ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. HEERENBMI N 8314 Vrijdai 21 December 1928 68e Jaargang. Tweede Blad. Feestdagen. ABONNEMENTSPRIJS: BINNENLAND. BUITE N L A N Wolken van genot verschaft U eenpijp melange van rype tabakkenJ TER NEUZEN, 21 DEC. 1928. INGEZONDEN MEDEDEELTNGRN ECHTE FRIE5CHE INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NEUZENSCHE COURANT Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 nraander Buiten Ter Neuzen tr per post f 1.80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinp fr Voor Belpie en Amerika f 25 overioe landen 2.60 per 3 maanden fr per post Abonnemenren voor het buitenland ileei bi; Dit blad verschijnt iederen Maandap-, Woensdacp en Vrijdagavond per post 6.60 pe •ooruitbetalitiq laai Bij feestdagen, niet waar, denkt gij U bij voorkeur een versierde of fraai verlichte zaal met welvoorzienen disch, bloemen en groen, zang en dans, muziek en voordracht. Het kan ons zoo goed zijn eenigen tijd te vertoeven in zoo'n vroolijken kring, waar men alle zwarigheden aan een kant heeft ge- zet, waar geen gelegenheid en geen plaats is voor geknies en gezeur, maar slechts vroo- lgke scherts wordt gehoord en guile lach weerklinkt. Ja waarlijk het zijn 1kunnen ten minste zijn heerlijke dagen, die feest dagen, die lang een zalige herinnering acb- terlaten; ze zijn ook velerlei: hier is 't een verjarings- of huwelijksfeest, dat de men- schen te zaam brengt, daar een jubileum, elders een feestelijke herdenking van een of andere blijde gebeurtenis, weer op een ande- ren keer wordt een nationale feestdag ge- vierd, doch van al dit is een opgewekte en prettige stemming zeker wel de grondtoon; ja, we gaan verder en zeggen, dat waar die goede toon ontbreekt, er iets aan het geheel hapert. Hangt het welslagen van een feest dag voor een a el af van de omstandigheden, voor een ander deel komt het in hoofdzaak op de stemming aan. Er behoeft soms maar 66n woord gesproken te worden om er, zoo- als men dat noemt ,,de stemming in te bren- gen", en daarom is het zooveel waard, als er onder het gezelschap personen zijn, die daar- van den juisten slag hebben. Zooals het nu vaak op een feestdag gaat, zoo kan het ook in de groote maatschappij, in het voile leven te pas komen, ergens een goede stemming, een feeststemming te brengen. Nu wil dat niet zeggen, dat men overal en altijd zou moeten juichen en jubelen, doch, als men ook zonder geestelijk gedoe om zich heen, zoo echt genoegelijk, en prettig zich kan gevoe- len, zoo in-gelukkig kan zijn, dan is de fees telijke, de aangename stemming immers aan- wezig; en daar gaat het om. Een werkman, vengenoegd huiswaarts kee- rend na volbrachten arbeid, vroolijk en liefde- vol begroet door vrouw en kroost, zal zich gelukkig, feestelijk gestemd gevoelen; een verpleegster, die door haar opgeruimdheid een zieke, temeergedrukt door een. lang- durig lijden, weet op te vroolijken, heeft door den goeden toon aan te slaan den patient een prettigen dag weten te geven; bij een groep van hun vacantie genietende jongelui zijn, on der den invloed van het schoone buiten zijn, de jeugdige gemoederen ontvankelijk voor het indrukwekkende der Natuur, en bij zulk een stemming kan een eenvoudig-uitstapje tot een echten feestdag worden; het eenvoudig en be- zielend van hart tot hart gaand woord van een spreker op een landdag, weet zijn toe- hoorders zoo te boeien, dat die dag voor hen alien een feestdag wordt, waarop het men- echelijk gemoed hoogtij viert en verheven ge- dachten het brein vervullen. Ziehier slechts enkele grepen uit het leven gedaan, die elk onzer nog wel zal kunnen aanvullen! Waar nu eenmaal niet iedere dag kan worden wat we gewoon zijn met het woord „feestdag" te bestempelen, toch kun nen we zorgen, dat er altijd een blijde stem ming heerscht en daamaar is het dan ook, dat we moeten streven, elk in zijn omgeving, de een op het kantoor of de werkplaats, de ander in de huiskamer, of in de school, weer anderen in hun studeervertrek, te land of te water, in het hart der aarde of boven de lucht en wolken. Immers feestdagen, gedenkdagen, zijn als mijlpalen; ze geven den mensch aan leiding om even halt te houden en eens om te zien op z'n "weg en dan zich te binnen te brengen, hoeveel dank men veelal verschul- digd is aan zoo menig groot man of hoog- etaande vrouw, die voorging en uitmuntte, die zich geheel gaf aan de groote broederschap der menschheid. Moeten we daarbij niet steeds denken aan alle uitvinders en voormannen uit vroeger en later tijd en zijn door hun zelfver- trouwen en hun blijden zin ook niet onze koene Indie-vliegers tot zulk een groot be- wondering afdwingend werk in staat gewor- den? Waar de blijde stemming heerscht, zullen ook tal van minder aangename dingen wor den uit den weg geruimd, want het staat vast, dat een blijgestemd mensch alles door een anderen bril bekijkt dan iemand met sombere en pessimistische gedachten vervuld. Voor eersitgenoemde is het, als het ware, elke dag een feestdag. DE RADIO EN DE SLEEPBOOTREIS. Op twee van de acht sleepbooten, welke on- langs een Engelsch marineciok in twee secties naar Singapore hebben gebracht, namelyk de „Witte Zee" en de „Roode Zee", zijn door „Radio-Holland" kortegolfzenders, typen K.T.A. 2 gei'nstalleerd, die gebouwd zijn door de N(ederlandsche) S(eintoestellen) F(abriek) te Hilversum. Terwijl het dok. geconstrueerd door de Mij Swam Hunter and Richardson, in drie mooten gedeeld, naar zijn plaats van bestemming werd gesleept, konden de sleepers door middel van de uitstekend werkende installaties geregeld verbinding met de achtergelaten landen onder- houden, en de onontbeerlijke berichten op- vangen. Zooals men weet zijn den 9den December de sleepbooten „Zwarte Zee" en „Humber" na een afwezigheid van bijna een half jaar weer in i^e haven van Maassluis teruggekeerd. De kapiteins waren opgetogen over de voorspoe- dige reis en niet het minst over het gemak van de draadlooze ondervonden. VERLAGING GEDISTILLEERD ACCIJNS. Verschenen is het verslag der Vaste Com missie voor Belastingen inzake het ontwerp tot verlaging van den accijns op gedistilleerd en van dien op houtgeest alsmede van het specifieke recht, dat in verband met die ac- cijnzen, volgens de Tariefwet 1924 geheven wordt van sommige producten. Een minderheid in de commissie bleek zich met het ontwerp niet te kunnen vereenigen. Naar haar meening zal, evenals elke verhoo- ging van den accijns op het gedistilleerd het verbruik doen terugloopen, de voorgestelde verlaging zonder twijfel een vermeerdering van het gebruik ten gevolge hebben. De voorgestelde maatregel zou alzoo een stap achierwaarts beteekenen op den weg van de vermindering van het drankgebruik, welke in ons land reeds geruimen tijd met zoo geluk- kige gevolgen is betreden. De meerderheid der commissie kon zich met deze zienswijze niet vereenigen. Zij stel- de voorop dat, al hebben ook andere oor- zaken tot vermindering van de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd, medege- werkt, uit de in de memorie van toelichting gegeven cijfers toch wel de conclusie mag worden getrokken, dat de verschillende ver- hoogingen, welke de accijns in den loop der jaren heeft ondergaan, tot het ontstaan van een smokkelarij en een heimelijke vervaardi ging van gedistilleerd van zeer bedenkelijken omvang hebben geleid. Het is zeer toe te juichen, dat ook thans de regeering tot het inzicht is gekomen dat ten aanzien van de fraude, welke zeer groote afmetingen heeft aangenomen, iets moet worden gedaan. Nu is het naar de meening der genoemde meer derheid in de eerste plaats zeer de vraag, of de verlaging van den accijns tot een verhoo- ging van het gebruik van eenige beteekenis zal leiden. Door verschillende oorzaken is er verandering gekomen in de inzichten en de gewoonte inzake het gebruik van sterken drank. Het is niet te verwachten, dat deze inzichten en gewoonten zich alleen ten ge volge van een accijnsverlaging weer radicaal zunen wijzigen en de vroegere omvang van het drankgebruik weer geneel of voor een belangrijk deel zal worden hersteld. Doch bovendien, al mocht vaststaan, dat het ont werp, tot wet verheven, ten gevolge zou heb ben, dat eenige vermeerdering van het ver bruik plaats heeft, dan zou nog de vraag moeten worden gesteld, of die vermeerdering door hen, die daarin op zich zelf een bezwaar zien, niet zou moeten worden beantwoord als een naar verhouding klein offer, dat moet worden gebracht ter bereiking van het zoo belangrijke doel van het wetsontwerp, het tegengaan van de smokkelarij en de heime lijke vervaardiging, met de verwezenlijking van welk doel niet alleen de moreele belan- gen, doch voor een deel ook de gezondheid van groote groepen van het volk zoozeer zul len zijn gebaat. Intusschen bestond bij een deel der tot deze meerderheid behoorende leden twijfel in zake de vraag, of inderdaad niet de eenvoudige regeling welke voorge- steld wordt, het doel kan worden bereikt, dat de regeering zich voor oogen heeft gesteld. Deze leden achtten het zeer de vraag, of de verlaging van den accijns wel grooten invloed op den prijs van het gedistilleerd zal hebben. Naar hun meening is het lang niet uitgeslo- ten, dat de drankhandel de prijzen slechts weinig zal verlagen om zelf zooveel mogelijk te profiteeren van de vermindering van den kostprijs, welke een gevolg van de accijns verlaging is. Het geen in dit opzicht reeds in het openbaar tot uiting is gekomen, is al- leszins geschikt vermoedens in deze richting te versterken. Geschiedt het hierbedoelde in derdaad, dan zal het doel van het wetsont werp niet worden bereikt. Immers dan zal de smokkelarij en de hei melijke vervaardiging nagenoeg even loonend blijven als zij thans is. Hetgeen met zoo- danige fraudeleuze handelingen is te verdie- nen, wordt slechts minder naarmate de ver- koopsprijs van het gedistilleerd lager wordt. In verband met den te dezen opzichte ge- rezen twijfel verklaarden de hierbedoelde leden het zeer op prijs te zullen stellen, van de regeering te mogen vernemen, of den groothandel in gedistilleerd op zoodanige wijze is georganiseerd als de bovenbedoelde geacht moet worden tot de mogelijkheden te behooren. Van het antwoord, dat zjj zouden ontvangen meenden deze leden het voor een groot deel te moeten laten afhangen, of zij hun steun aan dit ontiwerp zouden kunnen geven. Een dezer leden zou boven den voorgestel- den maatregel verreweg de voorkeur geven aan het in het leven roepen van een staats- monopolie voor den handel in gedistilleerd. Naar zijn meening zou dit het eenig afdoen- de middel zijn ter opheffing van de wantoe- standen welke op dit oogenblik, ten aanzien van den handel in en van de productie van gedistilleerd bestaan. Andere leden gaven in dit verband als hun meening te kennen, dat uit het antwoord der regeering zeker blijken zou, dat de organi- satie van den groothandel in gedistilleerd al- lerminst van dien aard is, dat eenige vrees kan bestaan voor een algemeene prijsregeling, waarbij de accijnsverlaging aan de hande- i laren ten goede zou komen. De regeering merkte brj het gepleegde overleg naar aanleiding van deze beschou- j wingen in de eerste plaats op, dat zij, alvo- rens het voorstel tot verlaging te doen, rij- pelijk heeft overwogen of vermeerdering van j het gebruik daarvan het gevolg zou kunnen worden. De gronden, die de meerderheid der com missie tot een geruststellende uitspraak op dit punt leidde, hadden ook de regeering tot de slotsom gebracht, dat de maatregel kan worden genomen zonder vrees voor ernstige sohadelijke gevolgen. Wat aangaat het vraagstuk der prijsrege ling, sloot de regeering zich aan bij de mee- ning van de leden, die ten deze van hun ge- rustheid hadden blijk gegeven. Wel is het der regeering bekend, dat verschillende organi- saties op het gebied van den handel in gedis- i tilleerd kort geleden zijn overgegaan tot het oprichten van een centrale vereeniging voor den gedistilleerdhandel en dat die vereeni ging van het denkbeeld eener prijsregeling niet afkeerig is. Maar hiermede is niet ge- zegd, dat zulk een prijsregeling zal kunnen worden doorgevoerd, of, eenmaal doorge- voerd, in stand zal kunnen blijven. Inder daad zou, indien een prijsregeling als de ge- vreesde tot stand zal komen, ,,de kwaal zelve het geneesmiddel in zich bergen", juist door- dat de smokkelhandel dan weer loonend zou worden. De moordende concurrentie van den smok kelhandel kan men thans niet van zich af- schudden; na de accijnsverlaging wel. Bo vendien zou een opdrijving van den prijs ook stimuleerend werken op den regelmatigen in- voer, die immers aan een relatief slechts ge- ring invoerrecht op gedistilleerd van 3,50 per H.L. is onderworpen. Wat de invoering van een monopolie be- treft, verklaarde de regeering zich voor dit product geen voorstandster. Op een vraag antwoordde de regeering, dat niet met zekerheid is te antwoorden op een vraag, of in de toekomst de opbrengst van den accijns gelijk zal blijven aan of althans niet aanzienlijk zal verschillen met de tegen- woordige. De regeering deelde voorts mede, dat bij teruggaaf van accijns, pok de op dien accijns ten behoeve van het Leeningfonds geheven opcenten zulleen worden teruggegeven. Ook gaf de regeering nog als haar oordeel te kennen, dat het in verband met de kosten niet doenlijk zal zijn in ruime mate entrepot- ruimte, over het geheele land verspreid, be- schikbaar te stellen. Dit zal h. i. ook niet dringend noodig zijn. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN VLAANDEREN. In de Belgische Kamercommissie van Open- bare Werken is door den directeur-generaal van dit departement, op verzoek van de com- missieleden, verslag uitgebracht over de oor zaken en den aard der overstroomingen welke z.ch in het Scheldegebied, in Vlaanderen, heb ben voorgedaan. In antwoord op hun gestelde vragen deelde de directeur-generaal mede dat het regime der „wateringen in Belgie nog uit het Napoleontische tijdperk dagteekent en dus als absoluut verouderd moet worden be- schouwd.. Het ligt op den weg van den wet- i gever dit regime aan te passen aan de mo- derne vereischten, voorai voor wat betreft -de dijken welke particulier eigendom zijn. De dijkbreuken te Grembergen, welke onge- veer 70 meter breed waren, zijn door de genie- troepen hersteld. Te Moerzeke, eveneens bij I Dendermonde, moet een gat van 150 meter worden gestopt. Dit zal ruim 80 a 100.000 frs. kosten. De dijkbreuk bij Mechelen, waar 350 hectaren blank hebben gestaan, dient geweten aan het gemis aan voorzorgsmaatregelen, wel ke dienden getroffen door den aannemer van aldaar uitgevoerde waterwerken. Te Hamme is een dijk opgeworpen, waardoor een aanzien lijk deel der gemeente van nieuwe overstroo mingen gespaard zal blijven. De genietroepen uit Namen en de infan- terietroepen uit Gent zijn weer vertrokken. Er blijven nog detachementen genisten uit Ant- werpen en ook wat infanterie ter plaatse. Door de Kamer is een crediet van 10 mil- lioen francs tot hulpverleening aan de bevol- king van de overstroomde gemeenten goedge- keurd. Binnenkort zal een wetsvoorstel tot wyzi- ging van het regime der wateringen, waarbij dan de organisatie van den Nederlandschen Waterstaat als model zal worden genomen, in de Kamer worden ingediend. MUSSOLINI NEEMT ER NOG EEN BAANTJE BIJ. Op voorstel van Mussolini heeft de koning het ontslag aanvaard van den minister van kolonien Bolzon en Mussolini werd tot zijn op- volger benoemd en deze heeft thans zeven mi- nisteries onder zijn vleugels: buitenlandsche zaken, binnenlandsche zaken, oorlog, marine, luchtvaart, corporaties en kolonien. BOLIVIA EN PAR \GUAY. Uit Asuncion wordt gemeld, dat de regeering van Paraguay de demobilisat'e en het staken van alle officieele oorlogsvoorbereidingen heeft gelast. LAAG GEBOORTECUFER IN BELGIE. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft -het geboortecijfer over het jaar 1927 gepubhceerd, dat, indien men de oorlogsjaren 19151919 niet meerekent het laagste is se- dert 1901. Terwijl in laatstgenoemd jaar 200.077 geboorten werden aangemeld, bedroeg dit cijfer in 1927 slechts 145.275. Het geboor tecijfer is gedaald van 29.4 per duizend in 1901 tot 18.3 en dus een der laagste van Europa. Belgie staat thans wat het geboorte cijfer betreft gelijk met Duitschland en boven Frankrijk (18.2), Zwitserland (17.4), Engeland (16.2) en Zweden (16.1). DE ZIEKTE VAN DEN KONING VAN ENGELAND. Het bulletin, dat gistermiddag over den toe- stand van den Koning is uitgegeven behelsde de mededeeling, dat de doktoren consult had den gehouden om een overzicht te hebben van den vooruitgang in den toestand van den Ko ning en om te bespreken wat op het oogen blik de beste wijze van behandeling is. De toestand van de rechterborstholte is beter de ademhalingsfunctie word't weer regelmati- ger uitgevoerd. De genezing van het empyeem is bevredi- gend, maar zal uit den aard der zaak een langdurig proces zjjn. Het hart wordt langzamerhand krachtiger en hoewel de uitpuitting emstig is, kan men toch een klein herstel van krachten waarne- men. Het verdere verloop van het herstel zal zeer langzaam gaan, maar de doktoren achten zich gelukkig te kunnen verklaren, dat de vooruit gang nu op een veiliger basis rust. G'steravond werd op Buckingham Palace medegedeeld, dat, daar in den loop van den dag reeds twee bulletins over den toestand van den Koning waren uitgegeven, geen verdere mededeelingen zouden volgen. De toestand van den Koning bleef echter bevredigend. APOTHEKERS-EXAMEN. Aan de Universiteit te Leiden slaagde heden voor het eerste deel Apothekers-examen, onze stadgenoot J. A. Klaassen Az. GESLAAGD. Heden slaagde te Groningen voor het exa- men acte middelbaar onderwijs Duitsch, mej. J. M. v. d. Weijden, leerares aan de Rijks H. B. S., alhier. HET PLAN VOOR EEN KANAAL NAAR HULST EN DE AFWATERING DER POLDERS. Zooals bekend wordt reeds vele jaren ge- klaagd over onvoldoende afwatering der polders in het Land van Hulst enz., welke sueeren op de Oostelijke waterleiding. Reeds meermalen zijn plannen besproken om in dezen toestand verbetering te verkrijgen, er zijn ook plannen ontworpen, doch tot uitvoe- ring is het niet gekomen. Alleen is voor enkele jaren in den Oostbeer te Ter Neuzen een vierde rioolkoker gemaakt, waardoor echter nog niet het gewenschte re- sultaat werd verkregen dat er van verwacht werd. Indien voor een dergelrjke afwatering het aantal kokers van 3 tot 4 worde opge- voerd wordt daardoor nog niet 4/3 maal de vroegere hoeveelheid water afgevoerd. Naar we vernemen wordt in den laatsten tijd gestreefd naar het verkrijgen van nog meerdere openingen in den Oostbeer, doch tevens de vrees uitgesproken, dat uitvoering van het ontworpen plan tot doorgraving van het zijkanaal van de Axelsche Sassing naar Hulst nadeelig zou zijn voor de polderafwate- ring. Op grond van daaromtrent uit goede bron verkregen inlichtingen kunnen wij verzekeren, dat het kanaalplan aldus is ontworpen, dat dit de afwatering der polders zou bevorderen en het peil van het grondwater verlagen, terwijl integendeel die nieuwe rioolkokers op de ontwatering van zeer geringen invloed zouden kunnen zijn. OVER DE LOODSGELDEN ZAL WORDEN ONDERHANDELD. Zooals bekend mag verondersteld worden, zijn in de laatst verloopen jaren door de Kamer van Koophandel en Fabrieken tot de Regeering verschillende adressen gericht in zake de verhouding die ontstaan is tusschen het loodsgeld geldend voor de haven van Ter Neuzen en die toegepast voor de Belgische Scheldehavens, welke, mbt de niet meer van toepassing zijnde spoorwegtarieven, deprimee- rend zijn voor het verkeer op onze haven. Aangezien de Kamer van oordeel is, dat het voortduren van dien toestand een toestand schept die voor de haven steeds nadeeliger wordt, werd aangedrongen op het nemen van voorloopige maatregelen, aangezien verwacht werd, dat een definitieve regeling langen tijd zal vorderen. Thans is door de Kamer bericht ontvangen van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dat het overleg van hem met betrokken collega's heeft geleid tot het besluit, om in de tegenwoordige verhou- dingen verbetering te brengen langs den weg van overleg. Het resultaat daarvan zal, naar werd bericht, moeten worden afge- wacht, alvorens andere maatregelen in over- weging kunnen worden genomen. Deze kwestie is reeds aanhamgig van het jaar '23... „It is a long way WEKKLOOZENUITKEERING LANDARBEJDERS. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft bepaald, dat van de werkloozen- kassen der landarbeidersbonden dezen winter de uitkeeringsduur 42 in plaats van 36 dagen mag zijn. Deze langere uitkeeringsduur is mogelijk gemaakt, doordat het subsidieper- centage voor genoemde kassen is gebracht van 100 op 125. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 9 tot en met 15 December werden in de provincie Zeeland aangegeven 7 gevallen van roodvonk en wel 2 te Ossenisse en 1 geval in ieder der volgende gemeenten: Burgh, Hontenisse, Noordwelle, Renesse en Zuiddorpe. Verder 3 gevallen van diph- teritis, nl. 2 te Koudekerke, en 1 te Vlissin- gen. INSC'HRIJVINGSBILJETTEN VOOR AANBESTEDINGEN. Op vragen van het Eerste Kamerlid Fransen Is het den Minister bekend, dat onder de ontvangers der registratie en domeinen geen eenstemmigheid bestaat omtrent de verplich- ting van het al of niet zegelen van inschrij- vingsbiljetten voor aanbestedingen Is de Minister niet van meening, dat daar omtrent bij bovengenoemde ontvangers geen verschil van opvatting behoort te zijn Wil de Minister mededeelen of inschrij- vingsbiljetten voor aanbestedingen al dan niet aan zegelrecht onderworpen zijn? Heeft de Minister van Financien geant- woord: Ad lum en 2um. Het antwoord op de eer ste vraag luidt ontkennend. Aan de ambtenaren der registratie en domeinen is voorgeschreven, dat zij bij door hun gehouden openbare verkoopingen, verhu- ringen, verpachtingen en aanbestedingen, geen gezegelde inschrijvingsbiljetten behooren te vorderen, aangezien deze biljetten beschouwt moeten worden als mededeelingen, gericht tot den persoon, die de openbare verkooping, enz. houdt, welke mededeelingen als zoodanig niet aan zegelrecht zijn onderworpen, ook al houden zij een bindend aanbod in. Ad 3um. Uit de onder 1°. en 2°. mede- gedeelde blijlct reeds, dat de ondergeteekende de biljetten niet aan zegelrecht onderworpen acht. 111 IHMIIIII HI—I p m il Hi tllLJUMWL—iU_M_L_M -1—I WMB. III n 11 II I Reeds variaf 50ct per W pond 20d perons - lOctper'Aons N.V.DOUWE EGBERTS TABAKSFABR1EKEN JOURE UTRECHT AMSTERDAM-DEN HAAG OPGERICHT1755 9 Ondergeteekende voegt daaraan echter toe, dat, als een aanbesteder om voor hem van belang zijnde redenen gezegelde inschrijvings biljetten vordert, het niet op den weg der belastingadministratie ligt daartegen bezwa- ren te opperen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeemteraad was de heer Van Dixhoom, wegens ongesteldheid, niet tegenwoordig Meegedeeld werd, dat Burg, en Weth. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken heb ben te kennen gegeven, dat de raad weer be- reid is financieelen steun te verleenen aan emigranten naar Canada. In antwoord op een vraag van den heer P. de Feijter deelde de Voorzitter mede, dat weer door een emigrant, De Koeijer, het voorschot volledig is terug- betaald. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat voor het college geen termen bestaan voor een herziening der jaarwedden van burgemees- ters, secretarissen en ontvangers, terwijl tevens werd meegedeeld, dat reeds 21 Zeeuw- sche gemeenten hebben bericht het verzoek tot adhaesiebetuiging aan dat adres voor kennisgeving te hebben aangenomen. De heer 't Gilde merkte op, dat het vaderschap van dat adres behoort aan den heer Claessens en dat dit in het blad van d^n A.mbtenarenibond ten onrechte aan hem is toegeschreven. Tevens trok hij te velde tegen dat artikel, waaruit juist de verkeerde mentialiteit van de amb tenaren blijkt. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van den Chr. Bond van personeel in publieken dienst om aan het personeel der gasfabriek voor een bepaald kwantum gratis gas en kolen te verstrekken. Naar aanleiding van het verzoek van be- woners van den Singelweg om verbetering der straat (welk verzoek werd afgewezen, op grond, dat die bewoners deze straat voor bou- wen hunner perceelen hebben gekozen, in plaats van zulks te doen aan de door de ge meente geheel naar den eisch in orde gemaak- te straten, doch waar de bouwgrond daardoor duurder was) werd besloten den gemeente- opzichter op te dragen een onderzoek in te len en zoo mogelijk te bewerken dat voor reke- ning der bewoners eenige verbetering wordt aangebracht. Het voorstel van den heer 't Gilde om de secretarie ook van 24 uur in den namiddag gewoon voor het publiek open te stellen, werd verworpen. Door Burg, en Weth. werd meegedeeld, dat door hen reddingsmiddelen zullen worden ge- stationneerd nabij de plaats waar des zomers gezwommen wordt. Omtrent het afgraven van den Zaamslag- Ciamfw&t, schen dijk wordt een onderzoek ingesteld en onderhandelingen gevoerd. Van gemeentewege zal geen bijslag op elec- trischen stroom voor de vlasindustrie worden gegeven, omdat dit niet van invloed kan zijn op het al of niet exploiteeren van vlasserijen. 5 cent toeslag per K. W. U. stroom beteekent 40 a 50 cent per baal vlas (waarde 80 tot /100). Voor de steunregeling voor werkloozen zal dezelfde regeling gelden als het vorig jaar. De gevraagde uitbreiding van het gasnet naar den Armendijk zal niet worden uitge voerd wegens de groote kosten en de geringe aanvragen (2) om aansluiting. De tijd voor het maken van plannen voor gaslevering naar Zaamslag achten Burg, en Weth. nog niet gekomen. Zij achten het met de Gascom- missie meer tactisch af te wachten tot Zaamslag er om vraagt en wenschen eerst het resultaat der levering naar Ter Neuzen af te wachten. De heer Koster, die ook een paar buitenwijken in de richting Zaamslag wilde helpen, was met dit antwoord niet te- vreden en zal nader overwegen of hij mis- schien een voorstel zal doen. Meegedeeld werd dat een onderzoek aan- hang:g is of de door den raad gewenschte herziening van de regeling der heffing van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5