GEMEHGDE BE&ICHTE1. TER NEUZEN, 2 jANUART 1929. NEDERLANDER TE DOORNIK VERONGELUKT. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Het pact verhindert een onderteekenaar even in in, maatregelen tot zelfverdediging te treffen, indien zijn veiligheid bedreigd wordt. Dat. alles blijkt uit de briefwisseling, die voor de onderteekening van het pact gevoerd is. Daarom achtte Kellogg het onnoodig, dat de Senaat het verdrag met eenig voorbehoud of met bepaalde interpretaties zou aannemen. Allp rechten van de Vereenigde Staten, met inbegrip van de erkenning van de Monroeleer, worden door het pact volkomen gewaarborgd. AFGHANISTAN. Uit Kaboel vvordt medegedeeld, dat de stam der Sjiwari's zich bereid verklaard heeft, den stryd tegen den koning en de regeering te staken. De opstandelingen zouden thans door regeeringstroepen ontwapend worden, terwijl hun aanvoerders naar het buitenland' zouden zyn gevlucht. De legerbevelhebber is door Amanoellah ont- slagen, omdat hij niet tijdig de noodige maat regelen tegen de opstandelingen zou hebben getroffen. Voorts wordt gemeld, dat ae ko ning alle eischen der Sjiwari's afWiist n de volledige overgave der opstandelingen eischt. Zondag hebben regeer'mtsvljegtu ge-> p«> 1- val gedaan op de stellingen der opstandelin gen. Een der vliegtuigen werd door hun ko- gels geraakt en raakte in de lucht in brand. De stad Daka is thans geheel van opstande lingen gezuiverd. Volgens een bericht uit Moskou zijn door de Sovjets bombardeervliegtuigen naar Afgha nistan gezonden, die koning Amanoellah zullen helpen tegen de rebellen. Volgens Engelsche bladen is het wel een weinig voorbarig thans reeds over een einde van den opstand te spreken. Een groot ge- deelte van de zomerresidentie van Amanoellah, Paghman, bevindt zich in handen van de op standelingen, die daar tevens munitiedepots bezet hebben. RIJKSWATERSTAAT. Het onderhouden van het Nederlandsch ge deelte van het kanaal van Ter Neuzen en van den Ryksweg Ter NeuzenBelgische grens, is door den Rijkswaterstaat opgedragen aan den heer G. A. van der Straaten te Ter Neuzen, ■voor 46.983. BRAND. Vrjjdagavond j.l. te 7 uur ontstond brand in •en benzineopslagplaats aan de Oostkolk alhier waar men bezig was benzine uit een vat over te brengen in biikken. Hierbij maakte men ge- bruik van een brandende stallantaarn. Ver- moedelyk door vlam vatten der benzinegassen of doordat een druppel benzine in de lamp terecht kwam, ontstond plotselmg brand. Het bewuste benzmevat en benzineblik vlo- gen in brand. Geiukkig waren ter plaatse verschillende flinke mannen, die onmiadelly k de brandende voorwerpen buiten gooiden of rolden, waar- door het vuur spoedig gebluscht was. Hiermede is toch wel bewezen, hoe nood- zakelijk het is van electrische verlichting in dergeiyke gevallen gebruik te maken. GEVAARLIJK SPEELGOED. Door een inwoner dezer gemeente werd naugf te gedaan, dat haar 8-jang zoontje door een kameraadje door middel van een pijl met boog, waarmede zij op elkaar mikten, in een zyner oogen was geschoten en wel zoodanig, dat de betrokken medicus voor het behoud van dat oog vreesde. GESIGNALEERDEN. Door de gemeentepolitie alhier werden in het jaai 1928 aangehouden 31 personen, die door J us title of poiitie-autoriteiten gezocht werden in het Algemeen Politieblad. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande voorwerpen in- lichtingen te bekomen zyn aan de daar achter vermeide adressen: Huissleutel, F. Boes, Vlooswijkstraat. Kinderhandschoen, J. Witte, Jozinastraat 4. Armbandhorloge, C. Rouw, Baandijk 30. Dameshandschoen, L. v. d. Molen. Donze- Yisserstraat 118. Ry wielbelastingmerk, A. A. E. Vermast, Djjkstraat 69. Kmderschoentje, J. Schumacher, Kazerne- straat 16. Heerendas, M. Rouw, Baandyk 7. Zaklantaarn, A. v. d. Meiden, Nieuwediep- straat 89. Portemonnaie met inhoud, Chr. Ollebek, De Feijterstraat 31. Dameshandtasch, J. de Koster, Wulpenbek, Hoek. Paar dameshandschoenen, Van Heel en Co., Nieuwstraat 16. Portemonnaie met inhoud, D. Herrebout, Nieuwediepstraat 55. Zakspiegeltje, D. Visser, Tuinstraat 25. Kinderhandschoen, G. Verbiezen, Steenkamp- laan 55. Kinderportemonnaie, J. Riemens, Kazerne- etraat 13. Heerenhoed, bureau van politie. iHeerenring, M. Witte, Dekkerstraat 39. Knalpot van auto, C. Dobbelaar, Driewegen. TRAM VLISSINGEN—MIDDELBURG. In aansluiting met het besluit der Provin- ciale Staten en dat van de aandeelhoudersver- gadering van de N. V. P. Z. E. M., is met in- gang van 1 Januari het electriciteits- en tram- bedrijf van de Societe Anonyme der Tram ways 4 vapeur de FlessinqueMiddelbourg et extensions door de P. Z. E. M. overgenomen. Naast den heer H. Streefkerk, die vanaf de oprichting der P. Z. E. M. directeur dier N.V. is, zal dan als directeur der P.Z.E.M. ook op- treden de heer J. Slooves te Vlissingen, tot heden directeur der Soc. An. KOEWACHT. Zondagavond gaf de R. K. Tooneelclub „Tot Nut en Genoegen" haar gewone jaarlijksche tooneeiuitvoering op de bovenzaal van de zus- terschool. Ondanks het zeer ongunstig weder, was de groote zaal tamelyk goed bezet. Voor de pauze werd gespeeld het hartroerende drama van Jan Grosveld in 4 bedrijven, geti- teld: ..Offerande". Dit moeilijk stuk, waarin zeer zware rollen in voorkomen, werd meester- lijk gespeeld, waarin vooral uitblonken de ge- pensioneerde zeekapitein, Tonny Hattens en dokter Hattens. Na de pauze werd nog opgevoerd een blijspel in een bedrijf, getiteld „De wijze dwaas" en een voordracht met zang, „Twee honden om een been", waarvan het laatste zeer in den smaak viel. |n het afgeloopen jaar zyn hier geboren 57 kinderen, waarvan 29 jongens en 28 meisjes Er stierven 31 personen, waaronder 15 kin deren en 7 mannen en 9 vrouwen. Er werden gesloten 21 huwelijken. Door de verpleegster van het Wit-Gele Kruis werden in het afgeloopen jaar afgelegd 3330 ziekenbezoeken, terwijl 109 personen in de kliniek werden behandeld. 30 stuk:- verple- gingsartikelen werden uitgereikt. OOSTBURG. Ongeveer 14 dagen geleden werd in het ger hucht „Klein Brabant" onder de gemeente Oostburg naby een hooiberg in de onmiddellijke nabijheid van haar woning een 18-jarig meisje aangetroffen voorover liggende in een sloot, dat bij nader onderzoek bleek den hals te zijn afgesneden met een in de nabijheid van het slachtoffer liggend scheermes. Aanvankelijk werd aan zelfmoord gedacht, doch het sectie- onderzoek wees uit, dat hier een moord was gepleegd. De marechaussee ving onmiddellijk een uitgebreid onderzoek aan en ook de justi- tie uit Middelburg vertoefde eenige malen ter plaatse. Verschillende personen werden ge- hoord, waaronder ook een zekere de R., d'e buurman van het slachtoffer. A1 onmiddellyk ontstonden om verschllende redenen ernstige verdenkingen tegen dezen laatste. De politie wist hoe langer hoe meer belangrijke en min der belangrijke aanwyzingen te ontdekken die hem als den dader aanwezen. Ten slotte heeft deze bekend zich aan den lafhartigen en met voorbedachten rade gepleegden moord te heb ben schuldig gemaakt. De moordenaar werd Maandag naar Middel burg overgebracht ter beschikking van de justitie. FRAUDE. Het Volk meldt: Nadat reeds eenigen tyd te Peize (Dr.) ge- ruchten gaande waren omtrent een tekort by de Coop. Stoornzuiveifabriek te Peize, is ter- stond ongevraagd ontslag verleend aan den di recteur J. de L. Dit ontslag is gegrond op het feit, dat de directeur op meerdere wyzen ver- duisteringen heeft gepleegd en grove specula- ties in granen heeft gevoerd voor de coop, bui ten de boeken om. Het tekort is voorloopig reeds 13.000, waarvoor een zeer kleine borgstelling aanwe- zig is, naar men verneemt 1000. Tegen den ontslagen directeur zal een strafvervolging worden ingesteld. De malversaties zyn het laatste half jaar gepleegd. De L. was nog slechts IY2 jaar directeur van de meiKiaDrieic. DAPPERE VROUWEN. Te Vinkeveen geraakte een vierjarig jongetje te water. De moeder, die op het hulpgeroep naar buiten snelde, sprong zonder zich te be- denken het kind na. Een andere vrouw, die eveneens het hulpgeroep gehoord had en blyk- baar dacht dat haar eigen kind in gevaar was, sprong eveneens te water. De beide vrouwen en het kind konden door voorby gangers gered en veilig op het droge worden gebracht. IN EEN BEERPUT GESTIKT. In het gehucht Einighausen, ten westen van Sittard, is de 3ijar,ge mej. iviana Stevens, vermoedelijk door ae auisternis misieid, op het erf in den beerput geraant en verdronken. De ongeiuhKige heeit z,ch nog wiilen redden, door den rand vast te houden, doch spoedig waren haar de krachten ontnomen en zonK zij lang- zaam in den put. OP ZIJN VROUW GESCHOTEN. Een koopman Van Beuren te 's-Hertogen- boscn, heeit op zyn vrouw geschoten. neze weid niet ievensgevaariyx gewond en is naar het gastnuis vervoera. De dader is gearresteerd. SNEEUWSTORMEN EN SCHJPBREUKEN. De sneeuwstormen, die al in het Isoorden van Engeiand woeuuen, neuuen z,cn nonuag naar net zuiuen toe verspieiu, waar in Vvi- scndienae districten een diKse laag sneeuw ge vallen is. ioen ue Noordoosterstorm Maandagnacht op zyn noogsc was, is ae Demanmng van eif kop- pen van aen Neaerlandscnen stoomtrener linnet van iJmuiden, Uie by ivowesioit gescrand was, tengevoige van avery aan het stuur, met het vuurpentoestel geied. De Maiaand, een schip van 7000 ton, dat op de thuisreis was van Oaicutia, is in het Kanaal stuunoos geworden aoor het vernes van het roer. Twee sieepnooten uit Dover, aie (iraad- loos te hulp geroepen waren, siaagaen er on danks de sneeuw- en regenviagen, uie net zicnt belemmeruen, de Malaaand te vinaen, vast te maken en het schip naar Gravesend te sleepen. BUNZINGS. Men schryft uit Barneveld: Nog nooit zyn de bunzmgs zoo hoog in prys geweest als thans het geval is. Zeifs voor een kiern exempiaar woiut al spoecug j i0 tot 12 betaaid en voor grootere wordt tot J 15 tot f 16 per stuK gegeven. Dientengevoige wordt er een geweldige jacnt op dit rooidier gemaaxt. DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Maandagmorgen tien uur, toen de sneltrein uit Amsterdam te Enschede aantwam, stak de couramenbezorger v els, m de meemng, dat de trem, zooais gewoonlyK bij het miudenperron zou aanKomen, de rans over, met het gevolg, dat hy uoor aen trein werd gegrepen. Ten ge- volge van het sterKe remmen van aen macm- nist vloog de locomotief uit de rails, waaruoor Veen emdweegs werd meegesieurd. Hij is met ernstige inwenaige kwetsuren naar het zieken- huis overgebracht en daar weldra overleden. IN EEN SINTELPUT GESTIKT. Twee knechts, werkzaam op de terreinen der vuilverbrandmg aan de oveizijde van het IJ, te Amsterdam, waren bez,g met het lossteken van aangekoekte sintels. Deze sintels worden van boven in een ongeveer 5 meter diepen put geworpen, en later, als zy gedoofd zyn, door een paar luiken in kipkarretjes geladen. Het gebeurt wel eens, dat de sintels aaneenkoeken en met meer door de luiken glijden. De twee mannen bevonden zich in den put, toen plotse lmg de sintelmassa in beweging kwam. Later miste een der twee zyn kameraad; hy riep er andere werklieden bij en dezen lieten nog meer sintels door de luiken wegloopen. Na eenigen tijd werden de voeten van den vermiste zicht- baar. Toen men hem had bevrijd, bleek hij ge- stikt te zijn. Het lijk is door den G. G. D. naar het Bmnengasthuis vervoerd. MELKBOER EN DETECTIVE. Zaterdagavond zou een melkboer melk bren gen aan de bakkerij van v. d. G. aan den Soe- tendaalschenweg te Rotterdam. Hy zag toen twee hem onbekende mannen uit de bakkerij komen. Omdat hij vermoedde dat deze mannen zich aan eenig misdrijf schuldig gemaakt zou- den kunnen hebben, volgde hij hen. Nadat zij een groot aantal straten waren door gegaan keerde een van de twee mannen zich om en zei tegen den melkboer dat als hij hen nog langer bleef volgen, hij hem neer zou schieten. De melkboer is toen bang geworden en is wegge- gaan Uit de bakkerij bleken twee krenten- broodjes te zijn gestolen. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. In het dorpje Pattenham in Beieren is op een spoorwegovergang de auto van een architect uit Rottalmunster door de locomotief van een trein. gegrepen en geheel vernield. De inzitten- den, de architect en zijn zoon, waren op slag dood. DOOR HET IJS GEZAKT. Te Bebitz in het district Halle is een kind bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en ver dronken, evenals een schooljongen die het te hulp wilde komen. DE SCHUPO, DIE OP ZIJN ZOON SCHOOT. De zoon van den Hauptwachtmeister bij de Schutzpolizei te Kassel, die verleden week in verband met een inbraak na een hevigen strijd door zijn vader werd gearresteerd en door een revolverschot zwaar werd gewond, is aan de gevolgen daarvan overleden. AANSLAG OP EEN KERK. Kerstnacht 2 uur, even voor de nachtmis be- gon, heeft een dynamietaanslag plaats gehad op de R. K. kerk te Wurselen bij Aken. Van de kerk werd een der ramen baschad'igd en de ruiten van de huizen in den omtrek van de kerk gelegen, werden vernield. De daders zijn onbekend gebleven. INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR. In het postkantoor Kattern-Breslau zijn die- ven binnengedrongen, hebben den brandkast met dynamiet laten springen en het daarin aanwezige contante geld gestolen. Den inbre- kers viel ongeveer 15.000 mark in handen. D° verd'ere inhoud van den brandkast lieten zij on- aangeroerd. Van de daders is tot dusver geen spoor gevonden. HUN KIND VERMOORD. De politie te Fraustadt in Silezie heeft een werklooze, die als een dronkaard bekend stond, met zijn vrouw gearresteerd, onder beschuldi- ging dat zij den Zondag voor Kerstmis hun lljarig zoontje hebben vermoord. Het kind' werd opgehangen aan een deurknop gevonden. Daar zelfmoord volgens het oordeel der poli tie niet in aanmerking komt, werd tot arresta- tie van de ouders overgegaan. Volgens een bericht uit Doornik aan de Brus- selsche bladen, is een Nederlander, de heer Leonard Vanderryke of Vanderijken, afkom- stig uit Rotterdam, die in een hotel te Door nik met zyn rvouw, zuster en zwager tydelyk verblyf hield, bij het voorover buigen uit een raam het evenwicht heeft verloren en op straat is gevallen. Hy was op slag dood. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Te Gloggnitz in Neder-Oostenrijk zijn twee arbeiders by het opstellen van een antenne, door den electrischen stroom gedood, doordat een draad van de antenne in aanraking kwam met een kabel van hooge spanning. WOLVEN. Uit Wilna wordt gemeld, dat een 60jarige bed'elares in de nabijheid van het dorpje Wo- loszczyzna door wolven is overvallen en ver- scheurd. Van verschillende plaatsen van de Poolsch Litausche grens komen berichten over de wolvenplaag binnen. Eenige dagen geleden werd een vluchteling, die gezocht werd wegens eenige door hem bedreven paardendiefstallen, eveneens door wolven overvallen en verslon- den. GASVERSTIKKING. Door gasverstikking zyn te New York van een familie 7 man in den slaap omgekomen. SPOORWEGONGELUK. Bij een spoorwegongeluk in de nabijheid van Ojimaga zijn de gouverneur van den Mexi- caanschen staat Chihuahua en 19 andere auto- riteiten gewond. De locomotief van den trein stortte in den afgrond, waarbij de machinist en de stoker om het leven kwamen. OP IJSSCHOTSEN AFGEDREVEN. Naar te Reval bekend geworden is, zijn 49 visschers, die met 18 paarden met sleepnetten op het randy's van de Peipussu aan het vis- schen waren, door het afbreken van het drijf- ijs weggedreven. Zij zyn echter op Russisch grondgebied ten slotte veilig aan land geko- men. Een andere schots, die met 20 man was af- gedreven, heeft men na eenigen tyd weer in het oog gekregen. Er is een vliegtuig heenge- zonden om hulp te verleenen. Men is echter nog niet volkomen gerustge- steld, want oorspronkelijk moeten zich onge veer 200 menschen op het ijs bevonden hebben. KUNSTMATIGE ABEMHALING. Over de beste methode van kunstmatige opwekken van de ademhaling vinden wy in het blad „Eerste Hulp" het volgende: Men legge het slachtoffer niet zooais het bijna altijd gedaan wordt op den grond, maar op een tafel, die meestal wel te krygen is. Dat heeft 2 voordeelen: le. De armen kunnen daarbij veel verder gestrekt worden, 2e. de aan elken arm staan- de helper kan met meer kracht en met minder inspanning zijn taak verrichten, beter dan op den grond geknield liggende. De armen mogen tot over de horizontale vlak gestrekt worden, waardoor de longen be ter geventileerd worden. De borstkas welft zich daarbjj meer; voor tegentrekking moet een helper de voeten vast houden. Een rol on der de sehouders in niet noodig. De vierde helper knielt schrijlings over het slechtoffer en helpt alleen bij de uitademing door met beide handpalmen op de onderste borstwandhelft te drukken, waarbij hij door v001 over te buigen zyn geheele lichaamsge- wicht gebruikt. De aan de armen staande helpers brengen de gebogen armen van het slachtoffer langzaam maar stevig van zij- waarts boven tegen den borstwand, waarbij zij den druk van den vierden helper ver- sterken.. De onderzoekingen van Von Bruns hebben bovendien duidelijk aangetoond, dat het toe- voeren van zuurstof bij elke kunstmatige ademhaling van het grootste belang is. Dr. Bruns e'scht daarom, dat alle brandweerkorp- sen,_ reddingsstations, badinrichtingen en der- gelijke, zuurstofapparaten moeten hebben. De kwestie van de tong wordt ook hier be- schreven. Het beste zou zijn bij opzij gehou- den hoofd de tong met een doekje te bedek- ken en door den vijfden helper te doen vast- houden. Bovendien moet alles in het werk gesteld worden om door middel van dekens, kruiken, massage, de lichaamstemperatuur van het slachtoffer op peil te houden of te verhoogen. Vergadering van Donderdag 20 December 1928, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C. Kruysse, M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, f! Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, be- nevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn. (3. Vervolg.) 7. I)e samenstellihg der commissie van advies in zake steun aan werkloozen. Ingekomen is een schrijven van de-afdeeling Axel van den Nederl. Bond van Arbeiders in het Landibouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, welke daarin te kennen gee ft, dat naar haar oordeel, op grond van het ledental der afdee- ling, 62, deze vereeniging ook zou behooren vertegenwoordigd te zijn in de ter plaatse be- staande commissie van steunuitkeering en werkverschaffing. Zij acht dit alleszins ge- rechtvaardigd en meent, dat ook het belang der leden zulks vordert. Verzocht wordt in die commissie een vertegenwoordiging toe te staan en het lid J. F. Seghers, die daartoe bereids is aangewezen, daarin te benoemen of wel datgene te doen wat noodig mocht zijn om die benoeming mogelijk te maken. Burgemeester en Wethouders deelen naar aanleiding hiervan het volgende mede: In de vergadering van uwen raad van 13 Februari 1923 werd besloten een Commissie van Advies inzake steun aan werkloozen in te stellen, bestaande uit vier leden van den ge- meenteraad en vier werklieden, die lid zijn van verschillende werkliedenvereenigingen, onder voorzitterschap van een lid van het college van Burgemeester en Wethouders. Deze Commissie heeft, volgens ons oordeel, op de meest aangename en bevredigende wyze gewerkt. Bij de samenstelling van die Commissie is geen rekening gehouden met de mogelijkheid van uitbreiding van het aantal arbeidersorga- nisaties, alhoewel wij van meening zijn, dat een Commissie van negen leden voldoende, de belangen van de personen, die daarvoor in aanmerking komen, kunnen behartigen. Wij achten eene uitbreiding van die Com missie, die bestaat uit de helft raadsleden en de helft verteg;enwoordigers van arbeiders- organisaties niet gewenscht en stellen U voor op dit adres afwijzend te beschikken en die vereeniging in overweging te geven, zich met de overige organisaties te verstaan, tenop- zichte van de behartiging van de belangen van de leden hunner organisaties door de ver- tegenwoordigers van de overige vakvereeni- gingen in de vergadering van die commissie. De heer 't GILDE merkt op, dat het aan den voorzitter en de beide overige leden van het college bekend is, dat alvorens dit punt ter kennis van den raad is gebracht, hy reeds inlichtingen hieromtrent gevraagd had met het doel, te bevorderen dat ook de modeme Landarbeidersbond de vertegenwoordiging zou verkrijgen, waarop zij, krachtens haar leden tal recht heeft. Hij is Burgemeester en Wet houders voor hun schriftelijk antwoord zeer dankbaar doch er in geen enkel opzicht door voldaan. En dat, terwijl Burgemeester en Wethouders in dit hem toegezonden schrijven zelf de billijkheid van vertegenwoordiging der sterkste organisaties in de commissie hebben erkend. Waar nu deze bond, zooais hem is medegedeelt, 57 leden telt, dus ongeveer zoo- veel als de andere 3 in de commissie vertegen- woordigde organisaties samen, ligt het voor de hand dat deze Landarbeidersorganisatie vertegenwoordigd wordt. Onze gemeente, als landbouwende gemeente wordt voomamelyk getroffen door werkeloosheid in het landbouw- bedrijf. Merkwaardig genoeg is geen der thans vertegenwoordigde arbeiders-organisa- tie's landarbeid. Dat is zeer onbillyk wat nie- mand zal ontkennen nu hier een in ledental voor Axel sterke vereeniging is gevestigd. Z.i. behooren in de eerste plaats de vereeni- gingen met werkloozenkassen te worden ver tegenwoordigd, daar juist deze over de noo dige gegevens kunnen beschikken. Wat doet Patrimonium nu in deze com missie? Het is hem niet bekend, dat Patri monium zich op dit gebied beweegt. De chris- telijke vereenigingen tellen 2 vertegenwoordi- gers in deze commissie en zijn dus voor wat betreft het arbeidersgedeelte voor 50 ver tegenwoordigd terwijl van de 122 bij werk loozenkassen aangesloten leden er slechts 25 Christelijk zijn georganiseerd, dus maar even 20 Op deze wijze handhaaft men een toestand die schrijnend onbillijk is en op voet daarvan zou hij het verzoek in willen willigen en deze vereeniging liefst vandaag nog te kennen geven, dat zy de plaats kan vervullen, die haar rechtens toekomt. Hij hoopt, dat de raad het billijke hiervan na dit betoog zal in- zien! De VOORZITTER kan daarop antwoorden, dat de Nederl. Chr. Bouwarbeidersbond telt 25 leden, de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders 13 leden, de Ned. Bond van Arbeiders in het Land- en Tuinbouwbedrijf 57 leden, de Ver. Zelfstandigheid 28 leden. Wat betreft de bemerking dat een vertegen- woordiger van Patrimonium deel maakt van de commissie merkt hij op, dat destijds niet is besloten vertegenwoordigers van werkloozen kassen te benoemen, doch wel van arbeiders- organisaties. Er is overeenkomstig dat raads- besluit gehandeld. Het besluit is nog niet ingetrokken en diensvolgens bestaat er geen aanleiding om te zeggen dat een vertegen- woordiger van Patrimonium er niet in thuis hoort. Er kan na een paar maanden weer een andere vereeniging worden opgericht en dan zou het toch niet aangaan om daarvoor dan weer maar een der arbeidersvertegenwoordi- gers daarvoor opzij te zetten. De heer't GILDE is van oordeel, dat dan de zwakste organisatie zou behooren af te vallen. Het is toch geen permanente commissie? De VOORZITTER: Daarover is niets bepaald. De heer OGGEL merkt op, dat zou bepaald kimnen worden, dat de leden om de 2 of 3 jaar zullen aftreden en dan zou kunnen overwogen worden of oude organisaties moeten afvallen om plaats te maken voor inmiddels nieuw op- gerichte. Het gaat toch echter niet aan, om maar elke organisatie voor een nieuwe te laten afvallen. Hij is overtuigd, dat Deurwaar- der de vertegenwoordiger van Patrimonium in de commissie goed werk doet. Hij zit daar toch ook als vertegenwoordiger van arbei ders? Daarvan is in het raadsbesluit sprake. De heer 't GILDE zegt, dat daaraan niet wordt getwijfeld, maar er is in 1923 reeds over gesproken, dat het gewenscht was, in de com missie ook eens andere gezichten te zien. Er is toen ook alleen gesproken over vakvereeni- gingen. De heer OGGEL wijst er op, dat Patrimo nium toch ook een vakvereeniging is. De VOORZITTER geeft te kennen, dat in dien de raad zou willen voldoen aan het ver zoek van den modernen Landarbeidersbond er omtrent de samenstelling der commissie eerst een ander besluit moet worden genomen, waarbij de aftreding wordt vastgesteld. De heer OGGEL: Dan kan met veranderde omstandigheden rekening worden gehouden. Hij erkent, dat er aanleiding voor kan zijn te veranderen, indien men nagaat dat nu b.v. de Nederlandsche Fabrieksarbeidersbond verte genwoordigd is, welke nog slechts 13 leden telt, hetgeen weinig is tegenover de modernen Landarbeidersbond met 57 leden. Indien be paald wordt, dat de leden om de 2 of drie jaar aftreden kan dan rekening gehouden worden met de sterkste vereenigingen. De heer 't GILDE zou niet willen wachteo tot er een vacature is. In hun schrijven spre ken Burgemeester en Wethouders ook van vakvereenigingen, zulks in strijd met het be toog van den heer Oggel. Tegenover den ver tegenwoordiger van Patrimonium als menscfc heeft hij niets dan veel respect, maar men moet de zaak als zaak beschouwen en erken- nen hetgeen waar en billijk is. Naar z$i meening behoort een vertegenwoordiging van Patrimonium niet in de commissie thuis en hjj stelt daarom den zetel van die vereeniging toe te wijzen aan den Modernen Landarbeiders bond. De heer OGGEL wijst er op, dat toch ook verschillende landarbeiders lid zijn van Pa trimonium en als zoodanig zijn de landarbei ders dan toch ook in de commissie vertegen woordigd. De Nederlandsche Bond van Fa brieksarbeiders werd indertyd vertegenwoor digd door iemand die niet in eenig vak werk zaam was. Er is destijds besloten dat de commissie zou bestaan uit 4 werknemers en 4 werkgevers met een lid van het college van Burgemeester en Wethouders als voorzitter. Voor de werkgevers zouden aangewezen wor den raadsleden en de werknemers zouden wor den aangewezen door de organisaties. Hy la er tegen Patrimonium te weren, aangezien die vereeniging vele landarbeiders onder hare leden telt. Hij is wel bereid er aan mede te werken, dat het raadsbesluit zoodanig wordt gewyzigd, dat wordt bepaald, dat de leden een zittingsperiode van 2 jaar zullen hebben. Hot is nu pas van October 1.1. geleden, dat het ge- meentebestuur officieel kennis draagt van het bestaan van den Modernen Bond van Land arbeiders. Als men maar telkens als zich een nieuwe vereeniging aanmeld de commissie moest veranderen zou het een warrelboel wor den. Wordt vastgesteld, dat de leden om de 2 of 3 jaar aftreden ontstaat er een regelmaat. De heer 't GILDE verklaart te willen af- zien van zijn voorstel, indien er een besluit wordt genomen overeenkomstig de bedoeling van den heer Oggel. De VOORZITTER: Wil de raad dan het aanwijzen der organisaties aan zich houden of vindt hij goed, dat Burgemeester en Wethou ders dat doen? De heer VAN DE BILT: Wordt dan reke ning gehouden met de sterkste organisatie* T De VOORZITTER: Daarmede kan dan reke ning worden gehouden. De heer 't GILDE: Maar Burgemeester ea Wethouders zullen dat dan toch ook doenT De heer OGGEL merkt op, dat er omstandig heden kunnen voorkomen, die het wenschel(pt maken anders te handelen. Er zal ook eenige- zins rekening moeten gehouden worden met Ae verschillende richtingen. De organisation moeten zelf de vertegenwoordigers aan wyzen Dan zou het toch mogelijk zijn, dat gel(jk ge- zinde vereenigingen, b.v. de modeme fabrieks arbeiders en de modeme landarbeiders vo«r het aanwijzen van een afgevaardigde overeen- kwamen. De VOORZITTER meent, dat dit in de praktijk niet gaan zal. De heer OGGEL ziet dat nog niet in. Bi zijn velen van de Boeren- en Tuindersbond ook lid van Patrimonium. Het zou wel goed zijn. dat Burgemeester en Wethouders de wijziging van de regeling nog eens overwogen, tenzy de raad de bestaande wenscht te behouden. Ht) ziet de billijkheid wel in, dat het mogelijk moet zijn vertegenwoordigende organisaties door anderen te vervangen. Aangezien de uit- keeringen spoedig zullen moeten gaan begin- nen, zal de wijziging voor deze periode wel niet meer kunnen werken doch zal dat da* gelden tegen den volgenden winter. De be staande commissie zal nu moeten doorwerken. De heer VAN DE BILT vraagt, of de be noeming dan zal geschieden door Burgemees ter en Wethouders of door den raad. De VOORZITTER: Feitelyk worden de werknemersleden benoemd door de aangewe zen organisaties. Met algemeene stemmen wordt besloten een voorstel van Burgemeester en Wethouders be- treffende de samenstelling der commissie van advies voor werkloozensteun af te wachten. 8. Werkverschaffing. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde adres van de Commissie tot werkverruiming in Zeeuwscb- Vlaanderen om voor werkverschaffing over te gaan tot het dempen van de z.g. Ronde Putten en het omleggen van den weg over den Zaam- slagschen dijk, nabij de Ronde Putten, waar door een meer degelijke weg voor het verkeer zou worden geopend en een ruimere gelegen- heid voor opslag van goederen welke per tram worden verzonden, wordt verkregen, stellen Burgemeester en Wethouders voor, dat schrjj- ven voorloopig aan te houden, daar dit punt In het plan tot afgraving van den Zaamslag- schen dijk is begrepen, mits straks de Capelle- polder in zijne algemeene vergadering wenscht te besluiten hieraan zijn medewerking te ver leenen. De heer KOSTER informeert naar den eigendom van de Ronde Putten. Hy meenda, dat die behoorden aan den eigenaar va* ,,Vaartwijk", dat daarover een proces is ge houden. Men moet in dat opzicht voorzichtig zijn. De VOORZITTER deelt mede, dat bij rech- terlijke uitspraal: het eigendomsrecht op de putten is toegewezen aan den polder Capelle. De gemeente heeft daarmede eventueel ook niets te maken. De eigenaar van „Vaartwijk" de heer Dieleman heeft wel het eigendom va* de zijkanten. 9. Uitbreiding van straten in het gTond- bedrijf. Omtrent uitbreiding van de straat achter de Julianastraat en een gedeelte van den Bewesten-Buitenweg, geven Burgemeester en Wethouders aan den raad het volgende te kennen: In verband met een vraag in een der'vorige zittingen gedaan, hebben wij dit punt opnieuw overwogen, om de gelegenheid te openen voor gegadigden om in dat gedeelte van het Grond- bedrijf te bouwen. Voordien is dit in ons college meermalen overwogen, doch omdat geen wenschen om daar ter plaatse te bouwen ons kenbaar wer den gemaakt, leek het ons onnoodig om kapl- taal voor bestratingen daarvoor aan te vragen vermoedende, dat dit den eersten tyd renteloos zou zijn. Thans, nu het bouwterrein van particulieren in- en nabij Axel sohaarscher is geworden, komt het ons voor, dat het oogenblik wel ge- naderd is om U een voorstel te doen, in het voorjaar van 1929 eene straat te leggen, vanaf het Verlengde van de Prins Hendrikstraat (terzijde van het gemeentelijk slachtlokaal) naar het verlengde van den Wilhelminastraat. Deze straataanleg, inclusief egaliseering, rio- leering etc. is geraamd op /4620. Waar nog materialen, opgeslagen liggen, bestemd voor uitbreidingen, zal dit werk voor 3000 uitgevoerd kunnen worden. Wij stel len U voor tot uitbreiding van dit gedeelte over te gaan en de gelden groot /3000 te dekken uit een aan te gane geldleening. Waar ook een aanvrage is ingekomen om te mogen bouwen in den Bewesten-Buitenweg

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2