N.V. Stoomwasscherij TRIO ■Til III Mtmm Mi m m mm 1 mm - is toch goedkooper. Financieele Berichten, Dam- en Schaakrubriek. Huis en Hof. Pluim vee-rubriek. ingezonden mededeelingbn VLISSINGEN INGEZONDEN STUKKEN. DAMMEN. SCHAREN. wm, wm. f INGEZONDEN MEDEDEELINGBN. Begelmatige en franco afhaling en bezorging. Nette bedienlng. MACHTELOOS MAGNETISME. De eerste berichten omtrent de wonderlijke ■vagnetiscbe gave van een zekeren Joanny ftadllard uit Lyon, die naar wjj vertelden levensmiddelen tegen bederf zou weten te v«tjwaren door er met de handen over heen te striken, blijken al te gunstig te hebben ge- l«W. Thans lezen we in de bladen dat de leden der commissie van wetenschappelijke mannen die de dertien proefnemingen in de Ecole des Psychologies hebben gevolgd, in hun rapport verklaren dat het bestaan van een „fluide hu- main", hetwelk het bederf van levensmiddelen «ou kunnen tegengaan, niet is aangetoond. De door den heer Gaillard „bemagnetiseerde" le vensmiddelen bleken na de dertien seances in dienzelfden staat van ontbinding te verkeeren, ata de niet-betaste levensmiddelen. Zoo luidt de ontmoedigende conclusie der ge- leerden. EEN EGYPTISCUE IDYLLE-VAN-DRIE. In een dorp aan den beueden-Nijl woonden tot voor kort in ongestoord geluk een man, echoenmaker van beroep, en zijn vrouw, een mooie donkergetinte amandel-oogige Nubische. De man beminde zijn uit Boven-Egypte afkom- »tdge vrouw en zij scheen ook haar man lief te hebben, die zoo ingenomen was met zijn ge- nellin, dat hij zich voornam, pas na de geboor- te van den eersten zoon er een tweede vrouw t>ti te nemen. Toen de man op een avond van een bood- schap thuiskwam, was zijn vrouw nog niet met de gevulde waterkruik in de woning weer- gekeerd. Zij verscheen later, gevolgd door een sckreeuwenden vreemdieMng, dadelijk te her- keranen als een Nubier, en door de verwonder- de en luid-kakelende dorpsjeugd. De vreemde- ling pakte de vrouw bij de polsen en trachtte haar mee te sleuren. Toen de zaak voor den pfaatselijken vrederechter was gebracht, bleek dat de vrouw voorheen in Boven-Egypte met bedoelden Nubier was getrouwd en nog steeds *ijn vrouw was, daar zij zonder meer was weg- geloopen en stroomafwaarts getrokken. Zij was op haar dertiende jaar aan haar landgenoot attgehuwelijkt en had de eerste kans, die zij, •enmaal volwassen geworden, schoon za.g, be- nnt, om den man, die zij niet beminde, te ver- laten. De man uit beneden-Egypte zal nu zijn vrouw kunnen behouden, die van haar eersten echtgenoot gescheiden wordt verklaard; RUHRWOHNUNGBAIT LG* De inschrijvingen op de 750.000 6V2 c/> oblig. der Ruhrwohnungbau A.G. zullen ten voile worden toegewezen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactle.) Mijnheer de Redacteur! U zult zeker wel zoo goed zijn in Uw blad ©en plaatsje beschikbaar te stellen tot het opnemen van een verweer tegenover den heer J. Huizinga, niet in diens kwaliteit van Bur- gemeester van Ter Neuzen, doch als Voor zitter van Neuzensch Gemeenteraad, want als zoodanig heeft hij een antwoord gegeven op de vragen van het raadslid Bedet en ge- tneend ook mij in zijn antwoord te moeten betrekken. „Het is de gewoonte, dat als iemand sdhrijft, men om tegen hem te opponeeren zulks doet op de plaats waar het artikel is verschenen" zijn de woorden van den Voor- zitter daarmee uitsprekend, dat als men dat niet doet men onfatsoenlijk is, in strijd met de goede manieren en alleen in Ter Neuzen tnogelijk. Wanneer de heer Voorzitter van Neu zensch Gemeenteraad alzoo begint doch dan direct een rugaanval doet is hij, en dat is niet de eerste maal, in strijd met zijn eigen woor den, want hij had er bij moeten voegen: „Het is de gewoonte als men over iemand spreekt om tegen hem te opponeeren men zulks doet op de plaats waar die persoon aanwezig is, zoo niet dan is dit eveneens onfatsoenlijk, in strijd met de goede manieren en alleen voor den heer Voorzitter van de Gemeenteraad van Ter Neuzen verklaarbaar. Spreekt dus die Voorzitter over mij als had lk een rugaanval gedaan dan vindt ik die manier van handelen struikrooverspolitiek alleen de Voorzitter van Neuzensch Gemeen teraad eigen, omdat ik hem uitnoodigde met hem van gedachten te wisselen wat uit mijn laatstleden ingezonden stukje blijkt. Wenscht hij dit niet te doen soit doch dan niet zoo gemeen mij aan te vallen in een eitting van de Gemeenteraad, waar ik, als van dit college geen deel uitmakend, niets te zeg- gen heb. De rugaanval die ik ondemomen heb be- staat hierin, dat ik met andere vlasfabrikan- ten een pogen verijdeld heb om die obscure elementen hun slag te doen slaan, en daar- mede de vlasindustrie vermoord heb. Welnu mijnheer de Voorzitter, wanneer dit werkelijk zoo is, dan ben ik (hoewel de dupe) daar nog blij om, en is dat voor mij een eere- teeken van meer waarde dan een onverdiend lintje, en ik zegen de dag, dat ik medehielp om een rugaanval te verijdelen, waardoor niet alleen de vlassers doch ook de telers ten zeerste zouden zijn bedrogen, dat heb ik on- omwonden meegedeeld in die vergadering, en heb die meening tot nu toe gehandhaafd al beschuldigt de Voorzitter mij nu van draaierij. Neen, mijnheer de Voorzitter van Neu zensch Gemeenteraad, ik ben heelemaal niet door de wind gegaan, want ik heb hetzelfde standpunt nog altijd verdedigt in het publiek, de notulen der Kamer van Koophandel en van de Rijksvlascommissie zullen dat getul- gen. Wanneer U mij in de schoenen schuift als zou ik de vlasindustrie vermoord hebben dan is U niet juist, niet ik, maar U hebt ze om hals helpen brengen door Uw eigenzinnig fitreven om steeds een in uw brein denkbeel- dig belang naar voren te brengen. Dat is nog altijd zoo geweest, wanneer uw meening geen ingang kon vinden of uw haan geen koning kon kraaien, hebt U altijd de zaak zoo vertroebeld en verkeerd aangezet, dat het ten doode was opgeschreven. Laat ik het nu als goede Zeeuw maar eens openlijk in 't publiek zeggen wat U in de raadzaal verdraaide; opdat de lof die mis- schien een Meyer de Vries U toezwaaid even- als door anderen U reeds toegemeten eens precies tot zijn recht komt. Ik heb mijn vrijhandelshuisje nooit verlaten, want ik ben tegenover de verdrukten altijd protectionist geweest, en ik blijf dat hoor, on- danks uw draaierij en beschuldiging. Wanneer de heer Meyer de Vries, mogelijk ingelioht door U, zoo blijft voortgaan en de Minister van Arbeid zijn standpunt hand- haafd, waardoor in beide gevallen de vlas industrie in Nederland evenals zoo vele an dere ten verderve zrjn gedoemd, zal ik het mijne als het nog eenig mogelijke vasthouden, dooh zonder rugaanval, zonder valsche uit- legging, maar eerlijk en royaal. Men kan in de Gemeenteraad als Voorzitter een hoogen boom opzetten, en het kwalijk nemen dat ambtenaren uit de Vlascommissie van iets worden beticht, dat doet alles niets ter zake, de zich zelf benoemende ambtenaren in subcommissies waarvan de eigenlijke com missie niets afwist hebben niets beters ver- dient, en menschen die net zooveel verstand van de industrie hebben als de punt van een laars, moeten niet teveel op hun snater heb ben. Juist het weglaten van de juiste oorzaken en het naar voren brengen van onjuistheden en verdraaien van feiten, doen me nog eens herhalen wat ik vorige maal schreef, het komt mij voor, dat niet Uw woord heeft ge- sproken al is het wel over uw tong gekomen. Wanneer mijn vermoeden waar is, wat ik evenwel niet hoop voor U, dan hebt U gemeen spel gespeeld, niet alleen met uw verdediging maar ook met uw schrijven, want dan hebt U als Huizinga, wat niet af te scheiden is van Burgemeester, in de kaart gespeeld en U laten gebruiken van diegene die het niet al leen op de vlassers, doch op alle inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen gemunt hebben, om hen te verdelgen, en daar mag U als Bur gemeester van de hoofdplaats van Zeeuwsch- Vlaanderen U niet voor leenen, dat zou een ernstige rugaanval zijn op zijn zachtst uit- gesproken. De bewoners van het „ten doode gedoemde land", zooals ik eenigen tijd ergens las van Zeeuwsch-Vlaanderen, hebben geen mannen noodig die de gemeentekassen willen aan- spreken voor een industrie die kon bloeien en reden van bestaan heeft, wanneer ze niet door de Nederlandsche Regeering of haar ambte naren naar den kelder wordt gedreven, neen, die hebben mannen noodig, die als echte vaders voor hun groot huisgezin staan, om te trachten het er boven op te houden, en daar hebt U als burgervader van Ter Neuzen thans allerminst blijk van gegeven. Wanneer ik volgens uw meening een rug aanval heb gedaan op de vlasindustrie wat niet is bewezen, hebt U door uw schrijven en uw spreken een rugaanval gedaan op uw ge- meente, en op het gansche Zeeuwsch-Vlaan deren, mogelijk anderen tot genoegen, en dat had waar U genoegzaam met de toestanden in het wingewest Zeeuwsch-Vlaanderen op de hoogte zijt, uw eer te nh moeten komen. Ik hoop dan ook, dat uw draaierij een einde noemt en ge ridderlijk bekent mis te zijn geweest, het boetkleed ontsiert den boete- ling niet. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing. L. DE FEIJTER—HUIJSSEN. Ter Neuzen, 17 Jan. '29. CVIII. Oplossing van wedstrijdprobleem no. 15. auteur J. le Goff, Frankrijk. (Uit „Het Damspel" Mei 1913.) Zwart: 7, 8, 9, 16, 19, 23, 28, 36. Wit: 21, 26, 34, 38, 44, 47, 49, 50. Wit. Zwart. 1. 50—45! 16X27 2. 34—29 23X34 3. 45—40! 34X45 4. 47—41 36X47 5. 2621 47X50meersl. 6. 21X1 50—? 7. 49—44! ?X50 8. 16! en wint, want zwart is keurig opgesloten. Op 5044 of 5039, enz. volgt 6X50. In de volgorde der zetten is eenige wijziging mogelijk, die indertijd den Franschen auteur vermoedelijk ontgaan is. We vonden er in ieder geval geen vermelding van. We bedoelen het volgende: Wit 50—45 (zw. 16X27); 34—29 (23X34); 47—41 (36X47); 26—21 (47x50) en 21X1. De derde zet 4540 uit de auteursoplos- sing is hier dus niet gespeeld. Toch Is zwart verloren. Men onderzoeke dit zelf! Behoudens deze kleine technische fout is dit probleem van een aantrekkelijk en ori- gineel genre. r s a P Ter Neuzen, ieder 18 punten; J. Scheele te Zaamslag, 17 punten; L. Goedbloed Jr., Jac. Boogaard, A. A. Geensen, alien te Vlissingen, J. van Wijck te Middelburg, A. de Zeeuw te Ter Neuzen, ieder 16 punten; F. Harms te Ter Neuzen, 15 punten; A. A. Riemens te Axel, J. J. AOmekinders te Sluis, ieder 14 punten; A. de Vriend te Ter Neuzen, 12 punten; D. Luteijn te Oostburg, P. v. d. Heuvel Jz., en „Beginner" te Ter Neuzen, N. N. te Den Haag, alien 11 punten; F. Haak te Axel en G. de Blaeij te Mid delburg 10 punten; Amateur" te Ter Neu zen, 9 punten; S. J. Boogaart, Zuidzande, 4 punten. Bezwaren tegen of inlichtingen betreffende dezen stand s. v. p. binnen acht dagen aan onderstaand adres. Eindspel C. Blankenaar. Ongeveer een maand geleden publiceerde de „Haagsche Post" een eindspel, dat de op- lossers zwaar op de proef gesteld heeft. We willen het onzen lezers niet onthouden en plaatsen het hieronder met verzoek, ons de oplossingen toe te zenden v66r 1 Februari. De naam van den auteur is hier de vlag, die de lading dekt. De stand is: Zwart: twee sdhijven op 28 en 41. Wit: drie dammen op 34, 38 en 45. Wit speelt en wint. Het is voor de eerste maal gepubliceerd in de ,,Damschool" van Maart 1912, maar zelfs na de derde plaatsing was er nog geen enkele oplosser komen opdagen. Wie van onze lezers zal het onder de knie krijgen? Oplosserswedstrijd. Wedstrijdprobleem no. 19. Zwart: 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 18, 22, 23, 26, 29. Wit: 21, 25, 27, 30, 32, 35, 37, 38, 39, 43, 44, 45, 48. Wit speelt en wint. Wedstrijdprobleem no. 20. Zwart: 2, 4, 7, 8, 9, 13, 14, 18, 20, 21, 35. Wit: 2-5, 28, 32, 34, 37, 38, 39, 41, 44, 47, 50. Wit speelt en. wint. Oplossingen dezer problemen vobr 5 Febr. te zenden aan J. J. Kaan te Sluiskil. Correspondentie. W. B. te Middelb. Ben op den bewusten dag tot uw dienst. Laat dan even weten, welken dag u komt. J. v. D. te Zaamslag (Val). Dank voor op lossing eindspel. In deze rubriek vindt u weer een prachtvraagstuk. Lost u de gewone pro blemen nooit op Aan de betrokkenen: De wedstryd om het kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen be gint den 20 Januari a.s. Er wordt dien dag ge speeld te Zuidzande en niet te Groede, zooals eerst bericht werd. J- J- K. Wedstrijdprobleem no. 16 (schijf 37 op 31), auteur J. J. K. Zwart: 2, 4, 6, 8, 13, 14, 20, 23, 24. Dam op 19. Wit: 11, 15, 17, 21, 22, 27, 31, 34, 35, 38, 39, 40, 42, 48. Wit. Zwart. 1. 11—7! 2X11 2. 35—30 24X33 3. 38X9 4X13 gedw. 4. 15X24 19X39 gedw. 5. 48—43 39X26 6. 21—16 26X12 7. 16X20 en wint in weinige zetten. Een probleem met slechten stand, dat niettemln verdient opmerkzaam te worden nagespeeld. De twee gedwongen zetten van zwart toch geven een zekere originaliteit aan het vraagstuk, aangezien dergelijke eigenaardige dwangzetten weinig in proble men te ontmoeten zijn. De groote fout is hier echter, dat wits standmeerderheid te groot is en door materieel overwicht toch wel winnen zou. Van de heeren W. Boogaard, D. Kaan en J. Kaan Dz. ontvingen we een neven-oplos- stng, die ons bij de samenstelling van no. 16 ontgaan was. Deze verloopt als volgt: Wit. Zwart. 1. 11—7 2X11 2. 22—18! 23X12 (a) 3. 34—29 24X44 4. 40X49 11X22 5. 27X9 4x13 gedw. 6. 15X24 19X30 7. 35X24 wint. Nu variant a.: 1. 11—7 2X11 2. 22—18 11X22 (b) 3. 18X9 4X13 4. 27X9 14X3 5. 35—30 24X33 6. 15 X 2 gewonnen. Ten slotte variant b.: 1. 11—7 2X11 2. 22—18 13X22 3. 27X29 24X44 4. 15X2 11x22 5. 40X49 gewonnen! De inzenders bovengenoemd krijgen hier- voor een extra-punt toegekend. De stand der oplossers na 16 problemen is: W. Boogaard te Middelburg 19 punten; J. Luteijn te Groede, J. van den Heuvel, D. Kaan, J. P. Geensen, J. Kaan Dz., alien te Tournooi te Hastings. Het jaarlijksche Kersttournooi te Hastings bracht de overwinning van Colle, Marshall en Takaes, den Hongaar, die elk 6 uit 9 haalden. De Belg Koltanowski (een Antwerpenaar) werd 4de, een mooi debut. Dan volgen Yates (5de), Michell en Sergeant (6 en 7), Thomas (8ste), Buerger (9), Norman (10). De 5 Engelschen zijn dus achter gebleven. Onder hen faalde de veelbelovende Buerger vooral. Winter, naast Yates en Buerger de sterkste Engelschman, ontbrak. Hier een mooie partij van Colle, die niet ge- heel op dreef was, van Marshall en Takacs won, maar van Yates verloor. Dezen verslaat hij gewoonlijk, doch ditmaal maakte hij een blunder tegen hem, met pion- en partijverlies. Wit: Colle; Zwart: Buerger. 1. d4, Pf6, 2. Pf3, d5, 3. e3, e6, 4. Rd3 het bekende ontwikkelingssysteem tegen de ziwarte rokade), 4... Re7, 5. Pbd2 (steeds is in deze opening e3e4 mogelijk: de verstopte Raadsheer el komt steeds spoedig tot wer- king), 5... 00, 6. 00, Pbd7, 7. e4, d5XeL 8. PXe4, PXe4, 9. RXe4> pf6 (wit heeft nu het centrum, 3 sterke diagonalen tegen de rokade, de e-baan enz. Zwart heeft door z'n vereenvoudiging zijn stelling dan ook niet verbeterd), 10. Rd3, c5, (na de gebeurde af- ruil een gewaagde zet), 11. dXe5 (eenvoudig, ouderwetsch en hier sterk: lokt een figuur van de rokade weg naar een plaats, waar ze niets kan verrichten, omdat Wit het eerst tot figu- renspel komt door het stevige bezit van e- en d-baan), 11... RX°5, 12. Rg5 (Wit, die met z'n drie damepionnen tegen twee reeds een troef voor het eindspel bezit, heeft nu gemak- kelijk spel; alles, zelfs afruil, is in zijn voor- deel. Hij behoeft geen stelling meer op te bou- wen, doch slechts gewoon te ontwikkelen), 12... Re7, (omdat de zw. dame weg moet wegens Tdl; en RXf6, gXf6 zou in dezen stand natuurlijk noodlottig zijn. Echter was 12... De7 misschien nog het beste, hoewel met moeilijkheden om Rc8 te ontwikkelen, wegens Pe5). 13. De2 (maakt plaats voor Tdl en be- strijkt e5 tegen het komend Dc7), 13... Dc7, 14. Tadl, Td8? (waarschijnlijk was hier b6 de juiste zet), 15. Pe5! Rd7? (schakelt het restant bescherming, dat punt f7 nog van de zw.-Dame ondervond, geheel uit. Doch Wit staat reeds op winst. Zie b.v. 15... b6, 16. Pg416. RXh7+, KXh7 (op PXh7 volgt RXe7 en TXd7), 17. RXf6, RXf6, 18. Dh5f, Kg8, 19. D><f7t. Zwart gaf op. Zie 19... Kh8, 20. Td3! Competitie Ter Neuzen. In de partij DelvauxTichelman verkreeg Wit (Dx), na door een blunder de kwaliteit te hebben verloren, tengevolge van een pionoffer en eenige positiezetten den volgenden aanval: forceeren), 7... c6 (nu wrjst de positie aan, dat het paard op b5 niet terug kan, zonder het spel van Zwart te bevrijden, hetgeen voor hem winst beteekent dank zij z'n materieele meerderheid.) 8. Da4 (Een grove gedachte- loosheid. 8. PXa7 was de logische voorzetting. Zie de hoofdvariant: 8. PXa7, KXa7, 9. Da4t, Kb8, 10. Rd4, Pf7! 11. Pd7t, DXd7 het eenigste 12. Ra7t, Kc8, 13. eXd7t, TXd7, 14. b4! of ook 10... Pb6, 11. Pd7f, PXd7 het eenigste 12. eXd7, TXd7, 13. Rb6! De andere varianten winnen gemakkelijk; steeds is de zet Rd4 sterk en dreigen de beslissende offers Pd7 of Pa7 en TXc6. Men ga dit na, b.v. bjj 9... Kb6). Er volgde 8... cXb5, 9. DXb5, Dc6, 10. De2 en Zwart won gemakkelijk. De laatste uitslagen, zijn als volgt: De Kam remise met Verpoorten; Tichelman wint van Delvaux, Donze en Galle; Galle wint van Donze; Delvaux wint van De Kam. De stand is thans: Delvaux 5:6; Tichel man 9 11; Verpoorten 7 14; Donze 7 20; De Kam 5 16; Galle 3 12; Tholens 0, Van den Ouden 6:7; Kaan 4 5; De Klerk 2 5; Stapper 2 6; Wissekerke 1 4; Tazelaar 1:5; Spinhof 0. BEVROREN PLANTEN EN HOE DEZE TE BEHANDELEN. Eenige strenge nachtvorsten kunnen voor menige plant noodlottig zijn en er zullen ook nu wel weer heel wat slachtoffers zijn geval len. Van verschillende kanten komen de jam- merklachten dan weer los en in de maeste gevallen kan een advies niet meer baten, aan gezien een onoordeelkundige behandeling reeds alles voor altijd heeft bedorven. Door schade en schande wordt men wijs, doch dit is niet de meest aanbevelingswaardige manier en ze ker de meest kostbare. Bij de meeste planten treedt pas een bevrie- zing op by 2 a 3 graden onder nul en treedt er ijsvorming op in de intercellulaire ruimten. En juist door deze ijsvorming in die ruimten, wordt het levende deel der cellen zoo lang mogelijk voor vernietiging behoed, waardoor onder gunstige omstandigheden het uitgeschei- den water bij een langzame ontdooiing der bladeren, geleidelijk weer kan worden terug- genomen. Hieruit volgt dus al direct dat het bevrie- zen der planten nog geenszins doodvriezen be teekent. In den regel is de aangerichte schade belangrijk minder dan ze eerst welschijnt, doch doen de dan te nemen maatregelen, zooals we straks zullen zien, juist de grootste schade. Pas als de cellen niet meer in staat zijn het uitgescheiden water weer op te nemen en de vorst zoo streng is, dat ook het door het pro toplasma teruggehouden water is bevroren, dan is redding onmogelijk en kunnen we ge- rust uitzien naar geschikte plaatsvervangers, wat de planten betreft natuurlijk. Het weerstandsvermogen der planten loopt geweldig uiteen en bovend'ien spelen verschil lende factoren hierbij een zeer groote rol. Bij enkele soorten bestaat er reeds bij 2 a 3 graden vorst gevaar voor doodvriezen, terwijl weer anderen niet eerder sneuvelen, dan bij eep temperatuur van minstens 25 a 30 graden on der nul. Het ontwikkelingsproces waarin de plant verkeert spreekt een geducht woordje mee, evenals het tijdstip waarop de vorst in- valt. In de vrije natuur beschermen de diverse planten zich tegen de komende en verwachte koude, vindt er als het ware een vlucht plaats. In stilstaande wateren trekken verschillende planten zich meer naar de diepte terug, waar door ze tegen bevriezen beschut zijn. Zoo zoe- ken de planten, al naar hun aard zich tegen vorstinvloeden te beschermen, waardoor de in- standhouding der soort wordt verzekerd. De grootste schade wordt in den regel aan- gericht tusschen dooi en vorst, of doordien bevroren planten worden overgebracht naar een verwarmd vertrek. Doen we de onaange- name ontdekking, dat verschillende planten bevroren zijn, dan in geen geval de slachtof fers in de warmte brengen en evenmin ze be- spuiten met warm water. Dat zou juist fataal zijn en alles voor goed bed'erven. Er dient dan juist voor gezorgd te worden, dat ze zoo ge leidelijk en langzaam mogelijk ontdooien. Om te beginnen kunnen we ze flink bespuiten met koud water en daama overbrengen in een koud en donker, vorstvrij vertrek. De zonne- stralen zouden ons leelijke parten kunnen spe len en daarom de slachtoffers in het donker brengen. Verder hebben we niets anders te doen als rustig afwachten, tot ze geheel zijn ontd'ooi3 en dan pas kunnen ze meer in de warmte worden gebracht. Om de planten in den tuin af te dekken, kunnen we gebraik maken van stroo, blad, aarde, rijshout, alsook van sneeuw. Dat ziin alien slechte warmtegeleiders, welke de uit- straling der warmte uit de bedekte deelen ver- hinderen. E11 waar de zon voor bevroren planten zoo nadeelig kan zijn, is het voor sommige vaste planten, welke vroeg uitloopen, gewenscht, na een nacbtvorst tegen de zon te beschermen. b c d e f g h Er volgde: 1. Rb5, Dc8 (c6 leidt tot onmid- dellijk verlies), 2. e6! (verlamt zwart heele maal. Dezelfde positie zou ook ontstaan zijn door 1. e6, Dc8 met keuze tusschen 2. Rb5 en 2. Pc4. Want de dame mocht niet elders gaan zonder verloren te gaan, en 2. Pc4, 3. Pa5 dreigende Pc6t lijkt zeer sterk), 2... Re8, 3. Pe4 (gaat Te6 tegen), 3... g6 (Zwart heeft geen zetten. Elke pionzet aan de rochadezijde Is noodlottig), 4. Dg3 (pent c7. Misschien was hier of direct later de zet a4 de beste. Na a4 a5 en a5a6 won Wit gemakkelijk), 4... Rg7, 5, Pc5, RXb5, 6. PXb5, Ka8, 7. Dh4 (om naar a4 te gaan en via a7 het spel te Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden ge- zonden aan Dr. te Hennepe, Dier- gaardesingel 96, Rotterdam. Post- zegel van 7V4 cent voor antwoord in- sluiten en blad vermelden. OVER D1PHTHERIE EN POKKEN. Verdachte zuinigheid. Twee ziekten doen samen met een smetstof. De diphtherie komt vooral onder kippen en duiven voor, le. in den vorm van keelontste king, waarbij zich gele vliezen in keel en mond vormen, 2e. soms in den vorm van pokken, d.w.z. wratachtige zweertjes op kam, kinlellen en huid. We hebben hier dus weer een zeer typisch geval voor ons, n.l. de filtreerbare onzichtba re smetstof, welke ik beschreven heb, kan of ontsteking der slijmvliezen van den kop ver- oorzaken en geeft dan aanleiding tot de ziekte, genoemd diphtherie, of dezelfde smetstof werkt als het ware alleen uit op de huid en veroorzaakt dan pokken. Soms ontstaan beide tegelijk. We hebben hier dus een typisch voorbeeld van een smetstof welke tot twee oogenschijn- lijk zeer verschillende ziekten aanleiding geeft. Jaren lang heeft men dan ook gezocht voor men achter dit feit was. Later zullen we ziekten leeren kennen, waar bij totaal verschillende smetstoffen aanleiding geven tot hetzelfde ziektebeeld. Dit zien we o.a. bij de cholera, de typhus en de pest. Cho lerabacillen lijken niets op elkaar en deze weer niets op de smetstof der pest, die filtreer- baar is. Doch de kippen, die aan deze ziekten lijden, vertoonen alien dezelfde verschijnselen en men kan de ziekten pas na den dood door bacteriologisch onderzoek onderkennen. D;t onderzoek na den dood brengt mii even op een zijweg. Ik krijg in den laatsten tijd her ZORG VOOR EEN GENOTVOLLEN OUDEN DAG! Ouderdom is niet enikel een kwestie van jaren. Velen voelen zich jonger op TOjarigea leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. Dit is een onitegenzeggelijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aansgeven. Gewoon lijk hebben ouden van dagen met een jong ge- moed behoorlijk zorg gedragen voor hun nie- ren. Een oude spreekwijze zegt: „Als gij uw nieren gezond, houdt, houden deze u gezond". En ouden van dagen kan zooveel leed be- spaard worden, want veel rugpijn, urimestoer- nisisen, ischias, spit, rheumatische pijnen 00 graveel worden dikwijls noodeloos gelecien. Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zij behoe- ven de bijzondere versterkende hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kraoht van dit nier- middel wordt de werkzaamheid der nieren her- steld; het versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreeren, terwijl de afmattende ziekteverschijniselen der r.ieraandoening ver- dwijnen. Vfaarom zouden ouden van dagen nog langer lijden, als zij de benoodigde hulp onder hun bereik hebben? Verkrijgbaar (in glasverpaldrinig met geel etiket let hiier vooral op) bij apotheken en drogistem a f 1.75 per flacon. 32 Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestraat en Westkolkstraat. haaldelijk brieven met vragen omtrent ziekte en sterfgevallen, Steeds luidt het dan: „mijn kippen gaan dood onder die en die verschijn selen, wat kan dat zijn?" Uit wat ik daar- even gezegd heb volgt al wel dat een diagnose absoluut niet te maken is zonder nauwkeurig onderzoek. Vandaar dan ook, dat de regeering, het groote belang der onderkenning der pluim- veeziekten ingezien hebbende, de gelegenheid opengesteld heeft voor iederen pluimveehou- der, om doode kippen, duiven, eenden, kalkoe- nen enz., gratis te laten onderzoeken. Men stuurt daartoe de dieren op aan het adres: Rijksserum-Inrichting te Rotterdam, meer niet; in geen geval mijn naam noemen op het adres. Na onderzoek krijgt men bericht thuis, welke ziekte het was en wat men er tegen doen kan. Meestal wordt geadviseerd den die- renarts te raadplegen als het ernstige geval len betreft. Ik zeg daar: in geen geval mijn naam op het adres, omdat het steeds nog voor- komt dat men mijn naam op het adres zet en de dieren dan bij mij thuis terecht komen. Het spreekt vanzelf, dat ik daar niets op gesteld ben en dus als ik na een reis van eenige dagen terugkomend, zoo'n geurig cadeautje vind, het direct in de vuilniskist stop. Zoo heeft men mij onlangs ook nog een doode poes thuis ge- stuurd, die op deze manier wel aan haar be- stemming als dakhazen-wildbraad ontkwam, doch ook onmiddellijk in de vuilnisbak terecht kwam. Hebt gij dus sterfte, verknoei dan geen tijd met vragen te stellen, stuur direct op. Vragen stellen kost minstens drie a vier da gen tijd, eer er antwoord komt en inmiddels kan de ziekte leelijk voortwoekeren. Dus: diphtherie en pokken, twee zeer ver schillende ziekten worden door een smetstof veroorzaakt, een filtreerbare smetstof. Toen men dit ontdekt had, veranderde na tuurlijk ook de geneeswijze totaal, kwam er een geheel ander principe naar voren. Vroeger behandeld'e men diphtherie plaatse- lijk, d. w. z. men krabde de vliesjes weg, be- streek de plekken met jodiumtinctuur, behan- d'elde de wratjes der pokken met ontsmetten- de zalven of helsche steen en schoot niet veel op, daar de smetstof in het lichaam zat en het plaatselijk verschijnsel behandelen niet de ziekte genas. Tegenwoordig behandelt men direct de algemeene smetstof door entstoffen, en algemeene behandeling en is de plaatselijke behandeling slechts een hulpmiddel dat ver- lichting geeft aan den patient, zoolang hij de ziekte heeft. Door de plaatselijke behandeling geneest men dus de ziekte niet, en door alleen plaatselijk te behandelen let men niet op de algemeene behandeling en maakt dus de ziekte erger. Vandaar dan ook dat ik zoo bang ben van kwakzalversmiddelen, die natuurlijk bij de wetenschap meestal ver ten achter komen. Juist bij diphtheriebehandeling bloeit de kwak- zalverij en dit is ook de reden dat de ziekte zoo schadelijk is. Door op tijd te laten in- enten, door verstandige, oordeelkundige behan deling, is de ziekte geheel te voorkomen, doch met al de talrijke smeersels, zalven, enz. maakt men het van kwoad tot erger of als men al een geval geneest (d.w.z. bet geval geneest uit zichzelf) en men schrijft het aan het mid- del toe, dan raakt men toch van de wijs daar men de eigenlijke ziekte niet behoorlijk ver- delgt. Over kwakzalversmiddelen gesproken! Deze week kreeg ik volgend schrijven dat ik eenigszins verkort weergeef. In uw stukje komt voor het woord: kwak- zalverjj, wat ik geheel met U eens ben, doch daar ik zeer veel op heb met geneesmiddelen, heb ik reeds jaren terug iets gevonden om Diphtherie te genezen en wel zonder de kaas- achtige stof weg te krabben. Ik zend u een fleschje ter beproeving. Neem een uitgetrok- ken vleugelveer doop die in het vocht, neem de kip in Uw linkerarm, doe de bek flink open en houdt die open met de vingers, neem de veer en steek die zoo diep mogelijk in bek en luchtpijp, haal de veer 2 maal op en neer, zet de kip apart en doe d'e behandeling 2 maal daags en U zal bemerken dat de kip de kaas- achtige stof om zich heen werpt en met 2 a 3 dagen ervan verlost is. Dan verder wordt geschreven over een busje zalf voor bevriezen van kam en lellen, winter- handen en voeten enz. waarbij o.a. geschreven is: de proef werkt direct, laat dus mensch en dier niet langer lijden daar er een uitkomst is. Wij bieden deze geneesmiddelen tegen bijna de kostende prijs aan. Wilt U werkelijk Uw naam nog hooger doen klinken als ze nu reeds is, neem dan onze medicijnen in depot en doe of het van U uitgaat, wij alleen fabriceeren en U is dan verkooper, doch werk s.v.p. mede het lijden te verzachten. Deze brief trof mij om zijn rondborstig* eerlijkheid al ga ik er natuurlijk niet op in. Aan de Rijksserum-inrichting kan men der- gelijke middelen, die bij honderden op de markt zijn, laten onderzoeken en blijkt dat ze meestal zeer onschuldig zijn en bij gelegenheid ook wel eens helpen kunnen. Het gezonden fleschje bevatte ongeveer 90 glycerine met een reuk- stofje en glycerine lost vaak dergelijke vlies jes min of meer op. De zalf bevatte veel lijn- olie en een beetje vaseline. Om als filiaal- houder van deze stoffen te fungeeren voel ik niets, mijn naam te verhoogen is niet noodig, ik ben al beroemd of berucht genoeg, al naar men het nemen wil. Ik troost me steeds maar met de gedachte, dat de man die geen vijan- den heeft, al heel weinig doet in deze wereld en dat afgunst meestal de quitantie is voor bekwaamheid. Waarmede ik maar zeggen wil dat ik natuurlijk erkentelijk ben voor goed- bedoelde raadgevingen doch de meeste kritiek op z'n Hollandsch gezegd „aan mijn laarzen lap". Ieder doet zoo goed mogelijk zijn best, dat is alles, maar geheime middelen verkoopen daar voel ik niet veel voor. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 3