Winterwoeten PUROL HET PRACHTWERK (VLAMMENDE VLEUGELS) SPORT. GEMEHGDE BERICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN KOMT 'CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUW Zorgt voor de Vogels! DOODELIJK ONGEVAL TE HENGELO. VERRADEN DOOR HUN BAGAGE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. "winterhanden en pijrilijke kloven ver- zacht men direct en geneest men snel door deze goed in te wrijven met Doos30-60-90ct Tube 80 ct. zeerste bij het spel der artisten, mevr. Manon Latour overtrof als Lolly alles wat we tot hiertoe van haar zagen, van de dames noe- men we naast haar mevr. Caspeele als Tante Isabel!© en mej. Elise Mertens als Moeder Casteele, om niet te vergeten de danseres Rezy Norbert, terwijl van de heeren te noemen val- len Frans Monnoyer, Henri Caspeele en Georges Nylo, als studenten, Albert Berthy als vertolker der minder sympathieke rol van Roland de Variant, den fatterigen baron, maar ook niet mag vergeten worden Karel Thyssens als Oom Fee, welke ook niet weinig bijdroeg tot verhooging van het comisch element. Her- haaldelrjk werden de artisten bij open doek toegejuicht. Het hoogtepunt van bijval werd wel bereikt toen het bekende Gildelied, dat is ingelascht met bijzonder en afwisselend ac- eompagnement voro het orkest, werd uitge- voerd. Dit moest onder daverenden bijval vol- ledig worden herhaald. We mogen ook niet vergeten een pluim voor het orkest onder lei- ding van den heer E. Verwilst voor de goede muziek. Het was een avond waarop het uitvoerende gezelschap, de ondememende directie en ook de liefhebbers uit de stad en omgeving, met welgevallen kunnen terugzien. DOOR HET IJS GEZAKT. Zaterdagmiddag werd er druk op de vest alhier schaatsen gereden. Zekere J. H., wo- nende in deze gemeente, waagde zich op een door de politie verboden stuk slecht ys (dit was door een gespannen touw aangegeven) en zakte er door. Zijn pogingen, om zichzelf te redden, mislukten, daar het z.g.n. sneeuwijs telkens afbrak. Een daar in burgerkleeding aanwezige politieagent mocht het gelukken de op het ijs vanwege de ,,Ter Neuzensche red- dingsbrigade" gedeponeerde ijsladder over het gat te schuiven, waardoor de drenkeling zich daarop kon in veiligheid brengen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Ter Neuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande voor- werpen inlichtingen te bekomen zyn aan de daar achter vermelde adressen: Kinderhandschoen, L. Berkman, N. J. Harte- straat 21. Portemonnaie met inhoud, v. d. Peijl, Tho- lensstraat 33. Portemonnaie, M. Faas, Javastraat 46. Boodschaptasch, F. Weststrate, Klaassen- straat 4. Handschoen, G. v. d. Berge, Dekkerstraat 33. Hond (D. Herder), J. F. Picavet, Van Steen- bergenlaan 54. Badhanddoek en zakdoeken, J. Regeling, Dr. Buyzestraat 5. Kinderhandschoentje, K. Dees, Schoollaan 23. Armband, L. v. d. Moien, Donze-Visser- straat 128. Collier, J. v. Damme, Dekkerstraat 45. Kinderhandschoen, wed. Leunis, Noord- straat 9. Kinderhandschoen, J. Helens, Baandijk 3a. Kist bronwaterflesschen, J. v. d. Wege, Klaassenstraat 18. Zaklantaam, A. v. Hecke, Nieuwediep- straat 84. Paternoster, C. Hamelink, Rosegracht 13. Oorbelletje, M. Loof, Dijkstraat 36. Breiwerk met naalden, A. Frederiksen, Kazernestraat 5. Zakmes, R. W. Loof, Steenkamplaan 73. Paternoster, L. Kaijser, Driewegen O 131. Padvindersriem met gesp, M. Slot, Martinus Ejjkestraat 23. Dameshandtasch (inh. prentbriefkaarten), Bureau van Politie. Dameshandschoem, A. J. Hage, Van Boven- etraat 36. Kinderhandschoenen, L. van Tatenhove. Vlooswijkpolder P 34. VERGADERING VEREENIGING SCHOOLMUSEUM. Zaterdagmiddag werd in de groote zaal van het Schuttershof te Middelburg eene alge- meene vergadering gehouden van de Vereeni- ging Schoolmuseum, welke vergadering druk was bezocht. De voorzitter, de heer S. Brandsma, heette in het bijzonder welkom den heer Rienks, hoofdinspecteur van het L. O., den heer Van Dusseldorp, lid van Ged. Staten en den heer Wit, sprekers opvolger als inspecteur van het L. O. in Zeeland, aan wien hij ook de belan- gen van het museum in het bijzonder aan- beval. Spreker wees er verder op, dat het aantal gemeente- en schoolbesturen, die het museum subsidieeren, steeds toeneemt, doch het aantal leden daalt, o.a. door vertrek uit de provincie. Spreker wekt de aanwezigen op nieuwe leden te werven. Over het bezoek aan het museum valt niet te klagen, er komen ge- regeld menschen, maar er konden er meer komen, vooral uit de buurt van Middelburg. Spreker meent, dat zij, die kunnen, om de 3 maanden fefenmaal het museum moeten bezoe- ken en wekt ten slotte op bestellingen te doen bij de firma's, die iets voor het museum af- etonden, omdat alle daarvoor in de gelegen- heid zijn gesteld. Hiema gaf de voorzitter het woord aan den heer Dr. K. Huizenga, die zou spreken over China, en die dit verduidelijkte door te zeggen, hij het zou hebben over China's ont- waken. Spreker wees er op, dat onze tijd uit historisch oogpunt een zeer belangrijke tyd is. Spreker denkt daarbij aan tegenstellingen als individualisme en sociaal gevoel; aan nationa- lisme en intemationalisme; aan humanisme en Christendom enz. Er is voor ons alle aanlei- ding belang te stellen in den chaos, die in China heerscht, waar men in enkele tiental- len van jaren zal doormaken, wat men in Europa in eeuwen bereikte. Als de thans be- staande vreemdelingenhaat heeft uitgewerkt, zal de onderlinge chaos nog toenemen, de ge- schillen zullen nog meer naar voren komen. Spreker behandelt dan meer in het bijzonder de oude conservatieve godsdienstige ideeen van de Chineezen, en wrist er op, dat groote veranderingen steeds gekomen zfln door con tact met andere toestanden. Toen de Chi- neesche jongelui buitenslands konden gaan studeeren en daama terugkeerden, ontstonden conflicten, mede omdat ook het volk genoeg had van den ouden godsdienst en voor een deel zich onder de zending schaarde. Spre ker schetste dan in het kort de revolutie van 1911 en het ontstaan der republiek, den strijd tusschen Noord en Zuid en nu nog is het land z. i. maatschappelijk in den war. Spreker ziet er in de Roode vaan van Marx naast het Kruis der Christenen. Aan de hand van een aantal goede licht- beelden, gaf spreker verder een kijk op ver schillende toestanden in het Hemelsche ryk, voor heen en ook thans. Spreker sloot met de opmerking, dat er z. i. nog iets groots zal moeten gebeuren om China op den goeden weg te brengen. In deze bijeenkomst nam de heer Brandsma tevens afscheid als inspecteur van het Lager Onderwijs, wegens vertrek naar Brielle. Hij werd door een lOtal heeren toegesproken, die alien hulde brachten aan zijn werkzaamheid in die functie. SAS VAN GENT. Op het ijs, en Evenals elders in den lande hebben de lief hebbers van de geliefkoosde wintersport zich reeds enkele dagen het hart kunnen ophalen aan de schaatsenrijderij. Op Canisvliet, de tusschen Westdorpe en het Sas gelegen kreek hadden zij daartoe ruim- schoots gelegenheid. Zoolang de vorst aan- houdt, viert daar de koninklijke ijssport hoogtij. Op het ijs, op het ijs, Naar de echte rijderswijs, Op en neer. keer op keer, Vtiegen op en neer. Het is daar een bont gewemel van allerlei kleuren door elkander. Alle stand en, alle leef- tijden van beiderlei secte kriewelen en wrie- melen in bonte warreling door en nu en dan ook tegen elkaar. Krabbelaars, klauwers en sierlijke beentje- over-leggers hebben zich met hartstochtelijke liefhebberij op het tooneel gewoipen, niets ontziende, voor niets terugdeinzend en zich volstrekt geen rekenschap gevend, dat aan al dit genot toch ook wel een riskant zelfkantje is. Dit ondervond de heer R., directeur van het post- en telegraafkantoor alhier verleden worden met graagte verorberd. Laat in deze dagen niets eetbaars verloren gaan Vetkoeken, vetbollen, voer voor insecten- etende en voor zaadetende vogels, zooals over- al in den handel verkrijgbaar, het zijn alle uit- stekende middelen om den nood or.der de vo gels te lenigen. Nu kunnen wij onze kinderen in aanrakip.; brengen met vogels. Laat die gelegenheid nie ongebruikt voorbij gaan en oordeelt dan zelf, of niet de dienst aan Uw kinderen bewezen, even groot is, als die, aan de vogels verleend. Ook aan een drink- en badgelegenheid heb ben de vogels bij vorst behoefte. Een ondiep bakje met water, zoo mogelijk eenigermate verwarmd, voorziet in dozen nood. Laat het water vooral niet te warm worden Zoolang de voorraad strekt, stellen wij gaar- ne kosteloos een geschriftje „Eenvoudige win- tervoedering" beschikbaar. (Ad'res: Heeren- gracht 540 te Amsterdam.) Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Dr. A. E. H. SWAEiN, Voorzitter. J. DRIJVER, Secretaris. WIELERBAAN SAS VAN GENT. Uit het jaarverslag der Wielerbaan Sas van Gent blijkt, dat in 1928 niet minder dan 26000 betalende bezoekers de wedstrrjden heb ben bezocht. Op 19 Augustus werd het maxi- i mum bereikt met circa 6000, terwijl het mini- j mum een juniorswedstrijd bij slecht weer 865 bezoekers was. WINGS iffi nidi's IN HET O .✓v Zaterdagmiddag, bij gelegenheid van een val op het ijs. Met een op twee plaatsen gebroken been, werd hjj door behulpzame handen opgenomen en huiswaarts gevoerd. Maar door dergelijke onvoorziene toevallen laten de echte schaatsenliefhebbers zich niet uit het veld slaan. AXEL. De ijsclub alhier had tegen jl. Donderdag een jjsfeest uitgeschreven, dat prachtig ge- slaagd mag heeten. Ruim 1200 betalende be zoekers bezochten de banen, De kinderen kre- gen vrije toegang, zoodat pl.m. 1500 personen de banen wel hebben bezocht. Uitslag der wedstrijden: 1. Hardrijden voor jongens tot 13 jaar. 12 deelnemers. le H. Brakman, 2e L. Schieman, 3e W. de Feijter, alien te Axel. 2. Hardrijden voor meisjes tot 13 jaar. 4 deelneemsters. le Janneke Hoebe, 2e Marietje Heijnsdijk, beiden te Axel. 3. Hardrijden voor heeren, over 200 M. 5 deelnemers. le Joh. de Hullu, 2e J. de Braat, beiden te Axel. 4. Schoonrijden voor dames. 3 deelneem sters. le mej. R. van de Casteel te Axel, 2e mej. Picavet te Hulst. 5. Schoonrijden voor heeren. 11 deelnemers. le J. van de Velde te Axel, 2e Jos. de Maat te Lamswaarde, 3e C. van de Velde te Axel. 6. Schoonrijden voor paren. 3 paren. le mej. Picavet te Hulst en Jac. Koster te Axel, 2e mej. R. van de Casteel en Fl. Lippens te Axel. 7. Hardrijden prikslee (geen inleg). le P. Schieman, 200 K.G. steenkolen, 2e W. Ver- helst, 150 K.G. steenkolen, 3e C. Vinke, 100 K.G. steenkolen, 4e E. Mattele, 50 K.G. steen kolen. Allen te Axel. 9. Hardrijden op schaatsen (geen inleg). le J. de Braat, 200 K.G. steenkolen, 2e A. Schie- men, 150 K.G. steenkolen, 3e C. van IJk, 100 K.G. steenkolen, 4e Vinke, 50 K.G. steenkolen. Allen te Axel. MIDDELBURG. Zondagmorgen werd in een woning alhier bewusteloos gevonden een 74jarige vrouw met haar 12jarigen kleinzoon. De gaskraan stond open en gedurende den geheelen nacht is het gas de woning binnengedrongen. Beiden wer den naar het Gasthuis vervoerd. Hedenmorgen waren ze nog niet tot bewustzijn teruggekeerd. Later meldt men ons, dat het jongetje overleden is. SELZAETE. Mej. wed. P. begaf zich dezer dagen naar Selzaete, alwaar zij wilde uitwijken voor een wielrijder en daardoor kwam te vallen en haar pols brak. Zij moest onder geneeskundige be- handeling worden gesteld. Sneeuw en ijs brengen weer hongersnood onder onze vogels. Als de winter lang aan- houdt, zullen wij in de volgende maanden veel lentezang moeten ontberen, veel bondgenooten in den strijd tegen insecten moeten missen. Onafwendbaar is dat verlies niet, integendeel, met eenigen goeden wil kan het grootendeels voorkomen worden. Nu de natuur den vogels tijdelijk het noodi- ge niet kan verschaffen, moeten jong en oud zich beijveren het ontbrekende aan te vullen. Een eenvoudig voertafeltje is spoedig in el kaar getimmerd, een luw plekje is in een om- mezien sneeuwvrij gemaakt; zelfs de allereen- voudigste voergelegenheden verheugen zich in dezen tijd gewoonlijk in een druk bezoek. Wat den kleinen gasten voorgezet moet worden? Veeleischend zijn zij niet en een korst bruin brood geldt reeds als een lekkernij. Wie de vogels in de Nederlandsche gastvrijheid wil doen deelen en w:e zou dat niet wdlen kan nog allerlei ander voedsel beschikbaa stellen. Pinda's, zonnep'tten, hennepzaad, en in het algemeen alle oliehoudende zaden, val len in den smaak. Spekzwoerd en kaaskorst neem zwoerd en korst niet te dun tafel- afval en alle dierlyke en plantaardige vetten ■.aalJ ^TER NEUZEN EEN IJSBAAN VERNIELD. Te Velsen waren in den polder twee ijsbanen. Een ervan werd geexploiteerd en was alleen tegen entree toegankeljjk; de andere baar was geheel vrjj en daar maakten zeer velen ge- bruik van. Vorige week nu heeft men des nachts het ijs van de gratis baan stuk gehakt, zoodat de menschen nu gedwongen werden, entree te be- talen, als zij schaatsen wilden rijden. Vrijdagmiddag heeft te Hengelo een doode- lrjk ongeval plaats gehad. Twee paarden, ge spannen voor een driewieligen, ongeladen wagen van den voerman B. ter Horst, sloe- gen op hoi. Het gevolg was, dat Ter Horst onder het voertuig geraakte en met ingedruk- te borstkas werd opgenomen. Hij werd bin- nengebracht in de ziekenkamer van een naby- gelegen fabriek. Medische hulp mocht niet meer baten. Kort na het ongeval bezweek de ongelukkige aan zijn kwetsuren. Hij was 28 jaar oud en ongehuwd. FAMILIE-DRAMA. Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur was in het cafe Van E. te Geleens-Rijksweg de zoon in de keuken bezig met het snijden van een vo- gelkooi, toen hij zijn moeder om hulp hoorde roepen. Hij snelde naar boven en zag dat zijn zuster Elisabeth haar moeder met een bijl be- dreigde. De jongen werd hierop zoo driftig, dat hij met het mes, dat hij nog in de hand had, naar het meisje stak en het in den rug trof. Zij zakte ineen en was spoedig daarop overleden. De jongen, J. van E., werd niet lang daarna door de politie aangehouden. Zijn ver- klaring hierboven afgedrukt, klopt met die van de moeder, terwijl ook de bijl werd aangetrof- fen op de slaapkamer en in beslag genomen. Het meisje stond reeds geruimen tijd op min- der goeden voet met de overige gezinsleden. i De justitie uit Maassluis was 's middags nog i ter plaatse. DOODGEVROREN. Sedert eenige dagen was te Nieuw-Helvoet i een veertienjarige jongen verdwenen. Men vermoedde, dat hij op een ijsschots het Haring- vliet was afgedreven. Het broertje van den vermisten jongen heeft nu, naar de Tel meldt, dezen op het Groene Strand bij Rapange doo gevonden. De jongen is waarschijnlijk door de koude overvallen en doodgevroren. DE „NOODHULP". Toen Woensdag een der Amersfoortschn treinen Utrecht naderde, werden de boomen aan den spoorwegovergang nabij de Pijlsweert straat plichtsgetrouw dichtgedraaid door een „noodhulp". Deze blijkbaar niet met de situa- tie op de hoogte zijnde assistent-overwachtei- haastte zich na het voorbijrijden de wachten- den in de gelegenheid te stellen over te steken, hoewel een trein uit andere richting naderde. Een man met een handkar bevond zich reed1 midden op den spoorbaan toen hij tot zijn grooten schrik het stalen monster op zich zag afstuiven. Gelukkig slaagde de machinist er nog in, zjjn machine tijdig tot stilstand tf brengen. EEN VIERWIELER GESTRAND. Gebruik makend van de gladde en harde baan, d:e het Zandvoortschp strand bii eh biedt begeven zich veel bezoekers per auto naar 't gestrande schip „Henrich Podeus", 'n tocht, die 'n uur wandelen vraagt. Donderdag- middag bevond zich een inwoner uit Zaandam met een auto, waarin z:ch een heer, een dame en een paar kinderen bevonden, ook op weg naar de „Heinrich Podeus". Het zand vertoon de echter ziin verraderln'ke e'eensehapn-er- J- wagen zakte op de eerste bank weg en bleef steken ongeveer ter hoosrte van het posthir van de Zandvoortsche reddi,ngsbri<*ade. De in- zittenden moesten den wagen verlaten en het voertuig in het zand achterlaten. Daar werd de auto later door den opkomenden vloerl overstroomd. Hij stond tot den kop in het wa ter en alleen het bovenste gedeelte was nog zichtbaar. Later is de wagen uit het zand ge- trokken; het bleek, dat de wagen tengevolg van het zoute water zeer veel geleden had. Te Waddinxveen arriveerden drie als reizi gers gekleede fietsers, die ieder een grooten koffer bij zich hadden. Zij gingen een lunch room in het oude dorp binnen om ©en glas bier te drinken, terwijl hun zwar-e bagage buiten bleef staan. De inhoud der koffers bleef in een geheim- zinnig waas gehuld en de zaak werd er niet helderder op, toen vreemde geluiden naar bui ten drongen. Een voorbijganger vond de histo rie dermate verdacht, dat hij de politie op de hoogte ging stellen. De eigenaars van de ba gage gedroegen zich bij de komst van deze al heel eigenaardig. Een hunner maakte zich zoo gauw hij kon uit de voeten. De beide anderen werden intijds gearresteerd en met de koffei naar het gemeentehuis geleid. De koffers werden geopend en bleken 1 bevatten42 kippen, die spoedig als be en meester door Waddinxveens raadhuis rond- liepen. Niet alzoo hun bezitters, die na een langdurig verhoor door de mand vielen en be - kenden de kippen te hebben gestolen bij een landbouwer onder Alphen a. d. Rijn. Nu bleek dat de heeren nog verschillende inbraken e diefstallen op hun kerfstok hadden. Met h- aanhouding deed de politie een goede vang DEN BESTOLENE ZIJN EIGEN GOEDEREN TE KOOP AANGEBODEN. Gedurende December en Januari werden in de omgeving van Delfshaven verschillende in braken in meubelmakerswerkplaatsen ge- pleegd, waarbij steeds voorwerpen ontvreemd werden, die in het meubelmakersbedrijf ge- bruikt worden. Zoo werd in begin December een lintvijlzaagmachine en een rondstokken- schaafmachine gestolen, en drie weken later een triplex-snijmachine alsmede een electro motor van 56n P.K.. In begin Januari werd uit een andere zaak een theekast, en eenige dagen later een buffet, een ledikant, een Spie gel en een hoeveelheid spiegelglas vermist. Een dag na dezen diefstal kwam bij den be- stolene, die zijn werkplaats in een andere straat dan zijn pakhuis heeft, een man, die hem vroeg of hij soms een buffet wou koopen. Hij gaf voor, te handelen in opdracht van een kennis, die een dergelijk meubel voor een klant had moeten fabriceeren, doch er nu eigenlijk mee opgescheept zat, omdat de klant het buffet niet wilde accepteeren. Voorts had hij nog een ledikant voor dien- zelfden kiant moeten maken, dat hij even- eens graag kwijt wilde. De meubelmaker, die onmiddellijk bevroedde, dat hem zijn eigen goederen te koop werden aangeboden, deed het voorkomen alsof hij op de offerte inging, en wandelde met den man naar een pand in het Westen der stad. Daar vond hij inder- daad de bij hem gestolen meubelen, en tevens de triplex-snijmachine. De theekast mankeer- de, doch deze bleek in een caf6 ter verloting gegeven te zijn. De meubelmaker waar- schude de politie, doch toen deze den dader, den 24-jarigen H. A. M. M., wilde ar- resteeren, bleek deze voortvluchtig te zijn. Van de gestolen goederen ontbreken thans nog de lintzaagvijlmachine en de rondstokken- schaafmachine, waarnaar door de politie by eventueele opkoopers gezocht wordt. VAN DE TRAM GEWORPEN EN GEDOOD. Te Amsterdam maakte een trampassagier het den conducteur van een wagen van lijn 15, welke in het westeljjk stadsdeel reed, vrij las- tig. De conducteur liet de tram stoppen en ver- zocht den lastigen passagier den wagen te ver^ laten. Toen deze aan dit verzoek niet wilde voi- doen, bemoeide een medepassagier zich met het geval. ng duwde den man, die waarschyn- lijk onder den invloed van sterken drank ver- keerde, van het achterbalcon. De ander maak te zich hierover kwaad en sprong weer het bal- con op, met de kennelijke bedoeling, den twee- den passagier te lijf te gaan. Deze gaf hem evenwel een schop, waardoor de man rugge- lings op straat terugviel, waarbij hij met het hoofd op de steenen terecht kwam. Hij bleef bewegingloos liggen en een ontboden genees- heer kon slechts den dood constateeren. In de verwarring van het oogenblik heeft de tranv passagier, die den noodlottigen trap heeft ge geven, een goed heenkomen gezocht, Tot nu toe heeft de politie, die slechts en zeer vaag sig- nalement van den man heeft, tevergeefs naa hem gezocht. Het lijk van het slachtoffer is inmiddels na gerechtelijk onderzoek ter aarde besteld. DRAAIORGEL DOOR HET IJS GEZAKT. Zaterdagmiddag is te Rijswijk een eigenaar dig ijsongeluk gebeurd. Op de gei'mproviseerde ijsbaan op de ond'ergeloopen landen bij den nieuwen verkeersweg HoornbrugDelft, waar dezer dagen zeer druk gereden werd, verscheen een groot draaiorgel uit Den Haag. Nauwe- lijks echter had de orgeldraaier eenige tonen aan het instrument ontlokt, of met een vreese- lijk gekraak verdwenen fen orgelman fen instru ment door het ijs. De man kwam er met den schrik en een nat pak af. Het werd financii echter een slechte dag voor hem; het orgel liep n.l. nog al wat waterschade op, terwijl het ongeveer 2 uur duurde, voor de bergingsfirnnt De Graaff uit Delft het instrument, naar me beweerde 1000 K.G. zwaar, onder groote be- langstelling van de zijde van de vele schaatsen- rijders, weer op den Delftweg had gebracht. WANTOESTANDEN. In Het Volk treffen wij aan een zeer uitvoe- rig relaas over wantoestanden ten gemeente- huize te Nieuwer-Amstel. Oud-wethouder Houtman was namelyk reeds lang ontevreden over het werk van secretaris en secretarieper- soneel. De bom barstte toen het vaststellen van een nieuwe instructie voor den gemeente-secretaris aan de orde kwam. Aan de hem gegeven op dracht zulk een gewijzigde instructie samen te stellen, voldeed de secretaris niet. De bur- gemeester gaf toen de opdracht aan een ande- ren ambtenaar. Uitdrukkelijk werd daarbij ge- stipuleerd dat de kantooruren van den secre taris gelijk zouden zijn aan doe der overige ambtenaren. Hiertegen maakte de secretaris bezwaren. Na veel strijd benoemde de raad toen een commhsie aan welke tevens werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de gedragin- gen van den administrateur van Zorgvlied W'eldra bleek, dat deze administrateur groote somrnen van de gemeente voor eigen doeleinder had gebruikt. Er bleek een tekort van fSnnr het slot was, dat de administrateur ontslag kreeg. Ten aanzien van de grieven jegens het se cretariaat vermeldt het blad nog. uit het doo vorenbedoelde raadscommissie uitgebracht rap port, dat inderdaad verzuimen ten gemeent" huize meprmalen tot benadeeling der gemeent hadden geleid. Tijdens de behandeling van het conflict, kwam nog een ander punt tevvoorschijn, n.l. h uitschriiven van een valsch' mandaat van 60 duizend gulden. De g'eheele waarheid omtrent deze kwestie zal, volgens het blad, wel nooit aan het licht komen, omdat de betrokkenen zijn overeenge- komen daarover geen mededeelingen te doen. Eindelijk wordt nog vermeld, dat thans aan twee ambtenaren ter provinciale griffie onderzoek is opgedragen. STRENGE VORST EN DOOI. De weerkundige medewerker van het Vaderl sohrijf t Vrijdagnacht heeft het sterk gevroren, m.,1 11 graden Celcius, d.i. 20 grraden Fahrenheit. Ten deele moet dit worden toegeschreven aan de heldere lucht, die de nachtelijke uitstrallng ondersteunde, ten deele aan een versterking en uitbreiding van het vorstgebied in Midden- Europa. Het laatste kan worden opgemaakt uit het felt, dat Vrijdag op den dag de tem- peratuur niet steeg en dat zij reeds v66r de opklaring in den avond sterk daalde. Er moest dus wel een bijzondere oorzaak voor deze daling zijn en deze moet worden gezocht in de uitbreiding van het vorstgebied. Ook was in Oost- en Zuid-Oost-Duitschland de vorst veel strenger geworden, waar tempera- turen lager dan 20 graden C. onder nul voor- kwamen. Toen nu Vrijdag de Oostenwind wat. sterker werd, verplaatste zich de koude lucht uit Oost-Europa naar het Westen. Intusschen is het gebied van hoogen druk opnieuw van meer beteekenis geworden, voor al in het Westen, zoodat alle omstandigheden voor sterke vorst gunstiger zijn geworden dan zij in het midden der week waren. Een ander gevolg van de veranderde tempe- ratuurverhoudingen is, dat het weer opge- klaard is, zoodat wij na vele dagen van som ber, mistig weer de zon weer zien. Het is jam mer, dat de meeste ruigvorst van de boomen verdwenen is. Ten slotte worde hier opgemerkt, dat zoo- veel vorstdagen achtereen met zulke relatief sterke vorst in dezen tijd van het jaar in de laatste twintig jaren zeldzaam zijn geweest. Het koudst was het in dien tijd in 1924 en In 1926. Vooral in dat laatste jaar kwam sterke vorst voor tusschen 12 en 22 Januari. Na half Januari neemt de vorstkans in sommige jaren belangrrjk toe, zooals in den strengeu winter van 1917, toen het den 19den Januari sterk begon te vriezen en tot den 16en Fetor, bijna onafgebroken sterke vorst voorkwam." Naar we hier waamamen vroor het Zater- dag vooral des avonds hard. Zondag morgen trad op eens dooi weer in, met regen, gevolgd door zonnig weer. Op de banen, waar men nog schaatsen reed stond veel water op het ys en moesten zy die vielen zich op een bad voorbereiden. RELLETJES ONDER MILITAIREN TK BANDOENG. In het gamizoen te Bandoeng is wryriug ontstaan tusschen inlandsche cavaleristen en Amboneesche infanteristen. Reeds tweemaa! kwamen relletjes voor. Woensdagavond wier- pen cavaleristen met steenen, waardoor twee passeerende burgers bloedende wonden kregen en een Amboneesch militair aan den schouder werd geraakt. Een officier maakte een eind aan het gooien. Drie Amboneezen zijn in voorloopige hechtenis genomen. De oorzaak van de wryving is onbekend. Een onderzoek is ingesteld. EEN PIJNLIJK GEVAL. Eenigen tijd geleden reisde Robert Calais, een jonge handelsbediende en een voetballer van naam, in den nachttrein van Toulouse naar Parijs. Tusschen middemacht en fefen uur moest hij zich even verwijderen en hp begaf zich naar het speciaal daarvoor aan- gewezen vertrekje. Toen hij dit weer wilde verlaten, kon hij de deur niet meer opkry- gen. Hij snakte naar vrijheid en (frissche4 lucht, en trapte ten einde raad, aangemoe- digd door zijn voetbal-komuiten in het gan- getje, de deur in. Hij had zijn vryheid weer, maar de spoorwegmaatschappij eischte 175 francs schadevergoeding wegens de toege- brachte schade. De jongeman weigerde te betalen, waarop een proces volgde, dat een zeer blijmoedig verloop had, daar rechters, advocaten en be- klaagde de zaak van den vroolijken kant op- vatten. Er was geen force majeure geweest rer- zekerde het O. M. met het spoorboekje in de hand, want de trein stopte elk uur en de ge- vangene had dus het eerstvolgend station kunnen afwachten, desnoods aan de noodrem kunnen trekken. Waarop zijn verdediger deed opmerken, dat hij dan juist vervolgd zou zijn. Tenslotte besloot de rechter „de mensche- lijke dingen menschelijk te beoordeelen", en sprak Robert Calais vrij. DORP DOOR WOLVEN OVERVALLEN. Uit Moskou wordt gemeld, dat groote troe- pen wolven het dorp Soesjan in het gouver- nement Wladiwostok hebben overvallen. Vier boeren werden door de wolven gedood en drie gewond. Heele kudden vee werden door de uitgehongerde roofdieren verscheurd. Een af- deeling van het Roode Leger ondemam een aanval op de wolven met machinegeweren, waarbij 120 wolven werden neergelegd. Men vermoedt, dat de wolven uit China naar Siberie gekomen zijn. EEN MISDADIGE IIUISHOUDSTER. Te Neukoln zijn de 56jarige schoenmaker Kosmall, die weduwnaar is, en zijn 47jarige huishoudster bewusteloos in hun bedden ge vonden. Drie gaskranen stonden open en in de geheele woning hing een zware gaslucht. Bij den man moest de arts de dood vast stellen, terwijl de huishoudster weer kon wor den bijgebracht. Tot dusver is komen vast te staan, dat de huishoudster, terwijl Kosmail sliep, de gaskranen heeft opengezet, daar Kos mall het voomemen had, haar den dienst op te zeggen. WIE HET DICHTST BIJ HET VUUR ZIT Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best. Dit spreekwoord geldt ten voile voor de 80.000 inwoners van de stad Niagara Falls in den Staat New-York. Meer dan 1.000.000 pk. worden tegenwoordig daar aan de Niagara in electriciteit omgezet. Het is geen wonder, dat hier een ruim ge bruik van electriciteit wordt gemaakt. Binnenkort zullen de laatste 22 huizen, zonder electriciteit verdwynen en daama zal deze stad der electriciteit inderdaad voor 100 geelectrificeerd zijn. 1413 kilowatturen werden er in 1927 voor huishoudelijke doeleinden per hoofd der bevol- king gebruikt, terwijl het gemiddelde voor de Vereenigde Staten 520 kilowatturen was

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2