VOETBALWEDSTRIJD ft Snijboonen M BEN PON BAAI H.H. Landb. Ulenverbouwers Rijnsburg Uienzaad V A I A. Dam- en Sckaakrnbriek. 4DV1SRTENTIEN. Voetbalv. „Terneuzen" bij VROEGOP, Donza-Visserstraat r A- C LENSEN'S STOOMVAART MAATSCHAPPI1—TER NEUZEN ZEE V AARTM AA TSCH APPI „SCHELDESTROOM*1| SCHEEP V AARTBE WEGING. WISSELKOERSEN. Zondag 30 December a.s. TERNEUZEN I—ZIERIKZEE I Jonge ingemaakte VERKOOP restant partijtje Tabak K. GELUK, Uienzaadteler, dat de gemeente Ellewoutsdijk een subsi- die heeft toegestaan voor ebn cursus in jandbouwhuishoudkunde; dat een adres aan den Minister van Ar- beid, Handel en Nijverheid is verzonden, betreffende de abattoirkwestie op Walche- ren. waarin gewezen is op de landbouwbe- langen, die daarbij op het spel staan; dat de V. P. Z. jaarlijks f 75 zal bijdragen aan het Landbouwblad; dat de centrale organisaties hebben gewe zen op de bezwaren terpen het verplichtend stellen van een rijbewijs voor tractorbestuur- ders, en den Minister van Financien hebben verzocht. het nieuwe denatureeringsmiddel fluoriscine voor suiker voor bijenvoedering niet verplichtend te stellen, aangezien de proeven niet guastig zijn; de mededeeiing van de Kamer van iKoop- handel, betreffende de verlaging'van enkele fcarieven in Duitschland. o.a. stroo en bieten- zaden; de mededeeiing van de Staatsspoorwegen, dat ter zake van het weigeren van den toe- gang over den bewaakten overweg bij wachtpost 46 voor los vee, berustte op het voorschrift: ..Binnen 10 minuten voor den t$d, voor de komst van een trein bepaald, mag, indien de beambte, met de bewaking belast, zulks verbiedt, geen vee over den overweg gedreven worden." Met belangstelling werd kennis genomen van het verslag van het onderhoud van een commissie uit het K. N. L. C. met den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen, betreffende het landbouwhuis- houdonderwijs. Met het invoeren van een kwaliteitsmerk voor bacon, kan de vergadering zich ver- tenigen, hoewel dit voor Zeeland weinig be- lang heeft. Het Dagelijksch Bestuur kan zich niet vereenigen met het adres van het Drentsch Landbouw-Genootschap, om de Thermo- dhemische Fabrieken te steunen in haar actie tegen de kleine destructoren, Voor Zeeland komt deze werkwijze meer geschikt voor. Met instemming werd kennis genomen van het schrijven van het Hoofd van den Buitenlandschen Voorlichtingsdienst, voor reclame voor den afzet van groene erwten. Wenschelijk werd geacht, om nogmaals besprekingen van de organisaties te houden, betreffende mond- en klauwzeerbestri>ding. Ten aanzien van een door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw in te stellen commissie, waarvoor het K. N. L. C. een voordracht moet indienen, werd be- sloten, om den heer Ir. S. L. Louwes te Zwolle in de eerste plaats aan te bevelen. Deze Commissie zal den Minister moeten voorlichten omtrent het Middelbhar en La ger Landbouwonderwijs. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het wetsontwerp, betreffende de finan- deele verhouding tusschen Rijk en gemeen- ten, Hoewel men zich vrijwel algemeen met de opmerkingen van het rapport van het K. N. L. C. kon vereenigen, was de conclu- sie, dat, al mag dit wetsontwerp verbetering brengen en het dus gewenscht is, dat het wordt aangenotnen, de verwachtingen van de plattelandsgemeenten niet te hoog ge- spannen moeten zijn. Enkele opmerkingen die zouden kunnen leiden tot vereenvoudi- ging of tot een betere bereiking van het doel, zullen in de vergadering van het K. N. L. C. naar voren worden gebracht. Omtrent het Voorontwerp Landbouwar- beidswet, dat ,,vertrouwelijk" via het K. N. L. C. was ontvangen, was door den Secre- taris een rapport uitgebracht, waarmede het Dagelijksch Bestuur vrijwel geheel instemt. Enkele bezwaren werden nog opgenomen. Het Dagelijksch Bestuur komt tot de eind- conclusie, dat dit wetsontwerp nergens aan- toont, de noodzakelijkheid om van overheids- weqe in te grijpen en schijnbaar alleen is in- jfediend. om enkele categorieen, die buiten de wettelijke bescherming vallen, in de wet te betrekken. Deze eerste stap zal een inzet zijn van Eoginqen, om ook andere groepen daarin te etrekken. Door de toenemende organisatie op het platteland en het afsluiten van collectieve contracten. voltrekt zich de benerkinq van den arbeidsduur in het landbouwbedrijf reeds geleideliik, zoodat wettelijke voorzie- ninn niet noodig is. Voor bestuurslid in de Rinoen Goes en Zierikzee van het Centraal-Bureau werd voorloopig de Secretaris aangewezen. Voor kennisgeving werden nog aangeno- men enkele nagekomen stukken, t.w. een schriiven van den B.V.G. aan de afdeelin- gen betreffende het bezoek aan vergaderin- gen en de verkiezing van hoofdbestuursle- den; een schrijven van een aardappelmeel- fabriek omtrent levering van niet voor con- sumptie geschiktp aardappelen. De door den Minister van'Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevraagde inlichtingen over het bestriiden van musschen. speciaal het vangen in de musschenkooi. zullen door den Secretaris worden verzameld. De vergaderinq kan zich in principe met de plannen van het Dagelijksch Bestuur der drie centrale Landbouworganisaties vereeni gen, om door stichtinq van een N.V., met een groot aaneengesloten grondbezit in Frankrijk. de emigratie van landbouwers en landbouwarbeiders naar dit land te bevor- deren, Om voor den uitvoer van uien naar En- geland dezelfde reoeling te krijgen, als thans voor Amerika oeldt, is door een vertegen- woordiqer der Z. L. M. te Rotterdam een bespreking biioewoond uitgaande van de Directie van den Landbouw. In de rondvraag brengt de Voorzitter ter sprak" dat het op de markten te Ter Neu zen, Hulst en Oostburq voorkomt. dat boe- ren commissionairs met monsters laten loo- pen: dit is voor den boer niet voordeeliq en woMt door soliede handelaren afgekeurd. V^rder wordt oei'nfor"iperd naar de nost- reqelino in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hier- ovpr zullen inlichtingen worden inqewonnen. Gewezen wordt op den onvoldoenden af zet van qoedqekenrde producten in de Krin- ge" H'dst en Axel. TVnslotte dankt de heer Franse voor het welkom dat hem is toegeroepen en zegt er aaar te zullen streven om op ernstiqe wijze f in ooede verstandhoudinq in het Dage- ijksch Bestuur werkzaam te zijn. EEN LUCIITREUS. Naar de Reichszentrale fur Deutsche Ver kehrswerbung meedeelt wordt thans in de vliegtuigfabriek van Junkers te Dessau een toestel gebouwd, waarin zoowel een deel van de plaatsen der passagiers, als de motoren in de draagvlakken worden ondergebracht. Men heeft hier te doen met den eersten stap in de richting van het „Nur-Flligel-Flugzeug' waarop prof. Junkers reeds bijna twintig jaar geleden patent heeft genomen. Bij de tegen- woordige vliegtuigen bevindt zich de ruimte voor passagiers en bagage in den romp van het vliegtuig, in de richting waarin wordt gevlogen. Bij het „Nur-Fliigel-Fluzeug" zal deze ruimte zich in de draagvlakken bevin- den, en wel dwars op de vliegrichting. Junkers geeft dus aan de ruimte, gereserveerd voor passagiers en bagage, den vorm van een kruis. In dit vliegtuig, dat voorloopig de „I. 38" wordt genoemd, is de romp ook nog zooals bij de tegenwoordige verkeersvliegtui- gen, voor het grootste gedeelte bestemd voor passagiers en bagage. Hierbij komen dan echter nieuwe plaatsen aan beide zijden van de voorste helft van deze eerste zich in de vlieg richting bevindende cabine. In elke van deze zijcabines, zullen nog vier plaatsen voor reizi- gers worden gemaakt. Hier bevinden zich tevens de motoren, die van buiten af onzicht- baar zullen zijn. De motor, die zich het dichtst bij de passagiers bevindt, zal alleen in gebukte houding kunnen worden bereikt, daar de zijvlakken naar het einde lager wor den. Om den uitersten motor te kunnen be- reiken, zal men geheel op de hurken moeten zitten. Een ideale toestand is zulks natuurlijk niet, maar wel een eerste stap in een nieuwe rich ting, die van beteekenis kan zijn voor de toe- komst. De schaduwzijden van deze construc- tie zijn, dat de twee het meest naar buiten gelegen motoren moeilijk te bereiken zullen zijn, terwijl tevens de passagiers natuurlijk niet van het lawaai dat de motoren maken, zullen verschoond blijven. Het nieuwe toestel van Junkers, dat overigens geheel afwijkt van de tegenwoordige toestellen, kon echter anders niet worden gebouwd. Wat nu in de eerste plaats moet worden bereikt, is, dat de motoren achter de plaatsen van de passagiers worden aangebracbt, zoodat de passagiers, tijdens den tocht v66r de motoren zullen zitten. Dan zal het gedruisch der motoren minder hinderlijk zijn. Om dit mogelijk te maken, heeft men drukschroeven noodig in plaats van trek- schroeven, zooals Junkers ze thans nog ge- bruikt. Deze laatste versterken het geluid, terwijl zij het naar achteren werpen en zijn dientengevolge dubbel hinderlijk voor de rei- zigers. Bovendien zal een middel moeten worden gezocht, om de talrijke motoren in staande houding te kunnen bereiken. De „I. 38" zal voorloopig alleen als land- vliegtuig worden gebouwd. Later zal zij, vol- gens het oorspronkelijke plan, echter twee drijvers krijgen, die in den vorm van groote booten als organisch deel van den romp zul len worden vervaardigd. Dit is noodig, daar dit vliegtuig in ons tijdperk van Oceaan-toch- ten, voor het verkeer over zee in aanmerking zal komen. Het voorste gedeelte van den romp zal bestaan uit twee verdiepingen. Be- neden zitten de piloten, daarboven de bestuur- der van het vliegtuig en de radio-telegrafisten. Zooals men ziet, zal zich aan boord van deze vliegtuigen reeds een geheele bemanning bevinden. EILAND DER GELUKZALIGEN. Steeds hebben de dichters van het eiland der gelukzaligen gezongen, van het paradijsachtig eiland, waar de menschen in vrede en een- dracht wonen, waar zij braaf en godsvruchtig zijn, waar zij elkaar zoo goed verdragen, dat men geen gevangenis behoeft. Maar de eeuwen zijn over die droomen heengestreken, zonder de mare van het bestaan vein zulk een eiland te brengen, waar de menschen onverdeeld ge- iukkig zijn. En toch is er zulk een eiland, wel niet in het oude Hellas maar in het nieuwe Amerika, het land waar alles bestaat. Het is het eiland Tangier, dat midden in de Chesepeake-baai ligt. Het is werkelijk een der eigenaardigste, en bijzonderste oorden, waarop het land der onbegrensde mogelijkheden bogen kan. Geheel eenzaam en van de wereld afge- sloten leven daar ongeveer 1200 menschen, die bijna zonder uitzondering visschers zijn en een eeuwenoude traditie trouw hebben bewaard. Hun geschiedenis is even oud als die der sta- i ten van Nieuw-Engeland, want kapitein John Smith ontdekte het eiland in 1608 en gaf het zijn naam. De merkwaardige, ouderwetsche kolonie, welker modernst vervoermiddel de fiets is, werd gesticht door 16 gezinnen uit Cornwall, die voor eenige honderden jaren hierheen emigreerden. Zij1 hebben hun traditie zoo goed bewaard, dat thans nog op het eiland Engelsch met een sterk Cornish" accent wordt gesproken. Ook overigens echter is het eiland hoogst opmerkelijk. De religie heeft in deze gemeen- schap van visschers uiteraard steeds een zeer groote rol gespeeld, en sinds jaren is Tangier in geheel Amerika bekend om zijn groote zo- merkampen, die aan het strand worden inge- richt en waar lezingen over godsdienstige on- derwerpen worden gegeven. Deze begonnen in 1800 en trokken steeds veel belangstelling uit New-York, Baltimore, Philadelphia en Rich mond. De geheele bevolking behoort tot de eenige ter plaatse voorkomende methodistische kerk, een eendracht als wel zelden ter wereld zal te vinden zijn. Het onderwijs op Tangier is voortreffelijk; de bewoners worden tot ware toonbeelden van burgerplicht opgeleid. Pas sinds eenige jaren heeft men voor de ernstigste meeningsver- schillen een rechterlijke instantie aangewezen, vroeger was de doming de eenige en hoogste rechter, wiens uitspraken ook bindende kracht hadden. Evenals voor de juridische machinerie op Tangier geen plaats was, heeft ook het geld er pas zeer laat kunnen inburgeren. Want tot 1900 bestond tusschen de visschers uitsluitend een uitgebreide ruilhandel. En eindelijk heeft Tangier ook geen gevan- gevangenis zoo voorbeeldig gedragen zich er de burgers. Eenigen tijd geleden besloten de autoriteiten van het nabijgelegen Accomac, dat het eiland, toch zulk een instituut zeer zeker wel eens noodig kon hebben, en zoo stuurde men een schip met een reusachtige ijzeren constructie, die voor het genoemde doel geschikt, mocht heeten. De vertoorride eiland- bewoners moesten daarvan echter absoluut niets hebben en wierpen ter bekrachtiging hunner opvatting het ijzeren gevaarte kort en goed in het water. GROOTE MAALTIJDEN. Onze voorouders van een paar eeuwen ge leden hielden van lekker eten en groote diners. Ook wat de hoeveelheden spijs betreft, die bij de maaltijden werden verorberd, kon men toen heel wat meer stouwen dan tegenwoordig. De huismoeders moesten met heel andere porties rekening houden dan de tegenwoordige vrou- wen. Men sloeg de benoodigdheden niet in met kleine hoeveelheden van ponden en onsjes, maar men had ontzagljjke voorraden in de provisiekamers opgeslagen. Balen meel en suik'j r lagen er opgestapeld. In de kelders hingen groote stukken ossenvleesch en tien- tallen hammen. De huisvrouw had maar te nemen van de groote voorraden, die van tijd tot tijd werden aangevuld. Men hield van groote porties, niet alleen in de kringen der rijken, maar ook bij den bur- german. Vooral als familieden of vrienden te eten werden gevraagd, dischte men flink op, en scheen het soms een wedstrijd, wie de uit- gebreidste tafelgeneuchten kon aanbieden. Dat de meer met aardsche goederen geze- genden de kroon spanden, spreekt van zelf. Als staaltje van een uitgebreid diner willen we eens memoreeren, hoe er soms aan het Saksische hof werd geschranst. Koning August de Sterke ontving in 1728 bezoek van koning Frederik I van Pruisen met zijn zoon, den lateren Frederik den Groote. August de Sterke was zeer prachtlievend fen zette bij die gelegenheid groote feesten op touw. Tournooien en andere hoofsche spelen waren aan de orde van den dag. Maar de clou van alles was een groote boerenbruiloft, waar- bij alle gasten een rol te vervullen hadden. Op die boerenbruiloft werden verorberd: 15 reeen, 8 wilde zwijnen, 12 jonge wilde zwij- nen, 300 fazanten, 400 patrijzen, 300 kraan- vogels, 2 ossen, 50 ossetongen, 20 schapen, 40 kalveren, 8 lammeren, 1 tarn varken, 300 kalfszwezerikken ,400 varkenspooten en ton- gen, 18 hammen, 30 zijden spek, 24 zijden rauw spek, 300 kapoenen, 150 jonge kippen, 100 duiven, 50 tamme eenden, 12 oude kippen, 30 ,,Indiaansche stukken", 20 ganzen, 200 kan versche boter, 20 vaten gezouten boter, 3 sche- pel meel, 80 schok eieren, 1000 citroenen, 200 sinaasappelen, 50 suikerbrooden, 1000 versche mosselen, 2000 versche oesters, 12 schok kreeften, 8 karpers en 8 palingen. De noodige dranken ontbraken natuurlijk evenmin. Er werden gebruikt 2266 flesschen Tokayer, 400 flesschen Oldenburger, 800 fles schen Bourgogn, 250 flesschen champagne, 4000 maatjes Rijnwijn en nog een aantal va ten landwijn, waarvan men het onnoodig ge- oordeeld heeft, precies te noteeren hoeveel. Dit voorbeeld van een grooten maaltijd is er een uit vele, zooals ze in oude kronieken zijn opgeteekend. No. 1 van J. J. K. Zwart4, 8, 9, 11. 13, 14, 16, 18, 19, 22, 26. Wit: 20, 25, 27, 33, 37, 38, 39, 43, 47, 49. No. 2 van J. J. K. Zwart: 6, 7, 8, 10, 11, 16, 20, 23, 24, 28, 30, 31, 36 en twee dammen op 32 en 50. Wit: 17, 22, 27, 33, 35, 38, 39, 43, 46, 47. DAMMEN. CV. Nogmaals het eindspel MolimardWeiss. In tal van dagbladen en periodieken vonden we dit eindspel nu reeds gepubliceerd, maar nergens (en dit bevreemdt ons ten zeerste) is er de aandacht op gevestigd, dat de z.g. ,slechte" zet 145 integendeel zeer* goed is, daar ook hiermee een overtuigende winstgang wordt ingeleid. Het pas de vorige week ver- schenen Novembernummer van „Het Dam- spel" vermeldt de kortste winst (zie onze vo rige rubriek) en schrijft verder, dat ook na 145 „vermoedelijk" winst mogelijk is, doch laat het aan den lezer over, die winst te vinden De stand van het eindspel is: Zwart: 22, 28, en een dam op 14. Wit: 15, 33, 39. Zwart was aan zet en speelde 145, terwijl door 14—23 (33—29); 23X43 of 23X48 enz. de meest afdoende winst zou verkregen zijn. Weiss overzag echter dezen eenvoudigen spel- gang. Zijn combinatierijk partijdoorzicht zocht het verder dan noodig was, hij zag blijkbaar de winst door 14-5 wel liggen, maar maakte een foutje in de uitvoering er van, waama Molimard met remise meer verkreeg dan ver- diend was. Hier volgt de bewuste winstgang, die we nog niet gepubliceerd zagen. Zwart. Wit. 1. 14—5! 33—29 2. 22—27 3934 Op 2924 zou 2833 volgen. 3. 2832! 2924 4. 528! 3429 5. 285 2419 Hiermede kan wit ook 1 of 2 zetten wach- ten, maar dit brengt geen ander resultaat. 6. 5X34! 15—10 7. 34—48! 10—5 Op 104 volgt eenvoudig 3237 8. 4837 510 of 15, enz. 9. 3746 en wint. Wel een zeer leerzaam eindspel! Zeeuwsche Dambond. De competitiewedstrijden van den Zeeuw- schen Dambond om het clubkampioenschap 1928/1929 vertoonen reeds de noodige teeke- ning. Afgaand op de uitslagen der tot heden gespeelde wedstrijden meenen we Vlissingen wel de meeste kansen op het kampioenschap te kunnen geven. De verschillende uitslagen luiden als volgt: Vlissingen wint van Goes met 119. Vlissingen wint van Middelburg met 128. De tweede ontmoeting VlissingenMiddel burg had als voorloopig resultant 55 met niet minder dan 5 afgebroken partijen. De einduitslag wordt vermoedelijk 1010. Middelburg verliest van Goes met 911. Tot zoover de stand in de le klasse. In de 2e klasse heeft Souburg de leiding met grooten voorsprong op Goes II en Vlis singen n. Souburg heeft de drie tot dusver gespeelde wedstrijden alle gewonnen, resp. met 13—7, 12—8 en 15—5. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat aan de volgende le klasse competitie van den Zeeuwschen Dambond, ook zal worden deel- genomen door een Zeeuwsch-Vlaamsch tien- tal. We hebben reeds besprekingen in die richting gevoerd en de kans van slagen is in- derdaad niet gering. Problenien. In 66n der laatste nummers van de „Haag- sche Post" komt een probleem voor van den heer P. W. Kliphuis te Zwolle, waarin deze heer een motief bewerkt, zoo buitengewoon origineel, dat we niet konden nalaten, het on- zen lezers voor te legmen. De stand is: Zwart: 7, 8, 9, 10, 17, 18, 19, 20, 22 en 28. Wit: 26, 29, 30, 37, 38, 39, 40, 44, 47 en 48. Oplossing Wit. Zwart. 1. 26—21 17X26 2. 37—31 26X37 3. 2923 18 X 29 4. 30—24 19X30 5. 48—42 37X48 6. 38—32! 48X45 7. 32X1 45—50 gedw. 8. 1—6! 50X28 idem 9. 47—41 28X46 10. 6X5 gewonnen. De stand van dit probleem is zoo eenvou dig, dat het gemakkelijk lijkt, iets dergelijks samen te stellen. Alleenmen probeere het eens, en dan ook iets van tien zetten diep. No. 3 van G. Pors, Dordrecht. Zwart: 1, 3, 7, 10, 15, 19, 29. Dam op 9. Wit: 17, 18, 25, 31, 32, 40, 41, 44, 48. No. 4 van W. F. Lentz, Roosendaal. Zwart: 3, 4, 7, 8, 13, 14, 17, 19, 22, 27, 28 31, 45. Wit: 15, 16, 24, 25, 30, 33, 34, 36, 38, 39, 40, 41, 42, 47. Voor alle vier geldt: Wit speelt en wint! De liefhebbers van problemen kunnen hun hart eens ophalen aan de volgende vier. De oplossingen kunnen worden ingezonden tot 6 Januari. Deze problemen gelden echter niet voor den wedstrijd. Deze week geen wedstrijdproblemen. Hier- door kunnen de oplossingen der no. 15 en 16 van den wedstrijd alsnog worden ingezonden tot 14 Januari. Naschrift Damrubriek. In den stand van het de vorige week ter oplossing gegeven wedstrijdprobleem no. 16 is een fout geslopen, die wij eerst bemerkten, toen deze rubriek reeds zetklaar was. De witte schijf op 37 moet in dat probleem op 31 staan. Overigens is de stand goed. Voor den datum van inzending zie boven. In de volgende rubriek voortzetting van den oplosserswedstrijd. J. J. K. SCHAKEN. Dr. Lasker 60 jaar. Op weg van Amerika naar Duitschland is Dr. Lasker, de wereldburger, op 24 Dec. j.l. hier te lande gehuldigd. De bladen hebben reeksen kolommen bij gelegenheid van dit feit aan hem gewijd. De meesten onzer lezers zullen reeds weten wie Dr. Lasker is, terwijl ook in ons blad dikwijls van hem is gewaagd. Al behooren wij niet tot hen die hun beetje ideeen op schaakgebied voornarnelijk bij Las ker halen, ook wij gevoelen ons gaame onder den grooten invloed die van zijn ideologie uitgaat en die zich in den geest van een ieder ent welke maar enkele bladzijden uit zijn boeken met aandacht heeft gelezen. Terecht wordt Lasker in zekeren zin nog de grootste schaker genoemd, die er ooit is ge- weest. Weliswaar heeft hjj in 1921 door voor de eenigste keer in zrjn leven een match te verliezen den titel van wereldkampioen aan Capablanca moeten afstaan, een feit is, dat hij ook nadien door zijn logisch talent, zijn onverzettelijken wil, zijn originaliteit, zijn meer dan professoraal weten op het gebied van wiskunde en philosophic heeft uitgemunt zooals geen andere schaakmeester en qua persoonlijkheid als hun primus mag blijven gelden. Wij zagen een portret van den thans 60-jarigen meester en hadden het genoegen hem voor 9 jaren te Middelburg te zien simultaan spelen. Lasker moet verouderd zijn. Toen was hij lichamelijk nog ongerept. Hij rookte niettegenstaande een zware ver- koudheid de eene sigaar na de andere, en werkte de 42 borden blijkbaar op zijn gemak, doch snel beslissend af. Hij won 40 partijen en maakte 2 remise. Wij herinneren ons nog den toenmaligen kampioen van de club Middelburg althans werd hij door ommestaande toeschouwers als zoodanig gedoodverfd die bij het begin van het middenspel een fout maakte. Wij bemerk ten dadelijk, dat de zet fout moest zijn, doch't koste ons enkele minuten, om de weerlegging na te gaan welke hij moest ondervinden. Zeer verbaasd waren we echter toen we dit Lasker zagen opknappen: een kleine beweging met het hoofd, die zijn verrassing uitte, daama de houding van op z'n gemak na te denken, haast gelijktijdig zijn antwoord zet, alles in enkele seconden. De combinatie was, naast andere mogelijkheden, een 5-tal zetten diep, vrij ingewikkeld en bracht figuurwinst. Ook viel ons op wat hij als antwoord op de verwelkomingsrede zeide: hij had het over den oorlog die de volkeren van elkander had vervreemd en over de roeping van het schaak- spel om de internationale gedachte te helpen zegevieren. Uit zijn stem en houding sprak daarbij trots, overtuiging, weemoed. Lasker was reeds en is een mensch, die veel lijdt aan de ongerijmdheden dezer wereld. Dit is te begrijpen: de man die hartstochte- lijk aan den triomf van de logica gelooft, en daarop geheel een levensbeschouwing heeft geconstrueerd (grootendeels uitgewerkt in zijn boek: ,,die Welt des Unvollendbar") deze man stoot zich als het ware met zijn scherp denkvermogen en zijne oordeelskracht aan alle hoeken en kanten van het dage lijksch leven. Wat hij van het leven door- grondt is, hoe met behulp van de logica te strijden en te zegevieren. Dit voorop gesteld, blijft er nog iets over in de wereld, wat niet tot een goed slot is te brengen. Deze ,,niet te voleindigen" dingen te definieeren en tot een minimum te beperken is de philisoof Lasker bezig geweest. Doch welk een bespot- ting van zijn pogen moet voor hem het alle- daagsch gebeuren onder zijn medemenschen zijn, bij welken alles compromis is, elke edele daad verbasterend, schikking tusschen het onvoldoende, en het verkeerde! Wij zagen Lasker ook van een kant die driftig zou kunnen heeten, lag hier niet als ondergrond vdor: het uit heel zijn denken af te leiden feit, dat hij aan alles wat schikking is het land heeft. Nadat te Middelburg o.a. was kenbaar gemaakt, dat het den spelers veroorloofd was met elkaar te praten en te ,,consulteeren", mocht zich bij de meesten wel de indruk hebben gevestigd, dat het er zoo nauw niet op aan kwam. Een der aan- wezigen althans kon de verleiding niet weer- staan om, nadat de meester zijn bord voorbij was, de stukken aan te raken en de combina tie die hij bedacht even uit te voeren, om te zien hoe zijn stand er dan zou uitzien. Dit schenkte hem voldoening en voordat Lasker weer terug was, had hij de stukken in den stand van het spel weer teruggezet. Doch, o wee, een der pionnen was op een andere plaats komen te staan, Lasker kwam, com- bineerde, werd zenuwachtig, kreeg plotse- ling schokkende hoofdbewegingen en het on- weer barstte los: „Mijnheer, deze pion staat niet op zijn plaats, U hebt de stukken aan- geraakt, U hebt met de stukken gecombi- neerd, dat komt niet te pas, wie achter den rug van den simultaanspeler zoo iets doet, verliest aanspraak op voortzetting van de partijen soortgelijke, de stemming zeer verstorende gezegdes. Met een minach- tende handbeweging schoof hij alle stukken van het bord en draaide den verbouwereerden Zeeuw den rug. Deze had trouwens de schel- ding in het Duitsch, dat op het hoogst van de drift een typisch accent had aangenomen, niet in de details begrepen. Nu is Lasker oud. Zijn laatste groote prestatie was 2 de in Moscou 1925, na Bogoljoebof en v66r Capa blancaZal dit succes zijn laatste blijven? Ook wij behooren tot Lasker's vele bewon- deraars, die hem uit bewondering hun sym- pathie schenken, en wenschen hem een Bismarck-acbtigen ouderdom toe. in staat tot het volbrengen van de moeilijkste opgaven, puttende uit een reservebron van tijdens de viriliteit opgestapelde en blijvend toe ge- eigende krachten. Tot zijn 57ste heeft Lasker in ieder geval deze krachten bezeten. Voor de schaakwereld is het te wenschen, dat hij ze nog lang moge behouden. 3.s. HELENA van Rosario naar St. Vincent voor orders passeerde 22 dezer Fernanda Noronha. s.s. MAGDALEN A in lossing te Buenos- Ayres. s.s. TERNEUZEN in lading te Blyth veor Kopenhagen, Directie T. L. L. NOLSON. s.s. SCHELDEJOL, 260 ton, vertrekt heden van Fremington naar Antwerpen. s.s. SCHELDEDAM, 650 ton, in lossing te Londen. s.s. SCHELDESOP, 750 ton, in, lossing te Brugge. s.s. SCHELDESTROOM, 1500 ton, heden te Ter Neuzen verwacht. v s.s. SCHELDEDUK, 7500 ton, van Antwer pen naar Madagascar, 22 dezer van Djibouti vertrokken. s.s. SCHELDESTAD, 8000 ton, van Antwer pen naar Shanghai, 22 dezer Aden gepass s.s. SCHELDEPAS, 8500 ton, van Vizagapa- tam naar Duinkerken, 24 dezer Aden ge- passeerd. s.s. SCHELDELUN, 11000 ton, van Probolin- go naar Rotterdam, heden te Port-Said ver wacht. Voor Ter Neuzen: 24 Dec. Belg. s.s. REN6, 1544, kolen, New-Castle. Van Ter Neuzen: 26 Dec. Nederl. m.s. WEST VLAANDEREN, 205, steen, Southamp- ton; Belg. s.s. SCHELDEDAM, 346, steen, Londen. 27 Dec. Belg. s.s. REN6, 1544, ledig, New castle. Voor Sluiskil: 24 Dec. Nederl. s.s. SINT JANSLAND, 1194, kolen, New-CasUe. Van Sluiskil: 25 Dec. Nederl. s.s. SlijT JANSLAND, 1194, ledig, Tyne. Voor Selzaete: 24 Dec. Eng. s.s. GRANT. V, 1642, kolen, New-Castle. Voor Gent: 24 Dec. Eng. s.s. TEES WOO.. 369, pekkolen, Goole; Eng. s.s. HEWORTH. 1602, kolen, New-Castle; Noorsch s.s. KARMT, 925, pyriet, Thamshavn; Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Manchester; Duitsch s.s. MOSEL, 435, vlas, Reval; Ital. s.s. GAR DENIA, 1948, fosfaat, Sfax. 25 Dec. Letl. s.s. SKRUNDA, 1467, hout en vlas, Riga; Eng. s.s. TRENTWOOD, 3S&. pekkolen, Goole; Belg. s.s. NIEUW CAPPEL- LE, 782, ledig, Londen; Duitsch s.s. DORIS 321, ledig, R'dam; Eng. s.s. CORINIA, 42f pekkolen, Londen. w-. 26 Dec. Eng. s.s. THE MONARCH, 20 pekkolen, Goole; Noorsch s.s. KUL, 797, kunstmest, Odda. 27 Dec. Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. DON, 429, stukg., Goole. Van Gent: 24 Dec. Eng. s.s. DASHWOOD, 1263, ledig, New-Castle; Eng. s.s. TRADER, 105, fosfaat, Newhaven; Eng. s.s. IPSWICH TRADER, 201, macadam, Kingslynn. 25 Dec. Eng. s.s. HUNTERFIELD, 828, ijzer, Grangemouth; Eng. s.s. GWENTCATE, 887, ledig, New-Castle; Grieksch s.s. MA- THEOS, 1574, ledig, Blyth; Belg. s.s. PER- VYSE, 699, ijzer, Newport; Deensch s.s. IN- GER, 733, fosfaat, Kotka; Eng. s.s. SEATON, 898, ijzer, Garston; Eng. s.s. LOUIS ROSE, 955, ijzer, Newport; Duitsch s.s. EILBECK- TAL, 163, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. GWENTLAND, 1090, ijzer, Newport; Deensch s.s. LONDEN, 730, ledig, Granton; Eng. s.s. TEES WOOD, 369, ledig, New-Castle; Duitsch s.s. WILHELM, 935, ledig, Hamburg; Grieksch s.s. NIRITOS, 2452, ledig, Antwerpen. 26 Dec. Duitsch s.s. GRATIA, 1300, ledig, New-Castle. 27 Dec. Eng. s.s. CONTINENTAL FREIGH TER, 214, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. TRENT- WOOD, 369, ledig, Blyth; Duitsch s.s. MOSEL, 435, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. ASUNCION DE LARRINAGE, 2692, ledig, Antwerpen; Belg. s.s. NIEUW CAPPELLE, 782, ijzer, Londen; Duitsch s.s. STORMARM, 845, restant, Oostende. Amsterdam, 28 Dec. 1928. Bieden. La ten. Londen 12,07 12,08 Berlijn 59,25 59,27 Parijs 9,73% 9,74% Brussel 34,62% 34,64% Weenen (100 sh.) 35,— 35,07% Aanvang 2 uur HET BESTUUR. van 40 ct. voor 20 ct. per half pond. L. LQOF, Noordstr. 43. BIEDT AAN: PRIMA E1QEN TEELT No. 1. Verbeterde peervormig Rijnsburg. No. 2. Echte gele bolronde Rijnsburg. Kiemkracht 95%, vraagt monster en prijs. P.S. Gevraagd voor Ter Neuzen en Omstreken, een solide ijverige Agent die de beursdagen kan bezoeken. Aanbiedingen worden ingewacht. Bruinisse, Telef. 4.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 7