ALGEMEEN nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaandlren. No 8319. 69* Jaargang: Vrijdag 4 Januari 1929 Tweede Blad. p Rtb"dTk beurten. Ai 1 B U ITENLAND. S P 0 R T. PAARDENFOKKERIJ. GEMEKGDE BERICHTEN. de ziekte van den engelschen DE SMID VAN GRETNA GREEN. TER NEUZEN, 4 JANUARI 1929. LOOP DER BEVOLKING OVER 1928 RECHTSZAKEN. INGEZONDEN MEDEDEELTNGF*! LOOP DER BEVOLKING. NSCHE RANT Rinn.n Ter Neuzen f 1 40 Der 3 maanden - Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1.80 per 3 maanden - Bij vooruitbetalmp fr. per post 6.6U per jaar VoorbSJk en Xerikaf 2 25 overige landen f 2.60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het bu.tenland alleen b„ voonatbetalmq. Dit b!ad versrhiint iederen Maandao- Woensdag- en Vrijdaqavond. KONING. De Koning heeft Donderdag een onrustigen nacht gehad. Er valt geen verandering in den toestand van Zij.ne Majesteit te veimelden. Voor het bulletin verscheen had Reuter reeds vernomen dat er weinig verandering m den toestand was. De Engelsche draadlooze dienst trekt ui. het bulletin de slotsom dat, ofschoon de Ko ning geen nleuwe kracht gewonncn heeft, de lichte verbetering van Woensdag toch gehand- haafd is. Daarom hoopt men toch dat de Ko ning, ondanks schommelingen, langzaam voor- uit zal blijven gaan tot de beterschap voor- goed flink merkbaar intreedt. ORKAAN OP DE JAPANSCHE KUST. Eon orkaan met een wind'snelheid van 160 K M per uur, waarbij vloedgolven optraden, heeft de Nord-Westkust van Japan geteisterd. Verscheiden kustwoningen werden wegge- slagen in het arrond'ssement Nngata. Er zun 56 dooden en vele gekwetsten. De telegrafische en telefonische verbindingen zijn verbroken. Het heet, dat het s s. Totomi-Maroe (Toyo- tomi?) vergaan is. Vier man van de beman- ning zouden gered zijn; 31 anderen zijn omge- komen, hetzij verdronken, hetzij doodgevroren. AARDBEVING IN JAPAN. De vuurspuwende berg Asodake of Asosan, een der groot.ste vulkanen van de wereld, heeft in December teekenen van werking gegeven. Thans wordt gemeld dat op hot e land K oe- S'oe een *sterke aardbeving is geconstateerd. Er is een huis vemield, versche:den won.ngen hebben schede gekregen. Het midden van de provincie Koe-Sioe ligt 25 mijl ten noord- oosten van den Asosan. DE MIJNWERKERSSTAKING IN HET LOIRE-BEKKEN. In verband met de mijnwerkersstaking in het Loire-bekken is de staat van beleg afgekon- d'gd De staking heeft de mijn-ondernemmg te St. Et'enne tot het stopzetten van haar bednjf genoodzaakt. Daardoor zijn bijna 4000 arbei- ders broodeloos geworden. DE WERKELOOSHEID in engeland. Het bericht van de Daily Matl dat de com- missie van werkgevers en -nemers, d.e onder leiding van Lord Melchett (den vioegerer, S r Alfred Mond) staat, 'n rapport heeft opgesteld waarin zij verschillende maatregelen tot be- strijd'ng der werkelooshe.d aanbeveelt, zal schrijft de N. R. Crt. in Engeland gioote belangstelling wekken. Op de harde noot hoe de chronisch geworden werklooshe:d verholpen moet worden, hebben velen hun tanden stuk geknaagd, zonder dat het hun heeft moeten gelukken anders dan lapm'.ddelen te bedenken. Het vraagstuk zou natuurlijk zichzelf oplossen, indien de algemeene welvaart snel terug wilde keeren. Na den wapenstilstand toen het poiy. nog laag stond, werd de Britsche nijverheid met bestellingen bestormd. Het geleidelijk herstel van het pond tot zijn normalen stand en de afbrokkeling van de wisselkoersen tot vaak algeh'eele instortlng toe in de landen der voornaamste concurrenten werden de oorzaken van een malaise, die, ofschoon de ruilmiddelen nu vrijwel overal gestabiliseerd zijn, nog al- tijd voortduurt en waarvoor het getal van een millioen werkloozen, behoudens kleine schom melingen een constante factor geworden, als maatstaf dient. De middelen tot verbetering moesten gericht worden op leniging van den nood der slachtoff.ers (emigrate, overplaatsing naar andere industrieen, uitvoering van open- bare werken, financ.eele onderstand enz.), maar daarmee werd de kern van het euvel niet aangetast. Men bestreed slechts de ver- schijnselen ervan. De regeering werd het doelwit van veel kritiek, maar men kan veilig aannemen. dat geen enkele regeering raad had kunnen schaf- fen. Ook de arbe'derspartij heeft toen zij aan het bewind was, geen breed program kun nen ontwerpen. Thans komt bericht dat de comrrvssie van Lord Melchett het vraagstuk emstig bestudeerd heeft en haar aaibevelin- gen gereed heeft. Deze commissie blijkt haar taak dus ruimer op te vatten dan men ver- wacht had. Zij was oorspronkelijk gevormd om de verzoeningsmaclrnerie te verbeteren en de mogelijkheid van nieuwe arbe'dsconfhcten steeds meer weg te nemen. Zij blijkt een lichaam te zijn dat ernst'g het doel nastreeft, om de belangen van de nijverheid in nog rui mer mate te dienen, in het besef dat ook de werkgevers in hun arbe:dsvoorwaarden n'ot gui kunnen zijn, indien de industrie niet blce't. Overleg van werknemers en werkgevers pa^p-ri b'edt den besten waarborg dat het vraagstuk thans met bevoegde oogen en onbevooroordecld is bekeken en geeft eenige hoop op het inslaan van nieuwe wegen. A1 te optim'stisch zal men mot dat al met kunnen ziin, omdat het kwaa< zoo omvangrijk is en zoo diep zetelt. Voor da regeering mag men het echter ah een meevaller beschouwon dat zij aan het beg'n van het jaar waarin de algemeene verkiezing vallen znl, zulk een le'draad kriigt. Al1" par- tijen zullen moeten erkennen dat wat na ge- meenschappelijk overleg van patroons on werk- lieden thans aanbevolen zal worden, bo von kritiek verheven moet worden en de moeit; waard is om beproefd te wordenv De regeering behoeft slechts te verklaren. dat zij ern°t'g mee wenscht te werken aan d'e uitvoering van deze aanbevelingen, om zich op een plek waar- terren bii de algemeene verkiezing een groot offens'ef ondernomen dreigde te worden, on- kwetsbaar te makeri. De verkiezingrpositie der conservatieven is aldus op onverwachte wijze versterkt. In de historische smidse van Gretna Green, even over de Schotsche grens, zijn in het jaar 1928 niet minder clan 205 huwelijken voltrokken tusschen paartjes, van Welk een der partijen geen toestemming had gekregen, en die daar om een schaking of ontvluchting op touw had- den gezet. Alle huwelijken zijn door den smid, volgens de oude traditie, boven zijn aambeeld door samenvoeging der handen en het voor- lezen van het formulier voltrokken. NIEUWJAARSNACHT TE BERLIJN. De politie te Berlijn heeft het in den Nieuw- jaarsnacht erg druk gehad. De agenten had- den instruct'e gekregen slechts in het aller- uiterste geval handelend op te treden, wat ech ter niet belette dat in het geheel 238 personen werden ingerekend, daar zij zich aan baldadig- heid, aan diefstal of mishandelirg hadden schuldig gemaakt. In een herberg in het Noor- den van Berlijn ontstond tusschen eenige feest- vierenden een vech'.partijwaarbij een der aan- wez'gen de sch-edel werd ingeslagen. De man wag terstond dood; de dader kon ontkomen. In een andere herberg kreeg een 18.jar:ge jongen ruzie met den waard; plotsekng trok de jon gen een mes en stak den herbergier in den hals. Een andere bezoeker die den waard te hulp wilde komen werd eveneens door een messteek getroffen. De dader vluchtte daarop uit den herberg, achtervolgd door een aantal personen. Op een brug poogde een voorbij- ganger hem tegen te houden, maar ook doze kreeg van den razende een messteek. Tenslot- te vluchtte de dader in een woonhuis waar hij z'ch op den zolder verborg. Hier ontdekte hem de polit'e, die de grootste moe:te bad hem te gen de menigte te beschermen. Zijn dr:e slacht- offers waren intusschen naar een ziekenhuis gebracht. De toestand' van den herbergier was hopeloos. Ziin halsslagader is door een. mes steek getroffen. Te Neukolln werden drje arbeiders bij een vechtpartij gewond; ze moesten naar een z'e- kenhuis worden gebracht. In het Oosten der stad schoot 's ocbtends om drTe nur epn tot nu toe onbekend gebleven man blindelings met een revolver op de voorbijgangers, van w:e drie zwaar werden gewond. In de algemeene opschudd'ng slaagde de man er in te ontko men. Bij versch-'llende andere wchtpartijen ziin nog een aantal personen m-'n of meer ern st'g gewond. Acht menschen hebben zelfmoord gepleegd. Hoek. 9 u. en 2 u.. Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9V2 u., Ds. 14. AKersioot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9 u. en 2 u., cand. Bavinck, van Rotterdam. Vertrokken 59 m., 54 vr., totaal 113. m. vr. Revolking op 1 Jan. 1928 1765 1810 Bevolkmg op 31 Dec. 1928 1764 1822 alzoo vermeerderd met 11 personen. Voltrokken, huwelijken 27. Levenloos aangegeven 2. tot. 3575 3586 Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan. Ter Neuzen. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8!<2 en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. BENOEMING. Met ingang van 1 Januari 1929 is de Rijks- havenmeester alhier, benoemd tot onderinspec- teur van den havenarbeid voor de gemeenten Ter Neuzen, Sas-van Gent en Westdorpe. PHILIPPINE. Woensdagavond brak alhier brand uit in de schuur van den heer J. Taelman. Doordat door den hevigen wind het vuur sterk aanwakkerde, en de spuit van Philippine niet tegen den vuurgloed' bleek opgewassen, werd de hulp ingeroepen van de brandweer van Bouchaute, Hoek en Ter Neuzen. Van de eer- ste twee gemeenten en Sluiskil rukten de spui- teoi uit, doch behoefde de laatste geen assis- tentie meer te verleenen en, kon weer inrukken. Door het krachtdadig optreden van de hulp- verleenende spuiten, waarvan zeker Hoek is te vermelden, kon een begin van brand van een belendend woonhuis worden gestuit. Doordat de heer Taelman bij een Belgische maatschappij slechts laag is verzekerd, treft hem een belangrijke schadepost. De oorzaak van den brand is onbekend. Men deelt ons mede, dat de schuur, waarin echter geen graan, doch alleen wat hooi en stroo geborgen was, een veulen, een varken, een ka'f en een aantal kippen, alles eigendom van den heer Taelman, een prooi der vlammen zijn geworden. TER NEUZEN. Geboren 89 m., 87 vr., totaal 176. Gevestigd 238 m„ 277 vr., totaal 515. Overleden 49 m., 46 vr. totaal 95. Vertrokken 298 m., 328 vr., totaal 626. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1927 5016 5042 10058 Bevolking op 31 Dec. 1928 4998 5032 10028 alzoo vermindert met 20 m., 10 vr., totaal 30. In de gemeente geborenen, die elders woon- plaats hebben: 4 m., 7 vr., totaal 11. In de gemeente overledenen, die elders woon- plaats hebben: 4 m., 6 vr., totaal 10. Elders geborenen, die in deze gemeente woonplaats hebben: 3 vr. Elders overledenen, die in deze gemeente woonplaats badden: 1 vr. Levenloos aangegevenen 8. Voltrokken huwelijken 82. AXEL. Geboren 52 m., 53 vr., totaal 105. Gevestigd 85 m., 107 vr., totaal 192. Overleden 14 m., 20 vr., totaal 34. Vertrokken 121 m., 119 vr., totaal 240. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1927 2939 2887 5826 Bevolking op 31 Dec. 1928 £941 2908 5849 alzoo vermeerderd met 23 personen. Voltrokken huwelijken 46. Levenloos aangegeven 5. BOSCHKAPELLE. Geboren 13 m., 13 vr., totaal 26. Gevestigd 19 m., 17 vr., totaal 36. Overleden 14 m., 5 vr., totaal 19. Vertrokken 54 m., 45 vr., totaal 99. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1927 643 646 1289 Bevolking op 31 Dec. 1928 607 626 1233 alzoo vermindert met 36 m., 20 vr. totaal 56. Levenloos aangegevenen 2 vr. Voltrokken huwelijken 7. GRAAUW. Geboren 22 m., 27 vr., totaal 49. Gevestigd 57 m., 57 vr., totaal 114. Overleden 11 m., 11 vr., totaal 22. Vertrokken 71 m., 79 vr., totaal 150. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1927 1041 993 2034 Bevolking op 31 Dec. 1928 1038 987 2025 alzoo verminderd met 9 personen. Voltrokken huwelijken 25. Arrondissements-Rechtbank, MJddelburq Zitting van 4 Januari 1929. De volgende vonnissen werden uitgesproken W. E. I. d. J., oud 29 j., motorhersteller te Axel, beklaagd van overtreding Motor- en Rijwielwet, met vemietiging van het vonnis van den kantonrechter, vrijgesproken L. A. v. d. H., oud 29 j., koopman te Eede, beklaagd van overtreding Veewet, met vemie tiging van net vonnis van den kantonrechter, vrijgesproken. H. B., oud 65 j., dijkgraaf te Sas van Gent, beklaagd van het als dijkgraaf niet zorgdra- gen voor het onderhoud van een weg, met vernietiging van het vonnis van den kanton rechter, vrijgesproken. H. B., voomoemd, is wegens alvoren, vrij gesproken. B. C. P., oud 65 j., dijkgraaf te Sas van Gent, beklaagd van het als dijkgraaf niet zorgdragen voor het onderhoud van een weg, met vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter, vrijgesproken. B. C. P., voomoeund, is wegens alsvoren vrijgesproken. H. D. B., oud 14 j., I. P. v. D., oud 14 j., P. F. v. D., oud 14 j., alien zonder beroep te Sluis, beklaagd van straatschenderij, met vemieti ging van het vonnis van den kantonrechter, vrijgesproken. ZONDAG 6 JANUARI 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzsn. 9% u., Ds. A. Timmerman, be- vestiging van Kerkeraadsleden, en 2 u., Ds. A. Timmerman, bedigning van den H. Do.pp. Sluiskil. 9Vz u. en 2 u., dhr. L. Dek. VOETBAL. Het competitierad voor de 3e klasse heeft voor Teincuzen reeds 10 maal gewenteld waarvan 8 maal in het voordeei, zoouat men tevreaen op de tot h.ertoe gespeeiae wedstrij- den kan lemgz.en, terwijl nog geen der con- curienten in staat is geweest Terneuzen van de eerste piaats op het rangujstje te cioen val len. Vv el heeft iiuist een emve.e keer boven- aan gestaan uoch had dan ook een weustnjd' meer gespeeld. Zal Terneuzen z.ch a.s. Zon dag op cue piaats kunnen handhaven V Wan- neer er gespteid wordt als verleden Zondag tegen Z.enh.zee is daar veel kans voor, maar er mag wel aan gedacht worden dat verleden jaar, tegen de club welke Zondag komt, ver- loren is met 10. Vlissingen II is reeds meermalen voor Terneuzen een struikelblok geweest; laten de spelers er nu voor zorgen, dat dit deze keer met het geval is, want er har.gt te veel van af. Iederen nog te spelen wedstrijd moet door Terneuzen gewonnen wor den, wil zij de kans niet verloren doen gaan voor de promotie. Het derde elftal is voor de derde maal aangewezen Zondag a.s. een wedstrijd te gaan spelen tegen Hontenisse I. Daar dit dan de eerste wedstrijd zal zijn, welke dit elftal in de competitie speelt, is het niet te verwonderen, dat het verlangend is, te laten zien wat het waard is, en dat belangstellend wordt uitgezien naar wat het presteeren zal. Den rechtsback van Terneuzen I, welke enkele weken geleden bij een oefenwedstrijd het ongeluk had bij een val een pols te bre- ken, is thans geheel hersteld, en heeft van de Verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Neder- landsche", gevestigd te 's Gravenhage, bij wien hij verzekerd was, volled'ge uitbetaling ontvangen. Uit d:t geval blijkt, hoe noodzake- lijk het is voor voetballers, zich te verzekeren, willen zij niet financieel afhankelijk zijn van de liefdadigheid van anderen. J. Lako uit Zuidzande, sprak over de vraag: „Bij welk stamboek moet men zich aanslui- ten?" Spr. begon met te zeggen, dat het, na de campagne, die het Zeeuwsch Belgisch Stb. in deze omgeving niet alleen, maar geheel Zeeland door voert, noodzakelijk is voor de eer van het Ned. P. St. en hare leden, dat het zich verdedigt en wijst op het goed' recht van haar bestaan, want het gaat a.h.w. leven om leven bij die twee. Nlettegenstaande het oud- ste en grootste stamboek van de wereld reeds een paar jaren is aangevallen door zekere per sonen en in zeker blad anoniem is bestreden, niettegenstaande malaise en inzinking, heeft HULST. Geboren 41 m., 43 vr., totaal 84. Gevestigd 125 m., 175 vr., totaal 300. Overleden 18 m„ 32 vr., totaal 50. Vertrokken 180 m„ 194 vr., totaal 374. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1927 1838 2083 3924 Bevolking op 31 Dec. 1928 1808 2078 3884 alzoo vermindert met 32 m., 8 vr., totaal 40. In de gemeente geborenen, die elders woon plaats hebben: 1 vr. In de gemeente overledenen, die elders woonplaats hadden: 4 m., 5 vr., totaal 9. Elders geborenen, die in deze gemeente woonplaats hebben: 1 m., 1 vr., totaal 2. Elders overledenen, die in deze gemeente woonplaats hadden: 2 m. Levenloos aangegevenen 4. Voltrokken huwelijken 31. KOEWACHT. Geboren 32 m., 28 vr., totaal 60. Gevestigd 62 m., 51 vr., totaal 113. Overleden 15 m., 17 vr., totaal 32. Vertrokken 64 m., 72 vr., totaal 136. m. vr. Bevolking op 1 Jan. 1928 1368 1285 Bevolking op 1 Jan. 1929 1383 1275 alzoo vermeerderd met 5 personen. Voltrokken huwelijken 25. Levenloos aangegeven 1. ST. JANSTEEN. Geboren 36 m., 41 vr., totaal 77. Gevestigd 107 m., 76 vr., totaal 183. Overleden 17 m., 21 vr., totaal 38. Vertrokken 105 m., 98 vr., totaal 203. m. vr. Bevolking op 31 Dec. 1927 1784 1685 Bevolking op 31 Dec. 1928 1805 1683 alzoo vermeerderd met 19 personen. Voltrokken huweljjken 34. Levenloos aangegeven 5. ZAAMSLAG. Geboren 32 m., 37 vr., totaal 69. Gsvestigd 40 m., 35 vr., totaal 75. Overleden 14 m., 6 vr., totaal 20. tot. 2653 2658 tot. 3469 3488 AXEL. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Josephus de Nijs, arbeider, Kijkuit K 56, van Stekene. Gustaaf de Vrieze en gezin, arbeider, Sluis kil P 27, van Ter Neuzen. M. Robijn (wed. P. van Acker), zonder be roep, Oudenweg I 16, van Boschkapelle. Izaak M. Verhulst, landbouwer, Noord- straat B 82, van Wissenkerke. Dirk Faas, arbeider, Buitenweg H 39, van Canada. Kr. van Aalst (wed. L. Jonkman), zonder beroep, Slijkstraat E 76, van Ter Neuzen. P. L. Talboom, landbouwersknecht, Drie- schouwen A 33, van Zuiddorpe. Pieter Lourens, zonder beroep, Magrette N 36, van Ermelo. Jacobus Klaassen, arbeider, Watervliet L 19a, van Zaamslag. Frangoise N. Scheele, arbeider, Koestraat D 84, van Canada. Maria S. Markusse, dienstbode, Juliana- straat E 139, van Bergen op Zoom. Marinus Markusse, Zonder, Julianastraat E 139, van Bergen op Zoom. CI. A. Verheecke en echtg., machinist, Gent- sche Vaartstraat C 81, van IJzendiJke. Vertrokken: Albertus J. der Weduwe, landbouwers knecht, Kijkuit L 9, naar Stoppeldijk. J. P. van Maele en gezin, fabrieksarbeider, Sluiskil P 27, naar Ter Neuzen. Elizabeth Zegers, huishoudster, Koestraat D 72a, naar Ter Neuzen. M. van der Moere, marechaussde, Butbdijk J 16, naar Philippine. Hendrika L. Hamelink, zonder, Wilhelmina- straat GG 22, naar Ter Neuzen. Araham Maas, smid, Buthdijk J 19, naar Heerlen. Janna A. G. Provoost, zonder beroep, West- straat D 17, naar Rotterdam. Pieter Geensen, arbeider, Nieuwstraat G 71, naar Eindhoven. Johs. van Bendegem, arbeider, Nieuwendijk, I 90, naar Eindhoven. Maria Lindenberg, dienstbode, Julianastraat E 137, naar Rotterdam. WESTDORPE. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Edmond Willems met gezin, van Evergem. Lucas Matheus Steijaert, van Evergem. Emanuel Franciscus Schelstrate met gezin, van Ter Neuzen. Honore Blomme, van Waterland. Vertrokken: Irma Felicita Maria Volckaert, naar Ter Neuzen. Virginie Maria Irma David, naar Goes Arthur Johannes van den Branden, naar MachineDoucerie (B.). Maria Margaretha de Clercq, naar Gent. Margaretha Angelina Kamoen, naar Oost- burg. Prudent Florimondus Rijckaert, naar Ter Neuzen. De typische kenmerken van griep kunnen de voorboden van veel ernstiger lijden zijn, als Gij niet spoedig de aandoening tot staan 'orengt met de krachtig ingrijpende Akker's Abdijsiroop. Laat een piepende of een rauwe hoest, benauwdheid of een beklemd gevoel op de borst U waarscbuwen, dat Gij met Akker's Abdijsiroop het slijm moet oplossen, dat in I Uw luchtwegen vastzit. Want daar zitten de I ziektekiemen, die Uw gevoelige ademhalings- organen bedreigen, maar die door Akker's Abdijsiroop kunnen worden gedood. het zich tot heden kunnen handhaven met 7665 leden. Spr. zal niet in het geniep of ano niem strijden, maar met open viz.er en met debat vrij. Hij vergelijkt de con.tribut.e, d'e admmistratle en het leuental van beide stam- boeken, waarbij het Z. Belg. Stamboek menige vegr moet laten vallen. Ongetwijfeld kleven ook aan het oude stam boek fouten, maar niets is volmaakt en als men nu de be.de stamboeken met elkander verge lijkt, is de keuze z.i. niet moeilijk. Met fe.ten toont spr. de onheusche bestrijding van een bestuursiid van het Z. Belg. Stamboek, die geen gelegenheid tot debat geeft, en ook niet in*dshat komt, als het hem geboden wordt. Het is op die manier moeilijk strijden, doch spr. zal al wat hij ten nadeele van't Z. B. Stam boek zegt, met bewijzen, zwart op wit, sta- ven. Zoo wordt in Aug. gesproken over onge- veer 4C0 leden, terwijl het er 294 zijn. Het Ned. Stamboek wordt beschuldigd van ver- waarloozing van gelijkvormigheid, terwijl de keuringen het tegendeel bewijzen. Ook aan de hand van inschrijvingsverklaringen (geen be wijzen zegt spr.) toont spr. aan, dat er enor- me fouten gemaakt worden in leeftijd', kleur en e'genaar of fokker van de ingeschreven paarden, wat volgens spr. niet getuigd van een degelijken opzet, die van een sccretaris van een stamboek mag worden geeischt. De statuten van het Z. B. S., die niet in handen der leden zijn, spreken van minstens f 2.50 per jaar. Ze zijn gebaseerd op een le- dental van 2000; waaruit dus de fouten kun nen worden bestreden. Maar, vraagt spr.r als er nu maar 300 leden zijn, hoeveel zijn dan de kosten per lid alleen voor het salaris van den secretaris? Antw.: een tientje! En zoo gaat spr. voort, tot hij de conclusie trekt, dat de gegevens door het Z. B. S. verstrckt, onbe- trouwbaar zijn en men alvorens er zich bij aan te sluiten, men zich wel tweemaal bedenke. Ook het blad, „De Koudbloedfokker", dat nu ter z'ele is, was niet konsekwent in zijn ko- lommen. De zaal was goed bezet, doch niemand gaf zich op voor debat of wenschte iets te vrao-en, waama de voorzitter, de heer Joh. d'e Feij- ter, burgemeester te Zaamslag, er op wees, dat het hoog tijd was ernst met de zaak te maken en gesteund door het Ned. Paarden Stamboek men goede vaders zou aankoopen, omdat hem de ondervin.d'ng heeft gel"?rd dat men met 2e klas hengsten, ofschoon goedkoo- per, toch duurder uit is. AFD. ZEELAND NED. TREKP. STAMBOEK Zaterdag werd te Axel een vergadering ge- houden van den krng Axel van de afd. Zee- land van het Nejl. Trekpaarden Stamboek, waarin, naar de Midd- Crt meldt, de heer A. EEN DEURWAARDER MET EEN MES GESTOKEN. Toen de heer J. H. van Dalen, deurwaar- der bij den Hoogen Raad, zich Maandag- middag tegen 2 uur met eenige helpers voor een ontruiming aan het perceel Bilderdijk- straat 60 in Den Haag vervoegde, bleek van de zijde van den bewoneT, den taalleeraar R. C. Ferrari, een Italiaan van geboorte, emstig bezwaar te bestaan tegen de executie van het bevel tot ontruiming. De heer Ferrari liet den deurwaarder met zijn mannetjes buiten staaji en grendelde de voordeur van zijn woning aan de binnenzrjde, waama hij heftig te keer ging tegen den deur waarder. De heer Van Dalen, die reeds vroeger een woning van den heer Ferrari in de Prinsen- straat in Den Haag heeft ontruimd, liet zich door den vloekenden Italiaan echter niet van zijn stuk brengen, maar beraamde maat regelen, om de executie toch te doen piaats hebben. Daartoe ging hij, vergezeld van eenige politieagenten, door de aangrenzende woning naar de achterzijde van het te ontrui- men perceel. Ook de heer Ferrari echter was daarheen gegaan, en voor den neus van den deurwaarder werd de tuindeur in het slot ge- worpen. Nog gaf de heer Van Dalen zijn po- gingen niet op, en trachtte, ondanks het ver- zet, toegang tot de woning te krijgen. Opeens echter kwam de taalleeraar met een groot broodmes uit zijn woning en hij trachtte daarmee den deurwaarder in de borst te ste- ken. Deze kon nog bijtijds achteruit sprin- gen, terwijl een van zijn helpers den verzet- pleger in den nek kon grijpen. Hlerop volgde een heftige worsteling, waarbij de heer Fer rari op den grond terecht kwam. Toch zag hij nog kans den deurwaarder met het brood mes tot op het been in een dij te steken,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5