SPORT. P&gDI&Sga RTEN. Feui'lleton-vertellingen. GEMENGDE BERICHTEH. LANDBOUWBERICHTEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. Schoonste oude doffer: A. Marquinie. Schoonste oude duivin: idem. Schoonste jonge doffer: idem. Schoonste jonge duivin: idem. Schoonste duif der tentoonstelling: idem. Schoonste uitslag: idem. Achter wier naam geen woonplaats is ver- meld. wonen te Sas van -Gent. VOETBAL. Dine dag le Kerstdag speelde alhier een se- lectie-elftal van het Gentsche Korporatief Sportverbond een vriendschappelijke wedstrijd tegen het le elftal van Terneuzen, welke door de gasten werd gewonnen met 30. Den op Woensdag 2e Kerstdag vastgestel- den wedstrijd Terneuzen IMiddelburg I, kon door het slechte weder niet doorgaan. Voor Zondag a.s. is voor de derde maal in deze competitie de wedstrijd vastgesteld tus- schen Terneuzen IZierikzee I en't ziet er op dit oogenblik wel naar uit dat deze weer zal moeten afgelast worden, met het oog op het slechte weder. Het tweede elftal moet denzelfden dag zijne kraehten gaan meten met Axel I. ZONDAG 30 DECEMBER 1928. Ned. Herv. KerK. Ter Neuzen. 9% u., dhr. L. Dek en 2 u., Ds. A, Timmerman. Sluiskil. 9M u., Ds. A. Timmerman en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersioot van Houten Roos. Philippine. 2 U., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9 u., Ds. S. Groeneveld, van Ter Neuzen en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leeskerk. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5Vz u., leesdienst. Lokaal „Eben-Hcezer". Kerkhoflaan. Ter Neuzen. 5Y2 u., Evangelisatie. R-K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namkldags om 2 Yz uur Lof. MAANDAG 31 DECEMBER 1928. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 6 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 6 u., dhr. L. Dek. Hoek. 5Yz u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 5 u., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 5 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 5% u., Ds. B. van Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 5% u., leesdienst. DINSDAG 1 JANUARr 1929. Ter Neuzen. 9Vi u., Ds. A. Timmerman. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., Ds. B. van Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., leesdienst. Ulvenhout, 23 Dec.. 1928. Menier, 't Is Zondag en 'k weet nie beters te doen, as oew 'n briefje te schrij- ven. 't Is zulk vuil weer, 't is zoo mi- serabelig, da'k de valgerdijn maar eb laten zakken en de laamp aangestoken zooda 'k er daar van buiten nikske van meer van hoef zien. 't Is net of de natuur treurt. Van elk takske van de boomen, van alle goot- lijstje.-, van alle vensterbaanken, van elk gras- sprietje druppelen traantjes neer en ge kun nie verder kijken as 'n paar honderd meters. Loodblaauwe nevels besluieren 't laandschap De bosschen zijn weemoedig en stil. Ginnen vogel hoorde'r fluiten, gin eekhoorentje hoorde *r over de takskes springen en ge lop teugen de boomen op, zoo miestig as t is. Ge krijgt er bekaanst angst van om daar in oew eentje te loopen. 't Is da'k er de weg heelgoed weet; da'k tlken boom ken en da'k persies weet waar de wortels boven d'n grond groeien; waar de slooten loopen, waar de vonderkes leggen, maar aanders, amico, zoude nou en dan tegoeier- trouw in 'nen sloot stappen en tot oewen hals in da kouwe, zwartglinstrende boschwater te- rechte komen en d'r 'n kouw pakken of nen rimmeitiek opdoen, waar ge d'eerste maanden aan getrouwd zat. En aangezien eenen trouwboek oew al zoo de haandjes volgift da g'er gin raad mee wit, is 't nie goed om van zukke boeken 'n heele bie- beleteek aan te leggen. Maar om op da bosch trug te komen, ik ben d'r dan effekes ingewiest, zoo maar laangs de kaanten, want 't was me te triestig om er dieper in te gaan. 't Eenige wa 'k hoorde was 't ver gekras van 'n kraai en anders niks. En van dieen vogelenzang fleurde ok nie op, ami co. Want in die mastenbosschen hoorde oew eigen nog gineens loopen, omdat de grond be- staat uit 'n laag dennennaalden zoo dik as twintig vloerkleejen op mekaar, waar ge, as 't ware, op veert. Dr6, docht ik, smeert 'm nouw gaauw hier, want't is er nergens zoo stil als hier. 't Is net, amico, of 't ouwe jaar betreurd wordt bij z'n afsterven. 't Is daarbuiten een groote misere en de doodenkele lanteerns, langst de boschwegen zijn as kerskes waarbjj de boomen staan te zuchten en te schreeuwen mee neergeboken gestaltens. Ge kunt daarbuiten best oewen lach houwen en keb dus maar gaauw 't is aamperkes half vier de laamp aangestoken en de gerdijn laten zakken. 't Vuur he'k lekker wa-d-opge- rakeld, want 't is mee al die nattigheid zoo eremoeig da ge'r d'n bibber van krijgt. Trui zit 't Kerstnommer van d'n Ilhestrasie aan stukken en brokken te lezen mee 'nen bak koffie bij d'r en 'n stuk kerstkraans en mee 'n gezicht as 'n vorstin. En 't schijn schoon te zvjn wa ze daar leest, want dren bril is tellekens aangeslagen, maar da kan ok ko men van de werme koffie. Ik kan't nie aan d'r vragen, want 'n uur gelejen, toen ze dieen schoonen boek uit de laai van de kast haalde en d'r in begon, toen he'k 'r mee nadruk ge- vraagd g'ad, om er nouw veral veur te zurgen da ze'm niet verchaandeliseerde mee d'ren druppel en na die beleefde vraag is er hier gin eentje meer gesproken. Nouw doen me wie 't het laangste volhoudt, 'n spelleke da me dikkels speulen. As 'k nouw maar zeg: „Trui schenk me nog 's in, want ge het 'n bes- tig bakske gezet", dan is ie veur mekaare, maar daar wacht ik mee tot m'nen brief klaar is, aanders ga ze me alles veur zitten lezen en da konvejeer me nouw nie op d'n oogenblik, zou d'n burgemeester zeggen, wa zooveul be- teekent as: da kom nie in m'n kraam te pas. De prentjes bekek ze mee d'e loep en as ik dan d'ren kaant is uitkijk om da spul gade te slaan, dan blijf ze zitten zooas ze zit, mee d'ren loep boven d'n boek maar dan gluur ze boven d'ren bril naar mijn toe. Ik byt dan maar 's op d'n achterkaant van m'nen penhouwer om m'n ka- ken in bedwang te houwen, want bewaare me d'r veur da'k dan zou lachen-.-l Dan kreeg ik in gin dagen 'n woord asem en daar he 'k heel veul broerkes aan dood', amico! En morgen, amico, dan komt de Amsterdam- sche bende. De kunstschildersfermilie. Tot na de nuuwejaar. Dre d'n verver. Lewiese z'n ge- malin, Dre-ke m'nen hartelap en Truike, de kleine meid, Trui d'r troeleke. Dre ee geschreven as da ze Maandag da's mergen komen en de kleine Dre schreef er ok 'n stukske bij. Hij is nouw zeuven jaar en al 'n jaar op de groote school en schrijft al of .e in de hogste klas zit van de bewaarschool. Da's 'nen ridd'er, amico. Hij schreef: „Lipve Oopa. De kerstfakansie is gelukkig begonne. Vooreerst geen strafwerk meer voor de Neus. (Da's warschijnlijk z'nen meester, denk 'k). Komt u ons afhale met de sjees Oopa? En rjj- de wij dan weer zoo hart over de Ulvenhoutse keien, dat moekie haar hoedje aftitst? Doen hoor, oopa! Ze durref toch niks tegen u te zeg- ge. Hoe is het met oopoe? En met haar drop- peltje? Ik hoop alles goet! Weet de veldwach- ter al dat ik weer kom? Zeg u maar niets, oopa, anders is zijn kerstmis bedorreven en nou blijvt het een verrassing voor Janus! Oopa, veel groete van ons allenmaal, maar vooral van ik, die zich noemp, Uw lievhebbende kleinzoon,. Drd. Da worren gezellige dagen, amico, en d'n worstenbrood is al in d'n maak. Keb d'n bak- ker 'n paar meters vorsche vette worst gege- ven mee de bodschap om 'r 'n dartig ferme worstebroojen van te bakken mee 'nen halve meter hekstra kedoo om dan niks van mijnen worst af te knijpen. Want da's zoo broerd ee, as ge denkt 'n brooike deur te snijen mee en- kel worst en dat er dan bijna gin worst inzit omdat ie zoo .Jngekrompen" is! Daarom geef ik liever 'n end te veul, dan krimpt d'n mijnen nie zoo in, ziede... M'n v&rken woog bijna vijf- honderd pond schoon aan den haak, dus hoef ik op gin meterke worst te kijken. En omda ze in Ollaand ons worstenbrood nie kennen daar weten ze maar half wa lekker eten is en daarom emmen ze daar zekers de slanke lijn ingevoerd, zurg ik altij veur da goed'je as de Amsterdammers ier komen. Jong, da's zulk goei eten! As ze zoo de grootte emmen, die brooikes, van 'n half terwke en ge snij ze dan aan snee-kes en daar zit dan 'n stuk worst in den midden da-d-in d'n oven gaar geworren is, zooda-d-et vet er uit is geloopen en in't brood gedrongen, dan is 't gin kunst, amico, om op ouwejaar zoo drie of vier van die halve terf- kes naar binnen te schraansen mee 'n paar kruiken donkerbruin. Dan bende van binnen gewapend op de din- gen die mee 't nuuwejaar komen zullen, as dan de klok twalef uren slaat en ge op staat om op 'n nuuwe te klinken en mekaar 's te pakken. En in die stemming, amico, de schoonste vreedzaamste stemming van 't jaar, pak ik in d'n geest m'n glas en klink mee oew op't nuu we jaar. Ik hoop as da-me ok van 't jaar weer geregeld gezellig meugen crispedeeren en van mekaars-doen-en-laten op de hogte blijven. Ok Trui doet er 't hare bij en roept van uit de verte: Proost! Amico, nogeens, 'n zalig uiteinde en 'n goei begin en veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder, van oewen toet a voe DRd. TWEE LEDEN VAN HET BELGISCHE LOODSWEZEN VERDKONKEN. Woensdagmorgen omstreeks 7 uur is in de Wielingen een droevig ongeluk gebeurd. Bij het bemannen van een schip is de jol, waar- mede de loodsen van den loodskotter naar de schepen worden overgebracht, overvaren. Tengevolge hiervan zijn een Belgische loods, behoorende tot den dienst Vlissingen, doch wonende te Oostende en een roeier, verdron- ken. Omtrent het tragisch ongeluk deelt het ,,Hbld. van Antwerpen" nog de volgende bij- zonderheden mede: Rond 3 ure Woensdagnacht had een Duit- sche schoener, van Hamburg komende een loods gevraagd aan den patroon van de loods- boot No. 7. Onmiddellijk werd de sloep van de loodsboot bemand met vier manschappen: De Witte, loods; Derieux, hulp-loods; Brackx en Lauwereins, matrozen, en uitgezonden. De zee was zeer ruw. Op het oogenblik, dat de sloep den schoener ging bereiken, wierp een groote golf de sloep 't onderste boven en de vier manneh lagen in zee. Op hun hulpgeroep snelde de bemanning van den schoener toe om de Belgen, die zich aan de omgeslagen sloep vastklampten, te redden. Zij wierpen him touwen toe, maar ondanks alle heldhaftige pogingen konden alleen Brackx en Lauwereins gered worden. De loods De Witte, 46 jaar en de hulploods Derieux, 30 jaar, verdwenen in de kokende golven. De sloep van den schoener bleef nog langen tijd op de plaats van het ongeluk rondzoeken, maar het was verloren moeite. Wat de omgeslagen sloep van de loodsboot betreft, deze werd des morgens door de loods boot No. 3 opgepikt en op de haven gebracht. GEHEIMZINNIGE GEBEURTENIS. Op een eenzamen weg in den Bovenkerker- polder bij Amstelveen is in een sloot het lijkje gevonden van een kind van ongeveer ander- half jaar. Het is evenwel nog niet herkend. In den omtrek wordt er op het oogenblik nog geen kind vermist. Sporen van misdrijf zijn uiterlijk niet aanwezig noch op het lichaam, noch op de kleederen. Het lijkje is ter schou- w ing overgebracht naar het Wilhelmina-gast- huis te Amsterdam. De politie staat hier voor een duistere zaak. Met vrij groote zekerheid kan worden aan- j genomen, dat het stumpertje niet uit Amstel veen afkomstig is, meldt ,,de Courant". De kleertje wijzen er op, dat de ouders of ver- zorgers van het wicht niet op den minder bedeelden stand behooren. Toen de boerenjongens het lijkje gevonden hadden, werd het dadelijk overgebracht naar de kazeme der marechaussee te Nieuwer- Amstel. Toen het daar was, was nog geen lijkverstijving opgetreden. Wonden of be- schadigingen van de huid werden niet waar- genomen. De sloot, gelegen bij den Middenweg, te Nieuwer-Amstel, is breed en het lijkje werd gevonden aan den overkant van den weg, aan den kant der landerijen. Hieruit zou kunnen worden afgeleid, dat het wicht er niet ingevallen is, daar hef dan onmogelijk den overkant had kunnen berei ken. Het water is stilstaand en het kan dus niet meegesleurd zijn. Ook kan het niet van elders zijn komen aar '-ijven; wanneer het van den Amstel was gekomen, zou het door gemaal zeer zeker verminking zijn veroor- zaakt. Men gelooft dus, dat het kind erin geworpen is. De Middenweg wordt vanwege zijn eenzaamheid bezocht door amourette Amsterdamsche paartjes.; een misdaad is er overigens zeer goed mogfilijk, zonder dat vrees voor ontdekking behoeft te bestaan. Het water in de sloot is helder; de kleer- tjes van het lijk waren dus niet in ernstige mate bevuild met moulder. Merkteekens wa ren er niet op te ontdekken. De zolen der schoentjes waren spiegelglad; de randjes wa ren vermoedelijk door het kruipen van de kleine, eenigszins aan de voorzijde afge- schaafd. Toen het lijkje ontdekt werd, stak een handje van het arme wicht boven water uit. VOORZICHTIG MET BENZINEGEBRUIK. Vrijdagavond was de dienstbode van den heer L. op het Kerkplein te Heerlen in een kamertje bezig met het reinigen van kleeren waarvoor zij benzine gebruikte. De kleeren waren dicht bij een kachel gehangen en vatten op een gegeven oogenblik vuur. Het vuur deelde zich ook mede aan de kleeren van het meisje. Een zoon van d'en heer L. wist door een jas op het brandende meisje te werpen de vlammen te dooven. In ernstigen toestand werd zij naar het ziekenhuis overgebracht. Zaterdagmorgen was de toestand iets beter. ONDER DE WIELEN. Te Hagen is Zaterdag een tragisch ongeval gebeurd. Een zekere Paul Bender uit Berlijn bevond zich op reis naar zijn ouders te Gevels- berg. Toen medereizigers Bender opmerk- zaam maakte, dat de voortrein BerlijnDus- seldorp niet te Gevelsberg stopt, sprong hij uit den reeds in beweging zijnden trein. Hij kwam onder de wielen, beide beenen werden hem afgereden. Na eenige uren is de onge- lukkige in het ziekenhuis overleden. EEN FAMILIEVEETE OP EERSTEN KERSTDAG UITGEVQCHTEN. Twee families uit de Zeilmakerstraat te Rotterdam, hebben den avond van Eersten Kerstdag benut, om een oude veete uit te vechten, meldt de „Crt.*' Het had reeds lang gesmeuld tusschen de families Van der B. en De G. Een kleinigheidje was genoeg om het vuur te doen ontbranden. Dat is dan Dinsdag- avond gebeurd. Een 26jarige dame der familie De G., sloeg een 60jarige dame Van der B. in het gelaat. De 35jarige A. van der B. kwam zijn moeder te hulp en sloeg de 26jarige dame der familie De G. neer, waarop de 19jarige broeder van deze dame zijn zuster weer ging helpen en A. van der B. te lijf ging. Deze laatste liep achteruit, struikelde over het trottoir en maakte een leelijken smak op den grond. Hij sleepte zich tot aan den politie- post Schiedamscheweg, vanwaar hij naar het ziekenhuis Coolsingel werd vervoerd. Intus- schen was in de Zeilmakerstraat de strijd voortgezet, waar ten slotte met veel moeite de politie de orde herstelde. Van het geval is een uitvoerig proces-verbaal opgemaakt. DOODGEDRUKT. Op den Tweeden Kerstdag bevond zich om streeks half twaalf in. het gebouw der maat- schappij „Zuiderbad" Hobbemastraat te Am sterdam in een der voormalige warmwater- kelders zes man. Een tweetal monteurs be- vonden zich onder den radiator, die op vier ijzeren kolommen rustte. Dat waren de 32jarige chef der technische afdeeling E. F. H. B. aldaar en een monteur. Deze waren bezlg met een plank het vuil, dat zich onder den radiator had verzameld, weg te ruimen. Zij stonden daar in gebogen houding, want de ruimte is niet hooger dan 1 h 1V2 meter. Plot- seling zakte de radiator, welks gewicht 2500 kilo bedraagt, ineen. De monteur slaagde er nog de circa 1 meter breede ruimte tusschen het toestel en den kelderwand te bereiken, doch B. gelukte zulks niet. Toen men trachtte hem te bevrijden, heeft hij nog eenige woorden gesproken. Er was geen sprake van hem uit zijn positie te verlossen. De toegang tot den warmwaterkelder was zeer moeilijk, men kon er slechts komen via een gat en een trapje. Het was pas om bij tweeen, dat het lichaam van B. kon worden bevrijd. Het werd gevon den, liggend op de zijde. Uiterlijk vertoonde het slechts een kleine schaafwonde aan de kin. Getracht werd met een zuurstofappa- raat de levensgeesten op te wekken. Het was echter vergeefsch. (De Courant.) BLOEDIGE KERSTVIERINGEN TE GELSENKIRCHEN. Den eersten Kerstnacht werd te Gelsenkir- chen tusschen twee bevriende buurfamilies een Kerstfeest georganiseerd. Tijdens de feestvie- ring ontstond echter een woordenwisseling, waaraan alras alle feestgenooten deelnamen. Ten slotte ontaardde de ruzie in een hevige algemeene kloppart(j, waarbij vooral de dames zich niet onbetuigd lieten. Het gevolg was dan ook, dat ten slotte vijf personen zwaar gewond bij den feestdisch lagen. In denzelfden nacht ontstond ook tusschen twee andere gezamenlijk feestvierende gezin- nen te Gelsenkirchen een vechtpartij, die even- eens een bloedig verloop nam. Daarbij werd een der vechtersbazen door zijn tegenstander de buik met een scheermes opengereten, ter- wijl laatstgenoemde in de algemeene verwar- ring zulk een hevigen trap opliep, dat hij met een ernstige maagverwonding ineenzeeg. De beide zwaargekwetste dischgenooten moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De overige feestvierders liepen slechts lichte ver- wondingen op. ZES PERSONEN BIJ EEN HOTELBRAND OMGEKOMEN. In het Parkhotel te Akron (Ohio) brak door onbekende oorzaak brand uit, die zich spoed'ig over het geheele gebouw uitbreidde. Het hotel wordt voornamelijk bewoond door arbeiders 'en employe's van een in de nabijheid gelegen rub- berfabriek. Doordat er een paniek uitbrak kon den zes personen zich niet meer in veiligheid brengen en verbrandden levend. Een groot aan- tal andere bewoners liepen min of meer zware brandwonden op. Het hotel brandde geheel uit. MOORDAANSLAG. Er heeft zich Dinsdagavond ongeveer 7 uur in het Zuideinde van Giethoom een drama afgespeeld. Aldaar woonden in een huis het jongge- huwde echtpaar Scholten met een kind en de bejaarde weduwnaar S. met zijn 32jarigen ongehuwden zoon H., arbeiders van beroep. Scholten is sedert eenigen tijd sukkelende. Om de een of andere reden ontstond er hoog- loopende twist tusschen vrouw Scholten geb. Fledderus en H. Laatstgenoemde greep een byl en bracht daarmee de vrouw een slag op het hoofd toe. Deze vluchtte naar de buren waar zij bewusteloos neerviel. Nauwelijks was zij uit het huis gevlucht, of H. greep een scheermes en sneed zich daarmee in den hals. De dood trad spoedig daarna in. Rijks- en gemeentepolitie en de burgemeester van Giet- hoorn waren spoedig ter plaatse; korten tijd daarna kwam het parket uit Zwolle, om een onderzoek in te stellen. De toestand van vrouw Scholten, hoewel ernstig, is naar omstandigheden vrij goed. TRAGISCH ONGEVAL TE ROERMOND. Een uiterst tragisch ongeval heeft dezer dagen plaats gehad. Terwijl mej. Thomaes Coenen, wonende aan den Venloscheweg 75 te Roermond, te circa zes uur n.m. haar eenig zoontje van acht maanden waschte eh zich omdraaide om water van het fomuis te nemen, maakte het kleintje, dat. met de spons speelde, een onverwachte beweging. Het rolde van het op de tafel liggend kussen in een naast de tafel staande zinken teil met kokend water, die voor z'n badje was gereed gezet. Het kind viel, in z'n hemdje gekleed, op den rug in het heete water, en werd met brand wonden overdekt, door de moeder opgenomen. Op haar gegil stormden de benedenbewoners naar boven. De onmiddellijk gewaarschuwde arts, Wong-Lun-Hing, heeft het erbarmelijk huilende wicht met z'n auto naar het Louisa- huis gebracht, waar het onder hevige pijnen is bezweken. De ouders zouden de Kerst- dagen met htm kindje bij de grootouders in Duitschland doorbrengen NOODLOTTIGE HOTELBRAND. Uit Upsala wordt gemeld, dat op den Eer sten Kerstdag, in een hotel te Tidaholm, een hevige brand woedde, waarbij zes menschen zijn omgekomen. Het vuur breidde zich z66 snel uit, dat de personen, die zich op de bovenste verdieping bevonden, zich niet konden redden. Toen het de brandweer gelukte, door de vlammen heen te dringen, vond men nog slechts 6 verkoolde lijken. Ook een belendend gebouw brandde geheel uit. De slachtoffers van den brand behooren alien tot het hotelpersoneel. De gasten konden zich alien in veiligheid brengen. LEVEN SENERG1E. De bekende geleerde Rubner meent te heb ben kunnen aantoonen, dat ieder dier gedu- rende zijn Ipven een bepaalde hoeveelheid energie of arbeidsvermogen verbruikt. Be- rekent men deze hoeveelheid arbeidsvermogen per kilogram lichaamsgewicht, dan krijgt men getallen, die voor alle dieren ongeveer even groot zijn. Hij ging n.a binnen hoeveel tijd een dier zich in de jeugd in gewicht ver- dubbelde. Bij het paard duurde dat 60 dagen. bij het rund 47 dagen, bij den hond en de kat 9 dagen, bij het konijn zes dagen. Hoe klei- ner het dier, des te sneller is de gewichts- verdubbeling. Nu is voor dien groei voedsel, dus arbeidsvermogen jjoodig. En als men dit arbeidsvermogen meet en het dan omslaat per kilogram lichaamsgewicht, dan blijkt dat het voor alle dieren gelijk is. Hetzelfde blijkt wanneer men het verbruikte arbeidsvermogen na de groeiperiode voor iedere diersoort per kilogram lichaamsgewicht berekent. Ook dan is het verbruik voor alle dieren even groot. Toch moet men met deze opvatting voorzich- tig zijn. Immers dan zou een dier dat werkt of, dat melk geeft, spoediger dood gaan dan een dier, dat niets doet en alleen maar leeft. Want het werken en de melkproductie be- teekenen verbruik van arbeidsvermogen. En de ervaring heeft wel geleerd, dat matige arbeid en matige productie de gezondheid be- vorderen en medewerken tot langer levens- duur. Zoo is dan de levensduur, die thans alge- meen opgevat wordt als een eigenschap van de soort, die binnen zekere grenzen gelijk is, afhankelijk van verschillende factoren, waar- van hier enkele zijn opgenoemd, maar die nog te onzeker en te weinig bekend zijn om er meer dan theoretische waarde aan te hechten. De groote moeilijkheid zit hierin, dat het vaststellen van den gemiddelden le vensduur talrijke bezwaren ontmoet. Onze huisdieren worden onder omstandigheden ge- houden, die zeer sterk afwijken van hun vroe- geren natuurstaat. Zij zijn in enkele richtin- gen zeer eenzijdig ontwikkeld. De melkpro ductie bij het rund, de vetaanzetting bij het varken zijn gestegen tot een hoogte, die het ziekelijke nadert. De snelheid van het paard is zoo sterk bevorderd, dat andere organen daaronder geleden hebben. De verschillende hondenrassen hebben verscheidene vertegen- woordigers, die niet meer normaal doch ab- normaal van vorm zijn. Dat alles is de reden dat wij slechts cultuurrassen kennen, die sterk afwijken van de vroegere stamsoorten. Het vraagstuk of er verband bestaat tus schen langzame jeugdontwikkeling, lichaams- grootte, energieverbruik en levensduur wordt dan ook, nog afgezien van individueele ver- schillen, door zooveel factoren van buiten af be'invloed, dat het nog lang niet opgelost is. Een algemeene regel is er wel: een algemeen verband tusschen deze zaken bestaat zeker, maar verder dan het algemeen gaat onze kenrns nog niet. DE OV ERSTROOMIN GSR AMP IN VLAANDEREN. De toestand in de overstroomde streek, be- noorden en beoosten Dendermonde ,is ten ge- volge van den storm die Woensdag over Bel- gie woedde, weer zeer critiek is geworden. Het water steeg, in de overstroomde dorpen Moerzeke en Grembergen, met 70 centimeter. Op sommige plaatsen staat er 2 meter water op de velden en in de huizen. Een in aller- haast opgeworpen dijk van 2% K.M. lengte, te Hamme, is Woensdag doorgebroken. De genietroepen welke naar hunne gamizoenen waren teruggekeerd zijn weer ter plaatse ge- zonden. Van den paus is een gift van frcs. 25.000 door het steuncomit6 ontvangen. DOODELIJK JACHTONGELUK. De eigenaar van een bouwkundige school te Fellen, nabij Kassel, bevond zich Zaterdag op de jacht. Op nen gegeven oogenblik liet hij zijn geweer op den grond vallen; dit ging af en de man kreeg de lading hagel door zijn linker bovenbeen; de slagader werd geraakt en de ongelukkige jager bloedde dood. DE KOUDE DRIJFT WOLVEN NAAR ITALIAANSCHE DORPEN. Als gevolg van de hevige koude zijn in Umbrie troepen wolven eenige Apenijnen-dor- pen binnengedrongen. Een jager werd door hen aangevallen. Hlij kon echter door zijn collega's worden bevrijd,' die een der dieren neerlegden. AARDBEVING EN VLOEDGOLF. Uit Manila wordt gemeld, dat de st&d Cottakato op het eiland Mindanao Philippe- nen) Woensdagavond eerst door een aard- beving is geschokt en vervolgens door een vloedgolf vrjjwel is verwoest. Vier menschen hebben het leven verloren; honderd en twee liepen er kwetsuren op. ONDER DEN TREIN. Twee jonge zusters uit Sofienhof-Abbau zijn nabij het station Lauenburg door den boerael- trein uit Dantzig gegrepen en overreden. Ben van haar was onmiddellijk dood, terwijl de an- der in het ziekenhuis is gestorven. De oorzaak van het ongeval ligt hierin, dat de meisjes, die met een bevriend'en soldaat van de rijksweer op weg naar Lauenburg war©*, langs de spoorbaan waren gegaan teneinde den afstand te verkorten. De soldaat bleef onge- deerd. SPANJAARDEN EN VOETBALLERS. Bij een twist in een bioscooptheater te Per- pignan tusschen Spanjaarden en Franscke voetballers trok een der Spanjaarden, naar Belga meldt, een revolver en loste vijf schoten op de Franschen. Een hunner werd gedood, ter wijl twee anderen gewond werden. Een der ge- wonden verkeerde in hopeloozen toestand. Men vermoedt, dat de Spanjaarden over de gren» ontkomen zijn. TER NEUZEN. Heden werd door den notaris Callenfels te Ter Neuzen, in het Hotel du Commerce, by de« heer De Vrieze, in het publiek herveild: het huis aan de Nieuwstraat no. 52 alhier, met het erfpachtsrecht van den bijbehoorenden grond, kad. sectie L no. 1628, groot 1 Are 88 centia- ren. Hoogste bieder was de heer J. J. C. ran Sprang met 5200, waarvoor het perceel werd gegund. MIDDELBURG. Door den hoofdingenieur van den Rijka- waterstaat te Middelburg werd Donderdag aanbesteed het maken van een dienstgebouw bij de keersluis te Vlissingen, behoorende tot de werken van het kanaal door Walcheren. Raming 39.300. Inschrijvers waren: J. H. Rijnberg, Ter Neuzen, 42.800; H. Seegers, Nijmegen, f 41.980; H. J. v. d. Velden, Ter Neuzen, Firma J. v. d. Poel Zonen, Lam»- waarde en J. Houg, Axel, samen voor 40.445; C. van L^euwen, Hillegersberg, 38.480. RECTIFICATIE. In het raadsverslag van Axel komt brj de behandeling van het schrijven van Ged. Staten en de verschillende gemeenten omtrent de burgemeesterssalarissen voor 5 tweejaarlijksche verhoogingen van 1010, dit moet zijn: ,,5 tweejaarlijksche verhoogingen van 180". KORT VERSLAG van de vergaderimg van het Dag. Bestuur der Z. L. M., op 17 December 1928. Onder leiding van den Voorzitter, Mr. P. Dieleman, hield het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. op 17 December zijne gewone maandelijksche vergadering. Bij de opening werd bijzonder welkom geheeten de heer C. Franse, dfe den eersten keer de vergadering bijwoonde. Na goedkeuring der notulen werden de door het K. N. L. C. voorgelegde vragen be- treffende het standpunt, dat tegen het ont- werp Ziektewet moet worden ingenomen, behandeld. I. Moet gepleit worden voor het bren- Sen der kosten uitsluitend ten laste van het edrijf of moet worden vastgehouden aan het beginsel, dat de verzekerden zelf de helft der kosten betalen? De meerderheid achtte het laatste ge- wenscht, een minderheid meende, dat het vrijwel op hetzelfde neerkomt, doch door de kosten op het bedrijf te leggen, de uitvoe- ring veel eenvoudiger wordt en daarom de voorkeur verdient. II. Is het gewenscht, dat de uitvoering van de Ziekteverzekering, voor zooverre het de landarbeiders betreft, zooveel mogelijk wordt opgedragen aan de bijzondere ziekte- kassen of is het gewenscht, dat de uitvoering in hoofdzaak plaats heeft door bedrijfsver- eenigingen? De meerderheid achtte uitvoering door be- drijfsvereenigingen het meest gewenscht, twee leden voelden meer voor uitvoering van ziektekassen. e£n wilde beiden een gelijke kans geven. III. Is het mogelijk. dat men aan de uit voering door bijzondere ziektekassen en aan de uitvoering door bedrijfsorganisaties. gelijke kansen geeft? De meerderheid achtte die mogelijkheid wel aanwezig, de minderheid niet, aangezien dan de collectieve verzekering vrijwel on mogelijk zoude zijn. IV. Indien het mogelijk maken van een collectieve verzekering en het brengen van de verzekering bij bedrijfsorganisaties zou meebrengen, dat alle kosten ten laste van de werkgevers komen, zijt ge dan ook bereid, een dergelijke regeling te bevorderen? Vier leden meenden, dat men wel bereid moest zijn, de minderheid van drie leden niet. Omtrent de werkwijze van de Kamers van Koophandel werden, op verzoek van het K. N. L. C.. inlichtingen ingewonnen, welke ter kennis gebracht zullen worden. Naar aanleiding van een adres van den Bond van Bedrijfsautohouders, sprak de vergadering zich uit tegen een cancessie- stelsel voor het goederenvervoer. Voor kennisgeving werd aangenomen: dat de heer E. Verlare te Nieuw- en St. Joosland tot Hoofdbestuurslid van de Ver- eeniging van Gediplomeerden op Walcheren is benoemd; dat de centrale landbouworganisaties een adres aan den Minister van Waterstaat heb ben verzonden, betreffende de wijziging der Waterstaatswet 1900, ten aanzien vap open- bare wegen;

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6