L AI.GEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANPEREN. No 8325 Vrijdag V Januari 1929 69e Jaargaop Tweede Blad. ABONHEMENTSPRIJS: SB 1 BISNESLAND. BUITENLAND. PBEDIKBEURTEH. TER NEUZEN, 18 JANUARI 1929. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. De ramp aan den Hoek van Holland, NSCHE COURANT I Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad vcrschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. NEDERLAND EN BELGIe. Het Belgische antwoord op de Nederland- gche teclinische voorstellen inzake de verbin- ding van Antwerpen mat den Rijn via Neder- land blijkt sedert een paar dagen in het bezit te zijn van den Belgischen gezant te 's Gra- vanhage. Omtrent den inhoud of de strekking van het antwoord weigert men beslist op Bui- tenlandsche Zaken te Brussel eenige mededee- ling te d'oen. (N. R. Crt.) zoo dicht bij de Britsch-Indische grens, kan de Sowjeit-Unie niets voor hem d'oen. Het waarschijnlijkst is daarom dat de eind- strijd tusschen Inajatoella en Batsja Saquao zal uitgevochten worden. R. H. B. S. Bij Kon. besluit is, met ingang van den datum waarop zij baar betrekking zal aan- vaarden tijdelijk benoemd tot leerares aan de R. H. B. S. te Tilburg, mej. J. M. van der Meyden onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als tijdelijk leerares aan de i R. H. B. S. te Ter Neuzzn. I GEREFORMEERDE GEMEENTE. Beroepen te Moercapelle (N.-Br.), Ds. B. v. Neerbos te Ter Neuzen. Dr. BORMS IN VRIJHEID GESTELD. Dr. A. Borms, de ter dood veroordeelde Vlaamsche activistische leider, die sedert ruim 10 jaar te Leuven zat opgesloten, is Donder- dagochtend om half zes uit de gevangenis ont- ilagen en naar Antwerpen vertrokken. Dr. Borms zal daar eerst enkele dagen bij vrien- den blijven waar ook zijn gezin Donderdag- ochtend is aangekomen. Het is waarschijnl;jk, dat hij binnenkort te Brussel zal'komen, waar zijn gezin sedert den oorlog in de voorstad Schaerbeek ver.blijft. Omtrent de vraag of hij naar Nederlard zal gaan om daar eenigen tijd rust te nemen of wel in Vlaanderen zal blijven, blijkt Born- s no geen besluit te hebben genomen. De corr. van de N. R. Crt. schrijft: Nadat Woensdag ook de Belgische Senaat de reeds door de Kamer goedgekeurde clemen- Sewet had aanvaard, is dus Donderdagochten:! in de vroegte dr. August Borms uit de gevan genis te Leuven ontslagen. Men kan niet zon der ontroering denken aan het oogenblik waarop deze man, hoe men overigens tegen- over zijn opvattingen moge staan, na tien jaar gevangenschap zijn Vlaanderenland, het land, dat hij boven alles lief heeft, heeft terugg zien. Het is een schoone witte wereld geweest <iien Borms Donderdagmorgen voor het eerst na tien jaren, heeft aanschouwd. Dr. Borms, taalgeleerd'e van zijn vak, is een man van vijftig jaar. Hij heeft dus nog een heel stuk leven voor zich. Wij behoeven, na het zeer vele, dat in de laatste jaren over Borms en zijn zaak is geschreven, thans, nu hij tot de wereld is weergekeerd. niet veel meer te zeggen. Men weet, dat Borms, onder de Duitsche bezett'ng van Belgie tiidens den oor log, voor een zelfstandig Vlaanderen heeft ge- ijverd en in 1917 toetrad tot den Raad van Vlaanderen, door de Duitschers, die de vor- ming van een zelfstandig Vlaanderen begun- stigden, in het leven geroepen. Na de ontrui- ming van Belgie nam Borms geenszins de vlucht over de grenzen van zijn vaderland, ge- lijk tal van andere activisten deden. Hij ver- koos martelaar voor de Vlaamsche zaak te wor den. In October 1919 volgde zijn ter dood ver- oordeel'ng, welk vonnls, zonder dat Borms daartoe iets had in het werk gesteld. in levens- lange gevangenlsstraf werd veranderd. Borms is thans eindelijk weer een vrij man. GENERAAL BOOTH EN DE HOOGE RAAD VAN HET LEGER DES HEILS. Reuter seint uit Londen dat de Hooge Raad ▼an het Leger des Heils met 55 tegen 8 stem- men besl-'st heeft dat generaal Bramwell Booth lichamelijk ongeschikt is om het „opperbevel" over het Leger te blijven voeren. Nader wordt uit Londen gemeld: Ingevolge het besluit om generaal Booth af te zetten, zal d'e Hooge Raad van het Leger dea Heils heden (Vrijdag) bijeenkomen, om een nieuwen leider te kiezen.. Men acht het twijfelacht'g dat de generaal zich goedschiks zal terugtrekken en het is mo- gelijk dat hpt besluit van den Raad een pro- ces ten gevolge zal hebben. Nader wordt gemeld: Generaal Booth, die door den Hoogen Raad van het Leger des Heils ongesch'kt is ver- kJaard, heeft verklaard dat hij zijn kleine par- ticuliere vermogen zal besteden, om zijn posi- tie te verdedigem. IN AFGANISTAN. Het vermoeden dat de binnenlandsche moei- lijkheden in Afganlstan, na Amanoella's af- stand, met de in. alleihaast geschiede kroning van zijn oudsten broer Inajatoella, nog niet ter- zijde gesteld zouden zij 11, wordt, schrijft de Crt., door nad'ere berichten bevestigd. De tebellenaanvoerder Batsja Saquao, een man die uit de heffe des volks is opgekomen, maar een geboren leider schijnt te zijn, moet te Kaboel den strijd tegen de regeeringstroepen voort- zetten en schijnt dus zijn plan door te willen zetten, om een dzjigra (vergadering van nota- belen) „over den nieuwen regeeringsvorm" te laten beslissen. Koning Inajatoella is minder energiek dan zijn tegenstander, wat hij bewe- zen heeft toen hij zich door Amanoelia van zijn erfrecht op den troon llet berooven en in een hoek d'uwen. Bovendien is zijn vrouw een zuster van de afgetreden koningin Soerija, die zich met haar ijveren voor afschaffing van den vrouwensluier den haat der rechtzinnige mds- lims heeft berokkend. Men verzekert dat daar om de naam van de nieuwe koningin niet door of tegenover haar onderdanen mag genoemd worden. Hat gerucht wil, dat Batsja Saquao de ge- heele dynastie omver zou willen werpen en zichzelf dan tot koning zou laten uitroepen, naar Perzisch voorbeeld. Amanoelia zelf schijnt nog te Kardahar te z]jn en hem worden vage plannen tot herove- nng van de macht toegeschreven. Het is ech- ter reeds duidelijk dat Engeland, hoewel het Amanoelia nog zoo kortgeleden lu'sterriik ont vangen heeft, hem zal laten sch'eten. Het v'ndt hem te Russisch gez'nd. Zonder buitcilaud<-che hulp kan hij niets uitrichten en te Kandahar, HET WINTERWEER. De hevige sneeuwstorm van jl. Woensdag- avond en nacht is hier natuurlijk ook niet onopgemerkt voorbijgegaan en Woensdag- avond ondervonden zoowel spoor en tram als boot stagnatie door den sneeuwstorm. Ook voor het automotielverkeer ontstond hinder en gevaar. Dit laatste door de glad- heid en onzichtbaarheid van den weg. Nabij den Wulpenbek reed daardoor de chauffeur van de firma wed. A. H. Donze met een vrachtauto in de naast den weg gelegen sloot en is den volgenden dag door paarden ge- trokken er uit gehaald. Voorts was het voor het autoverkeer erg glibberig. Men is gistermorgen met eenige ploegen werKvolk begonnen met het opruimen der sneeuw in de druKste verkeersstraten. GESIGN ALEERDEN. Bij de gemeentepolitie kwamen eergisteren verschillende klachten in over het brutaal optreden van een leurder, die, terwijl hij zijn voet plaatste in de deuropening plotseling een misvormde hand toonde en daarbij zeep te koop aanbood. Hij werd daarom aangehouden en bleek, dat hij, genaamd, C. F., wonende te Middelburg, gesignuleerd stond voor de beta- ling van 3 boete welk bijdrag hij betaalde en in vrijheid werd gesteld. Voorts werden nog twee schippers aange houden, die eveneens' gesignaleerd stonden in het Algemeen Politieblad. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING. J.l. Dinsdag is alhier gehouden eene verga dering van Commissarissen der N.V. Zeeuwsch Vlaamsche Waterleid'ing met het Moderamen der Commissie van Ondeizoek. Daarbij werd besproken het door de commissie uitgabracht rapport en een nota van kantteekeningen van commissarissen. Het rapport en de nota zullen alsnu. worden toegezonden aan de gemeentebesturen en leden van de gemsenteraden in Zeeuwsch-Vlaande ren en ook aan de per a. Alvorens tot publicatie over te gaan worden vertegenwoordigers der pers uitgenoodigd tot het houd'en eener bijeen- komst met gedelegeerden van Comm'ssarissen en het Moderamen, tot het geven van verdere inlichtingen. CHR. WINTERLEZING. Het bezoek aan de gisteravond in de Geref. kerk alhier gehouden derde winterlezing stond wel eenigszins onder invloed van de weersgesteldheid, hoewel, dit in aanmer- king nemende, van een druk bezoek kan ge- sproken worden. Na opening op de gebruikelijke wijze ver- kreeg Ds. J. C. Rullmann, Geref. predikant te Wassenaar, het woord tot het houden zijner rede, getiteld: „Verstaat gij ook wat gij leest?" Op schoone wijze wist de spreker zijn ge- hoor te boeien door de geschiedenis uit Hand. 8, waar de zwarte kamerling geteekend wordt als een lezer in den goeden zin des woords, met hunkering om te kunnen verstaan wat hij leest. Hij stelt hiertegenover de wijze van lezen van velen onzer hedendaagschen tijd, een oppervlakkig lezen zonder verstaan, hetgeen hij bestempelt als een vermorsen van kostbaren tijd. Spreker vergelijkt het woord „lezen" met het Oud-Testamentische aren lezen. Zoo moet ook ons lezen verzamelen zijn en we moeten dus goede aren verzamelen, die ons den weg wijzen tot God. In het bijzonder keerde spreker zich tegen het ontzettende gevaar, dat er schuilt in de vele verdrefelijke lectuur dezer eeuw, waar- in op onbeschaamde wijze de heiligste goede- ren die God den mensch geschonken heeft worden aangerand en tentoongesteld. In tegenstelling met de schrijvers der hedendaagsohe literatuur, die degenen welke zich verkwikken bij het licht van Gods Woord, als onbeschaafd willen voorstellen, noemde spreker het juist een bewijs van on- beschaafdheid wanneer men onbekend is met den Bijfcel. Wie zegt spreker b.v. de profetien van Jesaja en de Psalmen niet kent, geeft blijk van groote bekrompenheid. Met het zingen van Ps. 119 53 en dank- gebed werd de bijeenkomst gesloten. Op 12 Februari a.s. hoopt in de Ned. Herv. kerk op te treden Dr. A. H. den Hartog, van i Amsterdam. MOTORSCHIP „WEST-VLAANDEREN". Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer, omtrent bovengemeld schip wordt ons nader meegedeeld, dat dit motor- schip weliswaar zware averij heeft bekomen op de Theems en op den Theemsoever nabij Crayfordness geloopen is om zinken te voor- komen, doch dat later met nood-reparatie het gat gedicht is en het motorschip is opge- stoomd naar haar iosplaats aan de Barking Creek, alwaar de lading thans gelost is. Van zinken is derhalve geen sprake geweest en kan t?r geruststeliing van de familieleden der opvarenden ook worden meegedeeld, dat persoonlijke ongelukken niet zijn voorge- komen. AUTOVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIe. Daar gebleken is, dat de douanen aan ver schillende posten der Nederlandsch-Belgische grens nog niet op de hoogte van het Konink- lijk besluit waren, waarbij, ingaande 1 dezer, vrijstelling van wegenbelasting en taxe de i sejour verleend wordt op basis van weder- keerigheid, heeft het bestuur der Kon. Neder- landsche Automobielclub een brief gericht aan den Minister van Financien en tegelijker- tijd aan den president de la Commission de circulation Generale de Douanes du Royal j Automobile Club de Belgique te Brussel. 1 Hierin wordt verzocht ten spoedigste de noo- dige instructies te geven aan alle Neder landsch-Belgische grensposten, opdat het automobielverkeer niet langer onnoodig op- onthouden ondervindt. NEDERLAND EN BELGIe. De correspondent van de N. R. Crt. te Londen meldt: Iemand, dien de Times „een correspondent" noemt, publiceert in dit blad Donderdag- ochtend een uitgebreid artikel over de Ant- werpsche waterwegen. Hij weet in dat arti kel te vertellen, dat de Belgische regeering aan de Britsche en Fransche Regeeringen een nota zou hebben doen toekomen, waarin zij hun haar aanbod aan de Nederlandschd»regee- ring voor de vriendschappelijke regeling van het geschil over de verbindingswegen van Antwerpen met de Noordzee en met den Rijn mededeelt. Volgens dezen correspondent, die klaarblij- kelijk in Engeland de vrees voor een Rotter- damsch handelsmonopolie wil opwekken en die zijn lezers vertelt, dat niet onze Eerste- maar onze Tweede Kamer het nieuwe tractaat heeft verworpen, is de Belgische regeering bereid als concessie o.a. aan te bieden een speciaal regiem ten gunste van Ter Neuzen, waarborgen voor de bevolking der polders langs de Nederlandsche Schelde, en voor den handel van Rotterdam gunstige tarieven. Het is in de eerste plants natuurlijk dwaas- heid de waarborgen als die voor Ter Neu zen of de polderbevolking ..concessies" te noemen. In de tweede plaats begaat deze correspondent de fout te beweren, dat deze concessies ook al in het ontwerp van 1925 opgenomen waren, dat, als ik mij niet vergis, geenerlei speciale gunstige tarieven voor Rot terdam bevat. Ook dit artikel behelst overigens weer veel van de onjuistheden, die men in Britsche bla- den over dit geschil gemeenlijk vinden kan. Zoo bedoelt deze schrijver blijkbaar haar te insinueeren, dat Nederland zijn verplichtingen in het bevaarbaarhouden der Wester-Schelde onvoldoende vervuld zou hebben. En ook wanneer dit lange artikel door een Engelsch- man geschreven is, staat het ongetwijfeld onder Belgische inspiratie. Als men ziet, hoe uitnemend de Belgische regeering het nut b.v. van den Brusselschen correspondent van de Times inziet d.w.z hoe vaak deze niet meer dan de spreekbuis der Brusselsche regeering blijkt, en hoe objectief daartegenover de cor- respondent van de Times in Den Kaag in de voorlichting omtrent 't Nederlandsche stand- i punt is, dan ligt over het geheel een conclusie voor de hand, dat Den Haag van de beschik- bare mdddelen tot eernjke voorlichting althans van Groot-Brittannie wel gebruik maakt, maar dat dit blad het belang van zulk een eerlijke voorlichting tegenover de vrij dood- loopende onzuivere van Belgische zijde nog niet voldoende ziet. lndien dit slaat op de speciale spoor- wegtarieven moet inderdaad van concessies worden gesproken. (Red. T. N. Crt.) DE GEMEENTE-SECRETARIS VAN STOPPELDIJK. Ter secretarie van Stoppeldijk is thans of- f'cieel bericht ontvangen, dat het ontslag van den heer W. van Son als gemeente-secretaris door de Kroon niet is goedgekeurd, wel Let ontslag als gemeente-ontvanger. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 6 tot en met 12 Januari wer den in onze provincie aangegeven de volgen- de gevallen van besmettelijke z'ckten: febris typhoi'dea 1 geval te Vlissingen, roodvonk 7 gevallen en wel 2 te Wemeldinge en 1 in ieder der volgende gemeenten's Gravenpolder, Ka- pelle, Ter Neuzen, Oost- en West Souburg en Wssingen, diphtheritis 2 gevallen te IJzen- dijke en 1 te Goes. SAS VAN GENT. De Blizzard. Zooals trouwens overal in den lande werden wij Woensdagavond vergast op een blizzard, die zoo onverwacht op kwam dagen en zoo lang aanhield. dat het heele verkeer er door dre.gd'e stop gezet te worden. B.nnen korten tijd lag de snieeuw een paar voet en hoog; zoodat het gevoegd bij het ver- blindend voortjagen van de dicht nedervallende sneeuwmassa moeilijk werd den goeden weg te houden. Begrijpelijkerwijze heeft het heel wat moeite en last veroorzaakt den volgenden morgen zich van het witte manna te ontdoen. Ock d'e openbare verkeersmiddelen hebben ruimscboots de nadeelige gevolgen van dien overlast ondervonden. Later op den avond, toen de sneeuwstorm nog sterker werd, ondervonden we binnenshuis de onaangename hinderaissen van den hevigen sneeuwstorm. Overal danste het electrische licht op en neer, nu en dan g:ngen de lampen zelfs uit om een oogenblik daarna weer met een hellen flikkerschijn op te laaien. Zelfs bij een ondergrondsch net schijnen on der dergelijke omstandigheden de storingen niet te ondervangen. De vrees, dat het na aflcop zou gaan vrie- zen, heeft z'ch niet bewaarheid. Ook in den loop van den volgenden dag h:eft de dooi z'ch gehandhaafdi. Deze Donderdag, 17 Januari, werd anders als een critieke dag op wesrkun- dig gebied beschouwt. Want volgens den ka- lender is de 17 Januari toegewijd aan een hei- lige, die onze voorvaderen aanleiding gegeven heeft om hem als een soort ijsheilige aan te zien, evenals de drie ijsheiligen Servatius, Pancratius en Mamertus in cfe Meimaand vallende. Van den ijsheilige Antonius toch wordt door de spraakmakende gemeente vooral in het Zui- den en in Vlaanderen verteld, dat hij is: „ijs- meeker of ijsbreker", hetgeen zooveel zeggen wil, dat bij vorst op dezen dag nog eene tame- lijke lange navorstperiode kan tegemoetgezien worden, bij dooi d'aarentegen het gevaar daar- voor minder te duchten is. Maar later dan Lichtmis, 2 Februari, wagen zich de weerprognastieken niet. Want, aldus de oude weerkundigen, wanneer op dien dag de zon op den toren schijnt, zal de scheper zijn „eurten" moeten bewaren, waarmee te ken- nen gegeven wordt, dat de schaapherder bij dat verschijnsel verstandig zal doen zijn over- gebleven wintervoer van zijn kudde nog wat te bewaren met het oog op de nog komende wintersche dagen. En aangezien we een groene Kerstmis ge- had hebben, waarop volgens dezelfde bronnen een witte Paschen zal volgen, zal het verstan dig zijn op 2 Februari eens degelijk pools- hoogte te nemen, hoe het met dien zonneschijn gesteld zal wezen. BOSCHKAPELLE. In de door den Varkensbond alhier gehou den vergadering werd door den penningmees- ter verslag uitgebracht over het jaar 1928. Uit dat verslag blijkt, dat er op 31 December 1927 waren ingeschreven 131 leden. Dit aantal verminderde met vijf, doch in den loop van het jaar traden ook 5 nieuwe leden toe, zocdat het ledental station- nair bleef. Deze hadden verzekerd 208 varkens, waarvan er twee st'erven. Op 1 Jan. 1928 bedroeg't kapitaal 1319,89, aan contriibutie, inleg^elden, donateurs enz. werd ontvangen 591,03, de uitgaven beliepen 259in kas was derhalve op 1 Jan. 1929 f 1651,92. Het voorstel om de maandelijksche verzeke- ring a 25 cent te laten vervallen werd aange- nomen met 41 stemmen. In de plaats daarvan treedt, dat men niet korter verzekeren kan dan zes maanden, wel langer. Art. 11 werd in diervoege veranderd'. dat nie- mand binnen 6 dagen na aangifte bij den keur- meester vergoeding kan verlangen voor- heen was die termijn 8 dagen. De secretaris, penningmeester en keurmees- ter werden bij acclamatie herbenoeind. De uitkeering per K.G. bleef gehandhaafd op 60 cent. De contribut'e per maand bedroeg 25. Door een lid werd' voorgesteld deze te bren- gen op 15 cent, door een ander op 20 cent en het bestuur stelde voor 25 cent te behouden. Over dit laatste staakten de stemmen. Het voorstel van 20 c. verkreeg daarna de meerder- heid. Hiermede was de agenda afgewerkt. De voorz'tter gaf alsnog gelegenheid vragen te stellen of inlichtingen in te winnen; n'emand maakte hiervan gebruik, waarop deze de ver gadering sloot onder dankzegging voor de trouwe opkomst en het geanimeerd verloop. KOEWACHT. Dinsdag vierde de sinds jarenlang bestaan- de handboogmaatschappij „St. Sebastiaan", haar gewone jaarlijksche teerdag. Alles ver- liep in de beste orde, doch den volgenden morgen was de vereeniging minder gelukkig. Een sneeuwstorm wierp de s'nds een paar jaar hernieuwde gaaipers omver, die in 3 stukken op het dak van de tent terecht kwam en daar groote schade aanrichtte. Woensdag waren een paar werklieden bezig met de telefoon aan te leggen voor den heer Th. Misseghers, alhier. Een der man- nen gleed door de gladheid van het dak van de daarnaast gelegen woning, waarop een haak moest aangebracht worden. Gelukkig kwam hij in de goot terecht en kon z'cL <i»ar vast houden. De man kwam er met een kleine verwonding af. Van 31 Januari tot 3 Februari zal in deze parochie een tridium gehouden worden voor de leden van de H. Familie en de Con gregate door de Eerw. Paters van Sluiskil. OVERSLAG. Bij het gemeentebestuur te Overslag is thans berioht ingekomen van Ged. Staten in- zake de afschaffing van den gemeente-tol. Door den raad was 2 Jan. besloten voor te stellen a. dat door de provincie worden overge- nomen de nog op den weg drukkende schulden ad f 4400, of wel den jaarlijkschen aflos en rente dezer schuld voor hare rekening neemt; b. aan de gemeente jaarlijks vergoedt een bedrag ad 150 voor onderhoud van den kei- weg. Mochten tegen deze voorwaarden bezwaren bestaan, dan was de raad ook bereid tot af schaffing van den tol over te gaan, mits aan de gemeente een kapitaal wordt uitgekeerd waarvan de rente gelijk is aan hetgeen de tolheffing gemiddeld per jaar, gerekend naar de laatste drie jaren opbracht. Ged. Staten wijzen er op, dat hun overwe- ging tot de zienswijze leidde, dat het onder 1 gedane voorstel, het meest geschikt voorkomt. In dit geval zou de provincie de op den weg drukkende schuld van f 4400 aflossen en aan de gemeente eene som uitkeeren .waarvan de rente een bedrag van 150 beloopt. Zij zou daarvoor een kapitaal moeten lee- nen van 4400 plus gerekend naar een rente van 5 pCt. 3000 of f 7400 samen. Lost zij deze leening af bij wijze van an- nuiteit in b.v. 40 jaren en naar 5 pCt., zooals in dergelijke gevallen gebruikelijk is, dan zou het bedrag der jaarlijksche annuiteit 437 bedragen. De provincie wenscht zich deze medewer- king en deze financieele offers evenwel slechts te getroosten, indien de bij de ophef- fing van den tol belanghebbende (polders, gemeentebesturen oi andere liohamen of per- sonen) van die annuiteit de helft, alzoo eene som van /218.50 per jaar gedurende 40 jaren aan haar terugbetalen. Voor het afschaffen van den tol overeen- komstig het door de gemeente Overslag in de 2de plaats genoemd voorstel zou een bedrag van f 10.000 noodig zijn, alzoo eene annuiteit van f 58,278. Mitsdien geven Ged. Staten in overweging aan de belanghebbenden bij de opheffing van den tol dit voorstel voor te leggen en hun uit te noodigen de gemeente brjdragen te verlee- nen in de voormelde som van 218,50. Voorts schrijven Ged. Staten, dat mocht de gemeente er niet in slagen belanghebbenden bij de opheffing van den tol bereid te vinden, i tot het verleenen der bijdragen, het dan nog voor de gemeente voordeeliger zou zijn die 218,50 alleen op te brengen, omdat dat be drag geringer is, dan dat der rente van /4400 plus f 150 welk bedrag de gemeente thans moet opbrengen, terwijl dan bovendien na 40 jaren de aangelegenheid afgeloopen is. Ten slotte wijzen Ged. Staten nog op eene conferentie, die waarschijnlrjk binnenkort o.a. met het gemeentebestuur zal plaats hebben 1 van wege de Wegeneommissie uit Ged. Sta ten, terzake van de verbetering van den weg AxelRoodesluis en kan, zoo de gemeente Overslag zulks verlangt, deze zaak nog nader worden besproken en toegelicht. IJZENDIJKE. Met ingang van 1 Febr. is tot buitengewoon opzichter bij 's rijks waterstaat aangesteld de heer P. Rosseel te IJzendijke. IJZENDIJKE. Door het bestuur van het Waterschap Oranje Dierentijd te IJzendijke is aanbesteed het ver- harden van 1 K.M. weglergte in de nabij der hofstede van de kinderen Leenhouts aan Pierootjes. De raining was f 17843. Inschrij- vers waren: J. v. d'. Ven, Vlissingen, 19980; P. de Maagt, Hontenisse, 19770; J. de Bree, Ter Neuzen, 18990; R. Verschelling, Ter Neu zen, f 18900; I. du Bois, Breskens, 18834; A. de Bruijn, Ter Neuzen, 18678; I. de Suut, Sluis, 18500; M. Meertens, Hoek, 18480; I. Douw, Z'erikzee, 18444; M. Wandel, Schoon- dijke, 18400; P. Blommaert, Hulst, 18200; W. du Bois, Breskens, f 17950; A. Cambier, Breskens, 17485; I. Adriaanse, Ter Neuzen, f 17380; F. E. Verstrate, Hoofdplaat, f 17350; J. Comelus, Hoofdplaat, 16885; P. Ververs, IJzendijke, 16877. Het werk werd aan laatstgenoemde gegund. ZONDAG 20 JANUARI 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Ds. W. de Kam, van Zoutelande. Sluiskil. 916 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis, H. Avond- maal, en 2 u., Ds. G. van Dis, Dajik- zegging. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan. Ter Neuzen. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te fer Neuzen. Zondag zijn de H.H. Die-isten om 7, 8^ «n 10 uur. 's Namiddags om 2 lA uur Lof. Zooals in ons vorig nummer in 't kort werd gemeld, heeft ons reddingswezen aan de kust weer een ernstig verlies te betreuren, door het vergaan van de reddingsboot Prins der Nederlanden, waarbij de 8 opvarenden in de golven omkwamen. Deze 8 mannen, vaders, 37 kinderen achter- latende, zijn den heldendood gestorven. Hun leven ging verloren op het oogenblik, dat zij de veilige kust hadden verlaten om te midden der woeste golven het leven van anderen zoo I mogelijk te redden. Het waren schipper P.. v. d. Klooster, de eerste machinist H. Mey- boom, de tweede machinist J. Timmers, en de matrozen P. van Asperen, W. Muijlwijk, R. de Groot, P. Verweij en A. Starrenburg. De ma- troos Telgrom, die tot de vaste bemaninng bohoorde is niet mee uitgegaan omdat hij, toen het alarmsein kwam niet ter plaatse was en men geen tijd meer had hem te waarschu- wen. In zijn plaats is toen geheel vrijwillig meegegaan de matroos Starrenburg, vader van 10 kinderen. Toen te Hoek van Holland Woensdagmor- gen bericht kwam, dat de ..Valka" was ge- strand op de Maasvlakte en het schip hulp verlangde is eerst de sleepboot Gouwzee uit- gevaren. Dat schip kon echter geen zee houden. Daarna voer de veel grootere Gele Zee uit, doch deze heeft zooveel diepgang, dat zij het gestrande schip toch niet kon naderen. Vooral dhhrom is toen de reddingboot Prins der Nederlanden de zee in gestuurd, om even- tueel te helpen trossen uit te brengen. Van af den uitkijktoren aan Hoek van Hoi-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5