Purol bij Ruwe Huid en Schrale Lippen Uw ZenuMfen PBBDIKBKUBTEJ. F euillet on-vertelling en LANDBOUWBERICHTEN. GEMENQ^E~BERICgTE!yt EN GEZQN DEN MEDEDEELINGEN Mijnhardt's Zenuwtabletten INGEZOMDEN MEDEDEELI GEM, LOOP DER BEVOLKING OVER 1928. RECHTSZAKEN. Arrunriissements-Rechtbank, Middelburg BRABANTSCHE BRIEVEN. komen tot rust en worilen gesterkt door Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten TEGELLEVERING. De afdeeling Quenasttegelfabriek van de NV. De Hoop alhier, ontving van het gemeen- tebestuur van Heerlen opdracht voor de leve ring van 25.000 tegels. Bit is de vijfde bestel- ling die sinds Februari van het vorig jaar van die gemeente werd ontvangen. EXAMEN BOEKHOUDEN. Bij het dezer dagen door de „Vereeniging van Leeraren" gehouden examen voor boek- houden behaalde o.a. de heer B. van Bende- gem te Axel het diploma. HULDEBLIJK AAN H.M. DE KONINGIN-MOEDER VAN DE NEDERLANDSCHE VROUWEN Zooals reeds gemeld is, zouden heden, Maan- dag, behalve het geheele comite nog dames uit elke provincie tegenwoordig zijn bij de aan- bieding aan H.M. de Koningin-Moeder van het huldeblijk der Ned'erlandsche vrouwen. De da mes, die alzoo met de echtgenooten van den Commissaris der Koningin de verschillende provincies hebben verteganwoordigd, zijn voor Zeeland: mevr. Vienings-de Vries, Clinge; mevr. Jac. van de Velde-Bruinooge, Ellewouts- dijk; mevr. De Bruijne-Steendam, Brouwers- haven. WATERSTAATSWERK. Door den Rijkswaterstaat is het vernieuwen en onderhouden van het verf-, behang- en glaswerk van kunstwerken, gebouwen en ver- dere inrichtingen, behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen, tot de rijkswaterleidingen be- westen en beoosten dat kanaal en tot de ryks- electriciteitswerken van dat kanaal gegund aan den heer A. O. Aeke te Sas van Gent, voor f 5340. Het aanbrengen van een gewapend beton- constructie in het deurendok bij de Oostsluis te Hansweert met bijkomende werken, werd gegund aan de N.V. Internationale Betonbouw te Breda voor f 42000. NAGEKOMEN BELASTINGGELDEN. De minister van Financien maakt bekend, dat teni behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig be- taalde belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld), bij den ontvanger der directe belastingen te Brouwershaven f 4.10 en 1.75; te Kortgene /4.40; bij den ontvanger der registratie en domeinen te Hansweert 13.50; te Ter Neuzen 56; bij den inspecteur der registratie en domeinen te Middelburg f 100 VRIJSTELLING WEGENBELASTING VOOR AUTOHOUDERS UIT BELGIe. Staatsblad No. 497 behelst een Kon. besluit van den 21sten Dec. 1928, houdende vrjjstelling van wegenbelasting voor in Belgie wonende of gevestigde houders van motorrijtuigen, die daarmede op openbare wegen in Nederland rij- den of doen rijden. Deze vrjjstelling geldt, zoo- lang aan in Nederland wonende of gevestigde houders van motorrijtuigen met uitzonde- ring van die bedoeld in art. 4, 4de lid der We- genbelastingwet voor die motorrijtuigen waarvoor zij in Nederland aan de wegenbelas ting zjjn onderworpen, in Belgie vrjjstelling wordt verleend van de taxe op de automobie- len en andere stoom- of motorvoertuigen en van de verblijftaxe op de motorvoertuigen van vreemdelingen. Bit artikel is niet van toepassing ten aan- vien van: a. in Belgie wonende of gevestigde hou ders van motorrijtuigen, die met hun voertuig uitsluitend op openbare wegen in Nederland rijden of doen rijden; b. houders van motorrijtuigen, die in Nederland als in Belgie wonen of gevestigd zjjn. Het besluit is 1 Januari in werking getreden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. De particuliere Synode (Zuid) der Geref or- meerde Kerken in Nederland zal op Woensdag 1<5 Januari a.s. gehouden worden, des morgens te 9 uur, in het kerkgebouw der Geref. Ge meente te Ierseke. Aan den vooravond der Synode hoopt in de ure des gebeds voor te gaan ds. A. Verhagen van Middelburg (voorzitter der vorige Syno de), aanvang half 8. Onder de vele punten, die op de agenda voorkomen, is ook het verzoek der classis Mid delburg, waarin zij vraagt: Het oordeel der Part. Synode inzake de toe- ■emende wereldgelijkvormigheid onder de le den en doopleden der Gemeente, inzonderheid in het dragen van polkahaar, opdat een gelijke regel voor alle kerken getroffen moge worden. De Part. Synode is toegankelijk voor alle belijdende leden der Geref. gemeenten in Ne derland. DRAAIBRUG WORDT AFGESNEDEN VAN ELECTRICITEIT. Per deurwaardersexploit heeft de gemeente Aardenburg aan de P.Z.E.M. aangezegd haar electrische installaties, die zich te Draaibrug bevinden op wegen en voetpaden, behoorende aan de gemeente Aardenburg, direct weg te nemen. De gemeente heeft hiermede reeds «en aanvang gemaakt door een paal van de tedding uit te graven. Zooals bekend loopt de voorloopige conces- sie tot de exploitatie der gasfabrieken, die de gemeente met toestemming van de M.A.B.E.G. aan de P.Z.E.M. had verleend, af en zal de M.A.B.E.G. haar goedkeuring niet meer ver- leenen. Het afsnijden van den stroom voor Draai brug zal tot gevolg hebben, dat de stoomtram Mij. BreskensMaldegem geen stroom heeft voor haar electromotoren. Ook kan het van elders aangevoerde voe- dingwater voor de locomotieven niet meer elec- trisch in een hoog reservoir worden gepompt. Vele landbouwers die zich van electrische drijfkracht hebben voorzien, zullen moeilijk- heden ondervinden in hun bedrijf. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 23 tot en met 29 Decem ber 1928 in de provincie Zeeland' bedroeg: Roodvonk: Kapelle 1, Sas van Gent, Seroos- kerke (W.) 1, Tholen 2. D phtheritis: Goes 2, Schoondijke 1. In dezelfde week zijn geen gevallen van en cephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid geko- HET MOSSELZAAD UIT DE ZUIDERZEF EN DE BRUINISSER VISSCHERS. Donderdagavond is te Bru;n;ss» mder voo' z'tterschap van 't bekende Kamerlid Ds. G. H. Kersten, een vergadering gehouden. us. rversien ueeicie, naar cie Midd. Crt. meldt, mede, uac roc hem uit het rmdaen der visschers een verzoeK was lngexnmen om persooniijk de grieven en wenscnen der visschers te ver- nemen, vooral met het oog op tie komende distributieiegeiiiig van het mosselzaacl uit he Zuiderzee. Hy had daaraan gaarne gevolg ge- geven en gaf thans aan ue vergadering geie- genheid zich uit te spreken. De heer Kik van Brumisse laakte de on- heusche en onwelwillende manier waarop het bestuur aer visscherijen dit jaar de pachtbe- talmg heeft aangepaxc en wees er op uat een perceel van f 1 pacht dit jaar met boete en kosten van Ky ks-advoKaan op f 44 kwam te staan. Hij meende verder dat 90 der vis schers tegen de distributieregeling is. De heer Matth. de Konmg sprak er zijn af- keuring over uit, dat de voorgestelde distri butieregeling, zonder voorkennis der visschers is opgesteld, doch dat plotseling een commu nique in de pers verscheen, dat door het hoofd- bestuur van den bond van Zeeuwsche mossel- kweekers (volgens spreker alleen bestaande uit groots visschers) was verstrekt. Hij wees voorts op de schromelijke achter- uitstelling van den Zuidelijken bij den Noorde- lijken visscher, daar voor den Zeeuwschen vis- scher de Zuiderzee in 't afgeloopen jaar voor het visschen van mosselzaad slechts 5 weken werd opengesteld, terwijl voor de Zuiderzee- visschers de openstellingstermijn een geheel jaar bedroeg en c.a. 20.000 tonnen moesels per week werden opgevischt. Een en ander zal nu in het a.s. seizoen een belangrijk tekort aan consumptiemosselen tengevolge hebben. Ook de te heffen retributie achtte spreker een bezwaar. De heer W. van den Berg Dz. sprak daarna eenige woorden over het voordeel van de a.s. distributieregeling. De heer Krijger C.-H. lid der Tweede Earner zeide o.m. als voornaamste bezwaar te hebben gehoord, de korte openstelling der Zuiderzee volgens de oude regeling. Deze korte termijn was reeds een zekere vorm van distributie en door spreker is er bij den Minister van Landbouw meermalen met klem op aangedrongen deze beperkten open stellingstermijn te laten vervallen. Op bedoeld Departement is hem echter uitdrukkelijk me- degedeeld, dat van de opheffing van den be perkten openstellingstermijn geen sprake kan zjjn. Hjj memoreerde verder het bezoek van Minister Kan en hoe daarna op aansporing van spr. de Minister er in heeft toegestemd, niet om de beperking op te heffen, maar om een anderen vorm van distributie samen te stel- len. In overleg met het Hoofdbestuur van den Bond van Zeeuwsche Mosselkweekers is toen de thans komende regeling ontworpen en door den Minister goedgekeurd. De heer Vijverberg, van Bruinisse, verwij- zende naar art. 14 van het Waddenzee-vissche- rjjreglement, betoogt wat betreft de achter- uitstelling van den Zeeuwschen visscher tegen- over den Zuiderzeeschen hetzelfde- als de heer Mat. de Konipg. Ook hij acht de ontworpen distributierege ling practisch onuitvoerbaar, vooral waar het betreft de bepaling dat de gezaaide hoeveel- heid Zeeuwsch zaad in mindering komt van het te verstrekken kwantum Zuiderzeezaad. Nadat nog eenige sprekers het hunne had- den gezegd, komt thans Ds. Kersten zelf aan het woord. Het is hem uit het betoog van verschillende leden duidelijk gebleken, dat aan de regeling zooals die door het Hoofdbestuur van den Bond van Mosselkweekers is samengesteld, groote bezwaren kleven. Ook hij twijfelt aan de practische uitvoerbaarheid dier regeling en wijst op het fiasco van de „Cosco" te Ierseke. Hij is er dan ook tegen dat visschers zouden gedwongen worden lid van den Bond te wor den. Hij wy'st verder op de eigenaardige menta- liteit der schippersbevolking. Wat betreft de pachtbetalingskwestie werd hem op he Depar tement van Financien gewezen op den eigen- aardigen toestand' die ontstaan was door een te loyale pachtregeling, daar aan de betrouw- baarheid in deze van sommige kweekers em- stig werd getwijfeld. De rauwe manier waar op aan dien toestand een einde is gemaakt, keurt ook spr. af. Op een vraag van den heer Joh. de Koning in hoeverre de toepassing van artikel 14 van het Waddenzeevisscherijreglement rechtsgel- dig is, moet spr. het antwoord schuldig blijven, dit zou door den rechter moeten worden uit gemaakt. (Spr. komt nu tot de conclusie dat de beste regeling om alle moelijkheden uit den weg te ruimen is, langer openstellingstermijn van de Zuiderzee, iets waarmee de geheele vergade ring en ook de heer Krijger het eens is. Spr. zal dit dan ook aan den Minister med'edeelen en de belangen der visscherij bepleiten. Hij spoort de vergadering aan dit zelf unaniem ter kennis van den Minister te brengen. Mofht echter, dit zij hierbij aangeteekend, de Minister evenals na de herhaalde pogingen van den heer Krijger, niet genegen zijn verlen- ging van den openstellingstermijn te verlee- nen, dan weet ook ds. Kersten geen betere re geling dezer moeilijke kwestie dan de thans vastgestelde. Na nog eenige re- en dupliek tusschen de heeren Krijger, Kersten en andere sprekers, werd de zeer druk bezochte vergadering ge- sloten. BIERVLIET. De heer A. Oubrie, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een R.K. school te Helmond. SELZAETE. Ook daar! Evenals hier te lande heeft de suiker- industrie in Belgie tengevolge van een on- gimstige samenloop van allerlei omstandig- heden, met groote moeilijkheden te kampen. Als gevolg daarvan zijn de Belgische fabrie- ken er op bedacht ten overstaan van dien ongunstigen samenloop, maatregelen te ne men, om daaraan het hoofd te kunnen bieden. Naar ons van tamelijk wel ingelichte bron- nen medegedeeld werd, zou er in verband daarmee door sommige Belgische fabrieken eene belangengemeenschap gesloten zijn, die er op berekend is, met opoffering van eenige instellingen toch het hoofd boven water te houden. Onze zegsman deelde ons mede, dat de fabriek van Moerbeke en van Selzaete zich tot ddn lichaam vereenigd hebben, terwijl een gedeelte van het contingent der Wittouck- fabrieken in de volgende periode door de suikerfabriek van Terlemont zou verwerkt worden. In verband daarmede zal de directeur der Selzaetsche suikerfabriek zich te Brussel gaan vestigen, waarvoor reeds alle maat regelen genomen zijn. Bereids heeft de heer Ninane, tegelijkertijd burgemeester der gemeente Selzaete, zijn mandaat ter beschikking gesteld. Mede als gevolg van een en ander zal de heer Jean Marrien, thans directeur der Moer- beeksche fabriek, zich te Selzaete metterwoon vestigen en als directeur der fabriek Wittouck optreden. Wat de kleine fabriek Tijtgat betreft, die zooals bekend is, reeds eenige jaren niet meer fungeert, deze zal wellicht in den loop van dit of volgende jaren een andere bestemming krijgen. In hoeverre al deze berichten op werkelijk- heid berusten, durf ik niet met zekerheid zeggen. De berichten worden alleen in den vorm meegedeeld, zooals zij thans de ronde doen. DONDERDAG 10 JANUARI 1929. Ter Neuzen. 's Avonds 7% uur, zal in de Herv. Kirk ge- legenheid zijn om per radio het zangkoor uit de residentie te hooren, ter huldiging van H.M. de Koningin-Moeder. Ds. Timmerman zal die samenkomst met een kort inleidend woord openen. HOEK. Geboren 26 m., 18 vr., totaal 44. Gevestigd 37 m., 29 vr., totaal 66. Overleden 12 m., 6 vr., totaal 18. Vertrokken 84 m., 62 vr., totaal 146. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1927 1356 1343 2699 Bevolking op 31 Dec. 1928 1323 1322 2645 alzoo vermindert met 54 personen. Voltrokken huwelijken 13. Levenloos aangegeven: 2. WESTDORPE. Geboren 23 m., 15 vr., totaal 38. Gevestigd 39 m., 65 vr., totaal 104. Overleden 7 m., 5 vr., totaal 12. Vertrokken 51 m., 80 vr., totaal 131. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1927 972 906 1878 Bevolking op 31 Dec. 1928 976 901 1877 alzoo verminderd met 1 persoon. In deze gemeente overleden, die elders woonplaats had 1 m. Voltrokken huwelijken 13. Levenloos aangegeven 1. CLINGE. Geboren 49 m., 45 vr., totaal 94. Gevestigd 54 m., 42 vr., totaal 96. Overleden 21 m., 26 vr., totaal 47. Vertrokken 98 m., 99 vr., totaal 197. m. vr. tot. Bevolking op 1 Jan. 1928 1934 1836 3770 Bevolking op 1 Jan. 1929 1918 1798 3716 alzoo verminderd met 54 personen. Voltrokken huwelijken 26. Levenloos aangegeven 7. Zitting van 4 Januari 1929. De volgende zaken werden behandeld: P. F. M., oud 55 j., autobusdienstondememer te Hontenisse, was door den kantonrechter te Hulst vrijgesproken van de ten laste legging als zoude hjj op 3 en 10 Sept. j.l. een auto- busdienst zonder vergunning in werking heb ben gehad en daarmede verschillende personen vervoerd van Hulst naar Kloosterzande v.v. De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch: Vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling tot f 5 boete ot 5 dagen hecht. P. F. M., voomoemd, was ook ten laste ge- legd, dat hij op 1 October j.l. een zelfde soort overtreding heeft gepleegd en door den kan tonrechter te Hulst ook hiervan was vrijge sproken. De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch: Vrqspraak. W. K., oud 51 j., zonder beroep te Schoon dijke, was door den kantonrechter te Oost- burg wegens openbare dronkenschap bij her- haling gepleegd, veroordeeld tot 3 weken hech- tenis en 1 jaar Rijkswerkinrichting. De veroordeelde was in hooger beroep ge komen. Eisch: Revestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. Kuipers vroeg de opzending te doen ver vallen. E. P., oud 50 j., wagenmaker te Koewacht, was door den kantonrechter te Hulst vrijge sproken van de ten laste legging, dat hij op 27 Mei 1928 een autobusdienst in werking heeft gehad zonder vergunning en daarmede per sonen heeft vervoerd van Overslag naar Zuiddorpe. De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch: Vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en veroordeeling tot f 15 boete of 15 dagen hecht. P. A. K., oud 18 j., chauffeur te Breskens, was door den kantonrechter te Oostburg we gens overtreding van de Motor- en Rijwielwet veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen hech- tenis. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: Vernietiging van het vonnis van d: Kantonrechter en vrijspraak. Mr. P. C. Adriaanse sluit zich hierbij aan. P. J. V., oud 34 j., chauffeur te Waesmunster (B.), had voor den kantonrechter te Hulst terechtgestaan wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet (als bestuurder van een auto niet tijdig doen blijken door een duidelijk teeken welke richting hij zou inslaan). De kantonrechter had de dagvaarding nietig ver- klaard. De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch: Vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en veroordeeling tot f 10 boete of 10 dagen hecht. DE UITLEVERING VAN LIEBERMANN. In verband met het feit, dat Liebermann uit- geleverd zal worden, zijn de inspecteurs der Haagsche recherche, de heeren Van der Mark en Hoestra naar Helsingfors vertrokken, ten- einde den arrestant naar Amsterdam over b brengen. Zooals men zich herinneren zal is de heer Van der Mark gedurende de laatste maanden reeds enkele keeren in Riga en Helsingfors geweest in verband met het onderzoek in de Liebermann-zaak. SUIKERSMOKKELPROCES. In een groot suikersmokkelproces, dat voor de Rotterdamsche rechtbank heeft gediend, werd in totaal tegen de zes beklaagden ge- eischt: 68.250 boete, subs. 4420 dagen hech- tenis, en 88 maanden gevangenisstraf. Bo- vend'en moet aan den fiscus voor ontdoken accijns 241.700 worden betaald. Ulvenhout, 2 Januari 1929. Menier, 'k Sting van d'n mergen op 't laand, 'n pepke te rooken, om d'n worstenbrood van gisteren 'n hand- je te helpen mee 't zakken, toen 'r 'nen kaptein naar me toe kwam. Die is verkeerd aangesloten, docht ik, maar allee, lot 'm maar tobben. „Goedenmorgen, Drd," zee-t-ie. 'k Nam m'n pepke uit m'nen mond, veegde m'n lip- pen 'n bietje-n-af, telde ondertusschen z'n sterrekes en zee: ,,Goeienmergen kaptein." En toen lachten m-n-allebei. ,,Ik was zoo- even bij je thuis," vertelde-n-ie toen, ,,en Trui zei, dat ik je hier wel treffen zou." ,,Nimme nie kwalijk," zee ik weer, ,,maar wa bende gij op de hogte van mijn fermilie- relasies. Hoe kende mijn en hoe kende Truiewelke strategische belangen ebben jouw naar mijnen hof gevoerd?" ,,Ik ken jouw uit de krant," lachte-n-ie, „want ik lees je brieven altijd en dus kende ik Trui dadelijk„Aan d'ren dnippel" vulde-n-ik aan. En as gekken emmen toen Landbouw en 't Leger staan giechelen in d'n vruugen mergen van d'n eersten werkdag in 't jaar 1929. Om kort te gaan, 't gong dan over 't nuuwe assiel veur dieren da ze bij ons in de stad Berda emmen opgericht g'ad en of ik daar's mee m'n beestenverstand wouw komen kijken. Keb de sjees ingespannen, d'n kap tein opgelajen en meteen wiesten zien. 't Was dik veur mekaar, in ebn woord. Schoone hoks- kes en van de grond kunde eten. De beesten die wa menkeeren, worren zurgvuldig opge- past en de gezonde emmen de glans over d'r huid leggen. D'r was 'nen hond, zoo groot as 'n kalf en mee 'n paar schouwers as 'n pitord. Maar 'n paar oogen in z'nen kop om dierfek van 'm te houwen. ,,Da's 'nen goeien waakert," zee ik teugen d'n kaptein, „da's meer as tien plie- sieagenten." „Als je 'm hebben wildt," zee- t-ie, ,,neemt 'm dan maar mee naar huis, want je schrijft tegenwoordig zooveel over de onveiligheid van onze provincie, dat ik be- grijp dat je zoo'n beestje kunt gebruiken." Nouw, amico, hij lee nouw bij mijn in d'n stal. Los! Want 't is 'n beest da nie weglopt bij 'nen goeien baas. Gewoon vrouwelijk van aard ee, maar dan zochter. Maar 't minste wat ie heurt, dan staan z'n ooren recht over- eind en dan gaan z'n lippen van mekare en dan kekte teugen 'n gebit aan, da'd'oew nek- haren stijf gaan staan. Trui is dol mee 'm. En hij mee Trui. Trui is altrj dol mee beesten gewiest wa gin plumpke veur mijn is! Maar 't assiel, amico, da zit netjes in mekaar. As 'n kez&me, man, zoo is alles op tijd en geregeld en de beesten zijn daar bestig af. Katjes zijn d'r ok en die leggen te spinnen van genot. Berda kan z'nen slinger emmen over zo'n schoon assieleke en de beesten nog meer. „Kapteinte," zee ik, m'nen kompelement, de boel is in orde en 'k ben bljj da-ge me da-d-'s liet zien, 'k zal er van reppen in m'nen brief." En toen flonkerden z'n twee ogskfes nog meer als z'n zes sterrekes. Hij schijn veul van beesten te houwen, maar allee, da breng z'n vak mee. As g'altij tusschen soldaten zit, dan wende aan de dieren. 'k Ben ok soldaat gewiest, en kan er van meepraten, zoo as ge wel wit. Maar allee, ik ben 'nen g66ven waakhond rijker en da's van veul belang. Want 't spokt er hier nog steeds, amico. 'n Durp hier in Brabant hadden de sloebers aan 'nen bewoonder geschreven, as da ze dieen nacht kwampen inbreken. Nouw, ge begrept, as dat ie de pliesie waarschouwde. In 'n oogenblikske lag't huis omsingeld van louter Sjerlokken Holmes. Tot 's mergens vier uur bleven de Sjerlokken daar zitten en toen kratsten ze op. En toen de bewonders 's mergens opstin- genwas 't huis leeggestolen. Nouw gij Durpkes mee duuzend inwoners, daar komen de durpelingen 's mergens mee klupkes naar d'n veldwachter om perses verbaal te laten maken veur inbraak. Mee kluppen, arqico! Neee, ze kunnen op de pliesie "schellen, maar ier in Hrabaant maken ze 't de sloebers heelemaal nie lastig. As ze veruit zeggen dat ze komen. gaat de pliesie smergens om vier uren weg en steken d'r kouwe voeten onder d'n wol bij moeders. In Parijs, h£ 'k gelezen, daar emmen ze de tillefoon zod ingericht, da ge 's aves van te veuren aan de tillefoonmamsel 6p kunt geven, hoe laat of z'oew uit oewen slaap mot tille- feneeren. Zo'n dink motten wij eigenlijk ok emmen. Dan mot de tillefeniste de veldwachter uit z'nen slaap bellen, as er ergens 'nen inbreker z'n ambacht aan 't uitoefenen is. En de in- brekers motten dan wachten tot Sjerlok aan- belt, anders is 't nog ,,dunne" op 'nen riek. (Hooivork.) Net as mee Aanmeloelah! Wa zit die in d'n knoop, zeg. Die zouw's effekes z'n land modemezeeren. Op z'n Europeesch. Maar ze waren 'm net veur. Want laat ik nouw lezen dat ie mee z'n Trui in 'n fort was gekropen en dat de ouwerwetsche Afganiestankers da fort uit vliegmasjienen emmen gebombardeerd Da's toch allesballeve ouwerwetsch zou 'k zoo zeggen! Oorlog voeren uit de locht is toch 66n van de leste vruchten van de beschaving! En van d'n draadlooze emmen ze de draaien loos ge- moktDeurgeknipt. Dus ok de radejoow was daar al. As nouw al 't gemodemezeer 'm dan alleenig zat in de sluiers die de wefkes veur d'r gezicht hadden hangen, zooda ge alleen d'r oogen maar kos zien, dan ha'k in Aanmeloelah z'n plak, die sluierkes maar stiekum laten hangen. Want as ze da willen Europaseeren, dan is 't end ok nog nie te vinden. Eerst de sluier af en't moeleke bloot. Dan de rokskes. Neee, daar had Aanmeloelah nooit aan mot ten beginnen, da brikt 'm nog 's op. En 't zou me niks verwonderen, of hij ee-g-'t meugen emmen in da fort, mee z'n Trui. Die zal 'm wel effetjes van-dik-hout-zaagde- plaanken-gegeven emmen. Van z'n wefke de wind van veuren, van oew onderdanen van boven, gaat er maar aan staan. Om z66 oewen buik vol te emmen van 't modeme. Want bommen en grenaten uit vliegmesiie- nen zijn nog gineens half zoo erg, as wanneer oew vrouw d'n aanval opent en da dan samen! Om grijs te worren, in een uur! Zoo zat ik 'n paar dagen gelejen saves de kraant te lezen en hoor ik ineens: „Hedde da-d-al gelezen van„Ja" zee ik. ,,Vaji dieen Amerikaanschen perfester?" ,,Ja," zee ik weer, want amico, as ze me veur willeo lezen, wanneer 'k zelf aan 't lezen ben, dan krijg 'k d'n kriebel in m'n lijf en zeg overal maar ,,ja" en ,,amen" op. ,,Wildet veur lezen, Trui," vroeg ik toee heel zoetsappig? „Wocht dan effekes, meld, tot ik m'n pepke ovemuuw gestopt heb." Toen, amico, da was 'n nuuwe truuk van me, om 't er af te leeren, he'k heel netjes m'n kraant opgevouwen. Daarop m'n pijp uitge- krabt, heel secuur, d'r zat gin vuiltje meer in, toen m'ne tabak opgezoencht die 'k in gin vijf minuten vinden kos, pijp ge stopt, lucifers gezocht, aangestoken, kortom, 't duurede 'n klein ketierke. „Nouw Trui, vertel me nouw 's wa ga mee dieen Ameri- aaanschen perfester aan de pet het," zee ik vriendelijk. Toen zette ze d'ren bril veur d'r veurhoofd, deed d'r ermen over mekaar, ('n heel slecht veurteeken!) en keek me aan of ze me in gin tien jaar gezien had. Ik lachte d'r maar 'u toe, knipte 'n ogske en knikte's vriendelijk! ,,Is-u-klaar,-baron-van-Haber-niks vroeg Trui. „Jawel, om u te dienen, baronnds van Druppel tot Droppel." „Gij leg nouw altjj zoo op den trouw te schellen," viel Trui uit „en nouw motte 's hooren"„hoe lollig 't is," viel ik in! Daar gong ze nie op in. En w« ze toen veurlas, da kwam dan hierop neer, dat dieen perfester had uitgerekend, dat er in Amerika vier keer zooveul ongetrouwde lui 'n end aan d'r leven maken as getrouwde. He dat er daar van elke honderd huuwelijken weer vijftien uit mekare spatten. ,,Nouw gij," zee Trui, „wa zedde daarvan T" „Da de lui die getrouwd zyn," fielesefeerde ik, ,,zo'nen schrik emmen van d'ren strop, da's aan ginnen tweeden beginnen!" Toen zee Trui iets da nie afgedrukt kan worren Maar as ik gedaan had wa ze zee, dan, dan ge snapt 'm wel! Maar ditte wil ik oew wel in emst zeggen, de huwelijken daar in 't Land van den Dollar gesloten, zitten losser inmekaar as hier. En schijn 't toch maar waar te zyn da onze trouwpartij, steviger en solieder aan mekaar is gesoldeerd dan daar in d'n Dollar. Want Trui kan nouw wel 's uitvallen, dat de ramen rinkelen, as ik't weer mos doen, dan doe ik 't toch weer mee d'n Druppel. ziede Webben 't as boerenmenschen wijd ge- brocht. Ons gedoeike mag er zyn. 't Is 'n heel stuk Ulvenhout, da beloof ik oew en gin nen cent hiepeteek, amico en toen me be- gonnen, wel toen begonnen we mee niks en daar kopt ge gin dubbeltje sigaren veur! En onzen hof emmen mee haard werken verdiend maar zonder Trui was da nooit ge- lukt. Daar motte 'n wijf by hebben, die d'r han- den uit de mouwen stikt. Voor zuk werk kunde mee polleka-kopkes en gemanikuurde vingerkes niks beginnenmaar venr welk seerejeus werk wel? Ozoo! Amico, ik schei d'r af. Veul groeten van m'n kompejon en as altyj gin horke minder van oewen toet a voe DRA BESPUITING VAN HOUTIGE GEWASSEN MET CARBOLINEUM. De inspecteur, hoofd van den Plantenziekten- kundigen Dienst, vestigt de aandacht van alle belanghebbenden op de groote waarde van vruchtboom-carbolineum als bestrijdingsmid- d'el tegen allerlei, in den toestand van ei, lar- ve, pop of volledig insect op houtige gewassen overwinterende insecten. Een bespuiting met vruchtboom-carbolineum ter sterkte van 7% is het beste bestrydings- middel tegen bladluizen op allerlei houterige siergewassen en vruchtboomen, tegen spint in kruisbessenstruiken, roode worm in frambo- zen, spruitvreter en andere insecten op aalbes sen. Ook op sierstruiken als rozen, Buxus, Co niferen (Sparren), kan deze bespuiting met zeer veel succes worden toegepast. Perziken in kassen moeten omstreeks het midden van Januari bespoten zijn. Krula- bessen en pruimen kunnen tot het midden van Februari, aalbessen, frambozen en druiven in kassen kunnen tot het einde van die maaad bespoten worden. De bespuiting van appel, peer, sneeuwbal, meidoorn, kan nog in de maand Maart plaato hebben, maar het verdient aanbeveling van gunstig weer, ook als dit vroeger valt, gebruik te maken, om de zoo nuttige bespuiting in elk geval te doen plaats vinden. Men gebruike in het algemeen een 714 oplossing van een goede in water oplosbajv carbolineumsoort, die bewezen heeft voldoende insectendoodende eigenschappen te bezitten. Voor perzik mag men niet sterker oplossiag gebruiken dan 5 Men bespuite de gewassen zeer zorgvuldig, opdat alle takjes, vooral ook de jongste, ge heel worden bevochtigd. Carbolineum kan als een der meest werkza- me bestrijdingsmiddelen, speciaal tegen insee- ten, beschouwd worden. Tegen door schimmels veroorzaakte ziekten helpt het meestal niet, daartegen moeten andere speciale bestrydings- middelen worden toegepast. Ook aan alle boomkweekers wordt bespui ting hunner vrucht- en siergewassen met car bolineum ten sterkste aanbevolen. Nadere inlichtingen over deze bespuiti ngen worden gaarne verstrekt door den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen on door de op verschillende plaatsen werkzamr ambtenaren van dezen Dienst. BLOEDVERGIFTIGING. De 18jarige A. de V. te Oosterhout krabde in zijn slaap een puistje £ian het gelaat open. Er ontstond bloedvergiftiging, met het gevolg dat de jongen is overleden. DE KINDERMOORD TE NIELTWER- AMSTEL. Maandag is de daderes van den kinder- moord in' den Bovenkerkerpolder naar het Huis van Bewaring te Amsterdam overge- bracht. Zondagavond heeft zij onder geleide van marechaussee persooniijk de plek aange- wezen, waar zij de kleine in het water heeft geworpen. Zij is ook nog met het lrjkje ge- ".onfronteerd. Ook hierbij toonde zij geen be- rouw. Volgens haar verklaring heeft het kind gedurende de reis grootendeels geslapen, dock

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2