algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. Woensdag 23 Januari J 929 69® Jaargang Eerste Blad. f No H327 ■t ASONNEWENTSPRUS: BINNENLAND. BUITENLAND. DE RAMP AAN DEN HOEK v. HOLLAND. JNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. jyrudertJeanc/ckcr inujrtAreti' ^c/ie &n- TER NEUZEN, 23 JANUARI 1929. HET ZEEHAVENBEDR1JF TE TER NEUZEN. TER NEUZENSCHE COURANT Binnen Ter Neuzen f 1 40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post 6.60 per jaar Voor Belqie en Amerika f 2.25, overiqe landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetalinq. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. DIENSTPLICHT. Nader ondeirzoek van verlof gangers. De Burgemeester van TER NEUZEN roept de hieronder vermelde dienstplichtige op om op het tijdstip en de plaats, achter zijn naam vermeld, voor den d'aarvoor aangewezen offi- cier te verschijnen om ingevolge art. 41, vierde lid, der Dienstplichtwet een nader onderzoek te ondergaan. AALBREGT KLINK, lichting 1914, 14e reg. Inf., op Dinsdag 5 Febr. 1929, voormiddags 11 uur, in de voormalige school A op het Schoolplein te Ter Neuzen. De verlofganger moet bij het onderzoek ver schijnen in uniform gekleed en bovendien voor- zien van de overige tot zijn uitrusting behoo- rende goederen, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hem zelf zijn aangeschaft. De verlofganger staat niet alleen tijdens den duur van het onderzoek, maar ook zoolang hij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform gekleed is, onder de bevelen van de autoriteit, die het onderzoek houdt, zoodat hij, die onge- regeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij bij het gaan naar de plaats van het onderzoek, hetzij tijdens het onderzoek of bij het huiswaarts keeren, zal worden gestraft volgens het Wetboek van Militair Strafrecht en de Wet op de Krijgs- tucht. ■Hij, die zonder geldige reden niet aan de oproeping voldoet, kan in werkelijken dienst worden geroepen voor d'en tijd van ten hoogste twee maanden. Gelijke straf kan worden opge- legd aan den verlofganger: a. die zonder geldige redenen bij het onder zoek niet voorzien is van al de hierboven be- doelde goederen; b. wiens goederen bij het onderzoek blijken niet in .den vereischten staat te verkeeren (art. 42, tweed'e lid, der Dienstplichtwet). Wie zich niet onderwerpt aan een hem op- gelegde straf of niet voldoet aan een oproe ping voor den werkelijken Dienst, kan aange- houden en naar de plaats van bestemming overgebracht worden. Daartoe zijn bevoegd de marechaussee, de militairen der politietroepen en de ambtenaren van rijks- of gemeente- politie (art. 42, derd'e lid, der Dienstplichtwet). De dienstplichtige, die niet aan een oproeping voor den werkelijken dienst voldoet, stelt zich bovendien bloot aan bestraffing. Ter Neuzen, 22 Januari 1929. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. DIENSTPLICHT. Nadere inlevering van Rijksgoederen. Ingevolge art. 41, vierde lid, der Dienst plichtwet roept de Burgemeester bij dezen op JAN FRANCIES DE KLERK. dienstplichtige van de lichting 1913 om de hem verstrekte rijksgoederen alsnog in te leve- ren op Dinsdag 5 Februari 1929, voorm'ddags 11 uur, te Ter Neuzen in de voormalige school A, Schoolplein. De goederen zullen alsdan in ontvangst wo den genomen door den indeelingsd:strictscom- mandant of een ander daartoe aangewezen officier. Hij moet bij de inlevering verschijnen in burgerkleeding. Onder zijn verantwoordelijkheid kan de in levering namens hem door een ander geschie- den. Gevolgen van nalatigheid. Wie voor den tweeden keer tot inlevering is opgeroepen en aan deze oproeping niet vol doet en evenzoo degene, wiens goederen. niet in den vereischten staat verkeeren, kan voor den tijd van ten hoogste twee maanden in wer kelijken d:enst worden opgeroepen (art. 42, 2e lid. der Dienstplichtwet). Wie z'eh niet onderwerpt aan een hem opge- legde straf, als h'ervoor bedoeld of nfet vol doet aan een oproepmg voor den werkelijken dienst, kan aangehouden en. naar de plaats van bestemming overgebracht worden. Daartoe ziin bevoegd de marechaussee, de militairen der po'it etroepen en alle verdere ambtenaren van riiks- of gemeentepolitie (art. 42, 3e l:d, der D.enstplichtwet). De verlofganger. die niet aa?i een oproepmg voor den werkelijken d'enst vobloet, stelt zich bovendien bloot aa.n bestraf fing. Ter Neuzen, 22 Januari 1929. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. Maandagmiddag zijn op de begraafplaats ▼an Hoek van Holland vler van de slacht- offers van de ramp met de stoomreddingboot Prins der Nederlanden ter aarde besteld. Er was een zeer groote belangstelling en van ver uit den omtrek was men gekomen om den dooden de laatste eer te bewijzen. Tot hen, die op de begraafplaats tezamen waren gekomen, behoorden o a. kap'tein-lu'te- nant ter zee baron De Vos van Steenwijk, vertegenrwoordiger van H. M. de Koningin, de heeren W. van 't Hoeff, vertegenwoordiger van den Minister van Waterstaat, J. Peter- eon, consul van Letland te Amsterdam, H. Th. M. van Huut, idem te Rotterdam, en J. Monsjoe, vice-consul aldaar, Mr. P. Droog- leever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam, Mr. J. Brunt Jzn., burgemeester van 's Gra- venzande, en J. H. Crezde, burgemeester van De Lier, bestuursleden van de Noord- en Zuid-Hollandsche reddingsmaatschappij en de Zuid-Hollandsche maatschappij tot het redden van schipbreukelingen, de heer A. Vruggink, loodscommissaris te Hoek van Holland, de protestante en katholieke geestelijken van Hoek van Holland, de beeren P. Lels, direc- teur van L. Smit en Co.'s intemationalen sleepdienst, O. Sperling, vertegenwoordiger van v. d. Tak's bergingsbedrijf, J. Hoick, kap'tein van het in November bij Hoek van Holland gestrande Noorsche stoomschip Christian Michelsen, J. Langhorst, vertegen woordiger van het helden der zeefonds Dorus Rijkers, kapitein J. W. Antheunissen, com mandant van de politietroepen te Rotterdam, C. F. Jas, commissaris van politie te Hoek van Holland en de bekende redders op onze kust, de heeren Klaassen uit Scheveningen en J. van Kan uit Noordwijk. Tegen twaalf uur kondigde het gebeier van de kerkklokken aan, dat d'e st'oeten in bewe- ging waren gekomen en in eerbiedige stilte wachtte men op den doodenakker de aan- komst af. Kort na elkaar reden de vier lijk- wagens het kerkhof op en nadat de kisten waren opgebaard, werden zij door leden van de bemanning van de President Van Heel en enkele van hun kameraden naar de groeve gedragen. Vele bloemstukken dekten de baren. Er waren er van de Letlandsche regeering, van de bemanning van de reddingbooten te Ter- heide en te 's Gravenzande, van de Noord- en Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij, van de Zuid-Hollandsche maatschappij tot het redden van schipbreukelingen, van de kapi tein en officieren van de Harwichbooten Archangel en St. Denis, van het personeel van Ultropa. van de zeeliedenvereeniging ,De Eendracht" en van de National Union of Sea man, en van de bemanning van de Christian Michelsen. De kist met het stoffelijk overschot van Van Asperen werd bij het familiegraf van den overledene geplaatst, de drie andere kisten werden rand een daar vlak bij gelegen ge- opende groeve gegroepeerd. Onder doodsche stilte trad daarna De Vos van Steenwijk naar voren, om namens de Koningin een groote krans by d.e kisten neer te leggen, als laat- sten groet van onze landsvrouwe aan vier j dappere zonen van haar land. ONDERZOEK NAAR DEN TOESTAND DER MOBILISATIE-SLACHTOFFERS. De Minister van Defensie, de heer Lam- booy, is heden in het departement overge- gaan tot installatie van de commissie betref- fende onderzoek naar den toestand der mobi- lisatie-slachtoffers. De commissie bestaat uit de heeren Dr. Deckers, voorzitter; Dr. Diehl, dirigeerend of ficier van gezondheid le kl., chef van het militaire hospitaal te 's Gravenhage, en Joe- kes, lid der Tweede Kamer. Als secretaris fungeert de heer Krayenbrink, ambtenaar aan het departement van Defensie. DE UNIE VAN UTRECHT. 157923 Januari1929. De herdenking van de Unie van Utrecht geeft als zoodanig geen aanleiding tot natio- nale feestviering. Het is echter een nationale herdenking, welke ons alien een dag in een gedachte vereenigt. Immers, op 23 Januari is het drie honderd en vijftig jaar geleden, dat ons Vaderland werd geboren. De zestiende eeuw is een tijd van groote historie geweest: de worsteling om de vrij- heid, waartoe alle Nederlanders zich tegen Spanje vereenigden. Doch er ontstond ver- deeldheid, en naarmate de verdeeldheid in Nederland grooter werd, groeide de Spaan- sche macht. De nood drong, de Spaansche geesel diende te worden uitgedreven. En zoo kwam op 23 Januari 1579 de Unie van Utrecht tot stand. De Unie van Utrecht was een oorlogsver- bond. waarbij men in eenheid en organisatie kracht wilde zoeken. Zij wilde den strijd tegen Spanje organiseeren in een defensief verbond. Als zoodanig heeft de Unie van Utrecht den grondslag gelegd voor den Nieuwen Staat, en tegelijkertijd daarmede voor een glansperiode van het Nederlandsche volksbestaan. Want het verbond bracht niet alleen de glorie van den opstand en een groo- ten cultureelen oogst, maar tevens na de be- vrijding een periode van schitterenden bloei. Die bloei en die glorie zijn voor alien die zich Nederlander voelen, aanleiding om de Unie van Utrecht te beschouwen als het moment, dat voor eeuwen lang de richting der ver dere ontwikkeling van ons Vaderland bepaald heeft. Zouden onze voorvaderen, die in de winter- dagen van 1579 het document van de Unie van Utrecht onderteekenden, nog eens een oogenblik kunnen terugkeeren, zij zouden in velerlei opzicht weinig terugvinden van de vrijheid, waarvoor zij zoo manmoedig in den strijd tegen Spanje zijn gegaan. Zij zouden zien, hoe de Staatsburgers zich hopeloos heb ben verstrikt in knellende wetgeving, ja hoe zelfs gansche naties zich economisch (door drukkende z.g. „beschermende tarieven") in boeien hebben geslagen. De tiende penning door Alva geheven, dreef ons gansche volk in den tachtigjarigen oorlog; voor hoevelen is niet de fiscus van tegenwoordig een veel groo ter barbaar dan deze landvoogd uit de zestien de eeuw? In den vrijheidsoorlog kon menig stadje de plunderlust der Spaansche benden niet bevredigen; in onze dagen staat de be- drijfsikas van den particulieren ondememer onophoudelijk bloot aan zware aanslagen van de eigen nationale overheid. In de midden- eeuwen bestond het vijandelijk leger uit huur- lingen, die bij achterstand aan soldii rooven- de benden werden. De twintigste eeuw bracht een legertje ambtenaren, aangesteld en be- zoldigd door den Staat zelven, om te tomen aan de weinige vrijheid, welke hun medebur- gers nog bezitten. Inderdaad, wij hebben dringend behoefte aan een nieuwe Unie van Utrecht voor dezen tijd, die ons opnieuw de vrijheid brengt, en welker herdenking onze nazaten dan alien zonder voorbehoud als een nationaal feest zullen kunnen vieren! DE BEGRAFENIS VAN DE TWEE DOOD- GESCHOTEN RIJKSVELDWACHTERS. Uit Groningen meidt men: De diepe indruk, dien het drama te Groote- gast heeft gemaakt, is Dinsdagmorgen op bui- tengewoon treffende wijze tot uiting gekomen bij de teraardebestelling van de beide rijks- veldwachters J. Werkman en H. H. Hoving, op de begraafplaats Esserveld te Groningen. Een geweldige menschenmenigte. stond langs de geheele route geschaard. Nadat op den hoek van de Kerklaan en de Grachtstraat de stoet was geformeerd en de beide lijkstaties in den stoet hadden plaats genomen, werd onder de droeve tonen van de muziek van de Rotterdamsche politie-agenten- harmonievereeniging „Hermandad", de lange tocht naar Esserveld, dat op meer dan 1 x/2 uur afstand van de Kerklaan ligt, aanvaard. Overal waar de beide met bloemen omhangen rouwwagens, die allebei gevolgd werden door met bloemstukken volgeladen wagens, voor- bijkwamen, ontblootten de mannen eerbiedig het hoofd. Op het hordes van het gebouw der Groningsche rechtbank in de Oude Boteringe- straat stonden de leden van de balie opge- steld om een laatsten groet te brengen aan de beide politiemannen, die zij van nabij gekend hebben. Van het gebouw van de hoofdwacht aan de Groote Markt woei de vlag halfstok. Het carillon van de Martinitoren liet de Marsch Funebre van Chopin -hooren. De aankomst op de markt was indruk- wekkend. Een ontzaggelijke menigte wachtte den rouwstoet op en velen volgden de lang- zaam onder tromgeroffel voortschrijdende politiemannen. Achter het Rotterdamsche muziekkorps liepen de vertegenwoordigers van de rijksveldwaoht uit alle deelen van het land, daarna deputaties der marechaussees en van de groote gemeentelijke politiecorporaties, zooals Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Hilversum, Haarlem, Heemstede, Assen, Leeuwarden, Harlingen, Sneek en Leeuwarderadeel; vervolgens de gemeente politie te Groningen, de kleinere gemeentelijke corpsen, veldwachters uit de provincie, depu taties uit de vakbonden met hun omfloerst vaandel en daarachter de begrafenisstoet van Hoving en Werkman en verder een lange file auto's. Bij de groeve werd het woord gevoerd door Mr. P. J. Hofstede, officier van Justitie te Groningen, die hulde bracht aan deze beizadig- de, bekwame mannen, die gevallen waren als slachtoffers vein hun plicht, en in wie hunne gezinnen zooveel verloren. Voorts spraken de commandant van het 9e district rijksveld- wacht, de heer P. J. H. C. Herten, de burge meester van Grootegast, de heer W. Bonnema, en de president van de Groningsche recht bank, Jhr. Mr. D. R. de Marees van Swin- deren. DE ZIEKTE VAN DEN KONING VAN ENGELAND. Kort na twaalven is gisteren het volgende officieele bulletin door het paleis van Buc kingham uitgegeven: De Koning heeft een rustigen nacht gehad. De temperatuur is nu vele dagen lang nor- maal gebleven en de toestand van den pols is bevredigend. De wond van het empyeem (etterzak) is klein en heelt gaandeweg. Nu de eetlust terug is gekeerd, is de hoe- veelheid voedsel die de patient gebruikt vol- doende en er is thans ook vast voedsel bij. Ofschoon de algemeene krachten verbete- ring vertoonen, is het lichaamsgewicht nog niet noemenswaard toegenomen. Wij zijn van oordeel, dat de tijd nadert, waarin Zr. Ms. overbrenging naar zeelucht hem goed zou doen. Dit bulletin was geteekend door de vijf dokters die in consult waren geweest. Officieel wordt gemeld, dat de Koning naar Bognor zal gaan, doch de datum is nog niet vastgesteld. (Bognor is een kleine zeebadplaats in Sus sex (Zuid-kust van Engeland) ten Z.-O. van Chichester en dicht bij Portsmouth. Het heeft een pier en een strandboulevard. De bevol- king telt ruim 8000 zielen.) GROOT-BRITANNIe EN IRAK. Eerverleden jaar heeft Engeland, schrijft de N. R. Crt., na een bezoek van Koning Fei- sal te Londen, met de regeering van het Brit- sciie mandaatgebied Irak een tractaat geslo- ten, waarvan de kern was dat Groot-Britan- nie na 23 jaar van zijn mandaat afstand zou doen of „zooveel eerder als Irak lid van den Volkenbond wordt". Er blijkt plotseling in Irak een sterke stroom te bestaan om zich van Engeland geheel onafhankelijk te maken. Het kabinet onder Abdul Moehsin Bog es Sa'dun is afgetreden wegens de moeilijkheid om de opvattingen van de Britsche regeering aangaande de uit het nieuwe tractaat voort- vloeiende militaire en financieele regelingen met de meeningen van de Iraksche Nationa- listen in overeenstemming te brengen. In het Huis van Afgevaardigden, dat uit gekozen leden bestaat, heeft de ministerpresident 70 volgelingen achter zich, terwijl er 10 leden in de oppositie zijn. Maar ook deze oppositie weigert, volgens berichten uit Bagdad, een nieuwe regeering te vormen, indien Engeland op zijn stuk blijft staan. De Iraksche politici, zoo heet het, eischen volledige onafhankelijk- heid en vrijwel algeheele opheffing van het Britsche oppertoezicht. Goed beschouwd, bestaat er tusschen het probleem waarmee Engeland in Egypte zit, en dat waartegenover het zich nu in Irak ge- steld vindt, groote overeenkomst. In beide landen is de souvereiniteit van den Koning door een Britsch hooge-commissaris beperkt; de Nationalistische partij zoo sterk dat men wel kan zeggen, dat zij het grootste deel van het land vertegenwoordigt; er bestaat een oppermaehtig streven om zich van de E?rit- sche voogdij los te maken. Maar in allebei deze landen heeft Groot-Brittannie nog voor vele jaren een overwegend belang om het heft en vooral de militaire maoht in handen te houden. De strategische beteekenis van Egypte aan den weg naar Indie is hier vaak genoeg uiteengezet. De ontwikkeling van vliegwezen en luchtvaart in de laatste jaren heeft haar nog verhoogd. Gelijk Egypte ech ter de sleutel is voor het veilige bezit van het kanaal van Suez is Irak deze voor de Perzische Golf. Zonder groote mogendheid achter zich als ruggesteun is Irak een zwak- ke staat, die een begeerenswaardig object kan zijn voor de twee zooveel grootere buren Turkije en Perzie, gezwegen nog van het streven van het „eeuwige Rusland" om door Mesopotamia (Irak) of Perzie heen aan de Perzische Golf de wereldzee te bereiken. De Irakeezen willen de bezetting van de hooge legerposten aan Engeland's invloed onttrekken en dit is de voomaamste oorzaak van wrijving op dit oogenblik. Engeland zal niet toegeven en daar ook de Iraksche Nationalisten niet zullen inschikken, bestaat er alle kans, dat het in Irak tot een dergelijke stagnatie als in Egypte zal komen, waar Groot-Brittannie de teugels strakker heet aangehaald en het parlement verleden jaar voorloopig voor drie jaar naar huis heeft laten sturen. Koning Foead en zijn regeering loopen sindsdien geheel aan den leiband van den Britschen hooge-commissaris. Het is intusschen een feit, dat het Iraksche nationalisme vrij plotseling virulent is ge- worden en men vraagt zich af, of het geheime woelen van Moskou in alle landen en bezittin- gen van het Oosten, waarheen het zijn goed afgerichte propagandisten en geheime agen- ten heenzendt, ook in Irak hiertoe niet een krachtigen stoot zou gegeven hebben. neming van het magazijn, dat genoemde ver- eeniging heeft gesticht in de buurtschap Magrette, gemeente Axel. Behalve de leden waren door het bestuur genoodigd de algemeene voorzitter, Mr. Die- pemhorst. die bericht van verhindering had gezonden, Mr. Goedbloed, de alg. secretaris, de Rijkslandbouwconsulent in Zeeland, de heer C. Stevens, de Kring Axel van de Z. L. M., het gemeentebestuur van Axel, de architect van het gebouw, de heer L. de Bruijne en de „LUXOR-THEATER." De aandaoht der liefhebbers wordt geves- tigd op de tooneelvoorstelling die a.s. Vrijdag- avond in het „Luxor-Theater" alhier zal wor den gegeven door het gezelschap „Groot Tooneel" te Amsterdam, onder leiding van Joh. Langnaken en Petro Beukman. Opge- voerd zal worden „De gebroken stralenkrans" (Als het moederhart spreekt), tooneelspel in 4 bedrijven, naar het bekende meesterwerk van Florence L. Barclay, schrijfster van het eveneens zoo bekende werk ,,De Rozenkrans". Bij zijn optreden alhier in het vorig seizoen, oogstte dit gezelschap veel bijval. Dit zal zeker een aanbeveling zijn, om deze uitvoe- ring te gaan bijwonen. PROV. BOOT „ZEELAND". Zooals begrijpelijk is, ondervond de uit- oefening van den dienst der provinciale stoom- booten op de Wester-Sohelde gisteren (en ook heden) door den zwaren mist belemmering. Zoo is de Zeeland" varende tusschen Ter Neuzen en Vlissingen, des namiddags slechts met groote moeite binnen de haven kunnen komen. Reeds omstreeks half 5 was men voor de haven, doch het duurde nog een paar uur eer men binnen was. Enkele malen was de havenmond bereikt, doch was dit door den dikken mist niet waar te nemen en voer men weer terug. Bij een dier pogingen schijnt het stoomschip op den steenen onderberm van het havenhoofd te zijn gestooten. Het was althans lek geworden en kreeg water in den voorpiek. De lekkage is echter naar we ver- nemen niet van ernstigen aard. Het binnen- dringende water was met pompen gemakke- lijk weg te werken, terwijl er thans, nu een voorloopige voorziening is gemaakt, zeer wei- j nig water binnendringt. Naar men ons mededeelt worden van wege de onderneming Docks et Entrepots te Ter Neuzen voor het onderhouden van haren ge- regelden dienst tusschen Ter Neuzen en Londen ook ingelegd de zeslichters Sid'o III, IV, V en VI. De Zaterdag-afvaart zal regelmatig wor den bediend door het stoomschip ,,Scheldesop", terwijl de 4 lichlerschepen op ongozette tijden regelmat'g in de vaart zullen zijn. Men deelt ons voorts mede dat het voornemen bestaat met ingang van 1 April van hier uit een dage- lijkschen dienst op Londen v.v. uit te oefenen. GESLAAGD. De heer P. v. d'. Valk alhier, slaagde te Roosendaal voor het examen boekhouden der Vereeniging van Leeraren en te Amsterdam als Radio-technicus van den Nederlandschen Bond van Radio-handelaren. DIPLOMA BOEKHOUDEN. Geslaagd voor het pratkijk diploma boek houden vanwege de federatie van Handels- en Kamtoorbedienden Vereeniging Nederland (Mercurius-diploma), de heer P. J. Lauret te Groede, die tevens slaagde voor het examen afgenomen door de Vereen. van Leeraren. DUITSCHE IIANDELSCORRES- PONDENTIE. De heer P. W. van de Sande te Eindhoven (tot voor kort in Oostburg woonachtig) slaagde voor het ejtamea Duitsche Handels- correspondentie (Mercurius). DE ELEC'TRISCHE TRAM KNOCKE— BRESKENS. De correspondent te Brussel van de N. R. Crt. vemeemt, dat nog v66r het a.s. badsei- zoen de nieuwe electrische tramlijn tusschen Knocke en Breskens in exploiatie zal komen. Op Belgisch grondgebied volgt de tramlijn de baan van KnockeOosthoek naar Retran- chement. Bij den kruisweg van de banen op Retranchement en Schapenbrug zal een Bel gisch douanekantoor worden gebouwd. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. J.l. Vrijdag herdacht de Kring Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van den Chr. Boeren- en Tuinde-rsbond haar lOjarig bestaan. Deze herdenking ging gepaard met de in gebruik- aannemer de heer A. van 't Hoff te Axel, benevens afgevaardigden van de afdeeling Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter der afdeeling, de heer Joh. de Feijter herdacht in eene toespraak het ont- staan der vereeniging en wees op de groote beteekenis, die deze vereeniging op betrek- kelijk weinig jaren heeft verkregen, na strijd, taaie volharding, maar ook na samenwerking. Hij noemde daarbij ook de medewerking, die van den heer Stevens werd ondervonden en bracht hem daarvoor dank en lof toe. De vereeniging bezit thans twee bewaarplaatsen voor pootaardappelen en een magazijn voor granen, welke voor de leden door tusschen- komst van den agent worden verkocht. Men vestigt alleen nog maaJ de hoop op de regee ring, dat zij de reeds gekeurde granen erkent, waarvoor de medewerking van den heer Ste vens wordt ingeroepen. Spreker herinnerde, aan de annexatieplannen der Belgen en aan het jubileum van de Koningin-Moeder en ein- digde met den wensch, dat Z.-Vlaanderen steeds deel van Nederland zal blijven. Verschillende personen antwoordden op het gesprokene, waarna men overging tot het be- zichtigen der gebouwen. Daarna vereenigde men zich aan een koffietafel, waarbij nog enkele heeren het woord voerden. SLUISKIL. J.l. werd in de R. K. kerk alhier van den kansel medegedeeld, dat door Z. D. H. den Bisschop van Breda aan de Eerw. Paters Capucijnen vergunning is verleend om in hunne kerk een doopvont te plaatsen. Van af Paschen a.s. zullen aldaar dus de kinderen kunnen worden gedoopt. Voorts zal ook bin- nenkort een R. K. begraafplaats worden aan- gelegd en zullen de begrafenisplechtigheden ook in de kerk alhier kunnen geschieden. Deze mededeeling is door de parochianen met groote voldoening vernomen; er wordt nu vol- daan aan een lang gekoesterde wensch. Dat men voor het doopen en begraven den verren afstand naar de Parochiekerk in de kom van Ter Neuzen moest afleggen is dikwijls als een groot bezwaar gevoeld, vooral bij winter en in tijden van ongunstig weer. AXEL. De vereeniging voor vreemdelingenverkeer hield dezer dagen hare jaarvergadering. In het jaarverslag van den secretaris word gehlaagd over gem's aan medewerk'ng, eer tegenwer- king, van een zijd-e waarvan men in de eerste plaats medewerking zou mogen verwachten. Het gehouden concoms 'lipp'que was voor d vereeniging 'n teleurstelling wegens de kleine deelname. Het Vlaamsch Verbond, dat hier- vcor had behooren te zorgen, gaat in deze niet vrij uit. Financieel was d:e onderneming voor de vereeniging een voordeel. Met de openluchtspelen en het bezcek van de harmoive en de turnclub van Moerbeke was het omge- kesrde het geval. Deze waren, voor wat de u:i - voering betreft, een succes, doch het publ ek kwam niet in voldoende mate op, waardoor h financieel voor de vereeniging een strop we Over 1928 beliepen d'e ontvangsten 2925,42 en de uitgaven f 3525,42, alzoo een verlies vo. f 600. In verband met nog eenig rcerend hra'+ be<lraagt het verlies slechts f 560.39. Winkelweek en poppententoonstel'ing m- ten door te gertnge deelnemin.g worden uitge steld. In plaats van den heer C. .T. Sclveman d'e bedankt had. werd tot bestuurslid gekozen d heer A. 't Gild'e. Voor het jaar 1929 staat op het programma feesteliike herdenking van den 20sten jaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Daarover z d worelen geconfereerd met het gemeentebest' en muziek- en zanorvereenigingen Ook tentooTLstellingsplannen kwamen ter sprake. Ten slotte riep een I'd de tusschen- konst van h°t bestuur in vor het v«r!crh'<*r-- T in een riiwielpad langs den weg Axf1 Neuzen voldo°nde a^n beschpiden e'scben, hr,J- geen met de bostaandg n'Pt het gevel is. wr?r- dnor geen veilig verkeer is gewaarhorgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1