Feuilleton-vertellingen GEMENGDE BERICHTEN. IlNljliZAJNDEN MEDEDBELINGBN Zenuwachtig, Overspannen en SJapeloos Mijnhardt's Zenuwsableiten rechtszaken. BRABANTSCHE brieven. TEN TWEEDE MALE DEN DANS ONTSPRONGEN. INGEZONDEN mededeelingen. MlJIi H/lrCTp?LUeHen WAAR BLEEF HET GELD VAN HET BROODBEZORGERTJE TERUGGEKEERD. „pte hebben ingehad en er daarom van- zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. SPOORWEGMAATSCHAPPIJ GENTTER NEUZEN. De Spoorwegmaatschappij Gent—Ter Neu- zen houdt op verzoek van verscheidene groe- pen aandeelhouders 31 Dec. 's nam. 2 ure een algemeene buitengewone vergadering te Gent, ter behandeling van een voorstel tot omzetting van de voorkeuraandeelen in sociale aandeelen, op voet van 5 voorkeuraandeelen voor 1 sociaal aandeel. A rroiadisseinenrs-Rechtoank, Klidc-elbui ti De rechtbank heeft in hare zitting van 21 December de volgende zaken behandeld: WES.de J., oud 29 j., motorhersteller te Axel, was door den kantonrechter te Hulst ver- oordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hecht., we- gens overtreding van de Motor- en Rijwielwet (aan den linkerkant van den weg njden). De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch vrijspraak. Mr. Kuipers, raadsman, vraagt eveneens vrijspraak. C. A. v. d. H., oud 28 j., koopman te Eede, was door den kantonrechter te Oostburg ver- oordeeld tot 150 boete of 150 dagen hecht., wegens het doen vervoeren van 2 kalfvaarzen door zijn knecht Van de Voorde, binnen den afstand van den K.M. van de Nederlandsch— Belgische grens. De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch vrijspraak. In de zaak tegen B. C. P., oud 65 j., dijkgraaf van den Moerspuipolder te Sas van Gent, was de ambtenaar van het O. M. door den Kanton rechter te Hulst niet-ontvankelyk verklaard in de ten laste legging dat verdachte als dijkgraat zijne verplichtingen om een weg loopende van Roodesluis tot grenspaal 294 te onderhouden niet is nagekomen. De ambtenaar van het 0. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch vemietiging van het vonnis van den kantonrechter met vrijspraak van verdachte. Tegen B. C. P. voornoemd diende nog een soortgelijke zaak over hetzelfde weggedeelte. Ook hier was de Ambtenaar van het 0. M. in hooger beroep gekomen. Eisch vernietiging van het vonnis van den kantonrechter met vrijspraak van verdachte. H. B., oud 69 j., dokter en dijkgraaf van den Moerbekepolder, te Moerbeke, werd eveneens ten laste gelegd dat hij in zijn functie van dijkgraaf niet heeft gezorgd voor een behoor- lijke onderhoud van den weg Roodeschouw tot grenspaal 294. De Kantonrechter te Hulst had ook in deze zaak den ambtenaar van het O. M. niet-ontvankelijk verklaard, die eveneens in deze zaak in hooger beroep was gekomen. Eisch vemietiging van het vonnis van den kantonrechter met vrijspraak van verdachte. H. B. werd nog een soortgelijke zaak ten laste gelegd over het weggedeelte Roodesluis tot grenspaal. Ook hier was de ambtenaar van het O. M. in hooger beroep gekomen. Eisch vemietiging van het vonnis van den kantonrechter met vrijspraak van verdachte. Ulvenhout, 18 December 1928. Menier, Donkere dagen, amico pikdon- kere dagen veur Kerssemus. Hier op d'n weg steken ze veur vieren de laanteerns al aan, dus dan wit 'm wel houwen! 't Zal bij jullie nie veul later zijn denk k. Maar daar biijf et ler nie bij, bij die donkerte, kamme- raad. Onderlest schreef ik oew ommers, hoe ze hier aan 't stelen en rooven, ja, aan 't moorden zijn zelfs, mee die dagen die eigenlijk vierentwin- tig urige nachten zijn! De kraanten schreven d'r nouw ok van. Die schreven onder aanderen, as dat er in t Noord Oosten van ons pervinsie 'n kepleete dieven- bende aan den gank is. Da's zoowa schuin boven d'n Bosch. Maar't dugt er in 't Z u i d-Oosten evennun, amico. Want wa daar aan 't licht gekomen is, da s heelemaal 'n schandaal. In Eindhoven! Daar schijn et zaken'oloed van Nederland te sitten, amico. Daar wor zooveul geld verdiend, lat de schandaaltjes nie van de locht af zijn. Amerika in 't klein. Ge wit: daar zit de Fielps, Kareleen, en die stad brei z'n eigen uit da ge'r akelig van wordt. Daar regeert op den oogenblik den riks. En allevel dat daar in de Fielpsstad 't licht moes overheerschen, is et er zoo donker as de wiedeweergaai. De kerupsie is daar niet van de locht. De gemeente had 'n paar boerderijen noodig om d'r eigen weer verders uit te kunnen breien. D'n eene boer wilde z'n gedoeike verkoopen veur dartigduuzend gulden en d'n andere veur vijfenzestig duuzend gulden. En de gemeente ee ze „g e k re g e n" veur tachetig en honderd vijfendertigduuzend gulden En zijn die hon- derdveftien duuzend guldens, aan de vingers blijven plakken van 'nen wethouwer, raadsle- jen, ambtenaars, kortom van zukke lui die deur de kiezers zijn gekozen om de belangen van de gemeente zoo goed meugelijk te dienen. Ik zou wel 's willen weten wat er allemaal veur aanbevelingen emmen gedrukt gestaan in d'n verkiezingstijd van die gdaaivingers. D'r zat ok weer 'nen avvekaat tusschen, maar da's nogal wiedes. As eh teugeswoorig duistere geldzaakjes worren ontdekt, dan zit er altij zo'nen rechtsgeleerden grappenmaker tus schen. Ge mot anders veur 'nen rechtsge- leerde, zoomaar 'n aardig idee van recht emmen om oew vak zoo uit te oefenen- Net eender as da 'k m'n zeuns naar de land- bouwschool doei, da's ok zoo de mode ge- worren en da ze daar in de puntjes leeren hoe da ge 'nen savooje kool mot kweeken en da ze mee 'n dieploma thuiskomen en ginnen savoojen kool kunnen onderscheijen van 'n bos peeen. Maar allee, politiek en rechtsgeleerdheid da lijn dingen, daar motte maar liever nie mee oew gezond verstand over peizen, want dan zoude aan oew eigen gaan twijfelen! Maar ons goeie en schoone pervinsie, waar k zoo erg op gestelu ben en zoo veul von houw en dus gere mee trots en fier over spreek en schrijf, dat die in zo n kwaai licht gezei wordt deur zukke roovers en inbrekers en deur zukke gauwdieven, dat kan ik nie ver- kroppen, amico. As de gemeente mijn gedoeike nog s noodig mocht emmen, dan zou 'k perbeeren om er zooveul centen van te maken as k m,aar kon, maar as er dan van die galipapers kwammen en de prijs te verdubbelen en hullie mee te la- ten deelen, dan laggen ze in tijd van 'n oogen- blikske op d'n mesthoop, waar ze thuishoorer,. t Bloed krupt waar't nie gaan kan wa gij Maar da zijn ier dan de donkere dagen veur Kerssemus, amico. Hedde 'r van trug Kun de 'm wisselen? In d'n Bels is 't veur mekaar. Zemmen daar Dokter Borms, die al tien jaar in de doos zit, gekozen veur de Kamer. En een van die Franskieljonsche bladen schreef nouw van z'n eigen volk: het Arrondis- sement Antwerpen telt 37.000 Belgen, 72.000 moffen en 45.000 lafaards. Maar ondertus- schen zijn 't allemaal Belgen! As 'n ander 't gezeet had, hadden ze'm d'n oorlog verklaard! Maar 't is wel kasjeweel, amico, dat Ant werpen, da nouw zo'n bietje in kladboekske staat as verrajer, in 1930 de tentoonstelling mot houwen van d'ren opstaand teugen Neder- laand! 't Is bijna net zoo kasjeweel as het feit da-d-onze regeering meedoet aan die tentoon stelling! Antwerpen viert feest strakskes omda ze van ons los zijn gevochten, maar ze zouwen op 't zelfde mement nog liever Nederlaander zijn as Belg! Nouw gij weer! En Italie wil maar oorlog. As d'n Moes meer centen had, he 'k gelezen, verklaarde-n-ie d'n oorlog aan Frankrijk. Da schijnen net zukke vriendelijke buren te zijn as wij en Belgie. Alle kraanten van Italie, waar gin letterke inkomt zonder d'n Moes verklaren elken dag aan Frankrijk d'n oorlog. Ze schrijven daar dat et bloed van d'r martelaren om wraak roept teugen Frankrijk. Wa ze daar mee bedoelen, weet ik nie, en da zullen die aangebakken snor- opstrijkende zwarthemders ok wel nie weten maar't ruikt verdacht veul naar orlogsgekken- praat. Ik zou zeggen: lot da bloed nouw maar kalm leggen roepen en zurgt dat er nie meer bloed hoeft te vloeien, want anders wordt da geroep heelemaal niemeer om nie-uit-te-staan! Maar zeuven jaren achtereen et-de Moes Moes nouw nie anders gedaan as 't volk opge- leid veur d'n oorlog: eenen keer zal ie er de vruchten van plukken, amico en nouw gift dan m ij n porsie fruit maar aan't verken. as 't zooveer is! Toch, amico, 't is wel donker,op heel de wereld En dat de menschen nie wijzer worren, na de les die me g'ad emmen, 't is kurejeus. Mot er nouw soms weer oorlog komen Motte de kenonnen weer dood en vuur staan spouwen in d'n Kerstnacht? Ik vergeet't nooit, amico. 'n Jaar of wa gelejen, toen d'n oorlog in vol- len gank was en toen me hier, dag en nacht 't gebulder en gedonder van 't Yserfront konnen hooren. Da was afgrijselijk! En sjuust vooral in dieen nacht van de ge- boorte van 't ermste Kinneke dat er ooit gebo- ren wier. Neee, ik vergeet et nooit. De kerk was schoon verlicht en versierd. 't Stalleke van Betteljem da sting er weer zoo schoon opgesteld ee! En't kinneke lag er in mee z'n ermkes open, net of ie zoo iedereen zou willen aanhalen. Duuzende kerskes waren aangestoken en waar ge ok keek, overal zagde zo'n wit staafje mee 'n zonneke d'r boven. D'n urgel spulde da- d-et 'n lieve lust kas en't was net of alles veul beter en mooier was as anders. 't Goud en't koper da blonk da't 'n lust was en toen ineens amico, toen wier daarboven op 't koor mee engelen-stemmekes 't stille-nacht- liedeke gezongen. 'k Wier d'r kepleet koud van en 'k zou er best van hebben kunnen schreeuwen. Wa zongen die Ulvenhoutsche kwajongens, die oew anders geregeld temteeren, toch prach- tig. Engelenstrmmekes hadden die kleii. boe- ven. Maar net hadden ze een koepletje gedaan, amico net zullen ze weer prachtig inzetten (wezenlijk kouwe stralen liepen ervan over m'nen rug) toen er ineens 'nen dreun deur de kerk dreef om akelig van te worren. 't G e- schut! Wilde geleuven da 'k op 't zelfde mement d'r beroerd van wier? Weg stille nacht! Weg vrede op aarde! En't was net, amico, of ik onzen Pastoor z'n schouders zag schokken onder z'nen kazuivel Neee, amico, da hoop ik nooit, nooit meer mee te maken! En as de Moes ons da weer aan wil doen, nouw as ie dan de helft aan z'nen kerstboom krijgt van wa-d-ik toewensch, dan -- Maar neee, vrede op aarde: laten me-'t maar weer 's afzien. Amico, 'nen zaligen Kersemus. Ok namens Trui! Veul groeten en as altij toet a voe DRe. kwam dezer dagen deze advertentie voor: i.ou de ueer, die op 23 uctooer per trein van r.yt-hPT.i naar Waterloo-road reisde, en die zoo aandachtiig naar mij keek zonder mij aan te spreken, ten spoedigste met mij in corres- pondentie willen treden Het zal voor hem van belang zijn." Vele lezers moeten deze annonce als een ingeving van „liefde op het eerste gezicht" hebben opgevat, maar een vertegenwoordiger van de „Daily Chronicle" is achter de ware toedracht gekomen. De steller der annonce was mr. Thomas Wareing uit Blackpool, wiens zoon 20 jaar geleden uit het ouderhuis naar Canada ver- trok. De jongen had een zwerversnatuur en correspondentie bereikte hem vaak heel moei- lijk. In zijn vaders laatsten brief, waarin deze wilde zeggen: „Ik schrijf je niet meer alvorens ik van je gehoord heb" viel door vergissing het laatste zinsdeel weg, en de jon gen, die van een stijfhoofdige en onafhanke- lijke natuur was, vatte dit als de breuk op en schreef zelf ook nimmer meer. Het was een vreeselijk iets voor den vader, die intusschen 78 jaar oud is geworden en reeds alle hoop, zijn zoon ooit weer te zien, had opgegeven tot hij dien vreemdeling in den trein ontmoette, van wien hij zeker ge- looft, dat het zijn zoon was, die hem ook aan- keek, doch dien hij, uit pure ontroering over deze ontmoeting, verzuimde zelf aan te spre ken! Hij hoopt, dat de annonce hem in zijn levensavond nog zijn kind zal teruggeven. SKILOOPERS BEVROREN. De eerste winterdag heeft naar thans be- kend wordt, twee slac^toffers geeischt. Een skilooper en een skiloopster uit Weenen wer- den in de Alpen door den storm overvallen en zijn later bevroren teruggevonden. Jack Webster, een Amerikaansche postvlie- ger, is voor den tweeden keer in twee maan- den tijds aan een wissen dood ontsnapt door van een hoogte van 1500 M. met een parachute uit zijn vliegtuig te springen. De motor van het toestel weigerde wegens gebrek aan ben zine. De gelukkige Jack bereikte veilig en wel den bodem. DOOR ZIJN VROUW DOODGESCHOTEN. De ingenieur Robert Weiler te Parijs, die als aviateur zich in den oorlog met lauweren heeft overdekt, is Zondagochtend vroeg door zijn vrouw doodgeschoten, meldt de Tel. Het echtpaar Weiler bewoonde fraaie appartemen- ten te Passy en scheen zeer gelukkig. Zater- dag brachten man en vrouw den avond op Montmartre door, vanwaar zij eerst om 4 uur huiswaarts keerden. Kort na vijven belde mevrouw Weiler de po- litie op en deelde mede, dat zij haar man had doodgeschoten. Toen de agenten kwamen, zeide zij in zelfverdediging te hebben gehan- deld, daar haar man haar bedreigd had in een zijner vlagen van enbeheerschte woede, die hij had overgehouden van een schedellichting (trepanatie) na een oorlogsverwonding. Even na hun thuiskomst had hij zulk een woedebui gehad, haar en de kinderen met den dood be dreigd en haarzelf reeds bij de keel gegrepen. Toen had zij geschoten. Vermoedelijk was zijn „aanval" het gevolg van den's nachts gebruik- ten drank, waarvan hij sinds zijn verwonding geen druppel kon verdragen. Alvorens de agenten te volgen, maakte me vrouw intusschen in alle kalmte heur haar in orde en poederde zich. Het bleek, dat de moord had plaats gehad in tegenwoordigheid der drie kleine kinderen en dat een derde schot is af- gevuurd toert de heer Weiler reeds ter aarde lag. stel maakte nog een sprong van 50 M., waar- bij het verscheidene boomen omtrok en bleef toen brandend op den grond liggen. Dadelijk snelden voorbijgangers ter hulp. Een van de passagiers, de heer Hermann uit Ohligs, scheen vrijwel ongedeerd, doch was van den schrik zoo goed als zijn bezinning kwijt en stamelde maar niets anders dan ,,ik weet van niets, ik weet van niets". Van den tweeden passagier vond men het lijk op korten af- stand van het toestel. Dorr, de vlieger, en zijn mecanicien, waren op hun zitplaatsen in de vlammen omgekomen. Het terrein werd afgezet en de post, die niet door de vlammen vemield was, in veiligheid gebracht. De overlevende passagier werd naar het waar bleek, dat hij er inderdaad met eenige ziekenhuis van Gardelegen overgebracht, waar bleek, dat hij er inderdaad met eenige geringe kwetsuren aan armen en handen en aan het hoofd af was gekomen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Het toestel was een Junkers met drie motoren, van hetzelfde type als de Hermann Koehl en de Deutschland, die eenigen tijd geleden eveneens verbrand zijn. BEROOV1NG IN EEN BANK. De directeur van een bankfiliaal te Dat- teln (bij Essen) werd Vrijdagavond op den weg naar Waltrop door een wielrijder omver- gereden, die hem met behulp van een hand- langer in een boschje sleepte, waar zij hem aan een boom bonden en hem zijn sleutels ontnamen. Een der twee bleef de wacht bij hem houden, de ander liep met sleutels naar eenige medeplichtigen, die in de nabijheid stonden te wachten, waarop alien per auto naar het bankfiliaal reden, er binnendrongen en er 4000 mark aan contanten en gelds- waardig papier tot een onbekend bedrag roof- den. De directeur slaagde er, nadat zijn be- waker verdwenen was, in, zich los te werken. Hij waarschuwde de politie, maar toen deze bij de bank verscheen, waren de vogels al gevlogen. ALLEEN OP REIS! Met den ochtendtrein kwam dezer dagen te Belgrado een zevenjarig Russisch meisje aan, dat de heele reis van Moskou naar de Ser- vische hoofdstad alleen gemaakt had. Het doel van het kind was haar ouders te vinden. Het meisje was n.l. in de Krim geboren en toen het twee maanden oud was door de ouders, die gevluoht waren, bij haar groot- moeder achtergelaten. De grootmoeder nam het kind later mee naar Moskou. Daar ver- namen zij door bemiddeling van het Roode Kruis, dat de ouders van het kind zich te Belgrado gevestigd hadden. Het kind ging daarop den 4den December uit Moskou op weg naar Belgrado en kwam den lOden te Belgra do aan, waar het inderdaad haar ouders op het aangegeven adres vond. Het kind droeg een bordje om den hals met haar naam en het adres harer ouders. Haar bagage bestond uit een kartonnen doos, waarin zij eetwaren en haar poppen had meegenomen. DE AANMOEDIGING VAN GROOTE GEZINNEN. In verband met Mussolini's campagne ter vergrooting van het geboortecijfer heeft de Giomalo d'ltalia e?n insohrijving geopend ten einde met Kerstmis aan de grootste ge- zinnen een gave te kunnen aanbieden. Mus solini zelf zond een cheque van 10.000 Lire met een brief, waarin hij o.a. zegt, dat deze gave niet moet beschouwd worden als een hulp voor de talrrjke gezinnen, daar de som hiervoor te gering is, doch meer als een mo- reele erkenning van verdienste. GEDISCIPLINEERDE KINDEREN. Bij branden in gestichten en tehuizen is pa- niek altijd weer de oorzaak van de grootste verliezen gebleken en daarom heeft in Enge- land het stelsel ingang gevonden. om in zulke inrichtingen jongeren en ouderen te leeren, hoe zij zich bij brand te gedragen hebben. In het Weeshuis te Wanstead heeft dit stelsel Zondagochtend de proef weer glansrijk door- staan. Er brak toen om half zeven brand uit in een j schoollokaal op de verdieping gelijkvloers in den Oostelijken vleugel. Een dienstbode zag vlammen en rook uit het lokaal komen, dat vlak onder een slaapzaal ligt waar vijfentwin- tig jongens in bed lagen. Zij maakte alarm en binnen enkele seconden sprongen de vijfentwintig jongens uit bed, sloegen ieder een deken om zich heen en mar- cheerden in het gelid door den rook heen naar buiten. Er was niet de minste paniek en nadat er appel over de jongens in pyjamas was gehou- den, werden zij in een ander gedeelte van het gebouw ondergebracht. De wind wakkerde de vlammen aan. Intus schen kleedden de jongens en meisjes op an dere zalen zich haastig aan en marcheerden eveneens in volmaakte militaire orde weg. De secretaris van het weeshuis vertelde aan een journalist dat er geregeld met de kinderen oefeningen voor brandgevaar werden gehou- den. Ditmaal hadden alle kinderen het gebouw in een record-tijd verlaten. Zeven zalen en kelders brandden gedeeltelijk uit. Een broodbezorgertje, wonende in de Groen van Prin3terenstr. Den Haag, die met eere den 60-arigen leeftijd had bereikt, haakte naar eenige gezelligheid. Daarom plaatste hij een advertentie, waarin hij een huishoudster vroeg, die van de gebruikelijke goede getuig- schriften moest zijn voorzien. Deze kwam inderdaad opdagen in den vorm van een on- geveer 50-jarige juffrouw, die zonderling ge- noeg dadelijk overeenkwam haar nieuwen meester te zullen dienen zonder salaris. Het huishoudsterschap scheen op zichzelf al een belooning voor deze dame. Intusschen bleek, dat zij op financieel ge- bied zeer goed op de hoogte was. Zij sprak over effecten zooals de broodbezorger over zijn brood sprak en ten slotte stelde zij hem voor het geld, dat de man in den loop der ja ren had gespaard, te beleggen. Hij gaf haar voor deze financieele transactie een bedrag van f 1000, toen een van f 500, f 400, 600 en later 250, te zamen precies 2750. Waar de juffrouw dat belegde, mag Joost weten, doch Dinsdag j.l. bleek de dame, die zich weduwe Ares liet noemen, verdwenen te zijn, evenals het geld, mitsgaders haar hebben en houden. De man liep spoorslags naar het politie- bureau Spaarndammerstraat. Deze informeer- de bij de politie te Oosterbeek waar de weduwe Ares zou hebben gewoond doch kreeg ten antwoord, dat zoo iemand daar niet bekend was. Er wordt nu langs anderen weg een onder- zoek ingesteld. Intusschen zijn alle spaar- duiten van den broodbezorger verdwenen en hem rest nog slechts een bedrag van een paar gulden op zijn spaarbankboekje. GESG'HIEDENIS VAN EEN BRIEF, EEN TREINREIS EN EEN ANNONCE. In een blad, dat in Lancashire verschijnt, EEN AANVAL VAN ALGERMNEN. Volgens een telegram uit Algiers aan de „Temps" deden dissidenten op zestig K.M. ten zuiden van Colomb-Bechar een aanval op drie gepantserde automobielen. Een kolonel der cavalerie, cljef in het gebied van Ain Sefra, en twee kapiteins, die hem vergezel- den, werden gedood, evenals twee wacht- meesters. Twee soldaten werden gewond, een soldaat wordt vermist. Op het ministerie van Oorlog bevestigt men de juistheid van deze inlichtingen. De gouvemeur van Alge- rije vertrok tot het instellen van een onder- zoek ter plaatse. ONGELUK MET HANDGRANATEN. Bij een oefening met handgranaten van de Thuringsche staatspolitie te Gotha is een der granaten ontploft op het oogenblik dat wachtmeester Grossmann haar wilde werpen. De wachtmeester werd ter plaatse gedood, een collega die naast hem stond is levensge- vaarlijk gewond. TWEE MENSCHEN VERDRONKEN. Op het Beetzmeer in Brandenburg is een schuit van den waterstaat die er metingen verrichtte, omgeslagen. De waterbouwkun- dige ingenieur Fritz Markfritz en de arbei- der Paul Bergemann zijn verdronken. ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK. Een vliegtuig van de lijn KeulenBerlijn is bij Letzlingen in den kreits Gardelegen bij een noodlanding in brand gevlogen. Van de vier inzittenden is er slechts een, een passa gier, den dood ontkomen. Tegen zes uur 's middags zagen de bewo- ners van Letzlingen een vliegtuig op onge- veer 100 M. hoogte voorbijgaan, waarvan de motor een ongewoon gedruisch maakte. Plot- seling helde het toestel voorover en sloeg toen tegen grond. De schroef brak. Het toe- OM EEN VORSTELIJKE ERFENIS. Bij het overlijden in 1921 van prins Philip van Saksen, Koburg en Gotha verviel het majoraatsgoed KoburgKohary aan prins Philip Josuah, terwijl de overledene verder beschikt had, dat van zijn vrije vermogen zijn dochter Dorothea, de weduwe van hertog Ernst Gunther van Sleeswijk-Holstein, de helft zou krijgen, terwijl de Bulgaarsche prins Cyriel en prins Philip Josuah de andere helft zouden deelen. Prinses Dorothea en prins Cyriel hebben echter nooit iets ontvan- gen, omdat er volgens prins Philip Josuah buiten het majoraatsdeel geen nalatenschap meer was. Dit heeft aanleiding gegeven tot een civiel proces voor het Opper-hofmaar- schalksgerecht te Boedapest, dat Dinsdag diende. De raadslieden van de prinses en van prins Cyriel betwistten de juistheid van de schattingen voor de opgave voor de suc- cessierechten en eischten een nieuwe schat- ting. De vertegenwoordiger van prins Philip Josuah vroeg en verkreeg uitstel voor zijn antwoord tot 8 Februari. Drie- en een half jaar geleden verdween uit Berlijn de bloem-verkooper Otto Doring die een stalletje had op de bloemmarkt in de Lindenstrasse. Enkele dagen daama werd in het Grunewald het lijk gevonden van een man, die zich aan een boom had verhangen. De vrouw van Doring en een paar kennissen meenden in het lijk dat van D. te herkennen en zoo werd de gehangene op het kerkhof te Schildhom begraven. Op het graf staat een steen ten name van Doring. Groot was dus de verbazing van de bloemen- handelaars in de Lindenstrasse toen Maandag Doring plotseling in levenden lijve voor hen stond. Hij vertelde bij zijn verdwijning de door te zijn gegaan, zonder iemand van zijn plan te verwittigen. Hij was al dien tijd in Mecklenburg als tuinman werkzaam geweest en had zich over de berichten omtrent het vinden van zijn lijk kostelijk geamuseerd. De vraag is nu, wie in de plaats van Doring op het kerkhof te Schildhorn begraven ligt. DE STRIJD TEGEN DE RADIO- STORINGEN. De Deutsche Rundfunk schenkt den laat sten tijd buitengewone aandacht aan het vraagstuk der radio-storingen door electrisch gedreven apparaten. Onlangs heeft de arron- dissements-rechtbank te Dresden zich positief uitgesproken omtrent de vraag, of het veroor- zaken van radio-storingen strafbaar is. Thans schrijft het blad o.m. het volgende. Het is de plicht van de overheid om het ver- oorzaken van storingen tegen te gaan, uitge- zonderd wanneer ze om bepaalde redenen niet zijn te vermijden. Het spreekt b.v. van- zelf, dat ziekenhuizen, klinieken en doktoren voor ziekenbehandelingen hun apparaten moe ten gebruiken en dat daarmede storingen sa- mengaan, die niet zijn te vermijden; maar deze storingen kunnen zich in vele gevallen beperken tot tijden, die men in overleg met de overheid heeft vastgesteld, opdat de belang- rijke uitzendingen van den radio-omroep er niet door worden beinvloed. Veel erger zijn de storingen door personen, die gedurende de be- langrijke uitzendingen zonder verder na te denken hun apparaten aanzetten. Werkten vroeger de storingen door terugkoppeling hin- derlijk, thans zijn het juist die, welke door tal- rijke z.g.n. massage apparaten in handen van particulieren worden veroorzaakt. De overheid heeft van rechtswege de bevoegd- heid tot ingrijpen. Iedere radio-luisteraar, die een luidspreker bezit, heeft het recht deze in te stellen. Wanneer door massage- apparaten e. d. de bekende, bijna onverdra- gelijke geruischen ontstaan, zoo behoort de overheid de storingsbron op te zoeken en haar te verwijderen. De weg, dien men hiertoe heeft te volgen, is in een bespreking tusschen belanghebben- den en de Rijksposterijen vastgelegd. Door peilingen is het mogelyk den onver- beteriijken stoorder te vinden. Tegenwoordig bestaat teohnisch de mogelijkheid de mas- sage-apparaten met toestellen te voorzien, die de storingen volkomen uitschakelen. De overheid hoopt, dat er niet eerst een algemeene politieverordening noodig is, doch dat bovengenoemde aan wij zing voldoende moge zijn, de zoo langzamerhand ondrage- lijk geworden storingen absoluut te doen verdwijnen. „VERDWENEN CULLIN AN-DI AM ANT EEN LEGENDE. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat ma- joor Brink, de vroegere leider der regeerings- diamantafdeeling, de geruchten over een tweede vermiste helft van den beroemden Cullinan-diamant als de grootste legende van Afrika beschouwt. Naar hij verklaarde, valt uit den aard van den Cullinan-diamant op te maken, dat de steen in het grrjs verleden bij de vorming van den diamant reeds in tweeen is gespleten, waarna de andere helft in honderden kleine steenen uit elkaar moet zijn gevallen. Deson- danks heeft majoor Brink niet willen nalaten, de beweringen, volgens welke de andere helft van den diamant zich in het bezit van een injboorling zou bevinden, na te gaan. Derhal- ve heeft hij eenigen tjjd geleden een belooning van 10.000 pond sterling uitgeloofd aan den- geen, die kan mededeelen, waar de steen be graven is. Er heeft zich tot dusver echter nog niemand aangemeld. REDDING OP HET LAATSTE NIPPERTJE. Een jong Amerikaansch medicus, dr. Schdffman, die den Atlantische Oceaan aan boord van de ,,Berengaria" overstak, werd in den vinger gebeten door een van de slangen, welke onder zijn geleide getransporteerd werden naar een laboratorium te Weenen. De arm van den gebetene begon onru»t- barend op te zwellen. De scheepsdokter deed wat hij kon, om het slachtoffer te hel- pen, maar alles was vergeefsch; de gebetene raakte bewusteloos en zijn hartslag ver- flauwde merkbaar. Toen kwam men op het idee, om den be roemden expert op het gebied van slangen- gift en slangenbeten, professor Dittman, ver- bonden aan een laboratorium te New-York, draadloos om advies te vragen. De marconist van de ,,Berengaria" seinde onmiddellijk naar New-York, waar men zich telefonisch met den expert in verbindtng stelde. Binnen zeven minuten had men het gevraagde recept in handen en kon de scheepsdokter aan het werk gaan. De boot bevond zich toen 1200 mijl van New-York af. Eenige dagen later kon dr. Schiffman bijna geheel genezen te Cherbourg aan wal gaan. HAAR „GAST" BIJ DEN NEUS GENOMEN. Een hoofdambtenaar van de Parijsche „metro" is het slachtoffer geworden van de sluwe true eener schoone oplichtster. Hij maakte dezer dagen kennis met de knappe madame Latoz althans zoo noemde zfj zich die hem uitnoodigde haar gast te z#n op haar kasteel te St. Germain. Er werd een afspraak gemaakt tegen den volgenden dag, toen de vrouw per taxi haar gast in de Rue de Clichy kwam halen. Zij zei toen, dat zij, alvorens naar St. Germain te rijden, nog eenige inkoopen in een groot magazijn moest doen, waarheen de chauffeur dan ook den koers richtte. Nadat zij een paar minuten in den winkel was geweest,' kwarn zij naar buiten en vroeg haren gast, haar even 100 francs te geven, daar zij niet genoeg geld ter betaling van het gekochte bij zich had. De man had maar 50 francs bij zich, doch de chauffeur foumeerde wel zoolang het ont- brekende. Daarop begaf zij zich weer naar binnen om niet terug te komen. Haar met- gezel en de chauffeur wachtten een uur ver- geefs en gaven toen het geval aan. De vrouw moet door een anderen uitgang verdwenen zijn. EEN SPANNENDE KROKODILLENJACICT OP DE MOESI. Den 2den November j.l. des morgens om 7 uur, juist op het moment dat wij te Pradjin, 16 K.M. benedenstrooms van de hoofdplaats Palembang, zouden aanvangen met de oploo- den van de ondiepten in de rivier daar ter plaatse, werd de aandacht getrokken door geschreeuw en gekrijsch van de kampong- bevolking aldus schreef men uit Palem bang aan het A. I. D. Er was een doode aap, aan een stevige ijzeren haak als aas gelegd voor het vangen van krokodillen, omdat er een paar menschen door een van deze ongure beesten waren weggehaald. Daar het aas, evenals het vo- rige, was verdwenen, moest er dus een kro- kodil ergens in den omtrek zwerven. Het is n.l. de gewoonte, wanneer de inlan der een krokodil wil vangen, en dit ge- schiedt eerst, als een van die monsters zich aan een mensch vergrepen heeft, het een of andere cadaver, liefst sterk riekend aan een ijzeren haak ergens op den oever te leg gen. Aan die haak zit een stuk ketting be- vestigd aan een stevig rjzerdraad van onge- veer 3 M. lengte. Deze ketting is weer ver- bonden aan een 30 M. langen rottan, aan welks einde een flinke bamboe bevestigd is. Slikt nu zoo'n monster het aas in, dan kan hij zich nog vrij in het water blijven bewegen, doch zijn verblijfplaats wordt door de dr^j- vende bamboe verraden. De reden van het geschreeuw was dan ook, dat de bamboe gevonden was, waarmede de knaap rondzwom. Fluks ging een praauwtje met vier Inlan ders er in achter het monster aan. Men durf- de echter niet tot ophalen over tegaan en daarom werd om hulp geroepen. De uitnoo- diging om aan de jacht deel te nemen, of an ders met de motorboot versterking voor de jagers aan te voeren, viel in goede aarde. Een vijftal praauwen, vol inlanders, werd naar de gewenschte plaats gesleept en daar begon het spel. Door een man op den voor- steven van een der kleinste praauwen, werd met de lange rotan gewerkt, nu eens inhalen, dan weer bij heftige rukken vierend, moest de prooi vermoeid worden. Nadat dit eenigen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2