PUROL Schoolgaande Kinderen PREDIKBEURTEH. QBMKSraPE bkrichtehT LANDBOUWBERICHTEN. INGEZONDEJN MttlJEDKELINGT OOK INAYATOELLA AFGETREDEN. TER NEUZEN, 21 JANUARI 1929. GEMEENTERAAD. TERNEUZENSCHE REDDINGSBR1GADE. RECHTSZAKEN. INZAMELING VOOR DE NAGELATEN BETREKKINGEN VAN DE OMGEKOMEN BEMANNING VAN „DE PRINS DER NEDERLANDEN". hebben met guur weder vaak last van ruwe en springende huid van handen gelaat en lippen. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen met Zooais ik het in 1919 aan de Franskiljons van het eedgerecht te Brussel verklaarde, heb ik geduldig in de gevangenis gewacht tot het uur„ waarop het Vlaamsche volk zijn wil zou doen gelden. Liang reeds en op steeds duidelijker en drin- gender wijze, is zulks geschied in de provincie- en gemeenteraden, op vergaderingen en betoo- gingen, by de grootsche Yserbedevaarten en dergelijke. Maar Brussel verroerde met en ge- baarde zich dood, tot de verkiezingen van Mei in aantocht waren en de Antwerpsche neder- laag van den Staatschen kandidaat het ergste deed vreezen voor de Pharizeeers met de drie- kleurige zoomkwasten en met Belgie in den moralverraders evenwel van Vlaanderen, dat ze overleverden aan den eeuwenouden vijand: Frankrijk. O, Viamingen, vergeet nooit het nulitaire akkoord en de versjacherde mijnen van Lim- burg. Die volksbeckiegers hebben u nu weer afge- scheept met een wetje, dat zooveel op amnestie gelijkt als de Gentsche Nolf-barak op de vol-* ledige Vlaamsche Hoogeschool, die door de activisten tijdens den oorlog werd tot stand gebracht, om Vlaanderen, onverduischt, on verfranscht te houden. Zoo was alles wat wij, dikwijls na harden strijd' van de Duitschers veroverden. Vlaamsch door en door, een vaste grondslag waar we de welvaart van heel ons volk zouden hebben kun- nen op bouwen. Belgie in wezen anti-Vlaamsch, brak alles weer af, en wat het met de medepliichtigheid van de Vlaamsche Belgicisten, u daarvoor in ruil gaf, na de koninklyke gelijkheidsbelofte, nochtansr met het bloed onzer arme Yzerjon- gens bezegeld, was lapwerk, Belgisch bedrog, dat we moeten vemietigen, zoodra de geschie- d'enis ons daar weer de kans toe geeft. Nu ik, Vlaamsche broeders en zusters, door Gods hulp en door u, aan onzen beul tijdelijk ontsnap, beschouw ik het als mijn taak in Vlaanderen de oogen van ons misleid volk te openen voor dat bedrog, zijn sluimerend ras- gevoel horop te wekken, Viamingen te vormen, die op het historische uur zullen bereid zijn, zonder vaar noch vrees, over te gaan tot de reddend'e daad. DE TOESTAND VAN DEN KONING VAN ENGELAND na twee maanden ziekte BEVREDIGEND. Vrijdag werd op het Buckinghampaleis ver- klaard, dat de verbetering in den toestand van den koning thans zonder onderbreking vol- doend'e lang geduurd heeft om de hoop te wek ken, dat herstel bijna in zicht is. In paleiskringen wordt er evenwel de nadruk op gelegd, dat dit stadium nog steeds eenigs- zins verwijderd is en dat het nog niet mogelijk is te voorspellen wanneer de koniing voldoende hersteld zal zyn om zijn vertrek uit Bucking hampaleis te veroorloven. De meest bevredigende factor van het oogen- tolik is, dat de koning het noodige voedsel krygt Hij neemt op de normale wijze voor een zeer zwakken invalid© voedsel tot zich. Laingzaam aan keeren de krachten des ko- nings terug en hij is nu in staat, meldt de Daily Mail, veel langer gesprekken te voeren met zijn bezoekers. De bezoekers van koningin Marie aan het ziekbed zijn elken dag veelvul- diger. Elke bezoektijd van andere leden van de koninklijke familie is beperkt tot 10 minuten. Overigens slaapt de koning veel, vooral over- j dag. ITij is nog niet in staat de lange nachte- lijke uren met lezen door te brengen, indien hij niet slapen kan. Intusschen neemt 's konings belangst^llinig voor zijn omgeving toe. De ziekte die thans twee maanden duurt, heeft den koning sterk verouderd. Volgens de Daily News is tijdens zijn ziekte zijn haar grijs geworden. Er is sprake van dat de koning, zoodra hij vervoerd' mag worden, naar Windsor Castle zal overgebracht worden. Vrijdagmorgen is de koningin per auto van het Buckinghampaleis naar Windsor Castle ge- gaan. Dit is de eerste keer, dat de koningin sedert het begin der ziekte het paleis voor een aantal uren heeft verlaten. EEN TRAGISCH INCIDENT IN DEN HOOGEN RAAD VAN HET LEGER DES HEILS. Vlak voor de vergadering van den Hoogen Raad van het Leger des Heils, die Vrijdag- avond verdaagd zou worden, kreeg de vice-pre sident en waamemende commissaris Haines een benauwdheid. Hy gaf kort daama den geest. Haines was directeur van de Levensverzeke- ringsmaatschappij van het Leger en had deel uitgamaakt van de deputatie, die generaal Booth een bezoek was gaan brengen om hem het besluit, waarbij hem verzocht werd af te treden, mede te deelen. LUIDSPREKERS IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De Duitsche posterijen zijn bezig met een omvangrijken luidsprekeraanleg in den Rijks- dag. Een systeem van luidsprekers zal door het geheele gebouw worden verspreid en dient om korte meded'eelingen omtrent het gebeurde in de plenaire zittingszaal te doen doordringen tot zelfs de verst-weggewandelde Rijksdagleden. Het tweede stel dient om de woorden van den president en de sprekers in de zaal zelf duide lijker te maken; onbeminde sprekers zullen dus nu voor iedereen verstaanbaar, en lawaa'ima- kers oorverdoovend DE SNEEUWSTORMEN IN POLEN. In Pol en heeft de jongste sneeuwstorm groote schade aangericht. Ongeveer 180.000 arbeiders moesten te werk worden gesteld' om de spoor- banen vry te maken. In totaal zijn 123 personen- en 276 goederen- In totaal zijn 123 personen- en 276 goederen- treinen in de sneeuw blijven steken. Verder zyn negen menschen door treinen verrast en overreden, by het station Grodno zijn bij een spoorwegongeluk twee personen om het leven gekomen, in het oosten des lands zijn drie men schen doodgevroren, terwijl een oude man en twee jongens door wolven zijn aangevallen en verscheurd. Een draadloos telegram uit Moskou, dat la ter te Londen bevestigd is, meldt dat de re- bellen Donderdagmorgen tot in het hart van Kaboel doorgedrongen zijn en tegen den mid- dag het koninklijk paleis omsingeld hebben. De pas gekroonde koning zond een vertegen- woordiger naar Saquao en beloofde afstand van den troon te zullen doen op voorwaarde van lijfsbehoud en vrijen aftocht voor zijn gezin en zyn naaste aanhangers. Inayatoella heeft daar- op het paleis verlaten en -men heeft zich niet meer om hem bekommerd. Waarschijnlijk is evenwel, dat hij ook naar Kandahar is gevlucht, waar de stam der Doerani's, tot welke beide ex-kondngen behooren, oppermachtig is. Saquao heeft het paleis daarop doen bezetten en een verklaring afgelegdj dat hij als Gazi dus zooiets als Moestapha Kemal in Turkije het bewind zou aanvaarden, maar niet aan de vestiging van een nieuw koningschap dacht. Zijn eerste regeeringsdaad was het doen be- waken van de vreemde gezantschappen door een wacht, die uitdrukkelijk bevel heeft het leven en eigendommen der vreemdelingen te beschermen. Zijn sold'aten zullen extra beloond worden, maar iedere poging tot plunderen zou onmiddellijk met den kogel worden gestraft. Een nader bericht uit Kandahar meldt, dat Amanoella, by het vernemen van de tijding van de vlucht zijns broeders en de inneming van zijn paleis door den rebellen-hoofd'man, be vel heeft gegeven om den koninklijken stan- daard weer op het paleis te Kandahar te hij- schen. Dit is onder uitbundig enthousiasme van de bevolking geschied en men veronderstelt hieruit te mogen afleiden, dat Amanoella van het Zuiden uit en met hulp der hem trouw ge- bleven Dorina's zal trachten de koninklijke macht te heroveren. Uit Jillalabad wordt nog gemeld', dat de Sjinwari's die een streng Mohammedaansche stam zijn, den nieuwen heerscher in Kaboel waarschijnlijk niet zullen erkennen, maar zich evenmin sterk genoeg gevoelen om hem te be- strijden. Zij zullen den loop der gebeurtenissen eerst afwachten. Batsja Saquao heeft als ghazi den naam van Habiboella aangenomen. AFGANISTAN OPNIEUW EMIRAAT. Habiboella (alias Batsja Saquao), de ze- gevierende leider van den opstand tegen Ama noella, heeft zijn kaarten opengelegd en na den nieuwen koning Inayatoella van den troon gestooten te hebben, nu zichzelf tot emir uit- geroepen. Hij neemt dus het heft stevig in hand'en. De afschaffing van den koningstitel die Amanoella in 1925 had aangenomen, beteekent natuurlijk dat Afganistan weer geheel in den ouden geest geregeerd zal worden. Het tijdvak van de hervormingen is voorgoed gesloten en de koning zal er, met zijn sirdars, chans en moellahs als steunpilaren van de reactie, auto- cratisch regeeren. Engeland en de Sowjet-Unie zullen met be- langstelling afwachten naar wie van beiden het hart van den nieuwen gebiedier zal over- hellen. De vroegere Habiboella, vader van de twee onittroonde koningen, is altijd een goed vriend van Engeland geweest en de aanvaar- ding van diens naam door den nieuwen gebie- der heeft te Londen ongetwijfeld verwachtin- gen gewekt. Kinderhoed, A. de Blaaij, Koedijk 19. Sleutel, politiebureau. Ariniband'horloge, P. v. Es, Kerkhoflaan 31. IJsmuts, L. Willemsen, Othene D 132. Mantel band, idem Hond, P. A. E-ekman, Dekkerstraat 46. Tabakspijp, J. Buijze, Othene D 134, Zaam- slag. Ring met sleutels, J. Meeuwsen, School- laan 27. BEPERKING VERVOER. In verband met den ingevallen dooi is het verkeer op alle wegen, behalve de Rijkswegen, in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland met voertuigen (ook motorrijtuigen) beperkt. BETALEN VAN POSTQUITANTIES IN GIRO. De Directeur-Generaal der Posteryen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 Februari a.s. voor rekeninghouder by den postcheque- en girodienst de gelegenheid wordt opengesteld om door hen te betalen postqui- tantien in giro te verrekenen, Op een daartoe bij de aanbieding van eene quitantie gedaan verzoek wordt het bedrag dier quitantie ambtshalve vein de postrekening van den schuldenaar overgeschreven op de postreke ning van den directeur van het postkantoor ter plaatse. Nadat de overschrijving is ge schied, wordt de quitantie aan den rekening houder toegezonden. Kan om een of andere reden aan het ver zoek tot overschrijving niet worden voldaan, dan worden de betrekkelijke quitantien als ,,geweigerd" aangemerkt. Nadere inlichtingen kunen ten postkantore worden verkregen. LOOP DER BEVOLKING OVER 1928. ZUIDDORPE. Geboren 6 m., 13 vr., totaal 19. Gevestigd 19 m., 21 vr., totaal 40. Overleden 3 m., 3 vr., totaal 6. Vertrokken 22 m., 33 vr., totaal 55. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1927 498 476 974 Bevolking op 31 Dec. 1928 498 474 972 alzoo vermind'erd met 2 personen. Voltrokken huwelijken 10. Levenloos aangegeven 1. In de op Donderdag a.s. des namiddags 2 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun- ten in behandeling: 1. Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel van Burg, en Weth. om aan de Gebr. A. en J. Guequierre alhier afwij- king te verleenen van artikel 10 der Bouwverordening. Aanleg trottoirs in de Noordstraat. Voorstel van Burg, en Weth. tot wijzi- ging van de verordening op de keuring van waren. Idem tot aankoop van een perceeltje grond van Jae. den Hamer alhier, ge- legen op den hoek van den Prov. weg en den Molendyk. Idem tot benoeming van een hoofd der openbare school voor U. L. O. alhier. Idem tot benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het M. O. alhier ter vervulling van de vacature-De Regt. Aanbevolen worden: 1. P. Fijn van Draat en 2. H. R. J. van der Veen. Idem tot wijziging van de gemeente- begrooting voor 1928. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. ENGELSCHE HANDELSCORRESPONDENTIE. Voor het te Vlissingen gehouden examen vanwege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetemschappen, zijn geslaagd de hee- ren: H. A. Barentsen te Ter Neuzen, D. Marijs en Schieman te Axel. De heer P. van Es Mz., te Eindhoven, is ook geslaagd voor het Mercurius-diploma. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit blad van bovengenoemde vereeniging, waarbij nieuwe leden en donateurs(trices) zich kunnen opgeven bij het bestuur, de heeren J. Huizinga, Axelschestraat 39, M. C. Hack, Verl. Van Steenbergenlaan 6, J. Cambier, wacht- meester K. M., P. W. van Dijke, Burg. Geill- straat 7 en T. Benard, techn. amfot. R. W., wijk E 15. Thans heeft die brigade aan het le en het 2e dok en voorts aan een der kranen van de N.V. De Hoop bij de Trambrug aangebracht i een kast, inhoudende een boei, waaraan 35 M. lijn met koppel, en een reddingshaak. Een dergelijke haak is eveneens geplaatst aan den blikken loods aan de kade, aan het houten gebouw van de Z.V.T.M. op den Sche- pend'ijk, en tenslotte bij Van den Eeckhout aan den Rijksweg. Dit streven is in onze waterrijke gemeente ten zeerste toe te juichen. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor en voor uitbreiddng daarvan heel wat geld noodig is en het bestuur hoopt dan ook, dat meerdere leden en donateurs (trices) zich zullen aansluiten. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het bestuur zoo spoedig mogelijk een zuur- stofapparaat aan te schaffen, welk instrument in deze gemeente nog niet aanwezig is en dat toch zoo dringend noodig kan zijn bij gasver- stikkin-g en verd'rinking, om de betrokkenen vlugger, door toediening van zuivere zuurstof, tot het leven te kunnen doen terug keeren. Daar dit apparaat 200 a f 300 kost, hoopt het bestuur, dat de gelden daarvoor mild mo gen vloeien, overtuigd als zij is, dat daarmede een belangrijke dienst aan de menschheid wordt bewezen. GESIGNALEERDE. Heden werd door de gemeentepolitie aange- houden een schipper, die in het Algemeen Po- litieiblad gesignaleerd stond wegens overtre- ding van het Rijnvaartpolitiereglement. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voor- werpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen: Pet, J. den Hamer, Steenkamplaan 4. Horlogeketting, politiebureau. Dameshandschoen, Kolijn, Korte Dijkstr. 5. Huissleutel, C. v. d. Have, Tuinpad 4. Rijwielbelastingmerk, C. Cortvriendt, Ka- naaiweg 51. Portemonnaie met inhoud, .V. v. d. Welle, Nieuwediepstraat 56. Arr.-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Januari de volgende zaken behandeld: J. B., oud 49 j., opperman te Breda, gedeti- neerd te Middelburg, werd ten laste gelegd, dat hij op 4 December jl. door allerlei verhalen A. Reuniker te Ter Neuzen heeft opgelicht voor een bedrag van f 10. Eveneens werd hem op- lichting ten laste gelegd voor een bedrag van f 10 van Josephine Lammens te Sas van Gent. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Hugenholtz pleitte clementie voor dezen verdachte. R. v. H., oud 25 j., landbouwer te Zuiddorpe, was door den Kantonrechter te Ter Neuzen vrijgesproken van de ten lastelegging, dat hij binnen de bebouwde kom van Westdorpe een kunstweg heeft bereden met een voertuig, waarvan de wielen niet van klei of modder wa ren ontdaan. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. J. G. L. v. B., oud 27 j., reiziger te Mid delburg, werd ten laste gelegd, dat hij op 12 October 1928, des avonds om 8.15 uur, roeka- loos en onvoorziehtig en slingerende langs den Nieuwen Vlissingschen weg heeft gereden met een door hem bestuurde auto en daarbij een meisje heeft aangereden, dat 2 dagen later overleden is. De officier van justitie achtte ten lasteleg ging bewezen en eischte 3 maanden hechtenis. Mr. J. Adriaanse verdachte's raadsman vroeg bij eventueele veroordeeling een voorwaarde- lijke straf op te leggen. P. F. v. d. S., oud 39 j., tramconducteur te Axel, was door den Kantonrscliter te Ter Neu zen ontslagen van rechtsvervolging van de ten- laste legging, dat hij als conducteur van een tram van de Zeeuwsch-Viaamsche Tramweg Maatschappij een brief heeft vervoerd tegen vracht, terwijl de Staat alleen daartoe be- voegd is. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis. Mr. G. ter Laan uit Utrecht vroeg vryspraak of bij eventueele veroordeeling eene voorwaar- delrjke straf. DE MOORD OP DEN HEER LANS. De termijm van dertig dagen, gedurende welken de in verband met den moord op den beer P. C. Lans, directeur van de N.V. Adr. de Haas Jr.'s Handel-Maatsehappij aan den Oostzeedijk te Rotterdam en de ten nadeele dier ondememing gepleegde verduistering ge- arresteerde ex-procuratiehouder G. J. van O. in preventieve hechtenis gehouden kon worden, liep Woensdag af. De rechtbank heeft, meldt de Tel., op ver zoek van den officier van justitie den termyn echter wederom met dertig dagen verlengd, op dezelfde gronden als waarop de eerste gevan- genhouding gelast werd. Men weet, dat Van O. ten laste gelegd wordt: het plegen van den moord, verduisteringen ten nadeele zijner fir- ma en valschheid in geschrifte (knoeierijen in de boeken). Naar het blad thans vemeemt, wordt in de voorloopige dagvaarding van Van O. beschuldigd met voorbedachten rade den heer Lans met een scheermes te hebben ge- dood. Van O. blijft echter alle schuld ontkennen en handhaaft zijn standpunt, slechts die feiten toe te geven, welke de rechter-commissaris hem, gestaafd door bewrjzen, voorlegt. Overi gens hult hij zich in een volkomen stilzwijgen. DONDERDAG 24 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Hoek. n.m. 2V2 u., Ds. E. Raams, Huwelijks- inzegening. De totale uitkeering van de oprichting af be- liep voor 368 stuks rundvee een 1 veil rag van f 77.532. DE VALKA. Vrydagmorgen zyn bergers van L. Smit Co's Internationalen Sleepdienst en van de firma v. d. Tak aan boord van de Valka ge- gaan, om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, -het schip weer af te brengen. Een correspondent van Het Volk heeft een onderhoud met den stuurman van de Valka gehad. In dit interview lezen wij o.a. Omslaan van de reddingboot. „Het omslaan van de reddingboot was op de Valka zeer duidelijk zichtbaar geweest. Voor de mannen op het schip was het een vreeselijk ding geweest de menschen, die wa ren uitgevaren om hen te helpen, voor bun oogen te zien verdrinken. ,,Wy zagen", zoo vertelde de stuurman, „hoe twee zich aan de omgeslagen boot vastklampten, doch by de yzige koude was het onmogelijk, dat zij dat lang konden uithouden. Wij zagen, dat eerr paar anderen zich een kwartier lang zwem- mende boven water wisten te houden, maar toen verdwenen ook zij voor onze oogen in de diepte. Wij konden geen hand uitsteken om te helpen. Het was eenvoudig verschrikkelijk. De boot is in een breker gedraaid op bijna een kwart mijl afstand van het schip. Om goed te kunnen draaien had zij ten minste een mijl van ons vandaan moeten zijn. Het is heel goed mogelijk, dat de stuurinrichting onklaar is geraakt evenals de onze, anders kunnen wij ons dit draaien op een zoo ongunstig oogen- blik niet voorstellen. Op de vraag, of hij een angstige nacht had doorgemaakt, antwoordde de stuurman: Angstig niet direct, maar het heeft toch wel even gespannen. Kort na middemacht stak er een hevige storm op uit het Noord- westen. Als die had aangehouden, hadden wij het er waarschijnlijk niet levend afgebracht, want de wind stond toch dwars op het schip. Wij hebben toen dan ook noodseinen gegeven. Omdat wy op onze draadlooze seinen geen antwoord kregen, hebben wij het toen met lichtsignalen geprobeerd. In de omstandig- heden, waarin het schip toen verkeerde, zou hulpverleening zeer moeilijk zijn geweest. Ge- lukkig voor ons ging tegen een uur of vier de storm liggen. Onze toestand was toen niet direct gevaarlijk meer. Het breken van den roersteven is de oorzaak geweest, dat wij zyn afgedreven. Toen wij zagen, dat gevaar voor vastloopen bestond, hebben wij twee ankers geworpen en doordat die pakten werd voorkomen, dat de Valka zich heelemaal vastwerkte. Van de lading is een deel weggeslagen. De deklast, ongeveer 400 ton cokes, is echter geheel weggespoeld en het grootste deel van de niet meer dan 100 ton cokes op het voordek. Door een hevigen ruk- wind werden eenmaal de luiken achter wegge slagen; met groote omzichtigheid lukte het ons dit weer voor elkaar te krijgen. De Valka maakt echter water, ofschoon niet gevaarlijk. ONDERL. VEEVERZEKERING-MIJ. IN HET VOORMALIG Ve DISTRICT VAN ZEELAND TE HULST. Op 1 Januari 1929 bedroeg het aantal deel- genooten in de afd. Paarden 568, die te zamen verzekerden 1593 paarden, voor een gezamen- lijke waarde van 655.575. Uitgekeerd werd gedurende 1928 voor 77 paarden een bedrag van 25.539,65. Vanaf de oprichting werd uitgekeerd voor 1780 paarden een bedrag van 667.402,09%. In de afd. Rundvee bedroeg het aantal deel- genooten op 1 Januari 1929 347, die te zamen verzekerden 885 stuks rundvee voor een geza- menlijke waarde van 263.010. Voor 33 stuks rundvee werd in 1928 uitge keerd een bedrag van' f 7468. Een lezer stelt aan de N. R. Crt. de vraag, of voor de nagelaten betrekkingen van de om- gekomen bemanning van de ,,Prins der Neder- landen", afgezien van de inzamelingen, die nu plaats hebben, geheel niets is gedaan. De vraag is, schrijft de redactie, gemakkelijk be- antwoord, en het bescheid valt reeds af te lei- den uit den oproep, dien wij gisteren en van- ochtend geplaatst hebben. Kan iemand mee- nen, dat het ons van deskundige zijde genoem- de en in onzen oproep vermelde noodzakelijke bedrag van 8000 's jaars voldoende zou zijn voor het levensonderhoud van niet minder dan 8 weduwen en 37 kinderen? Natuurlijk niet. Hieruit valt dus reeds af te leiden, dat aan de nagelaten betrekkingen nog andere bron- nen ten dienste moeten staan. Inderdaad is dit dan ook het geval. De bemanning van de „Prins der Nederlanden" was verzekerd vol gens de Zee-ongevallenwet 1919 (gewijzigde Oorlogzee-ongevallenwet 1915). De weduwen (en kinderen) kunnen volgens die wet op eene uitkeering rekenen; de weduwe krijgt 30 van een bij alg. maatregel vastgesteid matig (fictief) loonbedrag, de kinderen elk 15 doch de uitkeering kan nooit hooger worden dan 60 van dat bedrag. Deze bedragen zijn echter voor weduwen met 10 kinderen b.v., gelyk er thans twee zijn, volstrekt onvoldoende. Om een voorbeeld te noemen: de weduwen van twee matrozen ieder met tien kinderen zullen volgens de Zee-onge vallenwet niet meer dan f 13,50 in de week kunnen krijgen. Doel van de inzameling is dus in de eerste plaats deze en de andere weduwen met hun kinderen tot eene week-inkomst te brengen, niet te ver beneden die van het gezin, toen de vader-kostwinnaar nog in leven was. Voor- loopig keert de Zuid-Hollandsche maatschappy tot redding van Schipbreukelingen het voile loon der slachtoffers aan de weduwen uit, en zij hoopt door de inzameling in staat gesteld te worden, ook in den vervolge het bedrag, krachtens de Zeeongevallenwet aan de nage latenen uit te keeren, te kunnen aanvullen tot een voor het levensonderhoud der getroffenen voldoend bedrag. De schatting is, dat hiervoor voorloopig ongeveer f 8000 per jaar noodig zal zijn. „Ik hoop", zeide president-thesaurier van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot het redden van Schipbreukelingen, A. A. baron Sweerts de Landas Wyborgh, te Rotterdam tot een vertegenwoordiger van het ,,Vad." dat het Nederlandsche volk diep in den zak zal tasten en ons helpen zal bij het vormen van een fonds tot steun aan de nagelaten betrekkingen van de helden der zee, die hun eigen leven gaven voor het behoud van anderen. ,,Er is veel geld noodig om den weduwen en weezen een onbezorgd leven te garandeeren. Want wel is waar gaat de Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij voorloopig door met het uitbetalen van het voile loon der slachoffers, maar er is meer noodig De mannen maakten, over het algemeen genomen, een goed week- geld. Behalve hun vast loon hadden zij aar- dige bijverdiensten aan het opzoeken van an kers, overbrengen van menschen, enz. A1 die bij-inkomsten moeten de gezinnen nu missen. En vooral voor de groote gezinnen met 10 kin deren wil dat heel wat zeggen. „De Zuid-Hollandsche Maatschappij, (niet te verwarren met de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, de grens van beide maatschappijen loopt bij Terheyden) heeft haar menschen natuurlijk verzekerd volgens de Zee-ongevallenwet. „Maar die uitkeeringen zijn niet voldoende voor de weduwe van een held der zee." DE MOORD OP VIER VELDWACHTERS TE GROOTEGAST. Een gruwzaam feit, dat zeker niet minder ontroering verwekt dan de ramp met de red dingboot aan den Hoek van Holland, is dat van het j.l. Vrijdag reeds vermelde doodschleten van vier politieanannen door 56n persoon. De juiste toedracht der zaak niet kennende, vraagt men zich af hoe het mogelyk is, da*, ddn man aldus vier personen overmeesterde. Uit de verschillende berichten blykt heft vol gende: Yje Wijkstra, de moordenaar, leefde sinds eenigen tijd samen met de echtgenoote van Hendrik Wobhes, wonende te Opende, thans wegens diefstal gedetineerd in de openlucht- gevangenis te Veenhuizen. Diens vrouw, de 30-jarige Aaltje van der Tuin, bleef met 6 deren van 1 tot 14 jaar, achter en kreeg onder- steuning van het burgerlyk armbestuur Sedert eenigen tijd ontving zij geregeld bezoek van den 33jarigen ongehuwden Wijkstra, die metselaar-voeger is en 's winters ook wel dea kost verdient met harmonicaspelen. Deze maa woonde tot ongeveer veertien geleden met z(jn moeder te Lucaswolde, een buurtschap by Doe- zum, een gemeente, die op ongeveer een kwar tier gaans van Grootegast ligt en daar ooder ressorteert. Toen, veertien dagen geleden Wykstra de vrouw van Wobbes bij zich in huis nam en deze haar kinderen verliet, heeft zjjn moeder het huis verlaten en is naar familie getrok- ken. Het motief voor deze daad van de vrouw zou hierin gelegen zijn, dat zrj van de onder- steuning niet voldoende kon rondkomen. Naar de „Tel." mededeelt, werd de vrouw dezer dagen gedagvaard door den officier va» justitie te Groningen, om aldaar te verschijnen. teneinde in verband met de aan haar man op- gelegde straf te worden gehoord. Tevens diende zy zich te verantwoorden over de ver- lating van haar kinderen. Het schijnt echter, dat Wijkstra haar heeft verboden om aan deee oproep gehoor te geven. Zij is althans niet voor den officier verschenen. Op grond daarvan kwam twee dagen geleden het bevel van den officier van justitie te Gro ningen om desnoods met geweld de woning van W. binnen te treden, de vrouw aan te houden en gevankelijk naar Groningen over te brengen. Aan genoemd blad ontleenen wy verder nog de volgende bijzonderheden: Van Wijkstra ging in deze streek de roep uit, dat hij een bijzonder goed schutter was, hetgeen hij meermalen had bewezen. Onder zijn komuiten van de heide gold het als een bijzonder kunststukje, wanneer hy een lud- fersdoosje van een op een tiental meters af stand geplaatsten kameraad van het hoofd afschoot. Gewoonlijk werd dit bravourstuk gevolgd door een ander. Mem hield dan n.b. op tien meter afstand een halve-stuiverstukje tusschem wijsvinger en duim, hetgeen Wijkstra met on- feilbare zekerheid er tusschen uit schoot Wijkstra was de Willem Tell van de streei Doch nimmer heeft men vermoedt, dat deze zelfde schutter tot een zoo gruwelijken moord als nu gepleegd in staat zou zyn. In verband nu met de bekende schutters- talenten van Wijkstra en diens ongunstige re- putatie waren vier veldwachters naar diens huis gegaan, daar verwacht kon worden, dat deze de vrouw niet zonder verzet zou laten meenemen. Het waren Mient van der Molen, gemeente-veldwachter te Grootegast, oud 63 j., en weduwnaar, bij wien nog een dochter in- woonde; Jan Werkman, ryksveldwachter te Sebaldeburen, oud 45 j., die een vrouw en 8 kinderen nalaat, waarvan het jongste pas dezen zomer werd geboren; Hielke Henderikus Hoving, oud 39 j., rijksveldwachter te Opende, die een vrouw en 2 nog jonge kinderen, waar van het jongste pas onlangs werd geboren, na laat; Aldert Meijer, gemeente-veldwachter te Opende, oud 33 j., die een vrouw en 4 jonge kinderen nalaat. Naxiat de vier veldwachters bij de woning van Wijkstra waren aangekomen, wilde deze hen niet binnen laten. De politie trachtte daarop de deur te forceeren, waarop de deur die in het midden door een grendel tegenge- houdem werd, boven doorboog. Veldwachter Van der Molen, gluurde daarop naar binnen, waarop Wijkstra hem met een revolver in het hoofd schoot en Van der Molen dood neerviel. De dader maakte van de constematie gebruik en glipte met een Duitsch repeteer-geweer door de aohterdeur naar buiten, waarop hij de drie andere veldwachters in den rug aanviel. Dezen konden zich met hun revolvers niet ver- weren tegen den scherpschutter en vielen als slachtoffer van him plicht. Echter had de veldwachter Meyer nog kans gezien, een revol- verschot te lossen, waardoor Wykstra In de rechterhand en in het ondeirbeen getroffen werd. Nadat hij de vier mannen had neergeschoten, heeft de onmensch getracht zijn slachtoffers den hals af te snijdem. Hij haalde vervolgens hooi en andere brandbare stoffen uit de schuur, stak zyn huis in brand en verwijderde zich daarop met zijn rijwiel. De vrouw Aaltje van der Tuln, die het ondertusschen op de zenuwem had gekregen was schreiend het huis uitgeloo- pen en had een onderkomen bij buren gezocht. Qnderweg bekende W. zijn daad aan eenige bekendem en begaf zich naar zijn zuster, waar zijn moeder zich ook bevond. Hij deelde he<t gebeurde mede en nam hartelrjk afscheid, zeggende: „nu zie je me nooit meer terug." Met een vriend dien hij onderweg ontmoet had, begaf hrj zich vervolgens naar Dr. Humin- ga om zich te laten verbindem Deze was echter niet thuis. Ook aan het dienstmeisje vertelde hij wat hij gedaan had. Toen het wachten hem wat lang viel, raadde het dienst meisje hem aan zich per auto naar Groningen te begevem, om zich in het R. K. Ziekenhuis te laten verbimden. Hij ging hierop in en de autoverhuurder Willems vervoerde de beide mannen naar Groningen. Ook aan hem vertel de W. onderweg 4 politiemannen te hebben doodgeschotem. De chauffeur was door dit verhaal, meldt de Tel. geheel ontsteld, doch had tevens alle aandacht aan zyn stuur te wijden. Hij zag toen in de verte een marechausaee te paard hem tegemoetkomen. Onwillekeurig dacht ik, nu zal ik nog wat bel even. Wat ik hoopte en tegelijk vreesde, geschiedde. De man stak zijn hand op ten teeken dat hij mij iets wenschte te vragen. Ik stopte onmiddellijk en toen vroeg mij de mare- chaussde of ik soms ook iets wist van den dader van den viervoudigen moord te I.ukas- wolde, die was ontkomen. Ik wendde mij tot de passagiers en zeide, wijzend op Wijkstra. Ik kan u alleen zeggen, dat ik een persoon vervoer, die een schotwond heeft aan zijn hand. Hierop wendde de marechaussde zich tot Wijkstra. Deze was merkwaardig kalm en wat ik vreesde, n.l., dat bij ook op dezen dienaar van het gezag zou gaan schieten, gebeurde tot mijn groote geruststelling niet. Met weimge woorden bekende hij aan den marechaussde, dat hij's ochtends vier veldwachters had neer- eeleed. Doch wat ik verwacht had. dat stelbg gebeuren zou, vervolgde de heer Willems zijn relaas, namelrjk, dat de marechauss<5e zijn paard in den steek zou laten om tot arrestatie van den dader over te gaan, dat gebeurde niet. Ik heb gemerkt, dat deze onverwachte wending die het geval voor den marechaussSe nam, ook hem overrompelde, zoodat hrj niet schijnt te hebben geweten, wat vanaf dit oogenblik zijn plicht was. Na eenig beraad gelastte hij mij, met den dader naar Groningen door te rijden en hem aan het ziekenhuis af te leveren. Daama gaf hy zijn paard de sporen en toen vervolgdem ook wij onze reis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2