Huis en Hot Pluimvee-rubriek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 5. Toeslag voor vlasbewerkiiig. De vraag naar de mogelykheid om een toe- slag van gemeentewege te geven aan de vlas- hewerkers op electriciteit, teneinde het vlas- awingelen alzoo werkgelegenheid in de ge meente te bevorderen, heeft ons een onderzoek hloen instellen. Het resultaat is, dat het ons voorkomt, dat ooor het geven van een toeslag (van b.v. 5 cent per K.W.) op de verbruikte electriciteit rts de vlasserijen, de werkgelegenheid daar- door niets zal bevorderd worden, omdat deze toeslag een bedrag van 40 a 50 cent per baal atal vertegenwoordigen, daar men voor een baal 6 a 8 K.W. electriciteit noodig heeft. De heer 't GILDE zou een stapje verder willen gaan. Naar hij vemeemt, wordt te Ht. Jansteen 25 toeslag op het loon ge- geven. Indien dit ook hier gedaan werd, zou er naar hij verwacht iets meer gedaan kunnen worden en zouden de werkloozen daarmede aeker gebaat zijn. De VOORZITTER acht dat ook niet onmo- gelijk, maarmen moet dan niet vergeten wat dit zal kosten. De heer't GILDE vraagt of er door de com- mlssie in die richting al eens een onderzoek is ingesteld. De VOORZITTER merkt op, dat de heeren Van de Bilt en Dielemajn, trouwens de heer 't Gilde zelf ook, deel maken van die commis- sle en dus weten kunnen welke moeilijkheden er aan verbonden zyn, om in die richting te werken. De heer DIELEMAN gelooft, dat het prae- advies van Burgemeester en Wethouders er aardig uitziet. Gevraagd is om by de 5 cent van het ryk nog 5 cent van de gemeente te geven. Hij vraagt in verband hiermede of het die toeslag ook zal geven bij gebruik van gas De VOORZITTER: Daarvan is mij niets brikend. De heer DIELEMANHet is volgens des- kandige voorlichting bekend, dat een K.W.U. electriciteit gelyk staat met 1 M3. gas. Indien nt» die reductie van 5 cent ook werd toege- staan voor gas, en de gemeente gaf er ook nog wat bij, zouden ze voor niets kunnen draaien. Als ze het dan nog niet doen, zou blyken, dat er een ander bezwaar is, dat er geen energie voor is, en het niet in de duurte van de drijf- kracht zit. De VOORZITTER gelooft, dat men by ge bruik van gas voor drrjfkracht ook wel toeslag mal krijgen. De heer VAN DE BILT merkt op, dat Bur gemeester en Wethouders in hun antwoord ■eggen, dat het weinig beteekent, maar als de gemeente ook 5 cent gaf, zou de stroomprijs toch dalen van 25 tot 15 cent per K.W.U. en is het verschil met Belgie niet zoo groot meer. Bt wordt altyd gezegd, dat de stroomprys van grooten invloed is en dat, indien ze voor het ■elfde bedrag terecht konden, dat ze in Stekene moeten betalen, ze hier evengoed kun nen vlassen als daar. Tweemaal 5 cent per K.W.U. wordt dan f 1 per baal. Bij een der- gulyke regeling vervalt dan toch het motief dat de krachtstroom zoo duur is, en als het dan nog niet kan, blykt, dat er andere kwes- tiee tusschen zitten. Ze zeggen dat ze het ale de stroom goedkoop was evengoed kun nen als in Belgie. Spreker is daarvan niet overtuigd, maar h(j zou er dan toch de proef van willen genomen zien. De heer OGGEL geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders tot hun voorstel ge- komen zyn, omdat ze tot de wetenschap zijn gekomen dat die 5 cent toeslag per K.W.U. electrische stroom niets te beteekenen heeft. Bet maakt volgens de berekening van deskun- digen een verschil van 40 tot 50 cent per baal en dat is op een verkoopsprijs per baal van f 80 tot 100 niet van invloed. Voor die 50 cent meer of minder laat men een bedrijf niet stil etaan of zet het er niet voor in exploitatie. De heer J. DE FEIJTER: Dat doen ze ook niet voor 10 cent toeslag. De heer DIELEMAN: Nog niet als ze het voor niets krijgen. De heer VAN DE BILT: Dan komen ze van bet ryk, met hun 5 cent toeslag ook in een iMwpottelijk licht! Bestrating Julianastraat. De verwijzing naar den slechten toestand, waarin de Julianastraat verkeert, doet ons ■aededeelen, dat dit gedeelte straat, waarvan reeds een gedeelte vemieuwd is, het volgend jaar weer zoover mogelijk zal worden ver- nleuwd, als er geld op de betrokken post be- eehikbaar is, daar deze vemieuwing uit de gewone middelen bestreden moeten worden. De heer DIELEMAN zou met het voortzet- ven van de verbetering der straat niet te lang w&chten. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit ook niet de bedoeling is. T. Verbetering berm van den Nieuwendijk. De naar voren gebrachte wensch tot ver betering van den berm van den Nieuwendijk, <joet ons mededeelen, dat wy de gemaakte plannen van beklinkeren (met oud materiaal) van dien berm hebben prijs gegeven, in ver band met het ter bevoegde plaatse medege- deelde plan tot herziening van de bestrating van dit gedeelte, zonder de ontstane berm, ten- gevolge van de demping der sloot, waardoor tHe verharding, tengevolge van die vemieu wing vein den weg, voorloopig voorbarig werk •al worden. Intusschen is van onzentwege gezorgd, dat op dat gedeelte sintels zyn ge- Strooid, voor voorloopige verharding van het pad. De heer DIELEMAN zou die verbetering willen doorgetrokken zien tot aan het eind van lit huizenrij. De VOORZITTER deelt mede, dat dit ook de bedoeling is; er is echter voor het oogen- bBk moeilijk aan de noodige sintels te komen. De heer OGGEL: Het is de bedoeling langs de geheele huizenrij een voorloopige voorzie- aing te treffen. Later, als de bestrating van den weg gemaakt is, kan dan gezien worden hoe de gemeente het best met de verbetering van den zijkant bij den weg kan aansluiten. 8. Steunregeling. Als antwoord op de vraag over de steun regeling, welke dezen winter zal gelden, wordt door Burgemeester en Wethouders medege- deeld, dat aan de loonboekjes streng de hand •al worden gehouden, evenals in het begin van het jaar is gepubliceerd. Er zal in overleg met de betrokken commis- eOe van advies een behoorlijk verschil worden gemaakt, tusschen een uitkeering aan een ge- organiseerde en een ongeorganiseerde. Overigens zal dezelfde gedragslijn worden gevolgd, die vorig jaar golden. De heer 't GILDE vraagt, of niet kan ge- aegd worden welke normen by de steimregeling ■ullen gelden. De VOORZITTER deelt mede, dat dit vooraf niet kan gezegd worden, dit moet door de com- uaissie nader worden vastgesteld. Vermoede- l^jk zal dit zijn zooals het vorig jaar, n.l. 45 ban het grondloon voor de niet georganiseer- den en 60 voor de georganiseerden. De heer't GILDE zou het verschil tusschen georganiseerden en niet-georganiseerden nog lets grooter willen zien, aangezien er naar ge- etreefd behoort te worden de arbeiders den plicht om zich te organiseeren nog meer onder het oog te brengen. Er bestaan nu verschil lende organisaties, zoodat ze zich niet van aan- eluiting behoeven terug te houden. Het is ook een voordeel voor de gemeente, dat de menschen in dit opzicht wat meer tot hun plicht worden gebracht. Hij zou dus de onge- organiseerden nog minder willen geven. De heer VAN DE BILT komt daartegen op, want die menschen moeten ten slotte toch ook kunnen leven en als ze nog minder krijgen komen ze dan toch bij het armbestuur om het tekortkomende aankloppen. De heer 't GILDE meent, dat de gemeente in deze opvoedend werk moet doen. Het plichtsgevoel om zich te organiseeren moet bij de menschen wakker gemaakt worden. Dan dragen ze zelf voor hun werklooze dagen by. Als men niet laat gevoelen, dat het een tekort- koming is, als iemand zich niet organiseert en ze toch een voldoende uitkeering krijgen, kweekt dat onverschilligheid. De heer VAN DE BILT is er ook voor, dat de menschen zich bij een of andere vereeniging organiseeren, maar is er toch tegen hen te dwingen. De heer 't GILDE beschouwt het niet als dwang, maar als ze georganiseerd zijn betaalt de arbeider, het rijk en de gemeente ieder edn derde. De heer VAN DE BILT zegt, dat dit niet zooveel verschil maakt, de heer't Gilde rekene het maar eens na. De VOORZITTER geeft te kennen, dat by de besprekingen in de commissie met de ge maakt e opmerkingen rekening zal worden ge houden. 9. Uitbreiding gasleiding naar den Armen- dyk. Voorstel van Burgemeester en Wethouders zulks naar aanleiding van de vraag in de vo- rige zitting, om de gasleiding van den Armen- dyk in Oostelyke richting uit te breiden, ten einde de daar aanwezige woningen van gas te voorzien. Overeenkomstig het advies van de Gascom- missie stellen wy den raad voor, niet tot uit breiding in dien weg over te gaan, op grond van het ingesteld onderzoek van den Directeur der Gasfabriek, dat slechts enkele bewoners daar gasaansluitingen wenschen en de kosten van die uitbreiding daarvoor te belangrijk zijn. De VOORZITTER deelt nog mede, dat er maar 2 gegadigden voor aansluiting waren. Burgemeester en Wethouders stellen daarom voor, niet tot de uitbreiding over te gaan. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 10. Gaslevering naar Zaamslag. Voorstel van Burgemeester en Wethouders zulks naar aanleiding van een vraag van den heer Koster in een der vorige vergaderingen van Uwen raad, naar de mogelijkheid van gas- levering in de gemeente Zaamslag. Ons college heeft de gascommissie deze vraag voorgelegd, welk antwoord u vindt in bygaand rapport. Wy stellen uwen raad voor, dit plan voor loopig niet nader uit te werken en uit te stel len tot wy over meer bedrijfsresultaten van onze exploitatie in Ter Neuzen beschikken en dit nader emstig te overwegen, wanneer de tyd daarvoor het meest geschikt is. De heer KOSTER is door dit antwoord te- leurgesteld. Het was niet zijn bedoeling om terstond tot die uitbreiding over te gaan, doch hij had gaarne nadere gegevens over derge- lyke uitbreiding ontvangen, b.v. een kosten- berekening. De gemeente heeft nu een groot gasbedryf en moet daarom trachten meer af- zetgebied te krijgen. Bij dergelijke uitbreiding zou het bovendien ook mogelijk worden om nog 2 buitenbuurten der gemeente aan gas te helpen. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders hebben gemeend niet in dien geest te moeten werkzaam zijn, aan gezien zy, mdt de gascommissie van oordeel zijn, dat het nog niet de geschikte tijd is om Zaamslag te voorzien van gas. De heer KOSTER: Dat was toch geen be zwaar om eens een kostenberekening te maken. De VOORZITTER ziet daarvan het nut niet in, als men het toch nog niet de geschikte tijd acht om het te doen. De fabriek is nog niet eens gereed. De heer KOSTER blijft er by, dat dit geen bezwaar behoefde te zijn om een kostenbere kening te maken. De heer J. DE FEIJTER geeft te kennen, dat, afgezien van de kostenberekening, de gas commissie van oordeel is, dat het thans niet het geschikte oogenblik is om daarover te be- ginnen. Zij meent, dat dit iets anders zou zyn als de gemeente Zaamslag biijk gaf naar gas te verlangen. Er is nu ook nog in 't verschiet de uitbreiding naar Sluiskil en weet niet hoe deze zich zal ontwikkelen. De heer KOSTER zou toch graag een bere kening van de kosten hebben gezien; het ma ken daarvan behoefde toch niets te kosten. De heer OGGEL wijst er op, dat men daar mede toch nog niets zou vooruit zijn. Wat is men vooruit met de wetenschap dat b.v. die uitbreiding 150.000 zal kosten. Dan is men nog niets verder. Om de rentabiliteit te kun nen nagaan moet men iets weten omtrent de vermoedelijke afname. De winst moet komen uit de afgeleverde hoeveelheid. Om een en an der nauwkeurig te berekenen zou men noodig hebben een kaart van de gemeente en de ver- langens moeten kennen die het gemeente- bestuur deswege zou hebben. Wat het zou kos ten om het gas van hier naar Zaamslag te brengen zonder meer is gemakkelijk ge- noeg uit te rekenen. Men heeft dan maar te weten wat de buizen per meter lengte ge- legd kosten. Dat de afstand 5% K.M. is, weet men, zoodat het dan vlug genoeg te be rekenen is. Maar daar schiet men niets mee op. De heer KOSTER: Het is toch met het oog op eventueele levering naar Ter Neuzen ook zoo gegaan. De heer OGGEL: Zeker, maar het gemeen- tebestuur van Ter Neuzen had gevraagd of we tot gaslevering bereid waren. Die hadden twee plannen levering door de „Mabeg" of door Axel tegenover elkaar. De heer KOSTER verklaart niet met het antwoord te kunnen instemmen; hij zal er thans niet verder op ingaan, doch misschien later hieromtrent een voorstel doen. De heer 't GILDE uit zijn verwondering, dat de heer Koster nu zoo voortvarend is om tot uitbreiding over te gaan, terwijl hij er vroeger zooveel bezwaren tegen had. Hij meent dat het een geheel verkeerde politiek zou zyn om thans van hieruit te gaan onder- handelen met Zaamslag; die gemeente moet zelf eerst haar wensch om aan te sluiten ken- baar maken. De heer KOSTER geeft te kennen, dat het nu wel eenig verschil maakt met vroeger; de gemeente zit thans met een groot bedrijf, te groot voor de bestaande behoeften en daar om behoort gezocht te worden naar een ge- legenheid om een grooter afzetgebied te krij gen. De heer OGGEL merkt op, dat het bedryf niet te groot is voor Axel en Ter Neuzen samen. De heer KRUIJSSE acht het beter dat men de ontwikkeling van het tegenwoordig be drijf eens afziet. Indien men tot de door den heer Koster beoogde uitbreiding overging zou er weer een paar ton kapitaal ook in gesto- ken moeten worden. Zoodoende komt men nooit aan het eind. 11. Herziening verordening schoolgeldbe- lasting. De naar voren gebrachte wensch om eene herziening van de verordening voor de school- geldbelasting, waarin vermindering van belas- ting voor meer dan een kind uit een gezin toe- passing vindt, heeft ons, schrijven Burge meester en Wethouders, in verband met de in uitzicht gestelde wet inlichtingen doen in- winnen of een dergelijke herziening nu reeds koninklijke goedkeuring zal erlangen. Hierop is tot op heden nog geen antwoord ingekomen. De heer 't GILDE is van meening, dat nie- mand ter wereld daar op dit oogenblik ant woord op kan geven. Weliswaar gold vroeger de regeling van 20 aftrek voor het 2de kind; 40 aftrek voor het 3de kind; 60 aftrek voor het 4de kind; 80 aftrek voor het 5de kind, terwijl meerdere kinderen vrij- gesteld werden van schoolgeldbetaling, doch bij wet van 16 Februari 1923 is deze regeling wegens administratieven aanslag ingetrokken. Indien er dus antwoord op de door Burge meester en Wethouders gevraagde inlichtin gen komt zal dit naar zijn meening niet twy- felachtig zijn. De VOORZITTER deelt mede, dat er ten deze verschillende beschikkingen zijn genomen. Er zijn colleges die zich van dat besluit niets hebben aangetrokken en een regeling hebben gehouden in den vorm zooals men die ook hier wenscht. Er bestaan ook in enkele gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen dergeiyke regelingen. Daarom is er over geschreven en verwachten Burgemeester en Wethouders bericht. De heer OGGEL merkt op, dat het toch niet meer mag. De VOORZITTER: Naai ons ter oore is gekomen hebben anderen het toch gedaan. Er zyn dus verschillende beschikkingen genomen. Daarom zijn inlichtingen gevraagd. De heer 't GILDE: Dan zullen wij maar op moed leven. De heer CLAESSENS weet wel dat dit hier precies niet bij te pas komt, doch vraagt of de voorzitter hem nu ook kan zeggen hoe het staat met het conflict betreffende de aanslag wegens schoolgeld. De VOORZITTER wil wel in 't kort ant- woorden, ofschoon deze vraag meer zou thuis hooren bij de rondvraag. Er bestaat, voor zoover hem bekend is, geen conflict. Hy weet niet beter of het schoolgeld wordt normaal ontvangen volgens het tweede kohier, en dat het eerste buiten toepassing blijft. 4. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. Wegens periodieke aftreding van den heer J. de Kraker Rz., met wie, overeenkomstig artikel 1 van het Reglement van het Burger lijk Armbestuur ter benoeming wordt voor- gedragen M. van Fraaijenhove. De VOORZITTER noodigt de heeren J. en P. de Feijter uit met hem het stembureau te vorm en. Benoemd wordt de heer De Kraker met 9 stemmen. Op den heer Van Fraayenhove is 1 stem uitgebracht. 5. Vacature Burgerlijk Armbestuur. De VOORZITTER deelt mede, dat is inge komen een schrijven van den heer J. de Ferj- ter Lz., waarin deze mededeelt te bedanken voor het lidmaatschap van het Burgerlgk Armbestuur. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit ontslag op de meest eervolle wijze te ver- leenen. Spreker voegt hieraan toe, dat, waar de heer De Feyter gedurende 18 jaar de func tie van lid en voorzitter van dat college heeft bekleed, zijn besluit gebillijkt moet worden en meent hy uit aller naam te spreken, indien hy den heer De Feijter dank zegt voor de diensten die hij in die functie aan de gemeente heeft bewezen. De heer J. DE FEIJTER wil zijn dank uit- spreken voor deze sympathieke woorden en voor het vertrouwen dat de raad, blijkens de telkens herhaalde benoemingen, in hem heeft gesteld. Hij is voor wat betreft het vervullen der functie met aangename herinneringen ver- vuld, aangezien de onderlinge samenwerking steeds van aangenamen aard was. De heer VAN DE BILT kan ook namens alle leden van het Burgerlijk Armbestuur dank zeggen voor de hartelijke wijze waarop de heer J. de Feijter met alien in het college heeft samengewerkt en men zal hem zeker dikwijls herdenken. Het zal moeilijk zijn een plaatsvervanger voor hem te vinden aange zien hij zoo eerlyk en aardig zijn taak als lid en voorzitter van het college heeft volbracht. De VOORZITTER deelt mede, dat het hen wenschelijk voorkomt dat het te benoemen lid in de buitenwijken woont. Zij hebben voor het vervullen dezer vacature een voordracht opge- maakt, waarop in alfabetische orde zijn ge- plaatst R. C. Boeije Rz. en Lev. de Putter Jz. De benoemde zal 31 December 1930 aftreden. De heer 't GILDE vraagt naar de redenen van dien wenk. De VOORZITTER geeft te kennen, dat in het Burgerlyk Armbestuur de rollen worden verdeeld, dat verschillende leden in de kom wonen, doch dat het, aangezien de aftredende buiten de kom woonde, wenschelijk is, dat hij door iemand van buiten wordt opgevolgd. De heer 't GILDE merkt op, dat de voor zitter toch ook aan den heer Van Luik heeft gevraagd of hij een benoeming zou aanvaar- den. Dat was toch niet iemand uit de buiten wijken De VOORZITTER erkent den heer Van Luik gepolst te hebben, doch hij deed dit in opdracht van Burgemeester en Wethouders. Er wordt tijdens de voorbereiding van een voorstel wel eens meer iets gedaan, dat ten slotte niet tot een definitief voorstel of tot uiting komt. De heer OGGEL voegt hieraan toe, dat er voor zulke vacatures gezocht wordt naar candidaten, hetgeen in den regel moeilijk is. Aangezien men te voren niet verzekerd was dat men van buiten over candidaten zou kun nen beschikken zijn er ook uit de kom gepolst, maar zoodra er van buiten beschikbaar ble- lten te zyn, bleven die uit de kom buiten be- spreking. Er is ook aan den heer J. de Fey ter gevraagd of hij er geen wist uit zyn om- geving. Hij antwoordde ontkennend en toen is er gezocht. Bij zulke gelegenheden volgt na- tuurlijk de eene stap op de andere en deze voordracht is er het resultaat van. Alsnu wordt overgegaan tot stemming, met het resultaat dat de heer De Putter benoemd wordt met 4 stemmen; op den heer Boeye zyn 3 stemmen uitgebracht en 3 briefjes welke den heer't Gilde aanwijzen zyn van onwaarde. Omtrent dit resultaat der stemming blykt eenige verwondering, aangezien enkele leden eene nieuwe vrije stemming hadden verwacht, op grond dat geen volstrekte meerderheid (die voor het totaal der ingeleverde briefjes 6 zou bedragen) is behaald. De heer OGGEL merkt op, dat men niet uit het oog moet verliezen dat het „een voor dracht" betreft en geen aanbeveling is. De heer DIELEMAN erkent dat verschil, maar meent, dat daarmede by het uitbrengen der stemmen toch wel geen rekening zal ge houden zijn. De VOORZITTER wijst er op, dat dit uit het prae-advies toch duidelijK blykt. Aange zien de briefjes welke een naam bevatten bui ten de voordracht van onwaarde moeten ver- klaard worden zyn er slechts 7 briefjes geldig en de volstrekte meerderheid bedraagt 4, welk aantal stemmen door den heer De Putter is verkregen. Indien men zich met de voordracht niet kon vereenigen had de raad die aan Bur gemeester en Wethouders kunnen terugzen- den, maar stemmen buiten de voordracht kan tegen de voordracht geen effect ressorteeren. 6. Benoeming gemeente-opzichter. Burgemeester en Wethouders herinneren, dat in de vergadering op 8 December 1927 de heer D. van den Berg met ingang van 1 Ja- nuari 1928 is benoemd tot gemeente-opzichter, voorloopig voor e6n jaar. Aangezien dit jaar bijna ten einde is en de prestaties van ge- noemden heer aan Burgemeester en Wethou ders voldoende reden geven voor een vaste aanstelling stellen zij voor, dezen functionaris definitief te benoemen met ingang van 1 Ja- nuari a.s. De heer Van den Berg wordt met algemeene stemmen definitief benoemd. (Wordt vervolgdj KAMERPLANTEN EN WARMTE EN DIERLIJKE PARASIETEN. Voor vele kamerplanten is het weer de kwa- de tyd, waarin vele planten, dank zij een on- oordeelkundige behandeling, een ontijdig einde vinden. Voor alles hebben de kamerplanten licht, versche lucht en ook warmte noodig, doch dit laatste punt levert altyd de grootste moei- lykheden op. Licht en versche lucht is er in den regel wel voldoende aanwezig, doch praat lie- ver niet over een juiste en d'oelmatige warmte. Voor eenige dagen moesten we dit nog eens aanschouwelijk ondervinden. We genoten gast- vrijheid by vriendelyke menschen en zaten in een kamertje, waar de kachel stond te bran- den dat het een lust was. Resultaat een veel te warme atmosfeer en waar het nuttige ke- teltje op den kachel ontbrak, was deze warmte eenvoudig ondraaglijk. De gastvrouw beklaag- de zich in het gesprek over het feit, dat haar bloemetjes het zoo miserabel deden en kon zich maar niet begrijpen waarin dit nu lag. Wy van onzen kant waren meer verwonderd over het feit, dat er nog eenig leven te ontdekken viel in de geslachtofferde plantjes, welke in deze atmosfeer groote kans hadden in den winter te worden gehooid. Gelnkkig zyn tal van planten niet zoo heel kieskeurig en juist zulke zijn geschikt voor ka- merchltuur. De schommelingen tusschen de dag- en nachttemperatuur is voor heel wat planten fataal. Zooveel mogelyk moet de tem- peratuur constant zijn en blijven en sterke schommelingen moeten vermed'en worden. En vooral de warmte ook weer niet overdrij- ven. Dit is niet alleen voor de planten, doch ook voor onszelf totaal verkeerd. De hooge temperaturen zijn in den zomer veel gemakkelijker te verdragen dan in den winter. Het verschil ligt in de vochtigheidstoe- stand van buiten- en kamerlucht. In een ka- mer en vooral daar, waar geen keteltje water staat te stoomen, drogen we letterlijk uit. En voor de dunne, sappige organen der bladeren, is zoo'n d'rogerij in het klein nog heel wat on- aangenamer en gevaarlijker. In het algemeen de planten zoo ver mogelijk van de kachel af. Staan ze te warm dan zijn we gedwongen weer meer te gieten en dat moet juist voorkomen worden. Een ander gevaar in den winter voor kamer planten is de tocht. Hierop wordt veel te wei nig gelet en niets is verraderlijker dan dit. Hoe vaak treffen we geen planten in de ka- mer aan, die op hun natuurlijke standplaats nooit aan eenzijdige afkoelingen als tocht bloot staan. Ook met het oog op parasieten moet tocht vermeden worden. Gevleugelde vrouwelijke luf- zen, die te zwak zijn om anders dan in een volkomen rustige lucht in een willekeurige richting te vliegen, worden door de luchtstroom gedragen in de richting waarin deze waait. Met tocht komen ze dus van buiten en een neerstrijkend exemplaar verwekt in een mi nimum van tijd een heele schare van nakome- lingen. Hoe talrijk ze zich zullen ontwikkelen, hang-t geheel af van de min of meer gunstige omstandigh ed'en Bij onze gastvrouw troffen we bij een Aspi- listra een heele kolonie van Aphorua ambu- lans aan. Dit zijn kleine diertjes, wit van kleur met zes pooten en tamelijk lange voelsprieten. Vooral bij het gieten komen ze duidelijk voor den dag, aangezien ze bij rijkelijk gieten naar boven komen drijven. Komen ze in een groot aantal voor, dan kunnen ze wel degelijk scha- delijk zijn. Hun aanwezigheid is vaak het ge- volg van een al te natten toestand, waardoor de grond min of meer verzuurd. Verpotten in een goede frissche aarde is dan een uitste- kend middel. Ze kunnen echter eveneens on der normale omstandigheden voorkomen. Waar ze bij rijkelijk gieten boven komen drijven, is dit ook een gemakkelijk middel om ze op te ruimen. We plaatsen de aangetaste planten eenvoudig in een emmer water (eerst dit wa ter op temperatuur brengen in den winter) en de kleine rakkers spooler, over den rand' der pot heen. Herhalen we dit eenige malen, dan zijn de meesten wel verdwenen. Letten we de volgende dagen wat scherp op, dan laten de overgeblevenen zich eveneens gemakkelyk ver- wyderen en is het euvel verholpen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden ge- zonden aan Dr. te Hennepe, Dier- gaardesingel 96, Rotterdam. Post- zegel van 7% cent voor antwoord in- sluiten en blad vermelden. VAN EEN VOGEL, DIE ALS EEN ZEPPELIN IN DE LUCHT DRIJFT, VAN DE EEND DIE ONDER WATER DUIKT EN VAN DE KIP DIE GEEN PLEURUS KRIJGT. Hebt gij er wel eens verbaasd over gestaan dat een eend zoo geweldig lang onder water kan blyven? Hebt ge wel eens een kip open- gemaakt die van binnen er net uitzag of ze met groen fluweel bekleed was? Niet? Ook al niet erg, dan zal ik u er toch wat van ver- tellen. Op school leeren we by de ontleedkunde der zoogdieren dat de longen in de borstholte lig- gen, die begrensd wordt door de borstwanden en het middenrif, dat de borstholte van de buikholte scheidt. De oppervlakte der longen is evenals de binnenvlakte der ribben en van het middenrif bekleed met een glad vliesje, het borstvlies, of met een geleerd woord, de pleu ra. Als de ribben opgeheven worden zuigt de borstholte zich als het ware vol lucht, d.w.z. de longen worden met lucht gevuld. Deze lucht stroomt door den neus naar binnen, passeert vervolgens de keelholte en de luchtpijp en komt dan in de longbuisjes. De luchtpijp vertakt zich namelyk net als een boom in de longen, steeds worden de takjes fijner en nauwer en tenslotte eindigen deze fijne takjes in kleine blaasjes, de longblaasjes. Hier is de wand zoo dun, dat het bloed' dat de wand der blaasjes omspoelt, de zuurstof uit de lucht opneemt en zich daarmee verzadigt, terwijl het tevens zijn koolzuur afgeeft. Zoolang nu het borstvlies maar goed glad blijft gaat alles gesmeerd en NIERKWALEN MAKEN U SPOEDIG OUD! Het komt in den middelbaren leeftyd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpyn, duizeligheid, zenuwpijneoi en urinekwalen. Dit is gewoonlyk een gevolg van overspan.ndng der nieren het zyn waarsChuwingen van de nieren, dat zij skids iang hulp behoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw bloed te filtreeren. Als zy hierin, falen, kunnen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwiikikelen. Urinezuur-zouten ihoopen zidh dan in het bloed op, en vormen de kristallen, die zenuw- pynen en rheumatiek veroorzaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrokkem, waardoor zieh water- zuchtige zwellimgen kunnen vormen. Ook kun nen ontstaan blaasstoornissen, ndersteen, nier- gruis, blaasontsteking, ischias, spit, vermage- ring, zenuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermjjd de ontwikkeling dezer verschya- selen. Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Dit specifieke ndermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaad, reinigt en versterkt de nieren, lenigt de urine-kanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrygbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1,75 per flacon. 39 Te Ter Neuzen by Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestraat en Westkolkstraat. glyden de longen als langs een geolied opper- vlak binnen de borstwand. Komt er nu een borstvliesoiitsteking z.g. pleurus zeggen de menschen dan komt er een kink in de kabel, dan wordt het vlies stroef, ja zelfs groeit de long aan de borstwand vast, wat veel pyn doet. Zoo leerden we het op school doch by onze vogels is van dat alles geen spoor. Om te b«- ginnen geen afgesloten borstholte, want er Is geen middenrif, geen scheiding tusschen borst en buikholte. Nog sterker, in plaats van een buikholte, zooals elk fatsoenlijk zoogdier er op nahoudt, veroorlooft de kip zich de weelde er wel vier buikholten op na te houden, die alien met een apart buikvlies bekleed zijn. Bij de kip liggen namelijk de darmen, de beide helf- ten der lever en de pootader ieder in eea aparte buikholte maar kan men van de ander kant uit van een gesloten buikholte spreken. Maar het wordt nog veel gekker als we de luchtpypvertakkingen eens vervolgen in de longen. Deze loopen namelijk niet zooals bfc zoogdieren als het ware dood in de longen in de longblaasjes doch loopen gewoon nog dwars door de longen heen en komen er aan de ach- terkant weer uit. Net als drainagebuisjes in het land. Waar komen nu die longbuizen op uit? Wel, in plaats dat de kip haar longblaasjes in de longen heeft, microscopisch klein, heeft zij deze achter de longen liggen en geweldig groot, De luchtbuizen bij de vogels loopen namelyk uit in groote zakken die achter de longen liggen en ook voor de longen en onder de oksels. Men noemt dit de luchtzakken en de vogel heeft een negental van zulke zakken. Twee liggen er aan de hals, een ligt er bij de borstingang onder het sleutelbeen, vier liggen ,er aan weerszijden van de borstkas en twee liggen er tusschen de darmen in de buik. Vooral deze buikluchtzakken zyn zeer groot en liggen tusschen de darmen en zelfs onder de nieren. Het is nog veel interessanter. Niet alleen dat de eene luchtzak van het sleutelbeen zich uitstrekt onder de oksels, neen, zij zendt zelfs vertakkingen door een gat in het opper- armbeen en ziedaar is nu de verklaring van het verhaal dat de vogel lucht in zijn beenen heeft en dat men een haan na zyn dood kan laten kraaien als men hem in zijn pooten blaast. Van al dat interessante gedoe der luchtzak ken zien we in gewone gevallen niets. Ze liggen als we een kip openen geheel als dunne vliesjes in het lichaam ineengeschrompeld net als het armzalig overschotje dat de kinderen van de kermis thuis brengen als hun blaasje door te sterk opblazen gebarsten zijn. Zoo'n heele worst knapt dan en er blyft niets van over. Zoo zyn nu ook de luchtzakken der vo gels. Als we ze op een bepaalde manier op blazen of opspuiten van uit de luchtpijp en dan de vogel openmaken staan we gewoon ver- stomd, maar als we ze niet opblazen zien we niets. Voor mijn lezingen spuit ik ze vaak op met een gekleurde stof en als men dan later de opperarmbeenen doorknipt ziet men duidelijk hoe de luchtzakken in deze beende- ren verloopen. Bij een gewone kip kan in on- geveer 300 a 400 gram inspuiten om de lucht zakken te vullen en bij een vogel die gewend' is te vliegen nog meer. Daarmee hebben we nn een der eigenaardigheden der vogels verklaard. Ze kunnen de luchtzakken net als een Zeppelin met lucht opvullen en worden daardoor in ver- houding veel lichter en drijven in de lucht. Nu kan in donkere, vochtige, muffe hokken het slijmvlies der luchtzakken gaan beschim- melen en dan krijgt men deze luchtzakschim- melziekte het merkwaardige geval dat men bjf opening de vogel van binnen met een dik groen, fluweelachtig vlies bekleed ziet. Tevens heeft de vogel in de luchtzakken een massa reserve lucht en kan dus onder water bijv. het veel langer uithouden dan een zoog dier. Onder water worden namelijk de lon gen voorzien van de lucht uit de luchtzakken en wordt het koolzuur naar buiten geduwd en zien we dat als kleine blaasjes naar boven borrelen. Daarmee hebben we dus meteen be- grepen waarom d'e eend zoo lang onder water kan blyven, hoewel hierbij nog een ander, zeer bijzonder verschijnsel optreedt, n.l. dat zoodra de kop onderduikt, het hart zeer langzaam gaat kloppen en dus de vogel veel minder zuurstof noodig heeft. Tevens begrijpen we nu ook dat een kip onder water ook zoo gauw niet stikt en we dus rustig by onze snotkippen een kopbad kunnen toepassen In den beginne sprak ik over het borstvlies der zoogdieren. De vogels hebben geen borst vlies, d:e longen zitten direct aan de borst wand, zelfs zeer vast er mee vergroeid en vandaar dat er bij een kip van geen pleurus sprake kan zijn. Een aardig voordeeltje dus voor zoo'n beest van zoo'n nare ziekte geen last te kunnen hebben. Alles heeft echter zijn fatum aan zich en zoo sukkelt de kip dan ook vaak met Iuchtzakontsteking waarvan de zoogdieren geen last hebben. Zoo kan men rare dingen beleven als men niet oppast. Laatst verklaarde een scheikundige voor de rechtbank dat hij gestorven eenden had afge- keurd, waarbij de krop groen zag. Nu is het keuren van kippen en eenden alles behalve het werk van een scheikundige, wat ook gauw bleek toen ik op de vraag van den rechter- president of ik zoo'n groene krop bij eenden wel eens gezien had, rustig verklaarde dat ik het nog nooit gezien had, omdat een eend nu eenmaal dood eenvoudig geen krop heeft Tableau. Een volgende keer over knikkers onder de oogen der snotkippen. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3