jlsvermaak GEMEHGDE BEBICHTES. geeft ruwe huid INGEZONDEN MEDEDEELINGEN TER NEUZEN, 9 JANUARI 1929. VARKENSVERZEKERING „EIGEN HULP". LOOP DER BEVOLKING OVER 1928. RECHTSZAKEN. delgk, dat men daar thans groote verwachtin- gen op de opheffing van de grondwet bouwt. Indien dan ook niet alle teekenen bedriegen, zullen de Kroaten uit handen van den koning de door hen zoo vurig begeerde autonomie in een of anderen vorm ontvangen. Men dient natuurlyk af te wachten, hoe de felste tegen- standers van de Kroaten onder de Servische partijen hierop dan zullen reageeren en of daarmee werkelijk de „nationale eenheid" her- steld zal zijn. DE KOUDE. Overal in Belgie blijft de koude aanhouden. Het heeft op sommige plaatsen weer fel ge- sneeuwd. Te Spa is een grijsaard ten gevolge van de koude gestorven; te Gent stierf een 70- jarige dame door dezelfde oorzaak aan den openbaren weg. De thermometer is in het hoog gelegen deel van de Ardennen by nacht tot 10 graden onder het vrifespunt gedaald. Ook boven geheel Frankryk houdt de hevi- ge koude aan. Uit de meest onderscheiden dee- len van het land wordt zware sneeuwval ge meld. In Provence daalde de temperatuur tot 22 graden onder het vriespunt, terwijl zij te Parijs slechts 3 a 4 graden daar onder bleef. De bladen melden zes gevallen van personen, die van koude zijn omgekomen. Uit verschillende deelen van Spanje wordt zware sneeuwval met zeer lage temperatuur gemeld. In Asturie zijn uitgehongerde wolven in gehuchten binnengedrongen en hebben er boeren gedood. DE GRIEP IN DE VEREEN. STATEN. Volgens een door de gezondheidscommissie te Washington uitgebracht rapport bedraagi het aantal dooden ten gevolge van de op het oogenblik in de Ver. Staten heerschende griep- epidemie reeds 12.000. Men vreest, dat het aan tal dooden nog aanzienlijk hooger zal worden voor de epidemie ten einde is. AFKOOPING VAN OPSTANDELINGEN. Portes Gil, de nieuwe president van Mexico, heeft een plan bekend gemaakt, volgens het- welk hij hoopt het land in twee maanden tijds te pacificeeren. Hij heeft aan de bevelhebbers van alle militaire districten, waar opstande- lingen optreden, opdracht gegeven, aan ieder- een, die bereid is zich over te geven, twintig pesos (f24) uit te betalen voor zijn geweer en dertig pesos voor zijn zadel, en hun v-erder een stuk land en landbouwwerktuigen te geven. Het plan heeft tot nog toe niet het ge- wenschte resulaat gehad, want het aantal dei opstandelingen, die zich hebben aangemelu met inbegrip van hun leider Benjamin Mendo- za, bedraagt 46, terwijl men blykbaar op 1200 gerekend had. VULKANISCHE UITBARSTING IN CHILI Volgens berichten uit Chili is in het grem district een paniek uitgebroken tengevolge van een uitbarsting van den vulkaan Calbuco. Tal van gewonden en dakloozen kwamen te Puerto Montt aan. Zij melden, dat verscheiden personen zijn omgekomen. De vulkaan bood van het meer van Llanquihue gezien een fan- tastischen aanblik. De omgeving was heldc: verlicht. Een onderaardsch gerommel ver- boogde nog den schrik der bevolking. Op de rivier de Pechado dreef een groote menigt boomstammen en er stegen machtige rookwol- ken uit op, die door de warme asch en de bran dende boomen veroorzaakt werden. De verbindingen zijn verbroken. Naar ge meld wordt is de vulkaan de Puyehue even- eens aan het werken. voor het Wit-Gel e Kruis bestemde opbrengst j zoo groot mogelijk te maken. Het was na den middag in en rond de schiet lokalen, n.l. de zaal Valencia" van den beer j A. J. de Krijger en de zaal van den beer Fer- mont in de Kerkstraat, een gezellige en haast feestelijke drukte. Met meer dan gewone animo is er geschoten, hetgeen niet verwon- derlijk is, als men weet, dat er een onuitput- telijke voorraad schitterende firijzen was, die de deelnemers in velerlei vormen tegenlachten. Daar waren beerlijke kalkoenen, vette gan- zen, malsche hazen en konijnen, daar waren blinkende en klinkende guldens en rijksdaal- ders te verdienen. Wie scherp van oog en vast van hand was die kan daar een fortuin vergaren. Een kleine 200 schutters hebben hun schiet- capaciteiten vertoond, voorwaar geen kleinig held! Vermoedelijk zal dit record-aantal niet spoedig vermeerderd worden Het doel der schieting intusschen, daadwer- kelijke steun te verleenen aan het W it-Gel e Kruis ten behoeve van de t. b. c.-bestrijding is ten voile bereikt en de schieting als zoo danig in alle opzichten geslaagd. Het energieke bestuur van „De Herleving'' kan weer met voldoening op haar werk terug- zien. Deze liefdadigheidsschieting zal in de anna len dier vereeniging de eereplaats blijven in- nemen. SAS VAN GENT. Maandagmorgen is bij het opstoomen naar Gent het Noorsche s.s. „Kapana", geladen met hout, waarschijnlijk door uit het roer te loo- pen, in aanvaring gekomen met het sluishoofd voor de Groote Sluis alhier, welke emstig be- schadigd werd. De schade hieraan toegebracht bedraagt f 20.000. Het schip bekwam geen averij. WESTDORPE. Voor bet gemak onzer lezers, die geregeld de bruggen over het kanaal te Sas van Gent moeten passeeren, geven we hieronder de spoortijden, gedurende welken tijd de bruggen gesloten moeten zijn voor het scheepva'artver- keer en dus vrij voor het overig verkeer: 7,05 tot 7,20; 7,35 tot 7,50; 9,27 tot 9.42; 12,33 tot 12,48; 13,05 tot 13,20; 17,50 tot 18,05; 18,24 tot 18,39 (niet op Zon- en Feestdagen); 21,03 tot 21,18 (alleen op Zon- en Feestdagen). HULST. Dezer dagen vervoegde zich by den land- bouwer H. te Hulst een persoon, die opgaf te zijn genaamd zekere Wallenburg, land- bouwer te Naaldwijk, die over 11 warmbloed- paarden beschikte en daarvan vljf stuks ging verkoopen, om in plaats daarvan vier koud- bloedpaarden in Zeeland te koopen. Bij zekeren landbouwer L. aldaar had hy ook al een paard gekocht, dat evenwel nog niet geleverd was. Dit zou met de andere nog te koopen paarden te Walsoorden aan de boot geleverd moeten worden. Aangezien de paarden voor zeer hoogen prys werden aan- gekocht, besloot men het telefoonnummer dat „Wallenburg" had opgegeven eens op te zoeken, men kon dit echter niet vinden, waar- om de politie gewaarschuwd werd, en de koopman aan den praat werd gehouden. V6(3rdat de politie evenwel ter plaatse kwam, was de man weggevlucht. Een achtervolging geschiedde door slooten, over weilanden enz., en ten slotte gelukte het de politie den man te arresteeren. Het bleek toen te zijn zekeren A., afkomstig uit Oostkapelle, arbeider, thans zwervende, doch tot voor korten tijd vertoe- vende in de rijkswerkinrichting, waaruit hi) gevlucht was. De man is Zaterdag j.l. ter beschikking van de justitie gesteld. (M. C.) Warrens te Westdorpe op 7 November j.l. heeft beleedigd, toen deze hem in verhoor nam betreffende een gepleegde overtreding. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. L. C. M., oud 24 j., huisvr. van J. W. L. B., zonder" beroep te Hontenisse, werd verdacht, dat zij op 23 November j.l. te Hontenisse, een haantje, dat door een ander door misdrijf was verkregen, heeft bewaard, verborgen en ver- kocht. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. C. B. T., oud 24 j., voerman te Breskens, werd beklaagd, dat hy op 29 Nov. 1928 te Breskens, zich heeft schuldig gemaakt aan strooperij van zand gepleegd met een wagen welk zand toeb.ehoorde aan het waterschap Oud- en Jong-Breskens. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak idem. D. R., oud 27 j., werkman te Ter Neuzen werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 24 op 25 November 1928 te Ter Neuzen omstreeks 12% uur des nachts zich weder- rechtelijk heeft bevonden in een prieel in den tuin van den Buiten-Societeit, in gebruik bij A. M. Waijenberg. Eisch 2 weken gevangenisstraf. Uitspraak idem. A. F., oud 36 j., koopman te Biervliet, werd verdacht, dat hij op 1 December 1928 te Bier vliet zonder redelijk doel aan een hond pijn of letsel heeft toegebracht, door dat dier een schop te geven. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. DE AARDENBURGSCHE KWESTIE. De Hooge Raad heeft behandeld het cas- satieberoep van den procureur-generaal bij het Haagsche gerechtshof die den heer W. J. van Vooren, regent van het gasthuis te Aar- denburg, had vrijgesproken van de hem ten laste gelegde huisvredebreuk. Hij zou n.l. op 19 Januari 1927 wederrechtelijk vertoefd hebben in een vergadering van het college van regenten van genoemd gasthuis. Door den voorzitter was hem althans gelast de vergadering te verlaten. Verdachte had echter beweerd benoemd te zijn tot regent en een convocatie voor de ver gadering te hebben ontvangen. In eerste instantie had de rechtbank te Middelburg verdachte veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Het Hof oor- deelde daarentegen, dat de heer Van Vooren toen hij in de vergadering vertoefde, in het bezit was van een legimitatie-bewiis, waar- van de ongeldigheid niet was aangetoond en sprak hem vrij. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot niet-ontvankelijkheid- verklaring van het cassatieberoep. Het arrest is bepaald op 4 Februari. SCHIP GEBROKEN. De tweemast-aak De Onderneming, schip- per Reynhout, van St. Philipsland, is door verkeerd manoeuvreeren dwars in de haven van Bath komen zitten. Bij laag water is het schip gebroken. Van de lading, bestaan- de uit kunstmest, heeft men slechts 300 balen weten over te laden, het overige is wegge- spoeld. Aan Van der Tak's Bergingsmaatschappij is opgedragen, het schip te lichten, dat voor de scheepvaart gevaarlijk zit. DE VORST. De zeilscheepvaart op de Zuiderzee is ten gevolge van de vorst geheel gesloten. Van Hoom uit is de stoomvaart nog mogelijk. Tengevolge van de vorst is het scheep- vaartverkeer op het Winschoterdiep van Zuid- broek tot Winschoten gestremd. Van Gronin- gen af naar Winschoten kunnen de schepen nog varen. Voorts is het scheepvaartverkeer gestremd op het Hoornsche Diep, Boterdiep, Damster- diep en Sehoterdiep. Op het verbindings- kanaal en het Eemskanaal wordt nog geva- ren. Voor de zeilscheepvaart levert het ys intusschen moeilijkheden op. DOOR HET IJS GEZAKT. Maandagmiddag liepen nabij de Boissot- straat in de wijk Ondiep te Utrecht vier jon- gens, genaamd H. J. en J. C. Wilson, tweeling- broertjes van 5 jaar en een ouder broertje van 7 jaar, W. J. Wilson en een kameraadie W. H. Groeneveld, op het ijs van een sloot, die uitkomt in de Vecht. Plotseling zakte het ijs onder hun voeten weg en de vier knaapjes verdwenen in de diepte. Drie voorbijgangers begaven zich direct te water en brachten de jongens op het droge. Groeneveld had zich zelf weten te redden; de anderen werden bewusteloos opgehaald. Ruim een uur is men bezig geweest de levensfeesten op te wekken, doch men slaagde er niet in de drie broertjes weder bij te brengen. Een achtjarig kind is te Leeuwen door het ijs gezakt en verdronken. EEN MEEVALLERTJE. Eenige maanden geleden werd den telefoon- abonndes te IJmuiden door den directeur medegedeeld, dat met ingang van 1 Jan. j.l. ongetwijfeld het aantal aangeslotenen de 1000 zou overschrijden en het abonnement aldus met vijf gulden per jaar zou worden verhoogd. Thans is gebleken, dat op 31 Dec. het aantal abonndes 999 bedroeg, zoodat er vanzelf van de verhooging nu niets komt. EMIEL HUELEBROECK. Emiel Hullebroeck viert dit jaar zijn 25jarige artistieke loopbaan. In verschillende steden in Nederland is de vorming van huldigingscomitd in voorberei- ding. Ook Rotterdam zal den kunstenaar op Dinsdag 22 Januari in de Nutszaal huldi- gen. In een daartoe gevormd comitd hebben zitting genomen burgemeester Droogleever- Fortuyn als eere-voorzitter en de heeren no- taris A. B. Dam, Mr. H. van Haeringen, Pater F. Hermans, J. J. Hoogewerff en notaris G. Vlug. EEN TREURIGE THUISKOMST. Een varensgezel uit Beverwijk, die na eenigen tijd van huis te zijn geweest, thuis kwam, vond zijn vrouw dood te bed liggen. Er waren drie kinderen in huis, waarvan het oudste zes jaar is. Zij wisten niets anders mede te deelen, dan dat moeder reeds eenige dagen te bed lag. De buren hadden niets van het geval bemerkt, omdat het wel meer gebeurde, dat de vrouw eenige dagen afwezig was en zij dachten, dat zij nu met de kinderen de Kerstvacantie elders doorbracht. De kin deren hadden zich al deze dagen ook niet buiten de deur vertoond en bevonden zich in vrij verwaarloosden toestand. Onmiddellijk werden politie en geneeskundige hulp ont- boden. EEN EX-ADVOCAAT VERDACHT VAN VERDUISTERING. Zaterdagavond ziin door de politie gearres- teerd Mr. E. P. M., vroeger advocaat te 's Gravenhage en H. M. respectievelijk „direc- teur" en „secretaris" van een caf6-restau- rant aan den Fluweelen Burgwal te 's Hage, verdacht van verduistering van /3000 aan effecten ten nadeele van een gepensionneerden ambtenaar der Spoorwegen. Het ,,omvang- rijke" bedrijf van verdachten maakte het noodzakelijk een boekhouder aan te stellen, die als borgstelling een som van 3000 had te storten, hetgeen hij deed in effecten. De afspraak was, dat dit bedrag zijn eigendom zou blijven. De beide gearresteerden hebben evenwel de effecten te gelde gemaakt en dit geld ten eigen bate aangewend. Zij zijn Maandag gehoord en zijn gisteren waarschijn lijk ter beschikking van de Justitie gesteld. ROOF EN GEWELDPLEGING. Dinsdagnacht omstreeks twee uur hebben drie personen ingebroken bij den heer H. Wij- laars te Hersel nabij Lierop (N.-B.). Zy heb ben het raam opengeschoven in de kamer, waar de vrouw ziek te bed lag. De inbrekers bedreigden haar met messen en hebben onge- veer vijfhonderd gulden gestolen. De man, die in een andere kamer sliep, wilde hen te lijf gaan, doch werd door de inbrekers emstig gewond, waarschijnlijk met een hard voor- werp. De daders wisten te ontkomen. DOOR ZIJN BROER DOODGESCHOTEN. Te Osenbosch nabij Gulpen ontstond Maan dagmiddag een hoogloopende ruizie tusschen de Gebr. E. De 32jarige H. E. heeft daarbij op zijn broei; geschoten, tengevolge waarvan deze kort daama overleed. De getroffene was gehuwd en woonde te Amby, bij Maastricht. De dader, die zelf een schotwond in zijn arm had opgeloopen, is in arrest ge steld. De oorzaak van dezen twist schijnt een familieveete te zijn. De substituut-officier van justitie te Maastricht, Mr. Kneepkens, is onmiddellijk naar Gulpen, tot het instellen van een onderzoek, vertrokken. EEN KLOPPARTIJ VOOR DE KERKDEUR. Uit Herkingen meldt men aan de Rotter- dammer, dat het Nieuwjaarsdag aldaar tot een betreurenswaardige kloppartij is gekomen. In die gemeente ontstond een twist in de Geref. Gemeente van ds. Bakker, met als ge- volg een procedure over het kerkgebouw. Daar het kerkje van een middeleeuwsche soberheid is, werd door hen, die zich voegd'en bij de Ger. Gemeenten in Nederland, besloten een nieuw kerkgebouw te stichten, dat echter op zoo kor ten af stand van het oude kerkje staat, dat er volgens wettelijke bepalingen geen godsdienst- oefeningen zullen mogen gehouden worden, in dien bij rechterlijk vonnis het oude kerkge bouw mocht worden toegewezen aan de Ge meente van ds. Bakker. De burgemeester verbiedt samenkomsten in de nieuwe kerk, zoolang de zaak nog hangt bij Ged. Staten van Zuid-Holland. Ondanks dit verbod hielden de aanhangers van de Geref. Gemeenten in Nederland Oude- jaarsavond toch godsdienstoefening in de nieuwe kerk en op Nieuwjaarsmorgen zou dit weer geschieden. Kerkgangers raakten toen handgemeen met d'en burgemeester, waarom de veldwachters gebruik moesten maken van hun gummistok, waarmee ze geduchte klappen uitdeelden. EEN PAARD VAN 44 JAAR OUD. Een paard van 44 jaar oud is wel een zeld- zaamheid, zoo lezen we in De Veldbode; 't is de Friesche merrie Flora; zij werd geboren in 1884 en kwam als driejarige in het bezit van baron de Vos van Steenwijk op den huize Win- desheim bij Mantgum. Zij deed dienst als koetspaard en werd gebruikt om den vader van den tegenwoordigen eigenaar, destijds burgemeester van Zwollerkerspel, naar Zwolle te vervoeren. De merrie liep toen zeer snel, maar was blijkbaar nogal ongemakkelijk, want na eenige jaren te hebben dienst gedaan, ging zij op hoi, sloeg van een smalle brug en verspeelde er bijna een oog bij. Op 21jarigen leeftijd liep Flora nog zeer snel, Toen er eens groote haast by was om bij een zeer emstige zieke een geneesheer te halen, werd Flora daarvoor wegens haar snelheid gekozen. Later verrichtte zij ook andere diensten en hielp zy menig stuk grasland scheuren. Thans eet de merrie het genadebrood. Zij is gezond en laat zich de haver goed smaken. Het mooist is, dat zij nog geregeld gaat liggen en nog met gemak overeind komt. BIJ VERGISSING FAILLIET VERKLAAliD. Te Alkmaar deed zich het geval voor, dat, een te goeder naam en faam bekend staand zakenman bij vergissing failliet is verklaard Een fimra te Munchen had' op bedoelden za kenman het hoofd van een zeer belangrijke uitgeversfirma aridaar een kleine vordering (Het gold een bedrag van ruim /100). De vordering werd door den uitgever ech ter betwist en zoodoende bleef het bedrag ge durende ettelijke maanden onbetaald. Om echter van de soesah af te zijn, heeft de uitgever kortgeleden de totale vordering toch maar voldaan, vertrouwende, dat nu alles meer dan in orde was. Intusschen had de firma te Munchen echter door middel van een advo caat bij de Alkmaarsche rechtbank het faillis- sement van den uitgever aangevraagd. Naar aanleiding van die aanvrage deed de rechtbank den uitgever tot tweemaal toe een oproep toe- komen, om gehoord te worden. inzake het aan- gevraagde faillissement. Daar deze oproepen echter verkeerd geadres- seerd waren (de oproepen werden gezonden naar Bergen, terwijl het domicilie van den as- pirant-failliet-verklaarde thans elders geves- tigd is), hebben deze oproepen hem niet be reikt en kon hij zich dus ook niet komen ver- antwoorden. Men kan zich de verbazing van den uitgever voorstellen toen hij plotseling kennis kreeg van een bericht in de plaatse- lijke bladen, dat hij failliet verklaard was. En dat door een betwiste schuld, welke in tusschen nota bene alreeds betaald was. De firma te Munchen schijnt dus haar advokaat van de betaling niet tijdig op de hoogte ge steld te hebben en de Alkmaarsche rechtbank heeft er niet vold'oende voor gezorgd, dat be- doelde oproepen aan het juiste adres verzon- den werden. Terstond is er nu werk van gemaakt om het faillissement vernietigd te krijgen, maar in tusschen is een, en ander voor den betrokken zakenman toch een onaangename geschiedenis. DE VERHINDERDE RADIO-REDE. Een der communisten, die in October 1.1. den redacte'ur Schwarz van de „Vorwarts" hebben belet een radiolezing te houden door hem per auto te ontvoeren, is volgens de „Voss. Ztg." opgespoord. Hij heet Schelinsky en is leider van een „Kameradschaft" v^n d°n rooden frontstrijdersbond. Hij heeft Schwarz in de auto een uur lang met een revolver in 1 bedwang gehouden. By zijn verhoor on het hoofdbureau van j nolitie ontkende Scherlinskv aanvankelijk aan de ontvoering te hebben deelgenomen, maar bij de confrontatie met Schwartz herkende de"e hem. Daar er preen geva^r voor ontvluchting bpataat. beeft men Scherlinsky niet in hech tenis genomen. EEN LOODS INGESTORT. Te Berre is een in aanbouw zijnde loods voor vliegtuigen, die zestig meter lang en vijf-en- twintig meter breed was, ingestort. Van de bedolven arbeiders heeft men tot dusver er acht gevonden, van wie twee reeds overleden waren, terwyl de anderen waren gewond. SLACHTOFFERS VAN VERGIFTIGEN ALCOHOL. Te New York zijn vorig jaar 565 personen gestorven tengevolge van het gebruik van var- giftigen alcohol. Het drinken van sterken drank is, volgens een medisch deskundige, nog evenveel gewoonte als voor de drooglegging, maar de kwaliteit van den drank wordt steeds minder. De voorstanders van drooglegging be- weren, dat onder dit regime de misdaden iai Amerika zijn verminderd. Door de aanwezig- heid van misdadigers in de politie in de groote steden kan de ongebondemheid daar groote afmetingen krijgen en de „drogen" dringen dan ook aan op reorganisatie der politie te New York, Chicago, Philadelphia enz. New York heeft dezer dagen een nieuwen hoofd- commissaris, Grover Whalen, gekregen, wions eerste werk was een zuivering van de metro polis. Op Nieuwjaar liet hij 600 boosdoener* oppakken. SKILOOPERS DOOR EEN LAWINB BEDOLVEN. Uit Davos wordt gemeld, dat Maandag middag in het Pischa-gebied twee skiloopera door een lawine overvallen en bedolven zyn. Een reddingscolonne trok uit en slaagde er na enkele uren zoekens in de verongelukten te vinden. De pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, hadden echter geen resultaat. De eene der verongelukten, Schweighauser genaamd, is 25 jaar en gehuwd. De andere is de eenige zoon van professor Voigt, de lei der van de oogkliniek te Zurich. DOOR DEN SCHRIK GEDOOD? Bij het oprichten van een mast voor een nieuwe hoogspanningsleiding van Braunwei- ler naar Dormagen is Vrijdagavond een em stig ongeluk gebeurd. De nieuwe mast werd opgericht naast een hoogspanningsleiding van 100.000 volt. Tijdens het oprichten kwam de mast in een slingerende beweging, waardoor over een af stand van 1% Meter een vonk oversprong met een zwaren knal. Vier aH>ei- ders kregen lichte brandwonden, terwijl 2 arbeiders op slag gedood waren. Daar z| geenerlei brandwonden vertoonen, neemt men aan dat zij door den schrik zijn gedood. MUSSOLINI'S WIJNTJES. Kort geleden zond Mussolini aan den presi dent van Brazilie, Washington Luiz Pereira, als teeken van zijn hoogachting en als sym- bool der vriendschap tusschen beider landen een kist wijn. Deze wijn was bijna 120 jaar oud, hij was dus geperst in een tijd, dat een andere dictator over Italie heerschte. Die wyn, gerijpt onder de zon van 1811, het komeet- jaar waarover iedere kenner in late avond- uren met verrukking spreekt, heeft als men het zoo zeggen mag Napoleon en zijn stiefzoon en zwager zien regeeren en ver- dwijnen, de Italiaansche eenheid ontstaan, het onderspit delven en weer zegevieren. En die wijn ging dus over zee. Maar toen de kist waarin het edel nat den tocht per stoom- boot „Colombo" had gemaakt, in de haven van Rio de Janeiro zou worden ontscheept, lieten onhandige Iieden de kist vallen en de kostbare, honderdjarige, onbeschrijfelijk ge- hemeltestreelende wijn werd opgeslorpt door het vulgaire zaagsel, waarin de flesschen blijkbaar niet veilig genoeg waren neerge- vleid. Negen en zestig kilo woog de k'st: zij be- vatte vier dozijn flesschen vier dozijn rede- nen voor de arbeiders van dok 18 om door een paniek te worden bevangen. Tot hun «re- luk nad Mussolini echter niet 66n, maar drie kisten edelen Lacrimea Christi naar den pre sident der republiek gezonden en daar deze drie kisten de geheele rest van den heerlyken jaargang vormden, geschiedde het merk- waardige, dat de overgebleven twee kisten nog kostbaarder waren geworden, dan de oor- spronkelijke drie geweest waren. Het verlies in liters werd meer dan goedgemaakt dom de toeneming in waarde. Maar deze wyn is toch reeds onbetaalbaar! BEN BRUTAAL STUKJE. De echtgenoote van den Chineeschen dlcta- tor-generaal Tsjang Kai Sjek is eenige dagen geleden het slachtoffer geworden van. een sluw-overwogen misdadig plan. Deze vrouw bezat een heel groote luxe auto. Hierdoor wer den enkele soldaten van het voormalig leger van den generaal op het idee gebracht om eeoi driesten aanslag te plegen. In ieder geval schij- nen ze wel „kap'taalkrachtig" geweest te zijn, want zij lieten een precies gelijkende auto ma ken van hetzelfde fabrikaat, afmetingen, nit- rusting, kleur enz. De roovers wachtten toen slechts op een ge- sch kte gelegenheid om hun slag te slaan. Toen de vrouw van den generaal haar zieken vriendin bezocht, stond „haar" wagen, zooals naar gewoonte, bij den ingang van het zieken- hu's. Nauwelijks was zij weer ingestapt, of ze bemerkte, dat er iets niet in den haak was, want de chauffeur reed n'et de stad in. maar ju st in de tegenovergestelde rirhting. Eenige kilometers buiten de stad werd de auto door een aantal roovers omringd, die de vrouw naar een afgelegen plaats vervoerden, waar zij streng bewaakt werd om het antwoord af te wachten, dat haar echtgenoot zou geven op den eisch, dien de bandieten gesteld hadden. Een voornaam gekleed Chinees vroeg aan den generaal om een buitengewoon hoogen los- prijs. Toen de generaal vroeg. of hij n;et bang was voor zijn leven, wijl hij zoo'n brutalen eisch kwam stellen, antwoordde de man Ia- chend: „Och, als ik b'nnen een bepaalden tijd n'et terug ben, wordt uw vrouw gewoonweg doodgeschoten". Toen betaalde de generaal het geld; de juiste so~> :s niet heherd. rraar men spreekt van een millioen Chineesche dollar. Bij de j.l. Zaterdag in het logement's Lands Welvaren alhier gehouden vergadering van i,Eigen Hulp", vereeniging tot verzekering van verlies wegens sterfte van varkens (in de kom), bleek uit de rekening van de pen- ningmeester, dat gedurende het afgeloopen jaar 1928 was ontvangen 139,95, en was uit- gegeven i 16,35, zoodat er een batig slot was van J 23,60, waar het slot der vorige jaar- rekening 468,26 bedroeg, bestaan de bezittin- gen der vereeniging thans uit een bedrag van 491,86. De bestaande contributie n.l. 0,35 per maand en per varken alsook de uitkeering zijnde 0,55 per K.G., worden voorloopig ge- handhaafd. Als bestuurslid werd herkozen de heer Joz. Meeusen, terwijl in de plaats van den heer Fred. Kegels (welke niet ter vergadering aanwezig was) den heer M. de Jonge werd gekozen. ENGELSCHE HANDELSCORRESPONDENTIE. Bij het dezer dagen van wege de Vereeniging van Leeraren gehouden examen is het d'ploma voor Engelsche Handelscorrespondentie be- haald door den heer P. van Es Mz. van Ter Neuzen, sedert kort te Eindhoven. AANVARING. Het Belgische stoomschip Scheldejol, van Londen naar Antwerpen, is Zondag nabij het lichtschip Wandelaar, met den Nederland- schen loodskotter Nr. XV in aanvaring ge weest. De Scheldejol heeft de reis voort- gezet; de loodskotter is te Vlissingen binnen- geloopen. OP EEN VLEI GEVAREN. Het Belgische sleepschip „Rumouda", gela den met zand en op weg naar Gent is nabij Wemeldinge op een vlei gevaren, waardoor eenige nagels sprongen en het schip tamely k veel water maakte. Toch heeft het schip Gent nog kunnen bereiken, waar het, na gelost te zijn, direct in de dokken werd opgenomen,. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Ds. G. A. van der Hooft, predikant der Ned. Hervormde gemeente te Overschie, hoopt Don- derdag 14 Februari a.s. zijn zilveren ami;, bileum te vieren. Ruim 7 jaren stond hij te Domburg, sinds 27 Augustus 1911 dient hij zijn tegenwoordige gemeente. Hij heeft den wensch te kennen gegeven zyn jubileum zonder feestbetoon te vieren. PAARDENFOKKERIJ. Men schrijft ons, dat door een consortorium, bestaande uit leden van het Z. B. S., uit Belgie worden gei'mporteerd 3 hengsten, waarby een zoon van Avenir d'Herse. Deze hengsten zul len als stamboekhengsten dienst doen. De be- doeling is hierdoor te zorgen dat voor h:t dekken van de 900 merries bij het Z. B. S. in- geschreven een voldoend aantal hengsten zal aanwezig zijn, en de leden geen gebruik be- hoeven te maken van hengsten bij een ander stamboek ingeschreven. SLUISKIL. De op Zondag 6 Januari gehouden lief dad :g- heidsschieting is voor de uitschrijvende ver- een'g'ng, de handboojmaatschappij „De Her leving", een groot succes geweest. Van heind? en verre zijn de schutters samengestroomd, on het nuttige aan het aangename parend, dc STOPPELDIJK. Naar V. D. officieus verneemt is door de Kroon het ontslag van den secretaris van de gemeente Stoppeldijk niet goedgekeurd, wel zou goedgekeurd zijn het ontslag van den be trokkene als gemeente-ontvanger. Officieele bevestiging van dit bericht is ter gemeente-secretarie te Stoppeldijk nog niet ontvangen. SAS VAN GENT. Geboren in de gemeente 26 m., 23 vr. totaal 49. Geboren buiten de gemeente 3 m., 2 vr., totaal 5. Gevestigd 101 m., 132 vr., totaal 233. Overleden in de gemeente 11 m., 9 vr., totaal 20. Overleden buiten de gemeente 2 m., 3 vr., totaal 5. Vertrokken 77 m., 103 vr., totaal 180. m. vr. tot. Bevolking op 1 Jan. 1928 1484 1450 2934 Bevolking op 31 Dec. 1928 1524 1492 3016 alzoo vermeerderd met 40 m., 42 vr., totaal 82. Levenloos aangegeven 3. Gesloten huwelijken 15. Ingeschreven echtscheidingen 1. Geborenen niet behoorende tot de werkelyke bevolking 1 m. Overledenen niet behoorende tot de werke- lijke bevolking 1 vr. HONTENISSE. Geboorten 64 m., 63 vr., totaal 127. Gevestigd 125 m., 103 vr., totaal 228. Overleden 39 m., 27 vr. totaal 66. Vertrokken 168 m., 149 vr., totaal 317. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1927 2708 2766 5474 Bevolking op 31 Dec. 1928 2690 2756 5446 alzoo vermindert met 18 m., 10 vr., totaal 28. Politierechter te Middelburg. Zitting van 8 Januari 1929. De volgende zaken werden behandeld; V. v. H., oud 37 j., huisvr. E. J., zonder be roep te Westdorpe, werd verdacht dat zij op 11 November jl. te Westdorpe Julia de Co- ninck aan de haren heeft getrokken. Deze zaak werd 3 weken uitgesteld. E. v. V., oud 40 j., huisvr. van A. d. M., zonder beroep te IJzendijke, werd ten laste ge legd, dat zij op 11 November j.l. te IJzendijke Rosalie de Boever heeft geslagen. Deze zaak werd 3 weken uitgesteld. J. d. G., oud 20 j., werkman te Schoondijke, werd beklaagd, dat hij in den nacht van 25 op 26 November j.l. te Oostburg Ch. A. Tem- merman met een mes of scherp voorwerp heeft geslagen of gestoken. Eisch f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uit spraak idem. F. d. H., oud 27 j., voddenkoopman te IJzendijke, werd ten laste gelegd, dat hij in Nov. 1928 te Biervliet tegenover Jeanette Baert en Emelie de Looze de eer en goeden naam van Frans Rombouts heeft aangerand door haar te zeggen dat deze met 2 hengsels in den zak loopt, waarvan er een een minder gewicht aangeeft en deze daarom allicht meer per kilogram kan betalen. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uit spraak idem. A. K., oud 23 j., arbeider te Westdorpe, werd verdacht, dat hij den rijksveldwachter

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2