Verzorg uw Handen met Purol CUPIDO DICTATOR J GEMENGDE BERICHTEV. HANDELSBEBKHTEH, IN6EZ0NDBN EDEDEELTN 0 E N. C0NCERT- Ei BIOSCOOPGEBOUW BEGIN JANUARI EMILE HULLEBR0ECK FOLIES-BEKGERE BRUSSEL LOOP DER BEVOLKTNG VAN TER NEUZEN. gezegd, dat als de regeering het veer over- neemt, zij de Staten zullen voorstellen voor- loopig over 1929 4700 bij te dragen, en dat zij verwachten, dat .steun van de provincie slechts tijdelijk noodig zal zijn, omdat meer vervoergelegenheid het verkeer aanmtrkelgk zal doen toenemen en dus ook de inkomsten die dan de meerdere uitgaven van zelf zullen deltken. Ook wijzen Ged. Staten op het nood- sakelijke van verlaging der tarieven. De Minister antwoordde met belangstelling kennis te hebben genomen van de bereidver- klaring van Ged. Staten om steun voor te stellen. De beantwoording van de vraag, of de zorg voor deze veerverbindiug in de eerste plants op den weg van het Eijk ligt, ;n het midden latend, meent de Minister, dat de nro- gelijkheid van steunverleening door het Rijk aan de R. T. M. voor de verbetering van karen veerdienst voorhands buiten besehou- wing moet worden gelaten. De Minister zou wel geneigd zijn te overwegen, in hoeverre het geven van meer gelegenheid om te worden overgezet voor voetgangers door particuliere veerschippers aan te bevelen is en zulks, in afwachting van de totstandkoming van de vluchthaven in den Stoofpolder aan het Zijpe door hetmaken van een kleinen steiger, waar- aan die veerschippers alsdan zouden kunnen meren. Steiger te Stavenisse. >iaar aanleiding van het opnieuw ingediende voorstel om den steiger te Stavenisse te ver- nieuwen en daarvoor 106.000 toe te staan. zeide een lid van een der afdeelingen, dat hij zich niet langer tegen dit voorstel zal ver zetten, de slechte toestand van den steiger is nu voldoende gebleken, doch hij spreekt daar bij den wensch uit, dat Ged. Staten de rnoge lijlcheid van een veerdienst ZierikzeeStave nisse emstig onder oogen zullen zien. Ook de meeste andere leden, die in de afdee lingen over deze zaak spraken, konden zich thans met het voorstel vereenigen, vooral nu blijkt, dat deze steiger, ook bij doorgaand ver- keer over Tholen niet weer zou behoeven te worden veranderd. Een lid zou er zelfs geen bezwaar in zien nog een hooger bedrag uit te trekken, als dit noodig zou blijken te zijn voor het aanleggen van een flinke borstwering. Een ander lid meent, dat Ged. Staten nog niet hebben voldaan aan hunne belofte nadere cij- fers en gegevens te verstrekken betreffende een eventueelen veerdienst tusschen Zierikzee en Stavenisse. Van de zijde van Ged. Staten wordt er op gewezen, dat ook zonder dat nog sprake behoeft te zijn van een dienst Zierikzee —Stavenisse, de thans ontworpen steiger alleszins gewettigd is, van de aanlegplaats te Stavenisse wordt reeds nu al voldoende ge- bruik gemaakt, dat hier een goede steiger re- den van bestaan heeft, n.l. door twee booten van den dienst MiddelburgRotterdam, een van den dienst ZierikzeeRotterdam en bo- vendien een boot van den veerdienst Zijpe Stavenisse. Van herstel van den bestaanden steiger kan geen sprake meer zijn, hij is als het ware 1am- gespijkerd". Een nieuwe steiger is beslist noodzakelijk en de constructie is zoo ontwor pen, dat aan de gestelde eischen ten voile wordt beantwoord. Steiger te Walzoorden. Het voorstel om f 40.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van de verbetering van den steiger te Walzoorden, ondervond in de af deelingen geen bestrijding. Op gestelde vragen antwoordden leden van Ged. Staten, dat direct een vierde brug wordt voorgesteld, omdat an- ders den afstand nog te groot blijft om met auto's op de boot af of op te rijden. Later zou een vierde brug nog weer meer kosten. Verder dat d'e stormen van 2426 Nov. alleen de oudste steigers beschadigd hebben en dat de constructie der beweegbare bruggen inder- daad geacht worden de kracht van bedoelde stormen te kunnen weerstaan. Bovenstaande stukken zijn alle zonder hoof- delijke stemming aangenomen. Vergadering van Vrijdagmiddag. Eelectrificatie Middengroep. Bij de behandeling in de afdeelingen der Prov. Staten van het voorstel van Ged. Staten am voor de electrificatie van de middengroep der provincie eene som van 5.280.000 be schikbaar te stellen, o.a. tot ovemame van het bednjl van de hoc. An. te Vlissingen, werden meerdere bezwaren geopperd. Een lid vrees- de, dat de ovemame groote financieele offers van de provincie zal vragen, de exploitable zeer belangrijke tekorten opleveren en nog meer teleurstellingen brengen, dan het Zeeuwsch-Vlaamsche bedrijf reeds bracht. In ieder der drie afdeelingen worden betoogen gehouden, welke er op neer kwamen, dat wel 274.000 winst is geraarnd, doch dat geduren- de 27 jaar 207.000 aan annulteit moet wor den betaald, rest alzoo 66.000 per jaar. Maar daarvan moet weer af 25.000 voor de kosten van pensioneering van het over te nemen per- soneel en 20.000, die Middelburg voigens het nieuwe contract minder gaat betalen, zoodat er nog 21.000 zou overblijven, maar ook dit restant zal wel verdwijnen, door de minders baten, die Vlissingen voigens haar nieuw contract zal opleveren, terwijl men dan we] aflossing doch geen afschrijving heeft Als men het afschrijvingspercentage op 10 °U stelt, is het nog 32.000 en al houdt men zich aan de 100.000, die de heer Lohr heeft becij- ferd, dan is er toch een tekort van een ton gouds per jaar. Een dezer leden meent, dat op de good will, geschat op f 1.750.000, meer inoet worden afgeschreven, maar elk percent voor afschrijving geboekt brengt f 32.000 min der winst. Deze leden kunnen zich dan ook niet met het voorltel vereenigen en adviseeren tot stroominkoop van de Soc. An en van de P. N. E. M. Een ander lid begreep niet hoe Ged. Staten, die zich in 1923 met klem tegen over- name verzetten, nu aanraden de centrale over te nemen voor zooveel hooger bedrag. Ook werd gewezen op het bezwaar van over- name van de tram, die thans niet rendabel is, zoodat, wil men dit bedrijf aan anderen over- doen, de Provincie daar verlies op zal moeten lijden. Bovendien wordt met de tram het meest verdiend op Zondag en dit lid zou dan moeten komen met een voorstel om den dienst op Zondag te beperken, een ander lid zou des Zondags de tram geheel stop willen zetten. Weer een ander lid meent, dat de Soc. An. ge heel Walcheren van stroom zou kunnen voor- zien en dat dan Goes een centrale zou kunnen stichten voor haarzelf en de verdere Bevelan- den. Andere leden meenen, dat er nu eenmaal voorzieningen zijn, die men niet aan het par- ticulier initiatief kan overlaten en daarbij be- hoort de electrificatie, anders krijgt het platte- land geen electriciteit. Goes kan en zal niet voor de Bevelanden zorgen. Sommige leden achten het vorige voorstel tot stichting van een eigen centrale, een koopmanstruc tegen- over de Soc. An. De eenige uitweg is nu deze ovemame, daar nu te besluiten tot inkoop van stroom zou beteekenen versterking van de po- sit:e der Soc. An. Ieder uitstel zal meer geld kosten, daar de Soc. An. zoodoende de gelegenheid krijgt hare positie te versterken en hare winst te ver- grooten, welke vermeerdering de Provincie dan later gekapitaliseerd aan haar zou moe ten uitbetalen. Enkele leden verwachten, dat het debiet te Middelburg en Vlissingen zal toe nemen en voigens een hunner zijn er te Vlis singen nog slechts 40 der perceelen aange- sloten. Een ander lid wijst op de uitbreiding van het debiet, die te verwachten is bij electri- sche bemaling van den polder Walcheren. Een lid acht sedert 1923 veel veranderd, toen was het noodlijdend trambedrijf hoofdzaak, nu is dit bedrijf geheel ondergeschikt geworden en fungeert het alleen als groote dagafnemer, waardoor het bedrijf op een flinke basis komt te staan. Dit geldt voigens een ander lid ook voor „De Schelde". Deze leden meenen, dat de electriciteitsvoorziening van het platteland met het voorstel van Ged. Staten staat of valt. Door de leden van Ged. Staten werd er in de afdeelingen op gewezen, dat in Zeeuwsch- Vlaanderen geen sprake is geweest van onver- wachte verliezen, integendeel, de uitkomsten van het bedrijf hebben de verwachtingen over- troffen, die in het rapport van Prof. Feldmann van 1917 zijn neergelegd. Men moet ook nu vertrouwen in de rappor- ten der deskundigen hebben. Bij het geraamde exploitatietekort is reeds rekening gehouden met de 25.000 pensionneeringskosten van het personnel en met de 20.000 minder inkomsten van Middelburg. De thans geldende prijzen voor handel en Industrie zijn te hoog, doch de P. Z. E. M. kan makkelijker dan een particu liere maatschappij lagere tarieven voor bijzon- dere gevallen toestaan. Ook de Soc. An. zou niet aan de verplich- ting ontkomen zijn om voor het pensioen te zorgen, en als nu tot pensioenaftrek wordt overgegaan, komt het over te nemen perso- neel niet in ongunstiger conditie, aangezien het nu geen recht op pensioen heeft. Het bedrijf der Soc. An. is in goeden staat, voigens het onderzoek van den heed Lohn de turbines zijn nog nieuw en na den oorlog is technisch alles veranderd en verbeterd. Voor de noodige verruiming van de ketelruimte is een extra bedrag uitgetrokken. Goes alleen is niet kapitaalkrachtig genoeg om de Bevelan den te electrificeeren Getracht zal worden het verschil in tarieven tusschen stad en platteland zoo gering mogelijk te doen zijn. Als men nu zou beslissen tot stroomaankoop, zal later overname nog veel duurder zijn dan thans. Iedere 32.000 winst zal alsdan aan de provincie een half millioen kosten. Vast-recht-tarief en het eerste lichtpunt gratis ligt in de bedoeling. Ernstige pogingen in de ricnting van verkoop van het trambedrijf zijn nog niet gedaan, wel zijn verschillende mogelijkheden overwogen, o.a. om de baan op te breken en aan eene autobusonderneming concessie te verleep,en. Ook schijnt er eene combinatie in wording te zijn, die exploitatie zou willen overnemen. Van verkoop van het trambedrijf wordt geen aanzienlijk verlies verwacht, gezien de niet hooge waarde waarvoor het trambedrijf te boek staat. Voor de 5.280.000 zal de geheele middengroep van electriciteit kunnen worden voorzien. De deskundigen van de provincie, de heeren Feldmann en Lohr, pijn vaak ook door de regeering in technische aangelegenhe- den geraadpleegd. De bedoeling is den direc- teur der Soc. An. te benoemen tot directeur der middengroep. Een lid van Ged. Staten zeide om principieele redenen niet te willen meuewerken tot aankoop van de tram, terwijl hij niet inziet, dat deze gemakkelijk aan an deren zal kunnen worden overgedragen. In hun uitvoerig officieel antwoord op het algemeen verslag komen Ged. Staten er met klem tegen op, dat de resultaten van Z.-Vl. teleurstellend zouden zijn. In 1927 werd daar 22.000 overschot geboekt, de verlies- en winscrekening ever de 3 eerste kwartalen 1928 wijst 28.000 meer aan dan die in 1927 en voor 1928 kan 50.000 overschot worde ge raarnd, wat dan totaal f 72.000 maakt. Voor de afschrijvingen wordt het annuiteitssysteem toegepast. Dit wil zeggen, dat in de afschrij vingen de aflossingen zijn opgenomen, ging men nu ook nog aflossen, dan zou men een dubbele last op het bedrijf leggen. Het tram bedrijf kan zichzelf zoo ongeveer bedruipen, Ged. Staten zullen zooveel mogelijk bevorde- ren, dat de overdracht van het trambedrijf zoo spoedig mogelijk plaats heeft. Bepaalde plan- nen zijn er nog niet. Ged. Staten meenen te mogen vertrouwen, dat de P.Z.E.M. zoolang door haar het trambedrijf wordt uitgeoefend, ten aanzien van den Zondagsdienst zooveel mogelijk rekening zal willen houden met rede- lijke verlangens, die dienaangaande door de leden der Staten kenbaar worden gemaakt. Als vermpedeljjk tarief wordt genoemd ten hoogste f 0,45 voor licht en 0,25 tot f 0,18 voor kracht, voor Goes resp. 0,30 en 0,20 tot 0,12. De bedoeling is de plannen zoo spoedig en gelijkmatig mogelijk uit te voeren. Vrijdagmiddag werd het eerst eene offi- cieuze vergadering gehouden van de leden der Staten van Zeeland, waarbij ook het publiek en de pers tegenwoordig mochten zijn, ter be- spreking van het voorstel om de P. Z. E. M. te machtigen tot overname van de centrale en het verdere bedrijf van de Soc. An. te Vlissin gen, dus ihclusief de tram MiddelburgVlis singen. In deze vergadering waren ook tegen- woordig de heeren H. Lohr en H. Streefkerk, r resp. directeur van de P. G. E. M. en de P. Z. E. M. Het eerst werd het woord gegeven aan den i adviseur, den heer LOHR, die de onderhande- lingen met de Soc. An. heeft gevoerd. Spr. boekwaarde en tot 1.750.000, zoodat de over- name 2.750.000 zal kosten. (Voor de geheele middengroep is noodig 5.280.000.) Uit de huidige inkomsten kan reeds rente en aflossing van de f 2.750.000 worden betaald. De annu'i- teitsgedachte als basis nemende komt spr. tot een bruto overschot van 282.000 per jaar ge- middeld, rente en afschrijving zijn 207.000, voor pensioenlasten moet 25.000 worden af- getrokken, zoodat overblijft 50.000. Hierbij komt 23.000 voor de stroomlevering aan de provincie en dan 27.000 voor vermeerdering van de stroomlevering aan Middelburg en Vlis singen, die verwacht wordt, en f 27.000 voor het contract met de Schelde, maakt totaal weer 100.000. Als Middelburg de tarieven in haar omgeving ziet dalen, moet het wel volgen. Bij daling van de prijzen volgt alom stijging van het verbruik. Al wil spr. d'aarmede niet iedere tariefsverlaging verdedigen. De overname beteekent dus geen verzwaring van de schuldenlast, doch opent de kans op winstmaken. Wat betreft den stroominkoop meent spr. dat het hier een heel ander geval betreft dan bij de Noordgroep, die stroom be- trekt van de P. N. E, M. De S. A. kwam oor- spronkelijk met den wensch stroom te mogen leveren en voelde heel goed daardoor veel ster- ker te komen te staan. Maar zelve wilde zij geen concessie voor de geheele middengroep vragen. Als men later nog zou willen naasten zal het door de stijgende winsten nog veel duurder zijn. Spr. meent, dat er geen reden is voor het gebleken pessimisme inzake de aan- sluiting der industrieen. Bij het aangaan van een inkoopcontract kan het voorkomen, dat een industrie die te Goes zich wil vestigen te Mid delburg of Vlissingen goedkooper uit is en daar door de S. A. naar toe wordt gehaald. Het aanwezig zijn van stroom doet alom grootere en kleinere industrien ontstaan. Scheiden van centrale en net doet overal moeilijkheden ont staan. Spr. meent, dat met dit voorstel de elec triciteitsvoorziening der middengroep staat of valt, want bij stroomaankoop alleen voor het platteland zullen de prijzen veel te hoog wor den. Spr. meent dat men vertrouwen moet stel len en het voorstel moet aannemen. De heer WELLEMAN (V.D.) vraagt o.a. of bij de S. A. de afschrijving gelijken tred heeft gehouden met de waardevermindering van ma chines, trammateriaal enz. Spr. zegt, dat het kapitaliseeren van de winst nog komt boven de waarde der goederen en dan kan er z.i. voor de nieuwe eigenares geen sprake meer zjjn van winst maken. Spr. is altijd voorstander ge- derdeel voor den stroom wordt berekend. De heer ST A VERM AN (V.D.) vraagt ten slotte of rekening is gehouden met den voor- migang der techniek. De heer LURK zegt het bedrijf geheel te hebben gezien en tot de overtuiging te zijn ge- komen dat behoorlijk is afgeschreven, waarbij men niet vergeten mag dat het meeste nieuw is. Zeer duidelijke statistieken konden worden overgeiegd en spr. waardeert o.a. zeer de groote hoeveelheid stroom uit een eenheid ko- ien verkregen. Spr. zegt wat Z.-Vlaanderen be treft, dat een eigen centrale in het begin steeds moeilijke jaren heeft. Van vastrechttarief is steeds groote toename van het debiet te ver wachten. Bij stroominkoop zal de S. A. het beste va- ren, de moeilijkheden blijven voor de P. Z. E. M. Afschrijving is noodig voor de waardever- t mindering en aflossing siaat op de leening. In i dit geval zijn beide in de annulteit opgenomen. j Ook in Geidenand is er verschil in tarieven, maar wel is het streven der directeuren ze zoo i mogelijk gelijk te doen zijn. Er hoort echter i heel wat toe dat te bereiken. De salarissen der S. A. zijn ongeveer gelijk aan die elders, i De nieuwe techniek zal meer geleidelrjk in- j vloed hebben. Na nog enkele opmerkingen, brengt de VOORZITTER dank aan den heer Lohr. Als het voorstel wordt aangenomen, dan is dit te danken aan zijn arbeid. Hiema werd de officieuze bijeenkomst, waarvan de notulen aan die van de officieele statenzitting zullen worden gehecht, gesloten en werd deze laatste heropend. De heer KODDE (St. Geref.) heeft geen be zwaar om de tram over te nemen, maar wel tegen de wijze waarop die wordt geexploiteerd. Spr. betoogt de wenschelijkheid dat de tram Zondags niet rijdt, het is tusschen Middelburg en Vlissingen niet noodig, enz. Zijn fractie zal haar stein laten afhangen van het antwoord van Ged. Staten hierop. De heer BRANDSMA (A.R.) zegt den finan- cieelen opzet niet te kunnen overzien, maar hij meent, vertrouwen te moeten stellen in Ged. Staten, die een raadsman hadden als de heer Lohr. Het ligt echter niet op den weg der provincie een tram te exploiteeren, en ze- ker niet een tram als d'eze, die een groot deel van haar winst op Zondag moet behalen en dat voor reizigers met minder goede doelein- den. Spr. stelt ten deze wel vertrouwen in Ged. Staten, al zal hij gaarne nog wel een toe- zegging hebben. De heer REILINGH (V.B.) wil juist opko- men voor een goede ontspanning op Zondag, en vreest, dat ook hier weer de meerderheid door een minderheid zal worden gedwongen. De heer VIENINGS (R.K.) meent, dat de Prov. Staten besloten hebben electriciteit in de geheele provincie te brengen. Voor Zuid- en Noordgroep is men daarin geslaagd en nu staat men voor een oplossing van de midden- TER NEUZEH NIEUWE OPERETTE VAN 1 zeide, dat nog verschillende misverstanden uit den weg moeten worden geruimd en behan- delde eerst de afschrijvingen. Spr. is uitge- gaan van een jaarlijksche afschrijving; de Raad van Bestuur der P. Z. E. M. past in zijn voorstel het annu'iteitsstelsel toe. Beide stel- sels worden in verschillende provincies ge- volgd. Deze cijfers zijn maar niet makkelijk met elkaar te vergelijken. De voornaamste vraag is echter hoe men tot overname is ge- komen en of dat billijk is voor beide partijen, dan wel of stroomlevering door de S. A. aan de P. Z. E. M. niet beter is. De S. A. stond sterk door haar contracten met de gemeenten Middelburg en Vlissingen en met De Schelde. en de P. Z. E. M. kon daar niets tegenover stellen. Over de vaststelling van de bedrijfs- waarde ontsponnen zich uitvoerige beraadsla- gingen bij de onderhandelingen, waarbij zeer vertrouwelijke stukken werden overgeiegd aan spr. Het gelukte hem de afschrijvingen van de S. A. van f 50.000 op f 100.000 te brengen en daardoor kwam men tot 174.000, die moesten worden verzekerd als rente. Voigens i spr. nam de S. A. in ons land een zeer ver- 1 keerde plaats in, omdat de electriciteitsvoor ziening hier alom in handen van de overheid is. De S. A. zou in een moeilijke positie ko men door de naastingskans. Doch deze voorziening is beter in handen van de over heid, dan van particulieren, die winstmaken tot doel hebben. Men kwam tot f 1.000.000 weest van een centrale voor de middengroep en in zooverre heeft het voorstel hem voldaan. De S. A. heeft zich door haar nieuwe contrac ten met Vlissingen, Middelburg en de Schelde sterk gemaakt. De heer Lohr moet niet te op- timistisch zijn ten opzichte van de uitbreiding van het debiet van Middelburg en ook niet ten opzichte van de tariefverlaging door die ge- meente. Het grootste deel van Walcheren en ook van Zuid-Beveland is van gas voorzien en men zal daar niet zoo makkelijk tot electrici teit overgaan. De aangekondigde prijs van 45 cent voor licht en 18 tot 25 cent voor kracht is hoog te noemen De voor boerderijen te vra gen garantie is niet afhankelijk van de vraag of men zelf stroom opwekt of dien inkoopt. Als men de nu gevolgde berekening ook op Z.- Vlaanderen toepast kan men ook daar tot groo te winst komen. Spr. is nog niet overtuigd van het voordeel van de overname. De heer VAN 'T HOFF (A.R.) herinnert aan zijn amendement van de zomerzitting om nog eerst met de S. A. te onderhandelen alvo- rens een eigen centrale te sticnten, waarvoor toen een voorstel aanhangig was. Het was goed gezien van Ged. Staten om dit over te nemen en spr. brengt hen en den Raad van Bestuur dank er voor, dat zij in de eerste plaats het belang van de province op het oog hebben gehad. Geen enkele andere oplossing kan in den schaduw staan van het huidige voorstel. Spr. is tegen een eigen centrale, tegen stroom inkoop en ook tegen concessieverleening. Als men dit deed zou eerst het principe-besluit van 1917 tot electrificatie van provinciewege moe- ten worden teruggenomen. In 1924 wilde de S. A. wel de electrificatie der middengroep op zich nemen, maar tegen een groot renteloos voorschot der provincie. De P. Z. E. M. is slechts een semi-overheids- bedrijf, dat zich kan aanpassen aan particu liere gebruiken, zeker nu de directeur van het particulier bedrijf er aan verbonden zal wor den. Spr. meent, dat men deze oplossing met beide handen moet aangrijpen. Uit de stukken blijkt, dat het materiaal goed is. Spr. heeft wel vertrouwen in een goed stijgend debiet, en acht het goed dat de beide steden tot 1948 gebonden zijn, men heeft dan kans, dat de P. Z. E. M. zoo sterk staat dat het niet moge lijk is onder haar prijs zelf stroom op te wekken. De heer MOELKER (V.B.) vraagt of de S. A. wel steeds voldoende heeft afgeschreven. De heer OVERHOF (S.D.A.P.) vraagt een duidelijke uiteenzetting van afschrijving en aflossing. De heer LAERNOES (A.R.) vraagt o.a. voor hoelang het contract met de Schelde is geslo ten, of er voor 1928 ook rekening is gehouden met de afschrijving, of de salarissen bij de S. A. gelijk zijn aan die bij andere dergelijke be- drijven, of de tarieven niet overal in de pro vincie gelijk dienden te zijn en ten slotte of voor de tram een afzonderlijke bedrijfswaarde is bepaald en wat de prijs is, die aan dat on- Ged. groep. Spr. zal vertrouwen stellende in Staten, gaarne voorstemmen. De heer ADRIAANSE (V.D.) wijst op het moderne verkeer met bussen en noemt als mid- del opbreken van d'e tramrails en het verlee- nen van concessie aan autobussen. Als de tram bij de provincie blijft heeft men geen staten zitting of er komt een voorstel inzake den Zondagsdienst. De heer DIELEMAN (A.R.), lid van Ged. Staten zegt, dat deze zullen trachten de tram te verkoopen. Opbreken van de rails zou kapi- taal doen verloren gaan en spr. wil dan ook de tram behouden. Wordt deze door de provincie geexploiteerd, dan zullen Ged. Staten nagaan hoever de Zondagsdienst is te beperken. De heer KODDE blijft op geheele stopzet- ting op Zondag aandringen. Spr. hoopt dat aan zijn redelijke verlangens zal worden voldaan. De heer BRANDSMA dankt voor de toezeg- ging van Ged. Staten. De heer v. d. PUTTE (A.R.), lid van Ged. Staten had tot nu toe bezwaar tegen het voor stel met het oog op de tram, maar na de toe- zegging van den heer Dieleman zal hij gaarne voorstemmen. De heer WELLEMAN houdt nog een korte beschouwing, maar zegt ten slotte, dat de V.D. die niets tegen het voorstel kunnen zetten er voor zullen stemmen. De heer LAERNOES heeft bezwaar tegen dit overheidsbedrijf en kan zijn stem niet aan het voorstel geven. De heer.DIELEMAN zegt, dat reeds in 1917 tot overheidsbedrijf is besloten. Het voorstel wordt ten slotte aangenomen zonder stemming, waarbij de heer Laernoes wensclit geacht te worden te hebben tegenge- stemd. Het is dus feitelijk aangenomen met 39 tegen 1, daar twee leden afwezig waren. De voorstellen inzake het aangaan van de leening van 5.289.000 en tot wijziging gaan zoo onder den hamer door, waarna de VOOR ZITTER afscheid neemt van den heer Brands- ma, die de provincie gaat verlaten en daama -le zitting in naam der Koningm sluit. van een hevige infectie in den mond. De be- wuste dame was onder behandeling geweest van een tandarts daar ter stede, die, daar een kies getrokken moest worden, door middel van een spuitje op de gebruikelijke wijze verdoo- vingsmiddelen had toegepast. De familie van de dame echter meent, dat de infectie moet hebben plaats gehad door het spuitje, dat de tandarts heeft gebruikt. In verband daarmede heeft de politie verschillenden doktoren hun openie gevraagd. Over het algemeen luidde de meening, dat de infectie even goed van buiten af, dus na d'e behandeling, kan hebben plaats gevonden, als tijdens de behandeling door een geinfecteerd spuitje. Desniettemin heeft de politie toch op aanklacht van de fami lie het lijk in beslag moeten nemen. Nader sal worden beslist of deze inbeslagneming zal k» nen worden gehandhaafd. KERSTBOOMEN GEROOFD. Te Berlijn werd door een menigte een koop man onder den voet geloopen en van zijn 450 stuks bestaanden voorraad kerstboomeu beroofd. Men beweerde dat hij zijn boomeii te duur verkocht en hij weigerde zijn prijs met d'e helft te verminderen. Het gelukte aam de te hulp gekomen politie slechts een der bcl hamels te arresteeren. DRIE MEISJES ONDER ZANDMASSA*» BEDOLVEN. Naar uit Miskolcz wordt gemeld, zijn ia een nabijgelegen zandgroeve drie jonge mei»- jes, die zand wilden halen onder de neer- stortende zandmassa's bedolven. Ofschoon onmiddellijk reddingspogingen werden In het werk gesteld, bleken de kinderen reeds oa het leven te zijn gekomen. GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING VAN EEN BERLIJNSCH STUDENT. In Augustus j.l. verdween een 19-jarige Berlijnsche student, Wilhelm Bass, op ge- heimzinnige wijze tijdens een voetreis in de Bregenzer Alpen, welke hrj ondemomen had met een vriend, den student Joachim Schmidt, en een 19-jarige vrouwelijke studente, Lucie Gramlich. Geruimen tijd geloofde men, dat hij tijdens een klimpartij was verongelukt. Thans heeft evenwel de vader van den ver- dwenen student in verband met verschillende aanwijzingen een aanklacht tegen „den dnbe- kenden dader" ingediend wegens moordaan- slag op zijn zoon. De beide jongelui waren zeer bevriend. Kg leerden Lucie Gramlich kennen in een ver- eeniging, die haar leden opwekte tot een rein, natuurlijk leven, en hun onthouding gebood op het gebied van alcoholgebruik, rooken, enz De drie jongelieden sloten spoedig innige vriendschap met elkaar. De ouders der beide mannelijke studenten wisten niet, dat er een meisje in het spel was, daar hun zoons steeds spraken over „collega Gramlich". De drie jongelieden gingen gezamenlijk op reis naar de Vorarlberger Alpen. Zij namen een tent mede, waarin zij ovemachten. Spoe dig nam echter hun kameraadschap een an der karakter aan. Bass vatte liefde op voor het meisje, Lucie wist dit echter niet; haar hart was ontvlamd voor Schmidt. Alle drie hielden echter hun gevoelens voor elkaar ver- borgen. Op 2 Augustus ging Bass, alvorens te gaan slapen, nog een wandeling maken, terwijl Lucie Gramlich en Schmidt in de tent ach- terbleven. Toen Bass spoedig, wellicht eerder dan verwacht werd, terugkeerde, ontdekte hij, wat de beide anderen tot dusver voor hem verborgen hadden gehouden. Dit scheen BasB zeer aan te grijpen, en hij ging opnieuw weg. Sinds dien werd door de beide anderen een zeer vreemde houding aangenomen. Zij ver- klaarden later, 24 uur lang op den terugkeer van Bass gewacht te hebben. Daama be- spraken zrj de verdwrjning van hun vriend met een gids. Toen deze aanbood, het geval te Feldkirch te melden, zeide Schmidt, dat hg zelf naar Feldkirch zou gaan. Inderdaad be- gaven Schmidt en Lucie Gramlich zich naar Feldkirch, doch deden daar geen mededeeling van de verdwijning van Bass. Vandaar be- gaven zij zich naar Bregenz, waar zij uiteen gingen. Schmidt ging naar Berlijn terug. doch eerst zeven dagen na zijn aankomst al- daar stelde hij den vader van Bass met het gebeurde in kennis, eerst per brief, daama mondeling. Sedert dien heeft Schmidt, die vroeger bijna dagelijks bij de familie Bass aan huis kwam, zich daar niet meer ver- toond. I BRAND. Gistermiddag ontstond door kortsluiting aan bet schakelbord brand in de cabine van het Luxortheater te Bergen op Zoom. De opera- teur wist de brandende trommels met films naar buiten te werpen en daardoor erger te voorkomen. Het publiek kon in goede orde en onder kalmte de zaal verlaten. INFECTIE BIJ HET TREKKEN VAN EEN KIES? De politie van het bureau Overtoom te Am sterdam heeft in beslag genomen het lijk van een dame, die verpleegd was geworden in het Luthersche Diaconessenhuis aan den Konin- ginneweg en daar overleden was ten gevolge Rotterdam 24 Dec. 1928. VEEMARKT. Aangevoerd werden 873 vette runderen, 346 vette- en graskalveren, 636 schapen en lam- meren en 631 varkens. Vette runderen met grooten aanvoer en tra- gen handel. Magere runderen met tamelijken aanvoer en redelijken handel. Kalveren met niet grooten aanvoer en iets flauweren handel. Schapen met geringen aanvoer en zeer vlug- gen handel. Varkens met geringen aanvoer en zoo goed als geen handel. De noteering was als volgt: Koeien le kw. f 11,06, 2e kw. f 0,80 0,88, 3e kw. 0,600,70; Ossen le kw. 0,900,96, 2e kw. 0,80088, 3e kw. f 0,650,70; Kalveren le kw. 1,70—1,80, 2e kw. 1,42—/ 1,50, 3e 1,15—/1,25; Scha pen le kw. 0,70—/ 0,85, 2e kw. 0,70—/ 0,75, 3e kw. 0,500,60; Lammeren 0,820,90; Varkens le kw. /0,68/0,72, 2e kw. /0,60— 0,65, 3e kw. 0,55—0,58; exportv. /0.64— 0,68. FIJNE ZADEN. Lijnzaadvoer /1517Zaailrjnzaad 20 21; Blauwmaanzaad /3335; Karwijzaad 3639; Koolzaad 2528. AARDAPPELEN Zeeuwsche Blauwe 3,303,60; Zeeuwsche Eigenheimers 2,40—2,60; Brielsche Eigen- heimers 2,502,90; Blauwe Eigenheimers 2,40—/ 2,70; Red Star 2,50—/2,80; Beve- landers 2,302,50; Bravo's 33,50; Poters 1,502, alles per H.L. Aanvoer en vraag gering. VLAS. Aangevoerd: Blauwbloei 9930 K.G. /1,25 1,55; Wit Zeeuwsch 500 K.G. 1,251,45; Holl. Geel 2250 K.G. 1,25—/1,45; Dauwroot 700 K.G. 1—/ 1,20. Handel traag. Hulst, 24 Dec. 1928. EIERVEILING V. P. N. Aangevoerd 7000 stuks. Kipeieem /7.50; Poelie-eieren 6, BOTER 2,10—/ 2,20 per kilo. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd; J. B. Dooms, zonder, Kerkhoflaan 23, van Hontenlsse. H. L. Hamelink, zonder, Dekkerstraat 8, van Axel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6