AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANPEREN, """""js Denkt aan! If I il ~zr.E r,Gu BONNEN No. 8316 Vrijdasj 28 December 1928. 68e Jaargang Eerste Blad. a 60 cent. BERICHT. 1e prijs f 10," HGEST'buien! ABDU5/R00P Nieuwjaar8-ad?ertenti6n BINNENLAN D. BUITE iSJJfc D, VIITILLXTOI. voor het Nieuwjaarsnummer dat Dinsdagmorgen in plaats van Maandagavond zal verschijnen en in de kom dezer gemeente huis aan huis wordt bezorgd, worden weder gjeplaatst Voor Nieuwjaarswenschen grooter dan 20 regels, zal 60 cent meer worden gerekend voor elke 20 regels of gedeelte daarvan, De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Maandag 31 dezer, des taormiddags 10 uur. Ter Neuzen, 19 Dec. 1928. Firma P. J. VAN DE SANDE, 2e )i 7,50 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN. hEBBEN PUBBELE WAARDE TOT 31 DECEMBER 1928 O, die AKKER'S VoordeBorst TER NEUZEN, 28 DEC. 1928. EEN WIELRIJDER TE WATER GERAAKT EN GERED. UtP. TER NEUZENSCHE CO U RANT ft n ft! ft! r 11 r kl T C D D il C. Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per posi f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post 6,60 per jaar ABONNEMENTSPRIJS. voor Belgie en Amerika f 2,25, overiqe landen /2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland allcen bi| vooruitbetalinq. Dit fclad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdag- cn Vrijdagavond. Hvenals vorige jaren stellen wij, ter aan- itt*ediging van hen, die vooraemens zijn in w»a Nieuwjaarsnummer een gedicht of vers te pteatsen. een drietal prrjzen beschikbaar n.l.: 3e it 5,— ©e beoordeeling van deze gedichten of versen zal geschieden door een commissie, tepwijl onze lezers in de gelegenheid worden g«eteld op een biljet in te vullen welk gedicht of vers naar hun meening voor een prijs in aanmerking zal komen. Voor hen wier biljet het meest in overeen- sMmming met den uitslag is, stellen wij een Metal boekwerken of een gratis abonnement op ons blad, gedurende een half jaar, be- Sfthikbaar. Het desbetreffend biljet zal in het blad van 4 Januari worden afgedrukt, en moet aan one bureau uiterlijk 14 Januari zijn ingeleverd, tfftwijl dan in ons blad van Vrijdag 18 Januari de uitslag zal worden medegedeeld. Versjes, die niet oorspronkelrjk zrjn, komen niet voor een prijs in aanmerking. toaenders van een gedicht of vers, die bui- ie» mededinging willen blijven, gelieven dit de inzending op te geven, dan kan dit lagelijk hieronder worden vermeld. De gedichten of verzen moeten zyn inge- aonden Zaterdag 29 December. worden gemist, omdat op die dagen vele per- sonen, die men op werkdagen niet op d'en weg aantreft, van hun auto of motorrijwiel gebruik maken. Indien de controle der rijbewijzen op Zonda- gen nimmer zou geschieden, zou dit tot ge- volg hebben, dat juist zij, van wie door onge- oefendheid en woest rijden het meest gevaar voor het. verkeer is te duchten 'n modem soort Zondagsjagers op Zondagen straffe- loos d'e wegen onveilig zouden maken. De controle voor de wegenbelasting kan evenmin op Zondagen geheel achterwege blii- ven, omdat velen uitsluitend of hoofdzakelyk op die dagen gebruik maken van auto's of mo- torrijwielen en van de omstandigheid, dat op Zondagen niet werd gecontroleerd, misbruik tijdspeling gelaten te worden, om den opge- roepene in Indie in staat te stellen, na ont- vangen waarschuwing, zich naar de spreek- cel te begeven. De maximumduur dei gesprekken is 12 mi- nuten, wat echter nu 6 minuten het tarief vor- dert van dringende gesprekken. Het bedrag van de takseenheid bedraagt voor een gesprek voor Nederlandsch-Indie (Ja va) lste zone f 30, 2oe zone f 33, 3de zone 34.50. De taks voor een dringend gesprek bedraagt het tweevoudige, die van een ijlgesprek het viervoudige van de taks verschuldigd voor een gewoon gesprek. Tot de spreekcel kunnen voor een gesprek ten hoogste 4 personen gelijktijdig worden toe- INOEZONDEN JVIEDEDEELINOEN. Matador JCOROT, DAT QE UW NIKKELEN TABAKSDOOS KM HOUTEN PUP OCTVANQT AUTO-CONTROLE OP ZONDAG. •nlangs heeft het Kamerlid Leenstra (A.R.) m echriftelijke vragen gesteld: welke redenen waren dat de controle op auto's en motorrijwielen tot onderzoek van de rifbftwyzen en van de wegenbelastingkaarten kter en daar, althans in Friesland, op Zondag m November jl. werd gehouden, en of de mi- •ister maatregelen zou willen nemen, dat d'eze •ontrole op Zondag (tenzij bepaald dringende r«denen dit eischen) achterwege blijft. Minister de Geer heeft nu geantwoord: De controle op auto's en motorrijwielen voor ••derzoek van de rijbewijzen en van de wegen- kelast ingkaarten kan op Zondagen niet geheel zouden kunnen maken door de Wegenbelasting te ontduiken. Om bovenbedoelde redenen is op Zondag 18 November jl. in enkele plaatsen in Friesland controle gehouden van rijbewijzen en wegen belastingkaarten. Uit bet bovenstaande moge blijken, dat de controle op Zondag niet geheel kan worden ge mist, wil voor den rustigen wandelaar op dien dag de weg niet onbegaanbaar worden. OPENING RADIO-TELEFOONDIENST TUSSCHEN NEDERLAND EN JAVA. Met ingang van 8 Januari wordt de telefoon- dienst NederlandNederlandsch-Indie voor het publiek op werkdagen opengesteld. Voorloopig kunnen de gesprekken alleen ge- voerd worden uit de voor dat doel ingerichte spreekcellen te Amsterdam (telegraafkantoor), Rotterdam (telegraafkantoor), Utrecht (tele graafkantoor), Den Haag (hoofdbestuur) eenerzijds en die te Weltevreden (lste zone), i Bandoeng (le zone), Semarang (2e zone) en Soerabaja (3e zone) anderzijd's. De indiening van de aanvragen voor gewone en dringende gesprekken behoort te geschie- den ten minste twee dagen voor den dag waar- op het gesprek gewenscht wordt en wel voor 17 uur (A.T.). De speling tusschen den voorloopigen op- roep en het tijdstip van melding in de spreek cel bedraagt voor gewone en dringende ge sprekken als regel ongeveer 24 uur. Bij het opgeven van ijlgesprekken, waarop het bepaalde in het vorige lid niet van toepas- sing is en waarbij de aanvrager het tijdstip kan aangeven, waarop hjj het gesprek wenscht te voeren, dient voor den aanvrager voldoende door B. M. BOWER. gelaten. Het publiek wordt er op gewezen: a. dat de geheimhouding over den radio- weg niet verzekerd is; b. dat de administratie geen aansprakelijk- heid aanvaardt voor het niet tot stand komen van een gesprek en reiskosten evenmin ver- goed worden. c. dat voor gewone en dringende gesprek ken geen bepaalde spreekdag toegezegd kan worden. De aanvragen worden in volgorde af- gewikkeld. TELEGRAMMEN OP ZEGEL. Bij K. B. van 11 Dec. 1928 (St.bl. no. 466), is in het Rijkstelegraafreglement 1926 in art. 17 na. het 5e lid, een nieuw lid opgenomen, dat als volgt luidt: 6. In het binnenlandsche verkeer en in het verkeer met de landen, waarmede een desbe- treffende regeling is getroffen, bestaat voor den afzender van een telegram de gelegenheid om indien het telegram bij aanbieding op ze- gel was gesteld, aan den geadresseerde daar van te doen blijken. Hij schrijft daartoe boven het adres de betaalde dienstaanwijzing „Zegel" aangevuld met het bedrag van het gekweten zegelrecht. Het kantoor van aanbieding onder- zoekt de juistheid van de dienstaanwijzing. Wordt deae niet juist bevonden, dan wordt de overseining van de dienstaanwijzing gewei- gerd. Telegrammen met de aanwijzing „Zegel" kunnen niet per telefoon of langs een telegra- fische verbinding worden aangeboden. Deze regeling wordt, behalve in het binnen landsche verkeer, van 1 Januari 1929 af ook in het verkeer met Ned.-Indie toegepast. as het wer SPANJE's GROOen, dank zijJ.OTERlJ. De Spaansche kerl^L6®," '£,111 voor 124 millioen peseta's is ge: i armen en ry- ken in het geheele Ian..-,- as thans getrokken. Een rij van arme menschen had al sedert vier dagen en nachten in de bittere koude gewacht voor de Munt, waar de trekking zou plaats hebben. Deze begon om tien uur 's morgens, doch eerst tegen 1 uur kwam de hoof dp rij s uit de bus. De ti'ekking werd in het geheele land per radio bekendgemaakt en overal stonden in de straten groepen menschen te luisteren naar de luidsprekers, die den uitslag verkondden. De eerste prijs viel op een lot, dat in Ma drid door een Fransche bank is gekocht voor een client, wiens naam niet bekend is ge- maakt. De tweede en derde prijs, die samen 18 millioen peseta's bedragen, vielen in Barcelo na. De vierde en tal van kleinere prijzen vie len in Madrid. Zeshonderd gezinnen in een der armste wij ken van Madrid hebben samen een prijs van 150.000 peseta's te verdeelen. De staat heeft op de loterij een winst van circa 39 millioen gemaakt. DUITSCHLAND EN DE SOVJET-UNIE. Te Moskou is, als vrucht van een economi- sche conferentie tusschen vertegenwoordigers van Duitschland en de Sovjets, een protokol onderteekend, dat tot strekking heeft allerlei beletselen voor de goede handelsbetrekkingen tusschen de twee landen uit den weg te rui- men. De onderhandelingen erover zijn, schrijft de N. R. Crt., niet altijd vlot geloopen. In Fe- bruari had Duitschland ze afgebroken in ver- band met het proces Sjachty, waarbij Duitsche ingenieurs beschuldigd werden, medegedaan te hebben aan contra-revolutionaire sabotage en economische spionnage in het Donets-bekken. Het geding is vrij gunstig voor de Duitsche beklaagden afgeloopen en ernstige wrok be- hoefde aan Duitschen kant niet over te blij ven. Zoo konden de onderhandelingen na eeni- gen tijd hervat worden en ten leste hun beslag krijgen. Het handelstractaat van 1925 blijft de grond- slag van de Duitsch-Russische economische be- trekkingen, maar is nu in de aanvullende be- palingen van het protokol duidelijker geinter- preteerd. Voorts is men het eens geworden over een nauwkeurige formuleering van het begrip economische spionnage, bescherming van den industrieelen eigendom, handelsarbi- trage, de scheepvaart, pas- en douane-forma- liteiten. De Izwestia is zeer vold'aan over den uitslag van de conferentie en bestempelt dien als een „aanmerkelijke stap in de goede rich- ting van de ontwikkeling van de Sowjet-Duit- sche economische betrekkingen, ondanks de verwachtingen die vijandelijke kringen ge- koesterd hadden". Deze laatste veeg uit de pan is natuurlijk vooral voor Engeland en ook terloops voor Frankrijk bestemd. Het Eng.- Fransche diplomatieke eenheidsfront is zich ook tegenover de Sowjets gaan afteekenen na Briands bekenden uitval te Geneve over de ont- wapeningspolitiek van Moskou. Hij verweet daar de Sovjet-Unie dat zij, ondanks het te Ge neve voor den dag gehaalde parade-paard van voorstellen tot algeheele ontwapening, zich zelf voor den oorlog toerustte en koortsachtig wa- pende. Dit intusschen terloops. Het pa-otokol heeft nog eenige kwesties on- geregeld gelaten over welke nader onderhan- deld zal worden, zooals een douane-overeen- komst, het auteursrecht en d'ubbele belasting, welke geen bijzondere moeilijkheden zullen be- reidden. Het belang van het protokol is, dat het getuigt van een verinniging van de ver- standhoudiiag tusschen Berlijn en Moskou. Von Dercksen, de nieuwe Duitsche gezant bij de Sevjet-Unie, heeft ongetwijfeld lastgevingen meegekregen, om in dezelfde richting voort te werken. De loop der internationale gebeurtenissen in den laatsten tijd kan niet vreemd zijn aan het streven van de Duitsche politiek, om zich op in het oog vallende wijze weer eens in Ooste- Grijp in Uw vertwijfellng niet naar een van die ..kalmeerendemiddelen, die in weikelijkheid Uw longen verlam1' en. Toch behoeven Uw hoestbuien U niet uit den slaap te houden. Neem slechts de geheel onschadelijke, mrar snel verzachtende en slijmoplossende 11Vervolg. Terwijl hij de paarden verzamelde, be- C>ep hij, dat de oude Colorou besloten d om de ruiters van den Tomahawk te vangen, als zij het kamp zouden verlaten hebben en twee aan twee uit elkaar zou- dtn geqaan zijn, om de paarden te bewa- hen. blij had zijn troep buiten het gezicht en op een aoeden afstand van de Big Greekhoeve genouden en als de paarden •let in den nacht naar het water waren algedwaald, dan zou hij de blanken onver- Koeds overvallen hebben. Buddy keek telkens over zijn schouder keen, terwijl hij de paarden van het wa ter voortdreef. Het leek hem iets anders «hn toeval, dat hij juist dien morgen ge- dwongen was geweest zoo ver te rijden; het was alsof het vaste geloof van zijn aioeder in het gebed en de bescherming itx engelen door de feiten in het gelijk waren gesteld. Maar toch was Buddy te muchter om zoo maar aan te nemen, dat de engelen de paarden naar het water hadden gedreven, opdat hij er heen zou noeten rijden en daardoor de vuren der Indianen ontdekken. Als de engelen dit konden doen, waarom hadden zij dan Co lorou niet ervan teruggehouden om op het oorlogspad te gaan? Dat was volgens Buddy dan toch heel wat eenvoudiger ge weest. Hij besprak dat engelen-vraagstuk toch maar niet met zijn vader. Bob Birnie zat te ontbijten met de jongens toen Buddy naar het huis reed en het nieuws vertelde. De jongens zeiden er niet veel op, maar mogelijk namen zij wat grootere happen om' hun magen vlugger te vullen dan ge- woonlijk. „Ik zal eerst zelf eens gaan zienzeide Bob Birnie. ,,Jongens, zadelt de paarden al vast en houdt je gereed om te vertrek- ken. Als het de Indianen zijn, dan trekken wij onmiddellijk naar Laramie en drijven meteen alles voor ons uit. Maar de jon- gen kan zich vergissen." Hij nam de teu- gels van Buddy over, steeg op en reed weg, terwijl zijn beenen met de hooge kap- laarzen een heel eind onder de korte stijgbeugels van Buddy uitstaken. Hij was weer heel gauw terug en zijn ,efronst voorhoofd zeide voldoende, dat iuddy zich niet vergist had. ,,Zij komen al de hoogte af". kondigde hij grimmig aan. ,,Ik hoorde hun paarden daar tusschen de rotsen. Zoodra de zon op is, willen zij ons overvallen. Ik geloof. dat zij te talrijk zijn, om ze op een afstand te houden. Haal een versch paard. Buddy en drijf de paarden naar beneden naar het water, zoo gauw als je kan." Buddy rolde zijn touw los en snelde met een vollen mond weg om te doen wat hem bevolen was. Hij geloofde niet, dat hij geschrokken was, dat juist niet, maar hij moest driemaal gooien eer hij het paard had, dat hij noodig had, en gaf het slechte licht de schuld van deze mislukking; en toen merkte hij, dat hij den grooten, on- rustigen bruine te pakken had, dien Dick Grimes getemd had en van tijd tot tijd bereed. Buddy zou hem wel losgelaten hebben en een ander gekozen hebben, maar de paarden schenen de lucht gekre- gen te hebben van de stille opwinding die er onder de jongens heerschte en renden in het rond en snoven in de ochtendsche- mering; daarom voerde Buddy den bruine met zich mee, nam het zadel van het be- zweete paard, dat tweemaal den tocht naar de rivier had gemaakt en legde het haastig op den rug van den bruine. Dick Grimes riep hem nog toe. om te vragen, of hij ook hulp noodig had, maar Buddy schreeuwde terug: ..Neen ,,Daar komen zij vervloekt laat den troep los en rijdt zoo hard als je kan!' riep Bob Birnie, toen een snerpende, hui- lende krijgskreet, als het geblaf van vele prairiewolven, weerklonk van den kant der katoenboomen, die de beek omzoom- den. „Is alles in orde. Buddy?" ,,Ja ik kom al", schreeuwde Buddy terug, haastig de lasso oprollend. Op dat- zelfde oogenblik vermengde zich het scherpe staccato van geweerschoten met het krijgsgedans der Indianen. Buddy greep juist naar den zadelknop, toen het bruine paard zich opeens bukte en zich losrukte. Nog voordat Buddy besefte, wat er gebeurde, snelde het bruine paard, met den geheelen troep en al de ruiters het dal in, terwijl deze laatsten al vluch- tend in de richting der katoenboomen bleven schieten. Temidden van het stof en het geraas van dit overhaast vertrek, stond Buddy wel een minuut-lang volkomen roerloos en trachtte den vollen omvang van het onheil, dat hem overkomen was, te om- vatten. Hinke-been had haastig alles bij elkaar gepakt en was het eerste. van alien vertrokken. Zijn vader en de cow-boys lijke richting te orienteeren. Chamberlain's in- terpretatie in het Lagerhuis van het tractaat van Versailles op het stuk van de ontruiming van Rijnland' in voor Duitschland ongunstigen zin geeft daar even goed den stoot toe als de uitval te Geneve van Zaleski, den Poolschen minister van buitenlandsche zaken over het door Berlijn begunstigd woelen van den Deut- schen Volksbund in Poolsch gebied. Duitsch land heeft een nieuw ijzer in het vuur gesto- ken, om dit tegen de Westersche mogendheden en het met Frankrijk verbonden Polen ais po litiek dwang- en dreigmiddel te kunnen ge- bruiken. Het eenige wat de Russen echter, alle warme economische betrekkingen ten spijt, nog niet van Duitschland hebben kunnen verkrijgen, is de verleening van nieuwe credieten. Op de bol- sjewieksche politiek geeft de anternationale lommerd nog altijd geen geld. Wat de Duit sche nijverheid levert moet op korten termijft betaald worden en de crediet-behoefte van Rus- land is nog even hevig en chronisch als in den tijd' van den Tsaar. Indien de Duitsche regee- ring er later toe komen mocht bij verdere cre- dietverleening hulp te verleenen of leeningen te garandeeren, zal zij daar tastbaai'der tegen- praestaties voor terugeischen dan de Sovjet- Unie thans gegeven heeft. Het was bovendien een hoogst ongelegen oogenblik voor zulke Duitsche credieten aan Moskou, nu Duitsch land zich gereed maakt om in de commissie der financieele deskundigen voor een verlieh- ting van zijn herstelschuld alle overredings- middelen te baat te nemen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN- De 77jarige B. d'e M., die op 12 deaer nabfj Draaibrug, gemeente Oostburg, door een auto werd aangereden en daarbij een hersen- schudding bekwam en vrij ernstige verwondin- gen opliep, is aan de gevolgen overleden. j Het ongeval moet worden toegeschreven aan 's mans eigen onvoorzichtigheid. Tusschen Serooskerke en St. Laurens had een wielrijder op den Nooidweg het ongeluk te slippen en in het water terecht te komen. Dit werd gezien door een jongeman, die door een 1 verbonden hand niet in staat was te helpen, doch wel om den chauffeur S. van een der bus- sen „de Nieuwe Onderneming" aan te roepen te stoppen. S. voldeed hieraan en verliet zijn bus om zich onmiddellijk tot boven het middel in het water te begeven en den drenkeling van een anders wissen dood' te redden. Geholpen door den conducteur werd de wielrijder bijge- bracht en toen naar het cafe van den heer Westdorp gebracht om verder op zijn verhaal hadden al hun aandacht gevestigd op de katoenboomenboschjes rechts van Buddy, heel in 't verschiet, en zij zouden zijn kant zeker niet uitkijken. En mochten zij 't al doen, dan zouden zij hem toch niet zien, en al zagen zij hem. dan zou het dwaas- heid zijn om terug te rijden ofschoon er geen man onder hen zou zijn, die niet dadelijk rechtsomkeert zou gemaakt heb ben en terug zou gegaan zijn om Buddy te redden, al was het vlak voor Colorou j en zijn bende. i Van uit het katoenboomenbosch kwam het gestamp van qaloppeerende paarden- hoeven. ,,De engelen zijn niets waard! riep Buddy met diepe minachting uit en rende naar het huis. Terwijl hij er heensnelde, voelde hij wel dat het huis op dit oogenblik juist de slechtste plaats van de wereld was voor een jongen, die heel graaq noq een beetie wilde blijven leven. Door de gapende deuropening zag hij nog overblijfsels van eten op tafcl licjfycn, maar hij durfde niet lang genoeg stiihouden om er iets van mee te nemen. De Indianen kwamen don- derend op de kraal toerijden en terwijl hij om het huis heenliep en achter zich keek, zag hij dat de voorste rijders hun paar den aanzetten op het spoor van de vluch- tende blanken. Maar hij wist, dat enkelen zouden achterblijven. Zelfs het vooruit- zicht om nieuwe scalpen te veroveren zou de meest begeerigen niet weerhouden van rond het huis van een blanke te sluipen. Er mocht eens tabak of whisky achterge- bleven zijn, of iets moois gekleurds of blinkends. Buddy kende de streken van de Indianen wel. Hij was op weg om naar de beek te gaan en was van plan om zich daar er- m 11 ill 1 1 lift" gens tusschen de struiken aan den oever te verbergen; maar daar de dag reeds be gon aan te breken en hij een heel open plek moest oversteken voordat hij bij de eerste struiken zou komen, hield hij stil bij een soort uitgegraven kelder, gebouwd in den oeverkant van de beek, juist bo ven het waterpeil. De zoldering was van latten en klei gemaakt en daar het zand door de planken heenstoof, als het waaide en dat deed 't bijna altijd had men de zoldering der bergplaats van binnen ruw afgeschoten met goed aan elkaar slui- tende dunne stammetjes, Die zoldering was tamelijk plat, terwijl t dak aan weers- kanten een weinig schuin liep. zoodat zich in het midden een klein vlierinkje qe- vormd had. Door een gat in den wand aan den kant van de beek, gelukte het Buddy zijn lenig lichaam naar binnen te werken. Hij kroop daarop voort, totdat hij aan den kant van het huis kwam te liq- gen en lag daar heel plat en heel stil, en gluurde door een spleetje. Hij had te veel ondervinding van de manier waarop men zich stil moest houden, dan dat hij, zooiang zijn adem ging in houden, totdat hij diep zou moeten zuchten om zijn longen lucht te geven. Het was moeilijk om gewoon en rustig adem te halen na het hollen, dat hij gedaan had, maar toch gelukte het hem. Een der Indianen had rond het huis ge- zworven en er achterom gereden en had naar alle kanten heengegluurd om te zien of er soms nog iemand was achtergeble- ven. Misschien vreesde hij wel een val- strik; Buddy was er bepaald zeker van. dat de kerel hem zocht en dat hij hem naar de beek had zien gaan. (Wordt vervolqd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1