ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOB ZEEUWSCH-VLAANDEREN. \'o. 8324. Woensciag 18 Januari 1929. 69e Jaargang, Eerste Blad. Aspirin- ASa^EKENTSPRUS: Staat der Gemeente-Eigendommen, Levering Rijwielen voor de Politie. Vier Abonnements-Rijwielen BINNENLAND. rioilUTOi, Sea Cow-boy, BUIT£NLAND. EEN EENVOUDIG ECONOMISCH PRAATJE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. doet zich weer gelden! i Wij wachten echter niet, tot- dat de ziekte uilbreekt, maar wapenen ons, om het eerste het beste verschijnsel te bestrijden; j dat moet ons wachtwoord zijn. Onze helper daarbij zijn de tabletien Devanoudsbekende Aspirin- tabletten voorkomen en genezen hoofdpijn en verkoudheden; bij rechttijdig gebruik verhin- deren zijhetuitbreken vangriep. Men eische steeds de origi- neele verpakking met oranje band en het Bayerkruis. TER NEUZEN, 16 JANUARI 1929. COURANT ml -r xt Hid Rnitpn Ter Neuzen fr per post f 1.80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post 6,60 per jaar Vo^dSecnUA^erikl f 2 25. overiqe landen 2.60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetalinq. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat een afschrift van den staat van hetgeen naar het Burgerlijk Recht eigendom der gemeente is, tegen beta- ling der kosten, ter gemeente-secretarie ver- krijgbaar is. Ter Neuzen, den 14 Januari 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat door hen bij in- schrijving zal worden gegund de levering van ten dienste van de politie. Insehrijvingsbiljetten op zegel van 50 cent I in te dienen ter gemeente-secretar'e, voor of op den 29 Januari 1929, des namiddags twee uur. Nad'ere inlichtingen voor deze inschrijving zijn te bekomen bij dep heer Inspecteur van Politie. Ter Neuzen, den 14 Januari 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Wij leven helaas nog in een tijdperk van werkloosheid. Deze werkloosheid is een crisis, welke volgt op hoogconjunctuur. Er moet dus eerst een tijdperk komen van nieuwen bloei, wil men alles weer in goede banen lei- den. Men kan de werkloozen splitsen in: be- roepswerkloozen, seizoenwerkloozen, werk loozen door staking, enz. De eerste soort is reer gevaarlijk en is de lintworm van den Staat, doordat ze steunt op haar uitkeering. Ze bezit de zeer laag staande handigheid, dit beroep met succes door te zetten en doet hoe- genaamd geen moeite om werk te krijgen. Dit wordt meermalen door de overheid zeer in de hand gewerkt, doordat met steun nogal royaal wordt omgesprongen. De overheid is geen liefdadigheidsinstelling. Men moet dus komen tot een permanente werkverschaffing, d.i. tot productiviteit van het werk der on- dersteunden. Hoe kon na den oorlog een dergelijke groote werkloosheid ontstaan Gedurende vier jaren hebben ongeveer 4 mill, menschen aan het front gestaan en niets productiefs verricht, ja zelfs veel vernield. Men moest gedurende dien tijd zeer karig zijn met de verdeeling der productie, die toen hard is achteruitge- gaan. Verschillende bedrijven werden nood- lijdend en van de wereldmarkt verdreven. Ook de moordende concurrentie in de na-oor- logschejaren oefent nog ben grooten invloed op het bedrijfsleven. Valuta, handelspolitiek en arbeidswet spelen hierbij een groote rol. De begeerte om een deel der wereldmarkt te ver- of heroveren, drijft vele landen tot ab- normale maatregelen (beschermende rechten, enz.), In het kort, het op zijde schuiven van die sociale wetten, welke de concurrentie met het buitenland in den weg staan. Na deze jaren van sterk verminderde pro ductie is men direct begonnen met actie te voeren voor een korteren arbeidsduur; men kreeg toen den 8-urigen werkdag. Aldus heeft men direct alles afgeslagen om de productie weer in haar goede banen te leiden, d.w.z. de productie weer in evenwicht te brengen met de vraag. Door de kunstmatig opgedreven loonen waren verschillende ondernemingen ge- noodzaakt alles aan te grijpen voor de op zelfbehoud gerichte bedrijven, door vervanging van menschelijke arbeidskracht, waar moge- lijk door mechanische, die slechts ten koste van groepen arbeiders kon geschieden. De binnenlandsche staatkunde heeft in ieder opzicht groote beteekenis. Strenge doorvoe- ring van den 8-urendag, enz., hooge belastin- gen belemmeren kapitaalvorming en het vormen van reserves voor uitbreiding der be drijven en hebben een anti-sociale strekking. In het buitenland komit men meer en meer tot de conclusie: wel een arbeidswet, maar veel ontheffingen. De strenge doorvoering van den 8-urigen werkdag, waarmede men in omliggende landen zoozeer de hand licht, beteekent een verzwaring voor onze nijverheid en leidt tot werkloosheid, doordat de onder- nemer moet overgaan tot de reeds eerder ge- noemde vervanging van menschelijke door mechanische arbeidskracht en door het instel- len van goedkoopere werkkrachten. Het blijkt ten zeerste uit het feit, dat bouw- vakarbeiders 's winters of eerder om steun komen vragen, dat voor hen in het seizoen geen voldoende gelegenheid is om reserves te kweeken voor tijden, dat ze niet kunnen wer- ken. Dit komt door te hooge loonen en den 8-urendag. Door die hooge loonen is de prijs van het product beduidend gestegen en daar- door is de bouw van verschillende woningen van de baan geraakt. Een feit is het ook, dat, wanneer men een huis bouwt en het ver- koopen wil als het klaar is, men den bouw- prijs niet terug kan maken. Bewezen is dus, dat een dergelijk product meer kost dan de handelswaarde. Dit geeft een verklaring voor het achteruitgaan van particulieren bouw uit een oogpunt van geldbelegging, daar men door het zooeven genoemde niet het noodzakelijke rendement van het geld kan bereiken. Hier- uit kan men dus concludeeren de groote ver- gissing van den wettelijken 8-urendag. Hoe groot de beteekenis van kapitaalvor ming is bij het wegnemen van algemeene oor- zaken van werkloosheid, blijkt wel hierdoor: In een eenigszins ontwikkelde maatschappij is productie zonder kapitaal niet meer moge- lijk. Dus arbeid, niet door kapitaal onder- steund en bevrucht, ligt braak en omgekeerd is kapitaal zonder arbeid waardeloos. Kapi taal en arbeid zijn bij elken vorm van organi- satie tweelingen en behooren bij elkaar en kapitaalvorming, die het kapitaal per hoofd der bevolking doet stijgen en den bevolkings- aanwas overtreft, is in de eerste plaats een belang voor de arbeidersklasse en van alle consumenten. Niet kapitaal als zoodanig is de vijand van al wie in loondienst van arbeid moet leven. Maar weinig kapitaal of wil men een tekort er van, gemeten aan den heerschen- den standaard van het leven. Kapitaal be- duidt aanbod van kapitaal en dit is gelijk aan vraag naar arbeid. Hoe meer kapitaal be- scbikbaar kan worden gesteld, hoe hooger de geldloonen en hoe lager de rentestand, zoodat de deelingsmaat voor den arbeid in het ge- meenschappelijk product vemetert: hoe groo- ter dus ook de koopkracht der geldloonen, want ruimer productie voert tot prijsverlaging over de geheele lijn en daarvan profiteeren alle consumenten. dus ook de arbeiders. DE OPSTAND IN AFGANISTAN Uit Afganistan wordt gemeld dat koning Amanoelah bijkans zijn geheele hervormings- program, onder den druk van de eischen der opstandelingen, herroepen heeft. De Afgaar- sche meisjes die voor het ontvangen van een goede opleiding naar Turkije waren gezonden, zullen schrijft de N. R. Crt. terugge- roepen worden. De purdah (vrouwesluier) wordt in eere hersteld, de militaire dienst- plicht weer afgeschaft en de vrouwenvereeni- g'ngen worden ontbonden. De Europeesche k'eederdracht waarin de meeste Afganen zich door B. M. BOWER. 19) Vervolq. Hij wist niet, dat men hem van het ooqenblik af dat hij de verzamelplaats verlaten had, nauwkeuria in h^et ooq had qehouden en dat, zoodra hij uit het qezicht was, Dick Tracy voorzichtiq zijn spoor had qevolqd. Toen hij zijn paarden het laatste qraan had qeqeven, dat hij be- zat en zijn eten qekookt had boven zijn laatste kampvuur, naar het scheen, had hij er qeen idee van, dat de man met de hanqsnorren in de struiken aan de over- zijde der beek, al zijn beweqinqen laq te beloeren. Het was zijn plan, voor het aan- breken van den dap op te staan, zoodat hij de ..Hoefijzer-hoeve" kon bereiken intijds voor het ontbijt; daarom leqde hij zich te slapen, noq voordat het laatste schijnsel op de berqtoppen rondom hem was verdwenen. En jonq, zorqeloos en qezond-vermoeid als hij was, sliep hij in en snurkte zachtjes binnen vijf minuten nadat hij zich in zijn dekens qerold had. Maar Dirk Tracy bleef hem noq een voile twee uur bespieden, vcordat hij zekerhe'd had dat de jonqeman zich niet slapende hield, maar werkelijk sliep en dat, naar alle waarschfnlijkheid den qeheelen nacht zou blijven doen. Dirk was een bijzonder voorzichtiq man, niet thuis voelden, zal niet meer veiplicht zijn. Men zou kunnen meenen dat de komng dus voorgoed voor de behoud'zieke elementen in zijn land gecapituleerd heeft, maar, voor men dit gelooft, zal men het voorjaar dienen af te wachten. Toen wij onlangs h.er over den bur- geroorlog in Afganistan schr-even, hebben wij de mogelijkheid voorzien dat de koning con- eessies zou doen, om uit een moeilijk parket te geraken. De opstand overviel hem terwijl hij bezig was met het reorganiseeren van zijn strijdkiachten en dus slecht voor verdediging ingericht was. De eenige gunstige omstandigheid voor hem was dat de strijd in het beg.n van den winter losbrak. Zcodra de winter goed door- zet, zullen krijgsverrichtingen op groote schaal moeilijk zijn, maar de uitrusting en africhting van de koninklijke troepen kan haar gang gaan. Volgens berichten uit Britsch-Indie zijn twee oproerige stammen, de Khugiani's en Mohmands, uit Jalalabad met rijke geschenken aan steekpenningen naar hun haardsteden te- ruggekeerd en wordt daar nog met de Sjin- wari's onderhandeld. Voor hen zullen de con- cessies in den vorm van een herroeping van de jongste hervormingen gedaan zijn. Het is duidelijk dat de koning het erop aanlegt, tijd te winnen. Maandag kwam bericht dat hij intusschen weer versterkingen ontvangen heeft en met aanwerving van nieuwe soldaten doorgaat. Een nog belangrijker bericht is dat de Turksche militaire missie uit Engelsch Indie nu te Ka- boel is aangekomen. Hoe wordt niet gemeld, maar haar snelle overtocht zou doen vermoe- den dat zij van vliegtuigen gebruik heeft ge- maakt en dat de Britsch-Indische regeering daarbjj haar bemiddeling heeft verleend, om van hare, door de bolsjewiki verdacht ge- maakte, goede gezindheid een tastbaar bewijs te geven. De Turksche officieren kunnen dade- lijk aan het werk gaan, om de koninklijke strijdkrachten verder te reorganiseeren. Wan neer d'e koning omstreeks Maart weer over een bruikbaar leger beschikt, zal hij beslissende slagen trachten te leveren en daarna zal blij- ken, of de herroeping van hervormingen, waaraan hij en koningin Suraya hun hart heb ben verpand, ernstig bedoeld is geweast. Koning Amanoella afgetreden. Blijkens verdere berichten is de reactio- naire beweging in Afganistan onder de edelen en Muzelmansche geestelijken tegen de her- vormingspolitiek van koning Amanoella dezen ten slotte te machtig geworden, en op het bericht dat hij zijn hervormingen herroepen had, is verrassend snel dat van zijn afstand gevolgd. Wij moeten aannemen dat de regeerings- troepen hem op een beslissend oogenblik zijn afgevallen en dat dit den doorslag voor zijn besluit tot aftreden heeft gegeven. De En- gelsche bladen van Maandag vermeldden reeds onheilspellende geruchten, volgens welke de op standelingen in de streek van Kaboel de over hand kregen, dank zij het overloopen van een aantal soldaten van Amanoella naar zijn tegen- standers. Amanoella is na „uit vaderlandlievende en welwTlende overwegingen eft uit vrije bewe ging" afstand te hebben gedaan, met een vliegtu'g uit Kaboel naar Kandahar, in het Zuidoosten des lands, gevlucht. waar de Konin gin z'ch reeds bevond, en zijn oudste broer Inajatoella, die reeds na den moord op hun vader tot de opvoiging gerechtigd zou geweest zijn, heeft de teugels van de regeering over- genomen. Intusschen is de toestand nog niet duideliik geworden. Volgens berichten uit Russische bron, zou namelijk Batsja Saquo, de leider der opstandelingen in de streek van Tsiarikar (ten Noorden van Kaboel) verklaard hebben dat hij, na de hoofdstad binnengerukt te zijn, de macht in handen zou zien te krijgen en dan een Al- Afgaansche dzigra (de tradit'oneele vertegen- woordiging van de gezaghebbende klassen) over „de vaststelling van den regeeringsvorm overeenkomstig den Islam" zou laten beslissen. Wij moeten dus afwachten, of in geval een dzjigra met dit doel bijeengeroepen wordt, de maar ook hij was moe en het koude voed- sel, dat hij in plaats van zijn warm avond- eten qenuttiqd had, bleek niet voldoende voor zijn maaq. Voorzichtiq kroop hij uit de struiken, sloop lanqs de beek, tot waar hij zijn paard had qelaten en reed weq. Hij was er niet volkomen zeker van of hij zich van zijn plicht teqenover de Hoef ijzer-hoeve" had qekweten, maar het was teqen de menschelijke natuur in. voor een man, teqen de veertiq, om zonder dek in het bosch te blijven liqqen en zich door een talrijke muskietenfamilie te laten op- eten terwijl hij moest luisteren naar een jonqeman, die een honderd voet verder op een qoed veldbed laq te snurken. Om- dat zijn qeweten niet qeheel zuiver was, sl-'ep Dick dien nadht in den stal en ver- telde zijn baas den volqenden morqen een leu'qen. HOOFDSTUK VIII. De Hoefijzer-hoeve. iDe mannen van de Hoefijzer-hoeve waren aan het ontbijten, toen Bud lanqs het lanqe, laqe blokhuis naar de omheininq reed, die het dichtst bij de rommeliq door elkaar nebouwde stallen en schuren stond. Hij hield daar stil en wachtte om te zien of zijn nieuwe meester erqens te fce- kennen was om hem te wiizen waar hij zijn boeltje kon uitpakken. Een aschkleu- riqe jonqe man met roode ooqleden zon der ooqharen kwam dadelijk uit den stal te voorschijn en liep op hem toe met een half op™ mond en oooen zonder uitdruk- kinq. Hij had een verklenrde werk'de1 aan, waaronder een qerafelde broek te nieuwe Koning op zijn troon bevestigd wordt. Belangrijker nog dan w'.e er in Afganistan regeeren zal, is, in welken zin hij regee/en zal. Op de Europeesche rondreis van Amanoella is reeds een belangwekkende strijd om zijn ..ziel" tusschen Londen en Moskou gevoerd waarin de bolsjewiki, die hem het laatst op bezoek kre- i gen, de bovenhand kregen. Het lukte hun na- i melijk een. handelstractaat met hem te sluiten als verlengstuk op het vroeger gesloten neu- traliteitstractaat. Moskou's politiek in Azie is, Turkije, Perzie en Afganistan onder zijn aegide samen te brengen tot een anti-Britsch concern. De Sowjet-Unie bleef den Afgaan- schen monarch dus goedgezind en beschul- digde Britsche agenten ervan, het vuur van den opstand aangelegd te hebben. Deze op- stand is echter ook op zeer natuurlijke wijze uit reactie van d'en rechtzinnigen Islam tegen den al te fel blakenden hervormingsijver te verklaren. Hoe het zij, Engeland heeft er bijtijds voor gezorgd aan de Indisch-Afgaansche grens de geduchtste luchtmacht samen te trekken die daar ooit gelegen heeft en is voorbereid op verdediging van den Khyber-pas uit de lucht. Het heeft alle belang bij stabilisatie van den toestand in het belangrijke grensland, maar vooral bij een Afganistan dat sterk en onaf- hankelijk genoeg is om geen vazal van Moskou te worden. Den verderen loop der gebeurtenissen zal men dienen af te wachten. HET RUSSISCHE PACT-VOORSTEL. Moskou heeft op de Poolsche nota over het pact-voorstel van Litwinof met bekwamen spoed geantwoord. De Poolsche zaakgelastigde d'e ziek op bed lag, moest het document te middemacht in ontvangst nemen. De Poolsche pers maakt stekelige commen- taren op deze ongewone haast, die, zegt een der bladen, eer doet denken aan optreden van de brandweer dan van d'e diplomatie. De d'plomatieke methoden van de Sowjet- Unie mogen wat onbehouwen zijn, dit doet echter in dit geval niets af van de hoofdzaak, namelijk dat Moskou in beginsel geen bezwaar heeft tegen Roemenie's deelneming aan het pact tusschen de Sowjet-Unie en haar buren. Om dit te zeggen gebruikt het stuk eenige eigenaardige z'nswendingen waarin in herinrie- ring wordt gebracht dat d:e Unie geen diplo- matieke betrekkingen met Roemenie onder- houdt. Maar bet voornaamste fe't is toch dat nu de weg is geeffend om Roemenie in den voorlooper op het pact te betrekken. De Roe- meensche regeering heeft al te verstaan ge geven dat zij een Russische garantie tegen een aanval op haar nieuwe grens met Sowjet-Rus- land gaarne aanvaarden zal. Zooveel te ver- wonderlijker is het daarom dat de Poolsche pers hierover geen voldoening aan den dag legt en, te oord'eelen naar het uittreksel van het Poolsche persagentschap, al haar aandacht op het karakter van expresse-bestelling van de Sowjet-Russische nota bepaalt. EEN LAND WAAR ONTWAPENING NOODIG IS, In een memorandum, overgelegd aan de Nationale conferentie voor reorganisat'e van het leger en ontwapening, samengesteld uit de militaire leiders, leden van het nationa-# listische bewind en de ministers, en dat op- gesteld is door den minister van financien wordt uiteengezet, hoe kritiek de finane'eele toestand' van China is. Het daarin gedane voorstel, tot het centraliseeren van 's lands financien en het vaststellen eener begrooting voor legeruitgaven werden goedgekeurd. De militaire uitgaven beloopen 78 der netto-ontvangsten na aftrek van hetgeen ver- schuldigd is voor den dienst der leeningen. Slechts vier provincies, Kiangsu, Chekiang, Anhwei en Kianksi, geven Voor het leger een bedrag uit, dat in een redelijke verhoud'ing staat tot de inkomsten. Bijna alle andere provincies geven nagenoeg alle inkomsten uit voor legerdoeleinden, en dragen niets af aan de centrale regeering, die nagenoeg niets an- ders on'tvangt dan wat de provincies Kiangsu en Chekiang te harer beschikking stellen. voorschijn kwam en oude afqeloopen schoenen, die bewezen, dat hij qeen rui- ter was. Zijn hoed was doorboord met kleine qaatjes, alsof iemand er een schot haqel doorheen qejaaqd had. De ooqen van het jonqemensch vielen op de quitaar en de mandoline, die qebon- den waren boven op het pak, dat Sun- fish droeq, en hij wees er naar, brabbelde iets, dat het qeluid van spreken had. maar volkomen onverstaanbaar was. Bud pro- beerde te verstaan wat hij zeide, maar daar hij uit zijn wartaal niet wijs kon wor den, reed hij naar het woonhuis, Sunfish achter zich meevoerend. De kerel kon, maar kon ook niet zoo idioot zijn, als hij er uitzaq, en hij kon, maar kon ook wel niet zijn handen van zijn baqaqe afhou- den; Bud wilde liever de kans niet waqen. Hij hoorde wel leven in het huis, maar er kwam niemand te voorschijn, voor hij tweemaal achter elkaar Hallo qerce- pen had. De deur werd toen qeopend en Bart Nelson stak zijn hoofd naar buiten, terwijl hij noq druk aan het kauwen was van iets, dat heel taai scheen te zijn. ,,0, ben jij het. Kom binnen en eet een stukje", noodiqde hij hem uit en Bud steeq af, niet vermoedend, dat hij van het ooqenblik, dat hij de beek aan den voet van de hellinq aan de andere zijde van het huis was overqestoken, nauwlet- tend was qadeqeslaqen. Bart stelde hem aan de mannen voor, door eenvoudiq met zijn hand naar de oroeo rond de tafel te wiizen en te zeq- nen: ,,Ik qeloof. dat je de jonqens al kerf- Hoe zeq ie dat wij je noemen moeten7 ,,Bud-e-Birnie", antwoordde Bud. die haastiq, het romantische idee overdacht, van een anderen naam aan te nemen, totdat hij zijn fortuin qemaakt zou heb ben, maar deze qedachte snel verwierp. Een valsche naam kon zooveel moeilijk- heden met zich meebrenqen en hij was zoo ver van huis en zijn vader zou dan moqelijk nooit meer iets van hem hooren. Maar zijn dralen had tenqevolqe dat iedereen daar nu overtuiqd was, dat Bir- nie niet zijn ware naam was en dat hij wel een qeqronde reden zou hebben om zijn eiqen naam te verberqen. Dit, samen met de veronderstellinq van Dirk Tracy, dat hij van Jackson's Hole kwam, maakte dat men hem als een voqelvrij-verklaarde be- schouwde. De jonqens van de Hoefijzer- hoeve" zorqden er voor. zich niet nieuws- qieriq te toonen naar Buds verleden. Zij wilden zelfs niet eens te veel belanqstel- linq toonen in de muziekinstrumenten, totdat Bud zelf ze dien avond uit hun kis- ten nam en ze beqon te stemmem Dadelijk kwam de arme half-stomme sukkel naar hem toe en brabbelde opqewonden teqen hem. ,,Hen wil, dat je wat voor hem speelt' verklaarde hem een man, bekend onder den naam van Day. ,,Hen is qek op mu- ziek. Als je kan spelen en zinqen, zal Hen blijven zitten en luisteren, al was het den heelen nacht door en hij zal zelfs qeen ooqhaartje beweqen." Bud keek op en moest even lachen, om- dat Hen heel qeen ooqharen had om te beweqen; maar ooeens kreeq hij een qe voel van medelijden, omdat een man er zoo afstootelijk kon uitzien als Hen; maar ook omdat een ooqenblik zijn moederr qelaat hem zoo levendiq voor ooqen stond, terwijl hij een beklemd qevoel in I R. H. B. S. Bij Koninkl. Besluit is tijdelijk benoemd' tot leerares aan de R. H. B. S. alh.er mej. W. M. C. Morel te Rotterdam. MOTORSCHIP „WEST-V LA ANDEREN". Het Nederlandsche motorsch'p „West-Vlaan- d'eren" heeft tengevolge van de aanvaring op de Theems aan stuurboordzijde in de mid- scheeps een groot gat bekomen. Het is nabij Crayford'ness aan den grond gezet, doch nader- hand gezonken. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand December werden aan het postkantoor alh'er op spaarbankboekjes ingelegd f 24.693,98 en terugbetaald 10.714.39. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 13 979.59. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 22. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werden uitgevoerd 2 or ders, tot een nominaal bedrag van 1750. DIRECTE BELASTINGEN. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont vangen, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en of ver- mogen (gewetensgeld), bij den ontvanger der directe belastingen te Axel 228,20; te Honte- nisse 28, de keel kreeq bij de qedachte, dat hij on- rechtvaardiq behandeld was qeworden. Hij knikte teqen Hen, leqde de mandoline weq en nam de ouitaar od, draaide de a-snaar wat aan, leode't eene been met de qespoorde hooqe kaplaars over het ande re, tokkelde een hel-klinkend accoord in mineur en beqon onverwachts „Zing jij maar van een andermans zor-gen. Ik zel-lef heb zorgen ge-noeg." Hens vooruitstekende adamsappel qinq zichtbaar op en neer. Hij was een en al vervoerinq. Lanqzaam liet hij zich neer- zakken op den hoek van de bank naast Bud en keek hem verrukt aan, zijn ooqen zonder wimpers bewoqen zich niet. zijn kaak zakte zoo, dat zijn mond half open hinq. Day stootte Dirk Tracy aan, die over zijn druiliq neerhanqende snor streek en qrijnslachte, terwijl hij Bud een knip- ooqje qaf. Het kuiltje in Buds kin ploo'de zich toen hij zijn hoofd booq, terwijl hij het tusschenspel met zoo'n opoewektheid tokkelde, dat de qespoorde laarzen op den vloer od de maat mee traooelden. ,.Ik qeloof, dat Bart een tooneelsoeler qehuurd heeft. het heeft er tenminste veel van", zeide Dirk achter zijn hand tot Shorty Mc.Guire. ,,Dat noem ik noq eens zinqen, wat jij?" ,,Houd je mond toch!" bromde Shorty, terwijl hij Dirk een por qaf om stil te zijn. om toch maar qeen noot van het zinqen te missen. (Wordt vervolqd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1