de bedrijven, ook al is zij in naam van het arbeidersbelang in het leven geroepen, schaadt den werkman in laatste instantie niet minder dan den ondememer, Te zware lasten op de industrie gelegd, drukken op dubbele wijze ook op de zak van den arbeider, zoowel doordat zij onafwendbaar de loonen laag hou den, als doordat zij rechtstreeks zijn beurs als belastingbetaler aangaan. Overleg tusschen beide groepen van belanghebbenden over doel- matige en zoo weinig mogelijk kostbare inrich- ting van sociale verzekeringen, over prak- tische regelingen op het gebied van veiligheid, kortom over het wenschelijke of onwensche- lijke van alle mogelijke overheidsbemoeiing met de bedrijven, schijnt dan ook niet meer dan natuurlijk. En wanneer dat overleg in menig geval zal mogen leiden tot overeen stemming van inzicht, zal zich over zulke onderwerpen dikwijls een gemeenschappelijke meening tusschen de rechtstreeks belangheb benden kunnen vormen, waarmede regeering en volksvertegenwoordiging binnen de grenzen van het algemeen volksbelang stellig in niet geringe mate rekening zullen houden. nora Krause heette en dat zij Honey werd genoemd ,,bij wijze van afkorting". Haar vader was een Hollander, haar moeder een Amerikaansche geweest zij woonde in. bij haar oom David Truman, den eigenaar van de .Little Lost-hoeve", en zij zorgde voor de post en voor den winkel, die niet anders was, dan een opslagplaats ten ge- rieve van de omgeving. De winkel was. zooals zij zeide, in de aangrenzende kamer. Bud vroeg haar waarom het hier „Lit- tle Lost" heette, waarop zij antwoordde. dat zij het niet wist, maar dat het mis schien iets te maken had met de ..Sun Creek", die juist daar ophield en zich dan in de .Sinks" verloor. Er was ook een Little Lost" riviertje iets verder de ber- gen in, zeide ze, maar 't stroomde niet door de Little Lost-hoeve" en het kwam er ook nergens dicht bij. Daarna begon ze hem behendig te on- dervragen. Bud bleef echter koppig iedere vertrou- welijkheid van de hand wijzen en Honey Krause veranderde plotseling van onder- werp. ,,Vrijdagavond is er hier bal. Dat zou een goede gelegenheid zijn om met ieder- een kennis te maken, als u daar ook kwam. Er zal zeker wel goede muziek zijn. Oom David heeft naar Crater ge- schreven om een strijkje. Kent u iemand in Crater De vraag was onschuldig genoeg, maar Bud bleef koppig. Hij lachte en zeide. dat hij nergens iemand meer kende. Als Ro bert Burns hem gevraagd zou hebben: ,,mag men oude vriende.i vergeten" dan zou hij hem geantwoord hebben: „Wel zeker Maar voegde er bij, dat hij gaar- ne bereid was nieuwe kennissen te maken en dat het bal daartoe een goede gelegen heid zou zijn. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5