PUROL er op BJUUCHIEJI. INGEZONPEN MEDEDEETJNGF> Het verzacht en geneest GEMEENTERAAD VAN AXEL. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden ontvellingen en ailerlei huidverwondingen te komen. Toen de bus van Domburg terug kwam, kon de wielrijder mederijden naar Mid- delburg, waar hij met de bus werd' thuisge- bracht. ONZE NIEUWE CONSUL TE GENT. Te Gent zijn de nieuwe consul der Neder- landen en mevrouw Schoenmakers gehuldigd door de vobrnaamste leden der Nederlandsche kolonie van de stad en de provincie en een aan- tal Gentenaren. De gewezen consul, Coemans, was voor deze gelegenheid uit Den Haag ge- komen en heette zijn opvolger in hartelijke bewoordingen welkom. Consul Schoenmakers, die reeds sedert een kwart eeuw te Gent woont, dankte in even gelukkig gekozen termen en verzekerde, niet te zullen nalaten om de com- mercieele en andere betrekkingen tusschen dit land en Nederland in de ruimste mate te be- vorderen tot heil en welvaart van beide vol- keren. KONIJNEN- EN PLUIMVEE- TENTOONSTELLING TE AXEL. De ter gelegenheid van de Kerstdagen te Axel gehouden tentoonstelling mag, zoowel wat bet reft de inzendingen, als voor de belangstel- ling, een succes genoemd worden. De lyst der bekroningen vermeldt volgens het D. v. N. en Z. den volgenden uitslag: Konpen Keurmeester de heer Van Olst. a. Rammen, oud: le pr. Abr. Loof; 2e pr. B. Schoof; 3e pr. C. G. van Sluis. b. Rammen, 1928: 2e pr. C. G. van Sluis. c. Voedster, oud: le pr. Abr. Loof; 2e pr. M, Jonkman; 3e pr. C. J. Schieman. d. Voedsters, 1928: le pr. Abr. Naeye; 2e pr, Gebr. De Kraker; 3e pr. E. H. Schoof. Vlaamsche reuzen, wit: e. Rammen, oud': le pr. Gebr. de Putter; 2e pr. Abr. Loof; 3e pr. A. Vermaas. f. Rammen, 1928: le pr. Gebr. Ollebek; 2e pr. P. Jansen; 3e pr. Abr. Loof. g. Voedster, oud: le pr. Gebr. de Putter; 2e pr. Ph. Knieriem; 3e pr. Ph. Knieriem. b. Voedster, 1928: le pr. A. Loof; 2e pr. A. Arenthals; 3e pr. P. A. Loof. Vlaamsche reuzen, geel: i Voedster, oud: 2e pr. P. van Fraajjen- hove. j. Voedster, 1928: le pr. J. Bareman. Vlaamsche reuzen: le pr. D. W. F. Kaijser, Hoek. Fransche hangoor: le pr. S. van Hoeve. Lotharinger, zwart: le pr. E. Verhelst; 2e pr. Jac. Lensen; 3e pr. E. Schoof. Rammen, 1928: 2e pr. Gebr. Dekker. Voedster, oud: le pr. Jac. Cove; 2e pr. C. J. Schieman; 3e pr. A. J. Ingels, Sas van Gent. Voedster, 1928: le pr. C. van Es, Hoek; 3e pr. P. J. Vasseur. Lotharingers, blauw: Voedster, 1928: le pr. C. van Es, Hoek. Middenrassen. Groot zilvers: rammen, 1928: le pr. Gebr. Dekker. Voedsters, oud: 2e pr. W. de Feijter. Voedsters, 1928: le pr. J. Smies. Groot Chinchilla's. Rammen, oud: le pr. Abr. Loof. Voedsters, oud: le pr. Abr. Loof. Voedsters, 3928: le pr. C. Smies; 2e pr. Abr. Loof; 3e pr. Abr. Loof. Blauwe Weeners. Rammen, oud: le pr. E. van Rijn. Rammen, 1928: le pr. P. van Bendegem; 2e pr. C. H. Jansen; 3e pr. C. Hamerlinck. Voedsters, oud: le pr. Gebr. Dekker; 2e pr. Gebrs. Dekker; 3e pr. E. van Rijn. Witte Weeners. Rammen, oud: le pr. E. van Rijn; 3e pr. Gebr. Dekker. Rammen, 1928: le pr. Gebr. de Kraker; 2e pr. Gebr. de Kraker. Voedsters, oud: le pr. E. van Rijn; 2e pr. E. van Rijn; 3e pr. Gebr. de Kraker. Belgiscbe haaskonijnen. Rammen, 1928: le pr. Jac. Lensen; 2e pr. Jac. Lensen. Havana's. 2e pr. S. van Hoeve. Voedsters, 1928: le pr. S. van Hoeve. Blauwe van Beveren. 3e pr. H. W. Schoof. Kleine rassen. Kleine Chichilla's. Rammen, 1028: le pr. Abr. Loof; 2e pr. Abr. Loof; 3e pr. W. Westerweele, Zaamslag. Voedsters, 1928: le pr. D. Dees, Zaamslag; 2e pr. D. Dees, Zaamslag. Tans Blac. Rammen, oud: le pr. W. Ver helst. Rammen, 1928: 2e pr. E. van Rijn. Voedsters, oud: le pr. C. van Tatenhove, 3e pr. Gebr. van Cadsand. Voedsters, 1928: le pr. C. M. van Tatenho ve; 2e pr. Gebr. van Cadsand. Tans Bleu. Rammen, oud: 2e pr. P. de Poo- ter. Rammen, 1928: le pr. P. de Pooter; 2e pr. P. de Pooter. Blauwe Hollanders. Rammen, oud: le pr. Adr. van Rijn; 2e pr. Adr. van Ryn. Voedsters, 1928: 2e pr. Adr. van Rijn. Blauwgryze. Voedsters, oud': le pr. Adr. van Ryn. Zwarle. Voedster, oud: le pr. Adr. v. Rijn; 2* pr. Gebr. Dekker. Voedsters, 1928: le pr. Adr. van Rijn. Japanner-Hollanders. le pr. S. van Hoeve. Voedsters, 1928. le pr. S. van Hoeve. Polen. Rammen, 1928: le pr. Ph. A. Knie riem. Voedsters, 1928 2e pr. Ph. A. Knieriem. Langharige rassen. Angora's. Rammen, 1928: le pr. H. van Rompu, Ter Neuzen; 2e pr. S. Laurens; 3e pr. S. Laurens. Voedsters, 1928: le pr. S. Laurens; 2e pr. S. Laurens; 3e pr. H. van Rompu, Ter Neuzen. Voedsters met jongen. Groote rassen. Witte Reuzen. le pr. C. de Feyter. Midden-rassen. Witte Weeners. le pr. Adr. Loof; 2e pr. Joh. de Visser. Kleine rassen. Hollanders zwart-bont. le pr. Adr. van Rijn. Kleine Chinchilla's, le pr. Abr. Loof; 2e pr. Abr. Loof. Nesten jongen. Groote rassen. Witte Vlaamsche reuzen. le pr. Abr. Loof. P1 u i m v e e Keurmeester de heer J. Mantel, van Soester- berg. a. Witte Leghorns. Hanen, oud: 2e pr. Adr. Loof. Hanen, 1928: 2e pr. J. A. Breepoel; 3e pr. M. Haak. Hennen, oud: 2e pr. E. Mis- seghers. Hennen, 1928: A. Vermaas; 3e pr. E. Misseghers. b. Ancona's. Hanen, oud: 3e pr. F. Jansen van Roosendaal. Hennen, oud: 2e pr. F. Jansen van Roosendaal. c. Hermelijn Luxen. 2e pr. F. Jansen van Roosendaal. Toomen (13), 1928. a. Witte leghorns. 2e pr. C. den Toom; 3e pr. E. Misseghers. b. Zwarte leghorns. 3e pr. H. Verstraeten. c. Minorca's. 3e pr. Adr. van Hoeve. d. Ancona's. 3e pr. F. Jansen v. Roosendaal. e. Exequers Leghorns. 3e pr. F. de Jonge, Hoek. Bergeenden. le pr. J. de Feijter. Wit-lnd. Loopeenden. 2e pr. J. de Feijter. Kwaker-eenden. 2e pr. J. d'e Feijter. Kalkoenen, hanen. le pr. J. de Fester. Kalkoenen, hennen. le pr. J. de Feijter. De prijswinners, bij wie geen woonplaats is vermeid, wonen alle te Axel. GRIEZELIGE VONDST TE BOLNES. Maandagmorgen bemerkte de vrouw van A. v. d. W aai te Louies, dat in de sloot tegenover haar womng een lioofd boven water uitstak. Zij waarscnuwde de politie, die het lijk van een man opviscnte, aismede een rywiel. ha onderzoek oieek de persoon te zijn J. van P., wonenae te nenarik ido Ambacnt. Daar het honoge van den verdronkene op tien uur was blijven smsiaan, wcu-ut vermoed uat hy Zon- dagavond te water ereden en zich met heeft kunnen redden. DOOR EE> GETROFFEN. Zondagavond Dev enter gj, iemand meeuza*. n de Stroomarkt te kw rnatie, doordat er uen uitroep, uat hij aoor een kogei was^Troflen. net Dieek, dat een scnoonzoon van een aaar wonende iaimne, die daar logeerde, naar een als garage in ge- brurk zynd pand was geloopen om zyn zoontje te roepen. ioen hy de garageueur opende, werd hy getroiien door een kogei uit een fiobert- buks, waarmee, naar gezegd werd, een jong- mensch bezig was scmetoeieningen te houden. De getroixene, zeif medicus, net zich direct opnemen in net Bint Josepn-gesticht, waar zyn toestand ernstig werd geacnt; er werd onmiddeiiyk operatief ingegrepen. ZIJN LEVEN GERED. Zondagavond wilde de ongeveer 60-jarige Waiet met zyn vrouw per train uit Zeist naar zyn woonpiaats Utrecnt terugkeeren, waarby de man, toen hy de tram reeds by de halte zag, den weg overstak en daaroy parobes tegen een auto opuep. Zyn leven werd ge- red, doordat hy op de motorkap van den kiei- nen wagen kwam te iiggen. V oorloopig heeft een geneesheer een gebroken henpoeen ge- constateerd. De man is naar de rykskiiniek te Utrecnt overgebracht. HIJ WAS BANG VOOR INBREKERS! Een Hagenaar kocht voor eenigen tijd een radio-mstanatie, of beter gezegd de radio-in- stanatie werd hem geleverd, maar het geld werd met betaald. Hierover werd herhaaide- lyk gecorrespondeerd, dan weer de kwitantie aangeboden, maar alle pogingen waren vruch- teioos. Eindeiyk was het geduld van den leverancier op, en hy besloot den sterken man dit zaakje te laten opknappen. De kanton- rechter gaf opdracht, dat bij het in gebreke blyven van verdere betaling, (er was wel een klein bedrag afgedaan), executoriale verkoo- ping zou volgen. En dit geschiedde. Even- wei niet zonder de noodige emoties. De deurwaarder met twee getuigen belden aan de bovenwoning aan, maar de bewoner zag door een raampje welk ongewenscht bezoek hem wachtte en deed de voordeur niet open. De deurwaarder sommeerde daarop den be- wonex in naam der Koningin de deur open te doen, doch de deur bleef dicht. Toen de bewoner onwillig bleef, werd ge- weld gebruikt en de deur met een breekijzer geforceerd. De deurwaarder stapte daarop met zijn ge tuigen gevolgd, door 'n aantal koop- of kyk- lustigen, naar boven. De bewoner, die een dergelyk optreden niet verwacht had, zeide eerst, dat hy ,,lak" had aan het Koninkljjk en openbaar gezag, maar gaf als excuus voor zyn weigering de deur te openen op, dat je in dezen tyd van moord en inbraak niet voor- zichtig genoeg kunt zyn. Je kunt nooit weten, wie je belaagt. De verkooping had verder zonder stoomis plaats. TWEE BROEDERS STERVEN OM EEN MEISJE. Een eigenaardige liefdesveete heeft te New York een tragisch einde gevonden. Dertien jaar gelden werd William Ricker op een meisje verliefd, dat ook van hem ging houden, waar- op het paar zich verloofde. Toen Amerika aan den oorlog ging deelnemen trok William naar Frankryk en van zyn afwezigheid maakte zyn broer Robert gebruik, om den afwezige de liefde van het meisje te ontstelen. Ten slotte kwam de soldaat terug, en toen begon een reeks van vyandigheden waarbjj de politie meer dan eens tusschenbeide moest komen. Twee ongetrouwde tantes, by wie de gebroe- ders inwoonden, leefden in voortdurenden angst, waartoe die nooit-aflatende woede zou leid'en. Dezer dagen riepen de tantes opeens de po litic te hulp, die William met een schotwond dood ter aarde vond liggen. Zij trachtte nu Robert te arresteeren, die stamelend een be- kentenis van schuld uitbracht, maar hy stortte even later dood neer hij had vergif geno- men. De vrouw, die door beide broeders zoozeer werd liefgehad, dat zij er elkaars leven om verwoestten... is reeds jaren geleden met een anderen man getrouwd. UIT VREES VOOR HUN VADER. Te Jumet zyn, naar „De Standaard" meldt, door de gendarmerie feiten aan 't licht ge- bracht welker echtheid schier niet te geloo- ven is. Aldaar wonen de voerman Alfred Frbre, weduwnaar en zijn vier kinderen, drie zonen van onderscheidenlijk 21, 19 en 18 jaar, en een dochter van 17 jaar. De armoe heerschte in het huis. Den 1 November rees een twist in het ge- zin, en de vader bedreigde zijn kinderen met een revolver. Laatstgenoemden vluchtten uit schrik naar hun kamer en sloten er zich op. De vader spijkerde de deur vast en sedert dien leefden de jongelieden in die kamer in de uiterste elleade. Zij hadden slechts wat bovenkleederen; geen linn en, noch kousen, noch schoenen. 's Nachts verlieten de jonge lieden het huis. Zij kropen door het venster en lieten zich door middel van een touw ge- maakt van oude vodden, langs den gevel af- glijden. Zij gingen alsdan groenten rooven in de naburige moestuinen, alsook kolen uit een loods, en keerden, vervolgens naar hun kamer terug waar zij verbleven tot den vol genden avond. Op zeker tijdstip nam het meisje de vlucht, daar zij dit ellendig leven moe was, en tot nogtoe weet men niet wat er van haar is ge- worden. Toen de gendarmen in het huis kwamen vonden zij de jongens opgesloten in hun kamer en 't kostte hen veel moeite om dezen, die vreesden dat hun vader voor de deur stond te doen openen. Eindelijk schoven ze een kleerkast van voor de deur weg en de oudste zoon deed open. Een akelig schouw- spel, dat men zich niet kan inbeelden, ver- toonde zich voor de politie-dienaren. De drie opgeslotenen zagen er uit als wilden, geheel uitgemergeld, hun kleeren aan flarden ge- scheurd. Ondanks de aanmaningen der gen darmen bleven ze liever in hun kamer huizen dan het gemeenschappelijk leven met him vader te hervatten. Na het heengaan der gendarmen sloten zij zich weer in hun kamer op. De gendarmerie heeft het parket van Charleroi met dezen pijnlijken toestand in kennis gebracht. Vergadering van Donderdag 20 December 1928, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feyter en P. de Feijter, be- nevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoom. (2. Vervolg.) j. Naar aanleiding van het in hunne han- den om bericht en raad gestelde adres van bewoners van den Singelweg, om verbetering van dien weg en het aanbrengen van een be- hoorlijke verlichting des avonds, deelen Burg, en Weth. mede, dat reeds v66r dit adres in kwam, door de Gascommissie aan den Direc- teur der gasfabriek opdracht was verstrekt om nabij het Diaconiehuis ,,Zorgvliet" een straatlantaam te plaatsen, zoodat die vraag als vervallen kan worden beschouwd. Wat betreft het andere' deel van het ver- zoek, stellen Burg, en Weth. voor, daarop afwijzend te beschikken, en adressanten daarvoor naar het bestuur van den Noord- polder te verwijzen. De VOORZITTER merkt op, dat, toen de menschen aan dien weg gingen bouwen, ze wisten aan welken weg ze dat deden, aange- zien er hun op gewezen is, Dat bouwen ge schiedde op grond die verkocht werd in con- currentie met de gemeente. Deze had nog ruime bouwterreinen beschikbaar, doch maakte die terreinen door het aanleggen van bestrating en rioleering geheel bouwrijp, met het gevolg dat de gemeente haren beschik- baren bouwgrond ook duurder moest verkoo- pen. Belanghebbenden zijn geheel zelf de schuld van den toestand waarin ze verkee- ren. Misschien wil de polder den weg wel ver- beteren, wellicht met een bescheiden hulp van de gemeente, maar deze toch eerst in de aller- laatste plaats daar tusschenbeide te komen. De heer 't GILDE vindt de afwijzing van dit verzoek met de verwijzing naar het Be stuur van den Noordpolder zonder meer, wel wat plomp en bruut. Als de heeren zich op de hoogte hebben gesteld omtrent den toestand daar ter plaatse zullen zy toch tot de er- kenning moeten komen, dat het daar niet in orde is. Het is er een ware slijkboel en bij langdurig nat weer zal het niet doenlijk zijn zonder natte voeten bij de menschen binnen te komen. Deze menschen worden m.i. niet op voet van gelijkgerechtigheid met de overige kombewoners behandeld. Het College mag niet vergeten, dat zij daarenboven behalve kombewoners ook belastingbetalers zijn en spreker vindt het uitermate onbillijk hen op deze manier van het kastje naar den muur te sturen. Het gemeentebestuur zende hen im- mers naar den polder en zoo vice-versa. Dat berust tenslotte op starre weigerachtigheid! Wij hebben daar ten slotte ook nog de ouden van dagen in „Zorgvliet" en ook dit is voor hem een reden te meer den toestand daar te brengen in overeenstemming met het ove rige stratenplan. Hij staat daarom ten eenenmale vierkant tegenover het voorstel van Burg, en Weth. De VOORZITTER merkt op, er op gewezen te hebben, dat de gemeente in haar grond- bedrijf eerst de straten met rioleering en be- hoorlijke verharding in orde brengt, eer ze den grond verkoopt en ze daardoor duurder in prijs moet verkoopen dan particulieren die dat niet doen. Men doet op die wijze de ge meente concurrentie aan. Wat de rioleering van de onderhavige straat betreft, die is door de menschen zelf in orde gebracht. Het was een overeenkomst dat dit eerst moest ge- schieden alvorens ze daar mochten bouwen. De heer 't GILDE: Naar aanleiding van het betoog van den Voorzitter zou ik de vraag willen stellen, of het feitelijk toelaat- baar is een straat te rioleeren zonder het daarin aanleggen van zinkputten, waardoor de afwatering ten eenemale onvoldoende is, zooals hier het geval is. Want de situatie is werkelijk aldfls. Er is hier geen behoorlijke afwatering en het is de vraag of een even- tueele klacht van de bewoners niet meer ef fect zou sorteeren dan de adressen aan Raad of polderbestuur, die toch weigerachtig zijn. Daarbij komt dat deze menschen de riolee ring daar zelf hebben bekostigd. Ik weet menschen die daarvoor ruim f 40 hebben be taald en deze worden thans aan hun lot over- gelaten. Z.i. kan een voortduren van dien toestand niet worden gedoogd en moet de Raad wat doen. Met een flink trottoir waren de menschen reeds geholpen. Het is hem be- kend dat men daarmede tenminste genoegen zou nemen. De VOORZITTER begrijpt dat niet, want ze zijn toch allemaal met hun perceelen op de rioleering aangesloten? De heer KRUIJSSE bevestigt de mededee- ling van den Voorzitter; de prijs van den bouwgrond die de gemeente beschikbaar heeft is duurder, omdat zij daaruit de kosten van bestrating en rioleering bestrijden moet. Op het oogenblik is er ook aanzoek om te bouwen op de strook grond van den heer Dekker, gelegen aan een door de gemeente aan te leggen straat. Er is nu overeengeko- men dat de heer Dekker zijn aandeel in de kosten van het maken der straat en riolee ring betalen zal, doch daardoor moet hij zijn grond ook duurder verkoopen. In de betrokken straat hebben de bewo ners het riool bekostigd en aangezien het terrein gelegen was aan een verharden weg, zij het dan ook een onvoldoende verharding, konden Burg, en Weth. de bouwvergunning niet weigeren. De menschen hebben het ge- weten waar ze bouwden. De heer OGGEL sluit zich hierbij aan; het was een grintweg en dat is natuurlijk voor een straat om aan te wonen niet in orde, maar iemand die daar bouwt weet dat toch vooruit en als hij daar ondanks die weten- schap toch bouwt, voor zijn voordeel, gaat het niet aan om er later de gemeente voor te spannen en te zeggen maakt dat nu maar eens in orde. De heer 't GILDE: Maar de rioleering heb ben ze toch zelf gemaakt? De heer OGGEL: Zeker, de verharding was er, maar de rioleering moesten ze maken, omdat ze er anders niet mochten bouwen. Ze nainen met het bestaande genoegen. Het gaat niet aan om daarvoor nu de gemeente te la- ten opdraaien. De heer 't GILDE meent, dat men hen toch wat zou kimnen ten goede komen; ze stellen zulke hooge eischen niet. Met een verhoogd trottoir waren ze al geholpen. De heer OGGEL: Laat hen dat dan zelf betalen, dat kunnen ze doen van den min- deren prijs dien ^e voor hun bouwgrond be taald hebben. Ze zijn er uit eigen beweging ingekropen en vragen nu aan een ander om hen uit dien toestand te helpen. Dat gaat niet. Ze hebben zelf dien slechteren toestand gekozen en moeten er nu de gevolgen maar van dragen. De verlichting in die straat, daarvoor is van gemeentewege, zooals over- al, gezorgd, maar het andere hebben ze zelf aanvaard, dat moeten ze maar dragen of wel de noodige verbetering zelf tot stand bren gen. Door den heer Dekker, die daar een aarde- weg had, wordt nu ook voor het maken van bestrating en rioleering betaald, aangezien er anders niet had gebouwd mogen worden. Om voor het eene de ingezetenen zelf te la- ten betalen en hetzelfde werk ten voordeele van andere ingezetenen van gemeentewege te doen, gaat niet. De heer J. DE FEIJTER deelt mede, dat hem versehillende bewoners dier straat heb ben aangesproken en dat hem gebleken is, dat de toestand van de straat slecht is. Hij gelooft evenwel, dat het heel wat zou ver- beteren, als er hier en daar in de straat zink- putjes waren, waar het water zich by re- gen in kon verzamelen. De bewoners zou- den dit best kunnen bekostigen, maar de een wil niet voor de ander. Misschien zou dit wel te bewerken zijn als de gemeente-op- zichter er eens heen ging en eens met de menschen sprak. De VOORZITTER merkt op, dat dit een straat is van den Noordpolder en de gemeen te daar niets heeft te zeggen. De heer J. DE FEIJTER weet dit, maar bedoelt ook niet, dat de gemeente dat werk zou moeten doen. Doch door diens tusschen- komst zou het misschien mogelijk zijn te be werken, dat de bewoners overeenkwamen en dan aan den polder kan gevraagd worden om het te laten maken. De VOORZITTER heeft er niets op tegen om den gemeenteopzichter daar eens een on derzoek te laten instellen, om na te gaan of er iets te bereiken is. De heer 't GILDE is van oordeel dat er indertijd een fout gemaakt is door Burge meester en Wethouders, door het rioolplan goed te keuren zonder zinkputten. De VOORZITTER en de heer OGGEL kun nen dit niet toegeven. De heer J. DE FEIJTER wijst er op, dat de hoofdbuis wel in die straat ligt, doch z<56 diep, dat het water dat in de straat valt er niet in komt en op straat blijft staan. In- dien er zinkputjes in de straat waren kon het zich daarin verzamelen. De VOORZITTER merkt op, dat men zou kunnen spreken van een fout in de rioleering. De heer DIELEMAN vraagt, of niet eens een conferentie zou kunneri worden gehou den met de bewoners en het bestuur van den Noordpolder. De heer OGGEL wijst er op, dat het ge meentebestuur er eigenlijk niets mee heeft te maken. De bewoners hebben gebouwd langs een weg van den Noordpolder; indien er dus klachten over dien weg, behooren deze thuis bij het bestuur van dien polder. De VOORZITTER zal den gemeente-opzich- ter opdragen er heen te gaan en er verslag over uit te brengen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. k. Een schrijven van het bestuur der chris- telijke school te Spui, dat daarin te kennen geeft, dat met ingang van 1 Januari 1928 de onderwijzeres dier school mej. N. H. van der Welle voor vast is benoemd, en zij als zoo- danig voor rekening van de rijksvergoeding in aanmerking zal komen. In verband daar mede is door het bestuur met ingang van 1 Januari a.s. benoemd als boventallig onder- wijzer de heer C. L. Kolijn, Het bestuur vraagt gelden uit de gemeentekas te willen beschikbaar stellen, teneinde daaruit diens salaris te betalen. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, aangezien bij de vaststelling der begrooting rekening is gehouden met de betaling der jaarwedde van een boventallige leerkracht aan die school. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. Mededeelingen. Voorstel Burgemeester en Wethouders naar aanleiding vein den wensch door den heer 't Gilde, in de vorige vergadering geuit, om de Secretarie den geheelen dag voor het publiek geopend te houden. Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor, om geen wijziging te brengen in de uren, waarop de Secretarie voor het publiek geopend is. De reden, die zy daartoe hebben zijn, dat op deze secretarie, evenals in zeer veel grootere en ook in kleinere gemeenten, een bepaalden tijd moet zijn, dat rustig kan worden gewerkt en versehillende onderwerpen onder het oog kunnen worden gezien. De bestaande toestand bestaat niet in een absoluut verbod; integendeel, deze wordt zoo soepel mogelijk toegepast en dengene, die zich aanmeldt, wordt geholpen, met de mededee- ling, dat in het vervolg met de openstelling van het kantoor rekening moet worden ge houden. Deze regeling schaadt den handel niet, integendeel, daarvoor zijn buitengewone voor- zieningen getroffen, zelfs v6<5r en nil de kan- tooruren. Dat menschen voor eene gesloten deur zijn gekomen, is mogelijk, doch wanneer dit van de zijde van het secretariepersoneel wordt ge- merkt, wordt bevorderd, dat die personen niet teleurgesteld moeten terugkeeren, om nog niet eens te spreken van de medewerking van de zijde van het publiek, die ingezetenen en vreemdelingen den weg aangeven langs den zij-ingang van het stadhuis, om tot hun doel te geraken. De heer 't GILDE: Mijnheer de Voorzitter. Al heb ik zooeven gememoreerd, dat men in zekeren kring geneigd blijkt mij ambtenaren- haat toe te dichten, en zoo men dat bij deze gelegenheid zou willen aandikken, de ambte- naren weten wel beter. Heusch ik draag alle ambtenaren een goed hart toe mits zij geen overdreven dienstijver aan den dag leggen of menschen zoeken en plagen. En vooral van onzen staf secretarie-personeel mag men het laatste zeker niet verwachten. Toch is mijn meening te dezen opzichte niet gewijzigd en zou ik er sterk voor zijn dezen uitheemschen maatregel die er toch niet in- gaat en die ontstemmend werkt voor het pu bliek op te heffen. Immers het is maar een papieren maatregel. Men past ze zoo soepel mogelijk toe en zelfs wordt ons medegedeeld, dat de handel zelfs voor en na de kantooruren wordt geholpen. Daaruit blijkt, dat deze bepaling er niet in wil. Voor en na de kantooruren helpen mag voorkomen, de heeren zullen er wel voor pas- sen dit regel te doen worden. Dat zou ook te veel van hen gevergd zijn. Voor en na de kantooruren helpen is absoluut onnoodig als de secretarie de uren dat er gewerkt wordt open is. De rustige rust die noodzakelyk geackt wordt is een atmosfeer die mij heelemaal niet bevalt. Laat elk zijn persoon maar ten voile geven aan de hem opgelegde taak en roe- ping. In dit geval dus de ambtenaren ook voor de ingezetenen. Dat is in den geest van de Axelsche bevolking, die voor al deze uiit- heemsche maatregelen niets voelt. De heer VAN DE BILT merkt op, dat deee regeling nog maar een paar jaren bestaat. Hij heeft er geen klachten over gehoord. De men schen worden, als ze komen, geholpen en hq zou er nu niet reeds weer toe willen overgann om het te veranderen. Zelf heeft hy onder- vonden, dat hij des avonds om 8 uur nog ge holpen werd. Hij ziet niet in waarom het weer veranderd moet worden. De VOORZITTER merkt op, dat er natuur lijk gewaarschuwd wordt, dat er geen nUs- bruik van mag gemaakt worden, maar indien het werkmenschen betrof, die zouden moeten verletten, indien ze niet werden geholpen, is er geen sprake van, dat men die zou wegsturen. De heer DIELEMAN krygt zoo den indrak, dat die sluiting van de secretarie in den na- middag eigenlijk een papieren maatregel is en meent, dat men ze dan evengoed officiftel open kan stellen, in plaats van ze gesloten te houden. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het geen papieren maatregel is; als iemand v»or de eerste maal in sluitingstijd komt, wordt hjj gewaarschuwd, dat hy zich een volgende maal aan de vastgestelde uren moet houden. De heer DIELEMAN noemt dat moeiljjk, vooral voor de buitenmenschen. Er wordt nu wel op gewezen dat iemand, als hy komt, ge holpen wordt, maar hy krygt toch te hooreu, dat hij een volgende maal in de uren moet komen, dat de secretarie open is. Hy meent, dat het toch geen bezwaar kan zijn om de menschen te helpen, als het personeel op Oe secretarie is. Het kan toch voor iemand moel- lijk zijn om in den voormiddag te komen en als het dan de tweede maal is, wordt hjj niet meer geholpen. De VOORZITTER wyst er op, dat men in de practijk zijn menschen leert kennen, of het er zijn die niet anders kunnen, dan wel of ze nit nonchalance buiten de kantooruren komen. De heer DIELEMAN merkt op, dat de gne- den het dan met de kwaden moeten bekoopen. De VOORZITTER stelt in het licht, dat de secretarie open is van des voormiddags 911 en des namiddags van 12 uur. Hij acht dit voldoende; klachten worden niet gehoord. De heer DIELEMAN: Het personeel op de secretarie is er voor het publiek, maar ket moet niet omgekeerd zijn. De VOORZITTER: Er moet toch op de secretarie gelegenheid zijn om rustig te kun nen werken; indien men elk oogenblik in werk gestoord wordt, kan men niet rustig voortwerken. De heer DIELEMANEr is toch niet altjjd publiek aan het loket? De VOORZITTER: Indien de gemeenteraad zou besluiten om de secretarie tot 4 uur voor het publiek open te stellen, zouden w(j ge- noodzaakt zijn andere maatregelen voor te stellen, om de afwerking van het gewone werk te verzekeren. De ambtenaren hebben thans voor het hun opgedragen werk den beschlk- baren tijd hard noodig. De heer OGGEL: Als een ambtenaar met eenig werk bezig is dat studie vereischt, en h(j moet publiek helpen is hy veel achteruit, daar hy dan den draad van zyn werk ook weer kwijt is. De heer DIELEMAN deelt de meening, dat die storing door het publiek zoo hinderlyk is niet en acht de tegenwoordige regeling wel hinderlijk voor de buitenmenschen, waarom ht| de vroegere wenscht hersteld te zien. De heer OGGEL: Maar wat kan er hinder lijk zijn, aangezien de menschen die zich aan- melden toch worden geholpen? Het is maar om tegen misbruik te waken. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat het ook maar een kwestie van 2 uur betreft, n.l. van 2 tot 4 uur. De heer DIELEMAN blijft het toch een be zwaar achten en vindt de regeling bovendien ook niet in overeenstemming met den aard der Axelsche bevolking. De heer't GILDE betoogt, dat voor hem niet blijft vaststaan, dat het publiek op dese manier niet het slachtoffer van willekeur kan worden. Hij wil dit niet veronderstellen van het huidige secretarie-personeel, dit is wel- willend genoeg, maar het is toch niet uitgeaio- ten, dat er in de toekomst weggestuurd zullen worden. Welke soortgelijke gemeenten pas sen zoo'n maatregel toe? Er wordt nu door hot secretarie-personeel 6 6% uur daags ge werkt, in totaal 34 uren per week. We ztyn dus, zegt hij, toch wel zeer ver vooruit en ap to date vooruitstrevend hier. Er kan niets tegen zijn, om den vroegeren toestand te her- stellen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders om de tegenwoordige regeling te hand- haven wordt aangenomen met 7 tegen S stemmen. Voor stemmen de heeren P. de Feyter, Og gel, Kruijsse, Van de Bilt, Wolfert, J. de Fes ter en Koster; tegen stemmen de heeren 't Gilde, Claessens en Dieleman. 2. In de vorige vergadering werd ge vraagd naar het van gemeentewege brengen van reddingsmiddelen, daar waar des zomen het meest gezwommen wordt. Van wege Bur gemeester en Wethouders is een onderzoek ingesteld naar de kosten van het aanschaffen van reddingsmiddelen in den vorm van zwem- gordels met lijnen. De kosten zyn van dien aard, dat van hunnentwege, nabij de plaats waar gezwommen wordt op het Plaatje red dingsmiddelen zullen worden gestationneerd. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Afgraving van den Zaamslagschen d(Jk, Hierop kan worden medegedeeld: 1°. dat de mogelijkheid tot afgraving bij de bevoegde autoriteiten is onderzocht; 2°. onderhandelin- gen zijn gevoerd met de betrokken eigenaars; 3°. de kostenberekening in bewerking is. Wan neer deze cijfers vaststaan en de daarvoor noodige conferenties met de autoriteiten heb ben plaats gehad, zal dit plan den raad wor den voorgelegd, en een voorstel worden ge- daan voor dit belangrijk en kostbaar werk. De VOORZITTER geeft te kennen, dat ver der nog niets kan worden meegedeeld. De heer KOSTER vraagt, of, als de dflk kan afgegraven worden, de bestrating ook niet zou kunnen worden verbreed, die is nu abso luut te smal. Men zou er wel een paar meter breed moeten kunnen byleggen. De VOORZITTER deelt mede, dat over- wogen wordt den keiweg iUJ 4,50 breed te maken. In ieder geval krygt de raad, indien blijkt, dat het werk zal kunnen worden uit- gevoerd, over een ultgewerkt plan te beslissen. De heer VAN DE BILT: Mag de dijk afge graven worden? De VOORZITTER: Dat is in onderzoek. Dat kan echter eerst definitief blijken uit het antwoord dat zal worden ontvangen op een officieel verzoek aan Gedeputeerde Staten. Er wordt echter een onderzoek ingesteld. 4. De vraag naar de uitbreiding van stra ten in het Grondbedryf vindt zijn antwoord in punt 8 der agenda.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2